مطالب مرتبط:
ایران،رتبه چهارم جهان درتولید علم نانو
شوکران فردا میزبان پدر فلسفه علم ایران شد
پدر فلسفه علم ایران از وضعیت علمی کشور می گوید
ایران در رتبه پانزدهم تولید علم جهان قرار دارد
ایران پیشتاز 25 کشور برتر جهان در رشد کمی تولید علم شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 آبان 1397 ساعت 14:252018-11-15دانش

دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان


مدیرگروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف با بیان این که جایگاه ما در فلسفه علم در جهان مانند جایگاه ما در سایر علوم است یعنی ما بیشتر دنباله رو هستیم تا نظریه پرداز، - به تشریح دلایل  نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان پرداخت و گفت: البته ایران در مبحث فلسفه اخلاق و رابطه علم ودین حرف هایی برای گفتن دارد که دنیا هم شاید طالب حرف های ما باشد.

دکتر ابراهیم آزادگان به مناسبت روز جهانی فلسفه در گفت وگو با ایسنا با بیان یک تعریف کلی درباره فلسفه گفت: فلسفه یعنی مطالعه دقیق و عمیق و تفکر راجع به یک موضوعی؛ یعنی وقتی درباره یک مفهومی فکر، مداقه و تحلیل و بررسی می کنید، مشغول انجام کار فلسفی هستید.

فلسفه به معنای خاص یعنی فکر کردن راجع به امور متافیزیکی و امور متافیزیکی یعنی آن چه در جهان خارج وجود دارد.

فلسفه علم در حقیقت درباره مبانی معرفت بشری، چگونگی دست یافتن به معرفت تجربی، چگونگی نظریه پردازی علم، چگونگی تغییر پارادایم های علمی، و ماهیت این که چگونه روش های تجربی می تواند ما را به صدق و حقیقت در جهان برساند، است.

در یک جمله، فلسفه تفکر راجع به چگونگی دست یافتن به حقایق جهان است و تفکر درباره سوالاتی مانند این که آیا دستیابی به حقایق از طریق تجربه و مشاهده ممکن است یا اینکه اصلا آیا به طور کلی لازم است که ما به این امر دست پیدا کنیم یا اینکه کاربرد برای ما کفایت می کند؟ آیا اصلا حقیقتی وجود دارد که ما با روش تجربی به آن دست پیدا کنیم؟ این سوالات از سوالات مورد مطالعه در فلسفه علم است.

برای فهم این مباحث و وارد شدن به آن لازم است دانشجویان تا حدی با روش های علم تجربی و مدل کردن و نظریه پردازی آشنا باشند.

آزادگان ادامه داد: به طور مثال دانشمندان در حوزه علمی یا سیاستمداران در حوزه سیاسی تصمیم گیری، نظریه پردازی و آزمایش می کنند.

کار فلاسفه این است که از بالا مسیر فعالیت دانشمندان یا سیاستمداران را دنبال کنند و ببینند آیا این مسیر می تواند ما را به صدق یا به طور مثال به رفاه اجتماعی برساند؟ آیا این هدف، هدف درستی است؟ هم چنین بحث های فلسفی فلاسفه بر تفکرات علمی دانشمندان تاثیر می گذارد.

مثلا در علوم شناختی اگر هدف از ساخت مدل، مدلی هوشمند شبیه انسان باشد نظریات فلسفی ما درباره ماهیت ذهن بر مدل سازی علمی از ذهن تاثیر می گذارد، مثلا "نظریه فلسفی تورینگ" بر ساخت کامپیوترهای محاسب و "نظریه مدل کلاسیک فودور" بر ساخت ماشین هوشمند مکالمه گر تاثیر گذاشت.

فیزیکدانانی مانند انیشتین یا هایزنبرگ تحت تاثیر فلسفه آن دوره که از کانت یا پوزیتیویسم گرفته بودند مباحث علمی خود را پیش بردند و بسیاری از اختلافات کنونی بین نظریه پردازان در مورد مدل چند جهانی یا درک مکانیک کوانتوم به اختلافات بنیادین آنها در نظریه متافیزیکی درباره جهان خارج بازمی گردد.

وی در ادامه به تاثیر فلسفه بر مباحث اخلاق علم و فناوری و مشکلات محیط زیستی اشاره کرد و افزود: در بحث اخلاق علم و فناوری و مشکلات محیط زیستی توصیه های فلاسفه اخلاق است که تاثیر جدی بر روند تکنولوژی گذاشته است.

البته به طور متقابل پیشرفت علم و تکنولوژی شناخت ما نسبت به انسان و جهان را تغییر می دهد و این در رابطه ما با یکدیگر، در مباحث اخلاقی و همچنین رابطه ما با جهان و خداوند لاجرم تاثیر می گذارد و مباحث فلسفی جدیدی را ایجاد می کند.

مثلا بحث فردگرایی فلسفی، نظام اقتصادی سرمایه داری روابط انسانی را دچار تغییر می کند و در اینجا سوال پیش می آید که تا چه حد تلاش برای ایجاد رفاه فردی می تواند اخلاقی باشد.

در حوزه علم نیز پیشرفت مباحث علوم شناختی این سوال را پیش می آورد که ما تا چه حد دارای اراده آزاد به معنای "لیبرتارین" هستیم و این درک از انسان تا چه حد مبانی اخلاقی و یا حتی حقوقی ما را تغییر می دهد.

مباحث اخلاقی هم همانطور که گفتم بر روند پیشرفت علم تاثیر می گذارد؛ مانند اینکه چقدر باید روی مطالعات علمی با کاربرد نظامی یا سیویل سرمایه گذاری کنیم و بسیاری مسایل از این دست از سنخ تاثیراتی است که علم بر فلسفه و فلسفه بر علم می گذارد.

وی با اشاره به اینکه اغلب دانشجویان فلسفه علم دانشجویانی هستند که مقطع کارشناسی خود را در رشته های علوم پایه و مهندسی گذرانده اند درباره حضور دانشجویان علوم انسانی در این رشته گفت: دانشجویان ما معمولا دانشجویانی هستند که لیسانس خود را در مهندسی یا علوم ‍ پایه گرفته اند و به دلیل دغدغه های فلسفی خود وارد حوزه فلسفه علم می شوند.

فارغ التحصیلان علوم انسانی هم رشته فلسفه علم را برای مقاطع تحصیلات تکمیلی انتخاب می کنند؛ اما دانشجویان برای ورود به فلسفه علم باید پایه ای در مباحث علمی داشته باشند.

دانشجویانی وارد فلسفه علم می شوند که مبانی علمی را آموخته باشند.

از دانشجویان رشته های علوم انسانی افرادی که وارد حوزه فلسفه علم می شوند، معمولا فلسفه غرب یا فلسفه دین را برای پژوهش انتخاب می کنند.

مدیر گروه فلسفه علم دانشگاه شریف با بیان اینکه تاثیر دو طرفه ای بین مباحث فلسفی علوم و خود علوم وجود دارد، گفت: به دلیل همین تاثیر دو طرفه اگر دانشجویان فلسفه علم با مبانی علمی آشنا باشند، این تاثیر دو طرفه را بهتر درک می کنند.

آزادگان، تاریخ علم را از مباحث مهمی دانست که در فلسفه علم قابل بررسی است و گفت: در فلسفه علم، تاریخ علم چه در غرب و چه در خاورمیانه بررسی می شود، چون همانطور که می دانید علمی که الان در جهان به نام علم مدرن شناخته می شود، تحت تاثیر دوره تمدن اسلامی در ایران، عراق و دیگر کشورهای اسلامی بوده است.

بررسی تاریخ علم برای آگاهی از چگونگی پیشرفت علم برای ما اهمیت دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه علاوه بر تاریخ علم، تاریخ فلسفه نیز در فلسفه علم بررسی می شود، افزود: در کنار تاریخ علم، تفکر بشری، مباحث فلسفی و برهان های فلسفی هم پیشرفت کرده است.

این ها هم بر علم و هم بر تاثیر فهم بشر نسبت به جهان تاثیر داشته اند؛ بنابراین مطالعه تاریخ فلسفه چه در شرق که بیشتر فلسفه اسلامی است و چه در غرب که از پیشاسقراط تا درباره افلاطون و ارسطو تا کانت و هگل و فلسفه تحلیلی است، هم برای ما مهم است.

وی ادامه داد: مطالعات عملگرایانه در مباحث فلسفه اخلاق، اخلاق علم و مهندسی، اخلاق تکنولوژی مباحث فلسفه دین و رابطه علم و دین هم در مطالعه فلسفه علم مهم است؛ زیرا همه این ها یعنی هم فلسفه دین و هم رابطه علم و دین به فهم بهتر ما نسبت به جهان واقع کمک می کند.

فلسفه دین و رابطه علم و دین به ما کمک می کند که دریابیم گزاره های دینی و گزاره های موجه شده با روش تجربی چه تعامل یا تقابلی می توانند با هم داشته باشند و برای فهم جهانی که این گزاره ها توامان بخواهند صادق باشند، چه نظریه متافیزیکی باید داشت.

مباحث ذکرشده مجموعه مطالعاتی است که در گروه فلسفه علم دانشگاه شریف مطرح می شود و استادان آنها را تدریس کرده و دانشجویان مشغول پژوهش درباره آن ها هستند.

مدیرگروه فلسفه علم دانشگاه شریف درباره پژوهش های دانشجویان فلسفه علم در این دانشگاه گفت: این جا محدودیتی برای دانشجویان درخصوص کار کردن بر حوزه های مختلف فلسفی وجود ندارد و دانشجویان از فلسفه کانت تا فلسفه اسلامی و سیاسی، فلسفه زبان و فیزیک مشغول پژوهش هستند.

ما محدودیتی برای دانشجویان ایجاد نمی کنیم تا بتوانند دغدغه ها و نگرانی های فلسفی خود را تعقیب کنند.

علاوه بر مباحث فلسفه تحلیلی مباحث فلسفه قاره ای هم در این گروه تدریس می شود و مشکلی برای انجام پروژه پایانی بر روی این مباحث وجود ندارد.

مدیر گروه فلسفه علم دانشگاه شریف درباره جایگاه شغلی فارغ التحصیلان این رشته در ایران گفت: فارغ التحصیلان فلسفه علم یا وارد حوزه تدریس در دانشگاه ها و یا پژوهش در مراکز پژوهشی کشور می شوند و یا به ترجمه و نگارش کتاب مشغول می شوند و یا ممکن است فلسفه علم را صرفا برای مطالعات شخصی انتخاب کرده باشند و خودشان شغل های اجرایی داشته باشند.

این استاد دانشگاه، جایگاه ایران در فلسفه به طور سنتی را بالاترین جایگاه در جهان اسلام نامید و افزود: به صورت کلاسیک فلسفه ایران یا فلسفه اسلامی جایگاه مهمی داشته، اما جایگاه ما در فلسفه علم در جهان مانند جایگاه ما در سایر علوم است؛ یعنی ما بیشتر دنباله رو هستیم تا نظریه پرداز.

همانطور که در فیزیک و ریاضی هم همین طور هستیم.

شاید کم کم بتوانیم ایده های اصیل ایرانی را هم پرورش دهیم، ولی چنین چیزی نیازمند زمان است چون ما باید ابتدا قدرتی در فلسفه علم پیدا کنیم تا بعد بتوانیم کم کم حرف های خودمان را بزنیم.

وی درباره دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان گفت: این دنباله رو بودن دلایل زیادی دارد؛ مثلا بودجه دانشگاه MIT بیست میلیارد دلار است ولی بودجه دانشگاه شریف تقریبا 20 میلیون دلار است.

حتما هزینه کردن یک نشانه اهمیت دادن به موضوع است و هر جایی که به علم اهمیت داده شود، علم در آن جا رشد پیدا می کند، البته علل تاریخی و سیاسی و اجتماعی برای عقب ماندگی ما زیاد است، اما آنچه مهم است، این است که با همین امکانات محدود هم می توانیم از ظرفیت دانشجویان و دانشمندان کشور بیشتر استفاده کنیم تا به نقطه ای برسیم که مرجعیت علمی و فلسفی بیابیم.

نگاه علم سالارانه و تفکر سالارانه باید درکشور حاکم شود تا کم کم ارزش های بنیادین در جای خود قرار گیرد.

آزادگان درباره همکاری دانشجویان و دانش آموختگان فلسفه علم با پژوهشکده ها و پژوهشگاه ها گفت: در دانشگاه شریف یک پژوهشکده مهاجر وجود دارد که تعدادی از دانشجویان فلسفه علم در آن جا مشغول پژوهش، ترجمه یا برگزاری سمینار هستند.

هم چنین در پژوهشگاه علوم انسانی و پژوهشگاه دانش های بنیادی هم به ترتیب گروه فلسفه علم و فلسفه تحلیلی وجود دارد که دانش آموختگان و دانشجویان فلسفه علم با این مراکز در ارتباط هستند.

استاد دانشگاه شریف در پایان با بیان اینکه ایران در مبحث فلسفه اخلاق و رابطه علم ودین حرف هایی برای گفتن دارد ، خاطرنشان کرد: ما در بحث علم و دین و فلسفه اخلاق و دین از منظر اسلام و تشیع و نیز مباحث تاریخ علم حرف هایی داریم که دنیا هم شاید طالب حرف های ما باشد.

ما در تلاشیم فهم خوبی در توسعه رابطه علم و دین داشته باشیم.

سال ها دکتر گلشنی در این زمینه پژوهش کردند، ما هم در حال ادامه دادن هستیم که بتوانیم به مشکلات جامعه در حوزه اخلاق، اخلاق علم و فناوری، اخلاق محیط زیست، بپردازیم و امیدوارم در آینده بتوانیم مقالات و کتاب های بیشتری در این زمینه ها منتشر کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سازمان یونسکو، سومین پنج شنبه از ماه نوامبر هر سال را روز جهانی فلسفه نامگذاری کرده است.

اولین مراسم بزرگداشت روز جهانی فلسفه در تاریخ 21 نوامبر 2002 برگزار شد.

روز جهانی فلسفه، سومین پنجشنبه ماه نوامبر در اکثر سال ها با آخرین پنجشنبه آبان ماه در تقویم ایرانی برابر است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فلسفه - جهان - سیاستمداران - دانشگاه صنعتی شریف - علمی - ایران - آزادگان - مطالعه - هوشمند - ماشین هوشمند - رفاه اجتماعی - دانشجویان - هایزنبرگ - علوم - اجتماعی - دانشگاه - مفهومی - مکالمه - کلاسیک - آزمایش - تصمیم - ماشین - انسان - جهانی - ایسنا - رابطه - سیاسی - رفاه - آشنا - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
در بیستم ژانویه آینده، اسرا آزاد خواهند شد

فاش شد ! یک گزینه جدید در لیست خرید برانکو

آب مشهد تا 20 سال آینده قابل شرب نخواهد بود

دزدی ملایم و سه پیشنهاد کاربردی

روحانی: قدرت علمی، باعث غرور ملی است

آیین تجلیل از فعالان علمی و پژوهشی در اردبیل

تقدیر عراقچی از ابتکار دانشجویان دانشگاه هنر

تصاویر/ جلسه 20 آذر شورای عالی انقلاب فرهنگی

وضعیت بهره وری آب در ایران اسف بار است

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

نقش مهم نخبگان در توسعه کردستان

محققان دانشگاهی برای رفع مشکلات کشاورزی آذربایجان غربی همت کنند

اعتراض پذیرفته شدگان اخراج شده دانشگاه آزاد

هر آنچه که باید درباره مناطق آزاد بدانید +اینفوگرافی

بازنشر/ کف گرگی علی مطهری به نمایندگان!

مطهری: اگر در اجرای برجام متحد بودیم ترامپ نمی توانست به آسانی خارج شود

افتتاح مجهزترین مرکز تخصصی خدمات آزمایشگاهی و پژوهشی شمال غرب کشور

وضعیت بهره وری آب در ایران اسف بار است

گردنبندی که از غرق شدن کودکان جلوگیری می کند

تجلیل از فعالان علمی و پژوهشی در اردبیل 

لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه ها و مدارس ترکیه

این هنر برجام و FATF است که آمریکا بدون جنگ اهداف خود را پیش ببرد/ هنوز عده ای می گویند «ما نمی توانیم»!

تشریح برنامه های وزارت علوم در هفته پژوهش

این هنر برجام و FATF است که آمریکا بدون جنگ اهداف خود را پیش ببرد/ 40 سال تلاش کرده‎ایم اما هنوز عده ای می گویند «ما نمی توانیم»

مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

این هنر برجام و FATF است که آمریکا بدون جنگ اهداف خود را پیش ببرد/ حتی یک بانک اروپایی هم حاضر نشده برای ایران حساب باز کند

لغو قانون ممنوعیت حجاب در دانشگاه ها و مدارس ترکیه

تفاهم نامه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه پواتیه فرانسه

رشد قابل توجه شاخص های علمی بین المللی ایران در منطقه و جهان

بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد تهران مرکز

کشور های آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود/ چرا نظام سلطه، تحول سایر کشور ها در عرصه علوم، تحقیقات و فناوری را برای خود تهدید می داند؟

برگزاری ایده پردازی دانش آموزی در دانشگاه امیرکبیر/کارآفرینی و نوآوری از برنامه های دانشگاه

ایستگاه مطالعه برای دانشجویان در دانشگاه لرستان برپا شد+ عکس

ایجاد آزمایشگاه های مورد نیاز مرکز استعدادهای درخشان از سوی دانشگاه امیرکبیر

وجود 110 شرکت نوپای فناورانه در دانشگاه شریف

برگزاری ایده پردازی دانش آموزی در دانشگاه امیرکبیر/کارآفرینی و نوآوری از برنامه های دانشگاه

فعالیت 300 مرکز رشد در دانشگاه شریف

ویدیویی که دنیای فناوری را دگرگون کرد

ظهور شرکت های نوپای فناور در کشور

تفاوت غزالی و فخررازی در تکفیر مخالفان/ فخر رازی به فلسفه برای نقد نپرداخته است

برگزاری نشست آسایهل در دانشگاه آزاد قزوین

دسترسی به مقالات رایسست در هفته پژوهش رایگان شد

داوطلبان دانشگاه آزاد مقابل شورای عالی انقلاب فرهنگی تجمع کردند

کشورهای آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود

نوین ترین دستاوردهای فناورانه و دانش بنیان کشور به نمایش گذاشته می شود

زیباترین مناظر کوهستانی جهان

آغاز 135 پروژه تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه های داخل و خارج از کشور

هیچ فردی حق ندارد با اعمال تحریم دستیابی به علم را محدود کند

وزارت علوم گسترش رشته های مهارتی را محدود نکند

طهرانچی در افتتاحیه کنفرانس آسایهل 2018: کشورهای آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود

توانمندسازی نشریات علمی داخلی در دستور کار قرار دارد/ نمایه سازی 58 نشریه تاکنون

دوره آموزش زبان فارسی برای خادمان و مسئولین آستان عباسی برگزار می شود

برگزاری همایش با محوریت «وحدت حوزه و دانشگاه» در هفته پژوهش دانشگاه ها

دیدار سفیر آلمان با استاندار قزوین

کنفرانس عمومی موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا در قزوین

به میزبانی دانشگاه آزاد کنفرانس اتحادیه بین المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا 2018 (آسایهل) آغاز به کار کرد

بازنگری آیین نامه کانون های فرهنگی در تمام دانشگاه ها آغاز شد

لایحه بودجه پژوهش نهایی نشده است

35 مقاله، 2 گزارش کشوری و 6 سخنرانی در کنفرانس آسایهل 2018 ارائه شد

در هیئت عالی جذب صورت گرفت تغییر در ترکیب هیئت مرکزی جذب وزارت علوم

اولین دوره مسابقات دومینو با حضور 50 تیم در دانشگاه یزد برگزار شد+ تصاویر

کارآفرینی و نوآوری برنامه راهبردی دانشگاه امیرکبیر است

در شورای تخصصی حوزوی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت بررسی شد

دانشگاه آزاد از ترکیب هیأت مرکزی جذب وزارت علوم خارج شد

شعار مرگ بر آمریکا از سال 32 در دانشگاه ها گفته می شد

کشورهای آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود

برگزاری جلسات هم اندیشی هفته پژوهش امسال را از دوره های گذشته متمایز می کند

دانشگاه ها توجه کافی به مهارت آموزی دانشجویان ندارند/ تعداد شرکت های دانش بنیان در گیلان نسبت به جمعیت دانشجویی کافی نیست

اعضای مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا در قزوین گردهم آمدند

تصاویر / زیباترین مناظر کوهستانی جهان

چند فعال کارگری آزاد شدند

برپایی نمایشگاه دستاورد شرکت های شریف و تقدیر از محققان برتر

بازنگری آیین نامه کانون های فرهنگی دانشگاه علامه آغاز شد

نقشه وزارت علوم برای فارغ التحصیلان صنعتی

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه ها توجهی کافی به مهارت آموزی دانشجویان ندارند/ تعداد شرکت های دانش بنیان در گیلان نسبت به جمعیت دانشجویی کافی نیست

کلاه پشمی که به کلاه ایمنی تبدیل می شود

آسیا در حال تبدیل شدن به قدرتی جدید در سطح جهان است

ترکیب هیئت مرکزی جذب وزارت علوم تغییر کرد

درهای دانشگاه ها به روی دانش آموزان گشوده می شود

آسیا در حال تبدیل شدن به قدرتی جدید در سطح جهان است

دانشگاه های آسیا با مشکل جامعه هدف در حوزه علمی مواجه هستند

کانون های فرهنگی در ترویج مسئولیت اجتماعی دانشجویان نقس مهمی دارند

حضور خودسر ها آنقدر پررنگ شد که دست به قتل های زنجیره ای زدند/ وظیفه دانشجویان افشاگری است

رشته های دانشگاه آزاد فریدن با ظرفیت های منطقه تناسب ندارد

حجاریان خطاب به معترضین سخنرانی اش: گلوله را از مخچه من درآورید تا جوابتان را بدهم/ افشاگری به هر طریق ممکن، وظیفه دانشجویان است

کلاه پشمی که به کلاه ایمنی تبدیل می شود

کنفرانس اتحادیه بین المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا 2018 (آسایهل) آغاز به کار کرد

راه اندازی پنج مرکز پایش سلامت در دانشگاه فنی و حرفه ای

آغاز 135پروژه مشترک با دانشگاه های خارج

رشته های دانشگاه آزاد فریدن با ظرفیت های منطقه تناسب ندارد

گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد رشت

دانشگاه های خصوصی نقش تعیین کننده ای در توسعه کشور ها دارند/ واحد قزوین دانشگاهی مترقی در رباتیک

مستند «هاشمی زنده است» 27 آذر در دانشگاه زنجان اکران می شود

قاره آسیا در حال تبدیل شدن به قدرت جدید در سطح جهان است

اختصاص 14 هزار میلیارد تومان به بودجه پژوهشی امسال/ برنامه های ملی هفته پژوهش و فناوری اعلام شد

وسوسه تحصیلات عالی در کشورهای در حال توسعه

فیلم/ کاشته های دیدنی و زیبای «هاکان چالهان اوغلو»

دانشگاه جایی است که می تواند بگوید پادشاه لخت است

بررسی مطالعات خوشنویسی اسلامی با حضور صاحبنظران سرشناس جهان

دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان

دلایل نظریه پرداز نبودن ایران در فلسفه علم جهان