مطالب مرتبط:
اهالی فساد با محدودیت پول شویی مخالف هستند/ باید از نداشتن شاهد ومدرک برای پول شویی تعجب کنیم
ظریف: اهالی فساد با محدودیت پول شویی مخالف هستند
ظریف: اهالی فساد با محدودیت پول شویی مخالف هستند
اهالی فساد با محدودیت پول شویی مخالف هستند
چرا استقلالی ها مذاکره با جباری را رسمی اعلام نکردند؟/ نداشتن مدرک سد بازگشت شماره 8
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 آبان 1397 ساعت 23:512018-11-16سياسي

اهالی فساد با محدودیت پولشویی مخالف هستند/ نداشتن شاهد و مدرک برای پولشویی تعجب ندارد


وزیرامور خارجه کشورمان درباره پیوستن به FATF معتقد است که خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت.

- رویداد24" با توجه به فضاسازی اخیر علیه روشنگری های وزیر امور خارجه، محمدجواد ظریف، در پاسخ به سؤالی در مورد پیچیده شدن وضعیت لایحه پیوستن به CFT و رد آن از سوی شورای نگهبان و برخی نگرانی هایی که دراین باره بیان می شود گفت: بسیاری از نگرانی هایی که از سوی دوستان ما بیان می شود نگرانی های صادقانه است و عمدتاً هم به دلیل اطلاعات غلط و نادرست این نگرانی ها به وجود آمده است.

وی افزود: پول شویی در کشور یک واقعیت است و به نظر پشت این فضاسازی ها و القای این نگرانی ها افرادی قرار دارند که منافع اقتصادی دارند.

با توجه به شفافیت سخنان وزیر امور خارجه، متأسفانه به دلیل فضاسازی ها، جو به گونه ای مسموم شده است که بدون توجه به اصل صحبت های صادقانه ظریف موجب برخی سوءاستفاده ها از سوی رسانه ها و مجامع معاند و معلوم الحال شد.

ایراد برخی از رسانه ها به اصل حرف های وزیر خارجه مان در مورد واقعیت پول شویی در کشور معلوم نیست، ولی با سئوال از هر اقتصاددانی بر این معضل مهم صحه می گذارد، رسانه ها کافی بود به خبر هایی که روزانه در مورد افزایش قاچاق و برآوردهایشان در این مورد منتشر می کنند، مراجعه می کردند تا به این واقعیت مهم واقف شوند.

بر اساس آمار های اعلامی سالانه در حدود 12 میلیارد دلار کالا به کشورمان قاچاق می شود، برخی رسانه ها این رقم را بالای 20 میلیارد دلار عنوان می کنند، بناراین روشن است که این حجم پول بدون پول شویی امکان ورود به اقتصاد کشور را ندارد.

با توجه به اینکه اخیرا آمار قاچاق سوخت به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، سؤال این است که اگر پول شویی در کشورمان یک واقعیت نیست این پول ها چگونه به چرخه برمی گردد؟ به نظر می رسد پاسخ این سؤال در همان صحبت های وزیر امور خارجه نهفته باشد؛ بنابراین علاوه بر اینکه حرف های ظریف در مورد القاء نگرانی و دست های پشت پرده در مورد نگرانی ها در مورد پیوستن به FATF یک واقعیت است بلکه شاهد فضاسازی گسترده تر علیه همین شفاف سازی ها هستیم و متأسفانه برخی رسانه ها و ارگان ها و مسئولین و نمایندگان هم که در صادقانه بودن نگرانی هایشان به گفته خود آقای ظریف شک نیست به راحتی در دام این فضاسازی ها قرار می گیرند و این گونه جوسازی انجام می گیرد.

اکثر قریب به اتفاق کارشناسان و آگاهان به مسئله مطرح شده بر این باورند، اینکه منافع کلان عده ای با تصویب لوایح مربوط به پیوستن به FATF به خطر خواهد افتاد یک واقعیت روشن و واضح است.

** اهالی فساد با محدودیت پولشویی مخالف هستند احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هرچند با بیان عدد و رقم از سوی آقای ظریف موافق نیست، اما تأکید می کند: حتماً کسانی که اهل فساد هستند، چون شبکه ای شده اند و سازمان یافته عمل می کنند تلاش می کنند که با لایحه ای که پول شویی را محدود می کند، مخالفت شود.

این هم حرف درستی است که آقای ظریف گفته است.

** مبارزه با فساد باید به مطالبه عمومی تبدیل شود حسین ساسانی تحلیلگر توسعه پایدار هم در این خصوص همان حرفی را می زند که اکثر کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی مطرح می کنند.

مهم ترین دلیل تلاش برای ناکام گذاشتن تصویب قوانین شفاف سازی مالی را به خطر افتادن منافع افرادی عنوان می کند که از شفافیت و تعاملات صحیح با جهان ضرر می کنند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پول شویی یک واقعیت انکارناپذیر در کشور است و این سخن به معنای برچسب زدن به نهاد های حاکمیتی نیست می گوید: شفافیت و مبارزه با فساد چه از طریق محکم کردن قوانین داخلی و چه از طریق اجرای قوانین و استاندارد های خارجی باید به مطالبه ای عمومی از سوی مردم تبدیل شود.

ساسانی با بیان اینکه پیوستن به کنوانسیون های جهانی یعنی ایجاد ارتباطات بین المللی که فراهم کننده توسعه پایدار در کشور است می گوید: امروز در دنیایی هستیم که برای توسعه و پیشرفت نیازمند برقراری ارتباط صحیح همه جانبه ازجمله اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با کشور ها هستیم؛ بنابراین اگر بخواهیم جزیره جدا باشیم نه تن ها به توسعه نمی رسیم بلکه عقب گرد هم خواهیم داشت.

بررسی ها نشان می دهد در سال هایی که به دلایل مختلف با جهان ارتباطمان کمرنگ شده است روند توسعه در کشور عقب گرد داشته است.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: پیوستن به FATF باعث می شود تا از فساد و پول شویی افرادی که به دنبال سوءاستفاده هستند از طریق قوانین جهانی گرفته شود.

امروز شاهد هستیم که شخصی که در 5 سال پیش کارمندی ساده بوده به درآمد های میلیاردی رسیده است و این در کمتر جایی از جهان اتفاق می افتد که دلیل مهم آن خلأ های قانونی است که با اتخاذ قوانین محکم داخلی و همچنین اجرای قوانین جهانی می توانیم آن را برطرف کنیم.

** باید از نداشتن شاهد و مدرک برای پول شویی تعجب کنیم دیاکو حسینی کارشناس امور بین المللی با بیان اینکه نمی دانم دکتر ظریف کدام یک از موارد را مدنظر داشته است؛ اما باید توجه کنیم در کشوری که قوانین و استاندارد های سخت گیرانه علیه پول شویی وجود ندارد و شفافیت مالی تضمین نشده، پول شویی یک امر رایج است، می گوید: اگر شاهد و مدرکی برای پول شویی وجود نداشته باشد باید تعجب کنیم.

در چنین کشور هایی وارد شدن پول های کثیف، پول های آلوده و پول های سیاه به سیستم مالی آن قدر طبیعی است که ممکن است همه مردم و فعالان اقتصادی حتی متوجه ناسالم بودن این پول ها نباشند.

آقای ظریف در مصاحبه اخیر درواقع به این بستر که ناشی از فقدان قوانین و استاندارد های پذیرفته شده جهانی است، اشاره داشته است نه به اشخاص حقیقی و حقوقی که ممکن است در چنین ساختاری، آگاهانه یا ناآگاهانه درگیر پول شویی شوند.

** نگاه دوگانه در مسائل بین المللی برای کشور آفت است حمید حسینی عضو اتاق بازرگانی هم دراین باره نگاه دوگانه در مسائل را آفتی برای کشور عنوان می کند و می گوید: در حال حاضر دو نگاه در خصوص مسائل بین الملل در کشور وجود دارد نگاهی که پیشرفت و توسعه کشور را در گرو تعامل درست با جهان می داند و نگاهی دیگر از هرگونه ارتباط مؤثر با جامعه جهانی هراس دارد و به دیده تردید به آن نگاه می کند.

نتیجه این نگاه دوگانه مانع از پیشرفت و رشد اقتصادی کشور و عاملی برای عقب ماندگی می شود.

تفاهم بر سر موضوعات کلان یکی از الزامات توسعه هر کشوری است و در شرایطی که جهان با شتاب روند توسعه و پیشرفت را طی می کند نداشتن تفاهم در موضوعاتی همچون پیوستن به FATF که منطق آن ایجاد شفافیت و اجرای استاندارد های مورد قبول همه کشورهاست عجیب است.

توسعه کشور ها بدون تفاهم امکان پذیر نیست و متأسفانه شاهد نگاه دوگانه در بسیاری از موضوعات ازجمله موضوع اجرای قوانین مبارزه با پول شویی در کشور هستیم.

** امروز اجرای بدون تبعیض مبارزه با پول شویی ضروری است علیرضا رحیمی نماینده مجلس شورای اسلامی در حساب توییتری خود نوشت: عده ای که با اصلاح قانون مبارزه با پول شویی و افزایش مجازات مخالف اند واقعیات تلخ در سخنان دکتر ظریف نیز به قبایشان برمی خورد و در مقابل فحاشی پیشه می کنند.

مبارزه با پول شویی از دیروز هم لازم بود و امروز اجرای بدون تبعیضش، یک ضرورت حتمی است.

** عده ای از شفافیت خوششان نمی آید مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه نمایشگاه تراکنش ایران گفت: چرا برای عدم تصویب FATF فضاسازی می کنید و فضای مجلس را به جنگ شمر با امام حسین تشبیه می کنید؟ معلوم است که عده ای از شفافیت خوششان نمی آید.

** اتهام زنان علیه ظریف به اصول اسلامی پایبند نیستند سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم دراین باره می گوید: این نوع سخنان که توسط برخی افراد علیه ظریف گفته می شود، غیراز اتهام چیز دیگری نیست و نشان می دهد مواضع آن ها در جهت منافع آمریکا و خواسته های ترامپ است.

هرچه بیشتر این افراد علیه ظریف سخن بگویند، بیشتر خود را افشا می کنند و اتهاماتی که وارد می کنند یک نوع خود افشاگری است که نشان می دهند که به اصول اسلامی و اخلاقی پایبند نیستند.

فساد مالی مهم ترین تهدید برای منافع ملی و توسعه اقتصادی شناخته شده است.

فساد مالی شامل هر عامل یا پدیده ای می شود که روند عادی و قانونی مسیر معاملات را چه در درون کشور و چه در بیرون آن نقض می کند.

از جمله مفاسد اقتصادی موجود در جوامع که اثرات بسیار مخربی بر سلامت اقتصادی یک جامعه می گذارد و مشکلات جبران ناپذیری را به بار می آورد، مقوله پول شویی است.

پول شویی فعالیتی غیرقانونی است که در طی انجام آن، عواید و درآمد های ناشی از اعمال خلاف قانون، مشروعیت می یابد.

به عبارت دیگر پول‎های کثیف ناشی از اعمال خلاف به پول‎های به ظاهر تمیز تبدیل می‎شوند و در بدنه اقتصاد جایگزین می شود؛ بنابراین حرف های وزیر خارجه کشورمان در مورد پیوستن به FATF و ضرورت خارج شدن از لیست دو کشوری (ایران و کره شمالی) کشور های غیر همکار با این نهاد مالی و پیوستن به بقیه کشور های دنیا در همکاری با این نهاد کاملاً برمدار صیانت از منافع ملی کشورمان است.

به گفته آقای ظریف، خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت و نباید تحت تأثیر جوسازی ها و فضاسازی هایی عده ای که منافعشان به خطر افتاده است قرار گرفت.


کلید واژه ها: وزیر امور خارجه - واقعیت - خارجه - رسانه - کشور - وزیر - اقتصاد - ظریف - قاچاق - میلیارد - پولشویی - وزیرامور خارجه - هایی - افزایش - شورای نگهبان - سوءاستفاده - وزیر خارجه - شفاف - دلار - آمار - اطلاعات - اقتصادی - نگهبان - خودکشی - شورای - مسموم - منتشر - میزان - فساد - پرده

آخرین اخبار سرویس:
شرایط بحرانی دوران نامزدی دختر و پسر

75 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر زیر 40 سال هستند

«توافق کاتوویتس»، گامی بلند در اجرای «پیمان پاریس»

زائران حرم رضوی میلاد حضرت امام حسن عسکری (ع) را جشن گرفتند

تصمیمات نادرست باعث ایجاد رانت و فساد می شود

درگیری امروز بشر در حوزه اندیشه و فرهنگ است

پاداشی به مناسبت شب یلدا برای نیروهای حجمی شهرداری رشت در نظر گرفته شود

قم آماده برگزاری باشکوه آیین سالروز رحلت حضرت معصومه(س)

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه به مناسبت درگذشت سردار منصوری

بررسی راه های تامین منابع مورد نیاز برای واقعی کردن نرخ خرید تضمینی گندم در کمیسیون کشاورزی

جلسه رسیدگی به استیضاح وزیر علوم برگزار شد/ ارائه جمع بندی نهایی به هیات رییسه

جلسه کمیسیون انرژی جهت بررسی وضعیت برق در تابستان آینده

سروده هایی در مدح امام حسن عسکری(ع)

مصرف روزانه بنزین کل کشور به زیر 100 میلیون لیتر رفت

اولویت هایی که در ازدواج موفق نباید نادیده بگیرید!

شناسایی راه های افزایش بودجه فرهنگی در سال 98

دور سرعت در تهیه نقشه باستان شناسی کشور چه قدر است؟

رویترز: "ریال" ایران روی ریل تقویت

نخستین مجمع انجمن صنفی نگارخانه داران تهران برگزار شد

در اقتصاد مقاومتی، هدفگذاری اصلی اقتصاد دانش بنیان است

بودجه صدا و سیما نباید صرف کارهای ضعیف شود/ لزوم تحقیق و پژوهش

رییس کل دادگستری استان تهران: محکومیت های «اسفندیار رحیم مشایی» تأیید شد

زائران حرم رضوی میلاد حضرت امام حسن عسکری (ع) را جشن گرفتند

خودکفایی 700 هزار مددجوی کمیته امداد

لاریجانی: ایثار ضامن همبستگی و سعادت جامعه است

کتابخانه ملی را از هیچ به درجه افتخار رساندم

قم آماده برگزاری باشکوه آیین سالروز رحلت حضرت معصومه(س)

همه مصوبات سفر مقام معظم رهبری به قزوین محقق شده است

ثبت اشعار مددجوی کمیته امداد در کنگره جهانی شعر یونان

منطقه آزاد ارس با دانشگاه تهران تفاهم نامه همکاری امضا کرد

درصدد رفع مشکلات فعالیت های واحد های تولیدی البرز هستیم کارگران سربازان خط مقدم هستند

روز پژوهش در آستارا گرامی داشته شد

عبور از تحریم با ارتباط دانشگاه، جامعه و صنعت، مهیا می شود

تسلیت حجت نظری درپی درگذشت ملک طباطبایی

درگیری امروز بشر در حوزه اندیشه و فرهنگ است

پاداشی به مناسبت شب یلدا برای نیروهای حجمی شهرداری رشت در نظر گرفته شود

عزم جدی دکتر مظفری برای معرفی ظرفیت های کیش

دشمن از قدرت بصیرت و آگاهی ملت ایران هراس دارد

کمیسیون صنایع با ارجاع پرونده آذری جهرمی به قوه قضاییه مخالفت کرد

چرا مصرف بنزین در ایران حدود 10 برابر ترکیه است؟

12 میلیون لیتر بنزین روزانه در تهران مصرف می شود

ملک طباطبایی همسر مهندس بازرگان درگذشت

ویدئو / وقتی لیلی رشیدی و لیلا حاتمی کوچک بودند

برگ برنده ایران در عراق / ترامپ در مقابل خواسته تهران کوتاه می آید؟

متوسط مصرف روزانه بنزین در 40سال اخیر +اینفوگرافیک

تصاویر/ بازدید اعضای شورای مرکزی بسیج مدرسه علمیه معصومیه از خبرگزاری حوزه

​توضیحات وزیر ارشاد درباره اقدامات دولت برای راهپیمایی اربعین

​علت وقوع سانحه برای سردار منصوری اعلام شد

روایتی عجیب از نبش قبر یک شهید! +عکس

استخدام گرافیست،Oracle Developer،Java Developer دربهپرداز جهان

دور سرعت در تهیه نقشه باستان شناسی کشور چه قدر است؟

​ماجرای پهلوگیری ناوگروه های آمریکایی در کشورهای مختلف /حضور مقتدرانه ناوگروه های ایران در آب های بین المللی

مسئله آب اصفهان ملی است؛ مخالف انتقال آب به یزد نیستیم

کمیسیون امنیت درخواست ارجاع اظهارات ظریف به قوه قضاییه را رد کرد

سلحشوری: حرف هایم در مورد حجاب شنیده نشد

زایمان در ارتفاع 13 هزار متری از زمین

واکنش نماینده مجلس ایران به درخواست مناظره احمدی نژاد

لحظه غم انگیز شهادت مدافع حرم حجت الاسلام میرزا محمود تقی پور +فیلم

در مذاکره با تلگرام تخلفی نشد

مدیرمسئول روزنامه شرق مجرم شناخته شد

دهیاران با اعتبارات دولتی روستا را به شهر تبدیل نکنند

میرزایی در گفت وگو با فارس: قول مدیران وزارت نیرو و توانیر برای جبران 9 هزار مگاوات کمبود برق به شرط تامین بودجه

همه مصوبات سفر مقام معظم رهبری به قزوین محقق شده است

فرقانی: رسانه ای شدن علم شکل سنتی جوامع را تغییر می دهد

رییس جدید هیئت سه گانه استان کرمانشاه انتخاب شد

همه مصوبات سفر مقام معظم رهبری به قزوین محقق شده است

کلیات طرح تجمعات تصویب شد

فرمانده کل سپاه درگذشت سردار منصوری را تسلیت گفت

دانلود آهنگ جدید نادر بنام حراج

آغاز جشنواره اختراعات و ابتکارات زاگرس و زردکوه از 28 آذر

نخستین مجمع انجمن صنفی نگارخانه داران تهران برگزار شد

بنیاد برکت احسان برای فعالیتهای واکنش سریع راه اندازی شد/ 3 هزار ویلچر به عنوان هدیه مقام معظم رهبری تقدیم معلولان مناطق محروم می شود

نعمتی در گفت وگو با فارس: نمایندگان اصفهان فردا با لاریجانی دیدار می کنند

حضرت آیت الله حکیم: قبایل، سنت های جاهلی را کنار بگذارند

خجسته در گفت وگو با فارس خبر داد سایپا و ایرانخودرو اعضای هیأت مدیره شرکت های اقماری شان را منتشر می کنند

روز پژوهش در آستارا گرامی داشته شد

صنف عکاسان مشهد به پلیس + 10 اعتراض دارند

صنف عکاسان مشهد به پلیس + 10 اعتراض دارند

شرایط ‎تحریم توامان با کسری بودجه بالا، فرصتی برای ارائه ‎بودجه شفاف است

عبور از تحریم با ارتباط دانشگاه، جامعه و صنعت، مهیا می شود

ثبت اشعار مددجوی کمیته امداد در کنگره جهانی شعر یونان

ضرورت پژوهش و تحقیق و جایگاه آن در جامعه

آبروی ری

پاسداشت مقام سرباز، پاسداشت فرهنگ مقاومت و ایستادگی است

دور سرعت در تهیه نقشه باستان شناسی کشور چه قدر است؟

واکنش کمیسیون امنیت ملی به ارجاع پرونده ظریف به قوه قضاییه

اطلاعیه مجمع تشخیص درباره مصوبه اخیر پیرامون لایحه مبارزه با پولشویی

آیت الله مصباح یزدی: امروز عذری برای تنبلی در زمینه پژوهش نداریم/ قدر انقلاب را بدانیم

آیت الله نوری همدانی: صهیونیست ها رسما در مقابل انظار میلیاردها انسان پاساژی برای فروش زنان افتتاح می کنند

فال روزانه دوشنبه 26 آذر ماه 97

علم و فناوری از انحصار غربی ها خارج می شود/ بخشی از «معامله قرن« هنوز رسانه ای نشده است

دزدی 45 تریلیون دلاری انگلیس از هند

فرمانده قرارگاه ثامن الائمه هنگام بررسی سلاح انفرادی به شهادت رسید

وزیر آموزش و پرورش در جمع نمایندگان تشکل های فرهنگیان مطرح کرد نیاز به 10 هزار میلیارد تومان برای اجرای سند تحول/ دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران

در پیامی فرمانده نیروی زمینی سپاه درگذشت سردار منصوری را تسلیت گفت

دانش آموز قشمی در مسابقات محاسبات ذهنی جهان اول شد

سالروز ولادت امام حسن عسکری علیه السلام

بخش خبری 25-9-97

ظریف: تحریم ها هرگز موثر نبوده اند/ مردم عادی آسیب دیدند؛ سیاست تغییر نمی کند

تایید محکومیت های صادره در مورد اسفندیار رحیم مشایی

اهالی فساد با محدودیت پولشویی مخالف هستند/ نداشتن شاهد و مدرک برای پولشویی تعجب ندارد

اهالی فساد با محدودیت پولشویی مخالف هستند/ نداشتن شاهد و مدرک برای پولشویی تعجب ندارد