مطالب مرتبط:
هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی
هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی
شان هیات عالی نظارت ارایه نظر مشورتی به مجمع است
پاسخ میرسلیم به برخی ابهامات درباره هیات عالی نظارت
لایحه CFT در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص بررسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 آبان 1397 ساعت 00:452018-11-16سياسي

هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی


هر چند نهادسازی یکی از اقدامات اساسی در راه تسهیل و یا اجرای برنامه های توسعه در هر جامعه ای به شمار می رود با این حال ایجاد هر سازمان و نهاد جدیدی مانند هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام باید هم فاقد هر گونه شبهه قانونی و هم دارای توجیهات کارکردی باشد.

- شعارسال": هر چند نهادسازی یکی از اقدامات اساسی در راه تسهیل و یا اجرای برنامه های توسعه در هر جامعه ای به شمار می رود با این حال ایجاد هر سازمان و نهاد جدیدی مانند هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام باید هم فاقد هر گونه شبهه قانونی و هم دارای توجیهات کارکردی باشد .

ایجاد هیأت عالی نظارت در مجمع تشخیص مصلت نظام مباحثات و مناقشات زیادی را در محافل سیاسی و حقوق جامعه برانگیخته و در مورد جایگاه قانونی و کارکردی آن اظهار نظرهای موافق و مخالف زیادی در فضای رسانه ای کشور انعکاس یافته است.

طبق گفته کارشناسان، ماجرای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع FATF باز می گردد.

در این مورد مجمع همزمان با دولت و مجلس و قبل از ارسال لایحه دولت و مصوبه مجلس به شورای نگهبان موضع گیری و اظهار نظر کرد.

در ادامه این هیات با بیان ایراداتی از لایحه CFT و فرستادن آن به شورای نگهبان نقش خود را به شیوه مشخص تری نشان داد.

قبول این ایرادات از سوی شورای نگهبان و ارسال آن به مجلس نوعی مشروعیت دادن به آن بود.

در این مورد حسین میرمحمدصادقی معاون قوانین مجلس گفت: 13 آبان هم شورای نگهبان نامه دیگری به مجلس شورای اسلامی نوشت و در ضمیمه آن، نامه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام آمد که در نامه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ایراداتی از لحاظ عدم انطباق با سیاست های کلی نظام به مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم گرفته شده بود .

البته از یک سال قبل و از زمان ارائه لوایح الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (یا پالرمو) و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی حاشیه هایی در مورد هیات عالی نظارت مطرح شده بود.

به گفته کارشناسان، علاوه بر موارد فوق، این حاشیه ها تاحدود زیادی ناشی از ترکیب این هیأت نیز هست.

اعضای این هیات عبارتند از آیت الله هاشمی شاهرودی،محسن رضایی، مرتضی نبوی، محمدجواد ایروانی،حسین مظفر، احمد وحیدی، مجید انصاری، غلامرضا مصباحی مقدم، مصطفی میرسلیم، علی آقامحمدی، احمد توکلی، محمدرضا باهنر، داوود دانش جعفری، قربانعلی دری نجف آبادی و ابراهیم رییسی.

** هیأت نظارت یا شورای نگهبان دوم معاون قوانین مجلس شورای اسلامی دراین خصوص گفته است: شورای نگهبان براساس بند 2 اصل 110 قانون اساسی، نامه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به مجلس ارسال کرد که رییس مجلس شورای اسلامی امروز در نامه ای به دبیر شورای نگهبان نوشت ایرادات مجمع تشخیص به مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم چون خارج از مهلت 20 روزه قانونی ارسال شد، مجلس این ایرادات را مورد بررسی قرار نمی دهد .

نکته ای قابل ذکر در اینجا این است که رییس مجلس صرفا به دلیل اتمام مهلت تعیین شده قانونی ایرادات هیات عالی نظارت را قابل بررسی ندانسته است و نه به دلایل دیگر.

اما دیگر اعضای مجلس شورای اسلامی نیز در این باره اظهار نظر کرده اند.

علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این باره یکی از صریح ترین واکنش ها را نشان داد.

از نظر وی اصل این نظارت کار درستی است اما نحوه اجرای آن محل بحث است.

قبول دارم که این هیات نظارت می تواند نظرات خود را درباره لوایح و طرح هایی که قرار است در مجلس مطرح شود از نظر انطباق بر سیاست های کلی به کمیسیون های مجلس ارائه کند و حتی می تواند نماینده ای را به کمیسیون مربوط اعزام نماید، اما تصمیم گیرنده، کمیسیون و در مرحله بعد صحن علنی مجلس است.

مطهری در اظهار نظر انتقادی تری گفت: دو شورای نگهبان نداریم، اگر هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نقطه نظری دارد در حین بررسی طرح ها و لوایح ارائه کند.

زیرا پس از تصویب در مجلس فقط شورای نگهبان از نظر مطابقت مصوبه با شرع و قانون اساسی نظر بدهد .

وی همچنین اظهار داشت: اکنون بدعتی در سیر قانون گذاری کشور ایجاد شده است و آن این است که بعد از آنکه طرح یا لایحه ای به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان رفت ، همزمان با بررسی این شورا از نظر انطباق با شرع اسلام و قانون اساسی، هیات نظارت مذکور مصوبه را از نظر انطباق با سیاست های کلی بررسی می کند و نظر خود را به شورای نگهبان می فرستد.

بدین ترتیب هم دو مبنای انطباق به سه مبنا افزایش یافته و هم یک شورای نگهبان دیگری اضافه شده و ما دو شورای نگهبان داریم حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور نیز از این رویه انتقاد داشته و در توییتی نوشت: گویا برخی تمایل دارند مجمع تشخیص مصلحت نظام را در غیاب رییسش در جایگاه مجلس سنا قرار دهند.

عجله نکنید، این ابتکار را بگذارید برای اصلاحیه قانون اساسی .

بنابر گفته های منتقدان وجود این نهاد جدید دارای توجیه قانونی هست اما از نظر کارکردی چالش برانگیز بوده و جایگاه آن مبهم به نظر می رسد.

اینکه در فرایند قانون گذاری نقش و جایگاه آن چگونه باشد و چه کارکردی داشته باشد جای بحث دارد.

مخالفان می گویند هیات نظارت می تواند در کمسیون های مختلف و قبل از رسیدن طرح ها و لوایح به صحن مجلس و بعدا به شورای نگهبان نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهد.

اما اگر بخواهد به عنوان نهادی در موازی با مجلس و شورای نگهبان نظراتش اعمال شود این یک بدعت در قانونگذاری به حساب می آید.

** هیأت عالی نظارت مبنای قانونی دارد موافقان این نهاد جدید به ماده 110 قانون اساسی و تفویض اختیارات رهبری استناد می کنند.

برای مثال سخنگوی شورای نگهبان در این باره گفت: نظارتِ هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، یک نظارت دیگر و مستقل از شورای نگهبان است.

نظارتی است که طبق اصل 110 قانون اساسی خود رهبری دارند و می توانند به نهادهای مختلفی تفویض کنند؛ یک موقع به خود مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض شده بود، الان به هیأت عالی نظارت مجمع.

سید مرتضی نبوی از اعضای هیات نظارت نیز به همین ماده قانونی استناد کرده و گفت: این هیات در نتیجه تفویض اختیارات رهبری در نظارت بر حسن اجرای این سیاست ها به مجمع از سوی خود اعضا انتخاب شده است.

طبق اصل 110قانون اساسی، رهبری ابلاغ و نظارت بر سیاست های کلی نظام را برعهده دارند و طبق همین اصل ایشان می توانند بعضی وظایف و اختیارات خود را به شخص دیگری تفویض کنند که در باره نظارت بر حس اجرای سیات های کلی اختیاراتشان را به یک هیأت داده اند که مجمع از میان اعضا انتخاب می کنند.

بر اساس همین اصل، تلاش موافقان این است که هیأت عالی نظارت را به عنوان یک نهاد جدید موازی و حتی بالاتر از سایر نهادها قرار دهند.

برای نمونه محمد دهقان ، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: نظرات هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بر دولت، مجلس، شورای نگهبان و حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حاکم و لازم الاتباع است.

نماینده مردم چناران و نقندر در مجلس از این هم فراتر رفته و اضافه کرد: شأن هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران از خود مجمع نیز بالاتر است و اگر این هیأت نظری دارد، شورای نگهبان هم باید از آن تبعیت کند.

موحدی کرمانی رییس سنی مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالفان را به شبهه افکنی متهم کرد و گفت: از اینکه عده ای می خواهند با ایجاد شبهه اصل نظارت مجمع بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام را زیر سؤال ببرند انتقاد کرده و گفت: بر اساس اصول قانون اساسی نظارت بر انطباق قوانین و مصوبات با سیاست های کلی نظام از سوی مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص مصلحت و هیات نظارت تفویذ شده است.

لذا همانطور که شورای نگهبان موظف به انطباق مصوبات مجلس با شرع و قانون اساسی است، این هیات نیز وظیفه دارد این انطباق و عدم مغایرت را نسبت به سیاست های کلی ابلاغ شده انجام دهد .

**تحت الشعاع قرار دادن اصل دمکراسی در این مورد حقوق دانان برجسته کشور همچون نعمت احمدی و بهمن کشاورز نیز اظهار نظر کرده اند.

نعمت احمدی در گفت وگو با ایرنا درباره ساختار هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام 2 دسته عضو دارد؛ یکی اعضای ثابت و دیگر متغیر هستند.

هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام هم ساختاری جدید است که 15 تَن عضو دارد اما اطلاعات روشنی درباره آن وجود ندارد.

نه می دانیم چه افرادی عضو آن هستند و چه مدت این عضویت ادامه دارد و نه اینکه شیوه انتخاب آنها مشخص است.

این حقوق دان اظهار داشت که هیات عالی نظارت بدعتی است که اگر عملی شود اصل دموکراسی در ایران که همانا حاکمیت مجلس قانونگذاری است، تحت الشعاع قرار می دهد؛ یعنی اگر قرار باشد مصوبات مجلس که به شورای نگهبان می رود به هیاتی دیگر ارسال شود، اگرچه که این هیات صادق ترین، صالح ترین و سالم ترین افراد در آن حضور داشته باشند، باز هم خلاف اصل دموکراسی و رای مردم است.

بهمن کشاورز نیز در گفت وگو با ایرنا ضمن تأکید بر اینکه قانونگذاری در کشور خط مستقیمی است که قابل قطع شدن نیست، گفت: آری اگر قانون اساسی اصلاح و برای مثال ماده ای به اصل 177 یا 110 قانون اساسی اضافه گردد مبنی بر اینکه مرجع جدید در جایی از فرایند قانونگذاری پیش بینی شود.

مثلاً جایی برای هیات نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام تعیین شود.

آنگاه اقدام مجمع تشخیص مصلحت بلامانع خواهد بود.

اما اگر باعث قطع این خط مستقیم شود مورد تأیید نیست.

البته برخی از اعضای محترم این هیات نظارت توضیحاتی داده اند مبنی بر اینکه آنچه انجام می شود به شکل دخالت در قانونگذاری نیست.

تفسیر این بیان موکول به این است که ببینیم اشاره ای که می شود آیا پس از تصویب یک مرحله ای از قانونگذاری است که به نقطه مشخصی رسیده است، یا در حاشیه و عرض قانونگذاری.

حسب مورد مطالبی بیان شده که به هرحال مجلس، نمایندگان و کمسیون ها مطالبی را دریافت می کنند و از آن مطلع می شوند.

اگر اینطور باشد قاعدتاً باعث ترقی کارها خواهد شد.

اما نه به عنوان مرحله ای از بررسی قانون به طور مشخص و معلوم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات،برگرفته از خبرگزاری ایرنا،تاریخ انتشار : 22آبان 97 ، کد خبر: 83097646،www.

irna.

ir
کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجمع تشخیص مصلحت - شورای نگهبان - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام - رییس مجمع تشخیص مصلحت - نظارت - شورای - مجلس شورای اسلامی - تشخیص - نگهبان - نظام - قانون - عالی - مجلس - نامه - مبارزه - جامعه - سازمان ملل متحد - آیت الله هاشمی - برنامه - اسلامی - دری نجف آبادی - قوانین - توسعه - ایران - معاون - حاشیه - سازمان ملل - مصوبه مجلس - دولت

آخرین اخبار سرویس:
شنیدن صداهای عجیب از سازه برج داستانسرایی است

واریز عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن

تقدیر امام جمعه موقت تهران از فعالیت های آستان قدس رضوی

کمک به محرومین در دهه فجر افزایش می یابد/ ثبت نام 11 هزار نفر به عنوان خادمیار رضوی در فارس

اجازه نمی دهیم ارکان انقلاب مورد تهاجم قرار گیرد/«صالحین» تبلور ارتباط تاثیرگذار روحانیت و بسیج

یاشار سلطانی به حبس محکوم شد

ترامپ به دنبال حذف عناصر قدرت ایران است/ عده ای تصور می کنند که راهی جز مذاکره وجود ندارد

سرپرست دانشگاه ولایت منصوب شد

طلاب و اساتید شیراز به داد کارتن خواب ها رسیدند+ عکس

نهاوندیان : سیاست دولت حمایت از صادرات غیرنفتی است

پوسترهای جشنواره تئاتر فجر رونمایی شد+عکس

سقوط وانت بار به گودال 16کشته و مصدوم برجای گذاشت

مشکلات اجرایی بیمه تکمیلی ایثارگران با حمایت دولت و مجلس برطرف می شود

161 ایرانی خون شان خیلی نادر است

نتیجه استانی شدن انتخابات؛ باخت «ده» بر «یک»

استخدام فروشنده خانم برای یک مانتو سرا در اصفهان

دعوت به همکاری بازاریاب خانم جهت یک کلینیک در اصفهان

رونمایی از راکت روسی 9M729

منظور آقایان از بیان این جملات چیست؟

اساسا مثال حجاب فرعی بود اماchr(8230)

مناظره زاکانی و تاجزاده درباره فتنه 88 آغاز شد

رزمایش قطع اینترنت لغو شد! +جزییات

اعتراض کمیسیون فرهنگی مجلس به بازداشت «مرضیه هاشمی» در آمریکا

جزییات نشست میان دوره دفتر تحکیم وحدت/ از نشست «برهان» تا پرسش و پاسخ با مسئولین

زاکانی:با دروغ پردازی ها کشور را دچار بحران کردید/ تاجزاده: حسین شریعتمداری هر چه بگوید مانعی ندارد

تصویب و اجرای 161 قانون حمایت از زنان در 40 سال گذشته

راهبُرد رهبری انقلاب ایجاد تمدن بزرگ جهان اسلام است

رسیدن به عدالت اجتماعی اساسی ترین هدف تأمین اجتماعی است

لزوم توجه دستگاه های اجرایی به میز خدمت

برگزاری نمایشگاه «40 سال افتخار و بالندگی»

هنوز در مورد دعوت ایران به نشست ورشو تصمیمی گرفته نشده است

بررسی شاخص های مدیر مهدوی در رادیو معارف

گزارش ایکنا از دومین روز سفر «کاروان قرآنی انقلاب» به استان مرکزی

40 سال توطئه و تهاجم علیه انقلاب اسلامی

چهار کتابخانه روستایی در قشم افتتاح شد

استقبال از جشن 40 سالگی انقلاب با بهره برداری از 81 پروژه در شیراز

افتتاح دارالقرآن جمعیت هلال احمر/ فعالیت های قرآنی هلال احمر منسجم باشد

اجرای طرح ملی «هر مسجد، یک خبرنگار» در آذربایجان غربی

تلاش های خبرنگاران، تصاویر رشادت های رزمندگان اسلام را ماندگار کرد

رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور ماده 19 آیین نامه نظارت بهداشتی اجرا نشد/ ارتزاق ناظران بهداشتی از کارفرمایان

بروزرسانی/بخش دوم مناظره زاکانی و تاجزاده تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگویید آمریکا را دشمن می دانید یا خیر؟

زاکانی:دروغ پردازی ها کشور را دچار بحران کردید/ تاجزاده: حسین شریعتمداری هر چه بگوید مانعی ندارد

تکمیل فوری سامانه ایمنی خط دوم قطارشهری در حال اجرا است

دیدار کمیسر ارشد سازمان ملل در امور پناهندگان با ظریف

روحانی: توطئه آمریکا را با تصویب نهایی لوایح چهارگانه خنثی کنیم

تصمیم گیری شورا برای کاربری مجتمع فرهنگی مذهبی ولیعصر

تهیه طرحی در مجلس برای ممنوعیت تبلیغ موسسات کنکور در صداوسیما

نکاتی که باید در طرح «نسخه نویسی الکترونیک» رعایت شود

مقام معظم رهبری: برای پیشرفت علمی از همه توانایی های غربی ها استفاده کنید

تلاش می کنیم گران شدن دارو فشار زیادی به مردم وارد نکند

تست گریم شازده ارسلان بانوی عمارت در یک سریال مناسبتی+عکس

شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود

مزاحمت از طریق سگ گردانی قابل پیگیری است

توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان اتمی از دانشگاه ها

مستند «بانو و باروت» راوی خاطرات زنان لرستانی می شود

شنیدن صداهای عجیب از برج میلاد داستانسرایی است

علیرضا فغانی در یک چهارم نهایی نیست

لاریجانی: خود را متعلق به صدا و سیما می دانم

افزایش هزینه ها با استانی شدن انتخابات

10 موزیک برتر از 10 خواننده مشهور روی آنتن رادیوتهران

باید به توصیه غربی ها همواره با سوءظن نگریسته شود/ در جریان مشکلات هستم/ نباید توقفی در زمینه حرکت علمی ایجاد شود

استخدام تعدادی کارگر ساده، ظرفشوی و سالن کار با جای خواب در تهران

شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود/ به برنامه ها و توصیه های غربی ها اعتماد نکنید

نمونه ای از مدرک فروشی دانشگاه تهران به نام اقتصادی سازی دانشگاه چیزی هم برای نام دانشگاه تهران باقی بگذارید

زاکانی در مناظره دوم با تاج زاده: تاج زاده بگوید چرا از اسماعیل بخشی به عنوان فردی کذّاب دفاع می کند

بسیاری از سرفصل هایی کتاب های معارف مربوط به دهه شصت است/ تاثیر یک کلیپ و موشن گرافی از چندین جلسه کلاس بیشتر است

جلسه هیئت دولت

ارائه خدمات درمانی در جامعه جزو وظایف حاکمیت

استانی شدن انتخابات موجب موفقیت وابستگان قدرت و ثروت

ایران در دوران بازسازی سوریه در کنار دولت و مردم این کشور خواهد بود

ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشستگان ایثارگر

راهکاری برای تجمیع طب سنتی و طب مدرن

مستند «بانو و باروت» راوی خاطرات زنان لرستانی می شود

رضایی: بچه های انقلاب باید به میدان بیایند

فرمانده خاکی جنگ حتی در عصبانیت می خندید

یک نماینده مجلس در نامه ای به وزیر اقتصاد خبرداد افشای قاچاق 1700 کانتینر ظروف کریستال از طریق کارت بازرگانی اجاره ای

تجمع جمعی از خانواده های جانباختگان حادثه سانچی مقابل نهاد ریاست جمهوری

در نامه نماینده مجلس به رییس گمرک عنوان شد پرده برداری از قاچاق سازمان یافته در گمرک شهید رجایی

دادستان تهران: قیمت گذاری بر کالا ها کلاً در اختیار دولت است/ دادستانی نمی تواند بر این امور ورود زیادی داشته باشد/ مزاحمت از طریق سگ گردانی قابل پیگیری است

دنیا برای جلوگیری از چهل سالگی انقلاب قد علم کرده است

همدان میزبان مخوف ترین شکنجه گاه تاریخ ایران

مشکلات اجرایی بیمه تکمیلی ایثارگران با حمایت دولت و مجلس برطرف می شود

همکاری وزارت خارجه برای صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور های منطقه

اکثر طلاق ها مرتبط با وسوسه فضای مجازی است

در لایحه جامع انتخابات، احراز صلاحیت های نامزدها تعریف دقیق تری شد

دادستانی نمی تواند در رابطه با تولید و قیمت گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

لایحه جامع انتخابات در هیات دولت تصویب شد

مسئولین به جای توجه به احزاب حواسشان به وظایفشان باشد

اجرای طرح تحول با نگاه جدید اقتصادی/ اجرای پزشک خانواده در 5 استان تا بهار 98

سهام عدالت و بانکداری بدون ربا موضوع صحبت پورابراهیمی با مراجع

مجازات مزاحمت از طریق سگ گردانی چیست/اظهارات دادستان تهران

تلاش مجلس برای اصلاح امور خودروسازان

حضرت آیت الله خامنه ای :شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود

شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود

سفر ارزان یا سفر قسطی چیست؟

شهروندان برای مقابله با حادثه آماده باشند

شهری که مالیات بیشتری پرداخت کند نباید انتظار بودجه بیشتر داشته باشد

تهیه طرحی در مجلس برای ممنوعیت تبلیغ موسسات کنکور در صداوسیما

اجرای طرح تحول با نگاه جدید اقتصادی/ اجرای پزشک خانواده در 5 استان تا بهار 98

داور؛ بانی تحولات عدلیه

هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی

هیات عالی نظارت مجمع؛ ابهامات قانونی و توجیهات کارکردی