مطالب مرتبط:
ادامه یکه تازی های یاغی 82 کیلوگرمی؛ سعید عبدولی تافته جدا بافته کشتی فرنگی ایران
تافته های جدا بافته در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران
تافته های جدا بافته در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران
تافته های جدا بافته در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران
سینمادارها تافته جدا بافته اند/ تصمیم گیر اکران چه کسی است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 آبان 1397 ساعت 22:452018-11-15سياسي

دستکند اشتهارد تافته ای جدا بافته از معماری صخره ای ایران


به تازگی مجموعه معماری دستکندی در شهرستان اشتهارد کشف شده که متولیان می گویند تافته ای جدا بافته در قیاس با دیگر معماری های صخره ای ایران است ومتولیان تلاش دارند این مجموعه را ثبت ملی کنند.

- دستکند اشتهارد تافته ای جدا بافته از معماری صخره ای ایران " به تازگی مجموعه معماری دستکندی در شهرستان اشتهارد کشف شده که متولیان می گویند تافته ای جدا بافته در قیاس با دیگر معماری های صخره ای ایران است ومتولیان تلاش دارند این مجموعه را ثبت ملی کنند.

شعارسال": به تازگی مجموعه معماری دستکندی در شهرستان اشتهارد کشف شده که متولیان می گویند تافته ای جدا بافته در قیاس با دیگر معماری های صخره ای ایران است ومتولیان تلاش دارند این مجموعه را ثبت ملی کنند.

استان البرز سرزمین پدیده های طبیعی دست نخورده و بناهای تاریخی فراوان واقع در شمال ایران و در دامنه رشته های کوه های البرز مرکزی مقصدی مناسب برای گردشگری است.

وجود آب وهوای متنوع، ویژگی خاصی به این استان بخشیده و در مجموع البرزی دیدنی و شنیدنی را در پیش چشم مسافران و گردشگران و همچنین محققان قرار داده است.

یکی از مناطق زیبای کشور، کویر اشتهارد و تپه های رنگین کمانی آن است؛ کویری زیبا در جنوب البرز، استانی که چهارفصل را باهم دارد، سی و یکمین استان ایران که در دامنه رشته کوه های البرز مرکزی واقع شده و دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است.

کاوش های باستان شناسی در استان البرز به سمت و سویی پیش رفته است که نویدبخش یافته هایی جدید در حوزه تاریخ و تمدن ایرانمان استدر ادامه باید گفت؛ کاوش های باستان شناسی در استان البرز به سمت و سویی پیش رفته است که نویدبخش یافته هایی جدید در حوزه تاریخ و تمدن ایرانمان است، به گونه ای که اکنون در محدوده شهرستان اشتهارد مجموعه بناهای تاریخی متعلق به معماری دستکند وجود دارد که در ساختار آن تولید فضا از طریق ایجاد فضاهایی در بستر کوه و سنگ است.

در معماری دستکند فضاهای دلخواه با برداشتن توده صخره ای و ایجاد بناها در دل حفره های ایجادشده در صخره ها به وجود می آید، اینک این شاهکار معماری در شهرستان اشتهارد کشف شده که متولیان به دنبال ثبت ملی آن هستند.

فرزان احمدنژاد مسئول حوزه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص پروژه معماری دستکند اشتهارد بابیان اینکه موقعیت مکانی قرارگیری آن در این شهرستان میان نقاط روستایی صحت آباد و قشلاق دایلر است، اظهار کرد: این مکان به لحاظ زمین شناسی مشتمل بر یکسری کوه های سنگی است که حالت گنبدی شکل دارند.

ویژگی های معماری دستکند اشتهارد وی بیان کرد: نوعِ خاک محل قرارگیری این پروژه به گونه ای است که کندن خاک آنجا راحت تر از سنگ های سخت تر دیگر است؛ به همین دلیل مجموعه بناهای معماری دستکند در این موقعیت مکانی در شهرستان اشتهارد شکل گرفته است که تاکنون حدود 13 تا 14 بنای صخره ای مجزا در کنار همدیگر اما بافاصله های دور و نزدیک در آن محل شناسایی شده است.

مسئول حوزه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز توضیح داد: در محل قرارگیری این بناهای دستکند به بقایای سفالی دست پیداکرده ایم که بیشتر آن متعلق به دوران اسلامی و اواخر سده های سوم و چهارم تا دوره صفوی است، اما چند تکه از آن هم به دوره اشکانی تعلق دارد که ممکن است جزو سفال های همراه چوپان ها بوده و مربوط به خود این منطقه نباشد.

احمد نژاد با تأکید بر اینکه نیاز است کاوش های باستان شناسی بیشتری در این منطقه انجام شود، افزود: در قالب این کنکاش ها به یقین به شواهد بیشتری دست خواهیم یافت، با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه که به بیابان اشتهارد نزدیک است وجود چنین معماری صخره ای در این منطقه یک مورد خیلی خاص است که نیاز به رسیدگی ویژه دارد.

تلاش برای ثبت ملی مجموعه معماری دستکند اشتهارد وی با اشاره به اینکه در قالب پروژه معماری دستکند اشتهارد، حدود 13 تا 14 بنا یافت شده است، گفت: برخی از این بناها تک اتاقی، تعدادی دو اتاقی و دو مورد هم دارای سه اتاق هستند و ورودی این بناها نیز مختلف است به نحوی که تعدادی از ورودی ها به سمت جنوب و بخشی دیگر هم رو به شرق است.

این کارشناس ارشد حوزه باستان شناسی عنوان کرد: در این بناها هیچ ورودی به سمت شمال و غرب تعریف نشده است و این نشان می دهد که بر اساس نورگیری و جهت باد منطقه که از شمال و غرب در این منطقه می وزد ورودی های بناها طراحی و جانمایی شده است.

احمد نژاد بابیان اینکه در سقف این خانه ها نیز حفره ای برای ورود نور به داخل بنا تعبیه شده است، گفت: در حال حاضر به دنبال ثبت معماری دستکند اشتهارد در لیست میراث تاریخی کشور هستیم؛ زیرا در فصول سرد سال چوپان ها از این بناها برای اقامت موقت استفاده می کنند و با ثبت آن مراقبت های ویژه ای در خصوص نگهداری از این بناهای تاریخی استان اعمال خواهد شد.

وی توضیح داد: همه مستندات لازم برای ثبت پروژه معماری دستکند اشتهارد را در قالب یک مجموعه جمع آوری کرده ایم، نامه نگاری های قانونی در این خصوص را نیز تا آخر آبان ماه انجام خواهیم داد تا بتوانیم درهمایش بعدی ثبت کشوری، این اثر را برای ثبت در لیست فهرست میراث ملی معرفی کنیم.

در مجموعه معماری دستکند اشتهارد داخل صخره ها بنا دایر شده است مسئول حوزه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در ادامه افزود: بناهای موجود در پروژه معماری دستکند اشتهارد که حدود چهارده مورد هستند در فواصلی معین از یکدیگر ایجادشده اند زیرا پستی وبلندی صخره ها در نقاط مختلف آن محل پیوسته نیست در مسافتی یک و نیم کیلومتری شاهد قرارگیری این بناها هستیم.

احمد نژاد در خصوص قیاس معماری دستکند اشتهارد با معماری روستای صخره ای میمند استان کرمان بیان کرد: روستای میمند در بستر یک رودخانه قدیمی ایجادشده بدین صورت که در آنجا بناها در دو سوی بستر رودخانه احداث شده است اما در پروژه معماری دستکند اشتهارد داخل صخره ها را خالی کرده اند و در حفره های ایجادشده در صخره ها بناها دایر شده است.

این کارشناس ارشد باستان شناسی گفت: معماری کشف شده در اشتهارد درواقع در یک نقطه بیابانی ایجادشده که در فاصله کمی از دامنه های جنوبی البرز قرار دارد و این امر موجب شده تا معماری دستکند اشتهارد تافته ای جدا بافته در قیاس با دیگر معماری های صخره ای ایران باشد.

وی تأکید کرد: در نزدیکی این مجموعه معماری صخره ای شهرستان اشتهارد ظرفیت ها و پتانسیل های ویژه ای همچون رود شور، دریاچه نمک، بیابان، کوه های رنگی، غار نمکی و بافت تاریخی شهرستان اشتهارد وجود دارد که همگی در کنار هم شرایط خاصی را در بحث گردشگری آنجا ایجاد می کند.

احمد نژاد اضافه کرد: پیوند تاریخ و طبیعت را به خوبی می توانیم در اشتهارد مشاهده کنیم و این مهم یک شرایط ویژه ای برای استان البرز است.

سرمایه گذاری بخش خصوصی نیاز است احمد ترکاشوند نیز به ارزشی که جاذبه های گردشگری یک منطقه می تواند از لحاظ اقتصادی داشته باشد اشاره کرد و گفت: حمایت از چنین ظرفیت هایی نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است ، ظرفیت ها باید در قالب بسته های گردشگری معرفی شوند به یقین استان البرز از ظرفیت های خوب گردشگری بهره مند است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان البرز ادامه داد: فرصت ها و ظرفیت های گردشگری برای مردم جذاب هستند حال اگر این ظرفیت ها به بهره وری اقتصادی برسند دارای ارزش می شوند.

وی تأکید کرد: معتقدیم ظرفیت های گردشگری استان به بخش خصوصی معرفی شود چرا که مشارکت سرمایه گذاران آورده اقتصادی برای استان به ارمغان می آورد.

ترکاشوند اضافه کرد: به منظور تعریف یک بسته گردشگری باید مطالعات اولیه طرح، امکان سنجی اقتصادی و یا تأمین زیرساخت های لازم انجام و در اختیار سرمایه گذار قرار داده شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جاذبه های گردشگری شهرستان اشتهارد به ویژه معماری دستکندی که به تازگی کشف شده است، گفت: معماری دستکند اشتهارد در صورت سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی به یکی از جاذبه های ارزشمند گردشگری استان تبدیل می شود.

ترکاشوند گفت: حجم سرمایه گذاری بر اساس طرح اولیه برآورد می شود، با انجام این مهم می توان بسته گردشگری ویژه ای برای شهرستان اشتهارد تعریف کرد.

وی تأکید کرد: شهرستان اشتهارد کویر زیبایی دارد، این شهرستان از جاذبه های اصلی گردشگری بهره منداست به یقین در کنار معماری دستکند ایجاد اقامتگاه و دیگر جاذبه های حاشیه ای اقماری لحاظ خواهد شد.

لزوم ایجاد پیست شترسواری، موتورسواری و یا اتومبیل رانی در اطراف خانه های دستکند معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان البرز با اشاره به اینکه در این مجموعه گردشگری استفاده از ظرفیت کویر اشتهارد برای جشنواره های نجوم و مسابقات ورزشی می تواند به کار برده شود، افزود: با ایجاد پیست مخصوص شترسواری، موتورسواری و یا اتومبیل رانی در اطراف این خانه های دستکند می توان یک مجموعه کامل گردشگری تعریف کرد.

ترکاشوند گفت: مردم به طبیعت گردی علاقه زیادی دارند، به همین دلیل وقتی در کنار یک جاذبه گردشگری خوب ظرفیت های کافی و امکانات رفاهی گنجانده شود در حقیقت یک بسته مناسب اقتصادی تعریف می شود که از هر لحاظ برای سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی مناسب است.

دستکندها زمان دوری انسان از مدنیت شکل گرفته اند وی در خصوص شاخصه های مناسب معماری دستکند اشتهارد به عنوان یک جاذبه گردشگری، گفت: این خانه ها زمانی شکل گرفته که انسان ها از مدنیت و شهرنشینی به دور بوده اند و در حقیقت این خانه ها زمان ساختشان اقامتگاه هایی اولیه برای سکونت مردم بوده اند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان البرز گفت: خانه های معماری دستکند اشتهارد از این لحاظ جذاب و حائز اهمیت است که در دل خود تاریخ و فرهنگ یک دوره تاریخی را به مردم معرفی می کند.

ترکاشوند اضافه کرد: معماری خانه های تاریخی دستکند اشتهارد ازلحاظ شناساندن سبک زندگی به مردمی که اکنون امکانات متنوع برای گذران زندگی خود را در اختیاردارند جالب توجه است؛ زیرا از طریق هویت و معماری نهفته در دل این خانه ها می توان با تاریخ آن روزها و شیوه زندگی بشر در آن دوران آشنا شد.

وی همچنین تأکید کرد: به یقین استفاده از ظرفیت جاذبه های گردشگری استان البرز ازجمله تپه ازبکی نظرآباد، کاروانسرای یِنگی امام ساوجبلاغ، حمام مصباح و کاروانسرای شاه عباسی کرج و یا معماری دستکند اشتهارد همگی نیازمند انجام مطالعات لازم است تا بر اساس آن مجموعه کامل گردشگری در اطراف این جاذبه ها تعریف شود و درنهایت بعدازاین اقدامات با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری اقتصادی از چنین جاذبه هایی رسید.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات،برگرفته از خبرگزاری مهر ،تاریخ انتشار :24آبان 97 ، کد خبر:4439103 ،www.

mehrnews.

com
کلید واژه ها: معماری - استان - ایران - استان البرز - البرز - باستان شناسی - تاریخ - جاذبه های گردشگری - گردشگری - هایی - تاریخی - میراث فرهنگی - مرکزی - زمین شناسی - رشته - کاوش - جدید - زمین - زیبا - گردشگران - کویر - خبرنگار - مسافران - روستایی - فرهنگی - محققان - شاهکار - ساختار - تولید - پروژه

آخرین اخبار سرویس:
ایران، مقتدرانه پیگیر تحرکات تروریستها و حامیان آنهاست

دلتنگم امشب چشم هایت را، صدایت را

مطهری: اقدامات هیجانی مثل حمله به سفارتخانه ها به نظام ضربه می زند

فانتزی ترین کیبورد سال طراحی شد

پاسخ تند آشنا به کسانی که مسئولان را خائن می دانند: تکفیری های جدید بدنبال خلق تصویر پریشان از نظام هستند

ایرج عرب سرپرست پرسپولیس می شود

کاریکاتور رویای13 ملیون جوان ایرانی ؟!

باید از ظرفیت های پزشکی ارتش و سپاه در حوزه دفاعی استفاده کنیم

ویژه نامه 4 زبانه مجله «المرایا» فردا در خبرگزاری فارس رونمایی می شود

نشست های شورای همکاری خلیج فارس پوششی برای اعلام سیاست های چند عضو به هزینه و نام همه اعضای آن شده است

​گزارش تصویری| بازدید هیأت اعزامی مجمع تقریب از مدرسه دینی نمونه جامعه الحرمین الشریفین

صدور احکام متهمان حوادث دی ماه سال گذشته

استکبار به دنبال منزوی کردن ایران بود

افشای جزییات تازه از روابط پنهانی حکمتیار با اسراییل

کارتون/رویای 13میلیون جوان ایرانی!

مدیرعامل شستا معرفی شد

نتایج آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی اعلام شد

حراست ها دیدگان تیزبین امنیت و سلامت دستگاه های ایران هستند

دیدار سفیر ایران در عمان با همتای آلمانی اش

نشست نمایندگان کشورهای عضو دی هشت در همدان

تاکید دکتر مظفری برتوسعه پایدار کیش با بهره گیری از خرد جمعی

چمران: شهادت طلبی ملت ایران موجب یاس دشمنان است

امام جمعه ورامین: مسئولان بی منت به مردم خدمت کنند

توجه به ظرفیت های سیستان تنها راه حل برون رفت از مشکلات است

دو اقامتگاه بومگردی در بستک راه اندازی می شود

انتخاب بازرس انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی برگزار می شود

فساد منجر به تغییر مدیر نداشته ایم

اقتصاد ایران خود را با تحریم ها وفق داده است

توجه به ظرفیت های سیستان تنها راه حل برون رفت از مشکلات است

امام جمعه ورامین: مسئولان بی منت به مردم خدمت کنند

دانشگاه چمران اهواز جزو برترین های ارتباط با صنعت قرار دارد

دادگاه های درمان مدار باید تقویت شوند

معاون فنی عمرانی استانداری تهران: حضور همه مدیران عضو در کمیسیون ماده 11 هوای پاک اهمیت دارد

خدمات مراکز آموزش معلولان بر کیفیت زندگی آنها موثر است

وزیر اطلاعات: تلاش حراست ها برای مقابله و پیشگیری است

بررسی روند اجرای 2 طرح در کیشین و ده پیاز

نخستین سالروز فروپاشی حوزه سرزمینی داعش در عراق

رسانه های باکو از پیروزی غربگرایان در انتخابات ارمنستان ابراز رضایت می کنند

50 میلیارد ریال به شهرداری های آبادان اختصاص یافت

مدیریت منابع طبیعی با مشارکت مردم میسر است

تجمع اعتراضی مقابل سفارت گرجستان در تهران

محمد حسین صیرفی نفیس، مدیرکل روابط عمومی دادستانی کل کشور شد

روحانی: تفکیک وزراتخانه ها را ضروری می دانم

رشد ضعیف بودجه عمرانی در لایحه بودجه 98

وقتی اصول گرایان فقط گوشهٔ پرده اختلافات را بالا زدند

مطهری: اقدامات هیجانی به نظام ضربه می زند

پاسخ معصومه ابتکار به فضاسازی برخی رسانه ها در خصوص معاهده آب و هوایی پاریس

درخواست 92 نماینده پارلمان سومالی برای عزل رییس جمهور

دانلود طرح جابر آماده با موضوع کوچ نشینی

خطری که دهمین اثر ایران در میراث جهانی یونسکو را تهدید می کند/ آسیب به آبشارهای 2500ساله

رسالت نشریات دانشجویی چیست ؟

در هنگام خواب از تلفن همراه فاصله بگیرید

بخشی از اقدامات مجرمانه حمید باقری درمنی

محدودیت تردد جاده هراز لغو شد

امضای تفاهم نامه میان شهرداری تهران و وزارت ارتباطات

گردشگران بیشتر به دیدن آثار تاریخی قزوین می روند

استخدام کارمند امور مالی در یک شرکت معتبر در تهران

دانلود طرح جابر آماده با موضوع زلزله

طرح جابر آماده با موضوع بی مهره ها

دانلود طرح جابر آماده با موضوع مراحل رشد قورباغه

نتایج نهایی آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی اعلام شد

مطهری: اگر شهید مطهری بود اجازه اشغال سفارت آمریکا را نمی داد؛ همچنان که امام هم در ابتدا مخالف بود

در راس یک هیات عالی رتبه علمی و فناوری ؛ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به آفریقای جنوبی رفت

کاریکاتور بارانی که از کارگران بر سر مسئولین می ریزد

پزشکیان: در کشور ما میلیاردها تومان گم می شود

نامه انتقادی دانش آموزان تهرانی به رییس جمهور فرانسه

ماهواره «ظفر» دانشگاه علم و صنعت در دستور پرتاب سازمان فضایی

پاسخ تند حسام الدین آشنا که به کسانی مسئولان را خائن می دانند

بررسی مباحث فنی اجرای طرح تراموا در رشت

جمعیت هلال احمر از لحاظ تعداد داوطلبان در رده های بالای جهان قرار دارد

20 دوربرگردان گلستان تعریض می شود

همسر رییسی: اگر رییسی در انتخابات پیروز می شد، وضعیت کشور بهتر بود/ در تهران زندگی می کنیم

استخدام حسابدار خانم در شرکت مسافرت هوایی و جهانگردی طاهاگشت

اهالی مارسی پس از به تعویق افتادن جلسه شورای شهرداری تظاهرات کردند

یادواره شهدای فرهنگی در ارومیه

مطهری: اقدامات هیجانی به نظام ضربه می زند

یک عضو فراکسیون ولایی مجلس: آمریکا به عهدش وفا نکرد، روحانی عذرخواهی کند

آخرین جزییات توزیع بسته حمایتی به بیمه شدگان تأمین اجتماعی و بازنشستگان

مجلس اگر موثر بود یک وزیر سه سال ما را به بازی نمی گرفت!

همسر رییسی: اگر رییسی در انتخابات پیروز می شد، وضعیت کشور بهتر بود

صدور حکم 10 سال حبس برای دو نفر در ارتباط با حوادث دی ماه 96

انتصاب دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم

چمران: شهادت طلبی ملت ایران موجب یاس دشمنان است

مدیرکل دفتر حقوقی و تدوین مقررات سازمان راهداری خبر داد رسیدگی به پرونده تخلف 40 شرکت حمل کالا / لغو پروانه 3 شرکت

فرهنگ نقد مداحی را نهادینه کنیم

مطهری: اگر شهید مطهری بود اجازه اشغال سفارت آمریکا را نمی داد

کوهکن: آمریکا به عهدش وفا نکرد، روحانی عذرخواهی کند

ذوالنوری از ظریف درخواست سند کرد + متن

عکس/ رولز رویس عتیقه در تهران

اگر به سمت هوشمندسازی نرویم « شکاف دیجیتال» در انتظارمان است

برگزاری یادواره یک هزار 800 شهید گران قدر سرپل ذهاب

انتخابات نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری؛ 19 آذر 1361

نمایی زیبا از استادیوم نقش جهان+عکس

نظامی گری جزو شریف ترین شغل های قرآنی است

تفاهم نامه همکاری بین جهاددانشگاهی و استانداری گلستان منعقد شد

اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی

مطهری: اقدامات هیجانی به نظام ضربه می زند

کریمی قدوسی صدای نمایندگان مجلس را درآورد

واکنش حناچی به حواشی سه شنبه های بدون خودرو

دستکند اشتهارد تافته ای جدا بافته از معماری صخره ای ایران

دستکند اشتهارد تافته ای جدا بافته از معماری صخره ای ایران