مطالب مرتبط:
در کنیا رخ می دهد؛ بحران نقدینگی آموزش عالی در پی کاهش بودجه
ورود خودجوش برای آموزش مقابله با بحران / منتظر بودجه نمانید
قدردانی از نگاه ویژه نوبخت به آموزش و پرورش/ بودجه تخصیصی به آموزش و پرورش بهتر از سال های گذشته بوده است
عبدالکریمی: خطای بزرگ تعمیم تجربه مکتب خانه به نظام آموزشی امروز/ مواجهه آموزش و پرورش با بحران معنی
بودجه بخش آموزش عالی 100 در صد تخصیص می یابد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 آبان 1397 ساعت 13:152018-11-16اقتصادي

بودجه آموزش، ناتوان در برابر بحران


درآغاز فصل مدارس، ناکافی بودن بودجه، آموزش و پرورش را با چالشی جدی روبه رو کرده است.

آموزش و پرورش به عنوان یکی از موتورهای اصلی توسعه پایدار با معضل کمبود بودجه دست و پنجه نرم می کند.

- دولت چگونه می تواند هم بودجه آموزشی را کاهش ندهد و هم به وظایف مصرح خود در قانون اساسی در مورد آموزش و پرورش عمل کند؟ چه راهکارهایی در این زمینه وجود دارد؟ شعار سال:" همه این روزها مشکلات دولت را زیاد شنیده ایم؛ بودجه نیست، کسری تراز پرداخت های دولت به میزان قابل توجهی افزایش یافته و احتمال می رود تحریم ها میزان فروش نفت را تا سطح قابل توجهی کاهش دهد.

همه اینها نشانه های یک بحران اقتصادی جدی است.

در این شرایط دولت مجبور است از هزینه های عمومی مرتبط با خدمات اجتماعی باز هم بکاهد.

به عبارتی، این احتمال وجود دارد که روند رو به کاهش خدمات اجتماعی رایگان که در دهه های اخیر از زمان پایان جنگ با اجرای سیاست های تعدیل ساختاری در پیش گرفته شده، به بهانه کاهش درآمدهای دولت که برآمده از تحریم هاست با سرعت بیشتر ادامه یابد.

به نظر می رسد دولت فقط روی درآمدهای ارزی ناشی از صادرات حساب باز کرده و حاضر نیست راهکارهای نهادی موثر را برای تغییر بنیان اقتصاد نفت محور اجرایی کند و منابع دیگری برای درآمدزایی بیابد.

منابعی که شاید یکی از مهمترین آن ها مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی است.

فرارهای مالیاتی و مالیات گریزی برخی از معقول ترین افراد جامعه که البته محصول فقدان نهادهای نظارتی کارآمد است، وقتی دردناک تر می شود که بدانیم دولت هر ساله به بهانه ندارم و نمی توانم بپردازم بودجه سرانه آموزشی را کاهش می دهد.

سرانه آموزشی، شش درصد میانگین جهانی اصل 30 قانون اساسی به صراحت می گوید دولت موظف است امکانات آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و امکانات تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

دولت در سال های گذشته به انحای مختلف از زیر بار اجرای این وظیفه حاکمیتی طفره رفته و ارائه آموزش کیفی را به بخش سودجوی خصوصی سپرده است.

این درحالی است که در هیچ کدام از اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی، هیچ اشاره ای به امکان خصوصی سازی آموزش نشده است.

کالایی شدن آموزش این روزها در زندگی روزمره همه مردم، فرقی نمی کند متعلق به چه طبقه اقتصادی یا اجتماعی باشد، یک امر ملموس و عینی ا ست.

اما کافیست نگاهی به آمارها بیندازیم تا سهل انگاری دولت و ناتوانی در تخصیص بودجه های آموزشی کارآمد ملموس تر شود.

سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) در جدول هزینه های آموزش و پرورش (12 سال اول تحصیلی مدارس) سرانه پرداختی هر کشور را به ترتیب بالاترین تا پایین ترین عضو این کشورها آورده است.

در وب سایت این سازمان، نتایج به خوبی قابل مشاهده است.

این نتایج نشان می دهد لوکزامبورگ با سرانه دانش آموزی 21152 دلار بیشترین سرانه دانش آموزی و کلمبیا با 2140 کمترین سرانه دانش آموزی را دارد و میانگین سرانه دانش آموزی در این کشورها مبلغ 9 هزار و 313 دلار آمریکاست.

حال سراغ اعداد و ارقام ایران می رویم.

بودجه پیشنهادی سال 97 دولت، 35 هزار و 984 میلیارد تومان است که تقریبا هشت میلیارد دلار می شود.

در این بودجه، سرانه دانش آموزی برای سال 97، حدود 605.

دلار آمریکا در نظر گرفته شده است.

این بودجه چیزی حدود 6 درصد میانگین جهانی است.

حال سوال اینجاست که دولت چگونه می تواند با سرانه آموزشی ای که فقط شش درصد میانگین جهانی است، اصل 30 قانون اساسی را تحقق بخشد.

البته همه این محاسبات وقتی جواب می دهد که دولت در تنظیم بودجه،سال 97 دچار بیش برآوردی نشده باشد و به درستی و با دقت کامل، روی منابع درآمدی پایدار خود حساب کرده باشد که با توجه به تحریم ها و کاهش احتمالی صادرات نفتی به نظر می رسد کسری شدید بودجه دور از انتظار نخواهد بود.

گواه صدق این مدعا این است که پیش از آغاز سال و قبل از وقوع تحریم های جدی در دی ماه 96، مرکز پژوهش های مجلس، کسری بودجه 137 هزار میلیارتومانی را پیش بینی کرده بود.

این گزارش می گوید به رغم دستیابی به صادرات حدود 2.

6 میلیون بشکه در روز برای نفت خام و میعانات گازی در سال جاری و چشم انداز مثبت رشد اقتصادی در سال آتی به نظر می رسد برخی اقلام درآمدی ازجمله درآمدهای مالیاتی، به طور کامل محقق نشده و در نتیجه می توان گفت منابع بودجه عمومی دولت در لایحه بودجه سال 1397، دچار بیش برآوردی است.

این بخش گزارش دقیقا به بیش برآوردی در بخش مالیات اشاره دارد و البته به نظر می رسد دولت همچنان در پی اتخاذ راهکارهایی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی نیست.

مرکز پژوهش های مجلس در این بررسی تصریح می کند: مجموع منابع نفتی (با احتساب منابع برداشت شده از صندوق توسعه ملی) در لایحه بودجه سال 1397 نسبت به قانون بودجه سال 1396، حدود 10 درصد رشد داشته و به بیش از 1.

333 هزار میلیارد ریال رسیده که با توجه به وضعیت بازار نفت، تحقق آن دور از دسترس نیست.

این بخش از گزارش نیز با خوشبینی بسیار توام بوده و بسیار محتمل است که با توجه به شرایط پیش آمده در فضای کلان سیاسی و تحریم های پیش رو، این بخش از منابع مالی پیش بینی شده که منبعث از چاه های نفت هست نیز محقق نشود.

آموزش و پرورش پیشران توسعه بنا بر آنچه گفته شد احتمال زیادی وجود دارد همان 6 درصد میانگین جهانی نیز سهم آموزش رایگان دانش آموزان نشود.

این درحالی ا ست که با استناد به همه تحقیقات مستدل جهانی، کم بودن بودجه آموزش و پرورش و تربیت نیروی انسانی، به معنای فاصله گرفتن از توسعه پایدار است و اگر می خواهیم به توسعه دست پیدا کنیم، باید آموزش و پرورش را جدی بگیریم.

از دیدگاه سازمان یونسکو، سوال اصلی این است که نقش آموزش و پرورش در توسعه اجتماعی و اقتصادی چیست؟ سیمون کوزنتس برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 1971 به این پرسش، اینگونه پاسخ می دهد: 90 درصد توسعه در کشورهای صنعتی به دلیل افزایش سرمایه نبوده، بلکه به سبب بهبود در زمینه های انسانی مانند مهارت، کاردانی، مدیریت و .

بوده است.

ظرفیت های انسانی به عوض سرمایه، عامل نخست در فرایند توسعه اقتصادی بوده است.

بدین سان آموزش و پرورش، باعث شکوفایی استعدادها و ارتقای کیفیت نیروی انسانی، موجب افزایش بهره وری و تسریع رشد اقتصادی می شود.

نقش توسعه ای آموزش و پرورش، فقط در کارکرد اقتصادی آن خلاصه نمی شود، نقش آموزش و پرورش در توسعه سیاسی نیز انکارناپذیر است.

نظام آموزشی، ابزار اصلی تغییر نگرش ها و دگرگونی ساختارهای اجتماعی و تعیین کننده الگوهای سیاسی جدید است و می تواند نقش مهمی در گسترش و انتقال مهارت های مربوط به مشارکت سیاسی داشته باشد.

حتی از نظر طرفداران تقدم نظام آموزشی بر توسعه سیاسی، اینکه آموزش و پرورش چه نوع و دنبال چه چیزی باشد، می تواند بر کارکردهای نظام سیاسی تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اگر نظام تربیتی مبتنی بر احترام به حقوق فردی، رشد تفاوت های فردی، سازماندهی برنامه های مربوط به توسعه و تحول علوم انسانی و کمک به انضباط جمعی باشد، چنین نظام تربیتی آثار خودبه خودی روی نظام سیاسی کشور دارد و مسلما منجر به یک نظام سیاسی دموکراتیک خواهد شد.

تبعات کمبود بودجه آموزشی باز هم به اعداد و ارقام برمی گردیم.

اگر اطلاعات سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) را مجددا مقایسه و واکاوی کنیم به نتایج ناامیدکننده ای می رسیم.

برخی کشورها مانند آلمان و ژاپن از نظر تعداد دانش آموزان با ایران مشابهت دارند.

کشور 130 میلیون نفری ژاپن، حدود 13 میلیون نفر دانش آموز دارد و برای این دانش آموزان 165 میلیارد یورو، بودجه در نظر گرفته شده است.

اتفاقا کشور آلمان نیز حدود 13 میلیون دانش آموز دارد و برای این تعداد، 129 میلیارد یورو بودجه در نظر گرفته است.

آیا می توان برای 13 میلیون دانش آموز، در کشور ژاپن، 165 میلیارد یورو، در کشور آلمان 129 میلیارد یورو و در ایران، فقط 6.

5 میلیارد یورو هزینه کرد و توقع آموزش کیفی داشت؟ آیا می توان انتظار داشت که با این تفاوت فاحش در تخصیص بودجه ها، آموزش و پرورش در ایران به مانند آن کشورها یکی از عوامل تاثیرگذار در مسیر رسیدن به توسعه باشد و به توسعه پایدار سیاسی و اقتصادی بینجامد؟ اما نکته دیگری که در این زمینه باید بررسی شود، این است که روند بودجه رسانی به آموزش و پرورش در سال های گذشته چگونه بوده است؟ رضا مسلمی، فعال صنفی معلمان در رابطه با روند اختصاص بودجه های آموزشی در سال های اخیر می گوید: بودجه آموزش و پرورش در سال 1395 نسبت به 1394 حدود 20 درصد و در سال 96 نسبت به 95 حدود 10 درصد افزایش داشته، ولی برای سال 1397 عین بودجه مصوب مجلس در سال 1396 ارائه شده است.

در این بودجه، یک ریال افزایش واقعی دیده نشده است.

این درحالی است که بودجه پیشنهادی برخی نهادها تا 42 درصد افزایش داشته است.

او آنچه در بودجه نویسی سال جاری اتفاق افتاده را سیاست یک بام و دو هوا توصیف می کند و ادامه می دهد: در حالی که بودجه پیشنهادی آموزش و پرورش، همان مقادیر مصوب مجلس در سال 1396 است، برخی نهادها میلیاردها تومان، افزایش بودجه داشته اند.

حتی بودجه وزارت بهداشت و درمان نیز نسبت به سال قبل، 30 درصد افزایش داشته است.

دولت قصد دارد به بهانه کمبود بودجه و کسری تراز پرداخت ها، از بودجه خدمات اجتماعی تا جایی که می تواند بکاهد و در این بین، دیواری کوتاه تر از دیوار آموزش و پرورش پیدا نمی کنند.

او در ادامه به بهانه تراشی های دولت وارد می شود و می گوید: دولت اگر عزم راسخی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی داشته باشد، می تواند از قبل درآمدهای آن، بودجه های آموزشی را تا حد قابل توجهی افزایش دهد و آن را به میانگین جهانی نزدیک کند.

اعلام شده که 80 درصد پزشکان، فرار مالیاتی دارند، این مقدار چه میزان می تواند سرانه آموزشی را افزایش دهد؟ اگر فرار مالیاتی دارندگان مستغلات و خانه های خالی، دارندگان حساب های بانکی و صاحبان کسب و کارهای پنهان و اینترنتی هم به فرار مالیاتی پزشکان افزود شود، آیا نمی توان حداقل شش درصد میانگین جهانی را به بالای 10 درصد رساند؟ او ادامه می دهد: اگر دولت جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد، منابع کافی برای ارائه خدمات آموزشی رایگان و باکیفیت به آحاد مردم را خواهد داشت و اصل 30 قانون اساسی، محقق خواهد شد.

استقرار آموزش کیفی به معنای حذف سیستم آموزشی ناکارآمد کنکورمحور و جایگزینی یک نظام آموزشی مهارت محور و مفهومی ا ست.

یکی از اصلی ترین عوامل طبقاتی شدن آموزش، کنکور است که خود موجب به وجود آمدن موسسات ریز و درشت آموزشی شده است.

آموزش کیفی مفهومی، نیازی به سنجش کنکوری به شیوه و سیاق فعلی نخواهد داشت و بنابراین، هم فرصت های آموزشی برابر برای همه فراهم می شود و هم هزینه های هنگفت کلاس های کنکور و آمادگی آزمون، به سبد هزینه های خانوار برگشت داده می شود.

مسلمی می افزاید: از آنجا که نظام آموزشی ایران به صورت هر چقدر پول بدهی، همانقدر آش می خوری درآمده، والدین تصور می کنند که برای برخورداری فرزندان شان از آینده ای بهتر نیاز به هزینه کردن در کلاس های جانبی، تقویتی، کنکور و مانند آن دارند و این نگرش القایی، یک مافیای آموزشی ثروتمند در کشور ایجاد کرده که روزبه روز فربه تر می شود و به رغم اینکه در میدان عمل، خروجی ملموس قابل اعتنایی ندارد باز هم خانواده ها بخش قابل توجهی از درآمد خود را صرف آموزش خارج از مدارس می کنند و این حس را دارند که این کار، سرمایه گذاری برای آینده فرزندان شان است.

نقش آموزش در کنترل آسیب های اجتماعی بنا به داده های (OECD)، کشورهای با سرانه دانش آموزی بالا، دارای کمترین آسیب های اجتماعی و نابسامانی های فرهنگی و اجتماعی هستند.

تعداد زندانیان و پرونده های دادگستری نیز در این کشورها به همین اندازه پایین است.

بودجه آموزشی پیشنهادی دولت برای سال 97 را اگر تقسیم بر 13.

5 میلیون دانش آموز کنیم، سهم هر دانش آموز، دو میلیون و 556 هزار تومان می شود.

در حالی که محبی ( مدیرکل زندان های استان ایلام) هزینه ماهانه هر زندانی را 4.

5 میلیون تومان اعلام کرده و منابع دیگر نیز هزینه کل زندانیان را در سال بیش از 11 هزار میلیارد تومان اعلام کرده اند، یعنی هزینه یک زندانی در سال 54 میلیون تومان می شود که 21.

6 برابر هزینه یک دانش آموز است.

در کل، ما برای 230 هزار زندانی، یک سوم بودجه کل آموزش و پرورش با 13.

5 میلیون دانش آموز را مصرف می کنیم، در حالی که اگر اینگونه نبود، شاید نیاز به مصرف بودجه های هنگفت برای مقابل با بزه های اجتماعی تا این اندازه احساس نمی شد.

دولت می تواند با جلوگیری از فرارهای مالیاتی، کسب درآمد و در مرحله بعد، این درآمدها را در آنجاهایی که باید خرج کند؛ آموزش و پرورش یکی از این بایدهاست.

اگر دولت می خواهد به سند چشم انداز 20 ساله در سال 1404 برسد، باید سرانه آموزشی را حداقل به پایه بالاترین کشور منطقه، یعنی امارات متحده عربی برساند، در غیر این صورت، توسعه پایدار به این زودی ها محقق نخواهد شد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت قلم روز، تاریخ انتشار 22 آبان 97، کد مطلب: -،www.

ghalamrorefah.

ir
کلید واژه ها: آموزش - دولت - آموزش و پرورش - بودجه - قانون اساسی - اقتصاد - مالیات - اقتصادی - اجتماعی - کاهش - رایگان - قانون - درآمدهای ارزی - بحران اقتصادی - فرار مالیاتی - کمبود بودجه - توسعه - بحران - میزان - هزینه - تحریم - خصوصی سازی - فروش نفت - تحصیلات - افزایش - مشکلات - دردناک - صادرات - وظیفه - اسناد

آخرین اخبار سرویس:
در بودجه 98 از درآمدهای صدور پروانه برای حل مشکلات مالی شهر استفاده نخواهیم کرد

حق مسکن کارگران 100هزار تومان شد

تجردگرایی آغاز فصلی تاریک

استخدام راننده خانم و اقا با خودرو(وانت مسقف،سواری)/ کرج،تهران

راه نجات خودروسازان داخلی در دوران تحریم چیست؟

بیمه اعتمادبخش بازار های کسب و کار

تاثیر مستقیم جنگل ها و بیابان ها در میزان بارندگی مناطق

تولید تربوز ها به اندازه دانه های زیتون در ترکیه + عکس

سمساری های آنلاین ابزار سوءاستفاده دلالان

آهنگ افزایش قیمت ها کند شد/ قیمت صعودی گوشت قرمز و سفید+جدول

روسیه به کاهش تولید نفت پایبند است

حجتی آلودگی محصولات گلخانه ای را رد کرد

ایران؛دومین تولید انرژی برق آبی خاورمیانه

افزایش 250هزار تومانی سکه در 3روز / سکه 4میلیون و 135 هزار تومان شد

تنها راه نجات کشور از مشکلات، تولید مبتنی بر صادرات است

هزینه حقوق کارکنان دولت چقدر است؟

تخلف 22 میلیارد ریالی یک بیمارستان خصوصی در البرز

تولید محصولات فناورانه در بنگاه های کوچک و متوسط با کمک فن بازارها

در پیگیری فارس از اتحادیه موبایل و دستگاه های مخابراتی اعلام شد واردات موبایل مسافری آزاد بوده و همچنان هست

فشار اقتصادی چین به بازار کار آسیب خواهد زد

رشد 129 درصدی ارزش صادرات از گمرکات آذربایجان غربی

ظرفیت های ماسال در تدوین طرح جامع گردشگری لحاظ شود

توسعه معادن قزوین از برکات انقلاب اسلامی بوده است

کشف تخلفات مالی یک بیمارستان در کرج دریافت هزینه های مازاد از بیماران تخلف 22 میلیاردی از صورتحساب زمان ترخیص

26 فوق ثروتمند به اندازه نصف جمعیت جهان ثروت دارند

99,9 درصد نساجی ایران در اختیار بخش خصوصی

اجرای رزمایش قطع اینترنت به زودی در کشور

توجه ویژه به سازندگان و پیمانکاران داخلی در طرح های افزایش تولید

قیمت رنو ساندرو در بازار + جدول

انتشار 10هزار میلیارد ریال اوراق منفعت

قطعات تقلبی خودرو به مرز هشدار رسید

به محصولات قاچاق رحم نکنید

رانا 61 میلیون تومان شد/قیمت خودرو در 2 بهمن 97

مسکن مهر به خاطر بی پولی غیر استاندارد شد

وضعیت خودروسازان بحرانی تر از مؤسسات مالی غیرمجاز

استخدام وب مستر جهت تولید محتوا، کنترل و ویرایش سایت در یزد

حناچی: چاره ای جز کاهش هزینه و افزایش درآمد نداریم

شاخص بورس 883 واحد رشد کرد

برگزاری نشست تخصصی داده کاوی در صنعت توزیع برق

آزاد شدن واردات گوشی مسافری

قیمت خودروهای داخلی 2 بهمن 97 / قیمت پراید اعلام شد

قیمت رنو ساندرو در بازار + جدول

توزیع 7 هزار قلم پوشاک بین مددجویان کمیته امداد البرز

قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

از تامین امنیت غذایی تا گسترش همکاری های بین المللی

انتظار برخی خانواده های اصفهانی در صف خرید گوشت!

وزارت نفت اعلام کرد قیمت فوب فرآورده های نفتی در بهمن ماه

منابع طبیعی سپیدان 70 درصد کمتر سوخت

اتاق اصناف یزد، 40 برنامه برای دهه فجر انقلاب پیش بینی کرد

233میلیارد تومان تسهیلات عشایری و روستایی در گیلان پرداخت شد

220 میلیارد ریال وام اشتغال در روستاهای ری پرداخت شد

رزمایش قطع اینترنت در ایران

کشف تخلفات مالی یک بیمارستان در کرج/ دریافت هزینه های مازاد از بیماران/ تخلف 22 میلیاردی از صورتحساب زمان ترخیص

افزایش ­سهم صادرات لباس ایرانی با تلفیق «سنتی و مدرن»

استحصال 275 کیلوگرم خاویار در فارس

برگزاری جلسه مشترک تولیدکنندگان و صادرکنندگان با معاون ارزی

واردات مسافری گوشی آزاد شد | رفع توقیف از موبایل های وارداتی

خاورمیانه پیشتاز رشد گردشگری بین المللی 2018

صدور بخشنامه شیوه تقسیط پلکانی دیون معوق کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

برای حل مشکلات مالی شهر از درآمدهای حاصل از پروانه های ساختمانی استفاده نمی کنیم

راه اندازی اولین تصفیه خانه فاضلاب روستایی در زنجان

در بودجه 98 از درآمدهای صدور پروانه برای حل مشکلات مالی شهر استفاده نخواهیم کرد

افزایش 40 درصدی بودجه 98 شهرداری همدان

افزایش پایداری هوای سالم پس از بارندگی

رابطه بین جرم و بیکاری

راهکار جبران کسری 63.5 هزار میلیارد تومانی بودجه

کاهش 30 درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

تصاویر / هنر بافندگی بانوان جنوبی

استخدام مدیر کنترل کیفیت در یک شرکت معتبر دانش بنیان در اصفهان

محکومیت یک فروشگاه زنجیره ای به ارائه تخفیف 80 درصدی

چه کسانی از تخریب دو قطعه ساز عظام و کروز سود می برند؟

وضعیت شبکه برق ایران از نظر خاموشی بسیار مناسب است

بانک پاسارگاد هیچ بدهی به بانک مرکزی، بانک های دولتی و خصوصی ندارد

استخدام نیروی خدمات و پذیرایی در صنعت غذایی کوروش

استخدام کارشناس فروش (ثابت در محل) آقا در شرکت تولیدی صنعتی

اصلاح نظام تعرفه گذاری انرژی با جریمه پرمصرف ها و تشویق کم مصرف ها

11 هزار شعبه بانکی تعطیل می شوند؟

جبران 63 هزار میلیارد تومان از کسری بودجه با صرفه جویی 5 درصدی شرکت های دولتی

رییس سندیکای شرکت های ساختمانی: قیمت تمام شده طرح های عمرانی برای سازمان های دولتی مهم نیست

مدیر بخش حمل و نقل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت: ابزارهای زیادی برای مدیریت مصرف انرژی در کشور وجود دارد

قیمت FOB فرآورده های اصلی در بهمن ماه اعلام شد

عضو هیات مدیره سندیکای شرکت های ساختمانی ایران افراد صلاحیت دار و مهندس در بازار مسکن تاثیرگذار نیستند/ مسکن مهر به خاطر بی پولی غیر استاندارد شد

صادرات تخم مرغ و کاغذ ممنوع شد

استخدام بازاریاب حضوری با مزایا در چهارمحال و بختیاری

چگونه سر پرداخت کنندگان تسهیلات در خراسان شمالی شیره می مالند؟

سمساری های آنلاین ابزار سوءاستفاده دلالان

فروش اینترنتی مصالح ساختمانی

در پی افزایش 60 درصدی تعداد چاه های حفاری شده احتمال ورود موج جدید نفت شیل آمریکا به بازار قوت گرفت

نرخ جدید سوخت هوایی اعلام شد

گندم 1930 تومانی، فقط 11.7هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد

استقرار خزانه داری الکترونیک باعث کاهش هزینه های دولت می شود

بزرگترین پروژه بهسازی روستاهای بدون دهیاری در بخش اسماعیلیه اهواز در حال اجراست

تصاویری از لباس زنان جنوب که چشمانتان را نوازش می کند

نرخ جدید بنزین هواپیما اعلام شد + جدول

رزمایش قطع اینترنت در ایران/ قطع خدمات بانکی به سرورهای خارجی برای دو ساعت

نقش آفرینی تعاونی ها در تامین مسکن کم درآمدها

رشد اقتصادی به معنای اشتغالزایی نیست

افزایش 18 درصدی تولید فولاد خام کشور / تعریف 110 میلیون تن پروژه در زنجیره تولید فولاد

ضرورت مقاوم سازی شبکه برق در مقابل تغییر اقلیم

رشد 880 واحدی شاخص بورس

بودجه آموزش، ناتوان در برابر بحران

بودجه آموزش، ناتوان در برابر بحران