مطالب مرتبط:
سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی
سوء استفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی (گفت وگو با حسین امامی، پژوهشگر رسانه های نوین)
سوء استفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی
کاهش جرائم خشن در تهران/کوچ مجرمان به فضای مجازی
رییس مرکز ملی فضای مجازی: اگر بلاکچین مورد توجه دنیاست، چرا مورد توجه ما نباشد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 25 آبان 1397 ساعت 00:552018-11-15سياسي

چرا ایرانی ها در فضای مجازی خشن تر می شوند؟/سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی


این روزها بیشتر خانواده های ایرانی وقت خودشان را در فضای مجازی سپری می کنند، جوان ترها علاقه بسیاری به اینستاگرام و توییتر دارند و آنهایی که سن و سالی دارند بیشتر در فیس بوک و تلگرام می چرخند؛ - همین موضوع موجب شده تا برخی از افراد اعلام کنند که ریشه بسیاری از ناهنجاری های جامعه همچون خشونت و پرخاشگری، گسترش فضای مجازی است موضوعی که البته دکتر حسین امامی با آن مخالف است و در این باره می گوید: اینکه بخواهید فضای مجازی را عامل مهم ترویج خشونت در جامعه بدانید نوعی ساده انگاشتن مسأله است و فضای مجازی آیینه زندگی روزمره ما است و نه ریشه ناهنجاری ها.

در این باره دکتر امامی ، پژوهشگر رسانه های نوین به پرسش های خبرنگار ایران پاسخ داده است.

به نظر شما چرا جامعه خشن تر شده است و اصلاً قبول دارید که جامعه خشن شده است؟ آستانه تحمل جامعه بشدت کم شده یا به تعبیری جامعه ایران نسبت به قبل پرخاشگر و خشن تر شده است.

این از دو منظر جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی قابل بررسی است.

از منظر جامعه شناسان علل اصلی رفتار پرخاشگری جامعه، فقر، بیکاری و شکاف طبقاتی است ولی روان شناسی اجتماعی به علل روانی این رفتار می پردازند و عاملی چون ناکامی را مطرح می کنند.

البته اینها تنها عوامل خشونت جامعه ایرانی نیستند بلکه دلایل دیگری که ریشه اقتصادی و اجتماعی دارند بیشتر نمایان هستند.

براساس آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده است از هر چهار ایرانی یک نفر دچار اختلالات روانی است.

این در شهرهای مختلف متفاوت است؛ مثلاً از هر سه تهرانی یکی دچار اختلال روانی است.

پرخاشگری هم یکی از عواملی است که بر سلامت روان افراد اثر منفی می گذارد.

نقش فضای مجازی در این خشونت چقدر است؟ همواره از رسانه ها به عنوان یکی از عوامل ایجاد خشونت در جامعه یاد کرده اند.

فارغ از موضوعات محتوایی خشن که رسانه ها تهیه می کنند علت دیگری هم دارد که مارشال مک لوهان آن را در نظریه امتداد مطرح کرده است که رسانه ها امتداد حواس ما هستند.

یعنی رادیو در امتداد حس شنوایی، تلویزیون و روز نامه هم در امتداد حس بینایی است.

بنابراین رسانه باعث می شود بیشتر از اخبار اطراف مان یا خبرهای دورتر مطلع شویم.

حال این تأثیرها می تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد.

رسانه های نوین همچون شبکه های اجتماعی و پیام رسان های موبایلی هم از این قاعده مستنثی نیستند بلکه تجمیعی از همه آن رسانه ها هستند که قشر وسیعی از این تولیدکنندگان مطالب و خبرهای موجود در آن توسط مردم عادی جامعه تهیه و تولید می شود و نه الزاماً خبرنگاران رسانه های جمعی.

به عنوان مثال در همین ماجرای ورود گزینشی تعدادی از بانوان به استادیوم آزادی به صورت غیرمستقیم به مردم خصوصاً زنان این پیام داده می شود که مشکلاتی وجود دارد امثال این موضوع که در رسانه یا فضای مجازی به اشتراک گذاشته می شود بی تردید باعث خشن تر شدن جامعه می شود.

یعنی فضای مجازی می تواند یک عامل مهمی در افزایش خشونت در جامعه مطرح شود؟ چون برخی ریشه بسیاری از ناهنجاری های جامعه امروز را در فضای مجازی می دانند.

اینکه بخواهیم فضای مجازی را عامل مهم در ترویج و افزایش خشونت در جامعه بدانیم نوعی ساده انگاشتن مسأله است، فضای مجازی مقصر این ماجرا نیست.

ریشه به عوامل دیگری برمی گردد و نه فضای مجازی.

مگر فقط ما در کشورمان از شبکه های اجتماعی استفاده می کنیم؟ پس چرا دیگر کشورها با این پدیده خشونت مانند ما مواجه نیستند؟ آیا بهتر نیست این گونه مقایسه کنیم که نسبت پرخاشگری در فضای مجازی در مقایسه با زندگی روزمره چقدر است؟ آیا این رفتار خشن در دو محیط یکسان است؟ البته من این تعبیری را که مطرح کردید به شکل دیگری اعتقاد دارم که ریشه بسیاری از ناهنجاری های جامعه امروز در فضای مجازی منعکس و عیان می شود، یعنی فضای مجازی آیینه زندگی روزمره ماست و نه ریشه ناهنجاری ها.

در خیلی از موارد هم شاهدیم که کامنت های کاربران در بازخورد آن خبر، تندتر و خشن تر است.

حال آنکه ممکن است همان کاربران در زندگی روزمره و ارتباطات رو در رو این گونه خشن برخورد نکنند چرا در فضای مجازی خشونت بیشتر است؟ ویژگی اصلی که کاربران می توانند در فضای مجازی راحت تر و بدون ملاحظه و سانسور حرف خود را بزنند می تواند چند دلیل داشته باشد.

اول اینکه می تواند هویت کاربران، مجازی و غیرواقعی باشد.

دوم اینکه می تواند در جمع ها و گروه هایی که همفکر هستند و خطری را از بابت پرونده سازی احساس نمی کنند بیان کنند.

سوم اینکه فاصله بین عمل و عکس العمل در شبکه های اجتماعی کم و زمان بازخورد سریع است.

در فضای زندگی روزمره، کسی که بخواهد به صراحت کسی را نقد کند ممکن است در جمع فرصت اظهارنظر نداشته باشد ولی خصلت این شبکه های اجتماعی این است که تریبون دست همه است و می توانند آزادانه بنویسند.

نکته چهارم این است که شبکه های اجتماعی مکانی است برای تخلیه احساسات و هیجانات و شکایت های زمانه.

اگر در یک کشور جهان سومی که آزاد اندیشیدن و حرف زدن در آن تبعات داشته باشد معلوم است که مردم عصبانیت های زندگی خود را در فضای مجازی تخلیه می کنند.

کدام شبکه اجتماعی بیشترین تأثیر را روی مردم داشته است؟ فیس بوک، اینستاگرام وتوییتر می توانند جزو شبکه های اجتماعی باشند که کاربران را بیشتر مستعد پرخاشگری و خشونت می کند.

یکی از دلایل آن به نظر من می تواند تب لایک باشد.

لایک ها یک غرور کاذب در فرد ایجاد می کند که گویی آنهایی که شما را لایک کرده اند هوادار، طرفدار یا موافق سرسخت شما هستند.

بنابراین اعتماد به نفس کاذبی ایجاد می کند و موجب خودشیفتگی فراوان می شود و می تواند رفتارهای پرخاشگرانه ای از کاربران را به دنبال بیاورد.

دلیل دیگری که این سه شبکه اجتماعی مستعد تأثیرگذاری در پرخاشگری و خشونت هستند فضا و محیط صمیمی تر این پلتفرم ها است.

پس به همان اندازه که کسی صمیمانه تر برخورد می کند به همان اندازه باید انتظار شوخی یا حرف های رکیک تر هم داشته باشد.

البته این را هم عرض کنم نه تنها در پلتفرم ها علت ها فرق می کند بلکه علل خشونت و فحاشی برای شخصیت های مختلف هم متفاوت است به عنوان مثال علت فحاشی در صفحه یک شخص سیاستمدار، می تواند تخریب آن چهره یا رقابت های جناحی باشد.

علت فحاشی در صفحه یک هنرپیشه نیز حسادت باشد و.

به نظر شما چگونه می توان از اینستاگرام و توییتر استفاده کرد و کمترین آسیب را از منظر حرف های توهین آمیز دید؟ هیچ تضمینی وجود ندارد که از آسیب ها و فحاشی ها در شبکه های اجتماعی در امان بود جز اینکه خود مردم پایبند به اصول اخلاقی در شبکه های اجتماعی باشند.

از طرفی دیگر هم گرچه برخی از امکانات تنظیمات مربوط به حریم خصوصی و تأیید درخواست دوستی در اینستاگرام وجود دارد ولی در برخی از موارد که جنبه عمومی تری دارد امکان تنظیمات برای نحوه مشاهده همگان وجود ندارد.

به نظرم هرچه شخص درجه محبوبیت یا شهرتش بالاتر می رود احتمال مواجه شدن با فحاشی ها برایش بیشتر می شود.

تا پیش از بوجود آمدن این شبکه های اجتماعی، دسترسی مردم به افراد مشهور سخت و غیرممکن بود ولی اکنون براحتی نظرشان را در مورد صحبت و عکس آنها به طور مستقیم می نویسند.

به هرحال طبیعی است که عکس ها یا حرف هایی که با سلیقه و تفکر برخی از اقشار جامعه هماهنگ نباشد بیشتر مورد هجمه قرار بگیرد.

در بین شبکه های اجتماعی کدام بیشتر روی رفتار جوانان تأثیر گذار است؟ بیشتر جوانان ایرانی وقت شان را در تلگرام و اینستاگرام می گذرانند.

در ایران تحقیقی انجام نشده که به صورت علمی بیان کند کدام شبکه بیشترین تأثیر مثبت یا منفی را بر جوانان داشته است.

اما نتایج یک نظرسنجی در بریتانیا مشخص کرده است که اینستاگرام در مقایسه با دیگر شبکه های اجتماعی بدترین تأثیر را بر سلامت روانی جوانان داشته است.

البته این نتیجه را هم برای ایران می شود تعمیم داد که اینستاگرام به دلیل بصری و عکس محور بودن، تأثیر مخرب بر سلامت روان جوانان دارد.

با پایش تصادفی اینستاگرام فارسی با نکاتی مواجه می شویم که جدا از توجه به لاکچری و علاقه به تماشای مدل ها و زیبارویان، گرایشی عجیب و پیگیرانه به کشف و دست انداختن افرادی که به لحاظ روحی متعادل نمی رسند و سوژه کردن تمسخرآلود عده دیگری از کاربران با صورت ها و آرایش های اغراق آمیزغلیظ وجود دارد.

اخبار در شبکه های اجتماعی چقدر می تواند روی خشونت جامعه تأثیر بگذارد؟ یک مورد را درباره تأثیر غیرمستقیم خبرهای تبعیض آمیز و بی عدالتی بر خشونت جامعه عرض کردم.

موضوعات دیگری هم که در رسانه ها منعکس می شود می تواند باعث خشونت در جامعه شود همچون فساد اقتصادی، محرومیت ها در مناطق فقیرنشین، رانت ها، ژن خوب ها و مسائلی از این قبیل.

علاوه بر اینها انعکاس خشونت در شبکه های اجتماعی عمدتاً با محوریت عکس و فیلم های فجیع نیز صورت می گیرد.

همیشه نیت کسانی که این تصاویر را منتشر می کنند اطلاع رسانی نیست.

از بالابردن میزان بازدید مطلب گرفته تا جذب اعضای جدید و کسب درآمد از تبلیغات از اهداف آنهاست.

مخاطب از روی کنجکاوی و در جریان گرفتن جزییات یک خبر تصاویر و فیلم ها را می بیند که این روش غیراخلاقی منجر به مشوش شدن ذهن کاربران و در بلندمدت عادی شدن این رفتارهای خشن می شود که جامعه را نیز پرخاشگرتر و خشن تر می کند.

در برخی از افراد هم اعتیاد به تماشای تصاویر و فیلم های خشن را بیشتر خواهد کرد.

به نظر می رسد جنس خشونت ها در توییتر متفاوت با اینستاگرام و تلگرام است.

علت آن را در چه می بینید و چکار باید کرد؟ بلی.

متأسفانه در توییتر ترویج خشونت آنلاین بسیار چشمگیر است؛ گرچه در اینستاگرام هم این خشونت وجود دارد ولی همانگونه که عرض کردم هدف در اینستاگرام تمسخر کردن و دست انداختن است ولی در توییتر ما شاهد اظهارات نفرت پراکنانه با تم سیاسی هستیم که عمدتاً هدایت شده با تیم های محتوایی امثال منافقین یا گروه های معاند نظام صورت می گیرد.

یعنی توسط کارمندانی که فقط استخدام شده اند در فضای توییتر فعالیت کنند و هدفمند در صفحات افراد مشخص یا موضوعات مشخص کامنت یا نظر می گذارند.

این افراد برای ترویج خشونت و نفرت، از توییتر سوءاستفاده می کنند.

در این خصوص باید دولت ایران این موضوع را با مدیران توییتر مکاتبه کند و اگر هم جواب نگرفت به سازمان ملل متحد یا مراجع حقوقی بین المللی دیگر شکایت کند.

چون این اقدام آنها از منظر حقوق فناوری و حقوق بین الملل ارتباطات مغایر با صلح و امنیت ملی و بین المللی کشورهاست و احتمال اینکه این صفحات مسدود شود، وجود دارد.

به هرحال این افراد اخبار جعلی زیادی هم تولید می کنند و با اکانت های مختلف و روبات ها خود را جمعیت زیادی نشان می دهند در حالی که در عالم واقع بسیار اندک هستند ولی با اکانت های جعلی بی شمار.

متأسفانه امریکا، اسراییل و عربستان سعودی هم تأمین مالی آنها را برعهده گرفته اند.

این تحلیل شخصی بنده نیست بلکه برپایه مستندی بوده است که شبکه الجزیره و کانال چهار انگلیس گزارشی را منتشر کرده اند مبنی بر اینکه 1500 نفر از اعضای سازمان منافقین در پایگاه اشرف در آلبانی روزانه میلیون ها پیام در قالب هشتگ های براندازانه با هویت های جعلی تولید و در شبکه های مجازی تکثیر می کنند.


کلید واژه ها: فضای مجازی - جامعه - رسانه - مجازی - ایران - خشونت - پرخاشگر - اجتماعی - ایرانی - روان - شبکه های اجتماعی - اختلالات روانی - اختلال - اختلال روانی - وزارت بهداشت - تولید - رفتار - اینستاگرام - روان شناسی - سلامت روان - ایرانی ها - اختلالات - نوین - دکتر - تلویزیون - خبرنگار - خانواده - اقتصادی - فیس بوک - متفاوت

آخرین اخبار سرویس:
دوچرخه مخاطبان آینده را پرورش می دهد

حضرت آقا دستور دادند مقدمات ساخت 180 سو را فراهم کنیم/ اکنون می توانیم آی آر 6 را آماده سازی کنیم

اوقات شرعی چهارم بهمن در سمنان

خط شکنی های دانشجویان در شرایط سخت اقتصادی/ با درآمد 600 هزار تومان ازدواج کردم!

جزییات بازدید پادشاه اسپانیا از غرفه گردشگری ایران/ ابراز تمایل فیلیپ ششم برای سفر به ایران+عکس

راه آهن تهران - مشهد کی برقی می شود؟

نگاهی به داخل اولین هتل فضایی لاکچری جهان +تصاویر

تراژدی ویلچر و پله

سردار نقدی: مراقب نفوذی ها باشیم

تفاوت های تربیت دختر با پسر

توصیه رسول خدا(ص) برای یاد کردن اموات

عناوین روزنامه های سیاسی 4 بهمن 97/ به توصیه غربی ها اعتماد نکنید +تصاویر

توسعه اشتغال روستایی و توجه به مناطق کمتر برخوردار خراسان شمالی

تیپ خانم سوپراستار با کاپشن و دامن/ عکس

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

تولد سرکاری «سارا بهرامی» /عکس

تشخیص آلزایمر 10 سال زودتر با آزمایش خون

نگاه بدبینانه یک نماینده درباره سرنوشت SPV/ نقوی: اروپایی ها هیچ فرقی با آمریکا ندارند

سایه شوم فساد برسر «شهرزاد» /لزوم واقع نگری در تصویب قوانین کودک همسری/افق های روشن نفتی ایران

ذی نفعان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چه کسانی هستند؟

وعده سوییس برای اجرایی شدن SPV

مقابله با جنگ اقتصادی نیازمند جهاد و روحیه انقلابی است

آخرین وضعیت پرونده قضایی یاشار سلطانی

شگرد راه بینداز و جا بینداز برای تکرار خسارت محض

«قبول کنیم اشتباه کردیم» واقعا، آقای روحانی؟

حوزه مدرس نهج البلاغه تربیت کند/ نسل امروز کوتاهی ما را نمی بخشد

چه کسانی از تخریب قطعه سازان سود می برند؟

ارامنه و انقلاب اسلامی

عدم مقاومت اتحادیه اروپا در برابر آمریکا، نشانه مرگ سیاسی این اتحادیه است

این افراد همواره از آسایش و خیر و برکت در زندگی برخوردارند

رفتار پدر موشکی ایران هنگام انجام یک تِست ناموفق چگونه بود؟

پوتین از برگزاری نشست روسیه - ایران - ترکیه خبر داد

خیرینی که لبخند را بر لب زندانیان محکوم به قصاص نشاندند

افشاگری امیر پوردستان درباره پول های داعشی

تاکید پوتین و اردوغان بر عملی ساختن توافقات درمورد سوریه

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

وزیر دفاع ونزوئلا: رییس جمهوری تحمیلی را نمی پذیریم

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

سهمیه بندی روزی یک لیتر بنزین برای هر فرد زیبنده ملت ایران نیست

نفرمودید پاسخ چه بود

تاکید سراج بر عدم پذیرش تابعیت مضاعف برای مفسدان فراری

چگونه رابطه جنسی تان را رمانتیک تر کنید؟

آموزش در حوزه علمیه متناسب با نیازهای روز جامعه باشد

روحانیون شاغل از حوزه فاصله نگیرند

3 درس خارج در استان سمنان رسمیت پیدا کرده است

فیلمی که AFC از مرتضی پورعلی گنجی بعد از بوسیدن دست مادرش منتشر کرد

شهادت همچون میوه ای است که نمی توان آن را نارس از درخت چید

گفت و شنود/ مصوبه!

سلفی خندان داور محبوب خندوانه/ عکس

هشدار پلوسی به ترامپ

در پیوند به حامله شدن یک زن در حالت کما، نرس مرد بازداشت شد

آیت الله سیستانی: جنایت های داعش مستندسازی شود

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه کارنامه ولایت فقیه

پلوسی: ترامپ تا هنگام تعطیلی دولت اجازه ایراد سخنرانی سالانه را ندارد

روایتی از دیدار رهبر انقلاب با ماندلا

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 4 بهمن 97

32 نقطه حادثه خیز در جاده های استان مرکزی وجود دارد

نماینده مجلس ترکیه: آماده گسترش روابط همه جانبه با ایران هستیم

نزاع ترامپ و رییس مجلس آمریکا بالا گرفت| پلوسی خطاب به ترامپ: تا زمان بازگشایی دولت نمی توانید در کنگره سخنرانی کنید

محسن رضایی: نباید نشانی غلط به مردم داد

عکس سلطان سکه در کتب ادعیه حرم امام رضا(ع) واقعیت دارد؟+تصویر

دیدار سراج با مقام سازمان ملل در امور مقابله با موادمخدر و جرم

خوزستان در جنگ و انقلاب خودش را به اثبات رساند

باجناق چترباز!

عکس نوشته/ آیت الله العظمی سبحانی: مسائل شرعی را برای حوزه بگذارید

توضیح وزارت امور خارجه درخصوص اظهارات سفیر سابق ایران در آلمان

عجیب ترین ماشین عروس دنیا/ عکس

چگونه به سوال کودکانه «خدا کجاست» پاسخ بدهیم؟

جزییات 3خبر ویژه امروز پنجشنبه چهارم بهمن ماه 1397

4 بهمن 1357؛ محاصره مهرآباد

انتصاب مدیران کل زندان های دو استان

عکس نوشته/ آیت الله العظمی مکارم: سخنان رییس جمهور درباره حجاب و فضای مجازی زننده بود

نخستین کنگره شهدای مقاومت برگزار می شود

برگزاری کنگره شهدای مقاومت موهبت الهی در عصر غربت شهداست

ترویج سبک زندگی شهدا مقدمه ای برای بنای جامعه ای شهیدپرور است

لایحه جامع انتخابات چه زمانی به مجلس می رود؟

فیلم/ غارت بزرگ

ویدئو / پنج راه ساده برای افزایش خلاقیت

آگاهی مدنی یک روزه دست یافتنی نیست

مشهد می تواند پایگاهی دائمی برای مناظره با مخالفین و جریان های معاند باشد

نشست هم اندیشی ترویج معارف صحیفه سجادیه در عرصه بین الملل در بندرعباس

محبت به ولی عصر(عج)؛ نجات بخش در قیامت/ میزان سنجش عمل شیعیان عصر غیبت امام زمان است

کاروان قرآنی انقلاب در زادگاه امام راحل

محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان ـ اهواز

تقدیر قرآنی متفاوت/ محفل انس با قرآن ویژه توانخواهان در اهواز برگزار شد

تفاوت علایم و شرایط ظهور چیست؟

برنامه های حضور «کاروان قرآنی انقلاب» در خوزستان اعلام شد

تجلیل کاروان قرآنی انقلاب از فعالان قرآنی استان مرکزی

تصاویر/ نشست «نظام هنجاری کارشناسی دینی در رسانه ملی» با حضور استاد قرائتی

افق های روشن نفتی ایران

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با همتای اتریشی خود

خصلتی که خداوند آن را دوست دارد

شایعات درباره همسر بن سلمان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان ایران اسلامی برگزار می شود

لاریجانی: 95 درصد مسؤولان رژیم پهلوی فاسد بودند

خوداتکایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

دریافت تندیس و لوح «واحد صنعت سبز» توسط شرکت پتروشیمی نوری

اطلاعیه دفتر رییس جمهور درباره سخنان اخیر روحانی در وزارت ارتباطات

مدیران کل زندان های همدان و خراسان شمالی منصوب شدند

نابودی روابط سیاسی و دیپلماسی ونزوئلا و آمریکا

چرا ایرانی ها در فضای مجازی خشن تر می شوند؟/سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

چرا ایرانی ها در فضای مجازی خشن تر می شوند؟/سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی