مطالب مرتبط:
با بسته حمایتی«فاوا» ورود به بازارهای بین المللی میسر می شود
ورود سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی
مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری: به دنبال ورود به بازارهای جدید بین المللی هستیم
ورود سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی
ورود سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 آبان 1397 ساعت 15:352018-11-15اقتصادي

با بسته حمایتی«فاوا» ورود به بازارهای بین المللی میسر می شود


مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیراً از رفع چالش های پیش روی صادرات حوزه فاوا با تدوین بسته حمایتی خبر داد.

- با بسته حمایتی فاوا ورود به بازارهای بین المللی میسر می شود " مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیراً از رفع چالش های پیش روی صادرات حوزه فاوا با تدوین بسته حمایتی خبر داد.

شعار سال": در پی اعلام این خبر با حمیدرضا احمدیان درباره این بسته حمایتی و چگونگی رفع چالش های حوزه صادرات فاوا به گفت و گو نشسته ایم که می خوانید.

چه عواملی موجب شد که بسته حمایتی صادرات حوزه فاوا تدوین شود؟ یکی از بخش هایی که در صادرات به آن توجه نشده، حوزه ICT است و این در حالی است که کشور پتانسیل کافی در زمینه صادرات فاوا بخصوص در حوزه نرم افزار و خدمات را دارد ولی با چالش های بزرگی همچون نبود چارچوب و برنامه های مدون، نبود آموزش های تخصصی برای ورود جوانان به بازارهای بین المللی و.

رنج می برد.

فعالان بخش خصوصی انتظار داشتند تا دولت با ورود مؤثر خود چالش های پیش روی صادرات حوزه فاوا را رفع کند تا بتوانند در بازارهای بین المللی حضور یابند.

بر همین اساس برای رفع چالش ها، وزارت ارتباطات بسته حمایت از صادرات فاوا را با همکاری فعالان بخش خصوصی (اعم از اتاق بازرگانی ایران، سازمان نظام صنفی، انجمن ها) و بخش دولتی (سازمان توسعه تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) تدوین کرد.

این بسته بعد از تدوین به تصویب کمیته کارشناسی توسعه صادرات غیرنفتی رسید و اکنون به عنوان یک سند راهبردی و یک نقشه راه کلان حوزه صادرات فاوا مطرح است.

این بسته حمایتی دقیقاً چه مشکلاتی را از مسیر صادرات فاوا رفع خواهد کرد؟ طبق این سند ابتدا مشکلات پیش روی صادرات و حضور در بازارهای بین المللی فاوا شناسایی می شود تا چالش ها برای ورود محصولات فاوا به بازارهای بین المللی به حداقل ممکن برسد و به نوعی با تدوین و طراحی بسته حمایتی فاوا به دنبال ارائه تصویری کلان و ترسیم خط مشی ها هستیم تا ضمن شناسایی چالش ها و ارائه راهبردهای متناظر، با کمک بخش های دولتی مسئول و با محوریت بخش خصوصی و رعایت اصولی همچون زمانبندی مناسب، برنامه های تدوین شده را اجرایی کنیم و بتوانیم وارد بازارهای بین المللی شویم.

طبق بسته حمایتی، وظیفه وزارت ارتباطات در صادرات حوزه فاوا چیست؟ تدوین برنامه های لازم در بزرگ شدن فضای کسب وکار بخش فاوا، تحرک بخشی مناسب بازار، اتصال به بازارهای بین المللی، حداکثر استفاده از ظرفیت های موجود در کشور و حضور مؤثر در منطقه از جمله اهداف و وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

امروز همه کشورها در فضای رقابتی به دنبال بهره برداری حداکثری در حوزه صادرات فاوا هستند و تحقق چنین اهدافی نیازمند وجود مدل اجرایی و به تبع آن برنامه های مؤثر و دقیق است و قطعاً توان این راهبری در مجموعه وزارت ارتباطات وجود دارد.

امر صادرات فاوا نیازمند یک رگولاتور تخصصی بوده و طبیعی است که وزارت ارتباطات دارای چنین تخصصی است به همین دلیل این وظیفه برعهده این وزارتخانه قرار دارد.

البته تأکید می کنم که بخش دولتی به دنبال ایجاد بسترهای مناسب و تسهیل گری در امر صادرات حوزه فاوا است و بعد از تدوین برنامه اجرایی کارها به دست بخش خصوصی سپرده می شود.

طبق گفته شما قرار نیست که دولت در بخش های اجرایی ورود کند از این رو این سؤال مطرح است که چگونه این طرح ها و برنامه ها شکل اجرایی به خود خواهد گرفت؟ بله باز هم می گویم دولت قرار نیست متولی انجام امور باشد.

دولت معتقد است باید بخش خصوصی متولی اجرای برنامه های حوزه صادرات در ابعاد مختلف باشد.

دولت فقط می خواهد بستر لازم را برای ورود به بازارهای بین المللی با اولویت قرار دادن بخش نرم افزار و خدمات فراهم کند، چرا که در بیشتر حوزه های صادراتی دولت مجری نیست و تنها در فرآیند صادرات نقش دارد.

اما باید گفت بخش فاوا متفاوت از دیگر بخش های صادراتی است و باید در این بخش شاهد اقدام های متفاوتی از سوی دولت باشیم.

به عنوان نمونه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به نهادی با ماهیت تسهیل گری یا مجری فنی نیاز دارد تا بخش خصوصی را به سمت صادرات و بازار های بین المللی هدایت کند.

به عنوان مثال در زمینه آموزش بخش های زیادی در بخش خصوصی وجود دارند که می توانند برای حضور در بازارهای بین المللی به جوانان آموزش های لازم را ارائه دهند بنابراین جوانان به این بخش های آموزشی معرفی خواهند شد تا آموزش های لازم و متناسب با حضور محصول در بازار های بین المللی را فرا بگیرند.

وزارت ارتباطات در خصوص اجرایی کردن این بسته حمایتی تاکنون چه اقدام هایی انجام داده است؟ اولین اقدامی که وزارت ارتباطات با کمک سازمان توسعه تجارت و بخش های خصوصی انجام داده تدوین آیین نامه ای برای حمایت از صادرات نرم افزار و خدمات است.

طبق این آیین نامه وظایف تمام بخش های دولتی در جهت کمک به صادرات حوزه نرم افزار و خدمات تعریف و پیش بینی شده است.

البته در بسته حمایت از صادرات فاوا به مقوله های دیگر حوزه صادرات مانند سخت افزار و.

نیز پرداخته شده است ولی از آنجایی که اجرایی کردن آنها و دیگر بخش های صنعت فاوا زمانبرتر است بنابراین بخش نرم افزار و خدمات به دلیل دارا بودن ظرفیت و پتانسیل بالا و داشتن نیروهای متخصص در حوزه فناوری اطلاعات (IT) در اولویت قرار گرفته است تا بتوان از این پتانسیل برای ورود به بازارهای بین المللی استفاده کرد.

به گفته فعالان و کارشناسان حوزه فاوا در کشور نگاه صادراتی به این حوزه وجود ندارد و تولیدکنندگان محصولات نرم افزاری و خدماتی بیشتر بازار داخل را مدنظر قرار می دهند و این خود سد راهی برای ورود به بازارهای بین المللی است.

آیا تغییر این دیدگاه در بسته حمایتی فاوا دیده شده است؟ ما در یک اکوسیستم کارآفرینی هستیم و باید در این اکوسیستم پارامترهای اقتصاد جدید را وارد کنیم.

اقتصاد امروز دنیا، مفاهیمی همچون اقتصاد اشتراکی، اقتصاد پلتفرمی را درک می کند که هریک دارای استانداردهای مختص به خود است.

در این اکوسیستم نیاز داخلی نیز دیده می شود بنابراین ممکن است یک تقاضا مطابق با بازار داخلی تولید شود.

از سوی دیگر برای اینکه محصولی وارد بازارهای بین المللی شود باید پارامترهایی مانند استانداردهای فنی، سطح نیاز و مدل ورود به بازار جهانی و.

در تولید محصول مناسب با صادرات دیده شود که در این بسته نیز قطعاً به این موضوع توجه شده است.

نیروهای انسانی کشور ما دارای توان فنی و مهندسی خوبی هستند و قابلیت حضور در بازارهای بین المللی را در تولید نرم افزار و خدمات دارند ولی باید در شناسایی فرصت های ورود به بازارهای بین المللی و ارتقای سطح دانش و کیفیت خروجی های مورد انتظار به آنها کمک کنیم تا با نگاه به بازار بین المللی محصولات خود را تولید کرده و به سمت بازارهای بین المللی هدایت شوند.

وقتی بحث حمایتی به میان می آید همیشه حمایت مالی مدنظر قرار می گیرد.

آیا این بسته حمایتی، کمک های مالی را نیز شامل می شود؟ یکی از ابتدایی ترین اقدامات، حمایت مالی است و این موضوع در این بسته نیز پیش بینی شده است اما واقعیت این است که مسائل مالی حداقل نیاز شرکت ها است و آنها بیشتر به دنبال ایجاد و حفظ بازار بین المللی خود، درخواست مطالعات بازار و شرکت در نمایشگاه ها برای به دست آوردن بازار هستند.

مثلاً شرکتی اعلام می کند می خواهد در نمایشگاهی تخصصی با هدف به دست آوردن بازار شرکت کند.

در همین راستا نهادهایی همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات از محل وجوه اداره شده به او کمک می کنند و تمهیداتی برای تشویق بابت موفقیت در بازار نیز پیش بینی شده است.

ولی موضوع مهم مکانیزم های پایداری در بازار است.

بنابراین اگر شرکتی به صورت پایدار در بازار بماند می تواند برای توسعه بازار و محصول از ظرفیت های موجود در وزارت ارتباطات با مراجعه به پرتال دبیرخانه وام وجوه اداره شده از وام های کم بهره استفاده کند.

البته باید گفت در ارائه وام حداقل و حداکثر مبلغ دیده نشده است چون تزریق مالی در چارچوب های ریالی را منطقی نمی داند و معتقدیم این کار موجب می شود تا اهداف و برنامه های شرکت مربوطه به فراموشی سپرده شود.

طرح های زیادی در کشور نوشته می شود اما مهم بحث عملیاتی کردن آن است.

فکر می کنید چه زمانی این بسته شکل اجرایی به خود بگیرد؟ اکنون این بسته با انجام دو اقدام مهم که متأسفانه فعلاً از نام بردن آن معذورم به نوعی کارهای اجرایی آن شروع شده و شکل اجرایی به خود گرفته است.

با این حال به دستور وزیر برنامه های اجرایی مرتبط با توسعه صادرات فاوا در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سرعت گرفته، چرا که یک پروژه راهبردی و اولویت دار است.

قطعاً برخی از اقدامات ممکن است با خللی مواجه شود که این امر به نو بودن موضوع توسعه صادرات فاوا برمی گردد.

آنچه اهمیت دارد این است که یک وفاق خوب در بخش های دولتی و غیر دولتی برای اجرای آن وجود دارد.

ما اگر 50 درصد راهبردهای پیش بینی شده این بسته را اجرایی کنیم شاهد یک دوره جدید در زمینه صادرات حوزه فاوا و بازارهای بین المللی آن خواهیم بود.

البته موضوع توسعه فضای فری لنسری(برنامه نویسی آزاد) در بعد ملی و بین المللی نیز بسیار حائزاهمیت است و اگر عملیاتی شود کمک شایانی به مقوله توسعه صادرات فاوا خواهد کرد.

به هرحال ما قشرعظیمی از جوانان تحصیلکرده، با استعداد و علاقه مند در کشور داریم که آماده حضور در بازار فاوا هستند.

یکی از مؤثرترین و راهبردی ترین اقدامات نیز توسعه فضای فری لنسری است.

توسعه فضای کسب و کاری پلتفرمی زمینه اتصال و حضور جوانان را در این بازار فراهم می آورد و نه تنها باعث افزایش جذب نیروی کار، بلکه خود عامل مؤثری برای حضور در بازارهای بین المللی می شود.

برنامه نویسی آزاد یکی از مهم ترین موضوعات ایجاد کسب و کار و توسعه بازار در دنیا است و ما نیز در کشور تجربه مثبتی در این زمینه داریم.

در بسته صادرات فاوا یکی از مهمترین راهبردها همکاری های منطقه ای و بین المللی است که ظرفیت بسیار مثبتی در بخش های مختلف فاوا در کشور برای آن وجود دارد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار 23 آبان 97، شماره: 6923
کلید واژه ها: بسته حمایتی - صادرات - بین المللی - حمایت - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات - وزارت ارتباطات - بسته - ارتباطات - فناوری اطلاعات - سرمایه گذاری - وزارت - برنامه - فناوری - اطلاعات - اتاق بازرگانی - مشکلات - فضای کسب وکار - سرمایه - نوآوری - دولت - توسعه صادرات - توسعه - نرم افزار - دفتر - بزرگ - کسب وکار - جوانان - انتظار - تصویری - وظیفه

آخرین اخبار سرویس:
تنها سه کارخانه تولید کمپوست در ایران داریم

قانون اصلاح قانون چک جنبه پیشگیری کننده دارد

مظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهران

دورهمی قنادان ایران

همخانگی مسالمت آمیز با مادر شوهر

تنها سه کارخانه تولید کپوست در ایران داریم

نرخ های عجیب در بازار خودرو

واردات یک هزار و 71 تُن نخود فرنگی به کشور + جدول

جزییات برنامه ریزی سفرهای دریایی نوروز

افزایش 13 درصدی صادرات غیرنفتی

آپارتمان نوساز در تهرانپارس چند؟

رشد 13 درصدی صادرات غیرنفتی

فارس من/ رییس انجمن محصولات سلولزی کشور در گفت وگو با فارس: دلایل کاهش نیافتن قیمت پوشک/ 80 درصد قیمت محصولات سلولزی متاثر از نرخ ارز است

جزییات اولیه از پرونده بزرگ قاچاق قطعات خودرو

هدفون بی سیم در بازار چند؟

آلمان هم درگیر اعتصاب کارگران شد

برندگان و بازندگان یارانه بنزین

مظنه خرید موتورسیکلت در بازار چقدر است؟

کاهش قیمت میلگرد در بازار آهن

جدیدترین قیمت دام زنده سبک در برخی استان ها

قانون اصلاح قانون چک جنبه پیشگیری کننده دارد

رشد 71 درصدی اعتبار هزینه ای حمایت از پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری

بهترین گزینه های سرمایه گذاری در شرایط آشفتگی بازار کدامند؟

تعداد ثبت نام کنندگان کارت سوخت المثنی به مرز یک میلیون نفر رسید

بنگاه داری خودروسازان بزرگ به معنای از جیب مردم هزینه کردن است

انتصاب 1000 مدیر زن در یک سال

علاج معضل بدمصرفی برق

رقم نجومی و عجیبی که بابت صدور قبض آب و برق و گاز از جیب مردم می رود!

محیط زیست، خط قرمز تولید در خوزستان است

تشخیص پول شویی با تحلیل تراکنش های بانکی

اختصاص اعتبار 7000 میلیارد تومانی برای مقابله با فقر مطلق

ضدمحرک های داخلی قوی تر از تحریم هستند؟

دریای خزر زیستگاه خطرناک برای ماهیان ریز جثه

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل

آبشاری زیبا در اندونزی/ عکس

عراق بازار اصلی کاشی و سرامیک ایران

صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 20 آذر ماه

فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است

تغییر میل جنسی مردان در فصل های مختلف

پولدارهای خانه نشین| درآمد هنگفت 147000 نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

هفت راهکار برای عبور کشور از بحران آب

لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

حبر وزیر صنعت درباره کاهش قیمت خودرو

15 روستای سردشت تا پیش از دهه فجر به شبکه گاز متصل می شود

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

گزارش تصویری بازدید سفیر اندونزی از ظرفیت های آبادان و خرمشهر

توضیحات تازه ی وزیر صنعت در مورد قیمت خودرو

رشد 13 درصدی صادرات غیرنفتی

برای FATF چک بی محل نکشید

فارس من/در گفت وگو با فارس اعلام شد تشکیل کارگروه بازرسی در پایانه های بار/ حذف دلالان از پایانه

15 روستای سردشت تا پیش از دهه فجر به شبکه گاز متصل می شود

15 روستای سردشت تا پیش از دهه فجر به شبکه گاز متصل می شود

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

جریمه شدن یک قنادی به دلیل ارزان فروشی

نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس در گفتگو با فارس: جزییات آخرین وضعیت نمادهای «وپاسار»،«های وب» و «آکنتور»/ 3 پیشنهاد برای تجدید ارزیابی در بودجه 98

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

گزارش تصویری بازدید سفیر اندونزی از ظرفیت های آبادان و خرمشهر

آغاز خرید تضمینی گندم از 4ماه آینده

وعده ارزانی 20 درصدی با FATF؛ پس از گرانی 200 درصدی با برجام

خط کشتیرانی بوشهر - قطر راه اندازی می شود

جدول نرخ سکه و ارز در 1397/9/19

قیمت خودروهای داخلی 1397/9/19

فارس گزارش می دهد طرح حمایت از تولید، تضییع حقوق کسب وکارها یا تامین بودجه تامین اجتماعی؟

وزیر صنعت: مقرر است خودروسازان در هر بار عرضه قیمت را 5 % پایین تر از قیمت های قبلی ارائه کنند

اسحاق جهانگیری در آغوش خاله خود در زادگاهش/عکس

عامل برون زا سبب نوسانات ارزی در اقتصاد کشورمان شد

وزیر نیرو: از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم

قیمت امروز برخی خودروهای تولید داخل+ جدول

وزیر صنعت: قیمت خودرو اصلاح شد

سخنان روحانی؛ چراغ سبز به افزایش قیمت بنزین

قیمت جهانی نفت از مرز 62 دلار گذشت

تصاویر جاسوسی نسل جدید آئودی A3 به اینترنت راه پیدا کرد

گزارش ویدئویی فارس کانال تلگرامی که جیب مردم را خالی کرد

33 درصد صید کشور در هرمزگان انجام می شود

مصوبه بخشودگی وام های کشاورزان به زودی عملیاتی می شود

صادقی: دولت هزینه های خرجِ و بَرج خود را کم کند/ جعفرزاده: دولت بهای ارزانی حامل های انرژی را بدون اجازه از جیب ملت برداشت می کند!

نحوه توزیع گاز مایع در سیستان و بلوچستان ارتباطی با شرکت ملی گاز ایران ندارد

احتمال ادامه روند افزایشی نرخ بهره فدرال رزرو/ روند صعودی قیمت طلای جهانی ادامه می یابد؟

شبکه توزیع گوشت های فاسد در کرمانشاه منهدم شد

لایحه پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد

50 تن فرآورده خام دامی در مهاباد معدوم شد

33 درصد صید کشور در هرمزگان انجام می شود

پولدارهای خانه نشین| درآمد هنگفت 147000 نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

وزیر صنعت، گرانی خودرو را تایید کرد

قیمت شیر و لبنیات خراسان شمالی؛ زیر ذره بین

اقتصاد روستایی خراسان شمالی در چالش بی برنامگی؛ آیا سند توسعه از راه می رسد؟

مدیران پروازی آفت پتروشیمی ایلام هستند

کاروانسرای «قلمدانی» و «یعقوب یاری» مرمت و بهسازی می شود

طرح تامین آب شرب بندرعباس از سدهای شمیل و نیان امروز افتتاح می شود

مساحت دریاچه ارومیه 193 کیلومتر افزایش یافت

سمنان»، استان برتر در رشد اعتبارات هزینه ای و سرانه بودجه

ساماندهی دستفروشان به شواری تامین واگذار شود

تاخیر در اجرای تعهدات پتروشیمی برای مردم پذیرفتنی نیست

ورود دلار به دامنه 10 هزار تومان + جدول

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

جزییات ابلاغیه ارزی گمرک

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 20آذر

کاهش قیمت مسکن تا پایان سال 97

لزوم افزایش رقابت پذیری در صنعت پتروشیمی

با بسته حمایتی«فاوا» ورود به بازارهای بین المللی میسر می شود

با بسته حمایتی«فاوا» ورود به بازارهای بین المللی میسر می شود