مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد شهرضا در سودای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران»/ فضای مجازی فرهنگ مطالعه را کم رنگ کرده است
نویسندگان از کاهش سرانه مطالعه کتاب می گویند/فضای مجازی خطر یا فرصت؟
ترویج مداوم فرهنگ مطالعه از مولفه های انتخاب پایتخت کتاب است
فضای مجازی مطالعه کتاب را در کشور به چالش کشیده است
ترویج مداوم فرهنگ مطالعه از مولفه های انتخاب پایتخت کتاب است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 18:362018-11-14فرهنگي

شهرضا در سودای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران»/ فضای مجازی فرهنگ مطالعه را کم رنگ کرده است


در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرضا مطرح شد که شهرضا برای عنوان پایتخت کتاب ایران در حال برنامه ریزی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از شهرضا، محمدعلی جعفری، معاون سینمایی و امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان عصر امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرضا با اشاره به عنوان پایتخت کتاب ایران، اظهار داشت: لقب پایتخت کتاب ایران به شهری اعطا می شود که برای تقویت جایگاه کتاب و کتابخوانی تلاش هایی درخور توجه کرده باشد.

وی با بیان این که طرح انتخاب پایتخت کتاب، با هدف توسعه فرهنگی و ترویج کتاب خوانی از طریق حمایت از برنامه ها و پیشنهادهای نو و ابتکاری، اثربخش و پایدار اجرا می شود، افزود: شهرستان شهرضا  دارای ظرفیت بالای فرهنگی است که باید با همکاری تمامی مجموعه و نهادهای های فرهنگی شهرستان با فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای پایتختی کتاب گامی بلند برداشت.

معاون سینمایی و امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه شهر انتخاب شده ملزم به ارایه گزارش های دوره ای منظمی از پیشرفت برنامه های اجرا شده به دبیرخانه طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران است، گفت: برنامه های سال 1398 هر شهر در زمینه ترویج کتاب خوانی که با همکاری دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای شهردار و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه شود، قابلیت شرکت در طرح پایتخت کتاب ایران را دارد.

وی تصریح کرد: اگر شهر انتخاب شده تا پاییز آن سال بر اساس برنامه ها و جدول زمان بندی ارایه شده، فعالیت قابل توجهی نداشته باشد، احتمال تجدیدنظر و پس گرفتن عنوان پایتخت کتاب براساس رأی هیأت داوران وجود دارد.

جعفری با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره کتاب روستا و عشایر، تصریح کرد: مجموعه فعالیت های فرهنگی و ترویجی مرتبط با کتاب خوانی که با مشارکت های مردمی، نهادها و سازمان های فعال در میان روستاییان و عشایر اجرا شده یا برای اجرا در سال آینده برنامه ریزی شده است، می تواند نامزد شرکت در جشنواره باشد.

وی با تأکید بر این که حضور مردم و مسؤولان در اجرای این طرح بسیار مهم و اثرگذار است، تصریح کرد: هدف از برگزاری  جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور و پشتیبانی از اقدامات انجام شده و طرح های ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب خوانی و جلب توجه سازمان ها و نهادهای مرتبط به اهمیت کتاب در جامعه است.

جعفری با بیان اینکه کتابخوانی علاوه بر افزایش آگاهی مردم، موقعیتی برای اندیشیدن و تفکر سالم ایجاد می کند، عنوان کرد: تشکیل باشگاه های کتابخوانی در شهرضا تأثیر زیادی در گرایش کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب داشت.

وی با اشاره به این که در سال گذشته 20 باشگاه از 36 باشگاه کتابخوانی تشکیل شده در شهرضا فعال بودند که این شهرستان را از نظر کیفیت برگزاری طرح، جزو شهرستان های برتر قرار داد، خاطرنشان کرد: ثبت نام برای تشکیل باشگاه های کتابخوانی انجام شده و براساس دستورالعمل جدید، دستگاه های اجرایی بیشتری موظف به همکاری در این زمینه شده اند.

معاون سینمایی و امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به این که امسال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نهاد کتابخانه ها و آموزش و پرورش در زمینه باشگاه های کتاب خوانی مسؤولیت دارند، ادامه داد: شهرضا زیرساخت های مناسبی برای توسعه فرهگ کتابخوانی وجود دارد.

وی با بیان این که سهمیه های قابل توجه کتاب به این شهرستان تعلق گرفته است، تصریح کرد: 4 باب از 12 کتابخانه شهرستان شهرضا دارای پروانه فروش کتاب با تخفیف هستند که سبب تخفیف های مالیاتی برای آنان شده است و پرونده سایر کتابفروشی ها برای صدور این مجوز نیز تکمیل شده است.

جعفری با بیان این که یکی از ملزومات حرکت در مسیر ترویج فرهنگ مطالعه حمایت مسؤولان و همراهی فعالان اجتماعی است، خاطرنشان کرد: مسؤولان در حوزه کتابخوانی و حمایت از فعالان این بخش باید با جدیت وارد عمل شوند تا مردم نیز به مطالعه گرایش پیدا کنند، اگر تنها به بیان و تکرار شعارها اکتفا شود، تغییر محسوسی در این زمینه ایجاد نمی شود.

وی با تأکید بر این که باید برای رفع معضلات اجتماعی، علاوه بر توسعه زیر ساخت های اولیه، توسعه زیرساخت های فرهنگی و ترویج فرهنگ کتابخوانی را مورد توجه قرار داد، اضافه کرد: افزایش میزان توانمندی های علمی جوانان و نوجوانان با توسعه فرهنگ کتاب خوانی حاصل می شود.

افزایش استفاده از فضای مجازی سبب نگرانی  مسؤولان فرهنگی کشور شده است امیرحسین علی بیگی، رییس دانشگاه شهرضا در ادامه جلسه با اشاره به رابطه متقابل توسعه فناوری و افزایش مطالعه در جوامع مدرن، اظهارداشت: در کشور ما استفاده از این ابزار با تغییر ذائقه شهروندان، سبب کاهش آمار مطالعه شده است.

وی با اشاره به اهمیت کتاب در سبد فرهنگی خانوار در جوامع پیشرفته، افزود: مردم جامعه ای که در آن عادت به کتاب خوانی نهادینه نشده باشد، نمی توانند تحلیل درستی از وضعیت موجود و پیشامدهای آینده داشته باشند.

رییس دانشگاه شهرضا با تأکید بر ضرورت استفاده از نظرات متخصصان و افراد آگاه به نیازهای گروه های سنی مختلف در چاپ و نشر کتاب ها، گفت: اختصاص اعتبارات مناسب برای ساخت فضاهای مناسب برای مطالعه و ارایه منابعی منطبق با آخرین دستاوردهای علمی در هر رشته، افراد را به خواندن کتاب علاقه مند می کند.

وی با تأکید بر این که علاقه به مطالعه باید از سنین کودکی در افراد ایجاد شود، تصریح کرد: افزایش استفاده از فضای مجازی سبب نگرانی مسؤولان فرهنگی کشور شده است، باید کتاب خوانی را از طریق خانواده، مدرسه و رسانه های گروهی به افراد آموزش دهیم.

علی بیگی با بیان اینکه شناخت علایق جوانان و نوجوانان نقش مهمی در ترویج فرهنگ مطالعه دارد، بیان کرد: برنامه های درسی باید با هدف استفاده از منابع غیر درسی تدوین و ارایه شود.

وی با بیان این که ثمره کتاب خوانی باید حل مشکلات مردم و جامعه باشد، خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه هایی مانند نشست کتاب خوان با موضوع کارآفرینی در جامعه بسیار ضروری است.

باید یک مطالبه عمومی برای مطالعه در جامعه اتفاق بیفتد حجت الاسلام سیف الله یعقوبی، امام جمعه شهرضا در ادامه این جلسه با بیان این که کتاب باید به عنوان یک ارزش بین مردم تلقی شود، بیان کرد: در آموزه های دینی به موضوع کتاب و خواندن اهمیت بسیاری داده شده طوری که اولین آیات نازل شده بر پیامبر، امر به خواندن است.

وی با بیان این که بسیاری از مشکلات جامعه ناشی از ناآگاهی است و مطالعه کتاب سبب دوری از این آسیب ها می شود، گفت: در جامعه امروز کتاب و کتابخوانی مظلوم واقع شده است، باید به عنوان یک فرهنگ، توسط رسانه ها، دولت، دانشگاه ها در جامعه نهادینه شود، باید یک مطالبه عمومی برای مطالعه در جامعه اتفاق بیفتد.

امام جمعه شهرضا با تأکید بر این که خانواده ها به فرهنگ مطالعه فرزندان خود اهمیت دهند، تصریح کرد: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سبب شده که کتاب و کتابخوانی، نشریات، کتاب فروشی ها و کتابخانه های عمومی رونق گذشته را از دست بدهد، بنابراین مسؤولان فرهنگی شهرستان شهرضا با آسیب شناسی، برنامه ریزی مناسبی برای ترغیب و جذب مردم به ویژه جوانان به سمت کتاب و کتابخوانی داشته باشند.

وی با تأکید بر اهمیت محتوای کتاب ها، افزود: نویسندگان توجه داشته باشند که کتاب ها در چارچوب اسلام و موازین کشور و مطابق نیازهای جامعه به شکل تخصصی منتشر شود، کتاب های تخصصی سبب ارتقای فرهنگ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی جامعه می شود.

انتهای پیام/ن
کلید واژه ها: کتاب - فرهنگ - پایتخت - برنامه - شورای فرهنگ عمومی - ایران - فرهنگی - شهرضا - انتخاب - اسلامی - جشنواره - برنامه ریزی - ارشاد - عشایر - اداره - جعفری - روستا - خبرگزاری فارس - مردم - اصفهان - استان - شورای - گزارش - معاون - فضای مجازی - روستاییان - خبرگزاری - روستاها - پیشرفت - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
عاشقانه های «بهنوش طباطبایی» /عکس

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده

جلوه های ویژه فیلم سینمایی پلنگ سیاه

عکسی که دردسرساز شد؛ «نعیمه نظام دوست» شایعه بیماری را تکذیب کرد

کلیه استخدامی های خوزستان - 22 آذر 97

سعید آقاخانی با لباس کردی در سریالی جدید + عکس

تقویم و اوقات شرعی+فیلم

پیمان معادی بمب یک عاشقانه را ترکاند/ آمار فروش هفتگی فیلم ها

فیلم های تلویزیون در تعطیلات/ پخش «دادگاه»، «سرب» و «مسافر ری»

آثار ماندگار موسیقی ایرانی با پنچه های پر از احساس کودکان بیان شد

آثار ماندگا موسیقی ایرانی با پنچه های پر از احساس کودکان بیان شد

جمع بندی روز: چهارشنبه، 21 آذر 1397

واکنش وزیر ارشاد به افشاگری بازیگران زن علیه فساد اخلاقی در سینما/ فیلم

تصاویر/ 10عکس برتر سال نشنال جیوگرافی

تبریک ویژه امید حاجیلی» برای تولد خانم بازیگر /عکس

نمایشگاه نقاشی هنرمندان توان یاب

تبریک ویژه امید حاجیلی» برای تولد خانم بازیگر /عکس

آرایش عجیب آقای بازیگر/ عکس

آرایش عجیب آقای بازیگر/ عکس

برترین های مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک 2018

عاشقانه های «بهنوش طباطبایی» /عکس

زندگی آدری هپبورن سریال می شود ؛ از کودکی تا مرگ

درخشش دوباره اصغر فرهادی با «همه می دانند»

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده

آخرین کتاب نویسنده جنجالی آمریکا به ایران رسید

شباهت جالب «ماهور الوند» و خواهرش/ عکس

چهره واقعی «فخرالزمان» سریال پرطرفدار این شبهای تلویزیون/ عکس

فراخوان سیزدهمین جشنواره شعر فجر

تصاویر/ تقدیر از آثار برگزیده بخش معدن سینما حقیقت

در ویرانه سینما، فساد بیداد می کند

فیلم/منچستر مقابل خفاش دیر از خواب بیدار شد

این نقاشی ها را بدون ترحم ببینید

فیلم/خلاصه دیدار پر گل بایرن -آژاکس

تیپ سعید آقاخانی در سریال جدید تلویزیون+ عکس

فیلم/خلاصه دیدار یونگ بویز -یوونتوس

فیلم/برتری من سیتی با دبل سانه مقابل هوفن هایم

فیلم/خلاصه دیدار رم -ویکتوریاپلژن

زندگی با فیلتر اینستاگرام

فیلم / گل دیدنی سانه به هوفنهایم با ضربه ایستگاهی

پیشنهادهایی برای گالری گردی آخر هفته

چهره واقعی «فخرالزمان» سریال پرطرفدار این شبهای تلویزیون/ عکس

نقدی بر فیلم «همه می دانند» اصغر فرهادی در دام تکرار/ سایه سنگین «درباره الی» بر «همه می دانند»

واکنش خانم بازیگر به شایعاتی درباره تغییر ظاهرش

واکنش خانم بازیگر به شایعاتی درباره تغییر ظاهرش

نقدی بر فیلم «همه می دانند» اصغر فرهادی در دام تکرار/ سایه سنگین «درباره الی» بر «همه می دانند»

افتتاح خانه دف حوزه هنری استان کرمانشاه

سینما حقیقت، با چاشنی معدن

«ن . خ» سعید آقاخانی؛ سریال نوروزی شبکه 1

حضور ظریف و همسرش در اکران خصوصی یک فیلم + عکس

سینما حقیقت، با چاشنی معدن

فیلم اصغر فرهادی نامزد 8 بخش جایزه سینمایی اسپانیا شد

خانم بازیگر با تیپ قدیمی در کویر/عکس

نگرانی دو خانم بازیگر بابت فرزندان شان /بچه ها حق ندارند فیلم ما را ببینند

لحظات نفس گیر بلعیدن تمساح توسط مار غول پیکر +فیلم

«به نام خلق» روی آنتن شبکه 3

بررسی فیلم Mortal Engines؛ شهرهای متحرک آخرالزمان

فیلم اصغر فرهادی نامزد 8 بخش جایزه سینمایی اسپانیا شد

برگزیده جایزه شعر شاملو معرفی شد

بازیگر زن «ممنوعه» درکنار پسر خسرو شکیبایی+عکس

تدوین سند نشاط اجتماعی استان سمنان باید دنبال شود+ فیلم

معرفی برگزیدگان شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره»

اجرای طرح تربیتی در ارومیه +فیلم

آکوردئون رومانیایی در استانبول

ویدیو| گزارش علی دایی از خانه های در حال ساخت زلزله زدگان کرمانشاه

افتتاح موزه خط و کتابت در موزه مردم شناسی ارومیه+فیلم

معرفی برگزیدگان شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره»

هانیه غلامی در سریال جدید مهران مدیری+عکس

حضور آزاده صمدی در «بدون تماشاگر»

حمید توکلی کوله گردی کتاب

سلفی خندان ماهور الوند در کنار خواهرش+عکس

چهارمین روز از دوازدهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت

16 شانس ویژه در میان مستندسازان معدنی

خانم بازیگر و آقاپسرش در گذر زمان +عکس

کویر گردی خانم بازیگر +عکس

پلنگ سیاه | بهترین فیلم سال انجمن منتقدان سیاهپوستان آمریکا

16 جایزه ویژه در مشت مستندسازان معدنی

نوای خوش استاد داود آزاد در رشت طنین انداز می شود

25 فیلم جدید در فهرست میراث ملی سینمایی آمریکا

پایان هفدهمین جشنواره ی فیلم و عکس نیشابور

جشنواره انار و شب چله در آستارا برگزار می شود

جشنواره فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی در گیلان برگزار می شود

جمع آوری آثار بانوان مولف لاهیجانی

بازگشت الواح و اشیای تاریخی دوران هخامشی به کشور

فیلم/تمرین تمارض اوبامیانگ در تمرین آرسنال

چالشی جدید برای «علیرضا خمسه»

بازگشت بیش از 11 هزار شی تاریخی به ایران/ به همتای خود در گرجستان هشدار داده ایم

بازگشت الواح و اشیایتاریخی دوران هخامشی به کشور

قصه زندگی و شهادت مرجان گلچین فرماندار اهل سنت بندر ترکمن

«کعبه بوی بهشت می دهد» قصه بانوی فرمانداری که از منا بازنگشت

بازدید گروهی از گردشگران کشور از آثار تاریخی شهرستان خواف

تصاویر/ تمرین ارکستر ملی ویژه ایران

«همه می دانند» نامزد 8 جایزه اسکار سینمای اسپانیا شد

اولین تئاتر عروسکی در جوین بر روی صحنه رفت

عکس پاییزی و دیدنی «نازنین بیاتی»

ویدیو| گزارش علی دایی از خانه های در حال ساخت سرپل ذهاب

بزرگداشت روز معلولان در شاهرود+ فیلم

400 رویداد گردشگری برای فارس تعریف شده است

دوره چهارم جایزه احمد شاملو، برندگان خود را شناخت

جشنواره ترشی هفت بیجار

اختراع کاربردی ارژنگ امیرفضلی برای مقابله با سرما+عکس

شهرضا در سودای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران»/ فضای مجازی فرهنگ مطالعه را کم رنگ کرده است

شهرضا در سودای کسب عنوان «پایتخت کتاب ایران»/ فضای مجازی فرهنگ مطالعه را کم رنگ کرده است