مطالب مرتبط:
دام های عشایر کهگیلویه و بویراحمد 10 هزار تن علوفه نیاز دارند
عشایر کهگیلویه و بویراحمد هنوز کوچ نکرده اند
برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان در کهگیلویه و بویراحمد
170 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر کهگیلویه و بویراحمد پرداخت می شود
131 میلیارد ریال وام به عشایر کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 آبان 1397 ساعت 15:452018-11-15سياسي

زندگی عشایر کهگیلویه و بویراحمد همچنان بر لبه تیغ محرومیت+(تصاویرو فیلم)


زندگی عشایری در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل بی توجهی مدیران بویژه برنامه ریزان بودجه با محرومیت پیوندی ناگسستنی دارد به گونه ای که این جامعه مولد و کم توقع دیگر از کوچ و کوچ نشینی خسته شده اند.

- زندگی عشایر کهگیلویه و بویراحمد همچنان بر لبه تیغ محرومیت+(تصاویرو فیلم) " زندگی عشایری در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل بی توجهی مدیران بویژه برنامه ریزان بودجه با محرومیت پیوندی ناگسستنی دارد به گونه ای که این جامعه مولد و کم توقع دیگر از کوچ و کوچ نشینی خسته شده اند.

شعار سال": کوچ نشینی قدمتی به اندازه تاریخ زندگی بشریت دارد ،کوچ بخشی از زندگی عشایر است بخشی مهمی که گذر از ییلاق به قشلاق را رقم می زند،استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد نیز به دلیل داشتن آب وهوایی متفاوت در کنار هم، یکی از زیستگاه های عشایر در طول تاریخ این دیار بوده و جزو استان های کوچ پذیر و کوچنده به شمار می رود.

بهارها و پاییزها که به نیمه می رسند، کوچ عشایر دراین استان هم آغاز می شود و از قشلاق به ییلاق و از ییلاق به قشلاق می روند و این حرکت جمعی هرساله ادامه دارد واز آنجا که دام بنیان معیشت زندگی کوچ نشینی را تشکیل می دهد و علف مهم ترین بهانه برای کوچ است،کوچ به هرکجا که دشت ها سبز و مراتع روییده و آب باشد و طبیعت روی خوشش را نشان دهد رقم خواهد خورد.

جانی که به لب رسیده است! چند سالی است که دیگرکوچ نیز به سهولت قبل نیست و به فصلی پر دلهره و اضطراب برای ایلیاتی ها بدل شده و جان عشایر از نبود راهی برای کوچ به لب رسیده است، فراهم نبودن زیرساخت های ییلاق و قشلاق عرصه زندگی کوچ نشینی را روز به روز تنگ تر می کند تا آنجا که برخی از آنان با تغییر سبک زندگی خود را از محرومیت های این شیوه سخت زندگی در دامن طبیعت رها می کنند.

بی توجهی مسئولین به جامعه عشایری اگرچه کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های کوچنده و کوچ پذیراست لذا انتظار این بودکه مسئولین نگاه ویژه ای به این سبک زندگی سنتی که تامین کننده بخشی از تولیدات دامی استان و کشور است را داشته باشند؛هرچند در کنار بی توجهی مسئولین به جامعه عشایر استان نیز نباید از جنبه های مثبت حضور ایلات عشایر در این دیار نیز غافل شد لذا فعالیت های عشایر در کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یک اقتصاد پایه به شمار می رود و در کنار آمار بالای بیکاری در استان اشتغال اصلی و جنبی زیادی در واحدهای تولیدی، تامین نهاده های دامی و خدمات مرتبط با آن ایجاد کرده است.

رنج ها برای دفاع از کیان انقلاب جدای از این موارد غیرت، جوانمردی، وفاداری، عشق به میهن، قدرشناسی و سخت کوشی از واژه هایی است که همواره با عشایر دلیر و سلحشور کهگیلویه و بویراحمد عجین بوده و تجلی همه این صفات و ویژگی های بارز این دیار به زیبایی هویداست،معرفت و بینش سیاسی در عشایر به گونه ای بوده که با گذشت زمان هرگز غبار فراموشی بر حس میهن پرستی، وفاداری و قدرشناسی آنان با وجود سختی ها و مرارت ها و کمبودها به خود نگرفت بلکه این سختی ها آنان را مصمم تر، راسخ تر و امیدوارتر از گذشته برای دفاع از کیان، دین و آرمان های والای انقلاب و نظام کرده است.

مشکلات آموزشی دامنگیرختران عشایر با این تفاسیر ،عشایر به دلیل ویژگی ‏های خاصی که در زمینه ‏های اقتصادی، فرهنگ و رسوم، رنج‏ها و محرومیت‏ها و دور از دسترس بودنشان دارند، قشری تقریبا ناشناخته هستندکه در این راستا زنان و دختران عشایر، به عنوان نیرویی مهم در زمینه ‏های اقتصادی و فرهنگی خانواده محسوب می شوند که نقش مهمی در زندگی کوچ نشینی ایفا می کنند اما بخش عمده ای از مسائل زندگی ایلی، شامل مشکلات آموزشی می شود که نیمی از آن دامن گیر دختران عشایر نیزشده است.

" باید توجه داشت که جمعیت و محرومیت از مهمترین شاخص های توزیع اعتبارات عمرانی در مناطق و استان ها بوده که با نگاهی به توزیع اعتبارات در کهگیلویه و بویراحمد به مظلومیت جامعه عشایری بیشتر پی خواهیم برد.

سهم سه میلیاردی عشایر استان هرچند که باید گفت زندگی عشایری در کهگیلویه و بویراحمد حال و روز خوشیندارد و البته اراده ای هم برای رفع مشکلات مناطق عشایری وجود ندارد تا جایی که برای جمعیت 70 هزار نفری عشایر از یکهزارو 180میلیارد تومان اعتبارات اختصاص یافته از محل های مختلف در سال گذشته تنها سه میلیارد تومان سهم 11 درصد جمعیت عشایری استان شد.

آژیر خطر نابودی زندگی عشایری اگرچه روزگاری بیش از 90درصد جمعیت کهگیلویه و بویراحمد عشایر بوده یعنی با زندگی کوچ نشینی و کوچ و در مجموع با زندگی عشایری آشنایی داشتند که رفته رفته روی به یکجانشینی و اسکان در مناطق آوردند تا جایی که امروز آژیر خطر نابودی زندگی عشایری به دلیل کم لطفی و بی مهری مسئولان و متولیان امر برنامه ریزی و بودجه به صدا درآمده است.

محرومیت درجامعه عشایری استان محرومیت عشایر استان تنها به کم آبی، خشکسالی و فقدان آب شرب مناسب، محدود نیست بلکه فراتر از اینهاست و از امکانات اولیه زندگی از قبیل سرپناه امن، امکانات بهداشتی و برق نیز محرومند؛زندگی عشایری در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل بی توجهی مدیران بویژه برنامه ریزان بودجه با محرومیت پیوندی ناگسستنی دارد به گونه ای که این جامعه مولد و کم توقع دیگر از کوچ و کوچ نشینی خسته شده اند.

مرمت و بازسازی 487کیلومتر راه عشایری این درحالی است که قربانی کرمی، رییس اداره عشایر گچساران درگفت و گو با این پایگاه خبری درخصوص اقدامات انجام گرفته برای سهولت کوچ عشایر می گوید: در حال حاضر برای تسهیل در رفت و آمد و دسترسی به راه های عشایری 487 کیلومتر راه های عشایری این شهرستان مرمت و بازسازی شده است.

سکونت 10هزار نفر درمناطق عشایری گچساران وی درادامه با اشاره به ورود عشایر به مناطق عشایر نشین گچساران می افزاید:"در فصل قشلاقبیش از یک هزار و 869 خانوار عشایری با جمعیتی بیش از 10 هزار نفر در مناطق دریلا، آبگندی و کلاغ نشین و دیگر مناطق عشایری این شهرستانسکونت دارندو این شهرستان دارای 87 منطقه عشایرنشین است.

وی بیان می کند:هم اکنونجمعیت عشایر کوچروی شهرستان گچساران با رعایت تقویم کوچ به مناطق قشلاقی کوچ کرده اند،975 کیلومتر راه عشایری در این شهرستان وجود داردکه توسط سه دستگاه لودر و گریدر کار بازگشایی راه های مناطق عشایری گچساران انجام شده است.

کمبودها و محرومیت ها همچنان موج می زند رییس امور عشایر گچساران بااشاره به کمبودهای جامعه عشایری تصریح می کند: علی رغم همه پتانسیل های جامعه عشایری متاسفانه کمبودها و محرومیت هایی نیز در جامعه عشایری این استان وجود دارد که این امر نیازمند همکاری، همدلی و اهتمام همه دستگاه های اجرایی شهرستان برای رفع این محرومیت ها دارد.

وی می افزاید:عشایر نه تنها در اقتصاد بلکه در زمینه فرهنگ و امنیت جامعه نقش بسزایی دارند، در حال حاضر برای عشایر این شهرستان ذخیره سازی سوخت و علوفه برای دام های آنها به اندازه نیازصورت گرفته است.

طرح آبرسانی به زمین های کشاورزی عشایر رییس امور عشایرگچساران درادامه به اجرای طرح آبرسانی به زمینه های کشاورزی عشایر اشاره می کند و می گوید: طرح آبرسانی به 700 هکتار زمین کشاورزی در منطقه عشایری آبگندی با اعتباری به مبلغ 280 میلیارد ریال در دست اجرا است.

کرمی تصریح می کند:عشایر از اقشار مولدو فعال شهرستان گچسارانبه شمار می روند که نقش چشمگیری در تولید محصولات دامی و کشاورزی رابرعهده دارند و برای تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی در مناطق مختلف عشایر نشین این شهرستانتمهیدات لازم برای تأمین آب اندیشیده شده است.

تامین آب عشایر از رودخانه زهره وی درادامه به اجرای طرح آبرسانی به بخشی از مناطق عشایری این شهرستان اشاره می کند و می افزاید: طرح آبرسانی به زمین کشاورزی عشایری آبگندی در دست اجرا است که بخشی از لوله ها خریداری شده که به منظور تامینآب کشاورزی منطقه عشایری آبگندی از رودخانه زهره به طول 21 کیلومتر لوله گذاری اجرا خواهد شد.

رییس امور عشایر گچساران درادامه می افزاید:طرح آبرسانی به منطقه عشایریآبگندی به مساحت 700هکتار ازاوایل تابستان امسال آغاز شده است که عشایر بهره برداری این طرح 860 خانوار هستند.

" رییسامور عشایرگچساران می گوید: مبلغ 280 میلیارد ریال برای اجرای این طرح از محل اعتبارات ملی تخصیص داده شده است که برای اجرای طرح تامین آب کشاورزی به منطقه عشایری آبگندی سال گذشته 40 میلیارد ریال و امسال نیز مابقی دیگر این اعتباراتبه این طرح اختصاص داده شد و در حال حاضر بیش از 60 میلیارد ریال در این طرح هزینه شده است.

آبگندی شهرک اسکان یافته عشایر کرمی خاطرنشان می کند:900 هکتار در گچساران برای اجرای طرح آبرسانی به زمین های کشاورزی مطالعه شده که هم اکنون 700 هکتار از این طرح در دست اجرا است.

رییس امور عشایر گچساران اظهارمی کند: با اجرایی شدن این طرح عشایر کوچرو این شهرستان در تمام فصول سال در این منطقه اسکان خواهند یافت و این منطقه به شهرک اسکان یافته عشایر آبگندی نامگذاری خواهد شد.

کرمیدرادامه خاطرنشان می کند:سالانه بیش ازدو هزار و 700 تن گوشت قرمز استان ، شش هزار و 480 تن انواع فرآورده های لبنی، 150 تن پشم و 25 تن گوشت سفیدتوسط عشایر تولید می شود،عشایر گچساران بیش از 240 هزار رأس دام دارند.

مطابق آمارها عشایرحدود دو درصد از کل جمعیت ایران را تشکیل می دهند، که حدود 30 درصد از دام های کشور را با استفاده از منابع تجدیدشونده نگهداری می کند و فعالیت های اقتصادی آنان سهم مهمی در تولیدات فرآورده ای دامپروری در کشور دارد.

عشایر کهگیلویه و بویراحمد نیز همچنین همه ساله میزان قابل توجهی از فرآورده های لبنی و صنایع دستی استان را تولید می کنند و به این ترتیب نقش مهمی در تولید ارزش افزوده اقتصادی استان دارند که متاسفانه طی سال های اخیر به علت تحولات اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی همچون خشکسالی از جهات مختلف مورد تهدید جدی قرار گرفته و بخشی از جمعیت کوچنده خود را از دست داده تا آنجا که برخی از آنان سبک زندگی اقتصادی و اجتماعی نوینی را در پیش گرفته اند.

زندگی باصفای عشایر بنابراین کاهش آمار 10 هزار خانواری جمعیت عشایری کهگیلویه و بویراحمد در 30 سال اخیر زنگ خطری برای فراموشی زیبایی ها کوچ و زندگی بی غل و غش سیاه چادر نشینی است،زندگی ساده و صمیمی عشایر جدای از آنکه در دل خود سختی هایی دارد ولی همیشه این زندگی ساده و حضور در این فضای ساده و بی تکلف آرزوی اکثر انسان هایی اهل دلی است که از زندگی پر چالش شهری به ستوه آمده اند.

با این تفاسیر،انتظار می رود مسئولان و متولیان امر برای تقویت و حفظ زندگی عشایری نسبت به اختصاص اعتبار در حوزه های مختلف خدمات رسانی و زیرساخت ها در مناطق عشایری از هیچ کوششی دریغ نکنند، زیرا در صورت ادامه این روند در آینده ای نزدیک باید برای همیشه با عشایر و زیبایی های کوچ و زندگی عشایری خداحافظی کرد.

کاشکی یه سال همه مالا بار بوونن کِل یَک بنگ بکنین که بُهونانه بزنن کِل یک شو که اَوی یه تش تنگی بزنیم منه چاله دست یکه بگریم و جار بزنیم همه ماله تش منه کار غم اوفتا، نیله که جا بگریم تی یکه دی بنشینیم و گپ دل بزنیم! (ازترانه های مسعودبختیاری)
کلید واژه ها: کهگیلویه و بویراحمد - عشایر - زندگی - استان - محرومیت - استان کهگیلویه - جامعه - سبک زندگی - برنامه - مدیران - طبیعت - تامین - بودجه - تاریخ - اشتغال - متفاوت - بیکاری - اضطراب - انتظار - اقتصاد - نهاده - کشور - سنتی - آمار - نشان

آخرین اخبار سرویس:
می توان با صرع هم کودکانی سالم داشت

می توان ریزش موی ارثی را کنترل کرد

تاسی به سیره فاطمی؛ شاخصه شیعه حقیقی

تأثیر تزریق ژل بر کاهش درد آرتروز زانو

کتاب «سرباز کوچک امام» در قم نقد و بررسی می شود

تصویرهای درخشان از کابوس های جنگ

برف رفت، آلودگی جای آن را گرفت

حضرت زهرا (س) معیار حقانیت ولایت حضرت علی(ع) است

افزایش قابل توجه بارش ها در سرچشمه زاینده رود

فروش گازوییل به صرفه تر از کار کردن است

خط ساحلی خزر در تصرف ساختمان های دولتی و خصوصی

کودکان را از شیر مادر محروم نکنید

بیمارانی که نباید عمل زیبایی انجام دهند

استخدام اپیلاسیون کار حرفه ای در منطقه تجریش تهران

استخدام صندوقدار و وردست جهت آرایشگاه مردانه در زعفرانیه تهران

استخدام آرایشگر ماهر و وردست محدوده تهرانپارس تهران

سجاده نماز برای شیطان دردسر درست کرد !

استخدام مشاور آقا جهت دفتر املاک در کرج

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه

مردم رضایت خوبی از عملکرد احزاب ندارند

استخدام مسئول دفتر خانم در یک کلینیک مشاوره روانکاوی در تهران

مردم رضایت خوبی از عملکرد احزاب ندارند

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه

حضرت زهرا سلام الله علیها ؛ ستاره درخشان خونین

یک میلیارد دلار بودجه برای تقویت مرزهای آمریکا

بررسی مشکلات حوزه زاینده رود و تحولات سوریه در کمیسیون امنیت ملی

شیطان جیغ بنفش کشید! یادداشت روزنامه کیهان

آغاز بیستمین دوره عتبات دانشجویی از فردا / 12 هزار دانشگاهی به این سفر اعزام می شوند

فرماندار مهریز، تامین کتاب بریل روشندلان را خواستار شد

توسعه مراکز دانشگاهی دستاورد 40 ساله انقلاب

نام گذاری پروردگار بر مسمای خود دلالت تام و تمام دارد/ سجده ملائکه بر حضرت زهرا(س)

عکس | آن جا بوده که گفتند فاطمه «امّ ابیها»

مصداق ذکر کثیر قرآن

بنیاد مراسم ازدواج اسلامی به ازدواج مسلمانان بریتانیا کمک می کند

استخدام منشی خانم مسلط به زبان انگلیسی با حقوق وزارت کار و بیمه

رؤسای قوا برای کمک به اشخاص در سال 98 چقدر بودجه می گیرند؟

استخدام منشی خانم جهت جوابگویی تلفن در محدوده مرزداران تهران

واکنش برادرِ شهید چمران به اظهارات جنجالی موسوی خویینی ها

هفته نامه استخدامی استان قزوین | هفته اول بهمن 97

حاجی نمایندگی مجاز «حاتم طایی» توی قرن بیست و یکم بود

استخدام نیروی خانم جهت تبلیغات و مدیریت فضای مجازی در مشهد

کدام استان ایران، مسئول بازسازی حرم های سوریه شد؟

52 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف یزد مختومه شد

اراده اجرای طرح رتبه بندی معلمان وجود ندارد!

چرا رییس جمهوری در برخی جلسات شرکت نمی کند؟

استخدام متخصص شبکه های مجازی با مزایا در یک شرکت معتبر- گیلان

ورود مدعی العموم به موضوع رعایت بهداشت در مراکز عرضه مواد غذایی / دستورات لازم در محل بازدید صادر خواهد شد

اظهارات مطهری درباره هاشمی، آملی و خبرگان

ماجرای نشست ناتمام در وزارت خارجه/ تأمین کسری بودجه از کدام محل

نام نویسی 700 نفر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن در خراسان شمالی

تکمیل 4 فرودگاه کشور تا اتمام دولت دوازدهم

آینده تحریم و سیاست گذاری در ایران

تصویر دیدنی فضانورد روس از دماوند

آموزش خبرنگاری

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | یکشنبه 30 دی 97

توسعه مراکز دانشگاهی، دستاورد 40 ساله انقلاب

3 رزمایش نظامی 75 روز گذشته از نمای نزدیک

آخرین جزییات از حج سال 98

فردایی مبهم یا آینده ای روشن؟

توسعه مراکز دانشگاهی دستاورد 40 ساله انقلاب

حوزه علمیه؛ اولویت اول تحقق 10 میلیون حافظ/ شرط حفظ قرآن برای فارغ التحصیلان حوزه لحاظ شود

لحظه رویارویی با بزرگ ترین کوسه سفید جهان

استخدام چرخکار،زیگزال دوز،کارگرساده در یک مجموعه معتبر

4 تا از بهترین و بدترین عمل های روابط عمومی در سال 2018

امیر خانزادی: نیرو ی دریایی معطل هیچ توافقی نمی ماند

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | یکشنبه 30 دی 97

دشمن دست بردار نیست/ اشراف اطلاعاتی خوبی بر داعش داریم

با دوربین مخفی مردم را نصف عمر کردند!

وقتی می گویند: روزی هر جنبنده ای با خداست

کنفرانس بین المللی چابهار با حضور 35کشور برگزار می شود

اجرای 48پروژه استراتژیک عمرانی و زیربنایی در سواحل مکران

حوزه علمیه اولویت اول تحقق 10 میلیون حافظ/ شرط حفظ قرآن کریم برای فارغ التحصیلی از حوزه لحاظ شود

دوچرخه سواری در شیب عمودی کوهستان!

آشنایی با اصول حاکم بر تعقیب، بازداشت و محاکمه براساس قانون اساسی

سازمان های مردم نهاد نیازمند همبستگی هستند

شیرین کاری تکراری احمدی نژاد (عکس)

جمع بندی روز: شنبه، 29 دی 1397

اقدام پژوهی چگونه توانستم با راهکارهای عملی ، ایجاد انگیزه مطالعه و یادگیری درس تاریخ را دردانش آموزان تقویت نمایم ؟

چگونه دندان هایی سفید و سالم داشته باشیم؟

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 30 دی 97

آتش سوزی اتوبوس در آزادراه تهران - کرج

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

پشت پرده حذف مصوبه مالیات پزشکان چه کسانی هستند؟

استخدام بازاریاب(حضوری، تلفنی، غیرحضوری) با مزایا عالی -تهران

آخرین وضعیت معافیت مالیاتی حقوق کارمندان در سال 98

استخدام کارشناس ارشد روانشناسی آقا در یک مرکز درمانی معتبر

استخدام بازاریاب حرفه ای با پورسانت در یک شرکت معتبر/بندر عباس

چه کنیم تا خدا مصلحت خود را بر ما بفرستت

یادداشت/ محمدهادی صحرایی شیطان جیغ بنفش کشید!

باغ موزه دفاع مقدس کرمان بهسازی و مرمت می شود

برگزاری یادواره شهید حاج علی محمدی پور و شهدای دقوق آباد

5 مجلس تعزیه در ده زیار کرمان برگزار می شود

استخدام کارمند اداری،مسئول دفتر دریک شرکت معتبر بازرگانی-تهران

استخدام مشاور ثبتی در شرکت هدف برتر فردای پاسارگاد در تهران

استخدام منشی در شرکت حمل و ­نقل بین­ المللی مارال ترانس/تهران

استخدام کارشناس عملیات ( صدور اسناد )،منشی،خدمتکار در تهران

پایان ششمین نمایشگاه کتاب جنوب کرمان

در گفت وگو با فارس عنوان شد رؤسای قوا برای کمک به اشخاص در سال 98 چقدر بودجه می گیرند؟

استخوان های باستانی در گوردخمه های سیراف!

فال آنلاین دیوان حافظ یکشنبه 30 دی ماه 97

زندگی عشایر کهگیلویه و بویراحمد همچنان بر لبه تیغ محرومیت+(تصاویرو فیلم)

زندگی عشایر کهگیلویه و بویراحمد همچنان بر لبه تیغ محرومیت+(تصاویرو فیلم)