مطالب مرتبط:
سیزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
نخستین همایش علمی پژوهشی اخلاق ورسانه
همایش علمی پژوهشی اخلاق و رسانه در قم
به همت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی جدیدترین دستاوردهای صنعتی و پژوهشی زیستی رونمایی می شود
تصاویر/ سلسله نشست های همایش علمی پژوهشی «اخلاق رسانه»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 آبان 1397 ساعت 03:402018-11-16سياسي

لزوم توجه به کیفیت دستاوردهای پژوهشی و اخلاق علمی


معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت گفت: توجه بیشتر به کیفیت دستاوردهای پژوهشی و اخلاق علمی می تواند تحقق اهداف کمی پیش بینی شده در برنامه راهبردی این دانشگاه را بیمه کند.

- تورج محمدی در گفت وگویی با ایسنا، در ارتباط با فعالیت های پژوهشی و برنامه راهبردی این دانشگاه در سال های گذشته متذکر شد: برنامه راهبردی دانشگاه علم و صنعت ایران در حوزه پژوهش بر سه محور پژوهش های بنیادی و توسعه ای، پژوهش های کاربردی و ارتباط با صنعت و توسعه فناوری، تجاری سازی و کارآفرینی متمرکز است.

وی افزود: طبق برنامه، سیاست های اصلی پیش بینی شده در این دانشگاه شامل نگاه کیفی به مقوله پژوهش و هدایت آن به سمت تولید ثروت، اهتمام به کارآفرینی مبتنی بر فناوری و فناوری مبتنی بر پژوهش و آموزش و نیز توسعه پژوهش و فناوری گروهی و شبکه ای است.

محمدی متذکر شد: در این راستا حمایت از پژوهش و فناوری پاسخگو به نیاز کشور، توسعه شرکت های دانش بنیان دانشگاهی بر اساس مسأله محوری و توسعه و روزآمدسازی زیرساخت های پژوهشی برای حضور در عرصه های کلان ملی و در سطح بین المللی و نهایتا ارتقاء جایگاه و موقعیت ملی و بین المللی دانشگاه و سرآمدی در تولید علم و ایفای نقش مرجعیت علمی در فناوری های نو و مرزهای دانش، مورد تأکید دانشگاه در حوزه پژوهش هستند.

وی همچنین معاونت پژوهش و فناوری را به عنوان یکی از کلیدی ترین حوزه های ستادی دانشگاه برشمرد و گفت: این معاونت در زمینه گسترش پژوهش های بنیادین، کاربردی و ارائه خدمات علمی و مشاوره ای در جهت رفع نیازهای علمی - صنعتی جامعه و ارتقاء جایگاه و موقعیت ملی و بین المللی دانشگاه و سرآمدی در تولید علم و فناوری فعالیت می کند.

محمدی همچنین اظهار کرد:فعالیت های گروهی و رسالت قطب های علمی بیشتر باید موردتوجه قرار گیرد.

تجهیز آزمایشگاه مرکزی و ساماندهی نحوه ارائه خدمات آزمایشگاهی موجود در دانشکده ها بدون شک می تواند موجبات رشد فعالیت های کیفی را فراهم سازد.

همچنین توسعه تعاملات دانشگاه با صنایع مختلف و تشکیل گروه های پژوهشی به منظور پاسخگویی به نیازهای اساسی کشور در کنار شکل گیری قطب های فناوری می تواند دانشگاه را در دستیابی به اهداف کمی برنامه و به انجام رساندن رسالت خودیاری کند.

وی گفت:استفاده از تمامی ظرفیت های موجود می تواند بسیاری از طرح های کلان ملی را به انجام رساند.

در این راستا آشنا سازی بیشتر اعضای محترم هیات علمی با مفاهیم فناوری و تجاری سازی و ارائه خدماتی نظیر نمونه سازی سریع و بازارچه فناوری که هم اکنون در فن راه دانشگاه قابل عرضه هستند می تواند مسیر دانشگاه را برای انتقال از دانشگاه نسل دوم (پژوهشی) به دانشگاه نسل سوم (کارآفرین) هموار سازد.

معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت همچنین متذکر شد: تصویب آیین نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان دانشگاهی در هیات امنای دانشگاه نشان از عزم جدی دانشگاه برای ورود به عرصه کارآفرینی و تلاش برای ایفای نقشی تأثیرگذارتر از گذشته در بهبود زندگی مردمان این مرز و بوم دارد و در این ارتباط افزایش ظرفیت استقرار شرکت های دانشگاهیان علم و صنعت ایران در مرکز رشد دانشگاه به طورجدی پیگیری می شود.

وی افزود: راه اندازی و بهره گیری از بزرگ ترین مرکز اسناد علمی و اطلاع رسانی شرق تهران و ارائه خدمات موردنیاز پژوهشگران از قبیل دستیابی به بانک های اطلاعاتی و در اختیار قرار دادن پهنای باند متناسب با نیاز ایشان به منظور دسترسی آسان و گسترده به منابع علمی جهان بدون شک می تواند دانشگاه را در رسیدن به اهداف کمی برنامه راهبردی یاری کند.

محمدی ادامه داد: انتشاریافته های علمی در ابعاد ملی و بین المللی نیز در برنامه راهبردی دانشگاه هدف گذاری شده است که شامل حمایت از چاپ کتب علمی تألیف شده اعضای محترم هیات علمی، توسط انتشارات دانشگاه یا انتشارات معتبر بین المللی می شود.

همچنین ارتقای جایگاه مجلات علمی دانشگاه و نمایه کردن آن ها در صحنه های بین المللی که می تواند به عرضه مؤثرتر یافته های علمی منجر شود نیز مورد هدف گذاری قرارگرفته است.

تحقق برنامه ها می تواند جایگاه دانشگاه را در سطح ملی و بین المللی ارتقا دهد و نقش دانشگاه را در توسعه پایدار جهانی غیرقابل انکار سازد.

وی درباره وضعیت پژوهشی دانشگاه و مقایسه آن با دانشگاه های هم سطح از منظر تعداد مقالات، تفاهم نامه های همکاری صنعتی و پژوهشی و…، توضیح داد: دانشگاه علم و صنعت ایران در سال 2019 موفق به کسب رتبه سوم در بین دانشگاه های کشور و قرار گرفتن در جمع 650-601 دانشگاه برتر جهان با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه رتبه بندی کیو اس و همچین کسب رتبه چهارم در بین دانشگاه های کشور و قرار گرفتن در جمع 8000-601 دانشگاه برتر جهان با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه های رتبه بندی تایمز شد.

وی ادامه داد: دانشگاه علم و صنعت ایران در حوزه های موضوعی مهندسی مکانیک، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی اتوماسیون، مهندسی علم و فناوری ابزار آلات، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی انرژی، مهندسی حمل و نقل در سال 2018 در رتبه بندی موضوعی شانگهای در جمع 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

معاون پژوهشی این دانشگاه افزود: مطابق با اعلام پایگاه 16، ESI نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان قرار دارند.

وی با تاکید بر اینکه حفظ و ارتقای جایگاه موجود ضرورت برنامه ریزی گسترده ای را ایجاب میکند، گفت: این مهم بدون هماهنگی کامل میان دانشکده ها، پژوهشکده ها و مراکز پژوهشی دانشگاه با حوزه معاونت پژوهش و فناوری امکان پذیر نیست و تعامل هر چه سازنده تر موجبات هم افزایی بیشتر را فراهم می آورد.

محمدی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سئوال که معاونت پژوهشی برای ارتقاء سطح پژوهشی دانشگاه چه برنامه هایی دارد، اظهار کرد: سرآمدی در علم و فناوری و پیشرو بودن در کارآفرینی دانش بنیان، شعار دانشگاه است و برنامه های دانشگاه حول این شعار شکل گرفته است.

همچنین نقش کارآفرینی در حوزه بین الملل، مهارت افزایی، اشتغال فارغ التحصیلان نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی در ارتباط با اینکه پژوهش های انجام شده یا در دست اقدام در دانشگاه تا چه اندازه مبتنی بر نیاز کشور است، گفت: دانشگاه در این زمینه هدف های خوبی داشته است و در این رابطه می توان به طرح هایی چون ماهواره، توربین گاز و اندازه گیری سیالات اشاره کرد.

به منظور پاسخ گویی به نیاز های کشور 13 دفتر توسعه تعاملات با صنایع مختلف در دانشگاه فعالیت می کنند.

محمدی همچنین متذکر شد: ماموریت اصلی مراکز رشد ایجاد فضای مناسب جهت تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و فناورانه و حمایت از توسعه کسب و کارهای دانش بنیان است.

مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه علم و صنعت ایران با ارایه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه کسب و کارهای جدید توسط کارآفرینان در قالب واحدهای نوپای فعال صاحب ایده در حوزه فناوری های پیشرفته و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری پشتیبانی می کند.

وی ادامه داد: مراکز رشد معمولا" در کنار یک مرکز پژوهشی یا دانشگاهی تاسیس می شوند تا خدمات پشتیبانی برای پرورش یک نوآوری یا یک اختراع جهت تبدیل شدن به یک شرکت صنعتی را ارائه کنند.

در سرتاسر جهان این نکته پذیرفته شده است که مراکز رشد ابزارهای مطمئنی برای تبدیل نوآوری ها و دستاوردهای پژوهشی به محصولات تجاری و نیز ترغیب کارآفرینی و توسعه فناوری به ویژه در حوزه فناوری های پیشرفته هستند.

معاون پژوهشی این دانشگاه افزود:در حال حاضر 31 واحد فناور با ایده های محوری مبتنی بر دانش در این مرکز مستقرند که تعداد 9 واحد فناور در مرحله ی دانش بنیان هستند، 19 واحد فناور در مرحله رشد و 3 واحد دیگر در مرحله پیش رشد قرار دارند.

همچنین در سال های اخیر امکان حضور مجازی واحدهای فناور تاسیس شده توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه در مرکز رشد فراهم شده و در حال حاضر دو شرکت به صورت مجازی از خدمات این مجموعه بهره مند می شوند.

وی در ارتباط با اینکه دانشگاه در توسعه فناوری و کاربردی کردن فعالیت های پژوهشی چه اقدامانتی داشته و در این خصوص چه تعاملاتی با سایر نهادها و صنایع صورت گرفته است، توضیح داد: ساماندهی مراکز پژوهشی و توانمندسازی و خود اتکایی مالی دانشگاه از طریق رشد جهشی پژوهش های کاربردی و توسعه ای از اولویت هاست.

دانشگاه با عقد تفاهم نامه با کارگزاری ها و شتاب دهندگان سعی کرده است فناوری های دانشگاه را شناسایی و با توانمند سازی فناوری و رشد کیفی محصولات، سطح آمادگی و بلوغ فناوری را ارتقاء دهد و برای صنایع و نهادهای جامعه، دستاوردهای پژوهشی را عرضه کند.

محمدی در پایان در پاسخ به سئوالی دربارهبرنامه های دانشگاه علم و صنعت برای توسعه فعالیت های نوآورانه و حمایت از استارت آپ های داخل دانشگاه، اظهار کرد: تمرکز بر حوزه های پژوهشی نوظهور و پیشرو از اولویت های دانشگاه است و با راه اندازی فن راه دانشگاه متشکل از کلینیک اقتصادی و مرکز ایده تا عمل (ساخت نمونه اولیه) که بستری برای حمایت از ایده های خلاقانه و ایده های منتهی به ثبت اختراع می شود سعی شده است از صاحبان ایده و استارت آپ ها حمایت شود.

برنامه ریزی و اقدام اجرایی برای راه اندازی مراکز نوآوری در کارگاه درودگری و نیز مرکز انتشارات قدیم و هم چنین کتابخانه های اقماری دانشگاه جهت تشکیل هسته های فناور و ارائه خدمات اولیه به آنها جهت رشد و شکوفایی استعدادهای بالقوه آنها از این دست محسوب می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - فناوری - دانشگاه علم و صنعت - توسعه - برنامه - بین المللی - علمی - دانشگاه علم و صنعت ایران - کارآفرینی - آزمایشگاه - صنعت - معاون - تولید - پیش بینی - کاربردی - هیات علمی - کشور - بینی - آموزش - حمایت - جامعه - مرکزی - ایران - آشنا - شبکه - بیمه

آخرین اخبار سرویس:
قاضی به مشاور سابق ترامپ: شما کشورتان را فروختید

رییس جمهوری خواهان طرح تشکیل ستاد احیای زاینده رود در هیات دولت شد

تصویب جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98/ ارائه نقشه راه و برنامه کلی اصلاح ساختار بودجه عمومی در افق 99-98 / تصویب راهکارهای وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی

وزیر راه مدیران راهداری و حمل ونقل جاده ای را به خط کرد

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

استاد موحد: نظام ناکارآمد آموزش رسمی عامل خاموشی شوق جوانان است

لقمه حلال، شهدای مدافع حرم را به چنین درجه ای رسانده است

بیانیه نشست سه جانبه مشورتی درباره سوریه

جواد عزتی در دوازدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی

اراکی: جنایت سعودی ها در یمن باعث ذبح تمامی ارزش های انسانی شده است

شهربانو منصوریان قهرمان ووشو آسیا به دهمین قهرمانی در دوران حرفه ای خود رسید

مسئولان از صبر مردم سواستفاده نکنند؛ گرانی ها را کنترل کنند

حضور احسان خواجه امیری در کنسرت علی زندوکیلی

تأکید ایران و روسیه بر گسترش همکاری ها در زمینه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

چرا نماینده سراوان در گمرک شروع به فحاشی کرد؟

دبیرکل مجلس وحدت پاکستان کشتار اخیر مردم کشمیر توسط نظامیان هند را محکوم کرد

واکنش نیروی انتظامی ایران به ویدیوی لت و کوب شهرواندان افغانستانی توسط یک سرباز این کشور

آبشار رویایی و دوست داشتنی پیرغار در گالیکش + فیلم

عضو جنبش انصارالله یمن: روایت خسارت چهار ساله جنگ علیه مردم یمن/ بدترین شکست ها را نصیب آل سعود کردیم

تصور کاهش ورود کالا به بنادر با تحریم ساده انگارانه است

ظریف: غرب راهکار سیاسی تحت رهبری سوری ها را پذیرفته است

شادی دیبالایی آزادی پس از گلزنی + عکس

در جمع خبرنگاران اعلام شد بازارگاه های الکترونیکی ابزارهای شفاف سازی و هوشمندسازی حمل ونقل هستند

مختار در تشریح نشست کمیسیون اجتماعی: وضعیت قراردادی های موقت نیروهای وزارت نفت بررسی شد/حذف قراردادهای پیمانی

وحدت حوزه و دانشگاه سرمایه سترگ نظام اسلامی است

رییس جمهوری خواهان تشکیل ستاد احیای زاینده رود شد

نشست هم اندیشی انجمن پلیمری و شیمیایی خوزستان/ دبیر انجمن: از مدیران دولتی قطع امید کرده ایم

استیضاح وزیر آموزش و پرورش از حد نصاب افتاد | استیضاح ظریف هم منتفی شد

وزارت کشور صلاحیت حامد عبداللهی را به عنوان شهردار رشت تایید نکرد

افتتاح هیئت شهدای مدافع حرم در گلزار شهدای بهشت زهرا (س)

روایتی از خادم و ساکن حرم در شبکه افق

قدردانی رییس ستاد اقامه نماز از رییس جمهور

اتمام تحقیقات از مدعی تقلب در انتخابات سال 88

بررسی سؤال از وزیر دادگستری در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

محمد علی موحد: نظام آموزشی ایران، سترون و اشتیاق کش است

واکنش ناجا به انتشار فیلم ضرب و شتم برادران افاغنه

صهیونیست ها عربستان را به اسراییلی دیگر تبدیل کرده اند

پلمپ مدارس نا ایمن در سیستان و بلوچستان

محمد علی موحد: نظام آموزشی ما از صدر تا ذیل آفت زده، سترون و خاموش کننده شوق نوجوانان و جوانان است

ناصر نقویان از حسن روحانی حکم گرفت

دژپسند: از نماینده سراوان عذرخواهی نکردم

استیضاح وزیر آموزش و پرورش منتفی شد

روحانی فرا رسیدن روز ملی قطر را تبریک گفت

دستور ویژه رییس جمهور برای زاینده رود

بی توجهی 11 سازمان به بی خانمان ها

بیداری اروپایی آغاز شده است

گرایش های سیاسی سالم موجب پیشرفت کشور می شود

تصور کاهش ورود کالا به بنادر با تحریم ساده انگارانه است

در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست روحانی راهکارهای وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده تر نفت در بورس انرژی تصویب شد

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه سال 98 تصویب شد

اسلامی: تاسیس صندوق حمل ونقل به احداث زیرساخت ها سرعت می دهد/ معاون وزیر راه: از رانندگان عذرخواهی می کنیم

دادستان کل آمریکا: ترامپ از بنیادش برای پیشبرد کمپین انتخابات 2016 سوء استفاده کرده

جلسه مشترک برای توسعه مرزهای شرقی و غربی

بزرگداشت محمدعلی موحد

اراکی: جنایت سعودی ها در یمن باعث ذبح تمامی ارزش های انسانی شده است

«علی ضیا» و یلدای شبکه یک

دستور رییس جمهور برای حل مشکل نمایندگان مستعفی

سخن نگاشت | بیانات رهبر انقلاب درباره تبعات اخروی ریاست

تلاش برای پس گرفتن گوشی از سارقان موتورسوار + فیلم

دبیرکل سازمان جهانی گردشگری بر همکاری با ایران تاکید کرد

شاه تن به اصلاحات نداد، سقوط کرد

نادیده گرفتن منافع ملی با ابزار استعفا

حمایت تعجب برانگیز برخی از نمایندگان از رفتار نماینده سراوان/ میرزایی نیکو: درِ آن اداره را باید ‏گل گرفت

سرنوشتی بدتر از صدام در انتظار آل سعود است

تأکید ایران و روسیه بر گسترش همکاری ها در زمینه تامین امنیت بین المللی اطلاعات

آیت الله مکارم شیرازی: باید دولت بودجه کمیته امداد را افزایش دهد

روحانی روز ملی قطر را تبریک گفت

بیانیه ستاد پشتیبانی کمک های مردمی یمن در محکومیت جنایات سعودی

ایران و روسیه در خصوص تامین امنیت بین المللی اطلاعات رایزنی کردند

تعداد زنان درپست معاونت دانشگاه ها از انگشتان دست کمتر است

رشد شاخص های پژوهش از نمادهای بالندگی فرهنگی در جامعه است

محمد علی موحد: نظام آموزشی ایران، سترون و اشتیاق کش است

عذرخواهی رییس سازمان راهداری از راننده ها

بررسی سؤال از وزیر دادگستری در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

نشست ظریف، لاوروف، چا ووش اوغلو و دی میستورا درباره کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

زندگی هاشمی رفسنجانی را در دوم شخص ورق بزنید

ایران، روسیه و ترکیه بر استقلال و تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند

مکارم شیرازی: هر روز صدقه خود را در صندوق صدقات کمیته امداد می اندازم

دو کاریکاتور در مورد فاجعه قطار آنکارا

با حکم شریعتمداری ؛ « دستیار وزیر و رییس امورپیگیریهای ویژه حوزه وزارتی» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

اعتماد مردم به کمیته امداد بیشتر شده است

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 28 آذر 97

استخدام نیروی آقا در موسسه حسابداری مالیاتی امجد حساب

در تقویم دفاع مقدس، 4دی ماه روز کازرون است/تقدیم 80 شهید در کمتر از 8ساعت به نظام جمهوری اسلامی، از افتخارات کازرون است

طرح جایگزین زندان در افغانستان به اجرا گذاشته می شود

غرب راهکار تحت رهبری سوری ها را پذیرفته

توافق سه کشور درمورد کمیته قانون اساسی سوریه

فرصت یک روزه مجلس برای بررسی پرونده جنجالی فیلم نماینده سراوان

اهدای نشان عالی یونسکو به محمدعلی موحد

ستاد احیای زاینده رود تشکیل می شود

بیادی:جوسازی ها را کثیف می دانم/ واعظ آشتیانی:موضوع «داماد» با «ژن خوب»متفاوت است

دستور رییس جمهور برای تشکیل ستاد احیای زاینده رود

برگزاری نشست وحدت حوزه و دانشگاه در اردبیل

تکریم معاون سابق تشریفات دفتر رییس جمهور

هدفمندسازی پژوهشی راهکار حل مشکلات و کلید توسعه استان است

سه قانون الهی در وقایع یمن

قشر ضعیف جامعه وضعیت مطلوبی ندارد

ترکیه از طرح سازمان ملل برای کمیته قانون اساسی سوریه حمایت می کند

روحانی روز ملی قطر را تبریک گفت

بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در پی نشست ژنو

لزوم توجه به کیفیت دستاوردهای پژوهشی و اخلاق علمی

لزوم توجه به کیفیت دستاوردهای پژوهشی و اخلاق علمی