مطالب مرتبط:
آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟
آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی را دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟
چرا صحبت های ظریف در مورد پولشویی برخی از آقایان را آشفته کرد؟!
چرا میلیاردها دلار ارز صادراتی 4200 تومانی به کشور بازنگشت؟
عثمانی در تذکر شفاهی: چرا برای سپرده گذاری آقازاده ها در خارج از کشور ارز فراوان است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 10:422018-11-17اقتصادي

آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟


پشت پرده سقوط قیمت ارز، سناریو های جدید قیمت گذاری خودرو، چرا ایربگ خودرو سانحه دیده مدیران تامین اجتماعی باز نشد؟، موریانه قدرت طلبی در جان اصلاحات، - در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم؛ آیا ارز دوباره ارزان می شود؟کاظم دوست حسینی، کارشناس بانکی در یادداشتی با عنوان ظرفیت کاهش قیمت ارز وجود دارد که روزنامه قانون در شماره امروز خود چاپ کرده نوشت: تحریم در مراودات تجاری ایران با جهان موضوع تازه ای نیست.

اگر به گذشته نگاهی بیندازیم، می بینیم که پیشتر هم به طور مستقیم مراوده تجاری با آمریکا نداشتیم بلکه مراوداتی با اروپا و آسیا داشتیم که عملا آن ارتباط در تحریم های فعلی قطع نشده است.

البته بسیاری از مراودات را محدود کردند و به صورت غیرمستقیم کار نمی کنند، اما رسما می گویند ما با ایران کار می کنیم.

بنابراین اگر حتی یک بانک خارجی در فهرست تحریم وجود نداشته باشد، با آن می توانیم مراودات تجاری خود را با کشور های دیگر انجام دهیم.

حداقل در حوزه دارو و مواد غذایی که جزو نیاز های اساسی و کالا های استراتژیک حساب می شود، ما خودمان را تامین می کنیم و این برای سیستم اقتصادی کشور کفایت می کند.

بسیاری از مردم دولت و تحریم ها را مقصر افزایش قیمت ارز می دانند.

این در حالی است که قیمت ارز را آمریکا گران نکرد، هجوم یکباره مردم به بازار به خاطر اثرات روانی علت این موضوع بود.

این اثرات مستقیم نیست بلکه اثرات روانی غیرمستقیمی است که یک سری تهدید ها یا ریسک های سیاسی که افزایش پیدا می کند، این اثرات را به دنبال دارد.

می توان این وضعیت را کنترل کرد.

بنابراین بحث اصلی افزایش نرخ ارز نیست، زمانی که همه برای خرید نخود و لوبیا هجوم ببرند بخرند، کمبود به وجود می آید و قیمت ها افزایش پیدا می کند.

میزان ارزی که نیاز کشور ماست، در حد 60 میلیارد دلار یا حداکثر 80 میلیارد دلار بوده که ذخیره شده است.

با مقایسه ای می توان فهمید که تحریم فعلی تحریم های یک جانبه از سوی یک کشور است؛ در صورتی که تحریمی هایی که در گذشته پشت سر گذاشتیم تحریم های چند جانبه و از سوی تمام کشور ها بود، اما تاثیر آن به این اندازه روی نرخ ارز نبود.

این ها نشان می دهد که مسائل داخلی کشور بیش از مسائل بیرونی و تحریم وضعیت را سخت تر کرده است.

بی اعتمادی نسبت به سیاست های کشور باعث شده تا مردم به سمت خرید ارز هجوم ببرند که یا پول نقدشان را تبدیل به کالای دیگری کنند.

بنابراین بخش کوچکی از مسائل موجود مربوط به مسائل تحریم دارد، اما بخش عمده آن مربوط اثرات روانی می شود که در داخل کشور کنترل نشد.

این عدم اطمینانی که در مردم وجود داشت، آرام نشد و تشدید شد.

در این میان رسانه ها، دولتمردان و افکار عمومی باعث شدند که این اتفاق رقم بخورد.

البته این وضعیت هنوز هم قابل کنترل است، یعنی هنوز هم جا برای اینکه قیمت ارز کاهش پیدا کند بسیار زیاد است و این اقدام را دولت می تواند انجام دهد.

چرا ظریف دغدغه پولشویی دارد؟سیدعلی خرم، استاد دانشگاه حقوق بین‎الملل طی یادداشتی در روزنامه ایران با عنوان دکتر ظریف و دغدغه پولشویی نوشت: داستان پولشویی در کشورمان هنوز به سامان نرسیده است.

برخی مفهوم پولشویی را متوجه نشده و تصور دارند این داستان مربوط به غرب است و احیاناً از تبعات تحریم‎ها.

در حالی که هر پولی که به عنوان درآمد فردی یا سازمانی وارد سیستم محاسبات کشور شده و ثبت و ضبط نشود، پولشویی محسوب می‎شود.

زیرا اولاً منشأ تولید آن ممکن است غیرقانونی باشد که عموماً این طور است و ثانیاً مالیات یا عوارض مربوطه که باید به خزانه عمومی واریز شود، اصولاً پرداخت نمی‏ شود.

در سطح جهان بیش از 15 سال است که این مقوله آنچنان جدی گرفته شده که اجازه هیچ تراکنش مالی غیرشفاف را نمی‎دهد.

زیرا پولشویی باعث تضعیف یا متلاشی شدن اقتصاد کشور ها می‎گردد و از نظر بین‎المللی هم می‎تواند در جا هایی به کار گرفته شود که امنیت بین‎الملل یا امنیت برخی از کشور های جهان را به مخاطره اندازد.

سؤال این است که چه باید کرد؟ چگونه بایستی جلوی تضییع حقوق مردم و دستبرد به خزانه عمومی گرفته شود؟ تجربه جهانی این پاسخ را ساده کرده است: بایستی از سیستم شفافیت مالی حمایت کنیم و از شفافیت نه تنها نترسیم بلکه از آن با تمام توان حمایت کنیم.

همچنین نبایستی اجازه داد هیچ پول فاقد منشأ مشروع، وارد سیستم بانکی کشور شود و بر همه حساب‎ها بایستی نظارت عالیه اعمال شود.

اکنون مدتی است ارگان‎های کشور تلاش می‎کنند در یک هماهنگی با سیستم مالی بین‎الملل، شفافیت لازم را با پیوستن به کنوانسیون‎های چهارگانه CFT در کشور به وجود آورند تا چند نتیجه حاصل شود؛اول: شفافیت نسبت به حفظ حقوق مردم و نگهداری خزانه عمومی تضمین گردد.

دوم؛ مردم خود در تراکنش‎های مالی کشور نظارت کلی داشته و بین حکومت و مردم اعتماد بیشتری ایجاد شود.

سوم؛ بانک‎های کشور قادر به فعالیت‎های بین‎المللی بوده و در وهله اول درآمد های حاصل از صدور نفت و تجارت با سایر کشور ها بتواند از طریق سیستم بانکی بین‎المللی به بانک‏ های کشور انتقال یابد.

چهارم، در مقابل سیل بنیان‎کن تحریم‏ های ظالمانه و غیرمشروع و غیرقانونی دونالد ترامپ، ما بتوانیم حقوق خود را در دست گیریم و با دادن بهانه به امریکا خودزنی نکنیم.

یقیناً امریکا، اسراییل و عربستان بسیار خشنود می ‏شوند که ایران به CFT نپیوندد تا بهانه جهان پسندی برای تشدید تحریم ‏ها فراهم شود.

ما چرا آب به آسیاب دشمن بریزیم؟ دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور تلاش دارد از این معضلات به شکلی عبور کرده و انرژی خود را صرف یارگیری علیه دونالد ترامپ و برملا کردن جنایتی کند که او علیه مردم ایران روا می‎دارد.

اگر قرار باشد ما با کنوانسیون‏ های پولشویی و شفافیت مقابله کرده و از واقعیت پولشویی در کشور که ممکن است با نیت و یا بدون نیت انجام می‎شود، گریزان باشیم نه در توسعه اقتصاد خودمان موفق می‎شویم و نه در مبارزه با تحریم‎های ظالمانه امریکا.

نگارنده اعتقاد دارد دکتر ظریف با درک این معضل، نگران از دست دادن فرصت‎ها و باختن قافیه به دشمن است.

ایشان می‎خواهد از پشت جبهه خودش اطمینان حاصل کند که همه یاری می‏ دهند و هیچ نقطه ضعفی وجود ندارد تا بتواند در جبهه بین ‏المللی بجنگد و ایران را از دام خطرناک تحریم‎ها رها سازد.

هر اقدامی در جهت شفافیت تراکنش‎های مالی و پرهیز از پولشویی صورت بگیرد، گامی است در جهت موفقیت اقتصاد ایران و مقابله با تحریم‎ها.

وزیر امورخارجه نمی ‏تواند پشت میز مذاکره بنشیند و طرف‎های مقابل هم یادآوری کنند که ایران در جدول سازمان شفافیت مالی جهان، رتبه آخر را دارد و یا این نگرانی وجود داشته باشد که پول‎های کثیف در مبارزات انتخاباتی وارد صحنه کشور شود.

حمایت قوی از وزیر امور خارجه که در ویترین سیاست خارجی و دیپلماسی قرار دارد وظیفه همگان است.

اگر ایشان نگران از پولشویی در کشور است و دلیل آن را مقاومتی می‎داند که ماه‎هاست وقت و انرژی کشور را به خود اختصاص داده، صرفاً ابراز دغدغه ایشان برای دفاع از منافع و امنیت ملی کشور است.

در این برهه سخت و خطرناک به جای همبستگی برای مقابله با تحریم‏ ها و طرح‏ های امریکا و دیگران، دچار اشتباه نشویم و خودزنی نکنیم که دشمن کاملاً شاد می‎شود.

در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود، با عنوان بلاتکلیفی چرا از بی جواب ماندن برخی سوالات و بلاتکلیفی در بعضی موضوعات در کشور نوشت:با قطع نظر از اینکه تایید کردن لوایح CFT به صلاح است یا رد کردن آن، آنچه اکنون برای مردم به صورت یک سوال بی جواب درآمده این است که چرا در کشور ما بعضی موضوعات تا مدت ها بلاتکلیف می مانند و ماده نزاع و کشمکش و درگیری میان جناح ها و حتی نهاد ها و دستگاه های حاکمیتی می شوند؟ اینکه بعضی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با صراحت و تأأکید بگویند، اگر CFT را رد کنیم به ترامپ کمک کرده ایم و روز رد کردن آن روز جشن ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان است و درست در همان زمان دبیرکل یکی از احزاب اسلامی (لابد به عنوان موضوع آن حزب) خطاب به شورای نگهبان بگوید به خاطر رد تک تک بند های CFT به شما تبریک می گویم، در نگاه مردم که ناظر این صحنه متضاد هستند، به معنای بلاتکلیفی کشور است.

اینکه وزیر امور خارجه کشورمان بگوید پولشویان، چون تصویب CFT را به ضرر خودشان می دانند تلاش می کنند مانع آن شوند و بلافاصله عده ای از نمایندگان مجلس به او حمله کنند و با لحنی معترضانه خواستار اعلام اسامی پولشویان شوند، مردم را با این سوال مهم مواجه می کند که در این کشور چه خبر است که اینهمه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟این قبیل بگومگو ها هرچه بیشتر ادامه پیدا می کند، این سوال در ذهن مردم برجسته تر می شود که چرا در کشور ما کسانی وجود ندارند و یا جایی وجود ندارد که برای این قبیل موضوعات با یک بررسی همه جانبه تعیین تکلیف کند تا وقت و امکانات و افکار مسئولین و مردم اینهمه صرف اموری نشود که باید بطور روشن تکلیف آن ها روشن گردد و براساس آنچه به صلاح کشور است تصمیم گیری شود؟علاوه بر خسرانی که این قبیل بلاتکلیفی ها به روحیه مردم در داخل کشور وارد می کند، در نگاه ناظران خارجی به ویژه دشمنان نیز به اعتبار کشور و نظام لطمه وارد می شود.

ناظران خارجی از خود می پرسند چرا در ایران بر سر منافع ملی توافق روشن و قاطعی وجود ندارد تا دولت ها بتوانند برای تنظیم روابط خود با این کشور به تصمیمی برسند؟ دشمنان خارجی ما وقتی این درگیری ها و بلاتکلیفی ها را می بینند به این طمع می افتند که با کشوری که گرفتار اختلاف و تضاد درونی است، می توان برخورد کرد.

همین طمع در گروه های ضدانقلاب به ویژه آن ها که در خارج از کشور درصدد القاء این باور هستند که کار نظام جمهوری اسلامی تمام است و دیگر نمی تواند مشکلات خود را حل کند، نیز پدید می آید و برای جا انداختن طمع های خامشان خوراک فکری پیدا می کنند و برای استمرار سمپاشی هایشان بیشتر تشویق می شوند.

اصحاب توجیه تلاش نکنند وجود اختلاف نظر درباره CFT و بگومگو ها و رفت و برگشت ها به شورای نگهبان و مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نظارتی آن را نقطه قوت در کشور و موجب استحکام تصمیم گیری جا بزنند.

گوش مردم از این قبیل حرف ها پر است و همه می دانند علت تاخیر در تصمیم گیری این نیست.

مردم، شاهد 180 درجه اختلاف میان کسانی که باید درباره CFT تصمیم بگیرند هستند و می بینند که عده ای پذیرفتن آن را مرگ کشور تلقی می کنند و عده ای دیگر نپذیرفتن آن را مرگ آفرین می دانند.

همین اختلاف 180 درجه ای کاملاً نشان می دهد که وجود چنین کشمکش هایی امری طبیعی نیست و نظام باید برای جلوگیری از وارد شدن خسارت های بزرگ به کشور و ملت، با قاطعیت و براساس منافع ملی و مصالح کلی به تصمیم روشنی برسد و حفاظت از وحدت را یک اصل مهم و دارای اولویت بداند.

این وقت کشی ها علاوه بر ضربه هایی که به روحیه مردم وارد می کند و علاوه بر فرصتی که به سوءاستفاده گران داخلی و خارجی برای پر کردن جیب هایشان و افزایش فشارهایشان بر مردم و نظام جمهوری اسلامی می دهد، کشور ما را از پیشرفت در زمینه های مختلف نیز باز می دارد.

دولتمردان و مسئولان نظام جمهوری اسلامی در برابر ملت و نسل های آینده به خاطر این وقت کشی ها مسئولند.

ما اگر منازعات را کنار بگذاریم و از وقت ها، نیرو ها و امکانات موجود در این کشور بزرگ و ثروتمند برای پیشرفت های علمی، صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی استفاده کنیم به قله های بلندی خواهیم رسید که برای بسیاری از ملت ها جاذبه خواهد داشت.

به کسانی که بر سر CFT دعوا می کنند توصیه می کنیم از خانه های بالای شهرشان خارج شوند و جدا از محافظانشان به میان مردم بروند، حرف دل مردم را بشنوند و از وضعیت معیشتی مردم باخبر شوند، آنگاه بر کرسی اظهارنظر بنشینند و درباره سرنوشت این مردم تصمیم بگیرند.


کلید واژه ها: تحریم - کشور - قیمت ارز - افزایش - قیمت - افزایش قیمت ارز - روزنامه - میلیارد - افزایش نرخ ارز - نرخ ارز - تامین اجتماعی - کاهش قیمت ارز - آمریکا - مردم - افزایش قیمت - تامین - امروز - خودرو - ایران - مواد غذایی - خرید - دلار - بانک - صورت - اقتصادی - سرمقاله - اجتماعی - پولشویی - اعتمادی - کارشناس

آخرین اخبار سرویس:
استخدام پشتیبانی امور مشتریان خانم در مجموعه سایت شابش- تهران

یک شرکت زراعی دیگر به تابلو بازار فرابورس آمد

هوای آلوده افراد را فراموشکار و تنبل می کند

استخدام راننده خانم بصورت نیمه وقت در تهران

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/24

استخدام کارگر فنی تولیدی و صنعتی در تبریز

بزرگترین سرمایه گذاری تاریخ پاکستان توسط عربستان

ثبت نام کارت سوخت المثنی ساعت 24 امشب به پایان می رسد

استخدام کادر فروش جهت یک انتشارات در تهران

سید مهدی سدیدی، سرپرست شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) شد

استخدام کارشناس تحلیل آمار ترجیحاً آقا در مبلمان اداری لیوتاب

استخدام کارشناس پشتیبانی فروش، کارشناس فروش و ویزیتور حضوری

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش خانم در تهران

عکس/ مرسدس بنز با پوشش تمام برلیان در تهران

نسبت میزان سپرده به پرداخت تسهیلات بانکی درخوزستان45درصد است

حضور فعال شرکت چاپ و نشر بانک ملّی ایران در نمایشگاه بین المللی چاپ

کاهش سود بانکی به 20 درصد

تولید خودرو 57 درصد کاهش یافت

احتمال افزایش نرخ جرائم راهنمایی و رانندگی

پیشی گرفتن کنای الکتریکی 2019 از رقبا (+عکس)

طرح ذخیره سازی الکترونیک اسناد در تاکسیرانی قزوین آغاز شد

نسبت سرمایه گذاری در پژوهش یک به 30 در مقایسه با سایر حوزه هاست

یکهزار و 800 تن میگو از آبهای هرمزگان صید شد

دلیل افزایش مشغله کاری کمیته امداد در سال جاری

بهزیستی کامیاران 9 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

برداشت نیشکر با 35روز تاخیر در خوزستان شروع شد

سرمایه گذاران تولیدات دانش بنیان حمایت می شوند

نمایشگاه خیریه شب یلدا در ارومیه برپا شد

سرما یک هزار میلیارد تومان به اراضی کشاورزی تهران خسارت زد

مهمترین تغییرات قانون صدور چک

حضور فعال شرکت چاپ و نشر بانک ملّی ایران در نمایشگاه بین المللی چاپ

انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت تایید شد+عکس

بازار ارز چگونه گمراه می شود؟

نرخ سود سپرده بانک های خصوصی کاهش یافت

حسن پور: هر کس تریبون دارد از سیاه نمایی پرهیز کند

سرما بیش از هزارمیلیارد تومان به کشاورزان استان تهران خسارت زد

دستور خودرویی جهانگیری به رحمانی و دژپسند

استخدام طراح گرافیک،دیجیتال مارکتر در تیم مارکتینگ پذیرش 24

ایران در یک قدمی ثبت رکورد تولید از بزرگ ترین میدان گاز جهان

استخدام نیروی جوشکار جهت همکاری در شهر قم

باج خواهی کونلون بانک چین از قطعه سازان کشور/140 هزار نیروی کار قطعه سازان بیکار شدند

معاون ثبت اسناد کشور: قولنامه های دستی در محاکم فاقد اعتبار است

تفویض ثبت سفارش واردات به استانها/سهم1درصدی معدن ازGDPشایسته نیست

رشته های دانشگاهی باید با نیازهای استان هماهنگ شوند

نرخ طلا و سکه در 24 آذرماه 97 + جدول

آخرین تحولات بازار مرغ/کمبودی در تولید مرغ نداریم

تکذیب توزیع بسته های حمایتی میان کارگران

اشتغال 70 درصد دانش آموختگان فنی و حرفه ای

آب شیرین کن در روستاهای ساحلی دشتی ساخته می شود

852 تن بذر اصلاح شده گندم در میان کشاورزان دیواندره توزیع شد

نخسیتن دوره آموزشی بازرگانان کوچک در اهواز برگزار شد

وزارت صنعت اختیار ثبت سفارش ها را به استان ها تفویض کرد

نمایشگاه خیریه شب یلدا در ارومیه برپا شد

وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

طرح ذخیره سازی الکترونیک اسناد در تاکسیرانی قزوین آغاز شد

تولید روی، موقعیت اقتصادی ویژه بویین زهرا+ فیلم

سرما یک هزار میلیارد تومان به اراضی کشاورزی تهران خسارت زد

بهزیستی کامیاران 9 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

سرما بیش از هزارمیلیارد تومان به کشاورزان استان تهران خسارت زد

یکهزار و 800 تن میگو از آبهای هرمزگان صید شد

برداشت نیشکر با 35روز تاخیر در خوزستان شروع شد

34 سال، میانگین سنی زندانیان مهریه در گلستان

قیمت ارز، طلا و سکه در روز شنبه

یک روز کاری در 340 متر زیر زمین

بانک ها دلار را چقدر گران تر از بازار می‎ خرند؟

سکه روز 24 آذر چقدر قیمت خورد؟

آخرین قیمت خودرو در بازار تهران/ سمند 62 میلیون تومانی شد

ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالاها

استخدام کارشناس نگهداری و تعمیرات،انباردار،کارشناس مالی واداری

خانه به دوشی مستاجران در پی رشد اجاره بها

اولین مدرسه سرمایه گذاری در بازار سرمایه افتتاح شد

وزیر رفاه: بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

احتمال افزایش نرخ جرائم راهنمایی و رانندگی

انتصاب های جدید در وزارت صنعت

رییس کل گمرک: موافق ترخیص خودروهای معطل هستیم

یکهزار و 800 تن میگو از آبهای هرمزگان صید شد

سرما بیش از هزارمیلیارد تومان به کشاورزان استان تهران خسارت زد

امارات سال آینده را «سال تسامح» نامید

اورژانسی ها با اهدای خون به استقبال زمستان می روند

بهزیستی کامیاران 9 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

برداشت نیشکر با 35روز تاخیر در خوزستان شروع شد

خودروی هاوال H2 به تمام ثبت نام کنندگان نخواهد رسید

رشد مراکز دانش بنیان فرصتی برای ثروت آفرینی است

وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

آشنایی با شهر جدید پرند

استخدام کارشناس بازرگانی سرب و روی در یک شرکت معتبر- تهران

پیروزبخت:اجازه ورود کالای غیر استاندارد را به کشور نمی دهیم

قیمت خودرو امروز 24 آذر 97/ بی ثباتی قیمت ها در بازار خودرو +جدول

ثبت نام کارت سوخت المثنی ساعت 24 امشب به پایان می رسد

شرکت وان مور از اولین ایرباد بی سیم خود رونمایی کرد

سرمایه گذاران تولیدات دانش بنیان حمایت می شوند

اجرای دو طرح عمران شهری در خوی

تولید ایزوگام در آبادان

جذب 70درصد دانش آموختگان فنی و حرفه ای در بازار کار

«دولت» خبر انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت را تایید کرد

بورس به کانال 164 هزار واحدی عقب نشینی کرد

امکان پرداخت بیش از 800 میلیارد تومان به کارآفرینان لرستانی

سرما یک هزار میلیارد تومان به اراضی کشاورزی تهران خسارت زد

نمایشگاه خیریه شب یلدا در ارومیه برپا شد

بدهی جهانی به رقم بی سابقه 184 تریلیون دلار رسید

آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟

آیا ارز دوباره ارزان می شود؟/چرا ظریف دغدغه پولشویی دارد؟/در کشور چه خبر است که این همه تضاد میان مسئولین وجود دارد؟