مطالب مرتبط:
برگزاری جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان بر مزار جبار باغچه بان
بر مزار جبار باغچه بان زنگ 100 سالگی تئاتر کودک و نوجوان نواخته می شود
تجدید عهد حجاج با ولایت
جشن 100 سالگی تئاتر کودک و نوجوان بر مزار باغچه بان/ درخواست برای تغییر نام تالار هنر
مراسم گرامیداشت جبار باغچه بان پدر ناشنوایان ایران برگزار شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 آبان 1397 ساعت 10:462018-11-16فرهنگي

تجدید عهد هنرمندان بر مزار جبار باغچه بان


مراسم جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در تهران با حضور هنرمندان، مسئولان، اصحاب رسانه و فرهنگ دوستان، در شهر ری برگزار شد.

- --> کد خبر: 692257 1397/08/25 10:35:10 مراسم جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در تهران با حضور هنرمندان، مسئولان، اصحاب رسانه و فرهنگ دوستان، در شهر ری برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، مراسم جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در تهران با حضور هنرمندان، مسئولان، اصحاب رسانه و فرهنگ دوستان، در شهر ری برگزار شد.

این مراسم با تلاوت قرآن و اجرای سرود ملی با حضور گروه ناشنوایان دستان به صورت رسمی آغاز شد.

سپاس گزاری نوه جبار باغچه بان از اهالی تئاتر در این مراسم داوود کیانیان؛ رییس بنیاد نمای کودک، پیام پروانه باغچه بان به برگزار کنندگان مراسم بزرگ داشت جبار باغچه بان را قرائت کرد: با درود فراوان از طرف خانواده باغچه بان از اینکه با حضور خود روح پدرم را شاد کردید تشکر می کنم.

از اولین سال وداع باغچه بان با زندگی پر تلاش و ثمربخش خویش، هر ساله ناشنوایان با گرد آمدن بر سر مزار وی، یاد او را سپاس و گرامی داشته اند.

اکنون بسیار خوشحالم از این که می بینم پس از سال های سال درخت معرفت دیگری که پدرم صد سال پیش کاشته است، بار دیگر جوانه زده و شاخ و برگ خود را نمایان می کند و اینهمه را از علاقه مندی بنیاد نمایش نمایش کودک و همه عزیزان فرهنگ دوستی می دانم که به این شاخه از فعالیت های باغچه بان و اهمیت آن در پرورش جامعه ایران توجه کرده و در راستای چنین هدفی کوشش می کنند.

با تاسف بسیار از این که امروز در جمع شما نیستم، چشم هایم را می بندم و با بال خیال به چشمه علی، به خانه پدر می آیم و به شما عزیزان خوش آمد می گویم، و بار دیگر با قدردانی بسیار برای همگی آرزوی موفقیت دارم.

باغچه بان از سوز دل مایه گذاشت مریم کاظمی؛ دبیر بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در این مراسم ضمن تشکر از حضور تمام اساتید و مهمانان، گفت: امسال بیست وپنجمین سال برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان برگزار می شود و درتتیجه چند برنامه در کنار برنامه های روتین جشنواره برگزار می شود؛ ربع قرن برگزاری جشنواره تئاتر کودک و صد سالگی تئاتر کودک که بنیاد نمایش کودک دو سال قبل نوید این اتفاق را داد.

وی در ادامه افزود: یادمان آمد فردی با سوزش درون و احترام کاری کرده است که از دوران انقلاب مشروطه سابقه نداشته و از امکانات خود برای رشد جامعه استفاده کرد.

همه در دبستان توسط باغچه زندگی با جبار آشنا شدیم.

در آن دوران به نکات مهمی توجه می شد و تلاش و کوشش کسانی است که از سوز دل مایه گذاشتند ما را به جایگاه کنونی رسانده اند.

لزوم پرداخت بیشتر به قهرمان ملی در ادامه مراسم داوود کیانیان یادداشتی را درباره جبار باغچه بان قرائت و در قالب آن نکاتی را به مسئولان یادآوری کرد: زنده یاد جبار باغچه بان در بسیاری از زمینه های فعالیت برای کودکان در ایران پیش گام بوده است.

در زمینه آموزش؛ تالیف کتاب الفبا و آموزش ناشنوایان در زمینه تربیت و تقدم پرورش بر آموزش؛ با شعر، سرود، بازی، نمایش و مهارت های زندگی در زمینه انتشارات؛ نشر دفتر شعر، قصه، تصویرگری کتاب کودک، مسائل نظری تربیتی و نمایشنامه در زمینه نمایش؛ بازی های نمایشی، نمایش خلاق، نمایش در کلاس درس، اشعار نمایشی، اجرا با کودکان، ساختن تن پوش و ماسک و اکنون بعد از گذشتن نزدیک به یک قرن بعضی از فعالیت هایش امروزه نیز پیش گامی خود را حتی در این زمان حفظ کرده اند؛ مانند تصویرگری کتاب نمایشنامه برای کودکان که هنوز همگانی نشده است.

با توجه به فضاهای بسته و محدود زمانش، پیشگام بودن در این فعالیت ها، تنها از یک قهرمان ساخته است.

بزرگ داشت جبار باغچه بان بزرگ داشت یک فرهنگ است نکوداشت هنر برای کودکان است پاس داشت یک قرن تئاتر کودکان است و در نهایت احقاق حقوق کودکان است به ویژه کودکانی که به هر دلیلی از بازی و تحصیل و پرورش باز مانده اند.

ما چرا قدر قهرمان های خود را نمی دانیم؟ جبار باغچه بان بی شک یکی از مفاخر این کشور است که می شود به او افتخار کرد چراکه از او می توان به عنوان یک شهروند الگو نام برد اما نه پارک، نه یک خیابان، نه یک میدان و نه حتی یک کوچه به اسم او نیست.

نه تندیسی از او ساخته ایم و نه آرامگاهش را بعد از نیم قرن رونقی داده ایم.

پیشنهاد ما تئاتری ها این است که؛ یک.

تالار هنر که ویژه اجرای تئاتر برای کودکان و نوجوانان است، به نام تئاتر باغچه بان نام گذاری شود دو.

ما ضد سال تئاتر کودک داریم اما موزه تئاتر کودک نداریم تا اسناد ارزش مند این هنر را در آنجا به نمایش بگذاریم از شهرداری تقاضا داریم مکانی را در اختیار ما دست اندرکاران تئاتر کودک قرار دهند تا این مستندات اعم از عکس، بروشور، پوستر، لباس، نمایشنامه، عزوسگ، موسیقی و فیلم خواهد بود را در آن جا و به نام زنده یاد جبار باغچه بان حفظ و نگهداری کنیم.

سنگ قدیم مزار جبار باغچه بان در کنار آثار ادبیات نمایشی او نیز از این آثار ارزشمند آن گنجینه خواهد بود.

تجدید عهد با هنرمندی که از پا ننشست سپس اردشیر صالح پور؛ مشاور دبیر بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان به عنوان مجری روی صحنه رفت و درباره این مراسم، گفت:به حرمت و تکریم بزرگ مردی که خدمات بزرگ نمایشی و فرهنگی به این مرز و بوم کرده است دور هم جمع شده ایم.

احمد آرام درباره جبار باغچه بانگفته است کهاو بسیار کوشید تا الفبا را آسان نماید چون در ابتدا واقعا آموزش الفبا دشوار بود.

وی در ادامه افزود: تلاش هایزنده یادباغچه بان ستودنی است.

او بر روی حقوق کودکان و زنانمبنای آموزش خود را قرار داد چون دقت می کرد که این دو قشر جامعه،آینده سازان کشورهستند.

همین مسائل سبب شد در این روز بارانی تجدید عهد کنیم با اوکه از سپیده صبح تا سر بر بالش گذارد معلم بود.

ناتالیازاکسدر کتاب خود اعلام کرده بود که جبار قبل از روسیه تئاتر خلاق کودک کار کرد البته امروز جشن نقدماتی را برگزار کردیم و جشن بزرگ تر در دوم آذرماه در همدان برگزار می شود با ابن دو مراسم، پیوند برقرار کردیم میان ری باستان و همدان باستان.

لزوم احیای مزار باغچه بان با رعایت آیین ها در ادامه این مراسم، اصغر همت از اعضای شورای راهبردی جشنواره ضمن اعلام این نکته که عرضه هنر همواره دچار مشکل بوده است، گفت: هنرمندان و همچنین جبارباغچه بان با ناملایمات مواجه بودند.

هیچگاه دولت فرهنگ را ارج نگذاشته چند سال است در شهرداری اتفاق هایی افتاده و برخی برنامه های فرهنگی برگزار می شوند اما شهرداری وارد روش سیستماتیک نشده و این اتفاق ها به ذوق شهرداران مربوط می شود امیداوارم به شروع فعالیت های باغچه بان برسیم.

به عنوان نماینده خانه تئاتر این طلیعه جشنواره را انتخاب بسیار خوبی می دانم چون آثار باغچه بان ارتباط کامل با تئاتر داشتند.

وی در ادامه افزود: فرهنگ همواره دچار مشکل بوده است و جبار باغچه بان به خاطر یک نفر که ارزش او را می دانست، به شیراز سفر کرد! متاسفانه ماآینده مان را در گذشته می بینیم! و آرزو می کنیم به دوره جبار باغچه بان بازگردیم.

افشار؛ شهردار شهر ری در این مراسم گفت: زمانی که به مقبره زنده یاد جبار باغچه بان رجوع می کنیم، می بینیم این هنرمندان مورد غفلت قرار گرفته اند.

سید احمد محیط طباطبایی؛ قائم مقام ایکوم درباره بازسازی مقبره جبار باغچه بان گفت: احیای مقبره مشاهیر نباید به معنای از بین رفتن حافظه تاریخی و یا آیین ها باشد.

باید توجه داشت که یکسان سازی در فرهنگ ایرانی جای ندارد.

وی در پایان افزود: بعد از انقلاب مشروطه بود که آموزش و پرورش به میان مردم آمد اما در این میان جبار باغچه بان همگان را به شیوه آموزشی خود وارد کرد.

هفته اول آذر و بزرگ داشتی دیگر برای بزرگ مرد فرهنگ ایران همچنین محسن سلیمانی؛رییس ارسباران درباره رونمایی از کتابی به نام خودنوشت که حاوی زندگی مرحوم باغچه بان از زبان فرزند او است، گفت:با همت بنیاد نمایش کودک و خانواده باغچه بان کتابی که سال 1354 و10 سال بعد از مرگ جبار باغچه بان منتشر شده بود، چاپ می شود و قرار است هفته نخست آذر در فرهنگسرای ارسباران رونمایی از این کتاب صورت بگیرد.

همچنین در این ایام، به مدتیک هفته جشن صد سالگی تئاتر کودک در ارسباران برگزار می شود.

در پایان مراسم، حاضران سر مزار جبار باغچه بان جمع شدند و صالح پور بخش هایی از کتاب خود نوشته را خواند و پس از قرائت فاتحه برنامه به اتمام رسید.

در این مراسم هنرمندانی همچون داوود کیانیان، حسین فدایی حسین، فائزه فیض، اصغر همت، بابک محمدی، قاسمی، رضا آشفته، علیرضا درویش نژاد؛ مدیرکل ارشاد استان همدان، مدیران اداره کل فرهنگ و هنر آموزش وپرورش، محیط طباطبایی؛ قائم مقام ایکوم، افشار؛ شهردار شهر ری و جمعی از مدیران و فرهنگ دوستان حضور داشتند.

بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان از 28 آبان لغایت 4 آذر در همدان برگزار می شود.


کلید واژه ها: باغچه بان - کودک و نوجوان - برگزار - باغچه - کودک - تئاتر - مراسم - هنرمندان - نوجوان - جشنواره - فرهنگ - سالگی - بین المللی - ناشنوایان - شهر ری - تهران - بنیاد - نمایش - اصحاب - رسانه - انقلاب مشروطه - برنامه - زندگی - جامعه - خانواده - موفقیت - پروانه - مشروطه - امروز - دوستی

آخرین اخبار سرویس:
ساعد باقری: شعر آیینی اسم جامع و مانعی نیست

کارگردان «مینو» برای ماه رمضان سریال می سازد

عکسی از کیارستمی و افسانه پاکرو در پشت صحنه فیلم

ساعد باقری: شعر آیینی اسم جامع و مانعی نیست

رونمایی از اپلیکیشن شهرستان من در شاهرود+ فیلم

روناک یونسی قبل و بعد از مادر شدن +عکس

سلفی بازیگر «لیسانسه ها» با همسرش +عکس

سلفی رامبد جوان و نگار جواهریان با فاطمه معتمدآریا +عکس

گریم مردانه «ویشکا آسایش» با ریش و سبیل! +عکس

چاپ ترجمه جدید یکی دیگر از رمان های ژول ورن

سرو کهک و چنار نایه قم در فهرست ملی ایران به ثبت رسید

مقاومت اجتناب ناپذیر فیلم فجر در مقابل انیمیشن

عباس کیارستمی و افسانه پاکرو در پشت صحنه یک فیلم+ عکس

پرداحتن به حقوق کودکان همچنان خط قرمز است

عکس های سیاه و سفید خالق کلاه قرمزی بر دیوار آتبین

«نامه بفرزند» جدیدترین کتاب اسلامی ندوشن رونمایی شد

روزی که «پوران درخشنده»، جوانِ اول فیلمش را کشت! +عکس

تازه ترین خبرها از بلیت فروشی جشنواره فیلم فجر

تیپ متفاوت مجید صالحی در مراسم ختم مرحوم«محب اهری»

«بهنوش بختیاری» و چالش عکس 10 سال پیش/ عکس

نگاه پرجذبه «بهرام رادان» /عکس

چهره های سینمایی و تلویزیونی در مراسم ترحیم حسین محب اهری/تصاویر

به «23 نفر» امیدوارم/ فیلم را با دیگر آثار سینمای جنگ قیاس نکنید

گلستان میزبان پخش 14 فیلم جشنواره فیلم فجر است

گمانه هایی درباره غافلگیری های جشنواره فیلم فجر

نمایشگاه دائمی صنایع دستی که تماشاچی دارد نه خریدار!

مقاومت اجتناب ناپذیر فیلم فجر در مقابل انیمیشن

تازه ترین خبرها از «شبانه های ورونیکا» سینمای ایران

تخریب سرای حاج شامی پایین، ممنوع است؟

هنر حمید جبلی به کلاه قرمزی محدود نمی شود

گلستان میزبان پخش 14 فیلم جشنواره فیلم فجر است

خودکشی بازیگر زن معروف سینما/عکس

سلفی گرفتن رامبد جوان و نگار جواهریان با فاطمه معتمدآریا

بازدید هیئت فرهنگی چین از تخت جمشید/عکس

مجموعه خبری 20:45 - 1397/10/29

تئاتر تعزیه «فراق» در ارومیه به روی صحنه می رود

خنده های از ته دل «گلاره عباسی» درکنار «امین تارخ» /عکس

چرا علی نصیریان دیگر دلتنگ عزت الله انتظامی نمی شود؟

عکس متفاوتی که بازیگر زن پرطرفدار منتشر کرد

نمایشگاه فرهنگی و هنری در دامغان

روستا زمان آباد شهرری و بررسی مشکلات کشاورزان + فیلم

خودکشی بانوی هنرپیشه سرشناس سینما و تلویزیون !

کدام سریال های تلویزیون در سال 97 پرمخاطب شدند؟

شوخی بامزه خانم بازیگر با چالش پرطرفدار این روزها/ عکس

بازیگران سینما و تلویزیون در مراسم ترحیم حسین محب اهری+ تصاویر

نگاهی به عکاسخانه ی ژرژ یونانی، اولین عکاسی مدرن در آبادان

تیپ مهتاب کرامتی در رقص روی شیشه (عکس)

روزنامه امروز 30 دی 97

آخرین وضعیت ساخت سریال «نفوذ»

کارگردان «مینو» سریال طنز ماه رمضانی می سازد

پای «پول و پورن» به سینما باز شد

بمب 6میلیاردی سینمای ایران

گلاب آدینه در مراسم ترحیم حسین محب اهری+ عکس

سریال آزمون های استخدامی برای جویندگان کار

هنر حمید جبلی به کلاه قرمزی محدود نمی شود

یک نفوذی در جشنواره ی فیلم فجر

چهره ها در مراسم ترحیم حسین محب اهری /گزارش تصویری

چرا علی نصیریان دیگر دلتنگ عزت الله انتظامی نمی شود؟

پخش دوباره بانوی عمارت از تلویزیون

به این «23 نفر» امیدوارم/ فیلم را با دیگر آثار سینمای جنگ قیاس نکنید!

بهترین فصل برای شکار سیمرغ

مراسم تکریم و معارفه مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان

تصاویری از زنان و مردانی که قربانی مد شدند

ارسال 800 اثر به دبیرخانه هفته قرآن و عترت لرستان

استقبال از ادغام موسسات سازمان سینمایی

چهلستون سرخه مسجدی تاریخی از قرن اول هجری

مرد عضلانی فیلم های ژان کلود وَن دام درگذشت

دن کیشوت 2019 در کاخ سفید

شوخی بامزه خانم بازیگر با چالش پرطرفدار این روزها/ عکس

حضور کم رنگ بانوان کارگردان در تئاترفجر

پسربچه ای که زندگی اش را در کنار جادوگران می گذراند

عکسی که خانم بازیگر برای بستن دهان بعضی ها منتشر کرد!

دل نوشته محسن چاوشی برای فرهاد/ جمعه هایی که هنوزم دلگیر است!

عکس/ مراسم ترحیم مرحوم حسین محب اهری

تقویم و اوقات شرعی سی اُم دی شیراز + فیلم

عکس متفاوتی که بازیگر زن پرطرفدار منتشر کرد

درد دل زنانه بهاره رهنما و فائزه هاشمی!

عجیب ترین عکس چالش 10 سال پیش متعلق است به این خانم بازیگر!

عکس / گلاب آدینه در مراسم ترحیم محب اهری

اسرارآمیز

یک نفوذی در جشنواره ی فیلم فجر

هنر حمید جبلی به کلاه قرمزی محدود نمی شود

خنده های از ته دل «گلاره عباسی» درکنار «امین تارخ» /عکس

دست ندادن شبنم قلی خانی به دبیر جشنواره هندوستان

آخر دنیا کجاست؟

نگاه پرجذبه «بهرام رادان» /عکس

عکس «جان دار» اما پُراز غم «فاطمه معتمدآریا»

آشنایی با کارگردانان جشنواره سی و هفتم/«فریدون جیرانی» و «آشفته گی»

فیلم/زور اینتر بازهم به گربه سیاه نرسید

کدام سریال های تلویزیون در سال 97 پرمخاطب شدند؟

گفت وگوی فارس با مدیر هنرهای نمایشی حوزه هنری/1 مدیر جهادی لنگ بودجه نمی ماند/ باشگاه هنرمندان سوره راه اندازی می شود

«بهنوش بختیاری» و چالش عکس 10 سال پیش/ عکس

مراسم ترحیم مرحوم حسین محب اهری

مقاومت اجتناب ناپذیر فیلم فجر در مقابل انیمیشن

دل نوشته محسن چاوشی برای فرهاد/ جمعه هایی که هنوزم دلگیر است!

تصاویر حضور چهره ها در مراسم ترحیم حسین محب اهری

احیای هنر خراطی در بشرویه

کاریکاتور این جماعت ول کن صندلی شان نیستند!

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان منصوب شد

فیلم/برتری اتلتیکو مقابل قعرنشین لالیگا

تجدید عهد هنرمندان بر مزار جبار باغچه بان

تجدید عهد هنرمندان بر مزار جبار باغچه بان