مطالب مرتبط:
واعظی: از مردم می خواهیم در حد نیاز خرید کنند/ سخنان جنتی درباره دیدار ترامپ با روحانی بی اساس است
سخنان روحانی در تجدید میثاق با امام راحل(ره)
خانلری: سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل به تقویت انسجام ملی منجر شد
واکنش کاربران شبکه های اجتماعی به سخنان روحانی در سازمان ملل:جنگ نمی شود ، مذاکره نمی کنیم
سخنان پمپئو درباره اقلیت های مذهبی ایران، گزافه گویی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 16:112018-11-14سياسي

سخنان شنیدنی یک روحانی درباره عشق و ازدواج: مادرهای مذهبی پی همسر مذهبی برای پسرشان هستند؟


یک مشاور خانواده در جمع دانشجویان به اصل همتایی در ازدواج و اینکه چه زمانی باید «بله» بگوییم، پرداخت.

- حجت الاسلام والمسلمین حسین دهنوی در نشست صمیمی با همسر در دانشگاه بوعلی سینا، اظهار کرد: بحث اصل همتایی در ازدواج است و اینکه چه زمانی باید بله بگوییم؟ زمانی باید بله بگوییم که مطمئن شویم طرف مقابل ما، آن فردی که می خواهیم با او ازدواج کنیم، همتای ما است، تا زمانی که مطمئن نشدیم که با همتای خود ازدواج می کنیم نباید "بله" بگوییم.

وی افزود: جوان ها باید با همتای خود ازدواج کنند، کسی که با شما تناسب داشته باشد به عبارتی بتواند نیازهای شما را برآورده کند که در تعاریف معرفتی کفیت می گویند که ترجمه فارسی کفیت، همتایی است.

دهنوی بیان کرد: در دانشگاه ها و مجامع علمی برخی دانشجویان با توجه به اینکه می دانند باید با همتای خود ازدواج کنند و علم آن را دارند اما متأسفانه به علم خود عمل نمی کنند.

چرا؟ گاه دیده می شود دانشجویان دختر و پسر در زمان دانشجویی به اصل همتایی بی اعتنایی کرده و تن به روابط عاطفی، عشق های کر و کورکننده و عشق های آتشین می دهند.

دختران و پسران ما در دانشگاه عاشق و شیدای هم و مبتلا به عشق های کر و کورکننده می شوند که این عشق ها بر اساس اطلاعات نیست بلکه بر اساس ظواهر است.

این کارشناس مذهبی در تشریح این عشق ها گفت: این افراد اول عاشق هم می شوند اما هیچ گونه اطلاعاتی ندارند، یک ماه، دوماه، سه ماه در عشق هم می سوزند و وقتی ارتباط برقرار می شود متوجه می شوند به دو دنیای متفاوت تعلق دارند و به درد هم نمی خورند.

از نظر اعتقادی، مذهبی، فرهنگی و خانوادگی در علایق و سلایق خود باهم فرق می کنند اما جالب آن است که باهم ازدواج می کنند اما چرا؟ چون عاشق شدند و عشق آدم را کر و کور می کند.

وی ادامه داد: روس ها یک ضرب المثل دارند که می گویند عشق و نابینایی خواهران دوقلو هستند ؛ ترجمه روایت یعنی آدم عاشق کور می شود.

همچنین آلمانی ها ضرب المثلی دارند که می گویند آدم عاشق گل رز را بدون خار می بیند یعنی خارهایش را نمی بیند.

گاه مراجعانی داشتم که خارها را غنچه می دیدند در واقع اینقدری عنصر عشق قوی است و چنان آدم را کر و کور می کند که نه تنها بدی های طرف را نمی بیند بلکه بدی هایش را خوبی می انگارد.

دهنوی عنوان کرد: اینکه می گویند عشق باشه همه چی حله خدا می داند این حرف غلط است.

اگر این حرف درست است بروید از دادگاه های خانواده آمار بگیرید ببینید چند درصد از جوانانی که این گونه ازدواج کردند خوشبخت شدند؟ آمار که دروغ نمی گوید.

اکثر قریب به اتفاق جوانانی که عشقولانه ازدواج کردند یعنی عاشق و شیدای هم بودند و همتای هم نبودند، کر و کور شدند و با غیر همتای خود ازدواج کردند و در حال حاضر نیز می سازند و می سوزند.

در واقع این افراد مردگی می کنند، زندگی نمی کنند.

وی ادامه داد: چه بسیار جوانانی که سراغ دارم عاقلانه ازدواج کردند به طوریکه این افراد عاشق و شیدای هم نبودند بلکه با همتای خود ازدواج کردند و آرام آرام عاشق همدیگر شدند.

چرا؟ چون نیازهای هم را توانستند برطرف کنند.

عاقلانه ازدواج کردند و الان عاشقانه زندگی می کنند.

خواهش می کنم جوان های عزیز مراقب دل خود باشید، این عشق های کر و کورکننده آدم را نابود می کند.

این مشاور خانواده با اشاره به اینکه برخی می گویند عاشق شدن دست خود آدم نیست، ترم اول در روز اول یک نگاه به همکلاسی کردم با یک نگاه، یک دل نه صد دل عاشق شدم که در پاسخ به این افراد باید گفت که این موضوع برای فیلم های هندی، رمان های عشقی و سریال های عاشقانه و نه برای دنیای واقعی است.

وی افزود: دنیای واقعی نقطه صفر و صدی دارد که در روز اول دیدار صفر نیست، روز اول که فردی را می بینی و حسی که شکل می گیرد، علقه است، علاقه است و این احساس قلبی ما نسبت به جنس مقابل حرام نیست و اشکالی ندارد.

آقایی که به خواستگاری شما می آید این فرآیند دو نتیجه بیشتر ندارد، یا به این نتیجه می رسید که به درد هم می خورید و یا خیر؟ آدم با علاقه می تواند کنار بیاید اما با عشق و شیدایی نمی تواند کنار بیاید.

اینجاست که آدم کر و کور می شود که نتیجه این ازدواج ها این است که در یک کلمه نابود می شوید پس خیلی مراقب باشید.

مخاطب هایم می گویند اینهایی که می گویی جک و لطیفه است، خیر.

اینها حقیقت است، اتفاقا مواردی هستند که خود با آنها درگیر بودم و با چشم های خود دیدم.

این کارشناس خانواده صداوسیما عنوان کرد: در امر ازدواج ابتدا علاقه است بعد دلبستگی، وابستگی و در مرحله آخر به عشق و شیدایی می رسد بنابراین مراقب دل خود باشید و برای ازدواج خود درگیر عشق های آتشین و کر و کورکننده نشوید چرا؟ چون از اصل همتایی غافل می شوید و به اصل همتایی که مهمترین اصل در ازدواج است بی اعتنایی خواهید کرد.

وی چهار اصل در مسأله ازدواج را مورد بحث قرار داد و گفت: اصل اول همتایی اعتقادی است؛ یعنی دو نفر از لحاظ اعتقادی همتای هم بوده، اعتقادات مشترک داشته باشند.

اینکه می گویند خانم یا آقا به ارزش های مذهبی پایبند نیست اما قلبا آنها را دوست دارد و به واسطه ازدواج با یک فرد مذهبی می خواهد او دستش را بگیرد و ارتقاء بدهد، این ازدواج غلط است.

ازدواج راهی برای ارتقاء نیست برای این موضوع راه دیگری وجود دارد.

ازدواج 50 سال زندگی مشترک است.

چرا؟ چون شاید او نتوانست دست شما را بگیرد و ارتقاء دهد، آن وقت تکلیف چیست؟ یا اینکه اصلا شما پشیمان شدید و نخواستید ارتقاء بیابید، آن وقت دو قطب متفاوت زیر یک سقف قرار می گیرد.

دهنوی بیان کرد: بعضی از مادرهای مذهبی به دنبال همسری مذهبی برای پسر خود هستند که آن پسر با توجه به اینکه مادرش مذهبی است، اعتقاد مذهبی ندارد.

دختر خانم ها و آقا پسرها مراقب باشند که به اینکه مادر آن فرد مذهبی است، اکتفا نکنند، شما باید خود مطمئن شوید که آن پسر یا دختر مذهبی است یا نه؟.

وی با اشاره به همتایی مذهبی به عنوان اصل دوم اظهار کرد: اصل سوم همتایی خانوادگی است بدین صورت که دو جوان دو اصل قبلی را دارند اما خانواده ها همتای هم نیستند.

وقتی دو جوان باهم ازواج می کنند، خانواده هایشان هم با هم ازدواج می کنند در واقع روابط گسترده فامیلی برقرار است.

فرزندی که از این زوجین به دنیا می آید از پدریزرگ و ماردبزرگ خود الگو می گیرد پس نمی شود چون خانواده ها باهم همتا نیستند، قطع رابطه کرد، این خلاف اسلام است به طوریکه مادر را ببین دختر را بگیر و یا ببر ، حرف رایجی در بین ایرانی هاست.

از لحاظ دینی ما این را داریم که داداش را ببین و دختر را بگیر چرا که از لحاظ ژنتیکی دایی با پدر و مادر تفاوتی ندارد و این از لحاظ علمی و اسلامی ثابت شده است که حلال زاده به دایی خود می رود .

وی عنوان کرد: در ذیل اصل سوم اصل همتایی طبقاتی است که خانم و آقا از لحاظ مالی با هم همتا باشند.

بر مرد واجب و قانونی است که در حد شأنیت زن که در منزل پدر خود بوده او را تأمین کند در غیر این صورت مرتکب حرام و جرم شده است.

دهنوی خاطرنشان کرد: خانمی که در خانه پدر خود سفرهای خارج از کشور داشته و در رفاه آنچنانی بوده وقتی شوهرش نهایتا می تواند او را به شمال ببرد احساس لذتی نمی کند اما اگر آقا از لحاظ مالی نمره 14 و خانم 10 باشد، وقتی خانم وارد زندگی آقا می شود، خانم احساس لذت می کند و به آینده امیدوار می شود.

وی یادآور شد: اصل چهارم همتایی فرهنگی است؛ اغراق نیست اما 95 درصد از افرادی که از دو کشور متفاوت یا از دو شهر با فرهنگ های مختلف بودند بدبخت شدند.

گاه اختلاف فرهنگی، خُرده فرهنگ است.


کلید واژه ها: ازدواج - دانشجویان - دانشگاه - عاشق - اطلاعات - خانواده - کارشناس مذهبی - مشاور خانواده - ترجمه - همسر - دختر - آمار - دانشجویی - اطلاعاتی - نابینایی - جوان - کارشناس - خواهران - دادگاه - تعاریف - متفاوت - فرهنگی - خوشبخت - آلمانی - روحانی - دختران - روس ها - فارسی - مشاور - روابط

آخرین اخبار سرویس:
2287 خانواده زیرپوشش انجمن حمایت از زندانیان هستند

از موضع گیری به موقعتان در قبال گزارش تخریبی خبر 20:30 و دفاع از معلمان قدرانی می کنیم / با مدیریت ناحیه 2 شهر همدان برخورد کنید

140 دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی یزد مناظره می کنند

فارس من| عضو شورای شهر تهران به فارس خبر داد وعده های شهردار جدید تهران برای رسیدگی به «ری»

استخدام نیروی خانم آشنا به کامپیوتر جهت موسسه نور سماء - شیراز

آغاز به کار هشتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار، عمران و بازآفرینی شهری

مدیرعامل سازمان رفاه شهرداری تهران خبر داد: راه اندازی 44 گرمخانه در مناطق 22 گانه تهران

سی وهفتمین دوره ازمون انتخابی منطقه ای قرآن سپاه پاسداران

جمعی از خانواده های شهدا با رهبر انقلاب دیدار کردند

توافق های بسیار خوب و ارزنده ای داشتیم

مرکز تحقیقاتی `آینده پژوهی` برای برنامه ریزی بودجه نیاز است

صنایع تبدیلی و آموزش نیاز اصلی مدیریت جامع حوزه های آبخیز است

لیست سیاهی برای سخنرانان نشست های روز دانشجو نداریم

دیدار جمعی از خانواده های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با مقام معظم رهبری

برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می کنیم

روحانی در جلسه هیات دولت: مطالبات جوانان و بانوان به حق است/ وزرا و استانداران در انتصابات بر شایسته گزینی تکیه کنند/ در شرایط سخت، با وحدت یکدیگر را یاری کنیم

لایحه رفراندوم محلی تدوین شد

هوای تهران آخر هفته پاک می شود

واگذاری مسئله یارانه به استاندارها در لایحه بودجه / زنان جامعه ما قرن ها به همه حقوق شان به راحتی دست نیافتند

کارآگاه قلابی در تله پلیس رشت

خطر افراط گرایی مذهبی و تاسیس دولت اسلامی فانو در آسیای مرکزی

امام جمعه شاهرود: ترویج عقیده و فکر با جنگ نمی شود

لایحه ممنوعیت پوشش اسلامی در مدارس و دانشگاه های هلند رای نیاورد

طلبه ای که فقط بر روی درس تمرکز کند نمی تواند انقلابی و تحول گرا باشد

FATF برنامه ای برای نفوذ غرب و صهیونیسم در ایران است

هدف اصلی روابط عمومی صنعت بیمه

باید با وحدت جنگ اقتصادی را پشت سر بگذاریم

معرفی روابط عمومی های برتر صنعت بیمه

دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می شود

بازنشستگی صدها نفر در نهادهای زیر نظر رهبر انقلاب

انتقاد مرجعیت از جولان کلاه گیس ها در تئاتر + توضیح مسئولان

از پرداخت آنلاین تا درخواست نقل و انتقالات دانشجویی در پیام رسانی کاملا ایرانی

کارت های ملی قدیمی تا کی اعتبار دارند؟

آیا هر دعایی زیر قبه امام حسین (ع) مستجاب می شود؟

در گفت و گوی تفصیلی با فارس مطرح شد ماجرای «روز واقعه» در نیجریه/ مادر 5 شهید: هر مسلمانی امروز فقط باید پیرو امام خمینی (ره) و آیت الله خامنه ای باشد

گزارش تصویری : دیدار جمعی از خانواده های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با رهبر انقلاب اسلامی ایران

رییس سازمان صداوسیما: اینترنت مخرب هویت جوامع اخلاق گرا شده است

سلوک مراجع/ رضا مختاری: آیت الله شبیری زنجانی دنبال راضی کردن این و آن و مرید جمع کردن نیستند/ اگر نکته ای را برای مصلحت حوزه، مفید بدانند، بیان می­ کنند ولو به مذاق خیلی ­ها خوش نیاید/ در مسایل سیاسی از افراط و تفریط پرهیز دارند

پایانی برای تعلیم و تربیت در جامعه قابل تصور نیست

رییس جمهور: نمی توانیم بگوییم شرایط عادی است| قیمت ها متعادل باشد تا به مردم اجحاف نشود| همدیگر را یاری کنیم

رهبر انقلاب: برخی عناصر انقلابی از راه برگشتند اما رویش ها چندبرابر ریزش هاست| آمریکا می گفت ایران تابستان داغی خواهد داشت و چهل سالگی را نمی بیند!| نقشه دشمن لو رفته است اما همه حواسشان را جمع کنند؛ ممکن است برای سال 98 نقشه کشیده باشند!

روحانی: زنان جامعه ما قرن ها به همه حقوق شان به راحتی دست نیافتند / به وزرا و معاونین توصیه کرده ام که حداقل تعدادی از معاونین و مشاورین شان از خانم ها، جوانان و اقوام باشند / نمی توانیم بگوییم شرایط عادی است؛ همه باید با وحدت همدیگر را یاری کنیم

وقتی شجاع الگوی بیرانوند می شود

معاون سیاسی استانداری قزوین؛ استاندار سمنان شد

نظارت برتوزیع اقلام ویژه شب یلدا در مهاباد

رحمانی فضلی:استانداران باید با سیاست های دولت همسو باشند

استیضاح وزیرعلوم در شرایط بحرانی کنونی به صلاح نیست

نباید به مردم اجحاف شود/ در لایحه بودجه، مسئله یارانه ها به استانداران واگذار شده است

استانداران جدید تهران، البرز و سمنان را بیشتر بشناسید + تصاویر

در فرهنگ غرب مقدسات جایی ندارد

از 24میلیون کاربر اینستاگرام هم بپرسیم

650 هنرور جلوی دوربین «سرباز»

علی احمدی: الحاق ایران به FATF مشکلات بانک ها را حل نخواهد کرد

فارس من| شتاب زدگی متولیان امامزاده در اجرای طرح همسان سازی

فارس من| خداوردی: گلزار شهدای قروه به دوربین مداربسته تجهیز می شود

حواستان را جمع کنید؛ ممکن است دشمن برای سال 98 نقشه کشیده باشد/ به کوری چشم دشمنان جشن چهل سالگی انقلاب با شکوه برگزار خواهد شد

موضع صریح دادستانی درباره توییتر

برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم در حاجی آباد

روحانی: نمی توانیم بگوییم شرایط عادی است

سرنوشت دین فروشی، وطن فروشی است

جریان شناسی تشکیلات سیاسی در دانشگاه ها

جلال غفاری قدیر رییس شبکه افق شد

واعظی: دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می شود

روحانی حق دارد از تبعات افشاگری، نگران باشد

وزیر ارشاد: بولتن سازی ها همیشه ادامه خواهد داشت اما...

بازدید رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس از مرزهای زمینی و دریایی چابهار

80 هزار خانوار داریم که 30 درصد آنان در بافت فرسوده زندگی می کنند

تغییر دو رییس دانشگاه طی روزهای اخیر در اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان

واکنش یک مرجع تقلید به دروغ پراکنی عجیب!

بررسی تاثیر حضور دانشجویان دختر رشته علوم تربیتی

بررسی تاثیر بازیهای رایانه ای بر پرخاشگری نوجوانان

توضیح مدیرعامل گوگل درباره ارتباط واژه های «احمق» و «ترامپ»

چگونگی تسلط امام زمان(عج) بر چند میلیارد جمعیت زمین

واقعه عاشورا درس بزرگ آزادی خواهی برای همه جهانیان است

معاون پشتیبانی و توسعه منابع سازمان شهرداری ها: شهرداری شهرهای متوسط به بالا نباید به کمک های دولتی وابسته باشند

فارس من/عبیری: مسئولان باید از فرصت بدست آمده در انقلاب برای خدمت به مردم استفاده کنند نه ثروت اندوزی

محسن مهدیان پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب/ به بهانه شاپرک شجری زاده

استوارتر از پیش در بیست و ششمین سال فعالیت بانک مهر اقتصاد

صنایع تبدیلی و آموزش نیاز اصلی مدیریت جامع حوزه های آبخیز است

82 وکیل به صورت رایگان با کمیته امداد همکاری می کنند

هشتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار در قم آغاز شد

مرکز تحقیقاتی با عنوان آینده پژوهی در بحث بودجه نیاز است

استیضاح وزیرعلوم در شرایط بحرانی کنونی به صلاح نیست

دیدار جمعی از خانواده های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با رهبر معظم انقلاب

واعظی: دو یا سه هفته آینده SPV اجرایی می شود

مطالبات جوانان و بانوان به حق است/ وزرا و استانداران در انتصابات بر شایسته گزینی تکیه کنند/ در شرایط سخت، با وحدت یکدیگر را یاری کنیم

ادامه جلسات فشرده دولت و مجلس برای بررسی لایحه بودجه/ تاکید روحانی برای هماهنگی وزرا با سازمان برنامه و بودجه

شهرداری برای نوسازی بافت های فرسوده ریالی دریافت نمی کند

هشدار ترزا می درمورد تغییر رهبری آینده انگلیس

انتصاب پیمان گرامی به سمت سرپرست هیات شنای استان اصفهان

تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر نظارت دولت به توزیع کاغذ

آغاز دوره آموزش سلامت یاران هلال احمر استان تهران

نیروی انتظامی سدی محکم در برابر اهداف دشمنان است

اعطای سردوشی به دانش پژوهان نظامی ارتش

هم پوشانی در عرصه فعالیت های قرآنی کشور/ اجرای طرح بشارت 1452 با هدف وحدت رویه

یادداشت استاد مسعود نجابتی در پاسداشت هنر متعهدانه احمدرضا دالوند

بررسی علمی کتاب های روایی طب، مانع افراط و تفریط می شود

جدیدترین شماره «پژوهش های اجتماعی اسلامی» منتشر شد

دیدار آیت الله میرعمادی با خانواده شهید سپندیانی

باقی ماندن نظام، مرهون خون شهداست

سخنان شنیدنی یک روحانی درباره عشق و ازدواج: مادرهای مذهبی پی همسر مذهبی برای پسرشان هستند؟

سخنان شنیدنی یک روحانی درباره عشق و ازدواج: مادرهای مذهبی پی همسر مذهبی برای پسرشان هستند؟