مطالب مرتبط:
دانشگاه های مطرح جهان چه قوانینی برای پوشش دانشجویان دارند؟
واکنش عارف به دستورالعملل جدید « پوشش دانشجویان دانشگاه آزاد»
دانشگاه های مطرح قاره آفریقا برای پوشش دانشجویان چه ضوابطی دارند؟
پوشش های غیر اسلامی مربوط به دانشجویان دانشگاه فردوسی نیست
ضوابط دانشگاه آکسفورد و هاروارد برای پوشش دانشجویان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 14:102018-11-14دانش

پوشش دانشجویان دانشگاه های جهان؛ از حقیقت تا افسانه


قبول داریم که وضعیت زنان و دختران ما از نظر نوع پوشش با شرعیات و عرفیات و فرهنگ جامعه ما تماما تطابق ندارد و برخی از دختران و زنان ما به عروسک های بزک کرده بازار مصرفی کالاهای غربی مبدل شده اند و شان محیط های علمی و دانشگاهی را پاس نمی دارند و .

- " ـ هاتف سپهر: خبرگزاری فارس گزارشی منتشر کرده تحت عنوان دانشگاه های مطرح جهان چه قوانینی برای پوشش دانشجویان دارند؟ .

این مطلب به بهانه بخشنامه دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر نحوه پوشش دانشجویان، منتشر شده است.

مطلبی که پیش رو دارید سعی دارد صحت و سقم گزارش فارس را بررسی کند.

کافی است در گوگل سرچ کنید پوشش دانشجویان دانشگاه های جهان ؛ به سرعت لیستی از خبرگزاری ها و سایت ها را مشاهده خواهید کرد که مطالبی در این باره منتشر ساخته اند.

با یک بررسی کوتاه درمی یابیم که همگی از روی دست یکدیگر کپی کرده اند و بعضا که به متن اصلی وفادار مانده اند، به منبع خبر ارجاع داده اند.

البته هدف از نقل این مطلب تخطئه و تقبیح این کار نیست چرا که این رویه امری است نسبتا معمول، ولی مشکل از آنجا آغاز می شود که بنگاه های خبری داخلی ندانسته به متنی اعتماد می کنند که صحت و سقم آن مشخص نشده است و چه بسا باعث انتشار مطالبی می شوند که از اساس اشتباه و گمراه کننده است.

با توجه به آنچه گفته شد خوانندگان محترم با خواندن یکی از آن مطالب مطمئنا از خواندن سایر مطالب سایت ها و خبرگزاری ها مستغنی خواهند شد، چرا که چیز بیشتری در این باره به دست نخواهند آورد.

بر همین اساس، به سراغ بررسی محتوای مقاله ای می رویم که شهین مرادی در خبرگزاری فارس و سرویس علمی و دانشگاهی در تاریخ پانزدهم آبان ماه 97 تحت عنوان دانشگاه های مطرح جهان چه قوانینی برای پوشش دانشجویان دارند؟ منتشر کرده است.

1.

گزارش خبرگزاری فارس بابت بخشنامه ای است که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در مورد نحوه پوشش دانشجویان صادر شده است.

در ابتدای گزارش آمده است: طی چند روز اخیر بخشنامه ای از سوی دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر نحوه پوشش دانشجویان صادر شده است؛ این دستورالعمل واکنش های مختلفی را در پی داشت؛ لذا بر آن شدیم تا دستورالعمل پوشش دانشجویی در کشور های آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا و کانادا را به عنوان برترین های آموزش عالی جهان تحت بررسی قرار دهیم .

قوانین و بخشنامه هایی از این دست که دانشگاه آزاد اسلامی صادر کرده است عمدتا بر اساس قوانین و عرف اجتماع بنا نهاده می شود و الزامی نیست که قوانین انضباطی کشور ها شبیه یکدیگر باشد.

چه بسا رفتاری در کشوری خالی از اشکال باشد، اما در کشوری دیگر نوعی توهین و بی احترامی تلقی شود؛ لذا دانشگاه آزاد اسلامی هم با توجه به وضعیت نامناسبی که در محیط های دانشگاهی حاکم است و گروهی از دانشجویان محل کسب دانش را با سالن های مد اشتباه گرفته اند، بر اساس سیاست های کلان خود بخشنامه ای صادر کرده و مقرراتی برای پوشش دانشجویان قرار داده است.

می توان مفاد بخشنامه را بررسی کرد که آیا بر اساس قوانین و عرف جامعه ایرانی است یا خیر.

آیا بخشنامه ها و دستورالعمل هایی از این دست راهگشا است و جامعه دانشگاهی را به مطلوب مورد نظر نزدیک تر می کند و یا می بایست طرحی دیگر پیش گرفت تا دانشجویان به انتخاب و اراده خود به این سمت و سو بروند که هر مکان و زمانی اقتضائات خاص خود را می طلبد و باید پوششی متناسب با آن را انتخاب کرد.

اما واضح و مبرهن است که الزامی وجود ندارد این مقررات یا مشابه آن در سایر کشور ها هم ساری و جاری باشد.

این اشتباهی است که گروهی مرتکب می شوند و سعی در تطبیق این قوانین با قوانین سایر ملل دارند و چون کمتر می یابند بعضا حقیقت و افسانه را در هم می آمیزند تا به مقصود خود برسند، غافل از آنکه هر فردی در این دهکده جهانی با چند کلیک می تواند به انبوهی از اطلاعات دسترسی پیدا کند.

طبعا اگر مخاطبین، یادداشت و گزارشی را خلاف واقع بیابند نسبت به کلیت یک رسانه خبری بدبین می شوند.

2.

در انتهای گزارش مورد اشاره 9 لینک به عنوان منبع آورده شده است.

در نگاه نخست به نظر می رسد که مطلب کاملا علمی و دقیق طرح شده است، اما با کنکاش در لینک ها پی می بریم که تنها 2 لینک با edu آمده است لذا تنها این دو لینک دانشگاهی است و بقیه ربطی به دانشگاه های مورد اشاره در متن یادداشت ندارد.

دو لینک دانشگاهی بدین قرار است: https://www.

ccis.

edu/policies/index.

aspاین لینک به کلمبیا کالج در ایالت میزوری امریکا ارجاع می دهد.

صفحه مورد اشاره باز نمی شود، ولی آنطور که در صفحه درباره ما این کالج آمده نشان می دهد که این یک دانشکده مذهبی متعلق به مسیحیان است که پیش از این کلا یک دانشکده دخترانه مسیحی بوده و عجیب نیست اگر یک کالج مذهبی مسیحی برای پوشش دختران دانشجو مقرراتی وضع کرده باشد.

با این حال در وب سایت این دانشکده نیز مقرراتی برای پوشش دانشجویان آن پیدا نمی شود.

این کالج برای پوشش کارکنان خود مقرراتی وضع کرده است.

https://studenthandbook.

txstate.

eduدومین لینک دانشگاهی که بدان اشاره شده است مربوط به کتابچه راهنمای دانشجویان دانشگاه ایالتی تگزاس است.

در این لینک نیز مقررات دانشگاه به طور کامل آمده منتهی هیچ محدودیتی در خصوص پوشش دانشجویان در این مقررات وجود ندارد.

https://www.

ox.

ac.

uk/students/academic/dress?wssl=1این لینک هم متعلق به دانشگاه آکسفورد است و هم مربوط به پوشش دانشجویان، ولی جالب اینکه نویسنده یا متوجه نشده یا تعمدا از آن به عنوان رفرنس وجود مقررات سخت گیرانه پوشش استفاده کرده است.

در این لینک، توضیحاتی در خصوص لباس هایی که دانشجویان در جشن فارغ التحصیلی باید بپوشند ارائه کرده است.

اما برخلاف آنچه نویسنده مطلب فارس قصد داشته از آن استفاده کند، به هیچ روی ارتباطی با محدودیت پوشش دانشجویان ندارد.

https://medicine.

usask.

ca/policies/dress-code-policy.

php#relatedFormsاز میان نه منبع مورد اشاره در این مقاله، تنها این منبع در خصوص مقررات پوشش دانشجویان است.

جالب اینکه این مقررات هم برای دانشجویان پزشکی و نحوه پوشش در محیط کلینیک و آزمایشگاه ها است؛ نه در محیط دانشگاه و سر کلاس درس یا داخل محوطه دانشگاه.

سایر لینک هایی که در گزارش خبرگزاری فارس آمده است هیچ گونه ارتباطی با قوانین و مقررات پوشش دانشگاهی ندارد.

مطالب راجع به موضوعاتی همچون اعتیاد به اینترنت؛ گردشگری و مجله ووگ ـ.

یکی از معروفترین مجلات مد ـ.

است و البته در این مجله مقاله ای مربوط به مد لباس در میان دانشجویان وجود دارد که مجله مزبور عکس تعدادی از دانشجویان را کار کرده که از نظر مجله، خوش لباس هستند.

به نظر می رسد برای جلوگیری از اطاله کلام ضرورتی ندارد که تک تک لینک ها را منعکس کنیم کما اینکه در ذیل گزارش خبرگزاری فارس آمده و می توان به آن ها مراجعه کرد.

3.

در یادداشت مذکور به تعدادی دانشگاه اشاره شده و ذیل آن مواردی ذکر شده است که این موارد جزء نباید های دانشگاه است.

به طور مثال نویسنده خبرگزاری فارس، مدعی است در دانشگاه لومالیندا پوشیدن تی شرت و لباس های لی مجاز نیست.

دانشگاه لومالیندا یک دانشگاه مسیحی در ایالت کالیفرنیاست که در رشته های پزشکی فعال است.

چنین محدودیت هایی در این دانشگاه وجود ندارد؛ تنها در وب سایت این دانشگاه آمده است: Facilities may require a.

student to adhere to dress code or other facility policies ممکن است در برخی تاسیسات، دانشجویان ملزم به رعایت قوانین پوششی یا سایر سیاست ها باشند .

در واقع در این دانشگاه نیز مثل تمام دانشگاه های پزشکی، دانشجویان در کلینیک و آزمایشگاه ها باید مقررات پوشش را که شامل روپوش پزشکی، دستکش و ماسک صورت و کلاه است، رعایت کنند.

نویسنده مدعی است در دانشگاه هاردین سیمون، لباس لی برای دختران و شلوار های تنگ ممنوع است.

دانشگاه هاردین سیمون دانشگاهی مسیحی است که در ایالت تگزاس واقع شده است.

در این دانشگاه خصوصی نیز چنین مقرراتی وجود ندارد.

با ورود به اینستاگرام این دانشگاه می توان عکس هایی از فعالیت های دانشجویان این دانشگاه در داخل و خارج دانشگاه را دید و دریافت که ادعای نویسنده تا چه اندازه صحیح است.

نویسنده خبرگزاری فارس همچنین در مورد دانشگاه هاروارد مدعی است: دانشجویان این دانشگاه موظفند در محیط خوابگاه و رستوران بلوز، پیراهن یا ژاکت یقه دار یا بدون یقه بپوشند.

پوشش شلوار آن ها نیز بایستی بدون پارگی و ضخیم باشد .

دانشگاه هاروارد یکی از معروف ترین دانشگاه های دنیاست که در گزارش فارس هم از آن یاد شده است.

این دانشگاه در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست آمریکا واقع شده است.

میدان هاروارد در مرکز این دانشگاه شلوغ ترین و پرترددترین منطقه شهر است.

خیابان ماساچوست به عنوان خیابان اصلی شهر از وسط دانشگاه عبور می کند.

بنابراین همه نوع آدمی با همه نوع پوششی در محوطه دانشگاه دیده می شود.

هیچ مقررات پوششی در این دانشگاه حاکم نیست.

البته در دانشکده پزشکی این دانشگاه و کلینیک های وابسته یا برای مراسم فارغ التحصیلی و مراسم خاص همیشه مقرراتی برای پوشش وجود دارد، ولی به طور عمومی و برای حضور در محوطه دانشگاه و کلاس های درس هیچ مقررات پوششی برای دانشجویان در نظر گرفته نشده است.

هاروارد مثل همه دانشگاه ها قوانین و مقرراتی دارد که در کتابچه راهنما در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

یک بخش عمده این کتابچه در خصوص رفتار دانشجویان است از جمله اینکه رفتاری که معنای تجاوز جنسی بدهد، یا مصرف الکل و مواد مخدر در محوطه دانشگاه، مجاز نیست، ولی هیچ بندی از این مقررات به نوع لباس پوشیدن اختصاص نیافته است.

نویسنده گزارش در مورد دانشگاه ایالتی جنوب غربی میسوری مدعی شده است: استفاده از شلوارک های کوتاه، پیراهن های رکابی، لباس های جین (لی) پاره و چاک دار، تردد با دمپایی یا پای برهنه بودن، استفاده از زیور آلاتی که نیازمند سوراخ کردن اعضای بدن باشد و هر گونه خالکوبی مجاز نیست.

لازم به ذکر است مدیر قسمت موفقیت دانشجویی این اختیار را دارد که شیوه های آرایش مو، صورت و پوشش غیر عادی را رد و غیر قابل قبول اعلام کند .

برای مشخص شدن صحت و سقم مدعای نویسنده کافی است به عکس هایی که از دانشجویان این دانشگاه در صفحه اول وب سایت منتشر شده، نگاهی انداخته شود.

تقریبا همه مواردی که نویسنده خبرگزاری فارس مدعی ممنوعیت آنهاست را در عکس ها می توان یافت! در یادداشت خبرگزاری فارس به دانشگاه های دیگری هم اشاره شده است که متأسفانه ادعای نویسنده بر همین منوال و سیاق است که بدان اشاره شد.

نکته پایانی حرف ما این نیست که وضعیت زنان و دختران ما از نظر نوع پوشش با شرعیات و عرفیات و فرهنگ جامعه ما تماما تطابق دارد.

این را هم انکار نمی کنیم که برخی از دختران و زنان ما به عروسک های بزک کرده بازار مصرفی کالاهای غربی مبدل شده اند و شان محیط های علمی و دانشگاهی را پاس نمی دارند.

با این سخن هم موافقیم که میزان مصرف مواد آرایشی در ایران از بسیاری از کشورهای غربی بیشتر است و دختران و زنان کشورهای آمریکا و اروپا هم اینگونه عمل نمی کنند که زنان ما به آن مشغولند! حتی با این سخن هم موافقیم که دانشگاه ها می توانند متناسب با عرفیات و فرهنگ هر جامعه، حداقل هایی را برای نوع پوشش از دانشجویان انتظار داشته باشند و .

ولی سخن ما این است که چرا مدعای غیرمستند در این باره مطرح می شود و چرا چیزی را مدعی می شوید که با یک بررسی معمولی به نادرستی آن می توان پی برد؟
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه - دانشجویان - دانشگاه آزاد - خبرگزاری - خبرگزاری فارس - دانشگاه های جهان - قوانین - بخشنامه - اسلامی - خبرگزاری ها - منتشر - جهان - گزارش - کشور - آزاد - فارس - دختران - کشوری - خوانندگان - علمی - دانشجویی - زنان - ایتالیا - اشتباه - برترین - کانادا - بازار - آموزش - سرویس

آخرین اخبار سرویس:
بیش از 109 هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند

کارگر معترض هفت تپه آزاد شد

نقش آفرینی جریان دانشجویی در ساختارسازی های نظام بی بدیل است/ ایسنا مولود انقلاب اسلامی است

دانشمند جهادگر ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

پژوهشگران برتر کرمانشاه مورد تجلیل قرار گرفتند

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

گله تند محقق به «روحانی»

دومین سمپوزیوم نوشریعتی در دانشگاه اصفهان

چهاردهمین همایش الکتروشیمی کشور در البرز آغاز شد

همایش «جامعه شناسی فاجعه؛ زلزله، واکنش و الزامات توسعه» در دانشگاه کردستان برگزار می شود

ابرخازن انعطاف پذیر با قابلیت خمش برای ذخیره سازی انرژی ساخته شد

گزارش تصویری آیین نکوداشت مقام والای مادر در اهواز

نقش تعیین کننده روابط بین الملل در ارتقای فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها

زیباترین مناظر کوهستانی جهان

استخدام کارشناس دامپروری در شرکت نیکان دام آروین در البرز

طهرانچی در دیدار هیأت دانشگاهی فیلیپین مطرح کرد اجرای دوره های مشترک بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های فیلیپین

رونمایی از سطل زباله تفکیک اتوماتیک در دانشگاه آزاد واحد خرم آباد

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه های همدان برگزار می شود

ضرورت ایجاد مرزهای اخلاق حرفه ای در بیمارستانها/صدور کارنامه برای اعضای هیات علمی از ماه آیند

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

مواجهه جامعه ایرانی در تحولات آموزش عالی از نگاه یک نویسنده

گشایش بازارچه کارآفرینی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی یزد+تصاویر

نشست «روز پژوهش و علوم انسانی» در دانشگاه علامه برگزار می شود

مراسم روز دانشجو در دانشگاه خواجه نصیر

واگذاری غیرقانونی 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد

«واگذاری غیرقانونی» 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد/ بخشدار جزیره هرمز: از صحت خبر ساخت ویلا توسط یکی از آقازاده ها در پوشش پرورش میگو اطلاع ندارم

اسماعیل بخشی آزاد شد

ماده تشکیل دهنده عالم هستی در آزمایشگاه ساخته شد

️#کارگاههای_آموزشی #دانشگاه_شریف باشرایط ویژه

سران قوا در قبال مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخگو نیستند/ درشورا محافظه کار و لیبرال هم وجود دارد!

اسماعیل بخشی آزاد شد

واکنش بخشدار جزیره هرمز به خبر ساخت ویلا توسط یکی از آقازاده ها!

سران قوا در قبال مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخگو نیستند/ در شورا محافظه کار و لیبرال هم وجود دارد

نشست مشترک میان دانشگاه آزاد و دانشگاه ورشو لهستان برگزار شد

جایزه TWAS در حوزه زیست شناسی به استاد برجسته پژوهشگاه رویان رسید

اعطای جایزه TWAS در حوزه زیست شناسی به استاد برجسته پژوهشگاه رویان

تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه تهران و پوترای مالزی منعقد شد

سران سه قوه در قبال مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخگو نیستند/ بدون آنکه خبر بدهند جلسات شورا را تعطیل می کنند

سران سه قوه در قبال مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخگو نیستند

بزرگترین تجمع دانشجویان هرمزگانی در علوم پزشکی استان رقم خورد+ عکس

گزارش ویدئویی فارس از شایعه های هفته از شایعه زخمی کردن یک دانشجو تا شایعه دستگیری سردار عبداللهی در دبی!

دانشکده فنی و مهندسی خوارزمی در رنکینگ تایمز قرار گرفت

30 درصد دستفروشای تهران تحصیلات عالی تا دکترا دارن

آشنایی با ظرفیت های ناشناخته آفریقا

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در دانشگاه تربیت مدرس

جایزه آکادمی علوم جهان برای دانشمند ایرانی

فضانوردان روس در ایستگاه فضایی بین المللی راهپیمایی کردند

اولین همایش ملی ناهنجاری های متابولیکی دام و طیور فردا در دانشگاه زنجان برگزار می شود

روابط بین الملل در ارتقای فعالیت های پژوهشی کشور ها اثرگذار است

گسترش همکاری های آموزشی بین دانشگاه آزاد و دانشگاه ورشو لهستان

مرکز پژوهشی مولفه های اجتماعی مؤثر بر سلامت در ساوه احداث می شود

دستاورد های پژوهشی دانشگاه پیام نور اعلام شد/ اخذ کد شناسگر بین المللی دیجیتالی برای نشریات علمی

آلبوم «آبی دور» پس از چند سال انتظار منتشر شد

رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد مجوز دارد

ارائه منابع اطلاعات علمی متون فارسی به دانشگاه های آسایهل

چگونگی ثبت نام دانشجویان

حضور وزیر دفاع در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی مالک اشتر

نخستین مرکز شتابدهی و نوآوری حوزه بلاکچین راه اندازی می شود

نامه درخواست همکاری با دانشگاه

مسائل فرهنگی در دانشگاه هادر اولویت قرار ندارد/ انتقاد در روز دانشجو حق هر دانشجویی است

اثرگذاری و مجاب کردن مخاطب از ویژگی های یک نشریه است/ تجلیل از 14 نشریات دانشجویی برتر

امسال حذف مرحله ای کنکور اجرایی می شود

نمایشگاه دستاورد های هفته پژوهش و فناوری استان کرمانشاه در دانشگاه رازی برپا می شود

زیباترین مناظر کوهستانی جهان

بررسی اسلامی سازی دانشگاه ها در «زاویه» شبکه 4 سیما

دانشجویان باید راه شهدای دانشجو را ادامه دهند

امسال حذف مرحله ای کنکور اجرایی می شود

وزارتخانه های علوم و بهداشت ملزم به اجرای سند آمایش شدند

طراحی و ساخت ابرخازن انعطاف پذیر برای ذخیره سازی انرژی

«واگذاری غیرقانونی» 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد

تجلیل از برترین های دانشگاه قرآن و حدیث

تجلیل از برترینهای دانشگاه قرآن و حدیث

گسترش فعالیت های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا

لایحه ممنوعیت پوشش اسلامی در مدارس و دانشگاه های هلند تصویب نشد

مسئولان باید پاسخگوی مطالبات دانشجویی باشند

گسترش فعالیت های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا

بخشدار هرمز: «واگذاری غیرقانونی» 20 هکتار از جزیره به دانشگاه آزاد

بررسی میزان علاقه مندی دانشجویان رشته علوم تربیتی دانشگاه پیام نور

انجمن علمی مکانیک دانشگاه بناب در مسابقات طراحی مقام سوم را کسب کرد

دیجیتال

موافقت آموزش عالی عراق با تأسیس دانشگاه «الزهراء»

بخشدار هرمز: «واگذاری غیرقانونی» 20 هکتار از جزیره به دانشگاه آزاد

یخچال های شرق اقیانوس اطلس ذوب می شوند

«اسلامی سازی دانشگاه ها؛ توفیقات، ناکامی ها» موضوع این هفته زاویه

ایران در حوزه علوم اعصاب رتبه 35 دنیا را دارد/ از نظر تولیدات علمی و مقالات در منطقه پیشرو هستیم

استاندار جدید خراسان رضوی کمبود های سنوات گذشته را با حضور در دانشگاه ها جبران کند

مهلت ثبت نام در جشنواره نشریات دانشجویی «تیتر11» تمدید شد

غلامی در حاشیه جلسه هیات دولت: امسال حذف مرحله ای کنکور اجرایی می شود

ویژه برنامه «مقام دانشجو» در دانشکده فنی کرمانشاه برگزار شد+ تصاویر

حوزه علوم و اعصاب یک علم جدید با ماهیت بین رشته ای است

کنکور بی کنکور!/ حذف 80 درصدی کنکور در سال 98

آقای بطحایی؛ موضع گیری تان در قبال گزارش تخریبی خبر 20:30 و دفاع از معلمان قابل تقدیر است/ با مدیریت ناحیه 2 شهر همدان برخورد کنید

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

17 کتاب منتشر شده دانشگاه گلستان رونمایی شد

مسابقات پاورلیفتینگ موسسات آموزش عالی کشور در اراک آغاز شد

بررسی اوقات فراغت جوانان دختر بین 15- 24

بهترین دانشگاه های آلمان در سال 2019 معرفی شدند

آموزش هوش مصنوعی برای تشخیص اشیا در تاریکی مطلق

زناکار و شراب خواری در جبهه داشتیم که به عنوان غواص شهید شدند

پوشش دانشجویان دانشگاه های جهان؛ از حقیقت تا افسانه

پوشش دانشجویان دانشگاه های جهان؛ از حقیقت تا افسانه