مطالب مرتبط:
چه زمانی «بله» بگوییم؟
آیا این شفافیت است که همه مطالب یک پرونده اعم از ثابت شده و ثابت نشده مطرح شود؟/گاهی اگر بخشی از مسائل یک پرونده در یک مقطع زمانی گفته شود، دیگر ادامه کار تحقیقات آن ممکن نیست /نمی توانیم بگوییم می خواهیم عدالت را محقق کنیم، اما از راه توهین، افترا
فلسفه ذکرهای طولانی چیست ؟/چه زمانی ذکر بگوییم بهتر است؟
وزیر آموزش و پرورش: تا زمانی که کنکور را به شکل موجود داریم نمی توانیم بگوییم بچه ها کلاس کنکور نروند
چه زمانی «بله» بگوییم؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 23:552018-11-14سياسي

چه زمانی «بله» بگوییم؟


یک مشاور خانواده در جمع دانشجویان به اصل همتایی در ازدواج و اینکه چه زمانی باید «بله» بگوییم، پرداخت.

.

- " یک مشاور خانواده در جمع دانشجویان به اصل همتایی در ازدواج و اینکه چه زمانی باید بله بگوییم، پرداخت.

به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسین دهنوی در نشست صمیمی با همسر در دانشگاه بوعلی سینا، اظهار کرد: بحث اصل همتایی در ازدواج است و اینکه چه زمانی باید بله بگوییم؟ زمانی باید بله بگوییم که مطمئن شویم طرف مقابل ما، آن فردی که می خواهیم با او ازدواج کنیم، همتای ما است، تا زمانی که مطمئن نشدیم که با همتای خود ازدواج می کنیم نباید "بله" بگوییم.

وی افزود: جوان ها باید با همتای خود ازدواج کنند، کسی که با شما تناسب داشته باشد به عبارتی بتواند نیازهای شما را برآورده کند که در تعاریف معرفتی کفیت می گویند که ترجمه فارسی کفیت، همتایی است.

دهنوی بیان کرد: در دانشگاه ها و مجامع علمی برخی دانشجویان با توجه به اینکه می دانند باید با همتای خود ازدواج کنند و علم آن را دارند اما متأسفانه به علم خود عمل نمی کنند.

چرا؟ گاه دیده می شود دانشجویان دختر و پسر در زمان دانشجویی به اصل همتایی بی اعتنایی کرده و تن به روابط عاطفی، عشق های کر و کورکننده و عشق های آتشین می دهند.

دختران و پسران ما در دانشگاه عاشق و شیدای هم و مبتلا به عشق های کر و کورکننده می شوند که این عشق ها بر اساس اطلاعات نیست بلکه بر اساس ظواهر است.

این کارشناس مذهبی در تشریح این عشق ها گفت: این افراد اول عاشق هم می شوند اما هیچ گونه اطلاعاتی ندارند، یک ماه، دوماه، سه ماه در عشق هم می سوزند و وقتی ارتباط برقرار می شود متوجه می شوند به دو دنیای متفاوت تعلق دارند و به درد هم نمی خورند.

از نظر اعتقادی، مذهبی، فرهنگی و خانوادگی در علایق و سلایق خود باهم فرق می کنند اما جالب آن است که باهم ازدواج می کنند اما چرا؟ چون عاشق شدند و عشق آدم را کر و کور می کند.

وی ادامه داد: روس ها یک ضرب المثل دارند که می گویند عشق و نابینایی خواهران دوقلو هستند ؛ ترجمه روایت یعنی آدم عاشق کور می شود.

همچنین آلمانی ها ضرب المثلی دارند که می گویند آدم عاشق گل رز را بدون خار می بیند یعنی خارهایش را نمی بیند.

گاه مراجعانی داشتم که خارها را غنچه می دیدند در واقع اینقدری عنصر عشق قوی است و چنان آدم را کر و کور می کند که نه تنها بدی های طرف را نمی بیند بلکه بدی هایش را خوبی می انگارد.

دهنوی عنوان کرد: اینکه می گویند عشق باشه همه چی حله خدا می داند این حرف غلط است.

اگر این حرف درست است بروید از دادگاه های خانواده آمار بگیرید ببینید چند درصد از جوانانی که این گونه ازدواج کردند خوشبخت شدند؟ آمار که دروغ نمی گوید.

اکثر قریب به اتفاق جوانانی که عشقولانه ازدواج کردند یعنی عاشق و شیدای هم بودند و همتای هم نبودند، کر و کور شدند و با غیر همتای خود ازدواج کردند و در حال حاضر نیز می سازند و می سوزند.

در واقع این افراد مردگی می کنند، زندگی نمی کنند.

وی ادامه داد: چه بسیار جوانانی که سراغ دارم عاقلانه ازدواج کردند به طوریکه این افراد عاشق و شیدای هم نبودند بلکه با همتای خود ازدواج کردند و آرام آرام عاشق همدیگر شدند.

چرا؟ چون نیازهای هم را توانستند برطرف کنند.

عاقلانه ازدواج کردند و الان عاشقانه زندگی می کنند.

خواهش می کنم جوان های عزیز مراقب دل خود باشید، این عشق های کر و کورکننده آدم را نابود می کند.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه برخی می گویند عاشق شدن دست خود آدم نیست، ترم اول در روز اول یک نگاه به همکلاسی کردم با یک نگاه، یک دل نه صد دل عاشق شدم که در پاسخ به این افراد باید گفت که این موضوع برای فیلم های هندی، رمان های عشقی و سریال های عاشقانه و نه برای دنیای واقعی است.

وی افزود: دنیای واقعی نقطه صفر و صدی دارد که در روز اول دیدار صفر نیست، روز اول که فردی را می بینی و حسی که شکل می گیرد، علقه است، علاقه است و این احساس قلبی ما نسبت به جنس مقابل حرام نیست و اشکالی ندارد.

آقایی که به خواستگاری شما می آید این فرآیند دو نتیجه بیشتر ندارد، یا به این نتیجه می رسید که به درد هم می خورید و یا خیر؟ آدم با علاقه می تواند کنار بیاید اما با عشق و شیدایی نمی تواند کنار بیاید.

اینجاست که آدم کر و کور می شود که نتیجه این ازدواج ها این است که در یک کلمه نابود می شوید پس خیلی مراقب باشید.

مخاطب هایم می گویند اینهایی که می گویی جک و لطیفه است، خیر.

اینها حقیقت است، اتفاقا مواردی هستند که خود با آنها درگیر بودم و با چشم های خود دیدم.

این کارشناس خانواده صداوسیما عنوان کرد: در امر ازدواج ابتدا علاقه است بعد دلبستگی، وابستگی و در مرحله آخر به عشق و شیدایی می رسد بنابراین مراقب دل خود باشید و برای ازدواج خود درگیر عشق های آتشین و کر و کورکننده نشوید چرا؟ چون از اصل همتایی غافل می شوید و به اصل همتایی که مهمترین اصل در ازدواج است بی اعتنایی خواهید کرد.

وی چهار اصل در مسأله ازدواج را مورد بحث قرار داد و گفت: اصل اول همتایی اعتقادی است؛ یعنی دو نفر از لحاظ اعتقادی همتای هم بوده، اعتقادات مشترک داشته باشند.

اینکه می گویند خانم یا آقا به ارزش های مذهبی پایبند نیست اما قلبا آنها را دوست دارد و به واسطه ازدواج با یک فرد مذهبی می خواهد او دستش را بگیرد و ارتقاء بدهد، این ازدواج غلط است.

ازدواج راهی برای ارتقاء نیست برای این موضوع راه دیگری وجود دارد.

ازدواج 50 سال زندگی مشترک است.

چرا؟ چون شاید او نتوانست دست شما را بگیرد و ارتقاء دهد، آن وقت تکلیف چیست؟ یا اینکه اصلا شما پشیمان شدید و نخواستید ارتقاء بیابید، آن وقت دو قطب متفاوت زیر یک سقف قرار می گیرد.

دهنوی بیان کرد: بعضی از مادرهای مذهبی به دنبال همسری مذهبی برای پسر خود هستند که آن پسر با توجه به اینکه مادرش مذهبی است، اعتقاد مذهبی ندارد.

دختر خانم ها و آقا پسرها مراقب باشند که به اینکه مادر آن فرد مذهبی است، اکتفا نکنند، شما باید خود مطمئن شوید که آن پسر یا دختر مذهبی است یا نه؟.

وی با اشاره به همتایی مذهبی به عنوان اصل دوم اظهار کرد: اصل سوم همتایی خانوادگی است بدین صورت که دو جوان دو اصل قبلی را دارند اما خانواده ها همتای هم نیستند.

وقتی دو جوان باهم ازواج می کنند، خانواده هایشان هم با هم ازدواج می کنند در واقع روابط گسترده فامیلی برقرار است.

فرزندی که از این زوجین به دنیا می آید از پدریزرگ و ماردبزرگ خود الگو می گیرد پس نمی شود چون خانواده ها باهم همتا نیستند، قطع رابطه کرد، این خلاف اسلام است به طوریکه مادر را ببین دختر را بگیر و یا ببر ، حرف رایجی در بین ایرانی هاست.

از لحاظ دینی ما این را داریم که داداش را ببین و دختر را بگیر چرا که از لحاظ ژنتیکی دایی با پدر و مادر تفاوتی ندارد و این از لحاظ علمی و اسلامی ثابت شده است که حلال زاده به دایی خود می رود .

وی عنوان کرد: در ذیل اصل سوم اصل همتایی طبقاتی است که خانم و آقا از لحاظ مالی با هم همتا باشند.

بر مرد واجب و قانونی است که در حد شأنیت زن که در منزل پدر خود بوده او را تأمین کند در غیر این صورت مرتکب حرام و جرم شده است.

دهنوی خاطرنشان کرد: خانمی که در خانه پدر خود سفرهای خارج از کشور داشته و در رفاه آنچنانی بوده وقتی شوهرش نهایتا می تواند او را به شمال ببرد احساس لذتی نمی کند اما اگر آقا از لحاظ مالی نمره 14 و خانم 10 باشد، وقتی خانم وارد زندگی آقا می شود، خانم احساس لذت می کند و به آینده امیدوار می شود.

وی یادآور شد: اصل چهارم همتایی فرهنگی است؛ اغراق نیست اما 95 درصد از افرادی که از دو کشور متفاوت یا از دو شهر با فرهنگ های مختلف بودند بدبخت شدند.

گاه اختلاف فرهنگی، خُرده فرهنگ است.


کلید واژه ها: ازدواج - دانشجویان - مشاور خانواده - دانشگاه - خانواده - عاشق - اطلاعات - کارشناس مذهبی - ترجمه - مشاور - دانشجویی - اطلاعاتی - نابینایی - جوان - دختر - کارشناس - خواهران - آلمانی - فرهنگی - متفاوت - تعاریف - دختران - دادگاه - روس ها - فارسی - دوقلو - روابط - گل رز - علمی - آمار

آخرین اخبار سرویس:
شبهاتی پیرامون سرداب امام زمان(عج)

اعلام برنامه های سالروز رحلت حضرت معصومه(س)

جلالی: خبری از اجرای SPV نیست

واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه 900 هزار تومانی از سوی احمدی نژاد

وکیل دادگستری به یک سال حبس محکوم شد

سید محمود واعظی: احمدی نژاد عوام فریبی را شروع کرده است

مشکلات اتباع ایرانی در مرزهای گرجستان بررسی شد

هشت بند تا قلب عدالت

تحلیل ظریف از دوره انتقال

ثبات در قیمت حبوبات، شکر و روغن /برنج خارجی ارزان شد

ماجرای عجیب باران پول در بزرگراه !

چرا رییس احمدی نژاد به جای پاسخگویی طلبکار است؟

تظاهرات علیه توافق یونان با مقدونیه بر سر نام این کشور

ثبت نام اصحاب رسانه برای سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شروع شد

کدام گفتمان حاکم بر «ناسیونالیسم ایرانی» راهگشای مسائل امروز ما است؟

طلبه ها تخصص محور تربیت شوند نه همه کاره/ دنیا چشم انتظار تولید محتوای رسانه ای سالم است

ممکن است «قوه تأسیسیه» تشکیل شود | شاید قانون اساسی به ضد خود تبدیل شود

ائمه جماعات الجزایر خواستار رسیدگی بیشتر دولت به وضعیت معیشتی خود شدند

ابن سینا، فیلسوف اسلامی- ایرانی نافذ در غرب و شرق است

کشور های غربی، حقوق بشر را فدای منافع نامشروع خود کرده اند

تکذیب ادعای باقری درمنی مبنی بر عدم استفاده از چک برای بابک زنجانی و تاریخ ممنوع المعاملگی

برجام را دوباره با FATF تجربه نکنید

ماجرای درخواست پاداش 1/5 میلیاردی در زیر مجموعه سازمان اوقاف

​جنس شعر حبیبی کسبی ولایی است/ اسفندقه: عشق به اهل بیت(ع) درابیات شاعر موج می زند

شبکه قرآن و معارف سیما تبلور عملی همراهی اخلاق، رسانه و مخاطب

هیچ محدودیتی در گسترش روابط با ترکیه قائل نیستیم

مدیر کل گمرک گرجستان: تغییرات گسترده در مقررات گمرکی گرجستان در راه است

​اعزام 3 شرکت کننده به مسابقات قرآن کویت/ افزایش رشته جدید به رقابت ها

قیمت ها بعد از پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد

دستور جلسات هفتگی کمیسیون های مجلس

انتقاد روزنامه اصولگرا از ضرغامی: برای کسر جریمه از حقوق 10 میلیونی خود، نفرین همسرتان را به رسانه ها کشیدید؟ / فردی که برخی برایش شأن ریاست جمهوری قائلند، نمی داند میلیون ها نفر حقوقشان نصف آن 3 میلیون جریمه است؟

نمی توان برای اثبات لزوم تکلیف شبانه دانش آموزان به قرآن استناد کرد / در قرآن به جز نماز مغرب و عشاء، هیچ تکلیف شبانه دیگری نداریم / در صداوسیما، برای تبلیغات فروش کتاب های کمک آموزشی، چند میلیارد پول رد و بدل می شود / این کتاب ها بچه ها را دیوانه می کند

باهنر در در دیدار اعضای شورای مرکزی حزب بیداری اسلامی: منافع ملی در مجلس صاحب ندارد

فارس من| سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: سند 2030 از دستورکار آموزش و پرورش خارج شده است

وابستگی آمریکا به نفت سنگین اوپک

برنامه های مختلف پژوهشی در زنجان برگزار می شود

جدول برنامه های سیمای فارس24 آذر

وابستگی آمریکا به نفت سنگین اوپک

نکته هایی برای ست کردن اکسسوری ها با پیراهن مرجانی

آیا کودک غیر بالغ مشمول احکام شرعی می باشد؟

مقابله با کم رویی با 4 قدم موثر

مسابقه موت کورت دیوان عدالت اداری برگزار شد

خسروی وفا بار دیگر رییس کمیته ملی پارالمپیک شد

پورحسین: در قانون بازنشستگان تفاوت زمان های بازنشستگی باید همسان سازی شود

آرامگاه فردوسی از علاقمندی های خاص نماینده یونیسف در ایران

بسیاری موفقیت های کشور در پرتو تفکر جهادی است

فیلم/ دفاع عضو سابق دولت از برجام و FATF

انعکاس رویدادهای خبری استان

#بیدار_باش

تغییر نگاه سنتی ما در حوزه مواد اولیه و واکسن در آینده به سود کشور خواهد بود

مهم ترین موانع پیشرفت هوانیروز مشکلات ارزی است/باید در مباحث امنیتی شرکت های دانش بنیان را درگیر کنیم

باید نشان دهیم می شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

اعلام برنامه های سالروز رحلت حضرت معصومه(س)

فلاحت پیشه: نباید FATF به موضوع اختلافی در کشور تبدیل شود

وکیل دادگستری به یک سال حبس محکوم شد

هوانیروز چهارگوشه کشور را تحت پوشش خود دارد

تراکتوری جان صاحبش را گرفت

اطمینان خاطر وزارت بهداشت از کیفیت تجهیزات پزشکی ایرانی

واکنش آشنا به پیشنهاد احمدی نژاد برای مناظره با رییس جمهور

ظرفیت شبکه «آی پی» کشور سه برابر شد

پاسخ جهرمی در توییتر با گویش لری

عکس های جالب رضا کیانیان از جادوی رنگ های قایق ها+عکس

صحبت های جنجالی داور بازی پرسپولیس-پارس جنوبی

زشت ترین تبلیغ سیگار کشیدن در ایران! +عکس

برگزاری نخستین سمینار تخصصی «برندسازی شخصی»

فراخوان اینفینیتی

استقبال ایران از تفاهمات اولیه میان یمنی ها

واقعیت هایی که با شعار تحریف نمی شوند

بازگشت هواپیماهای روسی توپولف 160 از ونزوئلا به محل استقرار + ویدئو

طرح فرا حزبی کنگره آمریکا علیه نظام بانکی ایران

باران پول در اتوبان پس از تصادف خودروی حمل اسکناس! + فیلم

ادعای «رییسی» درباره تخلفات گسترده در انتخابات 96 قابل پیگیرد است؟

مجلس قادر نیست نظارت کند

دستور خدا درباره نحوه برخورد با افراد مغرور و لجوج چیست؟

لایروبی و دیواره سازی رودخانه های بخش مرکزی شهرستان نور

گوگل از یک برنامه هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری چشم دیابتی رونمایی کرد

اولین جشن پیروزی بر داعش در «مقبره الشهداء» نجف اشرف +فیلم

بی لیاقت ترین مدیران، مدیران جناحی هستند

آغاز اردوی دانشجویی «هفت اقلیم» ویژه خواهران از خمین

جامعه یزد، تشنه مشارکت های داوطلبانه مردمی است

مراسم گرامیداشت معصومه خاتون، همسر ماموستا هەژار برگزار شد

15 جلد کتاب توسط فرهنگیان دزفول تالیف شد

نابسامانی های ترافیکی زیبنده شهر گردشگری آستارا نیست اجرای طرح پیاده روسازی در روبروی بازار ساحلی

اظهارات کرباسچی بیانگر شکاف دیدگاه بین اصلاح طلبان است

پیامدهای طلاق ؛ بلایی که سر زنان می آید

فارس من| رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد افتتاح بیمارستان شهریار تا پایان سال 98/ ساخت سه بیمارستان جایگزین در جنوب شهر تهران

یادداشت سرپرست شبکه قرآن به مناسبت 20 سالگی این شبکه

بنر و هدایای تبریک، صرف امور خیریه شود

رییس ستاد ازدواج دانشجویی منصوب شد

فیلم/ پاسخ شایان مصلح به ماجرای درگیری با علیرضا بیرانوند

پوسترهای بلدایی

متن ادبی درباره شب یلدا

هفتمین همایش ملی «نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری» برگزار می شود

72 هزار خانوار کرمانشاهی زیرپوشش کمیته امداد هستند

جملات تبریک ولادت امام حسن عسکری علیه السلام

مجلس پس از یک هفته تعطیلی فردا جلسه علنی دارد/ جای خالی بودجه!

تحویل مسکن مهر در پرند و هشتگرد به جای پردیس اشکال شرعی دارد/ طرح مالیات بر عایدی مسکن، بازار سوداگرانه را کنترل می کند/ دولت قانون اخذ مالیات از خانه های خالی را اجرا نمی کند

مراسم گرامیداشت معصومه خاتون، همسر ماموستا هەژار برگزار شد

کاهش ناگهانی 5 تا 15 درصدی بودجه برخی دستگاهها/ تکاپو برای جبران سهم 28 هزار میلیاردی صندوق توسعه ملی

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

چه زمانی «بله» بگوییم؟

چه زمانی «بله» بگوییم؟