مطالب مرتبط:
تشریح طرح معلم تمام وقت، لایحه رتبه بندی فرهنگیان و قرارداد بیمه تکمیلی
تشریح طرح معلم تمام وقت، لایحه رتبه بندی فرهنگیان و قرارداد بیمه تکمیلی
شکل جدیدی از بیمه تکمیلی فرهنگیان ارائه می شود
تعیین تکلیف بیمه تکمیلی فرهنگیان تا نیمه آبان
تعیین تکلیف بیمه تکمیلی فرهنگیان تا نیمه آبان/ واریز معوقات سختی کار معلمان با حقوق مهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 01:112018-11-16سياسي

بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو ، شهرام جمالی معلم و کارشناس آموزشی درباره وضعیت بیمه تکمیلی فرهنگیان اظهار کرد: به جرات می توان گفت که نظام بیمه ای در بین کارکنان دولت یکی از ناعادلانه ترین زیر نظام های رفاهی است چون در هر دستگاهی که کارکنان آن .

- بیمه تکمیلی فرهنگیان که روزگاری با عنوان "بیمه طلایی" شناخته میشد حالا با فعالیت به روش صندوقی در بحث کیفیت و نحوه ارائه خدمات نارضایتی هایی را رقم زده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو"، شهرام جمالی معلم و کارشناس آموزشی درباره وضعیت بیمه تکمیلی فرهنگیان اظهار کرد: به جرات می توان گفت که نظام بیمه ای در بین کارکنان دولت یکی از ناعادلانه ترین زیر نظام های رفاهی است چون در هر دستگاهی که کارکنان آن به دلیل برخورداری از منابع مالیِ بیشتر، از دریافتی بیشتری برخوردارند، به همان نسبت از بیمه تکمیلی کارآمدتری نیز برخوردارند و بالعکس.

وی افزود: به عبارت دیگر کارکنانی که از حقوق و مزایای کمتری برخوردارند مجبورند درصد بیشتری از حقوق خود را بابت سهم بیمه تکمیلی بپردازند .

پرسش این است که چرا دولت این میزان تفاوت و تبعیض را حداقل در بخش سلامت و درمان کارکنان خود به شیوه های دیگری جبران نمی کند؟ کیفیت بیمه تکمیلی رشد نمی کند یکی از گلایه های معلمان نسبت به وضعیت بیمه تکمیلی، خدمات پایین ارائه شده است به گونه ای که برخی مراکز و بیمارستان های طرف قرارداد به تعهدات خود عمل نمی کنند.

این معلم و کارشناس آموزشی در این باره عنوان کرد: خدمات درمانی ارائه شده در مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه تکمیلی فرهنگیان تقریباً در تمامی موارد نه تنها از کیفیت قابل قبولی برخوردار نبود ه اند، بلکه به لحاظ کمیّ هم شاهد یک کاهش نسبی هستیم یعنی برخلاف افزایش سالیانه سهم بیمه پایه و سهم بیمه گذار که عمدتاً با توجیه افزایش تعرفه های خدمات درمانی صورت می گیرد، تعداد و کیفیت این خدمات افزایش نمی یابد.

سال 94 بود که آموزش وپرورش بیمه تکمیلی فرهنگیان را به روش صندوقی عملیاتی کرد و استدلال هم این بود که در روش صندوقی ریسک بیمه را می پذیریم تا کیفیت آن افزایش یابد.

بنابراین مشکلاتی که در سال گذشته از سوی فرهنگیان در خصوص کمبود مراکز درمانی یا تاخیر در پرداخت هزینه های درمان مطرح می شد، به حداقل ممکن کاهش می یابد اما این روش هم نتوانست مشکلات را حل کند و با صندوقی شدن بیمه تکمیلی، فرهنگیان از تاخیر در پرداخت هزینه های درمانی و نارضایتی از خدمات دهی بیمه تکمیلی می گویند و حتی برخی افراد ماه هاست که هزینه ها را از جیب پرداخت کرده اند اما هنوز مبلغ آن به حسابشان واریز نشده است.

دلایلی که بیمه تکمیلی فرهنگیان را ناکارآمد کرد جمالی درباره شیوه صندوقی گفت: متاسفانه بیمه تکمیلی فرهنگیان بنا به دلایل زیادی از جمله مدیریت صندوقی، یک بیمه کارآمد نیست چون پوشش گسترده ای ندارد و در برخی موارد مثل دندان و عینک، تعرفه پرداختی آن صفر است از سوی دیگر، بیمارستان ها، مراکز درمانی و داروخانه های طرف قرارداد آن بسیار محدود است و حتی در مراکز طرف قرارداد هم فرهنگیان ناچارند در برخی موارد بخش بیشتر هزینه ها را خودشان تقبل کنند.

چرا که تعرفه های بسیاری از مراکز درمانی با تعرفه های مشخص شده در قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان یکسان نیست و از این رو پرداخت های بیمه تکمیلی در بسیاری از موارد پایین است و همین سهم اندک هم بنا به دلایلی از جمله شیوه مدیریت بیمه صندوقی، معمولاً با تاخیرهای طولانی به جیب فرهنگیان باز می گردد.

وی ادامه داد: در مراکز درمانی که طرف قرارداد نیستند، فرد مجبور است تمامی هزینه ها را بپردازد و بعد از طی مراحل اداری در آن مرکز درمانی و دریافت مدارک پزشکی، این مدارک را به اداره محل خدمت خود ببرد و پس از چند ماه، درصدی از هزینه های پرداختی را بگیرد.

این در حالی است که بیمار ممکن است در شرایط اضطرار و غیرمترقبه ای به یک درمان فوری نیاز داشته باشد و بخاطر آن مجبور شود هزینه اولیه بالایی را پرداخت کند که در توانش نباشد.

خلق بیمه تکمیلی به روش صندوقی برای کاهش هزینه ها وی درباره بدهی آموزش و پرورش به شرکت های بیمه و تاثیر این مقوله بر کیفیت بیمه تکمیلی فرهنگیان معتقد است که در زمان آقای فانی علت عدم تمدید و انعقاد قرارداد جدید با بیمه ایران بالا رفتن نرخ تعرفه های بیمه عنوان شد اما همان زمان بیمه ایران هم اعلام کرد که به علت بدهی 430 میلیارد تومانیِ آموزش و پرورش حاضر به ادامه کار نیست.

البته آموزش و پرورش این رقم را قبول نداشت اما در هر صورت به نظر می رسد مساله کاهش هزینه ها، دلیل اصلی جایگزینی بیمه طلایی با بیمه تکمیلی به روشی به نام صندوقی بود.

هر چند وزیر فعلی آموزش و پرورش که آن زمان معاون پشتیبانی وزارت خانه بود هدف این جایگزینی را افزایش کیفیت بیمه از طریق پذیرش ریسک بیمه اعلام کرد.

جمالی گفت: واقعیت اینست که در روش بیمه صندوقی، چندان تفاوتی نمی کند که بیمه گذار چه شرکتی باشد.

چراکه بیمه گذار در اصل خود آموزش و پرورش است و شرکت بیمه فقط حق العملی را از آموزش و پرورش بابت رسیدگی به اسناد پزشکی بیماران دریافت کرده و هزینه بیمه شده را پرداخت می کند.

در این روش چون مدیریت بر منابع مالی توسط وزارت آموزش و پرورش انجام می شود به ظاهر ممکن است تصور شود که مدت زمان پرداخت هزینه ها کاهش می یابد و از قضا مطرح کردن بحث افزایش کیفیت از طرف مسئولان وقت وزارتخانه هم بیشتر از همین منظر بود.

چون ارزیابی آنها از این روش در کوتاه مدت بود اما چون از یک سو تعرفه های درمان به طور سالیانه افزایش می یابند و از سوی دیگر آموزش و پرورش هم بر خلاف بسیاری از دستگاه های دولتی، ناتوان از دریافت اعتبارات رفاهی است در نتیجه هر سال بخش بیشتری از افزایش حقوق فرهنگیان باید صرف جبران هزینه های بیمه تکمیلی شود و بنابراین در بلند مدت قطعاً اثرات ناکارآمدی آن بیشتر نمایان خواهد شد.

این معلم و کارشناس آموزشی ادامه داد: با این همه، بدیهی است دستگاهی که در آن بیش از یک میلیون نفر از بیمه استفاده می کنند، جذابیت های خاصی برای شرکت های بیمه ای داشته باشد و مشخص نیست چرا آموزش و پرورش نمی تواند بسته بیمه ای ویژه ای که صرفه فرهنگیان باشد را جذب کند.

پیشتر علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره بیمه تکمیلی و نارضایتی فرهنگیان گفته بود: بیمه تکمیلی در آموزش و پرورش دستخوش تغییراتی شده است.

بیمه طلایی که باب شد در قوانین بیمه وجود ندارد و یکبار در آموزش و پرورش بدون پشتوانه مالی قراردادی را با یکی از شرکت های بیمه مازاد بر توان موجود منعقد کردند که در نهایت شکست خورد و یک هزار میلیارد تومان بدهی برای آموزش و پرورش ایجاد کرد و بر اثر آن شکل بیمه درمان آموزش و پرورش با مشکل مواجه و این وزارتخانه مجبور شد به سمت روش صندوقی برود.

وی با اشاره به این که هم اکنون روش بیمه تکمیلی فرهنگیان به شکل صندوقی است، ادامه داد: متناسب با موجودی صندوق، شرکت بیمه هزینه های درمان را به معلمان پرداخت می کند؛ قرارداد فعلی بیمه تکمیلی فرهنگیان تا اول آذر ماه تمدید شده است و مذاکرات ما درباره قرارداد جدید به نتیجه رسیده است و مسائلی همچون رعایت صلاح فرهنگیان، تنوع خدمات و دسترسی به آن در دستور کار است.


کلید واژه ها: بیمه تکمیلی - بیمه - فرهنگیان - کارکنان - درمان - هزینه های درمان - افزایش - کارکنان دولت - کارشناس - آموزش - معلم - نارضایتی - خبرگزاری - نظام - هزینه - هزینه های درمانی - قرارداد - اجتماعی - دانشجو - مشکلات - دولت - گزارش - بیمارستان - کاهش - حقوق - معلمان - تفاوت - تعرفه - سلامت - میزان

آخرین اخبار سرویس:
داماد روحانی استعفا کرد

داماد روحانی از سمت خود استعفا کرد

چگونگی استعلام ممنوع الخروجی/ احتمال افشای اطلاعات محرمانه، نقص سامانه جدید

اصلاح طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند

وزارت بهداشت نسبت به جمع آوری و بی خطر سازی زباله های عفونی اقدام کند

به فرزندتان «امنیت» و «شخصیت» بدهید

سهم تاکسی ها در حمل و نقل عمومی چقدر است؟

وزیر کشور: مشکلات ترافیک تا حدود زیادی حل شده است

فرصت پاسخ دادن به خیلی از حرف ها را ندارم

گفت وگوی نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس بر سر یک اختلاف

محمدی سیرت مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه شد

حجت الاسلام «محمدی سیرت» مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه شد

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا درگذشت سردار منصوری را تسلیت گفت

عملکرد کاراته بانوان از فیلتر «صافی» عبور کرد!/ نشست ارزیابی کاراته بانوان بدون حضور کارشناس زن

شروط وزارت کشور برای حمایت از استانی شدن انتخابات مجلس

شفاف سازی پزشکیان درباره بورسیه پسرش

رضایی:فشار زیادی علیه مجمع است، تا امروز سکوت کرده ایم

حناچی: مردم مجاب شوند برای هر کاری از خودروی شخصی استفاده نکنند

ادعایی درباره فروش پنهانی آلومینیوم المهدی و هرمزال و مزایده صوری

محتوای آموزشی دانشگاه ها قدیمی است و به روز نیست/در پژوهش بسیار خوب عمل کرده ایم

نشست بررسی خدمات رسانی آموزشی مطلوب به دانشجویان شاهد و ایثارگر برگزار شد

بزرگداشت هفته پژوهش و تقدیر از رایزن های فرهنگی برتر در سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی

محتوای آموزشی دانشگاه ها قدیمی است و به روز نیست

جلسه نمایندگان مستعفی اصفهان با لاریجانی

پزشکیان: دنبال رانت و رشوه نیستم

به فرزندتان «امنیت» و «شخصیت» بدهید

امروز بیش از هر زمانی تقویت وحدت حوزه و دانشگاه ضرورت دارد

سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، ضربه کاری به دشمن بود

فرماندار بهارستان: تغییر مدیریت شهری فاقد وجاهت قانونی است

سقوط خونین دختر 17 ساله از روی پل

بیل مکانیکی قاچاق توقیف شد

حجت الاسلام محمدی، مشاور عالی نماینده، ولی فقیه در سپاه شد

از حریم خصوصی کاربران پیام رسان ها حراست می کنیم/ تولیدکننده محتوا باید درآمد داشته باشد

اعتبارات سال آتی بخش آب نگران کننده است

دانش آموز پاوه ای مقام اول مسابقات محاسبات ریاضی را کسب کرد

پژوهش مهم ترین عامل توسعه یافتگی است

انقلاب اسلامی با ولایتمداری مردم ماندگار می ماند

شور و نشاط یکی از نیازهای جامعه امروزی است

ملتی که درس جهاد و شهادت آموخته هرگز تسلیم دشمن نمی شود/ در مسیر 40 ساله انقلاب سختی های زیادی را پشت سر گذاشتیم

استعفای حقیقی از نمایندگی یا حربه جذاب فشار بر دولت

نشست شخصیت‎ های کتاب «داستان سیستان» در خبرگزاری تقریب برگزار شد/ تقدیر تقریب از «رضا امیرخانی»

«میز خدمت» به روستاهای ملایر رسید

دخالت های فرامنطقه ای مانع نظم درون زا در منطقه است

پاسخ فاضل لنکرانی به اظهارات رحیم پور ازغدی

اعتراف حضرتی به کاهش محبوبیت اصلاح طلبان

نامه اعتراضی کمیسیون امنیت ملی به دولت

آیت الله موسوی بجنوردی: نباید ارزش را به جنسیت ببریم، ارزش انسان به علم و اندیشه است/ آیت الله عباسعلی روحانی: آیت الله بجنوردی فقیه شجاعی هستند که بعضی از نظریات علمی ایشان قانون شده است

گزارش جماران از مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی

حناچی: مردم مجاب شوند برای هر کاری از خودروی شخصی استفاده نکنند

محسن رضایی: ارجاع لوایح FATF به مجمع بدون رای گیری مجدد در مجلس مورد بحث قرار می گیرد

نظام بانکی در حال پوست اندازی است

اعتراف نخست وزیر فرانسه به حقیقت تلخ

 نظر وزارت کشور درباره استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی

حجت الاسلام محمدی مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه شد

هواداران اندیشه آمریکایی به عاقبت سازشکاران بنگرند| مذاکره بهانه تضعیف مقاومت است

استخدام برشکار ماهر در تولیدی پوشاک مجلسی زنانه

استخدام کارشناس مسلط به زبان بصورت تمام وقت در تهران

استخدام نقشه کش اتوکد در محدوده آهن مکان تهران

استخدام دو نفر خانم جهت ثبت امور دفتری آشنا به کامپیوتر در مشهد

استخدام تعدادی وسط کار خانم در محدوده خیام تهران

استخدام همکار آقا جهت کار مونتاژ در ساختمان آلومینیوم

استخدام تعدادی وردست چرخکار خانم در همدان

استخدام انباردار آقا مسلط به کامپیوتر در تهران

استخدام کانتردار و صندوقدار خانم در یک فست فود

استخدام دو نفر سالن کار آقا جهت فست فود در همدان

کارگاه تخصصی روش شناسی تهیه مقالات علمی پژوهشی در ستاد ارتش برگزار شد

جهاد کشاورزی از وزارتخانه های خدوم کشور است

رکاب زنی دوچرخه سواران یگان ویژه در مسافت 8 هزار کیلومتری

معرفی ظرفیت های کرمانشاه در جشنواره ملی پویانمایی

زیرساخت های پدافند غیر عامل در حوزه هوشمند سازی شهرها فراهم نیست

نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو در تهران آغاز بکار کرد

15 روستای بخش مرکزی اندیکا از اینترنت پرسرعت بهره مند شدند

ایران، یکی از قدرت های تاثیر گذار منطقه

مستند متولد آذر یک شنبه 2 دی ماه رونمایی می شود

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه - 26 آذر 1397

یادواره 445 شهید فرماندهی انتظامی گیلان برگزار می شود

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی فارس آغاز به کار کرد

تیزر/ نگاهی جذاب به ابعاد مختلف مهدویت در «خط امان»

بازسازی مسجد جامع موصل با نظارت یونسکو

محفل قرآنی به مناسبت شب میلاد امام حسن عسکری(ع) در تبریز

همایش علما و روحانیون در سنندج برگزار شد

اعرافی: پاسداشت وحدت حوزه و دانشگاه نباید تشریفاتی تلقی شود

مؤلفه اصلی امنیت اعتماد و وحدت است

ترکمان: باید فعالیت های فرهنگی خود را به جهان ارائه بدهیم

مقصود از وحدت حوزه و دانشگاه، وحدت فلسفی نیست؛ وحدت هدف است

نام نویسی دور تازه کلاس های خبرنگاری ایسنا

موافقت دولت برای استفاده از منابع سه دهک یارانه بگیران

هاوکینگ تنها فرد خارق العاده ای بود که در زندگی دیدم/ در فیزیک همیشه او را یک پیشگو می دانستم

نام نویسی دور تازه کلاس های خبرنگاری

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون های ملی دندانپزشکی و داروسازی خارج از کشور

برگزاری یادواره شهدای روحانی در همدان

پخش ترور دختر 14 ساله آبادانی در «من میترا نیستم»

شروط وزارت کشور برای حمایت از استانی شدن انتخابات مجلس

شفاف سازی پزشکیان درباره بورسیه پسرش

رضایی:فشار زیادی علیه مجمع است، تا امروز سکوت کرده ایم/ همه مشکلات زیر سر آمریکاست

وجوه دریافتی غیرقانونی مدیران بیمه سلامت ایران استرداد می‎ شود

قولهایی که همسران باید به هم بدهند

ویدئو : دجال چه زمانی خروج می کند؟ روایت جالب خطیب سنی از امام علی (ع)

اطلاع دقیقی از علت بازداشت کارگران فولاد اهواز نداریم

مهدی بلوریان نشست خبری رییس کمیته فضای مجازی مجلس

بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان

بن بست بیمه تکمیلی برای فرهنگیان