مطالب مرتبط:
فیلم | پاسخ جلیلی به سخنان دیروز ظریف در دفاع از fatf
دفاع ائتلاف مخالفان دولت سوریه از کلاه سفیدها
شفافیت کانون رانت، برگ برنده دولت دفاع مقدس
پاسخ ظریف به سخنان نخست وزیر اسراییل
زدودن گرد و غبار از حافظه منتقدان به سخنان ظریف با استناد به بیانات رهبری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 آبان 1397 ساعت 16:512018-11-16سياسي

دفاع خبرگزاری دولت از سخنان «ظریف»


وزیرامور خارجه کشورمان درباره پیوستن به FATF معتقد است که خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت و نباید تحت تأثیر جوسازی ها و فضاسازی های عده ای که منافعشان به خطر افتاده است قرار گرفت.

- با توجه به فضاسازی اخیر علیه روشنگری های وزیر امور خارجه،محمدجواد ظریف، در پاسخ به سؤالی در مورد پیچیده شدن وضعیت لایحه پیوستن به CFT و رد آن از سوی شورای نگهبان و برخی نگرانی هایی که دراین باره بیان می شود گفت: بسیاری از نگرانی هایی که از سوی دوستان ما بیان می شود نگرانی های صادقانه است و عمدتاً هم به دلیل اطلاعات غلط و نادرست این نگرانی ها به وجود آمده است.

وی افزود: پول شویی در کشور یک واقعیت است و به نظر پشت این فضاسازی ها و القای این نگرانی ها افرادی قرار دارند که منافع اقتصادی دارند.

با توجه به شفافیت سخنان وزیر امور خارجه، متأسفانه به دلیل فضاسازی ها، جو به گونه ای مسموم شده است که بدون توجه به اصل صحبت های صادقانه ظریف موجب برخی سوءاستفاده ها از سوی رسانه ها و مجامع معاند و معلوم الحال شد.

ایراد برخی از رسانه ها به اصل حرف های وزیر خارجه مان در مورد واقعیت پول شویی در کشور معلوم نیست ولی با سئوال از هر اقتصاددانی بر این معضل مهم صحه می گذارد، رسانه ها کافی بود به خبرهایی که روزانه در مورد افزایش قاچاق و برآوردهایشان در این مورد منتشر می کنند، مراجعه می کردند تا به این واقعیت مهم واقف شوند.

بر اساس آمارهای اعلامی سالانه در حدود 12 میلیارد دلار کالا به کشورمان قاچاق می شود، برخی رسانه ها این رقم را بالای 20 میلیارد دلار عنوان می کنند، بناراین روشن است که این حجم پول بدون پول شویی امکان ورود به اقتصاد کشور را ندارد.

با توجه به اینکه اخیرا آمار قاچاق سوخت به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، سؤال این است که اگر پول شویی در کشورمان یک واقعیت نیست این پول ها چگونه به چرخه برمی گردد؟ به نظر می رسد پاسخ این سؤال در همان صحبت های وزیر امور خارجه نهفته باشد.

بنابراین علاوه بر اینکه حرف های ظریف در مورد القاء نگرانی و دست های پشت پرده در مورد نگرانی ها در مورد پیوستن به FATF یک واقعیت است بلکه شاهد فضاسازی گسترده تر علیه همین شفاف سازی ها هستیم و متأسفانه برخی رسانه ها و ارگان ها و مسئولین و نمایندگان هم که در صادقانه بودن نگرانی هایشان به گفته خود آقای ظریف شک نیست به راحتی در دام این فضاسازی ها قرار می گیرند و این گونه جوسازی انجام می گیرد.

اکثر قریب به اتفاق کارشناسان و آگاهان به مسئله مطرح شده بر این باورند، اینکه منافع کلان عده ای با تصویب لوایح مربوط به پیوستن به FATF به خطر خواهد افتاد یک واقعیت روشن و واضح است.

** اهالی فساد با محدودیت پول شویی مخالف هستند احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هرچند با بیان عدد و رقم از سوی آقای ظریف موافق نیست اما تأکید می کند: حتماً کسانی که اهل فساد هستند چون شبکه ای شده اند و سازمان یافته عمل می کنند تلاش می کنند که با لایحه ای که پول شویی را محدود می کند، مخالفت شود.

این هم حرف درستی است که آقای ظریف گفته است.

** مبارزه با فساد باید به مطالبه عمومی تبدیل شود حسین ساسانی تحلیلگر توسعه پایدار هم در این خصوص همان حرفی را می زند که اکثر کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی مطرح می کنند.

ی مهم ترین دلیل تلاش برای ناکام گذاشتن تصویب قوانین شفاف سازی مالی را به خطر افتادن منافع افرادی عنوان می کند که از شفافیت و تعاملات صحیح با جهان ضرر می کنند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پول شویی یک واقعیت انکارناپذیر در کشور است و این سخن به معنای برچسب زدن به نهادهای حاکمیتی نیست می گوید: شفافیت و مبارزه با فساد چه از طریق محکم کردن قوانین داخلی و چه از طریق اجرای قوانین و استانداردهای خارجی باید به مطالبه ای عمومی از سوی مردم تبدیل شود.

ساسانی با بیان اینکه پیوستن به کنوانسیون های جهانی یعنی ایجاد ارتباطات بین المللی که فراهم کننده توسعه پایدار در کشور است می گوید: امروز در دنیایی هستیم که برای توسعه و پیشرفت نیازمند برقراری ارتباط صحیح همه جانبه ازجمله اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با کشورها هستیم؛ بنابراین اگر بخواهیم جزیره جدا باشیم نه تنها به توسعه نمی رسیم بلکه عقب گرد هم خواهیم داشت.

بررسی ها نشان می دهد در سال هایی که به دلایل مختلف با جهان ارتباطمان کمرنگ شده است روند توسعه در کشور عقب گرد داشته است.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: پیوستن به FATF باعث می شود تا از فساد و پول شویی افرادی که به دنبال سوءاستفاده هستند از طریق قوانین جهانی گرفته شود.

امروز شاهد هستیم که شخصی که در 5 سال پیش کارمندی ساده بوده به درآمدهای میلیاردی رسیده است و این در کمتر جایی از جهان اتفاق می افتد که دلیل مهم آن خلأهای قانونی است که با اتخاذ قوانین محکم داخلی و همچنین اجرای قوانین جهانی می توانیم آن را برطرف کنیم.

** باید از نداشتن شاهد ومدرک برای پول شویی تعجب کنیم دیاکو حسینی کارشناس امور بین المللی با بیان اینکه نمی دانم دکتر ظریف کدام یک از موارد را مدنظر داشته است؛ اما باید توجه کنیم در کشوری که قوانین و استانداردهای سخت گیرانه علیه پول شویی وجود ندارد و شفافیت مالی تضمین نشده، پول شویی یک امر رایج است، می گوید: اگر شاهد و مدرکی برای پول شویی وجود نداشته باشد باید تعجب کنیم.

در چنین کشورهایی وارد شدن پول های کثیف، پول های آلوده و پول های سیاه به سیستم مالی آن قدر طبیعی است که ممکن است همه مردم و فعالان اقتصادی حتی متوجه ناسالم بودن این پول ها نباشند.

آقای ظریف در مصاحبه اخیر درواقع به این بستر که ناشی از فقدان قوانین و استانداردهای پذیرفته شده جهانی است، اشاره داشته است نه به اشخاص حقیقی و حقوقی که ممکن است در چنین ساختاری، آگاهانه یا ناآگاهانه درگیر پول شویی شوند.

** نگاه دوگانه در مسائل بین المللی برای کشور آفت است حمید حسینی عضو اتاق بازرگانی هم دراین باره نگاه دوگانه در مسائل را آفتی برای کشور عنوان می کند و می گوید: در حال حاضر دو نگاه در خصوص مسائل بین الملل در کشور وجود دارد نگاهی که پیشرفت و توسعه کشور را در گرو تعامل درست با جهان می داند و نگاهی دیگر از هرگونه ارتباط مؤثر با جامعه جهانی هراس دارد و به دیده تردید به آن نگاه می کند.

نتیجه این نگاه دوگانه مانع از پیشرفت و رشد اقتصادی کشور و عاملی برای عقب ماندگی می شود.

تفاهم بر سر موضوعات کلان یکی از الزامات توسعه هر کشوری است و در شرایطی که جهان با شتاب روند توسعه و پیشرفت را طی می کند نداشتن تفاهم در موضوعاتی همچون پیوستن به FATF که منطق آن ایجاد شفافیت و اجرای استانداردهای موردقبول همه کشورهاست عجیب است.

توسعه کشورها بدون تفاهم امکان پذیر نیست و متأسفانه شاهد نگاه دوگانه در بسیاری از موضوعات ازجمله موضوع اجرای قوانین مبارزه با پول شویی در کشور هستیم.

** امروز اجرای بدون تبعیض مبارزه با پول شویی ضروری است علیرضا رحیمی نماینده مجلس شورای اسلامی دراین باره در حساب توییتری خود نوشت: عده ای که با اصلاح قانون مبارزه با پول شویی و افزایش مجازات مخالف اند واقعیات تلخ در سخنان دکتر ظریف نیز به قبایشان برمی خورد و در مقابل فحاشی پیشه می کنند.

مبارزه با پول شویی از دیروز هم لازم بود و امروز اجرای بدون تبعیضش، یک ضرورت حتمی است.

** عده ای از شفافیت خوششان نمی آید مصطفی کواکبیان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه نمایشگاه تراکنش ایران گفت: چرا برای عدم تصویب FATF فضاسازی می کنید و فضای مجلس را به جنگ شمر با امام حسین تشبیه می کنید؟ معلوم است که عده ای از شفافیت خوششان نمی آید.

** اتهام زنان علیه ظریف به اصول اسلامی پایبند نیستند سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم دراین باره می گوید: این نوع سخنان که توسط برخی افراد علیه ظریف گفته می شود، غیراز اتهام چیز دیگری نیست و نشان می دهد مواضع آن ها در جهت منافع آمریکا و خواسته های ترامپ است.

هرچه بیشتر این افراد علیه ظریف سخن بگویند، بیشتر خود را افشا می کنند و اتهاماتی که وارد می کنند یک نوع خود افشاگری است که نشان می دهند که به اصول اسلامی و اخلاقی پایبند نیستند.

فساد مالی مهم ترین تهدید برای منافع ملی و توسعه اقتصادی شناخته شده است.

فساد مالی شامل هر عامل و یا پدیده ای می شود که روند عادی و قانونی مسیر معاملات را چه در درون کشور و چه در بیرون آن نقض می کند.

ازجمله مفاسد اقتصادی موجود در جوامع که اثرات بسیار مخربی بر سلامت اقتصادی یک جامعه می گذارد و مشکلات جبران ناپذیری را به بار می آورد، مقوله پول شویی است.

پول شویی فعالیتی غیرقانونی است که در طی انجام آن، عواید و درآمدهای ناشی از اعمال خلاف قانون، مشروعیت می یابد.

به عبارت دیگر پول‎های کثیف ناشی از اعمال خلاف به پول‎های به ظاهر تمیز تبدیل می‎شوند و در بدنه اقتصاد جایگزین می شود؛ بنابراین حرف های وزیر خارجه کشورمان در مورد پیوستن به FATF و ضرورت خارج شدن از لیست دو کشوری (ایران و کره شمالی) کشورهای غیر همکار با این نهاد مالی و پیوستن به بقیه کشورهای دنیا در همکاری با این نهاد کاملاً برمدار صیانت از منافع ملی کشورمان است.

به گفته آقای ظریف، خودکشی کردن از ترس مرگ را نباید پذیرفت و نباید تحت تأثیر جوسازی ها و فضاسازی هایی عده ای که منافعشان به خطر افتاده است قرار گرفت.


کلید واژه ها: وزیر امور خارجه - واقعیت - خارجه - رسانه - کشور - وزیر - ظریف - اقتصاد - قاچاق - میلیارد - وزیرامور خارجه - هایی - افزایش - شورای نگهبان - سوءاستفاده - وزیر خارجه - آمار - دلار - شفاف - خبرگزاری - اطلاعات - اقتصادی - نگهبان - خودکشی - شورای - مسموم - منتشر - میزان - دولت - پرده

آخرین اخبار سرویس:
زندگی در آستانه روشنایی شهر

نوای تنبور و کمانچه در تالار رودکی

ضرورت رعایت حریم شخصی

از کارتن خوابی تا روزنامه نگاری

نقش سلبریتی ها در علاقه جوانان به عمل زیبایی

دیپلمات صنعت مد 113سال پس از «کریستین دیور»

یادداشت هایی پیرامون ایران فرهنگی

فیلترینگ بدون توجه به افکار عمومی ممنوع

چند پیشنهاد خاص درجه یک

آقا اجازه هولم نکن!

از پاولیکوفسکی تا چخوف

تشخیص بیماری قلبی با دستگاه فشار خون هوشمند

قهرمانان در نبرد با قهرمانان

هنر یک ضرورت است

جشنواره تجسمی فجر زیر سایه هنر رسمی

مناظره داغ

هر جای جهان باشم ایرانی ام

قصه نماینده بلا و وزیر ناقلا

آن سوی قطع «رزمایش قطع اینترنت» چه بود؟

کدام ناسیونالیسم؟

این فیلم را ببینید و کمی نگران شوید!

مهم ترین نقطه قوت ما اتحاد تیمی است

درآمد مناطق شهر را پیش خور کرده اند

حوادث جـــهان

اخـــــــبار

غوغای لسان الغیب در کیمیای هستی

پسر جوان قربانی دوستان طمعکار

سرقت های شاگرد مغازه به خاطر ازدواج

بازرس اداره برق جاعلان را لو داد

فرودگاه بن گوریون در برابر فرودگاه دمشق

شعله های جنگ لفظی از کاراکاس تا واشنگتن

نفت سفید، روستایی محصور در شعله ها

نجات دهنده در گور خفته است!

ائتلاف زنانه

کم و کیف اختتامیه و افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

بازآفرینی چهره شهرها به سبک سینمای «نوآر»

مسئولیت مدیران در فسادهای اقتصادی

کوچ تدریجی سرمایه های سرگردان به بازار سهام

مینو به نفت رسید

کاهش رشد اقتصادی کشورهای حاشیه خلیج فارس

فروش گوشت دولتی در یک سایت

تصویب «پالرمو »و «سی اف تی» به مصلحت کشور است

نظر ابتکار درباره لوایح FATF

سیاست های زنانه در همسرداری

آخرین اخبار از کمیسیون تلفیق بودجه؛ جزییات تصویب بندهای مرتبط با مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی

همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز است

سلفی عروسکی «بهنوش بختیاری» درکنار خانم های بازیگر/ عکس

غفاری در گفت و گو با فارس: توسعه یافتگی باید گره گشایی به همراه داشته باشد

دوچرخه مخاطبان آینده را پرورش می دهد

حضرت آقا دستور دادند مقدمات ساخت 180 سو را فراهم کنیم/ اکنون می توانیم آی آر 6 را آماده سازی کنیم

اوقات شرعی چهارم بهمن در سمنان

خط شکنی های دانشجویان در شرایط سخت اقتصادی/ با درآمد 600 هزار تومان ازدواج کردم!

جزییات بازدید پادشاه اسپانیا از غرفه گردشگری ایران/ ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران+عکس

راه آهن تهران - مشهد کی برقی می شود؟

نگاهی به داخل اولین هتل فضایی لاکچری جهان +تصاویر

تراژدی ویلچر و پله

سردار نقدی: مراقب نفوذی ها باشیم

تفاوت های تربیت دختر با پسر

توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات

عناوین روزنامه های سیاسی 4 بهمن 97/ به توصیه غربی ها اعتماد نکنید +تصاویر

توسعه اشتغال روستایی و توجه به مناطق کمتر برخوردار خراسان شمالی

تیپ خانم سوپراستار با کاپشن و دامن/ عکس

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

تولد سرکاری «سارا بهرامی» /عکس

تشخیص آلزایمر 10 سال زودتر با آزمایش خون

نگاه بدبینانه یک نماینده درباره سرنوشت SPV/ نقوی: اروپایی ها هیچ فرقی با آمریکا ندارند

سایه شوم فساد برسر «شهرزاد» /لزوم واقع نگری در تصویب قوانین کودک همسری/افق های روشن نفتی ایران

ذی نفعان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چه کسانی هستند؟

وعده سوییس برای اجرایی شدن SPV

مقابله با جنگ اقتصادی نیازمند جهاد و روحیه انقلابی است

آخرین وضعیت پرونده قضایی یاشار سلطانی

شگرد راه بینداز و جا بینداز برای تکرار خسارت محض

«قبول کنیم اشتباه کردیم» واقعا، آقای روحانی؟

حوزه مدرس نهج البلاغه تربیت کند/ نسل امروز کوتاهی ما را نمی بخشد

چه کسانی از تخریب قطعه سازان سود می برند؟

ارامنه و انقلاب اسلامی

عدم مقاومت اتحادیه اروپا در برابر آمریکا، نشانه مرگ سیاسی این اتحادیه است

این افراد همواره از آسایش و خیر و برکت در زندگی برخوردارند

رفتار پدر موشکی ایران هنگام انجام یک تِست ناموفق چگونه بود؟

پوتین از برگزاری نشست روسیه - ایران - ترکیه خبر داد

خیرینی که لبخند را بر لب زندانیان محکوم به قصاص نشاندند

افشاگری امیر پوردستان درباره پول های داعشی

تاکید پوتین و اردوغان بر عملی ساختن توافقات درمورد سوریه

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

وزیر دفاع ونزوئلا: رییس جمهوری تحمیلی را نمی پذیریم

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

نفرمودید پاسخ چه بود

تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری

چگونه رابطه جنسی تان را رمانتیک تر کنید؟

آموزش در حوزه علمیه متناسب با نیازهای روز جامعه باشد

روحانیون شاغل از حوزه فاصله نگیرند

3 درس خارج در استان سمنان رسمیت پیدا کرده است

فیلمی که AFC از مرتضی پورعلی گنجی بعد از بوسیدن دست مادرش منتشر کرد

شهادت همچون میوه ای است که نمی توان آن را نارس از درخت چید

گفت و شنود/ مصوبه!

سلفی خندان داور محبوب خندوانه/ عکس

هشدار پلوسی به ترامپ

در پیوند به حامله شدن یک زن در حالت کما، نرس مرد بازداشت شد

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

دفاع خبرگزاری دولت از سخنان «ظریف»

دفاع خبرگزاری دولت از سخنان «ظریف»