مطالب مرتبط:
خوداتکایی کانال امن گذر از تحریم
گذر از تحریم ها با ظرفیت منطقه آزاد ارس
فدریکا موگرینی: اتحادیه اروپا با کانال مالی جدید تحریم های ایران را دور می زند
بیانیه مهم وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه: از اعمال مجدد تحریم های ایالات متحده عمیقاً متأسفیم/ایران کماکان به برجام پایبند بماند/کانال مالی ایران پیشرفت خوبی داشته اما هنوز افتتاح نشده است
راهکار گذر از تحریم چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 آبان 1397 ساعت 17:152018-11-15اقتصادي

خوداتکایی کانال امن گذر از تحریم


سمنان- ایرنا- خودباوری و خوداتکایی در زمان جنگ اقتصادی استکبار جهانی علیه ملت ایران، امن ترین کانال اقتصادی برای گذر از تحریم ها است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، پیمودن پله های توسعه و عبور از تحریم های یکجانبه ایالات متحده آمریکا، با وجود بسته بودن درهای تجارت جهانی به روی ملت ایران، تنها با خودباوری و تکیه بر توان داخلی حاصل می شود.

به باورکارشناسان، تلفیق علم و درک جنگ اقتصادی از سوی صنعتگران و دوری از تفکر جزیره ای دولتمردان تکمیل کننده اجرای دقیق برنامه اقتصاد مقاومتی در کشور و عبور از تحریم ها است.

صاحبنظران می گویند، خوداتکایی می تواند ابعاد مختلف را در بر گیرد و رشد متوازن در تمام بخش های کشور را در بزنگاه ها به سرمنزل مقصود برساند.

کارشناسان حوزه اقتصادی معتقدند با وجود تحریم های اقتصادی استکبار جهانی، راهبردهای اتخاذ شده برای شکوفایی ظرفیت هایی صنایع کشور پاسخگو نبوده و باید دولت با اتخاذ راهکارهایی هماهنگ پشتیبانی قطعی از این بخش اقتصاد کشور داشته باشد.

بر همین اساس در سی و یکمین اجلاس سراسری خانه صنعت، معدن و تجارت کشور که امروز پنجشنبه بیست و چهارم آبان در استان سمنان برگزار شد، برای تحقق رویکرد خوداتکایی در بخش صنعت رویکردهای متنوعی مطرح شد که این امر حکایت از تلاش تمامی فعالان اقتصادی و نهادهای اجرایی برای عبور از وضع موجود اقتصادی دارد.

** با صنعتگران مدارا شود رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: عبور از جنگ اقتصادی و جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی در کشور نیازمند همدلی و وفاق ملی است.

سید عبدالوهاب سهل آبادی افزود: باید تمامی دستگاه های اجرایی و قضایی در کشور جنگ اقتصادی استکبار جهانی را درک کنند و مدارا با صاحبان واحدهای تولید و صنعتی در اولویت کاری این نهادها باشد.

وی خاطرنشان کرد: صاحبان واحدهای صنعتی و تولیدی در کشور نقشی در ایجاد مشکلات به وجود آمده در اقتصاد کشور ندارند و دولتمردان نباید با تفکر جزیره ای نمک بر زخم بنگاه های اقتصادی کشور بپاشند.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اضافه کرد: قوه قضاییه باید در رفع مشکلات بنگاه های اقتصادی کشور همکاری کند و با تدبیر از افزایش مشکلات واحدهای صنعتی جلوگیری کرد.

سهل آبادی با اشاره به برخی مشکلات ریز و درشت تولیدکنندگان، تصریح کرد: در حال حاضر مسایل مرتبط با تولید به شکلی شده که ممکن است مالک واحدهای بزرگ با بیش از یکهزار نیروی انسانی به خاطر مساله مالی کوچک راهی زندان شوند و مشکلات متعدد برایشان به وجود بیاید.

وی ادامه داد: نمی توان گفت تضمینی در کشور وجود داشته باشد که نهادهای مربوطه برای وصول مطالبات بانکی شتاب نکنند، اما باید در این شرایط حساس همه به یکدیگر کمک کنیم.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: بسیاری از واگذاری های واحدهای صنعتی دولت به بخش خصوصی در گذشته اشتباه بود و این بنگاه های اقتصادی به افرادی که به هیچ عنوان در بخش صنعت تخصصی نداشتند تحویل شد.

سهل آبادی افزود: در بعضی از بانک های کشور به یک شخص 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات با تنفس و بعد از آن 10 هزار میلیارد ریال دیگر پرداخت می شود بنابرین دولتمردان به دیگر واحدهای صنعتی هم می توانند با مدارا و همفکری کمک کنند.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: در زمان حاضر بخش قابل توجهی از ماشین آلات خط تولید واحدهای صنعتی کشور مربوط به فناوری سال 1975 میلادی است و این واحدها دیگر توان تولید کالا باکیفیت را ندارند.

** دولت از مداخله گری در صنعت دست برداردرییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان گفت: تفکر جزیره ای مانع توسعه اقتصادی در کشور است و بخش صنعت در زمان حاضر به دلیل مداخله های متعدد، احتیاجی به حمایت دولت ندارد.

حمید علوی افزود: اگر قوانین جامع برای حمایت از صنعتگران در کشور تدوین شود، به یقین مشکلات کشور در بخش های مختلف اقتصادی کاهش می یابد و با هم فکری و تلاش مضاعف می توان جنگ اقتصادی دشمنان را خنثی کرد.

وی خاطرنشان کرد: از گوشه و کنار شنیده می شود که دولت قصد دارد در این شرایط سخت اقتصادی نرخ سود بانکی را به 24 درصد برگرداند و این اقدام به صلاح بخش خصوصی نیست.

وی گفت: مدیران ارشد اتاق صنعت و معدن ایران باید هرچه سریعتر در مقابل این طرح جدید دولت مقاومت کنند و این راهبردهای دولتمردان به صنعت کشور آسیب می زند.

رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان ادامه داد: دو نرخی بودن نرخ ارز فساد اقتصادی در کشور را افزایش می دهد و با تک نرخی کردن قیمت ارز از افزایش و کاهش قیمت کالا جلوگیری می شود.

**صنعتگران مدیریت شرایط جنگ اقتصادی در پیش بگیرند دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: صنعتگران با اعمال رویکردهای مدیریتی جدید در شرایط جنگ اقتصادی از دولت توقع کمک برای رفع گره های بخش تولید نداشته باشند.

سید محمد رضا مرتضوی افزود: در شرایط اقتصادی جدید با خلق افکار نو از سوی صاحبان واحدهای صنعتی و تولیدی می توان به سلامت از مشکلات اقتصادی سربلند بیرون آمد.

وی خاطرنشان کرد: براساس ارزیابی های انجام شده کشور در هشت ماه آینده مشکلات مختلف اقتصادی را پیش رو دارد و نباید بنگاه های اقتصادی از دولت انتظار کمک داشته باشند.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: تمامی دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی در استان ها برای رفع مشکلات بنگاه های اقتصادی از کلی گویی پرهیز کرده و به صورت موردی مشکلات واحدهای تولیدی منطقه خود را رفع کنند.

مرتضوی اضافه کرد: در مسایل ملی باید نهادهای خصوصی و دولتی با همدلی برای رفع مشکلات بنگاه های اقتصادی چانه زنی کنند و با این راهبرد می توان موانع موجود تولید در کشور را بی اثر کرد.

وی اضافه کرد: تحریم های استکبار جهانی برعلیه ملت ایران سنگین است و باید تمامی نهادهای اجرایی و بنگاه های اقتصادی برای عبور از این بحران تلاش کنند.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: واحدهای صنعتی به دلیل جو روانی حاکم در کشور به استقبال افزایش قیمت کالا و تعدیل نیرو نروند بلکه با هم فکری در مجموعه های خود می توانند از این مشکلات سربلند عبور کنند.

وی تصریح کرد: اکنون بیکاری پنهان در بعضی از استان های کشور به 25 درصد رسیده است که این نشان دهنده بی انگیزه بودن بعضی از نهادهای اجرایی در رفع مشکل اشتغال جوانان است.

مرتضوی تصریح کرد: تولید ناخالص ملی در کشور هلند که به اندازه سه استان شمالی کشور ایران وسعت دارد یک هزار و 100 میلیارد دلار در سال است در حالی که این رقم در استان های مازندران، گیلان و گلستان به 20 میلیارد دلار در سال هم نمی رسد.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: نرخ بیکاری در استان همدان اکنون به هشت درصد کاهش یافته است درحالی که 200 کیلومتر آن طرف تر، استان کرمانشاه با مشکلات متعدد اقتصادی مواجه است که این امر ریشه در انگیزه یا بی انگیزه بودن بعضی از نهادهای اجرایی برای رفع مشکلات مردم دیارشان دارد.

** دولت در حمایت از بخش صنعت شفاف عمل کند رییس هیات مدیره شرکت آریا ترانسفو واقع در شهرستان مهدیشهر گفت: دولت برای رفع مشکلات اقتصادی در کشور باید برنامه جامع کاربردی ارائه دهد.

فرج الله معماری ادامه داد: دولت برای رفع گرفتاری های بخش صنعت هر روز قانون جدید وضع می کند که این رفتارها به هیچ عنوان به اقتصاد ایران کمکی نمی کند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون بنگاه های اقتصادی کشور تمام دارایی خود را برای توسعه و آبادانی ایران اسلامی به بخش صنعت اختصاص دادند و باید دولت در حمایت از این از اقتصاد کشور شفاف عنل کند.

رییس هیات مدیره شرکت آریا ترانسفو واقع در شهرستان مهدیشهر استان سمنان اضافه کرد: دولت نسبت به عملکرد خود به مردم و فعالان اقتصادی پاسخگو باشد و نمی توان با اعمال رویکردهای سلیقه ای صنعت کشور را نابود کرد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر 200 کارشناس و متخصص و 2 هزار و 600 کارگر ثبت نامی برای فعالیت در شرکت آریا ترانسفو آماده هستند اما مشکلات اقتصادی مانع جذب این جوانان مستعد می شود.

رییس هیات مدیره شرکت آریا ترانسفو واقع در شهرستان مهدیشهر گفت: اکنون 300 نیروی انسانی با مدرک دکتری و کارشناسی ارشد در این شرکت فعالیت دارند که اگر درآمد این افراد افزایش نیابد این متخصصان به کشورهای دیگر پناهنده می شوند.

** ضرورت الگوگیری برای صادرات در شرایط سخترییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای مهم اقتصادی جهان مانند ترکیه در شرایط بحرانی دستاوردهای بسیار ماندگاری برای حفظ ثبات اقتصادی در کشور خود داشته اند که دولتمردان ایران اسلامی می تواند از این رویکردها الگوبرداری کنند.

سعید ترکمان ادامه داد: اکنون کشور ترکیه در بخش صنعت خودرو و تولید لوازم خانگی اقدامات بسیار مثبتی برای ماندگاری در بازار انجام داده است که باید مسئولان کشور هم به سمت این حمایت ها به بنگاه های اقتصادی حرکت کنند.

وی گفت: صادرات کالا از استان سمنان به نقاط مختلف جهان در هفت ماهه سال 97 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 15 درصد کاهش یافته است.

ترکمان افزود: در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی به سر می برد باید تمامی نهادهای اجرایی با بخش خصوصی همکاری کند و تنها راه نجات اقتصاد ایران در این شرایط سخت همفکری است.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: نوسان قیمت ارز مشکلات قابل توجهی را برای توسعه صادرات کشور ایجاد کرده است و هرچه سریعتر مسئولان امر با اتحاد و همدلی برای رفع موانع تولید بنگاه های اقتصادی برنامه های میان مدت تدوین کنند.

** هسته اندیشه ورزی در کشور تقویت شود مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: برای توسعه روزافزون در بخش های مختلف اقتصادی هسته اندیشه ورزی در بین دانشگاه ها، مجلس، دولت و بخش خصوصی تقویت شود.

امیر خلیلی خواه افزود: برای رفع مشکلات کشور رویکرد عارضه یابی تقویت شود و برگزاری نشست هایی از این دست به هم فکری توسعه اقتصادی بسیار موثر است.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد همگرایی و اندیشه ورزی برای رفع مشکلات بخش خصوصی در کشور تقویت شود و رفع موانع بنگاه های اقتصادی در اولویت کاری همگان قرار گیرد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: در چند سال گذشته هشت همایش سرمایه گذاری برای جذب سرمایه گذاری در مناطق ویژه اقتصادی استان برگزار شد که از این تعداد 2 همایش برای جذب سرمایه گذار در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار بود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان ادامه داد: در زمان حاضر 13 تفاهم نامه سرمایه گذاری برای واگذاری زمین در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار منعقد شده است و از انعقاد 167 مورد تفاهم نامه سرمایه گذاری در استان سمنان 96 مورد به مرحله اجرایی رسیده است.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - کشور - صنعت - مشکلات - تولید - تحریم - تجارت ایران - ایران - جهانی - اقتصاد مقاومتی - معدن - خانه - دولت - ایالات متحده - نیروی انسانی - سمنان - جزیره - قضایی - قوه قضاییه - هایی - افزایش - تعطیلی - برگزار - برنامه - گزارش - امروز - اجلاس - استان - زندان

آخرین اخبار سرویس:
حباب سکه 450 تا 460 هزار تومان شد

بسته حمایتی کارگران از امروز پرداخت می شود

دلیل گرانی مرغ مشخص شد

نرخ رسمی سود بانکی چقدر است؟

قیمت سکه طرح جدید امروز دوشنبه26 آذر به 3.5میلیون تومان رسید

داماد رییس جمهور استعفا داد

راز کوچک صنعت نفت آمریکا

موافقت دولت برای تصویب افزایش تعرفه برق پرمصرف ها

یورو 11525 تومان شد/قیمت ارز مسافرتی در 26 آذر 97

رشد 55 درصدی درآمد نفتی دولت

داماد روحانی استعفا داد

ارزش افزوده 3 هزار میلیارد تومانی هواشناسی در بخش کشاورزی

قیمت طلا 26 آذرماه 97/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

قیمت سکه 26 آذر 97 اعلام شد

آغاز عملیات لایروبی آب بندان های بخش لشت نشا شهرستان رشت/ابلاغ شیوه نامه ساماندهی آب بندان های استان

توزیع 300 هزار حلقه لاستیک جدید تا پایان سال

آزمایش کیفیت لوله پلی اتیلن و استعلام اعتبار فروشنده

شاخص کل بورس به پایان تابستان بازگشت/ فولاد بیشترین تاثیر منفی را داشت

سازمان حمایت: قیمت خودروها نهایی نشده است

احداث فرودگاه جدید ممنوع شد

قیمت طلا کاهش یافت

واریز بسته حمایتی کارگران از امروز

فکر تو ؛ محسن یگانه

قائم مقام بانک مرکزی: دلار را رام کردیم

سکه چند؟ / ارز مسافرتی 11 هزار و 525 تومان

اجرای طرح نظارت ویژه شب یلدا

تغییرات اندک قیمت طلا و سکه

ریزش 1900 واحدی شاخص بورس

تملک اولین بانک استان در بازار تاریخی اراک

توقیف محموله هشت میلیارد ریالی پارچه قاچاق

هیچ مشکلی در تامین گوشت مرغ در کشور وجود ندارد

استعفای داماد رییس جمهور از ریاست سازمان زمین شناسی

سرمایه گذاری عظیم بانک ملی در توسعه گردشگری سمنان با هتل ساران

قدردانی عضو سازمان جهانی اسکان بشر از خدمات رسانی بانک شهر به کلان شهرهای ایران

ارز نیمایی به سانچی نرسید

یارانه ها امشب واریز می شود

دولت 75 هزار میلیارد تومان مالیات گرفت

150 میلیارد ریال برای تکمیل تصفیه خانه روانسر نیاز است

امسال 2.5 میلیون اصله نهال در سمنان تولید شد

13 هزار راننده در کرمان بیمه شدند

10 هزار حلقه لاستیک در چهارمحال و بختیاری توزیع شد

شب یلدا و جیب های پر از خالی

نمایشگاه دست سازه های بانوان کارآفرین بروجرد برپا شد

ساوه با کمبود 60 میلیون متر مکعب آب در سال مواجه است

کاهش سهم اقتصادی آذربایجان شرقی هشدار دهنده است

بارش در اردبیل 50 درصد کاهش یافت

تعداد بازنشستگان آذربایجان غربی سر به فلک می رود!

دعوا در کف رودخانه های مازندران!

موافقت دولت برای استفاده از منابع سه دهک یارانه بگیران

آغاز فروش مرغ منجمد 8900 تومانی

آجیل شب یلدا چند تومان است؟

وضعیت افزایش قیمت گوشت قرمز و قاچاق دام در کشور

بازی Subnautica را به صورت رایگان از شبکه اپیک گیمز دریافت کنید!

سریع ترین راه رونق اقتصادی اردبیل، توجه به گردشگری است

رشد 16 درصدی پرداخت زکات در خراسان رضوی

کامبیز مهدی زاده استعفا داد

استفاده از کارت سوخت چه زمانی اجرایی می شود؟

با همکاری دولت و مجلس ریال در برابر دلار تقویت شد

راه اندازی فرودگاه های کوچک در آینده نزدیک

کشورهای اروپایی به هواپیماهای ایرانی سوخت نمی دهند

آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (97/9/26)

استعفای داماد رییس جمهور تایید شد

نرخ انواع دوربین فیلم برداری سونی + جدول

برگزاری نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو؛ حجم تجارت بین کشور های اکو باید به 120 میلیارد دلار برسد

توزیع گوشت منجمد طرح تنظیم بازار در میادین شهرستان

گزارش از تالار شیشه ای؛ افت 1958 واحدی شاخص بورس

آغاز طرح فروش جدید ایران خودرو

افزایش 75 درصدی تولید و توزیع گازوییل یورو 4 و 5

ثبت نام 2.2میلیون نفر برای کارت سوخت المثنی

معاون امور گمرکی گمرک شهید رجایی بندر عباس تغییر کرد

قیمت سکه طرح جدید امروز، دوشنبه26 آذر به 3.5میلیون تومان رسید

قطعات خودرو به سمت داخلی سازی می رود

داماد روحانی ازسمت ریاست سازمان زمین شناسی استعفا داد

سازوکار مالی اروپا شامل همه کالاها می شود

بدهی خودروسازها 80 کارگر ساوجی را بیکار کرد

رشد کیفی خودروسازی کارمانیا در سه ماهه دوم

قیمت جدید خودرو در بازار تهران + جدول

قیمت خرید دلار در بانک‎ها امروز 26 آذر 97

قیمت روز ماشین های ایران خودرو 26 آذر97/تحویل 30 روزه پژو پارس LX

کاهش 15 درصدی این فرودگاه امام از ابتدای امسال

رییس سازمان هواپیمایی: آمریکا قصد توقف پروازهای بین المللی ما را دارد، اما موفق نمی شود

صیادان به کارگری روی آورده اند

کارگران باورس فولاد و صنایع گاز ایران 18 ماه معوقات مزدی طلبکارند

16 ماه معوقات مزدی کارگران کنتورسازی

جریمه قطع درخت در تهران 12.5 درصد افزایش یافت

داماد روحانی استعفا داد

کالاهای احتکاری 11 انبار درملأعام و با نرخ مصوب به فروش می رسند

استخدام کارگزاری املاک کارا

استخدام سالندار جهت کافی شاپ واقع در اهواز

استخدام تعمیرکار جهت یک شرکت معتبر در تهران

استخدام فروشگاه لوازم خانگی چوبندپور

استخدام عکاس فیلمبردار جهت شرکت بازرگانی در تهران

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 1397/09/26

جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار

داماد رییس جمهور استعفا داد

بورس همچنان در سراشیبی کاهش قیمت

کمیجانی: دلار را رام کردیم

هزینه 7 هزار میلیارد تومانی در صنعت فرودگاهی کشور

سرمایه گذاری 830 میلیاردی برای 39 واحد تولیدی ماندران

رصد آخرین وضعیت کالا های موجود در بازار لوازم خانگی

خوداتکایی کانال امن گذر از تحریم

خوداتکایی کانال امن گذر از تحریم