مطالب مرتبط:
برگزاری جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان بر مزار جبار باغچه بان
مراسم گرامیداشت جبار باغچه بان پدر ناشنوایان ایران برگزار شد
طلیعه جشنواره تئا تر کودک ونوجوان با بزرگ داشت جبار باغچه بان
بر مزار جبار باغچه بان زنگ 100 سالگی تئاتر کودک و نوجوان نواخته می شود
اهدای جایزه جبار باغچه بان در دومین همایش با من بخوان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 آبان 1397 ساعت 15:402018-11-15فرهنگي

فلاش بک به «جبار باغچه بان» در یک روز بارانی


مراسم جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در تهران با حضور هنرمندان، مسؤولان، اصحاب رسانه و فرهنگ دوستان با گرامیداشت یاد جبار باغچه بان در شهر ری برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این مراسم با تلاوت قرآن و اجرای سرود ملی با حضور گروه ناشنوایان دستان به صورت رسمی آغاز شد.

سپس داوود کیانیان ـ رییس بنیاد نمای کودک ـ پیام پروانه باغچه بان به برگزار کنندگان مراسم بزرگداشت جبار باغچه بان را خواند: با درود فراوان از طرف خانواده باغچه بان از این که با حضور خود روح پدرم را شاد کردید تشکر می کنم.

از اولین سال وداع باغچه بان با زندگی پر تلاش و ثمربخش خویش، هر ساله ناشنوایان با گرد آمدن بر سر مزار وی، یاد او را سپاس و گرامی داشته اند.

اکنون بسیار خوشحالم از این که می بینم پس از سال های سال درخت معرفت دیگری که پدرم صد سال پیش کاشته است، بار دیگر جوانه زده و شاخ و برگ خود را نمایان می کند و این همه را از علاقه مندی بنیاد نمایش نمایش کودک و همه عزیزان فرهنگ دوستی می دانم که به این شاخه از فعالیت های باغچه بان و اهمیت آن در پرورش جامعه ایران توجه کرده و در راستای چنین هدفی کوشش می کند.

با تاسف بسیار از این که امروز در جمع شما نیستم، چشم هایم را می بندم و با بال خیال به چشمه علی، به خانه پدر می آیم و به شما عزیزان خوش آمد می گویم و بار دیگر با قدردانی بسیار برای همگی آرزوی موفقیت دارم.

باغچه بان از سوز دل مایه گذاشت مریم کاظمی ـ دبیر بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان ـ در این مراسم با قدردانی از حضور تمام اساتید و مهمانان، گفت: امسال بیست وپنجمین سال برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان برگزار نمی شود و درنتیجه چند برنامه در کنار برنامه های روتین جشنواره برگزار می شود؛ ربع قرن برگزاری جشنواره تئاتر کودک و صد سالگی تئاتر کودک که بنیاد نمایش کودک دو سال قبل نوید این اتفاق را داد.

وی افزود: یادمان آمد فردی با سوزش درون و احترام کاری کرده است که از دوران انقلاب مشروطه سابقه نداشته و از امکانات خود برای رشد جامعه استفاده کرد.

همه در دبستان توسط باغچه زندگی با جبار آشنا شدیم.

در آن دوران به نکات مهمی توجه می شد و تلاش و کوشش کسانی است که از سوز دل مایه گذاشتند ما را به جایگاه کنونی رسانده اند.

باغچه بان را زنده کنیم داوود کیانیان هم یادداشتی درباره جبار باغچه بان خواند و در قالب آن نکاتی را به مسؤولان یادآوری کرد: زنده یاد جبار باغچه بان در بسیاری از زمینه های فعالیت برای کودکان در ایران پیش گام بوده است.

در زمینه های آموزش؛ تالیف کتاب الفبا و آموزش ناشنوایان، تربیت و تقدم پرورش بر آموزش؛ با شعر، سرود، بازی، نمایش و مهارت های زندگی، انتشارات؛ نشر دفتر شعر، قصه، تصویرگری کتاب کودک، مسائل نظری تربیتی و نمایشنامه و در زمینه نمایش؛ بازی های نمایشی، نمایش خلاق، نمایش در کلاس درس، اشعار نمایشی، اجرا با کودکان، ساختن تن پوش و ماسک و اکنون بعد از گذشتن نزدیک به یک قرن بعضی از فعالیت هایش امروزه نیز پیش گامی خود را حتی در این زمان حفظ کرده اند؛ مانند تصویرگری کتاب نمایشنامه برای کودکان که هنوز همگانی نشده است.

با توجه به فضاهای بسته و محدود زمانش، پیشگام بودن در این فعالیت ها، تنها از یک قهرمان ساخته است.

وی گفت: بزرگ داشت جبار باغچه بان، بزرگ داشت یک فرهنگ است.

نکوداشت هنر برای کودکان است.

پاس داشت یک قرن تئاتر کودکان است و در نهایت احقاق حقوق کودکان است به ویژه کودکانی که به هر دلیلی از بازی و تحصیل و پرورش باز مانده اند.

کیانیان ادامه داد: ما چرا قدر قهرمان های خود را نمی دانیم؟ جبار باغچه بان بی شک یکی از مفاخر این کشور است که می شود به او افتخار کرد چراکه از او می توان به عنوان یک شهروند الگو نام برد، اما نه پارک، نه یک خیابان، نه یک میدان و نه حتی یک کوچه به اسم او نیست.

نه تندیسی از او ساخته ایم و نه آرامگاهش را بعد از نیم قرن رونقی داده ایم.

وی سپس گفت: پیشنهاد ما تئاتری ها این است که یک: تالار هنر که ویژه اجرای تئاتر برای کودکان و نوجوانان است، به نام تئاتر باغچه بان نام گذاری شود.

دو: ما صد سال تئاتر کودک داریم اما موزه تئاتر کودک نداریم تا اسناد ارزش مند این هنر را در آنجا به نمایش بگذاریم از شهرداری تقاضا داریم مکانی را در اختیار ما دست اندرکاران تئاتر کودک قرار دهند تا این مستندات اعم از عکس، بروشور، پوستر، لباس، نمایشنامه، عزوسگ، موسیقی و فیلم خواهد بود را در آن جا و به نام زنده یاد جبار باغچه بان حفظ و نگهداری کنیم.

سنگ قدیم مزار جبار باغچه بان در کنار آثار ادبیات نمایشی او نیز از این آثار ارزشمند آن گنجینه خواهد بود.

تجدید عهد با هنرمندی که از پا ننشست سپس اردشیر صالح پور ـ مشاور دبیر بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان ـ به عنوان مجری روی صحنه رفت و درباره این مراسم، گفت: به حرمت و تکریم بزرگ مردی که خدمات بزرگ نمایشی و فرهنگی به این مرز و بوم کرده است دور هم جمع شده ایم.

احمد آرام درباره جبار باغچه بان گفته است که او بسیار کوشید تا الفبا را آسان کند، چون در ابتدا واقعا آموزش الفبا دشوار بود.

وی افزود: تلاش های زنده یاد باغچه بان ستودنی است.

او روی حقوق کودکان و زنان مبنای آموزش خود را قرار داد چون دقت می کرد که این دو قشر جامعه، آینده سازان کشور هستند.

همین مسائل سبب شد در این روز بارانی تجدید عهد کنیم با او که از سپیده صبح تا سر بر بالش گذارد معلم بود.

ناتالی ازاکس در کتاب خود اعلام کرده بود که جبار قبل از روسیه تئاتر خلاق کودک کار کرد البته امروز جشن مقدماتی را برگزار کردیم و جشن بزرگ تر در دوم آذرماه در همدان برگزار می شود با این دو مراسم، پیوند برقرار کردیم میان ری باستان و همدان باستان.

لزوم احیای مزار باغچه بان با رعایت آیین ها در ادامه این مراسم، اصغر همت از اعضای شورای راهبردی جشنواره با اعلام این نکته که عرضه هنر همواره دچار مشکل بوده است، گفت: هنرمندان و همچنین جبار باغچه بان با ناملایمات مواجه بودند.

هیچگاه دولت فرهنگ را ارج نگذاشته چند سال است در شهرداری اتفاق هایی افتاده و برخی برنامه های فرهنگی برگزار می شوند اما شهرداری وارد روش سیستماتیک نشده و این اتفاق ها به ذوق شهرداران مربوط می شود امیداوارم به شروع فعالیت های باغچه بان برسیم.

به عنوان نماینده خانه تئاتر این طلیعه جشنواره را انتخاب بسیار خوبی می دانم چون آثار باغچه بان ارتباط کامل با تئاتر داشتند.

وی بیان کرد: فرهنگ همواره دچار مشکل بوده است و جبار باغچه بان به خاطر یک نفر که ارزش او را می دانست، به شیراز سفر کرد! متاسفانه ما آینده مان را در گذشته می بینیم! و آرزو می کنیم به دوره جبار باغچه بان بازگردیم.

افشار، شهردار شهر ری هم در این مراسم گفت:زمانی که به مقبره زنده یاد جبار باغچه بان رجوع می کنیم، می بینیم این هنرمندان مورد غفلت قرار گرفته اند.

سید احمد محیط طباطبایی، قائم مقام ایکوم نیز درباره بازسازی مقبره جبار باغچه بان گفت: احیای مقبره مشاهیر نباید به معنای از بین رفتن حافظه تاریخی و یا آیین ها باشد.

باید توجه داشت که یکسان سازی در فرهنگ ایرانی جای ندارد.

وی در پایان افزود: بعد از انقلاب مشروطه بود که آموزش و پرورش به میان مردم آمد اما در این میان جبار باغچه بان همگان را به شیوه آموزشی خود وارد کرد.

هفته اول آذر و بزرگ داشتی دیگر برای بزرگ مرد فرهنگ ایران محسن سلیمانی، رییس ارسباران درباره رونمایی از کتابی به نام خودنوشت که حاوی زندگی مرحوم باغچه بان از زبان فرزند او است، گفت: با همت بنیاد نمایش کودک و خانواده باغچه بان کتابی که سال 1354 و10 سال بعد از مرگ جبار باغچه بان منتشر شده بود، چاپ می شود و قرار است هفته نخست آذر در فرهنگسرای ارسباران رونمایی از این کتاب صورت بگیرد.

همچنین در این ایام، به مدت یک هفته جشن صد سالگی تئاتر کودک در ارسباران برگزار می شود.

در پایان مراسم، حاضران سر مزار جبار باغچه بان جمع شدند و صالح پور بخش هایی از کتاب خود نوشته را خواند و پس از قرائت فاتحه این مراسم تمام شد.

در این مراسم هنرمندانی همچون داوود کیانیان، حسین فدایی حسین، فائزه فیض، اصغر همت، بابک محمدی، قاسمی، رضا آشفته، علیرضا درویش نژاد ـ مدیرکل ارشاد استان همدان ـ، مدیران اداره کل فرهنگ و هنر آموزش وپرورش، محیط طباطبایی ـ قائم مقام ایکوم ـ، افشار ـ شهردار شهر ری ـ و جمعی از مدیران و فرهنگ دوستان حضور داشتند.

بیست وپنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان از 28 آبان تا 4 آذرماه در همدان برگزار می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: باغچه بان - باغچه - برگزار - کودک - جشنواره - ناشنوایان - تئاتر - کودک و نوجوان - مراسم - بین المللی - نوجوان - نمایش - بنیاد - مراسم بزرگداشت - انقلاب مشروطه - برنامه - فرهنگ - ایران - زندگی - آموزش - سالگی - جامعه - زنده - خانواده - موفقیت - پروانه - کودکان - مشروطه - شهر ری - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
زخم شمشیر، بازیگران «شاه لیر» را بیمه کرد

تقویم و اوقات شرعی بیست و سوم آذر شیراز + فیلم

حاشیه های جشنواره فیلم فجر با راه ندادن فیلم های حساس در نطفه خفه می شود

دست هایی که برای هنرمندان 5 تا 14 ساله به صدا درآمدند/ پایان جشنواره بی ادعا و منت

جشنواره کتاب کودک و نوجوان مسیر پرافتخاری برای کاشان رقم می زند

تصاویر/ آیین رونمایی از کتاب «تاریخ تشیع در خوزستان»

زخم شمشیر، بازیگران «شاه لیر» را بیمه کرد

وعده ای برای فارغ التحصیلان رشته موسیقی

امارات با آثار ایرانیان برای خود تاریخ می سازد

بازگشت بیش از 11 هزار شی تاریخی به ایران

ویدئو / موسیقی فیلم؛ «دسته سیسیلی ها»

روایت بیژن بیرنگ از ساخت خانه سبز تا به قهقرا رفتن شام ایرانی

اتاق تاریک بهترین فیلم جشنواره کرالا شد

هشدار درباره ترجمه های قلابی

کاظم سیاحی در گفت وگو با فارس: «لیسانسه ها» فرم جدیدی از طنز را ارائه کرد/ سریالی که تلاش کرد واقعیت ها را تصویر کند

پشت صحنه «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری

«منصور خورشیدی» شاعر مازندرانی درگذشت

گریم عجیب عاطفه رضوی در «خروس لاری» + عکس

وزیر ارشاد: میانگین بالای سن ازدواج نگران کننده است/ با خانواده می توان به آینده ایران امیدوار بود

پرش مرگبار دو نوجوان از حصار مرزی ایالات متحده +فیلم

دکتر استرنج 2 ساخته می شود/پیش تولید فیلم جدید کمپانی مارول کلید خورد

آغاز به کار نخستین جشنواره بین الملل کتاب کودک و نوجوان کاشان

نخستین تصویر از سریال جدید مهران مدیری منتشر شد

حاشیه های جشنواره فیلم فجر با راه ندادن فیلم های حساس در نطفه خفه می شود!

اولین تصویر از سریال «هیولا» مهران مدیری

جشن تولد « بتهوون » در تالار رودکی و جای خالی بزرگان

«بمب یک عاشقانه» صدرنشین جدول فروش سینما شد

«منصور خورشیدی» شاعر مازندرانی درگذشت

برگزیدگان دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت تجلیل شدند+اسامی

اولین تصویر از شاهکار مهران مدیری منتشر شد

آغاز به کار نخستین جشنواره بین الملل کتاب کودک و نوجوان کاشان

کلمات قصار/ فروغی بسطامی: کوته کن این افسانه را

دعوای توییتری ضرغامی و آشنا بالا گرفت

اولین تصویر از هیولای مهران مدیری

نمایی از پشت صحنه سریال جدید مهران مدیری و پیمان قاسمخانی+عکس

تبعات پیام تبریک به شهردار یزد + فیلم

بخش خبری 20,پنجشنبه ,22 آذر مرکز قزوین+فیلم

گریم متفاوت عاطفه رضوی در نمایش خروس لاری در نقش خانم آغا

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تعریف هنر بازنگری کند

داستان بی پایان

تئاتر خصوصی با خودش موضوعاتی خارج از اراده را تحمیل می کند

نمایش لایه های پنهان زندگی غلامحسین دینانی در فیلم سالک فکرت

نمایی از پشت صحنه سریال جدید مدیری و قاسمخانی+عکس

اولین تصویر از هیولای مهران مدیری

برگزاری جشنواره طبخ غذای خانگی و محلی در مه ولات

برگزاری جشنواره الگوهای برتر مسجد محوری در اردبیل

پشت صحنه و جلوه های ویژه فیلم سینمایی انتقام جویان: جنگ ابدیت

ژست جالب حمیدرضا آذرنگ در کنار خانم بازیگر معروف + عکس

«قصه دلبری» روایت عاشقانه زندگی شهید مدافع حرم

برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی در گیلان

پرفروش ترین فیلم های هالیوود در سال 2018

نخستین تصویر از ماهور الوند در «نهنگ آبی»

سفر وزیر ارشاد به کاشان

کاشان باید شاهد رویدادهایی در تراز ظرفیت هایش باشد

برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی در گیلان

اولین تصویر از هیولای مهران مدیری! +عکس

ماهور الوند در نمایی از سریال «نهنگ آبی» +عکس

پرفروش ترین فیلم های هالیوود در سال 2018

موسیقی متن فیلم سینمایی تلقین ؛ هانس زیمر

واکنش توییتری دانشجویان به اکران فیلم هالیوودی مستهجن در سینمای بجنورد/ هدف؛ عادی سازی بی بند و باری است

عکاس مهابادی دیپلم افتخار جشنواره روسیه را کسب کرد

عکاس مهابادی دیپلم افتخار جشنواره روسیه را کسب کرد

نقد فیلم مارموز ، یک کمدی سیاسی تمام عیار

امواج سومین جشنواره فیلم موج بر سواحل مرجانی کیش

نخستین تصاویر از ماهور الوند در «نهنگ آبی» + عکس

دفاع هوشنگ گلمکانی از اصغر فرهادی: پنجه به صورت آدم موفق نکشیم

امواج سومین جشنواره سراسری فیلم موج بر سواحل مرجانی جزیره کیش

حرف های دردناک زیبا بروفه در مراسم ختم همسرش+ ویدیو

آتش گرفتن بنای تاریخی در املش

کارگاهی از آثار تجسمی استاد آویشی

مشارکت صدا و سیما در تولیدات فرهنگی دفاع مقدس+فیلم

شباهت جالب «ماهور الوند» و خواهرش/ عکس

وزیر ارشاد: سهم فرهنگ و هنر از بودجه بسیار اندک است

شفر با دوربین صدا و سیما مصاحبه نکرد

بازگرداندن الواح و اشیای تاریخی دوران هخامشی به کشور

زاویه هایی از ورزش گلستان + فیلم

وزیر ارشاد: سهم فرهنگ و هنر از بودجه بسیار اندک است

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور بسیار اندک است

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور بسیار اندک است

«قوانین مدیریت» منتشر شد

«منصور خورشیدی» شاعر مازندرانی درگذشت

خواجه امیری در کنسرت عقیلی تجلیل می شود

تجهیز 7 اثر تاریخی فارس به سامانه فروش بلیت الکترونیک

سهم فرهنگ و هنر از بودجه کشور همواره اندک بوده است

ماهور الوند در «نهنگ آبی»+ عکس

شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

اجرای طرح «هر شهروند یک کتاب» در سنندج

پول بدهید، تندیس از دست وزیر بگیرید! +فیلم

انیمیشن کوتاه هِی گوزن!

بمب معادی ترکید

معرفی و امضای کتاب نمایشنامه «گل ناز و گل یار»

بمب معادی ترکید

بهره برداری از گذر آب انبار خان کاشان با حضور وزیر ارشاد

ساز هنرمندان موسیقی شهرری برای هفته فرهنگی کوک شد

نذر فرهنگی کتاب در شهرستان ری اجرا می شود

معرفی خرمای ایران در منهای نفت

بهره برداری از گذر آب انبار خان کاشان با حضور وزیر ارشاد

تجلیل از «ایرج» در کنسرت سالار عقیلی

رونمای از سریال نوروزی شبکه یک

برگزاری نشست تخصصی «برخوان دوست» در یزد+عکس

فلاش بک به «جبار باغچه بان» در یک روز بارانی

فلاش بک به «جبار باغچه بان» در یک روز بارانی