مطالب مرتبط:
مگامال ها؛ فضای مدرن یا بافت زائد شهری؟
باغ های پشت بامی در فضای مدرن شهری
تصاویر/ باغ های پشت بامی در فضای مدرن شهری
تصاویری زیبا از باغ های پشت بامی در فضای مدرن شهری
باغ های پشت بامی در فضای مدرن شهری + عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 09:552018-11-17اقتصادي

مگامال ها؛ فضای مدرن یا بافت زائد شهری؟


باوجود اینکه مگامال ها این روزها به دلیل ظرفیت و جاذبه های که دارند مورد استقبال گروهی از شهروندان قرار دارند، اما برخی کارشناسان شهری معتقدند به دلیل اینکه بافت مگامال ها منفک از محیط پیرامونی است، - به نوعی بافت های زائد شهری به شمار می آیند.

مرجان گلی پور دکتری شهرسازی و مدرس دانشگاه آزاد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه مگامال ها به عنوان آهن رباهای جدیدی عمل می کنند که در حیات اجتماعی و اقتصادی شهرها نقش دارند، اظهار کرد: این فضاها بعد از تغییر در جغرافیای اقتصاد، تغییرات کالبدی و عملکردی فضاهای تجاری شکل گرفته اند و شاید به تعبیری بتوان گفت این فضاها محصول مرحله گذار شهرها از شهرهای تولیدی به مصرفی و چشم انداز تجاری دنیا هستند.

وی ادامه داد: شکل گیری مگامال ها(مجتمع های تجاری چندمنظوره) در شهرهای آمریکایی با رشد سریع جمعیت، پدید آمدن حومه ها، تکامل رشته هایی مانند مهندسی محیط زیست و سیستم های تهویه مطبوع به عنوان ابزار توزیع مناسب و پاسخگو به رشد جمعیت شکل گرفته اند، البته فضاهای متفاوتی از جملهSHOPPING CENTER ,MAL , MEGA MAL ایجاد شد که این فضاها تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

با مفهوم جدیدی به نام تفریحی شدن مراکز خرید روبه رو هستیم این کارشناس شهری به سیر تحول مراکز خرید در ایران اشاره کرد و گفت: با بررسی سیر تحول مراکز خرید از بازار تا مگامال(بزرگ بازار) در ابتدا متوجه می شویم که مفهوم خرید کردن علاوه بر جنبه اقتصادی، جنبه تفریحی نیز پیدا کرده به طوری که اگر در گذشته بازار یا مراکز خرید صرفا برای تبادل کالا و داد وستد بود، این روزها علاوه بر حفظ عملکرد اقتصادی و تجاری جنبه تفریحی پیدا کرده است؛ به عبارت دیگر با مفهوم جدیدی به نام تفریحی شدن مراکز خرید روبه رو هستیم.

مفاهیمی که مراکز خرید را وادار کرده است تا به فضاهای خوشایند برای شهروندان تبدیل شوند زیرا در غیر این صورت خرید و فروش کالا می تواند از طرق دیگر همچون اینترنت و تلفن همراه و بدون نیاز به فضای خاص انجام شود پس این مراکز باید به قدری جاذب باشند که شهروندان بیشتری را به خود جذب کنند.

مگامال ها؛ تک بنایی منفک از بافت پیرامونی وی در بخش دیگری از صحبت هایش به بیان تفاوت بازارهای قدیمی و مگامال های جدید پرداخت و گفت: بازارهای قدیمی و مراکز خرید جدید یا همان مگامال های تفاوت های ساختاری بسیاری با یکدیگر دارند.

بازارها معمولا با فضاهای اطراف خود مانند محله و مسجد و.

همخوانی پیدا می کردند و به محلی برای تعاملات اجتماعی و فرهنگی می شدند اما مگامال ها به عنوان تک بنایی منفک از بافت محیط جای می گیرند و به هماهنگی این بنا با سایر المانهای پیرامونی اش توجهی نمی شود.

گلی پور اظهار کرد: در تجارب موفق دنیا این مگامال ها از شکل ابتدایی خود خارج شده و رفته رفته پیشرفت کردند به طوری که امروزه سازندگان آن ها تمایل دارند این فضاها بیشتر با محیط اطراف خود در ارتباط باشد و در همین راستا سعی می کنند در ساخت این بناها از سقف های شیشه ای استفاده کرده تا آسمان را وارد مجموعه کنند و یا به فضاهای سرگرمی و جاذب اهمیت بیشتری در نظر بگیرند.

این پیشرفت مگامالها باعث شده است امروزه مگامال ها برخی از فعالیت ها و کاربری های خود را به فضای باز برده و شهروندان بیشتری را به خود جذب کنند.

دنیا به سمت ساخت مگامال های هیبریدی حرکت کرده است این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دنیا به سمت ساخت مگامال های هیبریدی حرکت کرده است،گفت: ترکیب فضاهای محصور و باز؛ به طوری که یک بنا با بافت پیرامونی خود هماهنگی داشته باشد،از جمله رویکردهای دنیا در احداث این فضاها است.

اما متاسفانه مراکز خریدی که در ایران به صورت قارچ گونه در حال رشد است و به عنوان مهمان ناخوانده برای ساکنان شهرها تلقی می شوند تقلیدی از مراکز اولیه خرید در دنیا هستند که عنصری جامانده از بافت بوده و احجام صلب و منزوی دارند.

فضاهایی که در آنها به اصول و مناسباتی که بر روح بازار گذشته حاکم بوده،توجه نشده و از طرفی قواعد روز جهانی نیز در آنها رعایت نشده است.

وی با بیان اینکه هرمگامال در هر منطقه نشان دهنده قدرت سرمایه داری آن منطقه است، اظهار کرد: طراحی و احداث هر مگامال در هر منطقه نیازمند بررسی الگوی کاربری، حرکتی و شکل شهری آن منطقه است.

در حقیقت باید جایگاه عناصر بررسی شود.

به طور مثال باید بررسی شود آیا مسجد و بازار که روزگاری جز عناصر اصلی شهر بودند و ارتباط مناسبی میان آنها وجود داشته ، امروزه این فضاها هنوز می توانند با محیط اطراف ارتباط برقرار کنند؟ این بررسی باید برای مگامال نیز صورت گیرد و مکان یابی آنها به درستی انجام شود.

زیرا اگر مکان یابی به درستی نباشد شاهد این خواهیم بود که تراکم جمعیت در آن مناطق مشکلات زیادی اعم از تصادفات و نزاع و درگیری ایجاد می کند.

مکانیابی ​مگامال ها اهمیت زیادی دارد گلی پور در بخش دیگری از صحبت هایش ضمن تاکید بر مکان یابی صحیح مگامال ها به موضوعاتی که باید در ساخت یک مگامال به آن توجه شود نیز اشاره کرد و گفت: بایستی به ایمنی مگامال نیز توجه کرد تا در مواقع بحرانی شاهد حوادث ناگواری درآنها نباشیم همچین از مسائل حائز اهمیت در این فضاها بهره گیری از سیستم تهویه مناسب است تا هوا به درستی در آنجا جریان داشته باشد.

از طرفی باید به اندازه کافی در این فضاها پارکینگ و جاذبه های تفریحی و خدماتی تعبیه شود.

افراد با افتخار از حضور خود در مگامال ها سخن می گویند این کارشناس شهری در ادامه اضافه کرد: موضوعات مربوط به مگامال ها علاوه بر ایجاد مکانیسم جدید اقتصادی و خدماتی در شهرها، مباحث مربوط به خصوصی سازی، برندسازی و برندینگ شهری را مطرح می کند، به نحوی که امروزه حضور در این فضاها ارزش تلقی شده و افراد با افتخار از خود در این فضاها سخن می گویند.

در حقیقت می توان گفت با فضاهای شهری جدیدی روبه رو هستیم که بایستی به شناخت درستی از آنها برسیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه این مکانیابی نامناسب مگامال ها منجر بروز مشکلات زیادی برای شهروندان خصوصا شهروندان ساکن در آن مناطق شده و زندگی آنها را نیز بعضا مختل کرده است، اظهار کرد: بررسی موقعیت مگامال و موقعیت آن نسبت به خیابان اصلی،دسترسی به حمل و نقل عمومی و نفوذپذیری , ارتباط سایر عرصه های همگانی با این مراکز و.

در احداث مگامال ها از اهمیت برخوردار است که متاسفانه به این موضوعات توجه نمی شود.

حتی باید کاربری های اداری- خدماتی- مذهبی و ورزشی شاخص در همجوار نیز بررسی شود و از تکرار یک نوع کاربری در منطقه جلوگیری شود.

از طرفی توجه به مباحث محیط زیستی، زیبایی شناختی، اختلاط کاربری، کیفیت محیط رفتاری و خوانایی در احداث فضاهای تجاری از اهمیت خاصی برخوردار است و همچنین محیط بصری، ایمنی ، چشم اندازها، مبلمان و کف سازی و بحث جداره از موضوعاتی است که باید در احداث این فضاها در نظر گرفته شود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: این موضوعات باید به صورت اصولی درساخت هر بنا رعایت شود اما به نظر نمی رسد که فضاهای تجاری این استانداردها را به طور کامل رعایت کرده باشند و یا ممکن است فقط یک جنبه از آن در طراحی این فضاها دیده شده باشد که عملا کافی نیست.

این فضاها شاید برای شهروندان خوشایند باشد اما برای اکثر ساکنان آن جز شلوغی، سروصدا و ترافیک فایده ای دیگری ندارد.

گلی پور در پاسخ به این سوال که آیا مگامال های موجود در شهر به عنوان فضای مدرن و هماهنگ با محیط اطراف تلقی می شوند یا همچون بافت های زائد در شهر خودنمایی می کنند؟ اظهار کرد: بیشترین تجربه ای که از این مراکز داریم به صورت عناصر تک بنایی اند که بسیار وسیع و منفک از بافت قد کشیده اند.

فضاهایی که شاید در بسیاری از بافت ها دیواره ای شده اند و اتفاقاتی که در محلات می افتد را می پوشانند و به عبارت دیگر بدنه صلب و خشک هستند و شاید بتوان گفت امروزه بیشتر به بافت های زائد شهری شبیه هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر حتی اصول و مناسباتی که در بازار سنتی و قدیم در ایران که شامل پیوستگی، انعطاف پذیری، تباین، ترکیب موفق و منسجم از انواع فضاها، کارکردها و تعریف پیش فضا بود در مراکز خرید امروزی پیاده شود، درصد رضایت شهروندان از این فضاها بالا می رود، اما متاسفانه هیچ اصولی از این مفاهیم در آن دیده نمی شود و بنابراین به نظر می رسد نیازمند بازتعریف و الگوی مشخصی برای طراحی مراکز خرید و ارتقای فضاهای شهری هستیم.

البته همان مراکز خرید هیبریدی نیز این موضوعات را دنبال می کند تا بتواند امتداد فضاهای بیرونی باشد.

به عبارت دیگر شاید بتوان گفت ترکیب معماری جدید با مناسبات و اصول حاکم بر معماری قدیم به طور عام و بازارهای شهری به طور خاص می تواند به پایداری این فضاها کمک کند.

این کارشناس شهری در پایان اظهار کرد: بایستی پیش فضاهایی در مراکز خرید ایجاد شود تا این فضاها برای کودکان، سالمندان و گردهمایی جوانان مناسب باشد.

ایجاد پیش فضا در مگامال ها می تواند حتی از پرسه زنی اطراف مگامال ها تا حد زیادی بکاهد.

از طرفی بهتر است در هر منطقه برقراری پیوند با بافت شهری و اجتماعی و توجه به نماهای پویا در طراحی مگامال نیز در دستور کار قرار گیرد تا از لحاظ بصری امتدادی با بافت اطراف خود داشته باشد.


کلید واژه ها: خرید - بازار - تفریحی - اقتصادی - بافت - تفاوت - جدید - اجتماعی - کارشناس - محیط - دانشگاه آزاد - خرید و فروش - جمعیت - قدیمی - تلفن همراه - رشد جمعیت - محیط زیست - آمریکایی - هایی - دانشگاه - اینترنت - شهرسازی - فرهنگی - تکامل - همراه - دکتری - توزیع - ایران - تلفن - مسجد

آخرین اخبار سرویس:
افزایش قیمت مسکن و اجاره بها فشار زیادی به مردم وارد کرده است

تصمیم جدید گمرک 500 هزار نفر را بیکار می کند

احمدی نژاد باز می گردد؟/کاریکاتور

سازمان ملل: یمن با فاجعه انسانی مواجه است

کمک 182 میلیارد ریالی خیران به مراکز نیکوکاری آذربایجان غربی

مازندران رتبه نخست در تولید پرتقال

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 97/10/29

خودکفایی در تولید 9 محصول فولادی جدید در کشور

خرید خدمت یعنی اداره کردن 40 دانش آموز با حقوق 500هزارتومانی!

متقاضیان مسکن مهر مراقب فریبکاری دلالان باشند

خطر توقف فعالیت پالایشگاه‎های تولید محصولات روانکار

هوایی پاک تر با جایگزینی CNG به جای بنزین و گازوییل

تولید جهانی گاز بالاترین رشد را طی یک دهه گذشته تجربه کرد

چرا آمریکا نفت ونزوئلا را تحریم نمی کند؟

ظرفیت پالایشگاهی جهان به 83.4 میلیون بشکه در روز می رسد

احتمال کسری 50 هزار میلیارد تومانی بودجه 98

عربستان پالایشگاه نفتی و کارخانه پتروشیمی در آفریقا می سازد

خودکفایی در تولید 9 محصول فولادی جدید در کشور

کمک 182 میلیارد ریالی خیران به مراکز نیکوکاری آذربایجان غربی

هفته چهارم میز خدمت در کیش

مجوز وزارت صنعت به خودروسازان برای تحویل خودروهای قابل تحویل به جای ثبت نامی

تصمیم جدید گمرک 500 هزار نفر را بیکار می کند

بروز شوک تورمی به دلیل ضعف دولت در هدایت نقدینگی

اوپک فهرست سهمیه کاهش تولید را منتشر کرد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه نامه های مشترک انرژی

ایرانی ها روزانه چند دقیقه را صرف شبکه های اجتماعی می کنند؟

پرواز قیمت مرغ!

اصفهان تا 2025 خالی از سکنه می شود؟

دلیل کوتاهی دولت در قطع کردن دست قاچاقچیان دام چیست؟

کاهش محسوس قیمت دلار در 29 دی ماه 1397

صدها شهر اروپا تا پایان سال 2019 هوشمند سازی می شود

«روز چابهار» 7 اسفند امسال با حضور 35 کشور برگزار می شود

از طوطی ها تا پاندای بزرگ

به دست او درختی می نشانم

ربات ها شغلتان را نخواهد گرفت

پدر علم کویرشناسی: چمن سرطان زاست

استراتژی بیمه ما ؛ افزایش سودآوری همراه با ارائه هر چه بهتر خدمات

اعلام اسامی برندگان قرعه کشی هشتمین هفته از جشنواره پرداخت های الکترونیکی بانک کشاورزی

حمایت اینستاگرامی دوستداران محیط زیست از توقف چاپ سررسید نامه در بانک ملت

ایرانی ها روزانه چند دقیقه را صرف شبکه های اجتماعی می کنند؟

چگونه تمام صداها در ویندوز 10 را قطع کنیم؟

«روز چابهار» 7 اسفند امسال با حضور 35 کشور برگزار می شود

20 راس دام فاقد مجوز حمل در بویین زهرا توقیف شد

راه های جدید دور زدن تحریم ها/از ارزهای مجازی تا پیمان های دوجانبه

جهان در سال 2019 در معرض چه تهدیداتی است؟

ایرانی ها روزانه چند دقیقه را صرف شبکه های اجتماعی می کنند؟

استخدام کارشناس حسابداری در کارخانه تولیدی اصفهان

پیش بینی رشد منفی 2.4 و تورم 34.9 درصدی اقتصاد ایران در سال 2019

مجوز وزارت صنعت به خودروسازان برای تحویل خودروهای قابل تحویل به جای ثبت نامی

37 هزار نخ سیگار قاچاق در قزوین کشف شد

2 طرح در حوزه منابع طبیعی جهرم آماده بهره برداری است

توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال پیگیری است

استخدام مدیر مالی در بازرگانی مبین تک در فارس

استخدام کارشناس فنی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس و رییس تعمیرات مکانیک،کارشناس تولید در قزوین

شش سفیر فرهنگی بانک صادرات ایران جوایز خود را دریافت کردند

نگاه فناپ باید پیشرو و تحول آفرین باشد

انتشار شماره 258 مجله بانک ملّی ایران

حمایت از تحقیقات و توسعه الکترونیک شرکت های دانش بنیان

احتمال گرانی اینترنت در سال آینده

استخدام سرپرست فروش در شرکت شبکه تجارت جهان گستر/مازندران

دلار ارزان شد

استخدام کارمند دفتری، کارشناس فروش، طراح وب سایت

بسته حمایتی نگرفتید پیامک بزنید

سرنوشت موسسات مالی در انتظار خودروسازان

طرح زمستانی راهداری در محورهای مواصلاتی استان همدان کلید خورده است

شهرداران و بخشداران در شناسایی بافت های فرسوده جدی باشند

نظام پولی پایه طلا چیست و چرا ایالت متحده از آن خارج شد+فیلم

اخبار اقتصادی پنجشنبه 27 دی 1397+فیلم

دستگیری فرد مسلح در رشت

واکنش تولیدکنندگان محصولات روانکار به افزایش نرخ خوراک

قیمت گوشت قرمز به تعادل نرسیده است

استخدام مسئول خدمات پس از فروش در یک شرکت معتبر در تهران

تصمیم جدید گمرک 500 هزار نفر را بیکار می کند

یکی از عمده وظایف سازمان صمت حفظ آرامش بازار است

آجیل و خشکبار ارزان شد/ قیمت آجیل در شب عید افزایشی نخواهد داشت

واریز بسته 200 هزار تومانی حمایت غذایی به حساب کارگران

توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال پیگیری است

2 طرح در حوزه منابع طبیعی جهرم آماده بهره برداری است

اخبار اقتصادی شنبه 29 دی 1397+فیلم

2 طرح در حوزه منابع طبیعی جهرم آماده بهره برداری است

بازار کاشان، نگینی در کویر ایران

خودروهای فرسوده معاینه فنی 3 ماهه می گیرند

شیرها | نمای نزدیک

آخرین جزییات پرداخت بسته حمایتی

وزیر ارتباطات: کل بودجه ساخت ماهواره پیام در طول ده سال، حدود 1/2میلیون یورو بود

صادرات صد هزار کیلو موی انسان به چین

600هزار راس دام زنده از رومانی وارد ایران می شود

600 هزار راس دام زنده از رومانی وارد می شود

ضرورت واردات 450 هزار تن برنج برای تنظیم بازار شب عید/ اختصاص ارز به واردات برنج در اولویت قرار گیرد

توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال پیگیری است

خودکفایی در تولید 9 محصول فولادی جدید در کشور

سازمان برنامه و بودجه: تنخواه روحانی 70 میلیارد تومان است

دلالان در تله بانک مرکزی

تولید بخاری های هوشمند در رزن

توسعه کشت گیاهان دارویی در نخستین دهکده گیاهان دارویی کشور

تصمیم جدید گمرک 500 هزار نفر را بیکار می کند

ایران خودرو: قیمت در فروش قطعی خودروها تغییر نمی کند

حال «ناخوش» هوای شهر

مگامال ها؛ فضای مدرن یا بافت زائد شهری؟

مگامال ها؛ فضای مدرن یا بافت زائد شهری؟