مطالب مرتبط:
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند
66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجه اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 آبان 1397 ساعت 23:122018-11-16سياسي

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند


رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران گفت: آمار جهانی می گوید که 33 درصد زنان جهان خشونت می بینند، در حالیکه آمار کارشناسان می گویند که 66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجه هستند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا و به نقل از روابط عمومی و بین الملل جامعه الزهرا، دکتر فاطمه قاسم پور در نشست نقد و بررسی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت که از سوی گروه علمی مطالعات اسلامی زنان و با همکاری و مشارکت انجمن علمی پژوهشی مطالعات زن و خانواده معاونت پژوهش در جامعه الزهرا علیهاالسلام برگزار شد، با اشاره به این موضوع و با طرح این سؤال که نسبت ما با مقوله خشونت علیه زنان چیست؟ اظهار کرد: ما وقتی در خصوص بررسی امنیت زنان در برابر خشونت حرف می زنیم، چیزی که به ذهن می رسد موضع ما نسبت به پذیرش خشونت است که نسبت به این موضوع، جریان های طیفی متفاوت و بازخوردهای متفاوتی وجود دارد.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران افزود: برخی افراد، خشونت را اولین مسئله ای می دانند که زنان جامعه ایرانی با آن درگیری دارند و آمارهایی را مطرح می کنند که 66 درصد زنان ایرانی درگیر خشونت هستند.

برخی نیز معتقدند مسئله خشونت در برابر زنان وجود دارد و منکر مسئله خشونت در برابر زنان نیستند، اما به عنوان مسئله اول زنان در ایران قبول ندارند.

تاریخچه تدوین لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت وی با بیان اینکه لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت به چه میزان می تواند این مسئله را حل کند، به تاریخچه ایجاد این لایحه اشاره کرد و گفت: این لایحه تاریخ هفت ساله دارد و از سال 90 متولد شده است.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران افزود: در سومین نشست اندیشه های راهبردی با موضوع زن و خانواده که از سوی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و با حضور رهبر معظم انقلاب و صاحبنظران عرصه زن و خانواده برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه ای بر لزوم تأمین امنیت زنان جامعه تصریح کردند.

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با توجه به سخنان رهبر فرزانه، لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت را در پنج فصل و 81 ماده در تاریخ آذرماه سال 91 ارائه کرد و به هیئت دولت فرستاد که این نسخه در کمیسیون تدوین شد.

وی یادآور شد: همزمان با لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت، ماده 227 برنامه پنجم توسعه وجود داشت که در این ماده، بحث امنیت زنان و کودکان در برابر روابط اجتماعی مطرح شده بود.

در این باره مباحثی مطرح شد که در بحث خشونت آیا نیاز به لایحه جداگانه داریم یا نه؟، لایحه با ماده 227 ادغام شود یا نه و آیا این لایحه نیاز به بازنویسی دارد؟ مسئله دیگری که مطرح شد این بود که آیا لایحه می تواند به تنهایی پاسخگوی جامعه باشد و یا به مرجع ملی خشونت نیاز داریم.

تدوین لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت در چهار فصل و 50 ماده قاسم پور با اشاره به اینکه لایحه اصلاح شده در چهار فصل و 50 ماده تدوین شده است، اظهار کرد: بعد ازروی کار آمدن دولت یازدهم، آنچه اتفاق افتاد این بود که بسیاری از مفاد لایحه جنبه قضایی داشت و اگر لایحه ای مفاد قضایی داشته باشد باید به قوه قضاییه برود تا تصویب شود؛ قوه قضاییه نیز هنوز اصلاحیه این لایحه را به دولت ارائه نکرده است.

وی در ادامه به قوانین مقابله با خشونت علیه زنان در ایران اشاره کرد و گفت: در ایران یکسری قوانین پیشگیرانه مانند ماده 638 و 639 و 640 قانون مجازات اسلامی وجود دارد، همچنین برخی قوانین، قوانین مقابله با خشونت است که جرم نگاری می کند و برخی قوانین به خاطر خشونت جسمی، روانی و خشونت خانگی علیه زنان وجود دارد.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران تصریح کرد: برخی معتقدند که این قوانین مکفی نیست و باید لایحه جداگانه ای در این رابطه وجود داشته باشد، زیرا مقابله با خشونت علیه زنان برجسته می شود و قانون بازدارنده در این رابطه وجود دارد.

قاسم پور افزود: برخی معتقدند چرا ما فقط مسئله خشونت علیه زنان را داریم، ما باید خشونت علیه تمام اعضای خانواده را در نظر بگیریم، چون ما خشونت والدین علیه کودکان و خشونت علیه مردان را هم داریم.

برخی نیز معتقدند که اگر ما مسئله خشونت را با راهکار قانونی پاسخ دهیم، آیا برای حوزه خصوصی خانواده مشکلی ایجاد نمی شود؟ آیا مسیر باید قانونی باشد و یا مسیرهای دیگر پاسخگو است؟ در این باره بحث هایی وجود دارد و اتفاق نظری در این رابطه وجود ندارد.

محتوا و فصل های لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران با اشاره به محتوای لایحه گفت: این لایحه دارای چهار فصل کلیات ، تشکیلات ، وظایف دستگاه های اجرایی و نهادها و جرائم، مجازات ها و آیین دادرسی است.

این لایحه به دو دلیل مطرح است، اول اینکه مسئله خشونت یک چرخه است و اعضای خانواده از جمله فرزندان در عرصه چرخه و انتقال این موضوع قرار می گیرند، دیگر اینکه وقتی ما قانون مجزای برجسته ای درباره موضوع خشونت داشته باشیم خود عامل بازدارنده است.

وی به تعریف خشونت در این لایحه اشاره کرد و گفت: در این لایحه تعریف خشونت، خشونت و مصادیق و انواع خشونت بیان شده است و عملا این تعریف با تمکین منافات دارد.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران بیان کرد: در فصل دوم به وظایف شورای هماهنگی تأمین امنیت زنان در برابر خشونت در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه که اعضای آن متشکل از چند نهاد و وزارتخانه است، اشاره شده است.

در فصل سوم، وظایف دستگاههای اجرایی و نهادها شامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، وزارت دادگستری، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزشو پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، شهرداری ها و کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه در فصل چهارم به جرایم، مجازاتها و آیین دادرسی پرداخته است، تصریح کرد: یکی از انتقادات این لایحه این است که ما بسترهای لازم برای اجرای این لایحه را نداریم.

نکات مثبت و منفی لایحه از منظر اجتماعی رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران در ادامه به نکات مثبت و منفی لایحه از منظر اجتماعی اشاره کرد و گفت: نکته مثبت این لایحه، اصلاح فرهنگی است، به طوریکه یک قانون خاص شاید به کاهش خشونت در جامعه کمک کند و خاصیت بازدارندگی داشته باشد و این موضوع یکی از جنبه های مثبت این لایحه است.

ما هنوز در فرآیند لایحه هستیم و به انتها نرسیده است و شاید قوه قضاییه، لایحه متفاوتی را ارائه دهد.

وی تصریح کرد: آمار جهانی می گوید که 33 درصد زنان جهان خشونت می بینند، در حالیکه آمار کارشناسان می گویند که 66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجه هستند؛ یکی از دلایل تفاوت این آمار ممکن است به خاطر نوع سؤالاتی باشد که مطرح می شود، شاید برخی رفتارها از نظر ما و یا زنان یک جامعه خشونت محسوب نمی شود اما در جای دیگر به عنوان خشونت مطرح شود.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران، نکات منفی این لایحه را پارادایمیک بودن مفهوم خشونت، بررسی نسبت نفی خشونت علیه زنان و دختران و حفظ سلامت خانواده، بی توجهی لایحه به اصلاحات فرهنگی، امکان افزایش بزه دیدگی زن با اجرای این قانون، تقلیل خانواده به زن، بی توجهی فرهنگی آموزشی قانون به فرد بزه کار و خشونت کننده، بی توجهی قانون به نقش عاملیت زنان در ایجاد خشونت مردان و مشخص نبودن ابعاد مفهوم خشونت در قانون عنوان کرد.

مسئله خشونت باید شفاف و شاخصه های آن کاملا مشخص باشد قاسم پور بیان کرد: پارادایمیک بودن مفهوم خشونت بدین معنا است که در بسترهای مختلف تعاریف مختلفی دارد، خشونتی که یک زن در شهری خشونت تلقی می کند اما در شهری دیگر خشونت تلقی نمی شود؛ یعنی برخی رفتارها واقعا خشونت آمیز هستند و برخی رفتارهایی که فرد احساس خشونت می کند.

وی اظهار کرد: وقتی راجع به خشونت صحبت می کنیم، احساس عواطف ما را درگیر می کند و شاید رفتارهایی را که خشونت نباشد در دایره خشونت بیاوریم و اینقدر خشونت گسترده می شود که آمار خشونت افزایش پیدا می کند.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران با تصریح بر اینکه مسئله خشونت باید شفاف و شاخصه های آن کاملا مشخص باشد، تأکید کرد: تعریف خشونت باید به گونه ای باشد که سلایق شخصی برای اجرای قانون دخیل نشود.

خشونت علیه زنان باید رفع شود، اما به چه قیمیتی؟ اگر ما به مراجع قانون گذار مراجعه کنیم، آیا حفظ کیان خانواده به خطر نمی افتد؟ ما باید به پیامدها و نتایج قانون توجه می کنیم.

وی یادآور شد: بسیاری از بانوان به جرم انگاری خشونت اعتقاد ندارند، زیرا حفظ سلامت خانواده برای آنان بسیار مهم است، اما وقتی قانونی مطرح می شود، پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران اظهار کرد: ما در ادبیات دینی، ظلم واقعی را بر نمی تابیم و هیچ عقل سلیمی هم ظلم را نمی پذیرد، اما این لایحه، فقط مباحث حقوقی را می بیند، حال آنکه مسئله خشونت را فقط با قانون نمی توان رفع کرد؛ قانون تا حدی بازدارنده است، اما نه به صورت کامل.

قاسم پور با اشاره به امکان افزایش بزه دیدگی زن با اجرای این قانون، گفت: خانمی که در برابر خشونت همسر شکایت می کند، قانونا زن را تنها می کنیم.

ما فقط زنان را می بینیم اما با نرخ خشنونت علیه مردان هم مواجه هستیم و در بسیاری اوقات، زنان باعث زمینه سازی خشونت مردان می شوند.

ارزیابی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت از منظر حقوقی-قضایی رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران ادامه داد: ارزیابی این لایحه از منظر حقوقی-قضایی پرداخت و نکات مثبت این لایحه، جرم انگاری آموزشی زن به وارد کردن آسیب به خود، جرم انگاری سوءاستفاده از زنان توسط پزشکان، مشاوران، وکلای دادگستری، کارکنان دستگاه های اجرایی و غیره است که در ماده 37 و 38 این لایحه است، در حالیکه قبلا به صورت شفاف در این موارد، ماده قانونی نداشتیم، اما الان داریم و برخی مسائل حل می شود.

قاسم پور، نکات منفی این لایه از منظر حقوقی قضایی را مفاهیم کشدار، تقابل با مفهوم تمکین، مشخص نبودن نحوه اثبات خشونت دیدگی زن، عدم توجه قانونی لایحه به نقش عاملیت زن در ایجاد خشونت علیه خود، فراهم نبودن زیرساخت های اجرایی و جهش مجازاتی شدید در لایحه نسبت به قوانین گذشته برشمرد.

وی تصریح کرد: خشونت یک مفهوم کشدار است و اگر لایحه مصوب شود، شاید قاضی یک تفسیر از این موضوع ارائه دهد و قاضی دیگر، تفسیر دیگری از یک موضوع داشته باشد.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران، تقابل با مفهوم تمکین را از دیگر نکات منفی این لایحه دانست و افزود: نحوه اثبات خشونت دیدگی از جمله موارد مهم است که در عرصه خصوصی است و زن باید اثبات کند خشونت وجود داشته است.

نبود زیرساخت های لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت قاسم پور تأکید کرد: در این لایحه مواردی وجود دارد که زیرساخت های آن در کشور ما فراهم نیست و باید به این موضوع توجه شود؛ همچنین جهش مجازات جدی در این لایحه وجود دارد که قوه قضاییه را دچار مشکل کرده است.

وی اظهار کرد: مسئله خشونت علیه زنان را نه می توان نفی کرد و نه می توان گفت که 66 درصد زنان ایران درگیر خشونت هستند، ما باید تعریف خشونت را بر اساس شاخصه های دینی خود داشته باشیم.

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده تهران عنوان کرد: عملا با قانون نمی توان به تنهایی نسبت به خشونت علیه زنان مقابله کرد؛ ما باید بین خشونت واقعی و غیرواقعی، بین خشونت و احساس خشونت و مصادیق حقیقی خشونت فرق بگذریم.

قاسم پور با بیان اینکه امکان اصلاح فرهنگی جامعه وجود دارد، افزود: نهاد خانواده در تعامل با دیگر نهادها مانند نهادهای فرهنگی، اقتصادی و غیره است و ما نمی توانیم به نهاد خانواده توجه کنیم، اما نهاهای دیگر را نبینیم و اگر بخواهیم این نهاد را اصلاح کنیم، باید نگاه کلان تری داشته باشیم.


کلید واژه ها: خشونت - زنان - خانواده - امنیت - مرکز تحقیقات - زنان ایرانی - ایرانی - ایران - الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت - حضرت آیت الله خامنه ای - جامعه - تاریخ - الگوی اسلامی ایرانی - ماده - درصد - آیت الله خامنه ای - تهران - رهبر معظم انقلاب - خشونت علیه زنان - روابط اجتماعی - برگزار - الزهرا - متفاوت - آمار - اسلامی - ریاست جمهوری - روابط عمومی - درگیر - روابط - نقد و بررسی

آخرین اخبار سرویس:
فیل اسپنسر از برنامه های مایکروسافت برای سال 2019 می ‎گوید

مرد همسرکش دستگیر شد

ترامپ به زندان می رود؟!

نامزدهای جشن بزرگ منتقدان سینما معرفی شدند

با زنان برتر در حوزه فناوری آشنا شوید

تصاویر/ نشست تبیین ابعاد سیاسی و فرهنگی چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران

دارایی موسسات مالی در حال شناسایی و فروش است/2500 سپرده گذار مانده اند

​تایید تست اخیر موشک بالستیک/ پاسخ سردار حاجی زاده به واکنش آمریکایی ها

از کلاهبرداری 323 هزار تن قیر به ارزش 2 هزار میلیارد تا هدایت شبکه بزرگ فساد

استخدام گریل کار ماهر با جای خواب در تهران

شاعری که در شهرهای زمان و شعرهایی به وقت بیروت زندگی می کند

استخدام طراح و گرافیست در یک شرکت تولیدی آرایشی

استخدام ساندویچ زن ماهر و کارگر ساده جهت فست فودی در تهران

استخدام فروشنده جهت دو شیفت کاری در مغازه اسباب بازی

استخدام دو نفر چرخکار ماهر مانتو مجلسی دوز در تهران

استخدام مشاور خانم و آقا در محدوده دانش آموز مشهد

استخدام ساندویچ زن آقا برای فست فودی واقع در تهران

استخدام تعدادی مزدی دوز نساجی بچگانه در تهران

البرز رنگین کمانی از اقوام ایران است

ابتکارات ازدواجی یا بازنگری در سیاستگذاری؟

برون رفت از چالش دریاچه ارومیه به عزم همگانی نیاز دارد

مهدی کاربخش راوری کنگره ملی دو هزار شهید خراسان جنوبی

ایران در مسابقات بین المللی محاسبات ذهنی شرکت می کند

در بیانیه فعالان دانشجویی سابق و فعلی عدالت خواهی در شیراز مطرح شد مرزبندی شفاف فعالان عدالت خواهی شیراز با یک مجمع دانشجویی

پیکر د مطبوعات ایران به سوی خانه ابدی بدرقه شد

واکنش ژوله به انتشار اخبار تشییع همسر زیبا بروفه در فضای مجازی +عکس

عضو فراکسیون مستقلین مجلس: اصلاحات را اصلاح طلب واقعی باید انجام دهد نه فرصت طلب

رز سفید از تور قونیه با پرواز مستقیم ترکیش ایرلاین رونمایی کرد

فعالیت شورای فرهنگ عمومی در 400 شهرستان کشور

تیترهای 20 آذر ماه روزنامه ابتکار جنوب

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات با شکایت روحانی به دادگاه احضار شد

محمدعلی بهمنی مهمان محفل شعر «قرار» می شود

قوانین کار و بیمه تامین اجتماعی باید اصلاح شود

حضور هنرمندان در مراسم تشییع همسر زیبا بروفه/تصاویر

برگزاری اجلاسیه استانی نماز از فردا در یاسوج

2 پرواز جدید از تهران به یزد و بالعکس برقرار شد

افغانستانی ها حوزه قضا و آموزش کشور را فاسدترین بخش دولتی می دانند

امام خمینی با ارثیه پدری شان چه کردند؟

ماجرای درخواست وام هاتگرام از وزارت ارتباطات

انتشار عکسی معنی دار در اینستاگرام رییس جمهور

کشف چک پول های جعلی

پزشکیان: دارایی موسسات مالی در حال شناسایی و فروش است

چه کسی وزیر را بازخواست کرد؟

ارسال پرونده باقری درمنی به اجرای احکام

بودجه بیمه های درمانی واقعی شود

امینی: اصلاحات را اصلاح طلب واقعی باید انجام دهد نه فرصت طلب

واکنش ظریف به تست اخیر موشکی ایران: هیچ ممنوعیتی برای تست نداریم

دارایی موسسات مالی در حال شناسایی و فروش است

همه جهان موضع ترکیه را درباره جنایت قتل خاشقجی تحسین می کند

سند همکاری میان اوپکی ها و غیر اوپکی ها

بسیاری از علما، اساتید و دانشجویان خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند

آمریکا خیال کرد با خروج از برجام ایران پای میز مذاکره بر می گردد

مگر تفحص «لولو» است که نمی گذارند در مجلس انجام شود؟

13سال پرستاری از خواهر شهید

دانشجویان حرفشان را بدون ترس و واهمه بیان کنند

بعیدی نژاد: ایران جزو 10 کشور اول پذیرای پناهنده در جهان

روزی دو میلیون دلار هزینه نگهداری ناو هواپیمابر آمریکا درخلیج فارس است/ باید خطوط انتقال نفت را به جاسک برسانیم

اوقاف: دنبال شجره نامه امام زاده ها نباشید

ایران، یکی از بزرگترین کشورهای پناهجوپذیر جهان

واکنش ظریف به تست موشکی ایران: هیچ ممنوعیتی برای تست نداریم

ماجرای دیدار شب گذشته قالیباف و رییسی چه بود؟

دیدار فرمانده مرزبانی ایران با رییس جمهوری آذربایجان

مجموعه حج و زیارت دست در دست یکدیگر کار ها را جلو ببرند

حماسه آفرینی سروآبادیها

مستقل از جریان های اصولگرا و اصلاح طلب عمل می کنیم

سرمایه اجتماعی سرمنشاء سرمایه های اقتصادی و انسانی است

نماینده مجلس: 70 درصد دستگاه های اداری البرز مستاجر هستند

پزشکیان: آبستراکسیون منطقی نیست

اهواز وآبادان آمادگی خواهرخواندگی با شهرهای اندونزی را دارند

وزیر اطلاعات: امنیت و آرامش مردم مهمترین هدف ما است

چیرگی فخر رازی در مناظرات با بهره گیری از قوه استدلال/تقریری بر «اعتقادات» فخر رازی

40 سالگی انقلاب فرصت طلایی برای بازخوانی اقدامات ارتش است

استاد اخلاق یا مدعی اخلاق/ جایگاه «عقل بدیهی» در اخلاق آموزی

نشست دانشجویی نماز در قم

خانواده های شهدای منطقه 8 میهمان ویژه برنامه «در کوی نیکنامان»

بیداری اسلامی در منطقه به برکت خون شهدا شکل گرفته است

تعیین تکلیف کتابخانه مرکزی یزد پس از 24 سال

کارگاه «سبک زندگی قرآنی» در کراچی برگزار می شود

تجهیز کتابخانه های شبستانی رسالت مهم سازمان تبلیغات اسلامی است

طرح/ بزرگداشت شهدا، شریف ترین کارهاست

راه های جبران کمبود اعتبارات مؤسسات قرآنی/ از بخشی نگری دور شویم

خوشنویسی خراسان پیشرفت نسبی داشته است

2 پرواز جدید از تهران به یزد و بالعکس برقرار شد

فیلم/ آقای کرباسچی! تجربه شما در اختلاس چه کمکی به ما می کند؟

تکریم و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان شمالی

آقای خنیفر؛ یک دوست خوب نمی تواند یک مسئول خوب هم باشد!

جنگ های آینده هواپایه، دریاپایه و کوتاه مدت هستند/ باید خطوط انتقال نفت را به جاسک برسانیم

هیچ چیز ملت ایران را اندوهگین نمی کند/ خداوند اراده کرده انقلاب اسلامی به جهان منتقل شود

چه کسی وزیر را بازخواست کرد؟

ضرورت پژوهش علمی در حوزه آسیبهای اجتماعی

گرامیداشت شهید رنجبر در حسینیه ثارالله شهر یاسوج

مجموعه خبر شبانگاهی 20و 45 دقیقه: دوشنبه97/9/19

در دست اجرا بودن بیش از 61 طرح عمرانی روستایی در گچساران

معاونت امور فضای مجازی دادستانی: بسیاری از علما، اساتید و دانشجویان خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند

انتصابات غیرقانونی گیلان سوال برانگیز شد

تنها 9.6 درصد مردم از عملکرد دولت روحانی رضایت دارند!

حفظ برجام با جیب ملت ایران، خوابی است که تعبیر نخواهد شد

اعتراض صنفی مهمانداران هما در وزارت راه و شهرسازی

ویژگی های مشترک افراد باهوش

دولت شرعا به مردم بدهکار است

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند