مطالب مرتبط:
کمبود 70 قلم دارو و خالی شدن قفسه داروخانه ها/شرکت های خارجی بعد از تحریم های 13 آبان با ایران همکاری خواهند کرد؟
اعتبار 400 شرکت به دلیل بدهی به فروشندگان خارجی در خطر است/ بانک مرکزی به بخشنامه های خود عمل نمی کند/ مشکل ما تحریم های داخلی و عدم مدیریت صحیح است
کمبود 70 قلم دارو و خالی شدن قفسه داروخانه ها/شرکت های خارجی بعد از تحریم های 13 آبان با ایران همکاری خواهند کرد؟
در آستانه عرضه اولیه در فرابورس عنوان شد خروج مدیران ضعیف از شرکت های ایرانی مزیت تحریم ها/ نوسان ارز و واردات تنها تهدید صنعت دارو است
کمبود 70 قلم دارو و خالی شدن قفسه داروخانه ها/شرکت های خارجی بعد از تحریم های 13 آبان با ایران همکاری خواهند کرد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 17:022018-11-14بين الملل

تحریم دارو از سوی امریکا/تهدید شرکت ها و بانک های خارجی


بعد از آن که دادگاه لاهه حکم داد که آمریکا باید اقلام غذایی و دارو را از لیست تحریم های خود علیه ایران خارج کند؛ وزیر خارجه آمریکا به این حکم دادگاه لاهه این گونه واکنش نشان داد که از ابتدا هم اقلام بشردوستانه در لیست تحریمی آمریکا نبوده و .

- سلامت نیوز: بعد از آن که دادگاه لاهه حکم داد که آمریکا باید اقلام غذایی و دارو را از لیست تحریم های خود علیه ایران خارج کند؛ وزیر خارجه آمریکا به این حکم دادگاه لاهه این گونه واکنش نشان داد که از ابتدا هم اقلام بشردوستانه در لیست تحریمی آمریکا نبوده و برای این اقدام حتی چاره اندیشی شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از همدلی ،با این حال این گفته وزیر خارجه آمریکا واکنش مقامات ایرانی و از جمله ظریف را در پی داشت.

وزیر خارجه ایران در توییتی نوشت: طبیعتا ما به رغم تلاش های ایالات متحده این ها [دارو و غذا] را برای مردممان تامین می کنیم.

ولی ایالات متحده بابت جنایت علیه بشریت در قبال ایران و یمن مسئول است.

بعد از این نیز وزارت بهداشت اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره مستثنی شدن دارو از تحریم ها را دروغی بزرگ در روز روشن عنوان کرد.

مسئولان وزارت بهداشت و سازمان دارویی، اعمال محدودیت های شدید بانکی و تهدیدهای رسمی و غیررسمی شرکت های دارویی و تجهیزاتی را که با ایران تجارت می کنند، سبب تحریم خودکار دارو عنوان می کنند و در خوشبینانه ترین حالت مکانیزم پیچیده تحریم سبب تاخیر در تامین داروی مورد نیاز ایرانیان خواهد شد.

در این میان اما مسئولان مربوطه اطمینان داده که دست به خنثی سازی تحریم ها خواهند زد و برای این کار تدابیری اندیشیده شده است.

در دوره ریاست جمهوری اوباما و وضع تحریم های گسترده جهانی علیه ایران بازار دارو به شدت آشفته شد.

اگر چه در آن سال ها مقامات سیاسی آمریکا اذعان داشتند که تجارت دارو مستقیما تحریم نشده اما در واقع دشوار شدن نقل و انتقالات مالی و محدودیت دسترسی دولت وقت به منابع ارزی و عدم تامین مالی دارو وضعیت دارویی کشور را به شدت بغرنج کرد.

در سال 90 با شدت گرفتن تحریم ها و مصرف شدن ذخایر دارویی کشور، چالش کمبود دارویی در وهله اول در بیماری های خاص و ازجمله سرطان، بروز و نمود یافت.

این توحش دارویی باعث شد تا مثلا در آبان 91 یک نوجوان 15 ساله دزفولی به نام منوچهر اسماعیلی لیوسی که مبتلا به بیماری هموفیلی بود، بر اثر عدم دسترسی به دارو از دنیا برود.

در آن سال ها کار به جایی رسید که شخصیت های مختلف سیاسی، ادبی، هنری و پزشکی به بان کی مون، دبیر کل وقت سازمان ملل نامه نوشتند و به تحریم دارویی اعتراض کردند.

در بخشی از این نامه آمده بود: جناب آقای بان کی مون، ما می دانیم در هیچ سندی، سطری هم درباره تحریم دارویی نوشته نشده، اما به اذعان نماینده های پارلمان اروپا، تحریم بانک های ایران و عدم امکان مبادله پول، ورود دارو به ایران را با سختی های بسیاری همراه کرده و اینک مردم کشور من، تاوان آن را می دهند.

به نظر تاریخ در حال تکرار باشد! اکنون نیز هیچ سطر نانوشته ای در باره تحریم دارویی وجود ندارد اما آن طور که مسئولان حوزه بهداشت و درمان هشدار داده اند حتما تحریم ها در این باره اثر گذار خواهند بود با این تفاوت که به موازات قدرت آمریکا در اعمال تحریم ها، ایران نیز در زمینه دور زدن تحریم با تجربه و آموخته است! آمریکا دارو را تحریم کرده استدر همین رابطه سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت وگو با ایسنا درباره تاثیر تحریم ها بر مکانیزم خرید و تامین دارو گفت: بحث دارو فقط مواد اولیه نیست، و انتقال پول آن نیز بسیار حائز اهمیت است.

همچنین فاکتورهای دیگری هم مانند ماشین آلات تولید دارو و بسیاری از مواد جانبی و مواد واسطه ای، حالت دو گانه دارند و به نام دو گانه بودن، تحریم شده اند.

وی افزود: همزمان با این موارد، تراکنش های مالی هم محدود شده است و همه این موارد دست به دست هم می دهند تا روند خرید، تولید و تامین دارو مشکل شود.

بنابراین قطعا دارو هم جدا از سایر حوزه هایِ اقتصادیِ تحریم شده کشور، نخواهد بود.

خنثی سازی تحریموی گفت: در عین حال اقداماتی هم انجام شده که بتوان این تحریم ها را خنثی کرد که البته تا حد زیادی هم خنثی شده و امیدواریم طی ماه های آینده بخش بیشتری از آن خنثی شود.

البته مجموعه این اقدامات چیزی از ددمنشی آمریکا نخواهد کاست؛ چراکه قطعا آنها با تحریم، رنج و آلام مردم ایران را هدف قرار داده اند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادامه می گوید: مولفه های مختلفی بر سلامت موثرند؛ مولفه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی.

هیچ کس نمی تواند سلامت را از اقتصاد و سیاست جدا بداند و قطعا تحریم ها بر حوزه سلامت نیز تاثیرگذار خواهند بود و اگر اسمی از سلامت دارو و غذا روی کاغذ نمی آید صرفا به دلیل انعکاس منفی بین المللی موضوع است؛ چراکه این موارد به لحاظ حقوق بین الملل مشکل دارد و آمریکایی ها نمی خواهند هزینه آن را بدهند.

در هر صورت مسیری که آمریکایی ها طی کرده اند عملا به تحریم دارو، مواد اولیه، ماشین آلات صنعت دارویی و همچنین بخشی از مواد غذایی و سایر مولفه های موثر بر سلامت انجامیده است.

تمام این موارد نیز تهدید سلامت زنان، کودکان و مردم ایران را در پی دارد.

وی درباره مکانیزم های استفاده شده برای تبادل پول و تهیه دارو نیز می گوید: در این راستا نیز ظرفیت های موازی بین المللی، حداکثر ظرفیت پتانسیل داخلی، ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و بعضا سازمان های بین المللی موثر در تسهیل مراودات مالی بخش دارو و تامین دارو و واکسن کشور، مورد استفاده قرار گرفته است.

جهانپور می افزاید: به هر حال دنیا تک صدایی و تک قطبی نیست و این ظرفیت ها شناسایی و بعضا فعال شده اند و یا در حال عملیاتی شدن هستند تا به نوعی این مسیری که ایالات متحده قصد مسدود کردن آن را دارد، مسدود نشود.

تا کنون چنین نشده و از طرفی هم به نظر ما آمریکا هر چه در چنته داشت تقریبا در ماه های اخیر بر علیه حوزه سلامت و دارو رو کرده و در هفته ها و ماه های آتی چیز جدیدی نخواهد داشت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو بر ظرفیت و توانمندی تولیدکنندگان داخلی، مراکز تحقیقاتی کشور و .

تاکید و ادامه داد: شاهد این مدعا آن است که در یک بازه زمانی حدود 18 ماه، سهم تولید مواد اولیه دارویی در داخل کشور از 54 درصد سال 95 به 67 درصد رسید.

این اتفاق می تواند ادامه یابد و در داخل کشور و در مراکز علمی - دانشگاهی، مراکز تحقیق و توسعه و همچنین در صنعت چه به لحاظ نیروی انسانی و چه امکانات زیرساختی، این توان وجود دارد که با همین شتاب، تولید مواد اولیه دارویی شکل بگیرد و شاید بتوان گفت که تا پایان دولت دوازدهم بتوانیم حداقل 80 درصد مواد اولیه را در داخل کشور تولید کنیم.

تهدید شرکت ها و بانک های خارجیوی در ادامه صحبت هایش مجددا مهم ترین چالش مرتبط با تحریم حوزه دارو را بحث مراودات مالی می خواند و می گوید: علاوه بر آن تهدیدهایی که بعضا رسمی و غیررسمی علیه شرکت های تامین کننده مواد اولیه، تجهیزات صنعتی حوزه دارو و شرکت های تامین کننده تجهیزات و ملزومات پزشکی توسط آمریکا اعمال شده یا بانک هایی که عملا نقش بانک عامل را در تراکنش های مالی برای این حوزه داشتند را مورد تهدید قرار دادند، مجموعا سنگ اندازی ها و کارشکنی هایی است که در مسیر تامین دارو، واکسن و تجهیزات پزشکی و غذا برای ایرانیان صورت گرفته است.

وی ادامه می دهد: وقتی تراکنش های مالی تحریم شود می توان گفت که در خوشبینانه ترین حالت، این شرایط موجب برخی تعلل ها و تاخیرها می شود تا زمانی که ریل گذاری ها و ظرفیت های جدید و مسیرهای موازی شکل بگیرد.

در روز روشن دروغ بزرگ می گویندجهانپور با اشاره به کذب بودن سخن مقامات آمریکایی در باره عدم تحریم دارو بیان داشت: به صورت عملی همه این موارد را تحریم کرده اند و تنها روی کاغذ از عبارت دارو و غذا استفاده نکرده اند.

اگر تاثیر تحریم ها بر حوزه دارو و سلامت آن گونه که دشمن انتظار داشته، نبوده، به دلیل این است که ظرفیت ها و توان مقاومت و توان داخلی وجود دارد و تمهیداتی از قبل اندیشیده شده است و به این ترتیب آن تحریم اثری که ممکن است در کشوری دیگر بگذارد را در ایران نگذاشته است؛ ولی این به معنای آن نیست که تحریم ها در حوزه دارو بی تاثیر بوده است.

به بحران نرسیدیم و نمی رسیمسخنگوی سازمان غذا و دارو می افزاید: با وجود همه فشارهایی که اعمال کرده اند، هرگز به نقطه بحرانی در حوزه دارو نزدیک نشدیم؛ اگرچه که قطعا هدف آمریکا ایجاد بحران دارویی و متعاقب آن ایجاد نارضایتی در کشور است.

بر اساس داده های ماه های اخیر و تمهیداتی که اندیشیده شده نیز پیش بینی مان این است که در ماه های آینده هم قطعا به نقطه بحران نمی رسیم؛ اگرچه ممکن است نسبت به گذشته زحمتی برای برخی اقشار مردم ایجاد شده باشد که قاعدتا بدون برو و برگرد مسوول مستقیم آن نیز دولت ایالت متحده و حامیان آن هستند.

وی درباره اقلام کمبود دارویی اظهار داشت: اقلام کمبود، روزانه متغیر است و مانیتورینگ روزانه و جدی در حوزه دارو داریم.

اما به طور کلی می توان گفت که میانگین فهرست اقلام کمبود دارویی روزانه آبان ماه نسبت به مهر ماه کمتر است و به نظر می رسد از آبان ماه که بگذریم شرایط حتی از مهرماه و شهریورماه گذشته نیز بهتر خواهد شد.

لازم به یادآوری است که در دولت محمود احمدی نژاد و با اعمال تحریم های دوره قبل آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، 300 قلم از داروهایی حیاتی کمیاب شد.

این عدد بعد از برجام به 30 قلم رسید.

از این رو یکی از نگرانی های موجود جامعه ایرانی آن است که با اعمال مجدد تحریم ها بار دیگر وضعیت بازار دارویی به آشفتگی اوایل دهه حاضر برسد.

در حال حاضر 95 درصد از تولیدات دارویی در داخل کشور تولید می شود اما مواد اولیه بسیاری از داروها از خارج وارد کشور می شود.


کلید واژه ها: دارو - تحریم - وزیر خارجه آمریکا - آمریکا - وزیر خارجه - دادگاه لاهه - داروی - ایران - خارجه - دادگاه - وزارت بهداشت - ایالات متحده - وزیر - سلامت نیوز - حکم دادگاه - ریاست جمهوری اوباما - لاهه - لیست - تامین - واکنش - وزیر خارجه ایران - منوچهر اسماعیلی - شخصیت های مختلف - مسئولان - نقل و انتقالات - مقامات ایرانی - بیماری - ایرانی - بهداشت - ریاست جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
بررسی بازی Sabnautica؛ گمشده در اعماق اقیانوس

سفر چندباره رییس موساد به عربستان سعودی

پودر پای بچه جانسون سرطان زاست!

ظریف: غرب به راه حل سیاسی ما درباره سوریه تن داد

بیانیه وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در پایان نشست مشترک با دی میستورا

بوی فاضلاب امان مان را بریده

3 وزیر دیگر دول جدید عراق رای اعتماد گرفتند/ 5 وزارتخانه همچنان بلاتکلیف

ایران، روسیه و ترکیه درباره موعد اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه توافق کردند

موسسه خیریه ترامپ منحل می شود

قطعنامه قانونگذاران آمریکایی برای شناسایی حاکمیت صهیونیست ها بر جولان اشغالی

پرواز جنگنده ها و پهپاد های ارتش ترکیه برای انجام عملیات در شمال و شمال شرق سوریه

پاسخ کوبنده ظریف به شروط پمپئو

افزایش مرگ با سلاح گرم در آمریکا

ادامه اعتراضات مجارستانی ها به بی عدالتی در این کشور

سفر چندباره رییس موساد به عربستان سعودی

تئوری «مرد دیوانه» آمریکایی ها مقابل ایران جواب نمی دهد

نیکی هیلی: آمریکا به حمایت از امنیت و ثبات اسراییل ادامه خواهد داد

مذاکرات با پاکستان برای آزادی بقیه مرزبانان ایرانی ادامه دارد

سویا از نمای نزدیک

پاریس خواستار توضیح ایران درباره مرگ یک زندانی شد!

ظریف: غرب به راه حل سیاسی ما درباره سوریه تن داد

موضع محمد بن سلمان درباره بزرگترین بودجه تاریخ عربستان

امضای تفاهم نامه حج 98/ تصاویر دیدار وزیر حج عربستان و رییس سازمان حج و زیارت ایران

جان باختن 2 دانش آموز در آتش سوزی مدرسه

ظریف: غرب راهکار سیاسی تحت رهبری سوری ها را پذیرفته است

همیشه بر راه حل سیاسی سوری تاکید کرده ایم

اتحادیه پلیس فرانسه خواستار اعتصاب سراسری شد

ارزیابی توییتری ظریف از نشست مشورتی کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

ظریف: نتانیاهو ایران را به نابودی با سلاح اتمی تهدید می کند!

ایران و عربستان درباره حج 98 توافق کردند + مهم ترین مفاد

5 پیام شدیداللحن رژیم سعودی به سنای آمریکا

تصویب قطعنامه ضدروسی در مجمع عمومی سازمان ملل

رسانه صهیونیستی گزارش داد قطعنامه قانونگذاران آمریکایی برای شناسایی حاکمیت صهیونیست ها بر جولان اشغالی

توییت خبرنگار آمریکایی درباره حامیان تروریست های منافق +عکس

اعتراض وزیر امور خارجه ایران نسبت به تداوم جنگ افروزی رژیم اشغالگر قدس

پست های نگهبانی منهدم شده کره شمالی +تصاویر

بیانیه مشترک وزرای امورخارجه ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه درباره سوریه

پوتین: توسعه نظامی روسیه جنگ طلبان را وادار به تفکر می کند

تشکیل ستاد احیای زاینده رود در جلسه هیئت دولت

عباس امروز با پادشاه اردن دیدار می کند

تاکید لاوروف بر عزم کشورهای ضامن برای تسهیل فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه

ایران و عربستان درباره حج 98 توافق کردند + مهم ترین مفاد

آمریکا بزرگترین مشکل جهان امروز است

توافق ایران، روسیه و ترکیه درباره موعد اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه

تفاهم نامه حج 98 امضا شد/ راه اندازی دفتر سازمان حج و زیارت ایران در عربستان

یک شبکه صهیونیستی فاش کرد: سفر چندباره رییس موساد به عربستان سعودی

روزنامه «عکاظ»: ریاض 5 پیام شدیداللحن به مجلس سنای آمریکا ارسال کرد

تفاهم نامه حج 98 امضا شد

غزه بخش جدایی ناپذیر از دولت فلسطین است

سفر هیأت رژیم صهیونیستی به قاهره

آمریکا ششمین مدفن خبرنگاران در جهان

قاچاق نفت سوریه توسط تروریست ها با حمایت ائتلاف آمریکا

نشست سه جانبه ژنو؛ سوریه در آستانه صلح فراگیر

ظریف: غرب راهکار سیاسی تحت رهبری سوری ها را پذیرفته است

رژیم صهیونیستی ادعاهای خود علیه ایران را تکرار کرد

پارلمان عراق مجدداً نتوانست وزرای کشور و دفاع را تعیین کند

همیشه بر راه حل سیاسی سوری تاکید کرده ایم

معترضان فرانسوی یک ایستگاه عوارضی دیگر را به آتش کشیدند

بخش خبری عصر گاهی رادیو اصفهان

روحانی فرا رسیدن روز ملی قطر را تبریک گفت

بیانیه اتحادیه عرب درباره فلسطین

تعویق تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه بدلیل اختلاف با سازمان ملل

ظریف: غرب به جای امر و نهی، به فرآیند سیاسی سوریه کمک کند

هشدار روسیه به آمریکا در صورت خروج از معاهده موشکی

ولید المعلم: اولویت ما آزادسازی ادلب است

سوریه به عربستان درباره پیش نویس قطعنامه ضدسوری هشدارداد

مجمع عمومی سازمان ملل ایران را به نقض حقوق بشر متهم کرد

توافق ایران، روسیه و ترکیه برای تشکیل اولین نشست

سفرهای محرمانه مشاور نزدیک « بن سلمان» به تل آویو

دی میستورا: توافقاتی برسر بسته متوازن برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه حاصل شد

خیرین ایرانی در آفریقای جنوبی یتیم نوازی کردند

پلیس فرانسه به جنبش اعتراضی پیوست

آمدنیوز: تلگرام هم ناامن شد+ عکس

سال 2018 برای خبرنگاران و روزنامه نگاران بسیار تکان دهنده بود

پارلمان عراق مجدداً نتوانست وزرای کشور و دفاع را تعیین کند

رژیم صهیونیستی ادعاهای خود علیه ایران را تکرار کرد

توافقاتی برسر بسته متوازن برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه حاصل شد

وزیر دفاع انگلیس از اماده باش ارتش برای حفظ امنیت خبر داد

دستور ترامپ به پنتاگون برای ایجاد یک فرماندهی نظامی برای فضا

نشست ژنو؛ توافق روسیه، ترکیه و ایران/ اعلام پایبندی آمریکا به تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه

ارائه پیش نویس قطعنامه برای حمایت از توافق یمن در سوئد

دولت انگلیس آماده خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا می شود

مراکش مبلغ و معلم اسلامی به فرانسه و آفریقا اعزام می کند

ادامه روز دوم مذاکرات صلح افغانستان در ابوظبی

صدامِ باهوش از آسمان نیامده بود!

خبر خوب برای بچه های منطقه زلزله زده ثلاث باباجانی

رای اعتماد پارلمان عراق به تنها 3 وزیر

ایران شناسان روس روابط تهران و مسکو را گسترش می دهند

ظریف: غرب راهکار سیاسی تحت رهبری سوری ها را پذیرفته است

رییس سابق اف بی آی: ترامپ دروغگو است

ظریف: غرب بایستی به جای دیکته کردن، راهکار سیاسی درباره سوریه را تسهیل کند

سفر عمر البشیر به سوریه می تواند آغازگر نجات اعراب باشد

سعد الحریری: جلوی اسراییل را بگیرید

بیانیه مشترک وزرای خارجه ایران، روسیه و جمهوری ترکیه

راه اندازی دفتر سازمان حج و زیارت ایران در عربستان

بیانیه مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه در پی نشست ژنو

بخش اصلی نیروهایمان سوریه را ترک کرده اند

ظریف: غرب بایستی به جای دیکته کردن، راهکار سیاسی درباره سوریه را تسهیل کند

دی میستورا: توافقاتی برسر بسته متوازن برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه حاصل شد

در نشست امروز حاصل شد توافق ایران، روسیه و ترکیه برای تشکیل اولین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در اوایل 2019

تحریم دارو از سوی امریکا/تهدید شرکت ها و بانک های خارجی

تحریم دارو از سوی امریکا/تهدید شرکت ها و بانک های خارجی