مطالب مرتبط:
طمع کار دست آرایشگر مشهور داد؛ زنده به گور شدن هنگام یافتن گنج+عکس
اسطوره برزیل برای خرید باشگاه اسپانیایی دست به کار شد
فارس گزارش می دهد گرانی کار دست مسکن داد/ آغاز رکود نسبی بعد از تنها 9 ماه رونق
باستانشناسان برای کشف زندگی در سرزمین پلکانی پنجره های آبی دست به کار شدند
کشف دست کم 200 گور جمعی در عراق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 07:562018-11-17اجتماعي

ساسانیان دعانویسی را رونق دادند/داریوش دست به کار ساماندهی اسطوره ها شد/کشف 2 هزار گور در اطراف پارسه مقدس


عسگری چاوردی یکی از مهم ترین کشفیات تخت جمشید را انجام داده و خود را باستان شناسی خوش شانس می داند.

می گوید: تخت جمشید منطقه بعد از سقوط هخامنشیان به جایی مقدس تبدیل می شود حتا افراد وصیت می کنند که در اطراف تخت جمشید دفن شوند.

- کد خبر: 691686 1397/08/26 07:44:07 عسگری چاوردی یکی از مهم ترین کشفیات تخت جمشید را انجام داده و خود را باستان شناسی خوش شانس می داند.

می گوید: تخت جمشید منطقه بعد از سقوط هخامنشیان به جایی مقدس تبدیل می شود حتا افراد وصیت می کنند که در اطراف تخت جمشید دفن شوند.

از این رو در کوهپایه تخت جمشید شاهد قبور متعدد هستیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، علیرضا عسگری چاوردی ازجمله باستان شناسانی است که بیش از 20 فصل کاوش محوطه های باستانی در کارنامه او به چشم می خورد.

او کاوش ها را از زمان دانشجویی آغاز کرد و در این راستا خود را باستان شناسی خوش شانس می داند چراکه در یکی از اردوهای دانشجویی موفق شد در جنوب غرب کشور در بَردنِشانده و مسجدسلیمان، شیء تاریخی پیدا کند که بخشی از مجسمه ای تاریخی متعلق به معبد و قلعه بَردنِشانده بود.

عسگری چاوردی می گوید: در این بازدید که در سال 1375 رقم خورد؛ هنگام دور زدن در محوطه، دو رد موازی یکدیگر را روی خاک دیدم و کنجکاو شدم که آن چیست؟ بعد از آنکه حدود 3 تا 4 سانتی متر از خاک اطراف آن را برداشتیم متوجه شدیم که دو کفش سنگی است و فخری دانشپور (استاد باستان شناسی) که همراه ما بود به بررسی آن پرداخت.

از آنجایی که می دانستم تعداد زیادی مجسمه ها از بَردنِشانده کشف شده است این احتمال را دادم که این کفش های سنگی از آن یک مجسمه باشد.

پس از بررسی متوجه شدیم که ساق شکسته پای یک مجمسه است که از مجسمه جدا شده.

در نهایت نیز این مجسمه را با آثار هترا و پالمیرا مقایسه کردیم؛ آن سفر علمی برایمان بسیار جالب بود.

وقتی به شوش بازگشتیم، از این مجسمه به عنوان یک کشف جالب یاد شد و به موزه شوش هدیه داده شد و هنوز هم در این موزه نگهداری می شود و وقتی امروزه با دانشجویان برای بازدید از موزه می رویم این خاطرات را تعریف می کنم.

بعد از آن نیز همیشه دوستان و دانشجویان دیگر در اطراف من می چرخیدند و می گفتند ممکن است بازهم شی تاریخی پیدا کنی چراکه خوش شانس هستی.

عسگری چاوردی همچنین در نخستین تیمی که در سال 1380 به صورت رسمی و مشترک با هیات باستان شناسان خارجی درصدد لایه نگاری محوطه ای باستانی برآمد، همراه شد.

طی این فعالیت محوطه ممسنی را کاوش کردند و او یکی از اعضای هیات کاوش بود که با کسب تجربیات بین المللی همراه شد.

او در هیات کاوش باستان شناسان متعددی حضور داشت و توانست از تجربیات افرادی مانند حمیده چوبک، حسن طلایی مغانجوقی، مسعود آذرنوش، حسن فاضلی نشلی و.

بهره ببرد.

او از سال 1377 کار میدانی باستان شناسی را به صورت رسمی آغاز کرد و در سال 1381 که برای کاوش سروستان رفت اولین بار لایه نگاری را انجام داد.

هرچند نخستین تجربه برای کاوش لایه نگاری برای او بسیار دشوار بود و 4 ماه این کار به طول انجامید.

عسگری چاوردی، این روز ها سرپرستی پروژه حفاظت و مرمت تل آجری را برعهده دارد و از آنجا که این کار حدود 3 سال زمان لازم دارد، امیدوار است تا بتواند این محوطه را تبدیل به سایت موزه کند.

با این وجود برنامه های مطالعاتی او در جنوب ایران ادامه یافته.

در ادامه گفتگوی ایلنا را با علیرضا عسگری چاوردی (باستان شناس و استاد دانشگاه) می خوانید: سال هاست در عرصه باستان شناسی فعال هستید از تجربیاتی که از همراهی با باستان شناسان دیگر داشتید برایمان بگویید.

روزگاری در نخستین فصل کاوش جیرفت فعال بودم که به سرپرستی حمیده چوبک انجام می شد.

در کلبه های چوبی زندگی می کردیم و چون لوله کشی آب نبود از چشمه آب می آوردیم.

از آنجا که این منطقه بیشترین قاچاقچیان اشیای تاریخی را داشت، چوبک همیشه با این موضوع درگیر بود و سعی می کرد تا این مسئله را حل کند و البته موفق شد تا به فعالیت های 2 تا3 هزار نفری که در حوزه اشیای عتیقه کار می کردند، رویه درست دهد.

تلاش او برای تغییر تفکر مردم محلی نسبت به میراث فرهنگی برایم جالب بود چنانکه حتا ارگان های محلی را نیز برای حفاظت و صیانت از منطقه به کار گرفت.

اینکه چوبک چگونه توانست از یک لشگر آدم که در حوزه قاچاق اشیای تاریخی فعال بودند، افرادی بسازد که تغییر رویه دهند و در کاوش های باستان شناسی شرکت کنند، همیشه برایم جذاب بود.

در دشت قزوین نیز از همکاری با مسعود آذرنوش تجربیات بسیار کسب کردم.

او همیشه سعی می کرد به مردم محلی کمک کند و حتا در مسیر رفت و آمد خدماتی مانند ساخت پل ارائه می داد.

این خدمات را از هزینه شخصی خود انجام می داد.

حتا با افرادی که به راحتی قانع نمی شدند که باید از میراث فرهنگی حفاظت کرد، وارد بحث می شد و می گفت همه ما باید در خدمت میراث فرهنگی باشیم و میراث فرهنگی در اولویت ما قرار دارد.

آذرنوش در مباحث علمی باستان شناسی بسیار جدی بود و از روش ها و متدهای جدید استفاده کرد و باستان شناسی را آموزش داد.

با حسن طلایی نیز در کاوش محوطه دست قزوین همکاری داشتم.

او کار را بسیار جدی می گرفت.

شاید به همین دلیل است که باستان شناسی در ذهن ما کاری بسیار مهم محسوب می شود.

باستان شناسی ضوابط و مقررات بسیار پیچیده ای دارد که باید از نظر اخلاقی و حرفه ای رعایت شود.

با حسن فاضلی نیز در بررسی دشت تهران همکاری داشتم و ازجمله اعضای هیات کاوش بودم.

هیچگاه فکر نمی کردیم که بتوانیم از فرهنگ جوامع سنتی معاصر برای خدمت به شناخت مسائل باستان شناسی استفاده کنیم اما فاضلی، نوعی باستان - مردم شناسی را وارد عرصه باستان شناسی کرد و از زندگی سنتی مردم برای بازسازی جوامع گذشته پیش از تاریخ بهره جست.

حتا متوجه شدم بقایای زندگی معاصر حتا از دوره قاجار و پهلوی تا چه اندازه می تواند اطلاعات در اختیار باستان شناسان قرار دهد.

این امر می تواند یک سرمشق باشد و با انجام کار میدانی محقق شود.

قطعا کاوش و انجام کارهای باستان شناسی با خاطرات متعددی همراه است.

از خاطراتتان برایمان بگویید.

در دوره دانشجویی توان مالی برای استفاده از دوربین نقشه برداری نداشتیم از این رو برای آنکه بتوانیم محوطه باروج تپه در آذربایجان غربی را که محوطه ای چند هکتاری و بسیار بزرگ بود را نقشه برداری کنیم، طی یک ماه و نیم با دست و ریسمان نقشه برداری این محوطه را انجام دادیم.

حتا طی کاوش هایمان 15 هزار قطعه سفال را نمونه برداری کردیم و دوباره این سفال ها را به محوطه بازگرداندیم.

در کاوش در منطقه تمب بت در لاور وقتی محوطه را برای کاوش شبکه بندی کردیم و در نهایت نیز حدود 6 هزار قطعه سفال کشف کردیم، در میان کاوش ها، سفالی بسیار شاخص، 5سانتی متر خارج از شبکه ای قرار داشت که قرار بود مورد کاوش قرار گیرد.

اما به ما اجازه داده نشد که این سفال را برداریم چراکه سرپرست کاوش معتقد بود، تعهد داریم تا بخش مجاز خود را کاوش کنیم و سفالی که خارج از محدوده کاوش است نباید دست زده شود.

در واقع این کار نشان از جدی بودن و حساسیت های کار باستان شناسی دارد.

در محوطه حاجی آباد با مسعود آذرنوش و آرمان شیشه گر کاوش می کردیم و تاکید بر آن بود که هیچکس حق ندارد عکسی جز عکس های حرفه ای و رسمی بگیرد.

این روش را در محوطه های دیگر نیز شاهد بودیم.

مدت ها فکر می کردم، وقتی سرپرست کاوش تاکید دارد که عکس نگیریم، از خودخواهی آنهاست؛ اما بعد ها متوجه شدم که آن ها درست می گفتند و این عکس باید آگاهانه توسط سرپرست کاوش گرفته شود و روند باستان شناسی باید به گونه ای باشد که به نتیجه برسد و از روند پخش شدن عکس ها پیش از ارائه نتیجه اصلی کاوش، جلوگیری شود.

این امر سیستم علمی باستان شناسی است و از این طریق می توان کار را دقیق مدیریت کرد.

تمام این تجربیات به ما نشان داد که باستان شناسی بسیار جدی است و حساسیت ها در این عرصه بالاست.

در طول کاوش هایتان چه اشیای جالبی پیدا کردید که برایتان خاص بود؟ طی هفته های گذشته در تل آجری مشغول کاوش بودیم.

طی این کاوش؛ صد ها قطعه آجر لعابدار رنگین از این بنا بدست آمد که بخش عمده ای از این آجرهای لعاب دار مزیّن به انواع نقوش ترکیبی حیوانات بالدار هستند.

تصاویر برجسته موجود در این آجرهای لعابدار در بیشتر موارد تصاویر ترکیبی از حیوانات اسطوره ای ایران باستان در سبک و سنت هنر جنوب غرب ایران شوش و بین النهرین در هزاره اول ق.

م است.

تمام بدنه بیرونی و راهروی بزرگ بنای دروازه این بخش از شهر پارسه به آجرهای لعابدار رنگین مزیّن بوده است و در ساخت این دروازه هزاران قطعه آجر هر کدام به ابعاد 33 در 33 به ضخامت 11 سانتی متر به کار رفته است.

این بنای بزرگ پس از دوره هخامنشی به تلی از خاک تبدیل شده به گونه ای که امروزه ساکنان محلی آن را تل آجری نام نهاده اند.

با توجه به وجود تعداد 12 بنای باستانی دوره هخامنشی در این بخش از حریم تخت جمشید به احتمال به دلیل وجود مشابهت زیاد بین آجرهای لعابدار مکشوفه از بنای دروازه مکشوفه جدید با نقوش اسطوره های بین النهرین و به ویژه دروازه ایشتار در بابل بین النهرین و هم مشابهت نزدیک پلان کاخ بزرگ مکشوفه در فیروزی 5، به نظر می رسد این بخش از شهر پارسه در دوره های آغازین عصر هخامنشی به احتمال در دوره کوروش بزرگ و یا کمبوجیه بنا شده است.

باستان شناس خوش شانسی هستم.

وقتی می خواستم پایان نامه فوق لیسانم را بنویسم قصد داشتم منطقه پشت دشت سیراف و لاور و پسکرانه ها را بررسی کنم، محمدحسن سمسار که کتابی درخصوص سیراف نوشته بود به من جمله ای گفت: آن منطقه مادام العمر آثار برای تحقیق و کاوش دارد.

وقتی منطقه را بررسی کردم آثار متعددی بدست آوردم.

شاید در ابتدای امر جدی نمی گرفتم اما به یکباره به کشف محوطه تمب بت برخوردم که در آن مجسمه هایی غیرعادی پیدا شد.

حتا سرستون هایی مانند تخت جمشید را در این محوطه کشف کردیم که در نهایت مقاله ای از این کشفیات تحت عنوان فارس پس از داریوش سوم منتشر شد.

برای همه مهم بود که بدانند بعد از سقوط هخامنشیان چه اتفاقی در منطقه فارس رخ داده است.

با وجود آنکه فعالیت های عملی شما در محوطه تل آجری است اما تحقیقات و برنامه های مطالعاتی خود را در محوطه های تاریخی بخش جنوبی فارس ادامه دادید.

از آنچه در محوطه های باستانی جنوب فارس بدست آوردید، بگویید.

آیا از دین و آیین مردمان آن منطقه اطلاعاتی بدست آوردید؟ معتقد هستیم آنچه در محوطه جنوب فارس (تمب بت) بدست آوردیم به اندازه ای مهم است که می تواند در شکل گیری حکومت ساسانیان نقش داشته باشد.

البته هیچگاه تصور نمی شد چنین حجمی از آثار در این منطقه بدست آید.

به نظر می رسد در محوطه بردنشانده، شاهد کشف سکوهای نیایشی هستیم که رومان گیرشمن هم از آن به عنوان عبادتگاه یاد می کند.

البته سبک این عبادتگاه متفاوت است و نشان از اوایل قرن اول و دوم میلادی دارد.

درواقع پیکرک هایی که از این منطقه بدست آمده دارای سبکی خاص هستند که تا آن زمان در ایران وجود نداشت و از پیکرک های هترا و پالمیرا در ساخت آن الهام گرفته شده است.

این تحولات بسیار اهمیت دارد.

در فارس در قرن دوم میلادی که با آغاز قرن سوم، ظهور ساسانیان را شاهد هستیم، متوجه شدیم که احتمالا در نیمه قرن دوم میلادی و قبل از ظهور رسمی ساسانیان، سلسله های محلی قدرت پیدا کردند و از آنجا که خلیج فارس منطقه ای امن بود، در حاشیه آن شاهد شکل گیری سلسله های محلی هستیم.

البته نیایشگاه تمب بت نیز حاصل فعالیت این سلسله هاست.

بدست آمدن نقش شاهین، شیر، درفش کاویانی، تندیس عقاب که در نهایت روی کلاه سلسله ساسانیان جای می گیرد، آتشدان، چهارتاقی و.

که انعکاس آن ها در سلسله ساسانیان را شاهد هستیم، نشان از آن دارد که این نقوش از هخامنشیان تقلید شده و ادامه یافته است.

باید توجه داشت که برخی نقوش و عناصر، هویت ایرانی را به همراه دارد و این نقوش از دوره هخامنشیان و داریوش که ساختارمند می شود، نشات می گیرند.

آیا تقدس و توجه حکومت ها و سلسله های مختلف به نقوشی خاص مانند عقاب، شیر و.

از افسانه ها و اسطوره ها و آنچه در میان فرهنگ عامه وجود داشت، نشات می گیرد؟ تمام این نقوش از دل اسطوره ها بیرون می آید، اسطوره هایی که در برهم کنش بین مردمان فلات ایران (ماد ها)، هخامنشیان و اقوامی که در جنوب ایران (عیلامی ها) زندگی می کردند، حضور دارند.

از آنجا که این اسطوره ها در پیش از هخامنشیان دارای تکثر است از این رو در دوره هخامنشیان ساماندهی می شود.

به نظر می رسد که سازماندهی این کار توسط داریوش انجام می شود.

داریوش سازماندهی در هویت جامعه انجام می دهد چنانکه تقویمی که سامان دهی می کند هم مبنای خورشیدی دارد هم تمام ایزدانی که تحت عنوان امشاسبندان شناخته می شوند در این تقویم جای می گیرند و تا امروز برای ما باقی می ماند.

همین فرهنگ از نظر آنکه صبر مذهبی داشته باشیم و چگونه جامعه را با وجود تنوع مذهبی اداره کنیم و نهاد قدرت و مردمی درنظر گرفته شود، توسط داریوش بنیان گذاشته می شود.

اگر بخواهیم جامعه ایرانی را تعریف کنیم می توانیم در همین چارچوب تعریف کنیم و به نظر می رسد در ایران باستان از دوره هخامنشی به این سو حفظ می شود و بازتاب آن را در دوره ساسانیان شاهد هستیم.

جامعه ما در طول هزاره های گذشته هر گاه با تحولی بیرونی یا درونی مواجه می شود، گرایش به آن تحول برای داشتن جامعه ای پویا تر، مردمی تر، انسانی تر و متعادل تر است.

در کاوش هایی که داشتید در بخش قبور و گورستان ها با چه اشیایی روبه رو شدید؟ در گورستان ها بخصوص گورستان های اطراف تخت جمشید آنچه که برایم جالب بود، این مهم بود که متوجه شدیم در اطراف صفه تخت جمشید (دامنه کوه رحمت) بیش از 2 هزار گور وجود دارد.

اینگونه به نظر می رسد این محوطه بعد از دوره هخامنشیان مورد توجه ویژه برای دفن اموات قرار گرفته است.

این امر برایم عجیب بود.

اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که این منطقه بعد از سقوط هخامنشیان به جایی مقدس تبدیل می شود که از نظر مذهبی یک مرکز است.

حتا افراد وصیت می کنند که در اطراف تخت جمشید دفن شوند.

از این رو در کوهپایه تخت جمشید شاهد قبور متعدد هستیم.

آیا در ایران باستان، هنگام تدفین شی ء خاصی با مردگان دفن می کردند؟ پادشاهان هخامنشی که گورهای خاصی برای خود دارند و مردمان معمولی نیز گورهای خود را داشتند.

البته در گورهای دوره ساسانی شاهد دفن دعا با مردگان هستیم.

در این دوره از مرحله ای که شیء در قبر بگذارند فاصله می گیرند و شاهد کاغذهایی هستیم که دربرگیرنده خطوط پیچیده ای است که در قبر ها وجود دارد.

در قبر ابونصر تعداد زیادی از این دعا ها بدست آمده که در قالب طلسم یا دعا در قبور گذاشته شده اند.

این دعا ها با خطوط بسیار پیچیده ای نوشته می شدند.

می توان گفت آن ها به جن و جنیان اعتقاد داشتند.

البته صادق هدایت هم در بخش تخت ابونصر کتاب خود به این نکته اشاره دارد ‬نزدیک شیرﺍز، باﻻی تپهٔ تخت ﺍبونصر ‫کاوش های علمی می کرد.

‬ولی بغیر ﺍز قبرهای تنگ و ترش که ﺍغلب ﺍستخوﺍن چندین نفر در ﺁن ها یافت می شد، ‬کوزه های قرمز، ‬بلونی، ‬سرپوش های برونزی، ‬پیکان های سه پهلو، ‬گوشوﺍره، ‬ﺍنگشتر، ‬گردن بندهای مهره ﺍی، ‬ﺍلنگو، ‬خنجر، ‬سکهٔ ﺍسکندر و هرﺍکلییوس و یک شمعدﺍن بزرگ سه پایه چیز قابل توجهی پیدﺍ نکرده بود.

دکتر وﺍرنر ‪ Warner‬ که متخصص ﺁرکئولوژی و زبان های مرده بود، بیهوده سعی می کرد ﺍز روی مهره های استوﺍنه ای که خطوط میخی و ﺍشکال ﺍنسان و یا حیوﺍنات رﺍ دﺍشت و یا علامات ظروف سفالی تحقیقات تاریخی ‫بکند.

در بخشی هم آمده: از بس که میان ﺍستخوﺍن مرده و ﺍشیاﺀ پوسیدهٔ دنیای قدیم زندگی کرده ایم، حس زندگی در ما کشته شده، دکتر، شما زندگی غریبی برﺍی خودتان ﺍختیار کرده ﺍید.

تمام روز رﺍ در ﺍطاق دم کرده زیر ﺁفتاب مشغول مطالعه هستید.

شب ها خوﺍبتان نمی برد، ﺍغلب بلند می شوید با خودتان حرف می زنید، تفریح و گردش رﺍ به خودتان حرﺍم کرده اید و گرم کتاب شدهﺍید.

باور بکنید.

ﺍین کار ها ﺁدم رﺍ زود پیر می کند! هدایت حتا به این نکته اشاره دارد که این افرادی که قبرشان توسط باستان شناسان گشوده شده، شب به خواب آن ها می آیند و برای این کار پاسخ می خواهند.

باستان شناسی باید با به کار گرفتن علوم مختلف همراه شود.

معتقد هستم بخشی از اختلافات باستان شناسی از این مهم نشات می گیرد که می خواهیم در همه جا باشیم و کاوش کنیم.

این قضیه در هیچ علمی جای ندارد آیا توانسته اید آن خطوط پیچیده را بخوانید و کشف کنید چه دعاهایی همراه با مردگان دفن می شد؟ دعا ها مانند آن چیزی است که امروزه هم مدنظر قرار می گیرد.

اینگونه به نظر می رسد که این دعا ها بیشتر پیرو این موضوعات است که اگر کسی به قبر مردگان دست بزند و نبش قبر کند، برایش مشکل پیش بیاید.

با توجه به آنکه یکی از کارهای اصلی باستان شناسان گشودن رمز و رازهای تدفین ها و نبش قبر است، آیا موردی گزارش شده که به این واسطه برای باستان شناس مشکلی پیش آمده باشد؟ شاید تمام مشکلاتی که جامعه باستان شناسی با آن روبه روست ناشی از همین امر باشد.

کار ما همیشه با سختی انجام می شود.

اصول کار ما اینگونه است که ما باید باهم رقیب باشیم اما وقتی کسی مدیر می شود باید جامعه باستان شناسی را مدیریت کند و رقابت را کنار بگذارد.

در عین حال باستان شناسی ازجمله حوزه هایی است که باید روی محوطه ها یا دوره های خاص متمرکز شود و اگر این تمرکز اتفاق نیفتد به نتیجه نمی رسیم.

با پراکنده کاری، صرف بودجه در نقاط مختلف و.

نتیجه منطقی به بار نخواهد آورد.

باستان شناسی باید با به کار گرفتن علوم مختلف همراه شود.

معتقد هستم بخشی از اختلافات باستان شناسی از این مهم نشات می گیرد که می خواهیم در همه جا باشیم و کاوش کنیم.

این قضیه در هیچ علمی جای ندارد.

گفتگو: معصومه دیودار
کلید واژه ها: تخت جمشید - باستان شناسی - مجسمه - خوش شانس - باستان شناسان - عسگری - دانشجویان - تاریخی - کاوش - دانشجویی - باستانی - کشفیات - موزه - مقدس - منطقه - همراه - جالب - سقوط - سنگی - دعانویسی - خبرنگار - کارنامه - نخستین - همیشه - پارسه - گزارش - جنوب - معبد - صورت - علمی

آخرین اخبار سرویس:
بی مهری هایی که کتاب و مدرسه به امام زمان(عج) می کنند

مردم توصیه های امدادی را در زمستان جدی بگیرند

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

آشپز خطاب کردن معلمان یک عقده گشایی سیاسی بود

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

شهرداری در 300 نقطه زندگی شهروندان ارتباط دارد

تولیت آستان قدس رضوی: چهارمین اجلاسیه تولیت های آستان مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام در قم برگزار می شود

استخدام سرپرست کارگاه آقا در شرکت پیمانکاری خمش در تهران

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

نمایشگاه کلپورگان سفالینه های دختران و زنان

استخدام راننده همراه با نیسان یخچالدار با حقوق و مزایای عالی

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

اهدای 770 نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی

انسداد برخی از محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

امشب آخرین مهلت دریافت کارت آزمون فراگیر ارشد/ 48 درصد کارت گرفت

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

نخستین سالانه شهرپژوهی شهرداری رشت برگزار می شود

آمادگی پدافند غیرعامل، هزینه بحران ها را کاهش می دهد

کوچه باغ های قدیمی میامی

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

اجرای طرح مبارزه با خودروهای دودزا وآلاینده در مهاباد

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

تشییع مادر شهیدان بابازاده در مازندران

تصاویر/ آستان مقّدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

مادر شهیدان بابازاده به فرزندان شهیدش پیوست

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

معلمان همدان به صدا و سیما اعتراض کردند+عکس

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش طرح تربیتی شهید محمدی در مدارس آذربایجان غربی

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

پیگیری سوژه مردم | یزد شهر جهانی، اما بدون پارکینگ طبقاتی فارس من | مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد: شهر یزد دارای چهار پارکینگ طبقاتی است

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش کتابخوانی درون مدرسه ای در گنبدکاووس+ فیلم

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

بومی سازی دستگاه ردیاب خودرو

محدودیت های ترافیکی پرترددترین جاده های کشور

4 دلیل برای ناکارآمدی طرح زوج و فرد

انسداد برخی محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

معاون وزیر آموزش و پرورش: جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

روح انسان ها در دنیای امروز سخت نیازمند صیقل دادن است

برگزاری جشنواره سراسری قلم امسال در مهاباد

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

فضای رقابت سالم در مدارس ایجاد شود

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

282 دانش آموز برتر بندر انزلی تجلیل شدند

فرماندار شمیرانات در گفت وگو با فارس: امنیت مسیر پیست شمشک تأمین نشود آن را مسدود می کنیم

تلفن همراه بلای جان رانندگان در ایتالیا

هزاران زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

مسابقات تورنی تیم های ریاضی دانش آموزان میبد برگزار شد

تجمع اعتراض آمیز تعدادی از فرهنگیان همدان

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟

هزاران زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

مسابقات تورنی تیم های ریاضی دانش آموزان میبد برگزار شد

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟+عکس

آسمان امشب شهاب باران می شود

مبلغان فارس آموزش های تخصصی می بینند

حمایت های اجتماعی از سالمندان؛ اولویت اصلی سازمان بهزیستی اردبیل

سردار جلالی از ژن مردم یمن گفت

توزیع بسته های حمایتی فرهنگی آموزشی به دانش آموزان روستایی خاتم

نیاز40 درصد مدارس هشترود به بازسازی

ادامه هوای سرد در خراسان جنوبی

بزرگترین چرخ و فلک دنیا + تصاویر

تصاویر / دنیای عقاب ها‎

ایرانی ها غذای مردم یک کشور را اسراف می کنند و دور می ریزند

تداوم هوای سرد در خراسان جنوبی

انرژی، انگیزه، تلاش

انسداد برخی محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

موفقیت 16 دانش آموز هرمزگان در مسابقه جهانی محاسبات ذهنی مالزی

سرشماری حیات وحش منطقه حفاظت شده سفید کوه انجام شد

هزار دانش آموز در مهریز پیشگیری از معلولیت ها را آموزش دیدند

سرشماری حیات وحش منطقه حفاظت شده سفید کوه انجام شد

بارش پراکنده باران و کاهش دما از امشب در مازندران

هزار دانش آموز در مهریز پیشگیری از معلولیت ها را آموزش دیدند

تصاویر / الهه نمک از مکان های دیدنی جزیره هرمز

وجود آسیب های اجتماعی تهدیدی جدی برای دانش آموزان است

نیاز جاده های کشور به 6 هزار دوربین ثبت تخلف

نصب دو هزار دوربین ثبت تخلفات در سطح جاده ها

اعتراض معلمان همدانی به صدا و سیما

نجات 10 هزار زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج

نخاله های ساختمانی در ورودی شهرهای استان ساماندهی شود

مسؤولیت پاسخگویی زلزله تهران با شهرداری است

شهردار: موزه شهرهای جاده ابریشم در سمنان برپا می شود

غلظت آلاینده های جوی استان سمنان افزایش می یابد

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟

شهری ساحلی که امسال باران ندیده

انسداد برخی محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

اجرای طرح آموزش تفکیک از مبدا پسماند در مدارس کیش

خالص ترین نژاد قوچ اوریال در پناهگاه حیات وحش حیدری زیست می کند

ساسانیان دعانویسی را رونق دادند/داریوش دست به کار ساماندهی اسطوره ها شد/کشف 2 هزار گور در اطراف پارسه مقدس

ساسانیان دعانویسی را رونق دادند/داریوش دست به کار ساماندهی اسطوره ها شد/کشف 2 هزار گور در اطراف پارسه مقدس