مطالب مرتبط:
معمای اسرار خاشقچی
معمای شفر؛ ترکیب مرد آلمانی و چند علامت سوال
معمای دوگانگی فایل های ملکی
راز معمای قتل یک زن در DNA مرد بی حیا بود! + عکس
معمای رابطه ی ایوانکا ترامپ با پدرش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 15:052018-11-14اقتصادي

معمای سوییفت!


فشارهای آمریکا بر سوییفت برای قطع رابطه با ایران حتی خلاف رویه و مرام خود سوییفت است زیرا از زمانی که در ماه مه 1973 سوییفت اعلام موجودیت کرد، - "- احمد کاظمی - همزمان با آغاز رسمی بازگشت کامل تحریم های ایران از سوی آمریکا، از صبح 14 آبان (پنجم نوامبر) دسترسی بانک های ایرانی به جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی که به "سوییفت - Swift" شهرت یافته است ، قطع شد.

سوییفت در پیامی کوتاه اعلام کرد به علت حفظ ثبات و یکپارچگی سیستم مالی این سیستم ارتباطی میان بانکی اقدام به قطع رابطه خود با ایران کرده است.

همچنین هیچ اشاره مشخصی به زمان و نحوه انجام آن و حتی بانک های ایرانی مشمول این مجازات نیز ننموده است.

در تکمیل این بیانه وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای جداگانه لیست 50 نهاد بانکی ایران از جمله بانک های ملی، ملت، تجارت، قوامین، توسعه صادرات و سپه را مشمول قطع ارتباط سوییفت اعلام کرد.

این دفعه اول نبود که دسترسی بانک های ایرانی به سیستم تبادل مالی جهانی قطع شده است اما دفعه اولی بود که خود سوییفت به دلیل ترس از مجازات های بین المللی، جرات اعلام قطع ارتباط رسمی با ایران را نکرد و وزارت خارجه آمریکا به کمک آن آمد و لیست بانک های تحریمی سوییفت را بجای آن منتشر کرد.

در دوران اوج تحریم ها نیز آمریکا با فشار به سوییفت دسترسی ایران به آن را قطع کرده بود اما با این تفاوت که دفعه قبلی این اقدام با پشتوانه جامعه جهانی انجام شده بود و این بار با فشار یک جانبه آمریکا صورت گرفته است.

اگر در یک کلام در مورد اهمیت سوییفت بخواهیم صحبت کنیم بایستی بگوییم سوییفت در ظاهر یک سیستم پیام رسانی رمزنگاری شده برای ارتباط بانک های دنیا است که جایگزین سیستم های قدیمی فکس رمزدار و تلکس شده است.

در این سیستم هر کشور دارای یک SAP یعنی نقطه دسترسی به سوییفت است که توسط مؤسسه سوییفت کنترل می شود.

هر SAP کشوری برای هر بانک آن کشور و هر شعبه آن نیز یک SUB SAP تعریف می کند.

بعنوان مثال کد سوییفت بانک اقتصاد نوین شعبه تهران به صورت ذیل است: BEGNIRTHAFG - چهار کاراکتر اول یعنی BENG معرف بانک اقتصاد نوین است - دو کاراکتر IR معرف ایران است - دو کاراکتر TH معرف موقعیت مکانی یعنی تهران است - AFG معرف کد شعبه است.

در حال حاضر بیش از 7500 کد سوییفت فعال وجود دارد که در حال استفاده از سوییفت جهت انتقال وجه و ارسال حواله ارزی هستند.

علاوه بر این تعداد کدهای فعال بیش از 10000 کد سوییفت نیز وجود دارد که در ارسال سوییفت های دستی مورد استفاده قرار می گیرند.

در اهمیت سوییفت باید گفت در حال حاضر مهمترین نهاد مبادلات مالی جهان است؛ به طوری که تنها در سال 2018 به طور متوسط روزانه بیش از 28 میلیون پیام از طریق سیستم سوییفت در سطح جهان مبادله شده است.

هم اکنون 11 هزار نهاد مالی از 200 کشور جهان از طریق سیستم سوییفت با یکدیگر در ارتباط هستند.

این ظاهر امر است که دسترسی ایران به این سیستم پیام رسانی قطع شده است و ایران دیگر نمی تواند بصورت رسمی با بانک های دنیا در ارتباط باشد! شاید این خبر خیلی دلهره آور باشد و شما فکر کنید دنیا به آخر رسیده است.

اما در باطن امر چه اتفاقی خواهد افتاد؟ سابقه قطع ارتباط سوییفت با ایران اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم ایران سالهاست بعد از انقلاب اسلامی ارتباط استوار و منظمی با سیستم بانکی بین المللی نداشته است.

این اتفاق از دوره شروع تحریم در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد شدت بیشتری پیدا کرد و دسترسی رسمی ایران به سوییفت در سال 2012 قطع و تا زمان حصول توافق هسته ای برجام میان ایران و کشورهای 1+5 نیز ادامه داشت.

در این دوره ایران با بانک های محدودی در جهان نظیر میربیزنس بانک روسیه (شعبه بانک ملی در روسیه)، یوکو بانک هند (بانکی که پول فروش نفت ایران به هند در آن بلوکه می شود) ، آرین بانک افغانستان (بانک مشترک بانک صادارت ایران و یک گروه افغانستانی) ، مگا اینترنشنال بانک تایوان ، کونلون بانک چین و چند بانک کوچک دیگر کار می کرده است و نحوه ارتباط با این بانک ها همگی به شیوه فکس رمزدار و تلکس و سوییفت داخلی (جدا از سیستم سوییفت بین المللی) بوده است.

آن چیزی که تحلیلگران آشنا به مسایل داخلی ایران بر آن تاکید کرده اند نیز این است که این بار تحریم های یک جانبه آمریکا چیزی فراتر از تحریم های جهانی با پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل در دوره قبل نیست! اگر چه سوییفت ارتباطات خود را به صورت عملی با ایران قطع کرده اما هنوز به صورت رسمی آن را اعلام نکرده است .

در اطلاعیه کوتاه سوییفت اشاره مستقیمی به بازگشت تحریم های آمریکا نشده و از فهرست بانک ها ایرانی منع شده، از این سیستم ارتباطی میان بانکی هم نام برده نشده اما وزارت دارایی آمریکا در فهرست طولانی تحریم شدگان علاوه بر بانک مرکزی و چند بانک اصلی این کشور نظیر بانک کشاورزی، بانک ملی، بانک مسکن، بانک کارگشایی؛ بانک صنعت و معدن، بانک رفاه و بانک سپه، به چندین بانک و صندوق کوچک تر و خصوصی هم اشاره کرده است از جمله صندوق سرمایه گذاری امین، بانک آینده و یک بانک افغانستان به نام بانک آرین.

واکنش ایران به قطع ارتباط سوییفت با ایران در واکنش به این تصمیم سوییفت، رییس بانک مرکزی ایران گفته است تحریم های اعلام شده از سوی بانک مرکزی ایران پیش بینی و برای شرایط مختلف، حتی برای مواردی فراتر از این تحریم ها برنامه ریزی شده است.

دست سوییفت در بیان علت قطع ارتباط با ایران آنقدر خالی بوده است که دلیل آن را در بیانیه کوتاه خود حفظ ثبات و یکپارچگی سیستم مالی این سیستم ارتباطی میان بانکی خوانده و همچنین به بازه زمان این تصمیم و نحوه رفع آن از سوی موسسات ایرانی هم اشاره ای نکرده است.

از طرف دیگر این اقدام سوییفت کاملا خلاف قوانین بانکی بین الملل ، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل است.

برای همین احتمالا در صورت پیگیری کشورهای موثر عضو اتحادیه اروپا و شکایت ایران، سوییفت جریمه خواهد شد.

در همین زمینه خبرگزاری آکسیوس بر اساس تحلیل سخنان مقامات ارشد آمریکایی آن را عرصه ای دیگر برای جدال میان دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ و کشورهای اروپایی دانسته است.

یک مقام آمریکایی که ارتباط نزدیکی با مقام های اروپایی دارد به آکسیوس گفته اروپایی ها قصد دارند جلوی فشارهای آمریکا روی سوییفت برای قطع ارتباط با بانک های ایرانی را بگیرند.

اما، به نوشته آکسیوس از گفته های مقام های دولت ترامپ اینطور برمی آید که آنها ممکن است در صورت عدم تبعیت سوییفت از دستورات آمریکایی ها حتی مقام های این سامانه بانکی را هم در فهرست تحریم قرار دهند.

فشارهای آمریکا بر سوییفت برای قطع رابطه با ایران حتی خلاف رویه و مرام خود سوییفت است زیرا از زمانی که در ماه مه 1973 سوییفت اعلام موجودیت کرد، یک ویژگی بارز داشت و آن دوری جستن از مناقشات سیاسی بین کشورها بود.

مسئولان سوییفت بارها اعلام کرده بودند که نمی خواهند این سازمان جهانی برای مجازات و پاداش های سیاسی استفاده گردد.

اما این پایان ماجرا نبود.

بی طرف بودن سوییفت در سایه قانون مقابله با منابع مالی تروریستی در سال 2006 از بین رفت.

آمریکا پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر خواستار کنترل بیشتر بر نقل و انتقال پول و وجوه مالی در سطح جهانی بود.

آمریکا از جمله خواستار دسترسی به اطلاعات شخصی کسانی بود که از طریق سوییفت معامله می کنند.

گرچه خواست آمریکا در آن زمان با مخالفت مسئولان S.

W.

I.

F.

T روبه رو شد و این درخواست را به مثابه نقض قوانین اتحادیه اروپا ارزیابی کردند، اما اتحادیه اروپا ناگزیر با آمریکا بر سر ایجاد راهکاری برای کنترل و نظارت بر داد و ستدهای مالی و بانکی موافقت کرد.

هر چند در دور جدید تحریم های جدید ایران توسط آمریکا سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه با انتشار نامه ای که در روز 4 ژوئن برای وزیر خزانه داری آمریکا نوشتند، خواستار آن شدند که تحریم های جدید آمریکا شامل حال سوییفت نشود اما آمریکا در عمل نشان داد که هیچ اهمیت و احترامی برای خواست و نظر شرکای اروپایی خود قائل نیست و این آغازی بود برای دربند کشیده شدن سوییفت که قرار بود بدون درگیر شدن در مناقشات سیاسی فقط نقل و انتقالات مالی جهان را سریع و امن کند.

در پایان باید گفت این سیستم ارتباطی مالی جهانی اگرچه اهمیت زیادی در تبادلات مالی و بانکی ایران دارد اما ایران در مقابل عدم همکاری آن دست بسته نیست.

شاهد آن هم همکاری کشورهای اروپایی برای ایجاد سیستم بانکی مجزایی برای ارتباط بانکی و مالی با ایران است که بتواند به دور از محدودیت های بانکی آمریکا، ارتباط تجار و شرکت های بازرگانی بین المللی با سیستم بانکی ایران را فراهم کند.

مهم تر از آن تجربه بیش از یک دهه ایران در دور زدن تحریم های بین المللی است.

ایران اساسا سالهاست با بعضی از کشورهای مطرح جهان مانند هند ، چین ، کره و ترکیه سیستم مالی جداگانه ای را پی ریزی کرده است که در آن حتی یک دلار هم جا به جا نمی شود.

در این سیستم، پول فروش نفت ایران در این بانک ها بلوکه شده و در مقابل آن تجار ایرانی اقدام به ثبت سفارش و واردات از این مبالغ کرده و پول خود را به ریال به بانک های ایرانی پرداخت می کنند.

مردم ایران سالهاست به پای آرمان های انقلاب ایستاده اند و از هیچ فداکاری هم دریغ نکرده اند .

همچنین تیغ تحریم های آمریکا نیز به لطف برجام به تیزی قبل نیست .

مهم همکاری مدیران اقتصادی کشور در تسهیل مشکلات داخلی است تا کشتی ایران از این گرداب خطر نیز عبور کند.


کلید واژه ها: سوییفت - ایران - بانک - آمریکا - وزارت خارجه آمریکا - بانک اقتصاد نوین - وزارت خارجه - ایرانی - قطع رابطه - جهان - مالی - بانکی - جهانی - تحریم - تحریم های ایران - رابطه با ایران - اقتصاد - کشور - مجازات - توسعه صادرات - رابطه - خارجه - اهمیت - تهران - جامعه - وزارت - لیست - نوین - صورت - ارتباطات

آخرین اخبار سرویس:
صرف 20 میلیارد یورو برای خرید باتری؛ استراتژی دایملر برای قدرت نمایی در بازار برقی ها

جزییات فرآیند جدید رجیستری گوشی های مسافری/ تایید توسط گمرک

تا قبل از عید استقلال و پرسپولیس خصوصی می شوند

واریز بسته حمایتی کارگران از امروز

روابط تجاری آمریکا و چین

ادعایی درباره فروش پنهانی آلومینیوم المهدی و هرمزال و مزایده صوری

حجم عظیم بازار کالاهای بدلی در جهان

جذب 300 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی از ابتدای استقلال قزاقستان

آیا هنوز می توان به 206 تیپ یک اعتماد کرد؛ دیوار، تنها راه خرید پژوهای متوقف شده

بهره برداری از دو ایستگاه خط 7 مترو تا پایان سال

افزایش خانوار های تحت پوشش افتخار نیست/با پشت میزنشینی مشکلات حل نمی شود

رشد 50.6 درصدی تسهیلات اعطایی بانک مسکن

صدور 5.8 میلیارد دلار تولیدات معدنی، صنایع فلزی و غیرفلزی

تحقق 87 درصدی سود هر سهم بانک سینا در 6 ماهه اول سال 97

ایمیدرو صاحب لوح تقدیر پژوهش برتر شد

قیمت طلا ،سکه و ارز

افت قیمت دو شرکت فولادی و معدنی بعد از اعلام افزایش سرمایه

بورس همچنان در سراشیبی کاهش قیمت

تدوین طرح جدید ترافیک در پایتخت

سقف تاریخی قیمت سهام چکارن شکست

صرفه جویی 61 میلیون لیتر بنزین در چهارمحال و بختیاری

بیوک نام تجاری اینسپایر را ثبت کرد

خودران کاری هوندا

تخریب پورشه کاین در خیابان های فرانسه +ویدیو

تصمیم ستاد اقتصاد مقاومتی برای حل مشکل قطعه سازان

قیمت محصولات ب ام و در بازار + جدول

قیمت خودروها نهایی نشده است

استارت خودرو تنها با اثر انگشت!

تاوان ناتوانی مدیران در کنترل گرانفروشی را مردم می دهند

حذف سه دهک از یارانه بگیران توسط استانداران

افت 28 درصدی تولید انرژی کشور درصورت پیوستن به توافق پاریس

ورود دادستانی به مشکل کامیون داران

دلار پایین تر بیاید طلا ارزان تر هم می شود

طلا 9ماهه بیش از 100درصد گران شد

آخرین قیمت خودرو در بازار تهران / امروز 26 آذر 97

داماد رییس جمهور استعفا داد+ متن استعفا

واریز بسته حمایتی کارگران از امروز

نرخ سود بانکی در ایران، بالاتر از سایر کشورهاست

آرایش جدید هیات مدیره دانا با دستور مدیرعامل

واکنش تند مردم به قیمت های جدید خودروهای داخلی

ظرفیت بزرگ دریایی کشور قابل تحریم نیست

دپوی 14 هزار دستگاه خودروی وارداتی در گمرک و مناطق آزاد

داماد رییس جمهور استعفا داد

حکم داماد روحانی تصویب شد

اوقات فراغت ظاهری چیست؟

استمهال سه ساله تسهیلات کشاورزان خسارت دیده تصویب شد

فاصله دو میلیونیِ مزدبگیران کشور با حداقل های معیشت

آینده بسیار بدی در انتظار خودروسازهای داخلی است

خودروسازهای داخلی مدعی زیان انباشته طی شش ماه اخیر هستند/ آزادسازی واردات خودرو منجر به رقابتی شدن بازار می شود؛ اما با ریسک بیکاری در این صنعت مواجه ایم

قیمت سکه، طلا و ارز امروز 1397/09/26

 زیبایی مردانه با طعم تلخ قهوه

داماد رییس جمهور استعفا داد+ متن نامه استعفا

موضوع ارز دانشجویی روی میز نمایندگان مجلس

پنج میلیون تومان، هزینه هر درصد سوختگی

کاهش قیمت کتاب با افزایش تیراژ ممکن است/ آینده ای درخشان در انتظار ادبیات کودک و نوجوان

هر یتیم در ایران 5 حامی مالی دارد/ حمایت از 620 هزار خانوار جدید در سال جاری

فارس من| قطار مراغه- تهران متعلق به شرکت رعد به دنبال شکایت مردمی حذف شد

بهترین قایق تندرو جهان معرفی شد + تصاویر

رییس قوه قضاییه: قیمت ارز پایین آمده اما برخی همچنان گرانفروشی می کنند| دادستان ها ورود کنند

ریزش به بازار خودرو رسید/ قیمت برخی خودروها یک تا 4 میلیون تومان کاهش یافت

مردم گرانفروشی شب یلدا را به 135 گزارش دهند

خطر انفجار لوله های نفت و گاز اهواز

بازداشت تعدادی از کارگران فولاد| نماینده اهواز: بازداشت کارگران محکوم است| کارگر معترض را باید قانع کرد نه بازداشت| اداره کار: نهادهای امنیتی مسئولِ امر هستند| سپاه: افراد بازداشتی که از بدنه کارگران باشند آزاد خواهند شد| کارگران به محل کار خود بازگشته و تولید را آغاز ک

آغاز پیش فروش فوری محصولات ایران خودرو + جدول

هجوم فروشنده ها به بازار دلارفروشان

سازمان هدفمندی خارج از ریل یارانه

اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان

پوشاک؛ رتبه اول قاچاق در ایران

آجیل شب یلدا 60 تا 100 هزار تومان!

یارانه آذرماه امشب واریز می شود

سقوط شاخص بورس سهام داران را نگران کرد

قیمت سکه دوباره صعودی شد

دلار را رام کردیم

مردم گرانفروشی شب یلدا را به 135 گزارش دهند

پروژه های جدید نفت و گاز 5 برابر می شود

​افزایش تقاضا؛عامل گرانی مرغ/مردم نه گوشت می توانند بخرند نه ماهی

پیگیری وزارت علوم برای رفع مشکل شهریه دانشجویان ایرانی در خارج

مدیرعامل ایمیدرو تاکید کرد ضرورت خودداری از صدور بخشنامه های مکرر در بخش صادرات

صندوق بین المللی پول خبر داد افزایش 160 میلیارد روپیه ای اخذ مالیات شرط پرداخت وام به پاکستان

برنامه ایجاد پرواز تبریز - باکو

معرفی خدمات موسسه اعتباری ملل

خطر انفجار لوله های نفت و گاز اهواز

جمال شورجه: احتمال حضور بازیگران خارجی در سریال «موسی (ع)»

بانک ها دلار را 9900 تومان می خرند

فتاح: افزایش 620 هزار نفری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد/ افزایش خانوارهای تحت پوشش افتخار نیست

گیر کار مسکن مهر هشتگرد در کجاست؟

آغاز فصل جدید انسان محوری و افزایش کیفیت حمل ونقل عمومی در سازمان شهرداری ها

گزارش های کامل همایش نقش پژوهش در فرآیند قانون گذاری و سمینار صلح و ثبات در غرب آسیا و ...

طعم گس گرانی در کام یلدا

نقشه راه معدن باید مدنظر قرار گیرد/نقدینگی به سمت معدن هدایت شود

داماد رییس جمهور استعفا داد

قیمت هر کیلوگرم مرغ به 13000 تومان رسید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/26

440 کیلوگرم فرآورده دامی غیرمجاز در شهرستان البرز کشف شد

382 فقره وام ازدواج توسط بانک مهر ایران در قزوین پرداخت شد

احتساب وزن جعبه شیرینی، کم فروشی است

قاچاق پوشاک کم شد

انتشار فاز اول طرح جامع حمل و نقل تا پایان سال

رایزنی با مقامات آذربایجان برای تکمیل راه آهن رشت – آستارا

حباب سکه 450 تا 460 هزار تومان شد

معمای سوییفت!

معمای سوییفت!