مطالب مرتبط:
تجلیل مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران از اصحاب رسانه
جای خالی سواد رسانه ای در فوتبال/ با فوتبال می توان به بحران محیط زیست کمک کرد
«آخرین ماهی» وابستگی حیات بشر به حفظ محیط زیست را به زبان تصویری بیان می کند
یادداشت یک استاد جامعه شناس جای خالی سواد رسانه ای در فوتبال/ با فوتبال می توان به بحران محیط زیست کمک کرد
استخدام مسئول ایمنی، بهداشت و محیط زیست جهت پروژه گودبرداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 16:022018-11-14سياسي

زندگی بشر با اخلاق رسانه گره خورده است/در قبال محیط زیست مسئول هستیم


حوزه/ رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: ما باید درزمینه اخلاق رسانه خیلی زودتر شروع می کردیم، هرچه قدرت رسانه و کاردها متنوع تر باشد نیاز بیشتری به اخلاق درک می شود، - اقتصاد، فرهنگ، نسل ها انسانی و روابط آدمی بااخلاق رسانه گره خورده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری حوزه"، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی ظهر امروز در سلسله نشست های همایش علمی پژوهشی اخلاق رسانه با عنوان رسانه و اخلاق زیست محیطی در اسلام در خانه دین و رسانه قم، بیان کرد: بیسار خرسندم که اداره کل پژوهش های صداوسیما به موضوع مهم اخلاق رسانه که جامعه تشنه این بحث است پرداخته است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اصل اخلاق در زندگی آدمی تصریح کرد: قبل از وارد شدن در بحث ناچار به طرح دو مسئله ضروری یعنی اصالت و شمولیت بحث اخلاق هستیم، اخلاق مسئله ای است که در باورهای اسلامی بیان ده و امروز در جوامع بشری به دنبال این اصالت هستند، مسئله دومی که در بحث اخلاق مطرح است شمولیت و گستردگی این بحث در زندگی انسان ها و کارهای آن ها است.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: در گفتار معصومان (ع) آمده است که ایمان درگرو قوت و استحکام اخلاق است، یعنی فرد باایمان دارای اخلاق است و این شمولیت در همه ابعاد زندگی بشر محسوس است.

وی افزود: نبی مکرم اسلام (ص) می فرماید من آمده ام تا اخلاق را تکمیل کنم، اصل کیان بعثت بااخلاق گره خورده است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی اظهار داشت: اخلاق دارای یک شمول و گستره فراخی است به اندازه ساحت های زندگی بشر، اسلام مربوط به همه جا است و همه جا نقش دارد و حضور آن معنا ده به زندگی است و فقدان اخلاق خلأ به زندگی وارد می کند، مسئله اخلاق را اسلام در زمان های گذشته بیان کرده و این در حالی است که بشر امروز به دنبال این اصول می گردد.

وی اضافه کرد: زمانی می گفتند اخلاق عملی استحبابی است اما امروز این گونه از اخلاق بیان نمی شود و اخلاق در تمامی بخش های زندگی گره خورده که رسانه یکی از آن ابعاد زندگی به شمار می رود.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: ما باید درزمینه اخلاق رسانه خیلی زودتر شروع می کردیم، هرچه قدرت رسانه و کاردها متنوع تر باشد نیاز بیشتری به اخلاق درک می شود، اقتصاد، فرهنگ، نسل ها انسانی و روابط آدمی بااخلاق رسانه گره خورده است.

وی افزود: با توجه به آینده زندگی بشر متوجه می شویم که نیاز کار فراوانی به اخلاق داریم اخلاق مال ما است و ما باید در این زمینه پیشتاز باشیم، دین داری نیز به اخلاق نیاز دارد، و این مقوله بدون اخلاق نمی شود، جامعه غیراخلاقی مستعد برای حمل دین نیست.

این استاد حوزه و دانشگاه اذعان داشت: محیط زیست یک مقوله ای است و رسانه یک مقوله ای دیگر، کارکرد رسانه در این زمینه چیست؟ رسانه به بیان شاخصه های مطلوب می پردازد، شاخصه نیز به معنای معیار و نشانگر است، شاخصه موفقیت معیار موفقیت محسوب می شود و شاخصه بحران حاکی از وجود بحران است.

وی ادامه داد: شاخص نگری به معنای کلان نگری است و زمانی ما می توانیم به شاخصه موفقیت برسیم که کلان نگر باشیم و راهبرهای مناسب را ارائه دهیم.

وی گفت: رسانه نقطه کانونی وسط در روند تبادل مفاهیم اخبار و آگاهی با داشتن کارکردهای سرگرمی آموزشی و ترویجی است.

رابطه اندیشی میان شهر و بیابان حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: محیط زیست گاهی بیش از آن که در شهر عینیت پیدا کند در بیابان عینیت پیدا می کند و اگر رسانه در انتقال اخبار موضوع یابی و موضوع گرایی به گونه ای عمل کند که از چهارچوب شهر عبور کند و به کوه و در دشت بنگرد نشان می دهد که رسانه در حال فعالیت زیست محیطی است.

وی گفت: با اشاره به فَمَنِ اضْطُرَّ غَیرَ باغٍ وَ لا عادٍ فَلا إِثْمَ عَلَیهِ اظهار داشت: در این آیه مطرح می شود که آنجا که انسان ها کم تر می روند اگر رفتید و به کشتن بی علت حیوانات پرداختید گناهکار هستید.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان کرد: نگاه سنتی ما بغی را محدود به انسان ها می کند و ادبیات قرآن بغی را برده در بیابان ها و این نشانگر اهمیت این مسئله را دارد.

وی مطرح کرد: رسانه ها باید در کنار پرداخت به زندگی دم دستی انسان ها به محیط زیست نیز بپردازند برای مثال اگر از روند پیشرفت کارخانه گفتند باید به مضرات آن ها نیز بپردازند.

نا جدا انگاری زندگی از طبیعت حجت الاسلام والمسلمین مبلغی عنوان کرد: ما باید بفهمیم زندگی از ظرف زمین نشئت گرفته، علم بقا را در محیط زیست می داند و قرآن نیز همین طور برای ما بیان کرده است، ازاین رو رسانه نیز زندگی بشر را به تصویر می کشد و باید به این شاخص مهم توجه داشته باشد.

وی یادآور شد: ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما کَسَبَتْ أَیدِی النَّاسِ و الَّذی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ فِراشاً و قالَ اجْعَلْنی عَلی خَزائِنِ الْأَرْضِ إِنِّی حَفیظٌ عَلیمٌ آیاتی هستند که درباره محیط زیست بیان شده اند که البته از این قبیل آیات در قرآن کریم فراوان ذکرشده است.

پیوند گرایی میان زمین و آسمان رییس مرکز تحقیقات اسلامی گفت: علم هنوز به این نتیجه نرسیده است بین زمین و آسمان رابطه ای تنگاتنگ وجود دارد؛ بین معنویت و مادیت رابطه ای عجیب نهفته و این رابطه مرموز روزی برای بشر آشکار خواهد شد.

وی افزود: دین می تواند اخلاق محیط زیست را تأمین کند، متأسفانه دین داران به دنبال این مسئله نبوده اند و کسانی که به دین توجه ندارند دنبال این مسئله نرفتن ولی کم کم این مسئله در جوامع بشری نمود پیدا خواهد کرد و رسانه مادی گرا نمی تواند نیاز بشر را تأمین کند حفاظت گرایی از طبیعت حجت الاسلام والمسلمین مبلغی ابراز داشت: ما باید اصل حفاظت از محیط زیست را یک اصل غیرقابل اغماض بپذیریم و اگر این مسئله را نپذیرفتیم به همان اندازه که ضربه به محیط زیست می خورد به انسان و دین ضربه خواهد خورد.

فرانسلی اندیشی در قبال طبیعت استاد حوزه علمیه قم گفت: نسل هایی قبل ما بودند و نسل هایی هم بعد از ما هستند، زمین مال همه است، و باید برای همه محفوظ باشد و نباید نسلی همه موجودات زمین را استخراج کند.

وی افزود: توسعه پایدار به معنای استفاده در چارچوبی است که به نسل های آینده ضرر وارد نشود، ظلم به نسل بزرگ تر از ظلم به بک مجموعه است خدمت به نسل های بعدی خدمتی بزرگ است.

عمران گرایی در قبال زمین رییس مرکز تحقیقات اسلامی اظهار داشت: آباد کردن زمین، کشیدن ذخایر آن نیست و به معنای استفاده صحیح و فضای رشد به زمین دادن است، ما به گونه ای زمین را مدیریت کنیم که امکان بازتولید، باز استخراج، فراهم آوری و ایجاد قابلیت در زمین برای وضعیت های آتی باشد.

وی ادامه داد: امروز این استخراج تنازلی و مدیریت خوب، سبب عمران و خروجی و تصاعدی می شود، آسیب به لایه ازون یکی از مصداق های این مسئله است.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی در پایان گفت: نگویید و نپندارید که اخلاق زیست محیطی به ما چه ربطی دارد، نگاه دین نگاهی وسیع است و ما باید این گونه فکر کنیم و رسانه را این گونه اداره کنیم.


کلید واژه ها: رسانه - اسلام - زندگی - مرکز تحقیقات - اسلامی - امروز - انسان - مجلس - خبرگان رهبری - روابط - جامعه - مبلغی - احمد مبلغی - محیط زیست - محیط - زیست - شروع - صداوسیما - خبرگزاری - انسان ها - خبرنگار - همایش - رهبری - آینده - جوامع - گزارش - اداره - علمی - خانه

آخرین اخبار سرویس:
معاون سابق ولایتی: الان وقت مذاکره با آمریکاست

قانون بودجه ریزی نیازمند اصلاح

«آلفرد نیومن» مسن ترین بی سیم چی رمزگوی جهان درگذشت +عکس

استخدام خیاط، میاندوزکار، زیگزالدوز و وسط کار در شهر قدس

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت فست فود شمس

استخدام منشی خانم در دفتر درب های برقی

ارتش دست در دست سپاه/ایستادگی تا سرکوبی کامل آمریکا و محو اسراییل از صفحه روزگار

استخدام تعدادی منشی جهت یک شرکت بازرگانی در تهران

خشکیدن نخستین گیاه سبز شده در ماه

مدیران متخلف هلال احمر برکنار می شوند

فرماندار عجب شیر: لازمه موفقیت پرستار ایثار و فدارکاری است

149 اثر به دبیرخانه جشنواره ساختمان های برتر قزوین ارسال شد

پیکر 2 شهید حادثه هواپیمایی در لرستان تشییع شد

آیین تکریم و معارفه رییس سازمان برنامه و بودجه قم برگزار شد

پیکر سرتیم گارد امنیت هواپیمای 707 در ساوجبلاغ تشییع شد

روش های مقابله با آسیب های اجتماعی بروز رسانی شود

رییس جمهور نمی تواند نسبت به وعده ها و تلاش حامیانش بی توجه باشد/ برخی رفتارها موجب ناسپاسی به رای و افکارعمومی است/ وقتی به بدیهی ترین امور پایبند نیستیم، چگونه در آینده در امر انتخابات مشارکت کنیم؟

پیشرفت 65 درصدی بیمارستان ولیعصر اراک

ناطق نوری در دوم خرداد دنبال ابطال آرای خاتمی بود؟ / اکرمی: تاجزاده و زاکانی دو نفر بیکارند و شما هم بیکارتر از آنها/ این حرف ها به چه دردی می خورد؟

بررسی لایحه CFT در دستور کار مجلس

تشییع پیکرشهید در قائن

واکنش ستاد حقوق بشر ایران به بازداشت خودسرانه مرضیه هاشمی توسط اف بی آی

مراسم استقبال از سه شهید تازه تفحص شده - شیراز

کمرنگ شدن بهره مندی از ظرفیت های خوزستان با واگذاری دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم

پیکر سرباز شهید در قاینات تشییع شد

راه اندازی بیمارستان ولی عصر(عج) تا پایان سال آینده در اراک

استاندار خراسان شمالی: انتصاب های تحمیلی را نمی پذیرم

شناخت اصول پدافند غیرعامل در جامعه ضروری است

نامزدهای رهبری حزب جماعت اسلامی پاکستان معرفی شدند

آیت الله مظاهری: صرف حلال بودن اموال انسان برای عبور از بازپرسی قیامت کافی نیست

نماینده مردم استان مازندران در شورای عالی استان ها: زباله و شیرابه سفره های آب زیرزمینی را به نابودی کشانده است

چهل ساله شدن انقلاب نشان از اقتدار نظام در عرصه های جهانی است

نخستین شب فاطمیه اول در امامزاده علی اکبر چیذر با مداحی حاج محمود کریمی +فیلم و عکس

دشمن در راهبردهای خود موفق نشده است

ظهیر احمدصدیقی درگذشت

تراز آبی دریاچه ارومیه 33 سانتی متر افزایش یافت

کارگاه های ساختمانی، مخاطرات و آسیب ها

پیکر 2 شهید حادثه هواپیمای 707 در بهار تشییع شد

تلاش مسئولان به حداقل رساندن فشار اقتصادی به مردم است

نشست مشترک کارآفرینان و تجار ایرانی و عراقی با حضور ظریف برگزار شد

دشمن تحریم دارو را هدف قرار داده است

واکنش عبدالله مومنی به یک ادعا/23تیر با زاکانی در اردوی دانشجویی مدینه و مکه بودیم

استاندار خراسان شمالی: انتصاب های تحمیلی را نمی پذیرم

آقای فرمانده سوژه بدی را انتخاب کرد!

نگاه جشنواره ای به فعالیت های قرآنی ممنوع

پیکر 2 شهید سانحه هواپیمایی در لرستان تشییع شد

آغاز نشست مقدماتی اجلاس اقتصادی سران عرب در بیروت/امیر کویت و نماینده سوریه غائبین اجلاس

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد شیر دادن

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد نفقه

مدافعی با درجاتِ حیدری

کاتب: امنیت نظام با استانی شدن انتخابات افزایش می یابد/حضرت پور: با استانی شدن وابستگان به قدرت راهی مجلس می شوند

بررسی دقیق سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خواسته رهبری است

واکنش امام جمعه ارومیه به کمپین «فرزندت کجاست؟»

«نقش انقلاب اسلامی در مطالعات قرآن پژوهی در جهان معاصر» بررسی می شود

اعطای وام کارآفرینی و نوآوری ویژه طلاب جامعه الزهرا(س)

آستان مقدس امامزاده علی بن جعفر(ع) میزبان مجلس عزای فاطمیه

انسان با پست و مقام و اموال دنیایی در قیامت محشور نخواهد شد

سرانه مصرف روزانه آب؛ ایران 200 لیتر، جهان 130 لیتر

تصاویر/ نشست مشترک هیئت رییسه مجلس خبرگان با کمیسیون های داخلی

کاهش 10 درجه ای دما در شمال شرق کشور/دمای تهران جمعه به صفرمیرسد

جامعه ما هنوز هم مردمانی فداکار زیاد دارد / تصور اینکه فساد کل جامعه را گرفته اشتباه است

غایبان و حاضران انتخابات اتاق

استقبال از سه شهید تازه تفحص شده در شیراز

روزنامه استخدامی استان زنجان | پنجشنبه 27 دی 97

واریز بسته حمایتی کارگران بیمه‎ای از شنبه

استخدام منشی جهت کلینیک دامپزشکی در تهران

استخدام نیروی کانتر پذیرش بصورت تمام وقت در تهران

نمایندگان به دنبال تهیه طرحی با عنوان« طرح جامع انتخابات»

استخدام همکار خانم فارغ التحصیل حسابداری در تهران

بهترین اقدام برای حفظ شخصیت زن به روایت حضرت فاطمه(س)

آیت الله جنتی: دولت به وضعیت اقتصادی مردم سامان ببخشد

پاسخ نظام پزشکی به دادستانی درخصوص الزام پزشکان برای استفاده از دستگاه کارتخوان

رییس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی: بیشترین مساعدت در قانون شوراهای آموزش و پرورش از محل هدایای مردمی است

در مسجد دانشگاه امام صادق برگزار می شود مرثیه سرایی میثم مطیعی در سوگ شهادت حضرت زهرا(س)

سومین شب «آوای بیداری» برگزار شد گلریز: در معرض شدیدترین هنرهای مبتذل هستیم

گزارش فارس از جلسه نهایی شورای عالی هلال احمر مدیران متخلف هلال احمر برکنار می شوند

شناخت اصول پدافند غیرعامل در جامعه ضروری است

دشمن در راهبردهای خود موفق نشده است

چهل ساله شدن انقلاب نشان از اقتدار نظام در عرصه های جهانی است

نظرات و ایرادات نظام پزشکی به پیش نویس لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی

اهدای زندگی به سه بیمار

چهل ساله شدن انقلاب نشان از اقتدار نظام در عرصه های جهانی است

گزارش: ترزا می از طرح عدم کفایت سیاسی جان سالم به در بُرد

اخباری که درباره من تولید شد جعلی بود /آرمان های ذهنی ما مثل عدالت، شفافیت. درفضای مجازی تحقق پذیر است.

نظرات و ایرادات نظام پزشکی به پیش نویس لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد مهریه

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد حقوق همسر

فتاوای آیت الله العظمی سیستانی (مدظله) در مورد ازدواج دائم

کلمات قصار/ حضرت امیرالمومنین علی(ع): قبل از این که اعمالتان را حساب کنند chr(8230)

کلمات قصار/ حضرت امیرالمومنین علی(ع): خودتان مسیر خویش را منظم کنید

کلمات قصار/ حضرت امیرالمومنین علی(ع): کسی که خودش را تحت کنترل قرار ندهد chr(8230)

آن هاتاوی سخت ترین لحظات مجری گری مراسم اسکار را فاش کرد

به مناسبت سالروز شهادت 4 عضو فداییان اسلام رد پیشنهاد سفیری ایران و نیابت تولیت آستان قدس رضوی از سوی نواب

مشکلات سپردن اختیار حذف یارانه دهک های بالا به استانداران

پیکر 2 شهید حادثه هواپیمای 707 در بهار تشییع شد

گزارش شاخص های علم و فناوری برای نخستین بار مطرح شد

تلاش مسئولان به حداقل رساندن فشار اقتصادی به مردم است

نقاط بحرانی رودخانه مهاباد شناسایی شود

نقاط بحرانی رودخانه مهاباد شناسایی شود

دوره آموزشی طرح هر مسجد یک خبرنگار در قزوین برگزار شد

زندگی بشر با اخلاق رسانه گره خورده است/در قبال محیط زیست مسئول هستیم

زندگی بشر با اخلاق رسانه گره خورده است/در قبال محیط زیست مسئول هستیم