مطالب مرتبط:
محاکمه اخلالگران اقتصادی از یکشنبه آغاز می شود
قاضی محاکمه کننده اخلالگران بازار ارز چه کسی است؟
اخلالگران در مسیر کامیون ها به اتهام افساد فی الارض محاکمه خواهند شد
آملی لاریجانی: برای اخلالگران اقتصادی کیفرخواست هایی در حد افساد فی الارض یعنی اعدام درخواست شده
محاکمه اخلالگران اقتصادی به زودی آغاز می شود /چین و ترکیه تحریم های ایران را اجرا نمی کنند /رکورد تاریخی سکه و ارز در اوج رکود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 24 آبان 1397 ساعت 04:512018-11-15اقتصادي

بعد از اعدام اخلالگران حالا نوبت محاکمه مدیران زمینه ساز است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو ، حکم اعدام وحید مظلومین معروف به سلطان سکه و محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم دو مفسد اقتصادی و اخلالگر بازار سکه و ارز در حالی دیروز به جرم افساد فی الارض به اجرا در آمد، - " حکم اعدام وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی در حالی دیروز به جرم افساد فی الارض به اجرا در آمد، که اکنون انتظار جامعه محاکمه مدیران زمینه ساز رشد و فعالیت این افراد است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه سیاسی خبرگزاری دانشجو"، حکم اعدام وحید مظلومین معروف به سلطان سکه و محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم دو مفسد اقتصادی و اخلالگر بازار سکه و ارز در حالی دیروز به جرم افساد فی الارض به اجرا در آمد، که اکنون انتظار جامعه محاکمه مدیران زمینه ساز رشد و فعالیت این افراد است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، سحرگاه دیروز حکم وحید مظلومین فرزند حبیب اله و محمد اسماعیل قاسمی فرزند غلامعلی که به جرم افساد فی الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا درآمد.

در این پرونده بر اساس گزارش بهمن ماه سال 96 بانک مرکزی و سپس با گزارشات وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی، تعدادی از عوامل مهم و موثر در اخلال ارزی و تلاطم بازار، از جمله دو مجرم فوق شناسایی و دستگیر شدند.

شبکه وحید مظلومین از مؤثرترین فعالان غیر مجاز بازار ارز و سکه بوده و با استفاده از حساب های بانکی دیگران از چندین سال قبل تا زمان دستگیری فعالیت گسترده غیر مجاز داشته است و در مدت زمانی فقط گردش حساب دو تن از اقوام و کارمندان نامبرده مبلغ 8/219/961/881/485 و 3/250/551/447/278 ریال بوده و حسب اسناد و مدارک و تحقیقات به عمل آمده از حساب بیش از 40 نفر با تبانی با بعضی از کارمندان بانک در جهت پوشش فعالیت غیر مجاز ارزی و سکه استفاده نموده اند .

مظلومین با اینکه مجوز خرید و فروش سکه و ارز را نداشته است با ایجاد یک باند سازمان یافته بزرگ ترین شبکه اخلال ارزی و خرید و فروش بدون مجوز سکه را تشکیل داده و محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم نیز یکی از اعضای این شبکه بوده است و تراکنش مالی شخص اسماعیل قاسمی در این شبکه چهارهزار و 834 میلیارد تومان بوده است.

در ادامه تحقیقات مشخص شد در شبکه وحید مظلومین 170 هزار تراکنش مالی در قالب 290 فقره حساب به مبلغ 14 هزار میلیارد تومان بوده است.

بستن منافذ پرخطر دستگاه های دولتی، چاره مبارزه با فساد با اعدام دو مفسد اقتصادی در سحرگاه دیروز پرونده زیاده خواهی و ثروت اندوزی آنها از طریق ضربه به اقتصاد کشور و ایجاد تلاطم اقتصادی و اجتماعی در زندگی مردم بسته شد اما آنچه واقعیت دارد این است که همواره چنین افرادی وجود خواهند داشت و این وظیفه دائمی دولت، سیستم های نظارتی و قوه قضاییه است تا همواره و قبل از اینکه دامنه فعالیت های آسیب زای این افراد فاسد گسترش یابد مانع آنها شوند.

نکته مهمی که نباید از نظر دور داشت این است که باید به دقت بررسی شود که چه چیزی زمینه بروز و قدرت نمایی به چنین افرادی را می دهد؟ و چطور می توان برای همیشه جلوی این تسلسل نامبارک را گرفت؟ واقعیت این است که بسیاری از این فرصت طلبان حیات خود را مدیون وجود منافذ فسادخیز، پرخطر و آسیب رسان در سیستم های اجرایی هستند و قطعا بدون اهمال یا قصور برخی مسئولان و سیستم های نظارتی این افراد راه به جایی نمی برند.

مفسدان اقتصادی که با بانک مرکزی هماهنگ بودند! در پرونده اخیر که دیروز دو نفر از افراد مهم آن اعدام شدند، نشانه هایی از وجود نقص در سیستم اجرایی غیرقابل کتمان است.

در همین رابطه سخنگوی قوه قضاییه در چندین نوبت درباره پرونده وحید مظلومین و همدستانش از جمله محمد اسماعیل قاسمی از ارتباط داشتن این افراد در سال های فعالیت مخربشان با بانک مرکزی خبر داده است.

از جمله می گوید: این افراد در جریان نوسانات ارزی سال 91 نیز دستگیر شدند و حتی کیفرخواست افساد فی الارض برای آنها در نظر گرفته شده بود اما آن موقع بانک مرکزی و حراست بانک مرکزی اعلام کردند که کارهای این فرد با نظر و هماهنگی آنها بوده است وگفته شد که با حمایت های بانک مرکزی و وزارت اطلاعات دست به این اقدامات زده اند؛ لذا دادگاه حکمی برای این فرد صادر نکرد.

به گفته اژه ای، این حمایت و درخواست آزادی این افراد در جریان دستگیری اخیر هم از سوی بانک مرکزی مطرح شده بود که این بار مورد توجه قرار نمی گیرد و پرونده قضایی برای آنها تشکیل می شود و البته به همین جهت اکنون برخی از افراد بانک مرکزی هم بازداشت شده اند.

در جای دیگری وی با اشاره به نقص در سیستم توزیع ارز توسط بانک مرکزی و سوءاستفاده برخی افراد و صرافی ها که از طرف بانک مسئول عرضه و تنظیم بازار ارز شده بودند اما خود عامل به هم ریختن بازار شده بودند، خطاب به مسئولان بانک مرکزی می گوید: اگر خبر داشته اید پس کارتان نقض غرض است و کنترل بازار نیست و اگر بگویید خبر نداشته ایم، باید پرسید با چه مکانیزمی او را نظارت می کردید؟ این فرد چگونه به شما معرفی شده است و سیستم کنترلی شما چگونه بوده است؟ ادعای ارتباط برخی دستگیرشدگان با بانک مرکزی معاون اول دستگاه قضا با اشاره به دستگیری های ماه های اخیر می گوید: بعضی از این افراد با حکم قضایی توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند که برخی از آنها ادعا دارند که ما با هماهنگی بانک مرکزی اقدام کرده ایم و می گویند که بانک مرکزی برای کنترل بازار سیاستی داشته که ما با هماهنگی با بانک مرکزی ارز را خرید و فروش کرده ایم یا ورود و خروج داشته ایم.

الان یکی از بحث ها این است که آیا این مسئله مورد تایید بانک مرکزی هست یا خیر؟ چون برخی از افراد بانک مرکزی الان بر مرتبط بودن برخی از افراد دستگیر شده با بانک مرکزی تاکید کرده اند و حتی تقاضا نموده اند که فلانی را آزاد کنید؛ با ما بوده است.

یا در مورد فرد دیگری عنوان داشته اند که با ما بوده است و این فرد در طول مدت نسبتا کوتاهی بیش از سی مورد هر مورد 4میلیون تا 7 میلیون دلار آنطور که خودش گفته، گرفته و توزیع کرده است که طبیعی است این موضوع باید روشن شود.

وی در جای دیگری با اشاره به روند تحقیقات می گوید: به عنوان مثال نیروی انتظامی در کف خیابان افراد را شناسایی می کند.

به عنوان مثال در پاساژ علاءالدین و سبزه میدان یک دلال را دستگیر می کنند و بعد از بررسی مشخص می شود فلان دلال برای آقای وحید مظلومین و یا سالار آقاخان کار می کند و بعد از دستگیری سالار آقاخان از وی تحقیقات می شود و سپس به آقای عراقچی(معاون ارزی سابق بانک مرکزی که اکنون به قید وثیقه آزاد است) می رسند و این فرد مطالبی را می گوید که در نتیجه آن از آقای سیف تحقیق می کنند.

بنابراین خیلی از اوقات از رده پایین ها و مباشرها شروع می کنیم و به دانه درشت ها می رسیم و راهی جز این نداریم.

هیچ مرزی نیز در اینجا وجود ندارد.

کمک شایان یکی از مدیران سابق بانک مرکزی به باند مظلومین هفدهم شهریور امسال تورک، نماینده دادستان در جریان دادگاه مظلومین و همدستانش گفته بود: وحید مظلومین سال ها در بازار ارز، سکه و طلای تهران فعالیت داشته و در جریان التهابات و نوسانات قیمت ارز در سال 71 نیز بازداشت می شود.

در آن زمان که دلار به یکباره چندین برابر افزایش قیمت می یابد از سوی منابع انتظامی و اطلاعاتی، وحید مظلومین به عنوان یکی از عوامل اصلی اخلال در بازار معرفی شده و پرونده قضایی برای نامبرده تشکیل و مدتی در بازداشت بوده است.

بعد از آن مجددا در ایام نابسامانی بازار ارز در سال های 1390 و 1391 و حوادث اقتصادی آن سال ها، وحید مظلومین به عنوان یکی از ارکان و عوامل اصلی اخلال در نظام ارزی کشور شناسایی و معرفی و دستگیر می شود و حدود 7 ماه با قرار بازداشت در بازداشت بوده است.

در آن سال پرونده مهمی برای وی تشکیل می شود که بر اساس مدارک موجود، وحید مظلومین در 91/7/21 در حالی که قصد خروج غیرقانونی و فرار از کشور را داشت در مرز مریوان توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر می شود.

تورک بیان کرد: نکته مهم و جالب توجه این است که یکی از اشخاصی که در آن زمان از مدیران ارشد بانک مرکزی بوده و جلساتی را با وحید مظلومین برگزار می کرده و وی را به عنوان رابط و عامل بانک مرکزی در کنترل قیمت دلار به دادگاه معرفی نموده است بعد از بازنشستگی از شغل خود در بانک مرکزی و دایر کردن صرافی، خدمات شایانی به باند و شبکه وحید مظلومین ارائه می دهد که هم اینک تحت تعقیب قرار دارد.

همه اتفاقات نشان می دهد که وحید مظلومین در بازار غیررسمی ارز و سکه و طلا و با در اختیار داشتن افراد صاحب نفوذ از جمله در بانک مرکزی و همچنین داشتن چندین فقره پرونده و دستگیری و آزادی ‎های متمادی باعث آشنایی وی با قوانین پولی و بانکی شده است و او در این زمینه تبدیل به فردی منحصر به فرد شده است.

کوتاهی بانک مرکزی در نظارت بر فعالیت صرافی ها نکته مهم دیگر این است که صرافی ها به عنوان یکی از عوامل اصلی توزیع کننده ارز و سکه نقش به سزایی در تعادل بازار برعهده دارند از این رو عملکرد صحیح آنها می تواند سهم پررنگی در آرامش بازار ایفا کند.

در این بین بانک مرکزی به عنوان یک نهاد مافوق، وظیفه نظارت بر عملکرد صرافی ها را بر عهده دارد تا در صورت مشاهده تخلف با برخورد سریع و قاطع از ادامه فعالیت آن ها جلوگیری کند.

در فصل هفتم و هشتم دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها این امکان به بانک مرکزی داده شده که در صورت عدم تطبیق صرافی ها با مفاد این دستورالعمل نسبت به تذکر کتبی، اخطار کتبی، توقف برخی فعالیـت هـای صـرافی، سـلب صـلاحیت اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل، مطالبه وجه ضمانتنامه بانکی، تعلیق فعالیت یا ابطـال اجازه نامه فعالیت و یا سایر اقدامات قانونی اقدام نماید.

براساس فصل هفتم و هشتم دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها تمام اختیارات لازم در خصوص برخورد با صرافی های متخلف به بانک مرکزی داده شده است.

حال باید دید که آیا بانک مرکزی به وظیفه نظارتی خود به درستی عمل کرده است؟ مردم چشم انتظار محاکمه افراد زمینه ساز و مهره های کلان اکنون که دستگاه قضایی مصمم به احقاق حق مردم و محاکمه مفسدان اقتصادی زالو صفت است و این عزم را با اجرای حکم اعدام دو نفر از آنها در روز گذشته نشان داد، توقع مردم این است که این بار به پرونده همه مرتبطان این افراد در سیستم بانکی و اجرایی قاطعانه و بدور از هرگونه مصلحت سنجی رسیدگی شود چرا که تا زمانی که سرچشمه های فساد خیز کور نشود اعدام چند نفر هر چند در جای خود بسیار اثر گذار خواهد بود اما مانع از گسترش فساد نمی شود.

در بیانات رهبر انقلاب نیز بارها بر مبارزه با سرچشمه های فساد و نظارت دقیق بر دستگاه های اجرایی برای پیشگیری و مبارزه با فساد تاکید شده است و امروز که مسیر بازخواست و محاکمه مفسدان اقتصادی بیش از پیش هموار شده است نباید گلوگاه های فساد خیز در دستگاه های اجرایی، سیستم بانکی و .

را نادیده گرفت و همین نگاه در مبارزه با قاچاق و عرصه های مختلف اقتصادی کشور در شرایطی که دشمنان چشم طمع به وارد کردن لطمه های اقتصادی بر پیکره این کشور دوخته اند، بسیار حیاتی و کارگشاست.

بازخواست به جای تودیع پر زرق و برق این نکته نیز مهم است که علاوه بر مسئولان در رده های مختلف که یا خود، یا زیر دستانشان عرصه را برای جولان فرصت طلبان باز می کنند، مسئولانی که تصمیمات اشتباه و غیرکارشناسانه آنها نیز لطمه های بزرگی بر اقتصاد کشور وارد می کند باید در برابر قانون پاسخگو باشند و پس از جدایی از سیستم با یک تودیع و معارفه همه اشتباهات و تقصیرات به دست فراموشی سپرده نشود.


کلید واژه ها: مفسد اقتصادی - محمد - اعدام - اقتصادی - گزارش - معروف - فساد - شبکه - غیر مجاز - خرید و فروش - بازار - مدیران - محاکمه - پایگاه اطلاع رسانی - بازار سکه - خبرگزاری - مجاز - کارمندان - میلیارد - خرید و فروش سکه - حساب های بانکی - دادسرای عمومی - وزارت اطلاعات - بانک - دانشجو - دستگیر - سالم - انتظار - اطلاع رسانی - فرزند

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات سایپا درباره اعلام قیمت جدید

مقاوم سازی افزون برهزار مسکن روستایی در چهارمحال و بختیاری

پیشنهاد افزایش حقوق 20 درصد مستمری مددجویان

هشدار وزارت صمت در خصوص پیش فروش خودرو

اخراج 7 درصد از کارکنان و فراخوان گسترده تسلا در چین؛ چالش های تازه ایلان ماسک

رایزنی برای اعطای بسته حمایتی دولت به بیمه شدگان روستایی

شناسایی 20 تن طلای قابل استحصال در خراسان جنوبی

استخدام توسعه دهنده Front_End،برنامه نویس Node js در قم

رایزنی برای اعطای بسته حمایتی دولت به بیمه شدگان روستایی

مبتلا بودن 8 درصد مردم ایران به نارسایی کلیه

پرداخت بیش از یک میلیارد تومان خسارت بیمه به مصدوم مهابادی

جهانگیری به کرمان می رود

رکورد شکنی سهام بانک دی در بازار سرمایه

راهکار بی‎فایده افزایش سرمایه بانک مسکن برای رونق ساخت‎وساز

اقدامات بانک تجارت در مبارزه با پولشویی

زور وزیر صنعت و هیأت دولت به رییس بانک مرکزی نرسید!/ وقت ورود جدی قوه قضاییه و دستگاه های نظارتی است

مهمترین شیوه مقابله با قاچاق، فرهنگ سازی است

370 هزار تن مواد خام کشاورزی استان تهران جذب شد

میزان بالای بافت فرسوده در روستاهای اصفهان تهدید جدی است

ایجاد واحدهای تولیدی اشتغالزا باعث رونق اقتصادی می شود

باید به مهاجرت معکوس در روستاها روندی افزایشی داد

افزون بر هزار هکتار از تاکستان های فاروج بیمه شد

پتروشیمی گچساران 58 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

زیرساخت های عمرانی در بافت تاریخی بوشهر اجرا شود

واحدهای تولیدی آذربایجان غربی احیا می شوند

گشایش باجه بانک سینا در یاسوج

مرغ هایی که برای فروشندگانشان بیش از 5 میلیارد ریال آب خورد

قدردانی از بانک سامان در همایش ملی تجلیل از برگزیدگان مسوولیت پذیر اجتماعی

بانک پاسارگاد به فعالان اقتصادی دارای سپرده های کوتاه مدت و جاری تسهیلات ارزان قیمت می دهد

حکم قطعی 5 صراف صادر شد

رشد 82 درصدی بیمه های آتش سوزی با سیاست های صحیح بازاریابی

تولیدکنندگان درصف دریافت ارز نمی مانند

بازدید مدیران ارشد بانک ایران زمین از سایت تولید شرکت توسن تکنو

بی اطلاعی وزیر اقتصاد از ممنوع الخروجی رییس سازمان خصوصی سازی

دستور مدیرعامل برای کاهش دریافت کپی مدارک در شعب بانک ملی ایران

جزییات طرح نمایندگان مجلس برای اختصاص سهمیه بنزین به ازای هر ایرانی

رشد سه برابری قیمت کاغذ: روزنامه های ایران تعطیل می شوند

مایکروسافت: همه یک آدم ماشینی هوشمند خواهیم داشت

کوچ بزرگ زنانه از کوچه مروی به مترو!

آغاز گازرسانی به جنوب استان کرمان همزمان با سفر جهانگیری

گسترش بیمه های اجتماعی روستاییان و عشایر

دولت با قیمت گذاری غیرواقعی تولید کنندگان را دربرابرمردم قرار می دهد

استخدام کارشناس فنی آقا در یک شرکت معتبر در گیلان

توضیحات سایپا در خصوص اعلام قیمت های جدید

بخشودگی سود،جرائم و کارمزد تسهیلات کشاورزان لرستان

کود اوره به طور مستمر توزیع می شود

7.5 میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به سامانه نیما آمد/ بحث لغو واگذاری ها مطرح نیست

هدف منطقه آزاد کیش جذب سالیانه 6 میلیون گردشگر خارجی است

مدیرعامل سه ماهه سایپا تغییر کرد

برنامه جدید غول نفتی انگلیس در دریای خزر

صدور قرار تأمین خواسته در دادسرا

توضیحات پلیس درباره فرار 3 اخلالگر بازار کاغذ

موافقان و مخالفان افزایش وام مسکن

وزیر صمت: به سایپا گفتم پراید تولید نکن

وزارت جهاد کشاورزی زیر ذره بین مجلس رفت

واردات روزانه 6 هزار رأس دام از رومانی

سود ایران از ترانزیت کالا به افغانستان بیش از پاکستان است

از سوی گروه خودرو سازی اعلام شد توضیحات سایپا در مورد اعلام قیمت جدید

معاون جهادکشاورزی کرمانشاه:
 قاچاق دام، گوشت را گران کرده است

رایزنی برای اعطای بسته حمایتی دولت به بیمه شدگان روستایی

توضیحات سایپا در خصوص اعلام قیمت های جدید

مرحله سوم عرضه نفت خام در بورس انرژی اجرا می شود

استخدام مسئول فنی در یک شرکت معتبر در تهران

جزییات طرح مجلس درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی

افزایش 22 درصدی بودجه فارس

کدام استان رکورد دار بیمه بیکاری است؟ +جدول

کلاف سردرگم افزایش حقوق ها

پیش از ورزش صبحگاهی صبحانه کمی مصرف کنید

پروانه واحدهای کشاورزی تاریخ گذشته در قزوین ابطال می شود

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

2.5 تن چوب جنگلی قاچاق در لردگان کشف شد

چهارمحال و بختیاری ظرفیت تکمیل زنجیره بخش دامپروری را دارد

بسته حمایتی به حساب تان واریز نمی شود؟+نحوه پیگیری

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

افق های جدید از جوهره سرای ابریشم

جدیدترین گوشی هوشمند اقتصادی هوآوی Huawei Y5 Lite رونمایی شد

فروش نفت در بورس این بار با شرایط آسان تر

اگر خودروسازها نمی توانند خودرو تحویل مردم دهند، چرا نام نویسی کرده اند؟/ امروز خودروساز باید به مردم پاسخ دهد

سهمیه یاری برگ معتادان، نصف شد!

کاهش قیمت گوشت قرمز در بازارهای کوثر + جدول

اعتبارات نهاد ریاست جمهوری چقدر افزایش یافته است؟

راهنمای خرید و تشخیص ایرادات شاتون + قیمت

استخدام بازاریاب با حقوق و پورسانت و پاداش در تهران

سوالات کاردانی به کارشناسی مدیریت (بازرگانی-بیمه-جهانگردی-دولتی-صنعتی-امورفرهنگی) - 6 دوره

وزیر کار: 14 میلیون خانوار سبد حمایتی گرفتند/ کسانی که خود را مشمول می دانند اعلام کنند

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز(1397/10/30)

کاهش فروش گوشی های هوشمند باعث تعدیل نیرو در فاکسکان شد

احتمال تولد سلطان ‎های جدید در بازار کالاهای اساسی

تقاضای «تحقیق و تفحص از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی» تصویب شد + محور

کشف معدن خاص ترین سنگ تزیینی جهان در لامرد

صالحی: تصمیم درباره برجام؛ با هیئت عالی نظارت بر برجام

500 نفر از هنرمندان بافق در رشته حصیر بافی فعالیت دارند

کاهش بیش از 40درصدی قاچاق چوب در چهارمحال و بختیاری

سودآوری کچاد در پاییز به اندازه 6 ماهه نخست سال/  چشم انداز مثبت کچاد با راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی

انسان 2 میلیون سال پیش از درخت آویزان می شده است

قیمت سکه از 4 میلیون تومان گذشت

صفرهایی که نرفته برمی گردند

توضیح سایپا درباره جدول قیمت های جدید

چرا باید بلیط هواپیما و بلیط قطار را از قاصدک 24 بخریم؟

مراسم معارفه مدیرعامل سایپا برگزار شد

بعد از اعدام اخلالگران حالا نوبت محاکمه مدیران زمینه ساز است

بعد از اعدام اخلالگران حالا نوبت محاکمه مدیران زمینه ساز است