مطالب مرتبط:
ویژگی های فرشتگان از دیدگاه قرآن و احادیث
دوازده ویژگی سخن خوب از دیدگاه قرآن کریم
اشک بر سیدالشهدا(ع) نشانه ایمان و نور مومنان در قیامت است/اهل بیت(ع) قرآن عینی هستند
مهمترین عوامل توسعه و شکل گیری تمدن اسلامی از منظر قرآن کریم بررسی شد
ثمرات قرائت قرآن کریم از دیدگاه اهل تسنن
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 17:152018-11-14سياسي

عوامل پشیمانی در قیامت از دیدگاه قرآن


از نظر قرآن، بدترین زمان ندامت و پشیمانی آخرت است؛ زیرا دست انسان در آن زمان کوتاه است و هیچ راهی برای جبران خطا نیست.

- پشیمانی زمانی رخ می دهد که انسان نسبت به خطا و عملکرد نادرست خویش آگاه شود و پذیرای اشتباه باشد و برای جبران آن تلاش کند.

این همان مفهوم حقیقی پشیمانی است؛ بنابراین، کسی که نسبت به عملکرد خویش توجهی ندارد و به سنجش آن نمی پردازد یا پس از علم به خطا حاضر به پذیرش و پوزش نیست، یا برای جبران خطا کاری انجام نمی دهد، پشیمان نیست.

از نظر آموزه های قرآن، انسان خردمند کسی است که نه تنها به سنجش رفتار خویش می پردازد، بلکه هنگام آگاهی به اشتباه و خطا، پوزش می خواهد و برای جبران خطا تلاش می کند؛ زیرا گاهی اوقات شرایط به گونه ای رقم می خورد که پشیمانی سودی نخواهد داشت؛ چون در زمان و فرصت مناسبی انجام نشده است؛ چنانکه پشیمانی و ندامت در قیامت سودی برای کافران و گناهکاران ندارد؛ زیرا راهی برای جبران خطا نیست؛ چرا که جهان دنیا جمع شده و دیگر دنیایی نیست که بتوان به آن بازگشت و به جبران خطا و اشتباه پرداخت.

از نظر قرآن، بدترین زمان ندامت و پشیمانی آخرت است؛ زیرا دست انسان در آن زمان کوتاه است و هیچ راهی برای جبران خطا نیست.

در مطلب پیش رو عواملی که منجر به پشیمانی انسان در قیامت می شود براساس آیات قرآن بازگو شده است.

عوامل ندامت در آخرت با نگاهی به آموزه های قرآن می توان با عواملی آشنا شد که موجبات حسرت و ندامت در قیامت می شود در حالی که دیگر سودی به حال شخص نادم ندارد.

بیان این عوامل به معنای آن است که انسان با شناخت آنها از ارتکاب آن جلوگیری کند و کاری نکند که راهی برای جبران آن نباشد و برای ابد گرفتار شقاوت عملی باشد که در دنیا انجام داده و می توانست با عذر خواهی و جبران خطا، خود را از آسیب های آن در امان نگه دارد.

از مهم ترین عوامل ندامت و پشیمانی در آخرت می توان به موارد زیر اشاره کرد: 1.

استهزاء: از نظر قرآن هر گونه تمسخر دیگران بویژه پیامبران و مومنان به سبب ایمان ایشان، موجب ندامت در آخرت و قیامت می شود که برای شخص سودی نخواهد داشت.

(انبیاء، آیات 41 و 46؛ مطففین، آیات 10 و 29 و 30) 2.

استکبار: استکبار انسان در برابر آموزه های وحیانی و آیات الهی،عامل ندامت و پشیمانی در قیامت است که سودی ندارد.

(زمر، آیات 56 و 59 و 60) 3.

اطاعت از گمراهان: پیروی از سران و بزرگان گمراه کننده، عامل ندامت از سوی کافران در جهنّم است(احزاب، آیات 64 تا 67)؛ زیرا جمله یا لیتنا اطعنا اللّه ، از روی حسرت و ندامت از سوی کافران در قیامت بیان شده است که تاثیری به حالشان ندارد.

(جامع البیان، ج 12، جزء 22، ص 61) 4.

اعراض از یاد خدا: اعراض از یاد پروردگار، عامل ندامت در قیامت خواهد بود(انبیاء، آیات 42 و46)؛ چنانکه از نظر قرآن، اعراض از یاد خداوند موجب همراه شدن با شیطان و عامل ندامت شخص در قیامت می شود که دیگر بسیار دیر شده و فرصت توبه و جبران پایان یافته است.

(زخرف، آیات 36 و 38) 5.

تذکر دیر هنگام: اگر انسان در زمان خودش متذکر خطا و اشتباه باشد، شاید برای جبران آن اقداماتی انجام دهد؛ اما اگر این تذکر دیرهنگام باشد، دیگر کاری برای خطا و جبران آن نیست؛ از همین رو شخص دچار ندامت می شود که سودی برایش ندارد.

کسانی که به دنیا چنان اهتمام می ورزند و از خدا و آخرت غافل می شوند، زمانی متذکر اشتباه خویش می شوند که قیامت برپا شده است و این تذکر دیر هنگام به سبب غفلت خودشان عامل مهم ندامت آنان در قیامت است که دیگر سودی برای آنان نخواهد داشت.

(فجر، آیات 23 و 24) 6.

ترک احسان: ترک احسان و نیکی به دیگران یکی دیگر از عوامل ندامت و پشیمانی شخص در قیامت است که سودی برای او نخواهد داشت.

(زمر، آیه 58؛ قلم، آیات 17 تا 31) یادآوری این نکته لازم است که.

ویل از اداتی است که معنای حسرت و ندامت دارد.

(مفردات الفاظ قرآن کریم، راغب اصفهانی، ص 888 ).

پس اقرار به گمراهی و اعتراف به ستمکاری، دلیل پشیمانی صاحبان بستان از قصد خویش در ترک احسان بر مساکین است.

7.

ترک اطاعت خدا: ترک اطاعت خدا و اطاعت نکردن از اوامر و نواهی الهی که در قالب اسلام و شرایع آن آمده، موجب ندامت در قیامت است.

(احزاب، آیه 66) 8.

ترک اطاعت از آموزه های قرآنی: از دیگر موجبات ندامت می توان به ترک اطاعت از قرآن و آموزه های وحیانی آن اشاره کرد (فرقان، آیات 28 و 29)؛ زیرا مقصود از ذکر در آیه شریفه، به یک احتمال تفسیری، قرآن کریم است.

(انوار التنزیل، بیضاوی، ج 3، ص 225) قرآن به مردمان هشدار می دهد که اطاعت نکردن از قرآن، عامل ندامت و پشیمانی به هنگام مشاهده عذاب ناگهانی می شود(زمر، آیات 55 و 56)؛ زیرا اعراض کنندگان از قرآن، در برابر عملکرد خودشان قرار می گیرند که بر خلاف فلسفه و اهداف آفرینش هستی و خودشان بوده و کارهایشان نمی تواند مورد پذیرش و نجات آنان شود.

(اعراف، آیات 52 و 53) گفتنی است که مقصود از فنعمل غیر الذی کنا نعمل ، خبر دادن از وضع و حال کفار و آرزو داشتن آنها برای بازگشت به دنیا جهت جبران عملکرد گذشته خود است.

از چنین درخواستی می توان استفاده کرد که آنان از گذشته اعمال خود پشیمان بودند.

(التبیان، ج 4، ص 420.

) 9.

ترک اطاعت از پیامبر(ص): هر چند که اطاعت از خدا یا قرآن به معنای اطاعت از پیامبر(ص) است که جز به حق فرمان نمی دهد(نجم، آیه 3) و جز ابلاغ رسالات الهی نیست، چنانکه پیامبران دیگر نیز این گونه بودند(اعراف، آیه 62 و 68 و 93)؛ اما باید توجه داشت که پیامبر(ص) در مقام رهبری اجتماعی فرمان هایی را می دهد که باید از آن اطاعت کرد(مجادله، آیات 8 و 9) و هر گونه معصیت رسول الله(ص) موجب ندامت در قیامت می شود.

(احزاب، آیات 64 و 66؛ نساء، آیه 42؛ فرقان، آیات 27 و29؛ یس، آیات 64 و 66) خدا به مردمان هشدار می دهد اگر امروز به تکلیف عمل نکنند، فردای قیامت دیر خواهد بود؛ زیرا در آن روز با سختی ها و عذاب هایی مواجه می شوند که موجب پشیمانی آنان از ترک تکلیف و اطاعت است واین پشیمانی سودی به حال آنان نخواهد داشت.

(فرقان، آیات 27 تا 29) 10.

ترک انفاق: ترک انفاق به فقیران، از عوامل ندامت در روز قیامت است(قلم، آیات 17 و 31)؛ زیرا آن روز متوجه می شود که صدقه و انفاق مالی تا چه اندازه دستگیر انسان می شود؛ از همین رو خواهان بازگشت به دنیایی می شود که دیگر جمع شده (انبیاء، آیه 104) تا جبران مافات کند، ولی چنین چیزی شدنی نیست.

(منافقون، آیات 9 و 10؛ مومنون، آیات 99 و 100) 11.

ترک عمل صالح: ترک کارهای نیک در دنیا، عامل پشیمانی در روز قیامت می شود که دیگر سودی ندارد.

(مومنون، آیات 99 و 100؛ فاطر، آیات 36 و 37؛ فجر، آیات 23 و 24) گفتنی است که از درخواست برای بازگشت به دنیا جهت انجام دادن عمل صالح و جبران گذشته می توان استفاده کرد که چنین درخواستی از روی پشیمانی صورت گرفته است.

همچنین صرخه و فریاد بلند، هنگام گرفتاری و مصیبت است و اصطراخ به معنای استغاثه به کار رفته است.

(لسان العرب، ج 7، ص 318، صرخ ) لذا از استغاثه کافران برای خروج از جهنم به قصد انجام دادن اعمال صالح می توان فهمید که آنها از عملکرد بد خود نادمند ولی سودی به حالشان ندارد.

12.

ترک تکالیف: ترک و کوتاهی در انجام دادن تکالیف و وظایف در برابر خداوند، عامل ندامت و حسرت، هنگام مشاهده عذاب در روز قیامت می شود.

(زمر، آیات 55 و 56) 13.

تکذیب آیات الهی: کسانی که به تکذیب آیات الهی می پردازند، بر اساس آن عمل و رفتار نمی کنند و فلسفه و سبک زندگی دیگری را بر می گزینند که جز ندامت برای آنان سودی نخواهد داشت.

از همین رو تکذیب کنندگان در روز قیامت پشیمان می شوند درحالی که فرصت از دست رفته است.

(انعام، آیات 25 و 27) 14.

رفیق ناباب: از دیگر عوامل ندامت، دوستان نابابی هستند که انسان را از راه راست و کار نیک دور نگه می دارند.

از همین رو قرآن، داشتن دوست و رفیق گمراه کننده در دنیا را عامل ندامت در قیامت می داند و به انسان ها هشدار می دهد که با هر کسی دوستی نکنند.

(فرقان، آیات 27 تا 29) 15.

رفاه طلبی: کسانی که گرفتار رفاه و بدمستی آسایشی می شوند، گرفتار ندامت خواهند شد.

رفاه طلبی ظالمان، عامل ندامت آنان، هنگام مشاهده عذاب است که دیگر سودی ندارد.

(انبیاء، آیات 11 تا 14) 16.

ولایت کافران: پذیرش ولایت کافران و بلکه روابط دوستانه با دشمنان حتی اگر از اهل کتاب چون یهود و نصارا باشند و نیز فریفتگی به آنان، عامل ندامت در روز قیامت است.

(مائده، آیات 51 و 52) پس کسانی که تحت ولایت غربیان درمی آیند و آرمان خویش را زندگی آنان و دوستی و ولایت سرپرستی آنان قرار می دهند، پشیمان خواهند شد.

17.

شرک: شرک عامل ندامت انسان است.

کسی که در دنیا شرک ورزد در قیامت پشیمان می شود که چرا چنین اعتقادی داشته و چنین رویه ای را در زندگی پیش گرفته است.

(انبیا، آیات 43 و 46) گفتنی تقلیب الید ، به هم زدن دستان، نشانه پشیمانی است.

(مفردات، ص 682؛ مجمع البیان، ج 5 - 6 ، ص 610) و همچنین مراد از ظلم در آیه، شرک است.

(تفسیر التحریر والتنویر، ج 8 ، جزء 17، ص 80) 18.

طغیان: طغیانگری از حدود الهی بر اثر نپرداختن سهم مساکین، از عوامل ندامت در روز قیامت است.

(قلم، آیات 17 و 31) 19.

ظلم: هر گونه ظلم به خویش یا دیگران موجب ندامت انسان در روز قیامت می شود.

(انبیاء، آیات 12 و 14 و 46 و97) مقصود از اینکه گفتند ما ظالمین بودیم، این است که ما به خویشتن به خاطر ترک معرفهًْ اللّه و تصدیق نکردن پیامبران و ارتکاب معاصی ستم کردیم.

(التبیان، ج 7، ص 235) این ندامت در قیامت سودی برای آنان نخواهد داشت.

20.

عدم استفاده درست از ثروت و قدرت: شکر نعمت آن است که انسان نعمت را در جای مناسب آن استفاده کند و این گونه نشان دهد که مومن به خدا و اهداف آفرینش است نه آنکه گمان کند خدا لغو و لهو و عبث آفریده است.

از نظر قرآن، اصحاب شمال در قیامت، از اینکه بهره مناسبی از قدرت و مال نبرده اند پشیمان می شوند که سودی برای آنان ندارد؛ زیرا آنان در دنیا از توانمندی خویش برای کارهای نیک و سعادت آخرتی بهره نبردند و آن قدرت را تباه ساختند.

(حاقه، آیات 25 تا 29) گفتنی است که سلطان همان سلطه و قدرتی است که در دنیا برای انجام کارهای نیک و خیر داشت، ولی این گونه عمل نکرد و این گونه قدرت و سلطنت از دست او برفت.

21.

دیدن عذاب: انسان در دنیا و آخرت هر گاه عذاب به عنوان پیامد عمل خویش را ببیند پشیمان می شود که این پشیمانی در آخرت سودی ندارد و در دنیا اگر به اصلاح و توبه منجر نشود بی فایده خواهد بود.

کسانی که عذاب را در قیامت می بینند از اعمال خویش در دنیا پشیمان می شوند که فایده ای برای آنان ندارد.

(انعام، آیه 27؛ انبیاء، آیات 11 و 12 و 14 و 46؛ احزاب، ایه 46؛ سباء، آیه 32) 22.

عُجب: انسان با رفاه دنیا فریب می خورد و گرفتار غرور دنیا می شود و خودپسندی و عجب او را در برمی گیرد و کارهایی انجام می دهد که نمی بایست انجام دهد.

از همین رو از نظر قرآن، غرور ناشی از امکانات و رفاهیأت دنیا، از عوامل ندامت در قیامت می شود.

(انبیاء، آیات 44 و 46) مقصود از حتی طال علیهم العمر در آیه این است که به رفاهیات و طول عمر خویش غرور پیدا کردند.

(تفسیر القرآن الکریم، شبّر، ص 491) هم چنین از آیه و لئن مسّتهم نفحهًْ من عذاب.

فهمیده می شود که اینها با چشیدن کمترین عذاب، به علت عملکرد بد خود اظهار ندامت می کنند که سودی ندارد.

(التفسیر المنیر، ج 17، ص 64 ـ 65).

23.

غفلت: غفلت از قیامت و حسابرسی آن، از عوامل ندامت در هنگام مواجهه با آن در قیامت است.

(انبیاء، آیه 97) واژه ویل در معنای حسرت و ندامت استعمال می شود.

(مفردات، ص 888، ویل ) 24.

فراموشی از لقای الهی: فراموشی قیامت و لقای الهی، از عوامل ندامت مجرمان در قیامت می شود.

(سجده، آیات 12 و 14) مقصود از نسیتم لقاء یومکم هذا.

، کنایه از بی اعتنایی آنان به لقای الهی است که موجب ندامت در قیامت می شود.

(المیزان، ج 16، ص 253 ـ 254) 25.

قتل بی گناه: از عوامل پشیمانی در قیامت قتل نفس محترم و بی گناه است.

(مائده، آیات 30 و 31) از امام سجاد(ع) روایت شده است که از جمله گناهانی که موجب ندامت می شود کشتن آدم بی گناه است.

خداوند در قصّه قابیل پس از کشتن هابیل می فرماید: او از عمل خود پشیمان شد.

.

فاصبح من النّادمین .

(معانی الاخبار، ص 270، ح 2؛ بحارالانوار، ج 70، ص 375، ح 12) 26.

گناه: هر گونه عملکرد بد در قالب گناه و انجام محرمات موجب ندامت در قیامت می شود.

(بقره، آیه 167؛ انعام، آیه 31؛ نباء، آیه 40) اینکه شخص خواهان این است که کاش خاک بود، بیانگر ندامت است.

گفتنی است که خاک، فاقد شعور و اراده است، لذا تکلیف و عقابی نیز نخواهد داشت و آرزوی خاک بودن، نشانه پشیمانی کافران از عملکرد گذشته شان است تا شاید بدین طریق از عقاب و تکلیف رهایی یابند.

27.

مخالفت با پیامبران: مخالفت و پیروی نکردن از انبیا و ترک اجابت دعوت آنان، عامل ندامت هنگام فرا رسیدن عذاب در دنیا و آخرت است.

(ابراهیم، آیه 44؛ احزاب، آیات 64 تا 66) 28.

فقدان برهان: نداشتن هرگونه برهان و دلیل برای توجیه عملکرد خود در قیامت، عامل پشیمانی شخص در مواجهه با عذاب الهی است(حاقه، آیات 25 تا 29)؛ زیرا سلطان به معنای حجت و دلیل نیز آمده است.

(مفردات، ص 420، سلط .

) 29.

همنشینی با شیطان: همنشینی با ابلیس و دیگر شیاطین جنی و انسی، از عوامل ندامت در قیامت است.

(زخرف، آیات 26 تا 28) 30.

کتمان حق: هر کسی در دنیا حق را کتمان کند، در قیامت پشیمان خواهد شد.

(نساء، آیه 42) تساوی با زمین، در آیه کنایه از وجود نداشتن و نیستی و نابودی است و این آرزو از سوی کافران در صحنه قیامت، نشانه پشیمانی آنها از لجاجتها و طغیانگریها در دنیا است.

31.

کفر: کفر و عدم ایمان به آیات الهی، از عوامل ندامت در قیامت است؛ زیرا شخص خود را مجرم و گناهکار و فاقد هر گونه عمل صالح می یابد که بتواند خود را از عذاب الهی نجات دهد؛ از این رو نادم می شود که سودی ندارد.

(بقره، آیه 167؛ انعام، آیات 27 و 31؛ سجده، آیه 12؛ حجر، آیه 2) گفتنی است که.

ابصرنا.

در آیه 12 سوره سجده یعنی برای آنها مسلم و روشن شده که عامل نجات، فقط ایمان و عمل صالح است و برای آنان ایمان یقینی حاصل شده است.

(المیزان، ج 16، ص 253.

) و مقصود آیه 2 سوره حجر این است که کافران وقتی می بینند به سوی آتش جهنم و مسلمانان به سوی بهشت روانه می شوند، اظهار ندامت می کنند.

(التفسیر المنیر، ج 14، ص 10).

عوامل پشیمانی در دنیا چنانکه گفته شد برخی از کارها است که اگر در زمان و فرصت خودش در دنیا انجام نشود، موجب پشیمانی است، از جمله این موارد می توان به عوامل زیر اشاره کرد: 1.

عدم همراهی با مجاهدان پیروز: کسانی که با مجاهدان پیروز همراهی نکنند، در هنگام پیروزی گرفتار ندامت می شوند که ای کاش با آنان بودند و از نتایج پیروزی بهره مند می شدند؛ این در حالی است که این پشیمانی سودی برای آن افراد نخواهد داشت.

(مائده، آیه 51 و52) البته این برداشت نسبت به آیات زمانی درست خواهد بود که مراد از امر در آیه همان عذاب دنیایی باشد.

همچنین منظور از بیماردلان در برداشت مزبور، مسلمانان سست ایمان یا منافقان هستند که به سبب عدم حضور در کنار مجاهدان از نتایج پیروزی بی بهره مانده اند.

2.

شرک: از نظر قرآن کسانی که شرک ورزیده و پیش از مرگ به بطلان اعتقاد خویش آگاه شدند، از آن پشیمان می شوند که البته این ندامت سودمند خواهد بود به شرطی که به توحید بازگشته و اعمال و سبک زندگی خویش را موحدانه قرار دهند.

(نمل، آیه 44) 3.

عمل بر اساس اخبار فاسق: عمل به خبر فاسق و یا تصدیق کردن آن بدون تحقیق و تفحص از درستی آن، موجب ندامت می شود.

پس انسان مومن باید پیش از هر کاری نسبت به خبر تفحص کند تا نادم نشود.

(حجرات، آیه 6) 4.

محرومیت از منافع دنیوی: محرومیت از غنایم و منافع دنیوی، عامل ندامت متخلفان از جهاد، در پی دستیابی مؤمنان به غنایم جنگی است.

(نساء، آیات 71 تا 73) 5.

عذاب دنیوی: رویت عذاب های دنیوی در اقسام گوناگون از جمله از بین رفتن محصولات کشاورزی از عوامل ندامت احساس محرومیت کافران است.

(واقعه، آیات 64تا 67) گفتنی است احتمال داده شده که تفکهون به معنای ندامت و تأسف باشد.

(مجمع البیان، ج 9 ـ 10، ص 337) 6.

بخل: کسانی که در دنیا بخل می کنند، در همین دنیا عذاب رفتار خویش را می بینند و پشیمان می شوند.

(قلم، آیات 17 تا 31) 7.

تکبر: از دیگر عوامل پشیمانی است؛ زیرا این رفتار در دنیا ممکن است که دامن شخص را بگیرد و او را پشیمان کند.

(کهف، آیات 32 تا 42) 8.

نفاق: نفاق از دیگر عواملی است که پیامد آن در دنیا نیز آشکار می شود.

(نساء، آیات 71 تا 73) مقصود از وان منکم لمن لیبطئنّ ، منافقان است که نسبت به جهاد سستی ورزیدند و از آن تخلف کردند.

(تفسیر التحریروالتنویر، ج 3، جزء 5، ص 118؛ التفسیر المنیر، ج 6، ص 225.

)
کلید واژه ها: انسان - قرآن - اشتباه - رفتار - عذر خواهی - تمسخر - حقیقی - شرایط - جهان - آشنا - امان - سران

آخرین اخبار سرویس:
آغاز برنامه روز دانشجو انجمن اسلامی پیشرو تربیت مدرس

با مدیرعامل بانک ملی که هم اکنون مالک شرکت گروه ملی شده برخورد جدی خواهیم کرد

استخدام مشاور حقوقی در موسسه حقوقی و ثبتی نیک در تهران

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) شخصیتی علمی با دیدگاه نواندیشانه بودند

ساخت هنرستان در کلپورگان استان سیستان و بلوچستان توسط دختران روستا

دانلود طرح جابر آماده با موضوع مهره داران

جهانگیری: می توانیم محرومیت را از مناطق محروم برطرف کنیم

تخلف آموزش و پرورش در مراقبت از اموال هزاران میلیاردی بنیاد «آرشام»

استخدام شرکت یک و یک / خوزستان

بدهی نجومی خودروسازان به قطعه سازان

بازنمایی کاذب چالش های انقلاب اسلامی در حوزه نشر

تجمع اعتراضی مقابل سفارت گرجستان در تهران

استخدام شرکت روغن نباتی الوا / گچساران

طرح جابربن حیان اهمیت ساعتهای آفتابی

مطهری: مطهری: اگر شهید مطهری بود اجازه اشغال سفارت آمریکا را نمی داد؛ همچنان که امام هم در ابتدا مخالف بود

دانلود رایگان سوالات استخدامی شرکت توسعه پلیمر پادجم

در نامه سرگشاده رییس کل سازمان نظام پرستاری به رییس جمهور قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرایی شود

نتایج قرعه کشی عتبات دانشگاهیان فردا اعلام می شود/ ثبت نام 52 هزار متقاضی

نتایج نهایی آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی اعلام شد

آغاز برنامه روز دانشجو انجمن اسلامی پیشرو تربیت مدرس

راهکار های هوشمندسازی در حوزه پایداری و تاب آوری شهری

برگزاری یازدهمین اجلاس فرماندهان مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان

سفیر ایران در عمان با همتای آلمانی خود دیدار کرد

واکنش فعالان توییتری به سخنان ساختارشکنانه رییس دانشگاه ایلام

مهدی آزاد نتاقض رفتار رسانه های بیگانه در اخبار تروریستی!

120 نفر از نیازمندان بهمیی به مشهد مقدس اعزام شدند

پیشنهادات 100 انجمن در کتاب خدمات پزشکی اعمال شده است

خط کم رنگ ارتباط میان دانشگاه و صنعت

وزیر اطلاعات: حراست ها دیدگان تیزبین امنیت و سلامت دستگاه های جمهوری اسلامی ایران هستند

هفتمین دوره طرح ملی دادرس در قزوین افتتاح شد

ضرغامی: فیلترینگ تلگرام با دستور روحانی انجام شد

تأثیر محبت اهل بیت (ع) بر ایجاد وحدت اسلامی

با انعقاد تفاهمنامه ای صورت گرفت؛ تقویت همکاری های بانک ملت و صندوق بازنشستگی کارکنان سازمان صدا و سیما

حضور فعالانه بانک در عرصه های مختلف اجتماعی/ هنر، ادب، سلامت و خانواده در چتر حمایت بانک رفاه

ویدئو/ دیالوگی که در خواب به جناب خان الهام شد!

«تفسیر حکیم» و «طرح ملی تلاوت خواهران»؛ مهم ترین رویدادهای معارفی در رسانه ها

آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی ابلاغ شد

تمرین نظامی رزمندگان فاطمیون در سوریه

تلاش حراست ها برای مقابله و پیشگیری است

تاکید بر مقابله با توطئه مشترک آمریکا، صهیونیست و وهابیت

مطهری: اقدامات هیجانی به نظام ضربه می زند

زمان صدور کارت آزمون فراخوان کشوری دفاتر خدمات سلامت اعلام شد

تصاویر / همایش بین المللی تهران هوشمند افتتاح شد

برنامه های چهلمین سال انقلاب به دهه فجر خلاصه نشود

وزیر خارجه آلمان: توافق هسته ای با ایران برای امنیت ما در اروپا مهم است

همسر رییسی: اگر رییسی در انتخابات پیروز می شد، وضعیت کشور بهتر بود

فردا؛ استقبال اهل سنت بندرعباس از 72 شهید دفاع مقدس

استخدام کارشناس برق، الکترونیک و رشته های مرتبط در تهران

استخدام نیروی فنی با مدرک دیپلم یا کاردانی فنی در تبریز

استخدام حسابدار جهت یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام بازاریاب خانم و آقا در شرکت معتبر خدمات بانکداری

120 نفر از نیازمندان بهمیی به مشهد مقدس اعزام شدند

واکنش دختر علم الهدی به سخنان رییسی

اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی

آغاز طرح ملی دادرس در شهرستان البرز

تبدیل یادمان های شهدای گمنام استان تهران به مراکز فرهنگی

ضرغامی: فیلترینگ تلگرام با دستور روحانی انجام شد

آمریکا بعد از خروج از برجام در عرصه بین الملل تنها شد

تجمع کارگران شیر پگاه در اعتراض به زمین تصرفی در تهرانپارس

در پی حواشی مراسم روز دانشجو منتشر شد واکنش فعالان توییتری به سخنان ساختارشکنانه رییس دانشگاه ایلام

علوی در دیدار با مدیران حفاظت پرسنل دستگاه ها: حراست ها دیدگان تیزبین امنیت و سلامت دستگاه های جمهوری اسلامی هستند

خط کم رنگ ارتباط میان دانشگاه و صنعت

ماجرای حضور مخفیانه امام خمینی(ره) در حرم حضرت عبدالعظیم

دست فرزندان انقلاب برای دفاع بر روی ماشه است

اگر اختیار با من بود، نه نجفی را شهردار می کردم نه افشانی را

استخدام کارگر کافه رستوران،سالن کار،کارگر ساده دریک کافه معتبر

فاز دوم حسینیه قمی ها در مشهد مقدس افتتاح می شود

آغاز برنامه روز دانشجو انجمن اسلامی پیشرو تربیت مدرس

ایران از نبود یک برنامه منسجم جامع انرژی رنج می برد

تاکید نماینده مشهد بر ضرورت وجود دو مجلس

تحول «بیمه سامان» در زیرساخت عملیات بیمه گری

صدور حکم 10 سال حبس برای دو نفر در ارتباط با حوادث دی ماه 96

تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در تهران

نشست مدیران عامل بیمه تجارت نو و بیمه اتکایی ایرانیان

ادامه تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی

طرح جابر آماده با موضوع قسمت های مختلف گوش

تبدیل تهدید به فرصت در فضای مجازی با ارتقای سواد رسانه ای

آملی لاریجانی با اشاره به حوادث فرانسه: رهبری پیش بینی کرده بودند بیداری اسلامی به اروپا سرایت می کند

استخدام کارشناس عمران با سابقه کنترل پروژه و متره برآورد

دانلود طرح جابر آماده با موضوع آهنربا

ماجرای حضور مخفیانه امام خمینی(ره) در حرم حضرت عبدالعظیم

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه های علمیه قم برگزار می شود

دوره سواد رسانه ای بر محور اندیشه شهید مطهری برگزار می شود

​گزارش تصویری| بازدید هیأت اعزامی مجمع تقریب از مدرسه دینی جامعه نظامیه حیدرآباد

واکنش رییس قوه قضاییه به حوادث فرانسه: رهبر معظم انقلاب پیش بینی کرده بودند بیداری اسلامی به اروپا سرایت می کند/ دی ماه 96 مسئولان غربی غوغا کردند

دانلود طرح جابر آماده با موضوع کرم شب تاب

پاسخ تند آشنا به کسانی که مسئولان را خائن می دانند: تکفیری های جدید بدنبال خلق تصویر پریشان از نظام هستند

درخواست 92 نماینده پارلمان سومالی برای عزل رییس جمهور

شناسایی 500 اپلیکیشین باجگیر سرویس های ارزش افزوده توسط مرکز ماهر/ احتمال یک فعالیت سازماندهی شده برای کلاهبرداری از طریق این برنامه ها/ اطلاعات فنی برای تحقیقات پلیسی و پیگیری اقدامات مجرمانه رسما به پلیس فتا ارسال شده است

آیا مجلس مقابل هیات عالی مجمع کوتاه می آید؟ / هاشم زایی: وزنه پارلمان سنگین تر است / مجلس و شورای نگهبان مذاکره و تصمیم گیری خواهند کرد / مجلس و لاریجانی زیر بار دخالت مجمع نخواهند رفت

توسعه ی خدمات پست بانک در مناطق محروم مانع مهاجرت ها می شود

ثبت یک مورد پولیو در ولایت هلمند

ده قولی که همسران باید بهم بدهند

علی لاریجانی: روند کاهش ارز باید ادامه یابد

موجی از ناامیدی و اعتراض جامعه پرستاری را فراگرفته است

تضعیف قدرت پول ملی موجب نگرانی است/ شعاری عمل نکنیم

رفع محرومیت از مناطق روستایی هرمزگان با افتتاح چند واحد صنعتی و عمرانی

شورای عالی انقلاب فرهنگی در جایگاه راهبری انقلاب اسلامی قرار دارد

تحریک مردم علیه روحانیت ابزار جنگ نرم دشمن است

khamenei.ir طرح/خودکِشی یا خودکُشی؟

عوامل پشیمانی در قیامت از دیدگاه قرآن

عوامل پشیمانی در قیامت از دیدگاه قرآن