مطالب مرتبط:
تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی
جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار «سازمان زدگی» شده اند
جریان دانشجویی باید ادبیات چگونه حرف زدن با مردم را بفهمد/ روند فعالیت دختران در تشکل ها صعودی شده
مردم تشکل های دانشجویی را برای پیگیری مطالبات موثر نمی دانند/ باید اهداف جنبش دانشجویی بازخوانی شود
روند فعالیت دختران در تشکل های دانشجویی صعودی و جدی تر شده است/جریان دانشجویی باید ادبیات چگونه حرف زدن با مردم را بفهمد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 آبان 1397 ساعت 05:062018-11-16دانش

سیاست زدگی تشکل ها موجب جدایی جنبش دانشجویی از مردم می شود/ نادیده گرفتن توانمندی ها، آفت جریان دانشجویی


محسن عبدالعلی پور، اهمیت جنبش دانشجویی یا بهتر است بگوییم در زمانه فعلی تشکل های دانشجویی در ساختار کلی نظام اسلامی و نقش راهبردی آن در پیشبرد اهداف انقلاب بر کسی پوشیده نیست.

- " ابوالفضل مظاهری از ادوار انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: سیاست زدگی تشکل ها در دوره ای از دهه 90 موجب فاصله گرفتن جنبش دانشجویی از مردم شد.

گروه دانشگاه ابوالفضل مظاهری از ادوار انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و دبیر سرویس دانشگاه خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی به نقد جنبش دانشجویی پرداخته است که بخش اول این گفتگو را در ادامه می خوانید.

خبرگزاری دانشجو: تعریف شما از جنبش دانشجویی و تشکل دانشجویی چیست و آیا این دو را مکمل همدیگر و یا دو عنصر متضاد می بینید؟تشکل دانشجویی مجموعه ای متشکل از دانشجویان است که برای رسیدن به یک هدف مشخص دور هم جمع شده اند البته وقتی جنس یک تشکل، دانشجویی باشد روحیات، تصمیم گیری ها خروجی کار و مسیری که انتخاب می شود طبیعتا متناسب با ذائقه سن و سال و جوانی دانشجویان است.

به گونه ای که کار ها پرخطر و پر ریسک است و احتمالا ممکن است کار با اشتباهاتی همراه باشد.

بنده جنبش را به معنی مجموعه حرکت تشکل های دانشجویی می بینم.

به گونه ای که این حرکت بتواند یک اثرگذاری جمعی در فضای جامعه داشته باشد.

زمانی می توان یک حرکت دانشجویی را جنبش خطاب کرد که این حرکت اثر جنبشی و وضعی و اثر مشخص داشته باشد.

در هر حال اگر این اتفاق بیفتد ما شاهد یک جنبش دانشجویی فعال هستیم در غیر این صورت استفاده از جنبش کار منطقی نیست.

خبرگزاری دانشجو: یکی از آفت هایی که ممکن است فعالیت های دانشجویی با آن مواجه باشند بحث ساختار زدگی و حل شدن در ساختار تشکل است به نظر شما آیا این اصالت ساختار در بین جریان دانشجویی ایجاد شده است یا نه؟ اگر این اصالت ساختار وجود دارد راهکار شما برای مقابله با این آسیب چیست؟ما نمی توانیم در فضای دانشجویی باشیم و توقع رقابت بین تشکل ها را نداشته نباشیم؛ اما با این وجود تشکل دانشجویی زمانی دچار آفت می شود که رقابت به یک اصل و محور تبدیل شود.

آفت زمانی است که مثلا وقتی یک تشکل می بیند تشکل دیگری بیانیه ای منتشر کرده آن تشکل نیز برای اینکه عقب نماند با همان موضع بیانیه منتشر کند و یا اینکه اگر تشکلی در مورد اربعین فعالیتی انجام داده تشکل دیگری بگوید من هم باید کاری انجام دهم که بالاتر از کار دیگران باشد.

در هر حال اگر حرکتی در تشکل صورت بگیرد که حرکت سالمی باشد خوب است، چون بعضی اوقات تشکل ها دچار زرق و برق می شوند.

ببینید، چون فضای تشکل های دانشجویی یک فضای سیال است و فعالان دانشجویی مدام در حال کسب تجربه هستند و از آزمون و خطا های خود برای برنامه های بعدی درس می گیرند بنابراین نمی توانیم بگوییم اصلاً نباید اتفاقاتی مانند رقابت بین تشکل ها رخ بدهد.

این وضعیت زمانی بد می شود که تعداد برنامه های رقابتی افزایش می یابد و بچه ها به جای اینکه فکر خلاق داشته و مولد و رصد گر بسیار خوبی باشند به یک تقلیدگر خوب تبدیل شوند با این وجود اینجاست که باید خط قرمز را کشید و زنگ خطر را به صدا درآورد البته این وضعیت در سال های گذشته در وضعیت در محتوا و فرم اتفاق افتاده است، اما این که الان بخواهیم تشکل ها را محکوم کنیم به اینکه شما دچار چنین وضعیتی هستید بنده چنین احساسی ندارم با این وجود فضای تشکل های دانشجویی را آن گونه نمیبینم که دچار ساختار زدگی شده باشند.

اگر از فضای رقابتی تشکل ها مقداری دور شویم بحث دیگری که وجود دارد این است که بچه ها در تشکل ها بعضا خود را کوچک می بینند.

وقتی که بچه ها در ظرف و قالب تشکل خود بمانند دیگر حواسشان نیست که می توانند به عنوان یک تشکل در سطح فلان دانشگاه حداقل در حد یک استاندار اثرگذار باشند از این رو خود را در حد مسائل صنفی دانشگاه محدود می کنند و این هم ساختارزدگی است و اتفاقا بیشتر با این مسئله به عنوان یک مسئله حادتر در بین تشکل ها مواجه ایم.

واقعیتی که وجود دارد این است که بچه ها شناخت درستی از وظایف و توانمندی های خود در فضای دانشجویی ندارند و این در حالیست که در تشکل های دانشجویی نمونه های متعددی را داشته ایم که حتی تاثیر گذاری بین المللی داشته اند.

با این وجود وقتی برای بچه ها تعریف می کنیم که مثلا فلان حرکت را که اعضای مجموعه خودمان در گذشته انجام داده اند در آن سوی مرز ها شنیده شده و ما یک سال بعد باز خورد آن را گرفته ایم این حرف ها برای آن ها تازگی دارد و مسائل دور از ذهنی محسوب می شوند، چون دستیابی به یک سری از مسائل داخلی هم برای آن ها سخت شده است در واقع تشکل های دانشجویی زمانی که از فعالیت های خود بازخوردی نمی گیرند و نتیجه ای نمی بینند همین مسئله باعث می شود که آن ها خودشان را کوچکتر و کوچکتر و مغموم و افسرده تر ببینند.

خبرگزاری دانشجو: در ابتدای انقلاب جنبش دانشجویی حلقه واسط بین مردم و حاکمیت بود و ارتباط وثیق و گسترده ای با مردم داشت، اما در حال حاضر به نظر می رسد ارتباط آن با بدنه مردم بعضا خیلی کمتر از بدنه حاکمیت است آیا شما می پذیرد که این ارتباط با مردم ضعیف شده است؟ در این صورت جنبش دانشجویی چگونه می تواند به تقویت ارتباط خود با مردم بپردازد؟به نظر بنده جنبش دانشجویی نه تنها در ارتباط با بدنه مردم بلکه در ارتباط با بدنه حاکمیت هم افت کرده از این رو یکی از دلایل افت سطح ارتباط با مردم افت در سطح ارتباط با بدنه حاکمیت است.

ببینید بچه ها در جنبش دانشجویی بلندگوی مردم هستند با این وجود اگر قرار باشد جنبش دانشجویی از مردم بپرسد و مطلع باشد و بعد آن ها را به بدنه حاکمیت منتقل کند، به نظر شما اگر گوش شنوایی در حاکمیت نباشد جنبش دانشجویی چند بار این کار را تکرار می کند؟اگر چه شاید بتوان ایراد هایی را هم به جنبش دانشجویی گرفت، ولی اول از همه یکی از دلایل افت سطح ارتباط جنبش دانشجویی با مردم بی شک حاکمیتی است.

در هر حال کسی نمی تواند افت ارتباط جنبش دانشجویی با مردم را کتمان کند.

جنبش دانشجویی در سال هایی خیلی از مردم فاصله گرفت و حتی ادبیات آن نیز شکل مردم نیست با این وجود بچه ها این را فهمیده اند و الان در حال اصلاح آن هستند؛ از این رو بنده با اطمینان می توانم بگویم حرکت جنبش دانشجویی در سال 97 قطعا نسبت به چهار پنج سال پیش به مردم نزدیک تر است.

مثلا اگر بخواهیم نحوه ورود تشکل های دانشجویی به ویژه تشکل های حزب اللهی به مسئله انتخابات را در چند سال پیش بررسی کنیم می بینیم که فوق العاده در ادبیات دچار مشکل هستند و اصلا پذیرش مردمی نسبت به حرف آن ها وجود ندارد، ولی امروز اینگونه نیست به گونه ای که در انتخابات سال 96 هم دیدیم که اینگونه نیست و نتیجه آن را هم شاهد بودیم.

تشکل های دانشجویی در اوایل دهه 90 بیش از اندازه سیاست زده شدند و نتیجه آن را هم که همین جدایی از مردم بود، گرفتند.

در واقع تشکل های دانشجویی اگر چه مطالبات مردم را مطرح می کردند، اما از طرف هیچ کدام از اقشار همدردی و یا واکنش مثبتی نمی دیدند، چون ادبیات آن ها شکل ادبیات مردم نبود و حتی مسائلی را هم که دنبال می کرد قبول نداشتند، اما در نسل جدید جنبش دانشجویی به نظرم این وضع کاملا تغییر کرده و نگاه ها و اولویت های مردمی برای بچه ها به یک امر اساسی و مهم تبدیل شده است به گونه ای که این تمایزات را هم حتی می توان در خروجی فعالیت های این جنبش ببینیم.

مثلا اگر حجم اردو های جهادی، فعالیت های خیریه، حضور در نماز های جمعه و در کل جا هایی را که ارتباط جنبش دانشجویی با مردم بدون واسطه اتفاق می افتد را بررسی کنیم می بینیم تعداد آن ها خیلی بیشتر شده است.

امروز اکثر تشکل های دانشجویی فهمیده اند که اگر می خواهند کار مفیدی برای مردم انجام دهند بدون همفکری و شنیدن صحبت های آن ها این امر امکانپذیر نیست.

یکی دیگر از دلایل اصلی فاصله گرفتن جنبش دانشجویی از مردم این است که فعالان دانشجویی هنوز نه مختصات خود و نه مختصات زمان خود را به درستی پیدا نکرده اند.

در هر حال هر زمانی باید اقتضائات خاص خود را داشته باشد، اما جنبش دانشجویی همچنان با کلیشه های دهه 70 کار می کند و برای تشکل ها نشریه مانند همان نشریه های تک صفحه A4 دهه 70 است از این رو جنبش دانشجویی اصلا حواسش نیست که نوآوری برای بچه های امروز چقدر مهم است و اهمیت دارد.

در واقع جنبش دانشجویی امروز یادش رفته که به نو آوری نیاز دارد و اصلا نیازها، ابزار، نوع نگاه و امکانات دانشجوی دهه 90 با دهه 70 یک شکل نیست.

در دهه 70 جایگاه نشریه و برد متفاوت بود، اما ما در دهه 90 آمده ایم و با همان برنامه و فکر و خیال و با همان متد دهه 70 فعالیت می کنیم از این رو مطمئنا به نتیجه نمی رسیم به گونه ای که شاهدیم تشکل ها نه در جذب و نه در پیاده کردن اهداف خود در فضای دانشگاه موفق نیستند و اینگونه می شود که سرخورده می شوند و چراغ آن ها در برخی از دانشگاه ها کم فروغ می شود.

با این وجود تشکل ها به محض اینکه مختصات خود را درست تعیین کرده اند و فضای دانشگاه و نیازها، اندیشه ها و اولویت های ذهنی دانشجویان را به خوبی شناختند و به تعبیری درک آن ها از مخاطب کامل شده نتیجه گیری آن ها هم بهتر شده است.

بنده نمی گویم تشکل ها باید اصول، اعتقادات و خط مشی خود را فراموش کنند، ولی مطمئنا ادبیات دهه 90 با ادبیات دهه 70 متفاوت است و شاید آن زمان خیلی از مسائل بوده اند که الان دیگر وجود ندارند.

الان نگاه اکثر دانشجویان خاکستری است و خیلی به مسائل صفر و صدی نگاه نمی کنند.

برای آن ها تفاوت زمین تا آسمان ندارد از این رو تشکل های دانشجویی هم باید با توجه به این تفاوت ها برنامه ریزی و فعالیت کنند، اما متاسفانه اینگونه نیست.

به نظر بنده عامل دیگری که باعث شده تا جنبش دانشجویی از مردم فاصله بگیرد متوجه ادوار جنبش دانشجویی است.

ادوار جنبش دانشجویی از این جهت که محلی برای بازخورد گیری به حساب می آیند برای تشکل ها مهم اند با این وجود ادوار جنبش دانشجویی پس از هر حرکتی وقتی پیامی می دهند و یا یک پست اینستاگرامی می گذارند برای فعالین تشکل سابق خود انگیزه درست می کنند.

در هر حال تشکل های دانشجویی هم مانند هر کسی نسبت به تایید و تشویق واکنش مثبتی نشان می دهند و سهم ادوار در این موارد کم نیست و این در حالی است که ممکن است ادوار خیلی با فضای خسته دانشگاه دهه 90 آشنا نباشند و تایید و ترغیب های آن ها متناسب با برنامه ها و حرکت ها در فضای دهه 70 شکل بگیرد و این موجب می شود تا ادوار یک گرای غلط به تشکل ها بدهند و بعضا هم بچه ها این مسئله را درک نمی کنند و یا شاید خیلی دیر به این جمع بندی می رسند که حرکتی که انجام داده اند و تاییدیه ای که از ادوار گرفته اند می تواند تاییدیه درستی هم نباشد.

بحثی دیگری که وجود دارد این است که امروز نگاه مردم به دانشگاه تغییر یافته و اگر بخواهیم از بعد جامعه شناسی به موضوع نگاه کنیم جایگاه دانشگاه از نگاه مردم تنزل پیدا کرده است.

قبلا اگر نگاه به قشر دانشجو یک نگاه فرهیختگی بود، اما با توجه به رشد قارچ گونه مراکز آموزش عالی در دهه 90 و افزایش تعداد دانشجویان الان دیگر شاید آن نگاه فرهیختگی نسبت به سایر دانشجویان وجود نداشته باشد.

در هر حال وقتی هر کسی به سادگی امکان دریافت یک کارت دانشجویی را بدون کمترین زحمتی پیدا کرده طبیعتا نظرات خارج شده از آن دانشگاه هم دیگر به مانند قبل پخته و فکری نیست با این وجود وقتی مردم تفاوتی بین فکر دانشگاه و حرفی را که مردم در کوچه و بازاز می زنند احساس نمی کنند طبیعتا مانند قبل روی دانشگاه حساب باز نمی کنند.

معتقدم درک و اولویت سنجی تشکل های دانشجویی در محوریت برنامه ها خوب نبوده با این وجود هر کجا جنبش دانشجویی از مردم دور شده و یا حداقل نتوانسته با ادبیات مردم صحبت کند مردم تمایلی به پذیرش آن ها نداشته اند، اما وقتی نگاه جنبش دانشجویی در موضوعات مختلف مانند عدالت در 80 با مردم تلاقی پیدا کرده مردم هم از حرکت جنبش دانشجویی خوشحال شده اند.

ما حصل حرف بنده این است که با وجود تمام اتفاقاتی که افتاده و تجربیاتی که طی این سال ها در جنبش دانشجویی کسب شده الان نگاه بچه ها به مردم تغییر کرده و رجوع آن ها به مردم بیشتر شده و این کاملا محسوس است.

البته جنبش دانشجویی باید مراقب باشد که این برگشت به اصل خود موجب نشود که در فضای سیاسی دچار خلاء شود.


کلید واژه ها: دانشجویی - جنبش دانشجویی - تشکل دانشجویی - دانشجویان - ساختار - انجمن های اسلامی دانشجویان - خبرگزاری - اسلامی - دانشگاه - خبرگزاری دانشگاه آزاد - دانشگاه آزاد اسلامی - بیانیه - دانشگاه آزاد - انجمن اسلامی - فاصله گرفتن - نظام اسلامی - اتفاق بیفتد - منتشر - تصمیم گیری - صورت - مردم - راهکار - اربعین - انتخاب - همراه - اهمیت - جوانی - جدایی - جامعه - سرویس

آخرین اخبار سرویس:
سوالات ارشد مهندسی نساجی- تکنولوژی نساجی - دولتی 92

سوالات ارشد مجموعه مهندسی فناوری اطلاعاتIT - دولتی 92

سوالات ارشد مهندسی مواد -نانو مواد(نانو فناوری) - دولتی 92

سوالات ارشد مهندسی عمران - دولتی 92

سوالات ارشد مهندسی عمران- نقشه برداری - دولتی 92

سوالات ارشد علوم دریایی واقیانوسی- فیزیک دریا - دولتی 92

سوالات ارشد علوم کامپیوتر - دولتی 92

برنامه های هفته پژوهش دانشگاه شریف اعلام شد

سوالات ارشد پژوهش علوم اجتماعی - دولتی 92

سوالات ارشد مجموعه علوم تربیتی 3 - دولتی 92

وزیر علوم: کنکور دو تا سه سال دیگر حذف خواهد شد

سوالات ارشد علوم کتابداری واطلاع رسانی - دولتی 92

سوالات ارشد مجموعه علوم تربیتی 2 - دولتی 92

سوالات ارشد مجموعه علوم تربیتی 1 - دولتی 92

دانلود رایگان دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی سراسری 92 به صورت فایل pdf

دانلود رایگان دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی سراسری 92 به صورت فایل pdf

دانلود رایگان دفترچه انتخاب رشته کنکور انسانی سراسری 92 به صورت فایل pdf

سوالات دکتری استعداد تحصیلی علوم انسانی - دولتی 92

تمام فصل های سال در یک نگاه!

روایت فتح جبهه های علم با اراده ایرانی/6 علم فضایی منطقه در تسخیر ایران/ از پرتاب ماهواره های دانشجویی ایرانی تا برنامه ریزی برای اعزام انسان به فضا

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی علمی کاربردی - ورودی مهر 92

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی دولتی و آزاد 92

دانلود رایگان دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی علمی کاربردی نیمسال اول 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مراقبت پرواز - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مجموعه مواد (متالوژی (ذوب فلزات)-سرامیک صنعتی) - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مجموعه عمران (کلیه گرایش ها) - دولتی 92

کاهش نرخ مهاجرت دانشجویان/ لیسانسه ها دارای بیشترین میزان بیکاری

یکشنبه؛ پایان ثبت نام در کنکور ارشد 98

چرا با گذشت زمان ایده آل های زوج ها تغییر می کند؟

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تعمیر و نگهداری هواپیما - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی الکترونیک هواپیمایی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی فوریت های پزشکی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی هوشبری - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مدارک پزشکی - دولتی 92

درب همه دانشگاه ها امروز به روی دانش آموزان باز است

7 زندانی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردند

قطعی جریان گاز بلوار دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد

مراسم تکریم و معارفه شهردار مشهد

یکشنبه؛ پایان ثبت نام در کنکور ارشد 98

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مامایی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علوم آزمایشگاهی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی) - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی پروتزهای دندانی - دولتی 92

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

زبان فارسی از رشته های اصلی 4 دانشگاه گرجستان است

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مهندسی بهداشت محیط - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه ای-دولتی 92

یکشنبه؛ پایان ثبت نام در کنکور ارشد 98

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی بهداشت عمومی - دولتی 92

طرح آسیب شناسی کمی زنجیره تولید، توزیع کود های زیستی در کشور اجرا می شود

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علمی کاربردی گوشت و فرآورده های گوشتی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علمی کاربردی بهداشت غذایی با منشأ دامی - دولتی 92

ثبت نام عضویت در مرکز رشد فناوری نخبگان تمدید شد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی موزه داری - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی طراحی پوشاک - دولتی 92

سقوط آزاد مادربزرگ 102 ساله استرالیایی +فیلم

فرصت شناسی و آسیب شناسی وظیفه عالمان حوزه و دانشگاه است

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی هنرهای تجسمی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی موسیقی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تکنولوژی و طراحی دوخت - دولتی 92

تخلف میلیاردی مدیرکل یک نهاد فرهنگی در مازندران

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی حقوق قضایی - دولتی 92

جزییات برنامه های هفته پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی

سقوط آزاد مادربزرگ 102 ساله استرالیایی (فیلم)

دورریز 70 درصدی پایان نامه ها در ایران

بزرگداشت حافظ؛ داستانی که سر درازی دارد

جنبش دانشجویی نه فاعل نقد، بلکه موضوع نقد شده است

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علوم انتظامی - دولتی 92

انتخاب فناور تبریزی به عنوان پژوهشگر برتر کشور دانشگاه تنها مقصر بیکاری دانشجویان نیست

به خانه برو و پول نقد بیاور!

معرفی نیروی انسانی در قالب تحقیقات و مقالات

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی حسابداری - دولتی 92

گره مشکلات آموزش عالی با استیضاح و تغییر وزیر علوم باز نمی شود

پردیس بین المللی کیش دانشگاه امیرکبیر دانشجو می پذیرد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی - دولتی 92

فردا آخرین مهلت ثبت نام ارشد 98 + آمار تا امروز

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی باستان شناسی - دولتی 92

انتخاب فناور تبریزی به عنوان پژوهشگر برتر کشور/تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه تبریز

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

استخدام مدرس حسابداری در موسسه آموزش عالی آزاد هادی در تهران

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تربیت مربی امور تربیتی - دولتی 92

حرکت دانشگاه فرهنگیان به سمت جذب نخبگان و نخبه پروری

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

بیش از 40 درصد از درآمد شرکت های خارجی صرف پژوهش و تحقیقات می شود

اختراع سیستم لیزری برای انتقال داده ها

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آموزش علوم تجربی - دولتی 92

47 پژوهشگر دانشگاه تهران 27 آذر تجلیل می شوند/ سال گذشته قرارداد 450 طرح پژوهشی کاربردی منعقد شد

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

کاهش نرخ مهاجرت دانشجویان/ لیسانسه ها دارای بیشترین میزان بیکاری

کارگاه های آموزشی مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علامه رایگان شد

یک کلاس ویژه در دانشگاه حکیم سبزواری برای دانشجویان معلول اختصاص یافت

افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری در خرم آباد

13 غرفه برتر نمایشگاه پژوهش خراسان شمالی تقدیر می شود

دانشجویان دانشگاه الزهرا با استارت آپ ها آشنا می شوند

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آموزش ریاضی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آمار - دولتی 92

فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها تزیینی نیست

سیاست زدگی تشکل ها موجب جدایی جنبش دانشجویی از مردم می شود/ نادیده گرفتن توانمندی ها، آفت جریان دانشجویی

سیاست زدگی تشکل ها موجب جدایی جنبش دانشجویی از مردم می شود/ نادیده گرفتن توانمندی ها، آفت جریان دانشجویی