مطالب مرتبط:
فراخوان رهبر انقلاب برای اصلاح و تکمیل سند الگوی پایه اسلامی- ایرانی پیشرفت
فراخوان رهبر معظم انقلاب برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت/ این سند اُفق مطلوب کشور را در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای نیل به آن را طراحی کرده است
فراخوان رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت/این سند اُفق مطلوب کشور را در پنج دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای نیل به آن را طراحی کرده است
رهبر انقلاب اسلامی برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت فراخوان دادند؛ الگوی پیشرفت ایران در پنجاه سال آینده
فراخوان رهبر انقلاب برای تکمیل و ارتقاء الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 12:302018-11-14سياسي

متن فعلی خام و در برخی بندها از سنخ الگوی پیشرفت نیست/ دو هدف عمده فراخوان رهبری برای تکمیل سند پایه


ـ به اعتقاد مدیر گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سند الگوی پایه یک متن خام است که برخی بندها و موارد آن از جنس الگوی پیشرفت نیست و لازم است در سند نهایی به روشن شدن تمایزات این الگو با سایر الگوهای رقیب و مشخص کردن اولویت های نظام .

- " گروه سیاسی ــ به اعتقاد مدیر گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سند الگوی پایه یک متن خام است که برخی بندها و موارد آن از جنس الگوی پیشرفت نیست و لازم است در سند نهایی به روشن شدن تمایزات این الگو با سایر الگوهای رقیب و مشخص کردن اولویت های نظام در مقام تزاحم ها و تعرض ها توجه ویژه ای شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبه تبیین ابعاد مختلف این فراخوان و محتوای سند پایه پرداخته که به شرح ذیل است: ایکنا ــ اساسا ضرورت و اهمیت برخروداری از یک الگوی پیشرفت بومی طولانی مدت در چیست؟ انقلاب اسلامی به مثابه یک حرکت رو به جلو و در مقایسه با رویکردهای مختلف در جهان اسلام، باید یک هویت و رویکرد متمایز و ممتازی داشته باشد که آن را از دیگر حرکت ها جدا کند؛ به عبارت دیگر برای پیشرفت طبیعتا باید یک الگوی متناسبی وجود داشته باشد که مبتنی بر مبانی انقلاب اسلامی باشد.

به عنوان نمونه اگر در جهان اسلام الگوهایی همچون ترکیه، مالزی و عربستان وجود دارد، جمهوری اسلام ایران هم باید دارای یک الگو و رویکرد متمایز و مبتنی بر آرمان های انقلاب اسلامی باشد.

از این جهت انقلاب اسلامی نمی تواند رو به جلو حرکت کند و الگوی خاص خود را برای پیشرفت نداشته باشد و این یک نقطه خلأ بود.

چه بسا در ذهن ما یک الگو مد نظر بود که براساس آن رفتار کنیم اما یک الگو به مثابه سند بالادستی که حرکات، رفتارها، سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها همه براساس آن باشد و ما را به غایات برساند باید تدوین می شد.

رهبر معظم انقلاب هم از مدت ها قبل بحث الگوی پیشرفت را مطرح کردند و افرادی را برای این کار در نظر گرفتند و نشست هایی برگزار شد تا به سند پایه منجر شد.

اینکه این الگو باید در نهایت به یک سرانجام برسد به این معنا نیست که غایت و عملی نداشته باشد که مثلا تا بیست سال دیگر تهیه شود.

الگو ولو اینکه عجالتا اجمال داشته و بخشی از آن به تفصیل نرسد اما باید مشخص و عملیاتی برای یک نقشه راه باشد.

ایکنا ــ فراخوان رهبر معظم انقلاب چه اهدافی را دنبال می کند و چرا ایشان به فعالیت های چند ساله مرکز در تدوین این الگو بسنده نکردند؟ به عقیده من در این زمان دو رویکرد موجب شد که رهبر معظم انقلاب این فراخوان را ارائه دهند؛ رویکرد اول در ارتباط با فضای تبلیغاتی جدی رسانه ای غرب است که بحث فروپاشی و به بن بست رسیدن جمهوری اسلامی ایران را مطرح می کنند اما رهبر معظم انقلاب با مطرح کردن فراخوان این پیام را به داخل و خارج کشور می هند که نظام در حال رشد و شکوفه دادن است و نقشه خاص پیشرفت خود را دارد که متمایز از سایرین است.

این امیدآفرینی و تشویق به حرکت رو به جلو در مقابل القای یک فضای واداده و انفعالی، بیانگر آن است که جمهوری اسلامی ایران افق های بلندتری را می بیند و نگران این گونه تبلیغات و توهمات نیست.

در واقع این فراخوان نشان داد که جمهوری اسلامی ایران به کیلومترها بعد فکر می کند و بدون توجه به این تبلیغات و بازی های روانی، مسیر پیشرفت 50 سال آینده خود را ترسیم می کند.

رویکرد دوم، مشارکت دادن همه جامعه علمی و نخبگانی در این فعالیت ملی است.

در واقع برای رسیدن به یک الگوی عالی می شود از یک گروه خاصی کمک گرفت اما وقتی قرار است این الگوی پیشرفت یک کشور و برای آینده ای طولانی شود، همه فرهیختگان و اندیشمندان یک کشور باید در اصلاح و تکمیل آن به مثابه یک انتخابات نخبگانی سهیم شوند.

به عبارتی اگر کسانی پیشنهاد و نقطه نظری برای الگوی پیشرفت دارند ارائه کنند تا در معرض دید همه نخبگان گذاشته شود و در نهایت با یک تصمیم فراگیر این الگو نهایی شود.

به بیان دیگر باید بر روی این الگو یک اجماع نخبگانی شکل بگیرد تا بعدها گفته نشود که یک گروهی خاص الگوی پیشرفت 50 ساله کشور را تدوین و نهایی کردند.

سند الگوی پیشرفت یک بحث از جنس دانش نیست بلکه بیشتر یک نقشه راه و چشم انداز مطلوب و متناسب با هویت ایرانی اسلامی است.

طبیعتا اگر نهادهایی به صورت موازی و جزیره ای بر روی آن کار می کنند یا حتی با مشارکت هم انجام می دهند، باید نظر خود را ابراز کنند تا در نهایت همه به یکسو حرکت کنند و جهت گیری در اقتصاد، سیاست، مدیریت، فرهنگ و .

به یک سمت باشد.

در واقع الگو یک نقشه راه فراگیر برای حرکت همه نخبگان علمی به یک سمت مشخص و در راستای ایجاد هویت متمایز نسبت به رقبای ما در جهان اسلام و سایر نقاط دنیاست، زیرا این یک الگوی پیشرفت است و می تواند برای بسیاری از کشورهای دیگر الگو شود و قابلیت شکل گیری یک تمدن متمایز را رقم بزند.

بدیهی است اگر قرار شود الگوی حداقلی، تساهلی و لیبرالی ترکیه معیار قرار گیرد تمدن ما به سمت خاصی خواهد رفت و به همین صورت اگر الگوی مبتنی بر محوریت تکنولوژی مالزی و سنگاپور الگوی ما شود تمدن ما سمت و سوی دیگر خواهد یافت.

بر همین مبنای تمایزگذاری است که در ابتدای این سند، مبانی انسان شناسی، جهان شناسی و توحیدی آمده است و این موارد است که جهت گیری ما را مشخص می کند و چشم انداز تمدنی مطلوب را ترسیم می کند.

ایکنا ــ محتوا و بندهای سند پایه را چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر می رسد بندهای سن به خصوص در بخش تدابیر بسیار کلی است که در قانون اساسی هم بیان شده است.

من این متن را مطالعه کردم و در برخی موارد و بندها چندان دقیق نیست و در واقع به مثابه یک سند پایه نیست.

اینکه به عنوان نمونه در فلان سال میزان حقوق بگیران دولت بیان شده، سند پیشرفت محسوب نمی شود.

در واقع سند باید بیش از اینکه نسبت به این مقولات که در قانون اساسی هم آمده، تمرکز کند باید به این مسئله توجه کند که باید مرزهای خود را با نهادهای رقیب در موضوعاتی مانند اسلام حداقلی یا حداکثری، اسلام مبتنی بر آموزه های اصیل یا سکولا، تساهل حداقلی یا حداکثری، تمدن مبتنی بر عقل و فطرت و تجریه یا تجربه گرایی، الگوی مردمسالاری دینی یا مردم سالار یا دین سالار، مشخص کند.

در حقیقت آن چیزی که یک هویت متمایز به ما می دهد روشن شدن مرزها و نقاط خلاف و وفاق است و اینکه چگونه در مسیر پیشرفت به کار گرفته شود.

یا به عنوان نمونه در مقام اولویت گذاری، این الگو باید نسبت به الگوهای رقیب، اولویت عدالت یا آزادی، امنیت یا مصلحت و موارد اینگونه را شفاف کند و مشخص شود در مقام تعارض ها و تزاحم ها، اولویت های نظام چیست یا در مقام پیشرفت نظر به تجربه غرب داریم یا می خواهیم خودبنیاد حرکت کنیم.

اینها نکاتی است که ما را از نهادهای رقیب که مدعی ارائه الگو برای جهان اسلام هستند، متمایز می کند.

در الگوی عربستان رویکرد آنها مردم سالار، تمدن مبتنی بر اموزه های اصیل دینی و عقلانیت دینی نیست.

در مقابل الگوی ترکیه مبتنی بر سکولاریم، لیبرالسیم، اسلام حداقلی و عدم مخالفت با آموزه های تجربی است.

در الگوی سنگاپور و مالزی اولویت بر تکنولوژی و رفاه است.

در واقع آنها تکلیف خود را مشخص کرده اند و ما هم باید چشم انداز مشخصی داشته که وجه تمایز و امتیاز ما را نسبت به رقبا مشخص کند و چشم انداز وصول ما را در 50 سال آینده روشن کند و فراتر از آن یک چشم انداز تمدنی ایجاد کند به نوعی که نه ما بلکه هر کس دیگری بخواهد به آن غایت برسد بتواند با مبنا قراردادن این الگو به آن برسد.

به گمان من این سند پایه یک متن خام است و در برخی موارد مصداق سند پایه نیست.

بحث مبانی بیشتر جزو پیوست های سند است نه اینکه در متن خود سند قرار بگیرد.

همچنین در برخی موارد و بندهای سند الگوی پایه بیشتر برنامه ارائه شده تا اینکه چشم انداز و الگو باشد.

لازم است الگو و چشم انداز بودن، اسلامی و ایرانی بودن در این سند لحاظ شود.

البته در سند پایه به هویت ملی و بحث وحدت و تقریب اشاره شده اما اینکه الزامات ایرانی بودن در کنار اسلامی بودن در بحث تولید علم، اقتصاد، تنوعات قومیت ها و مردمسالاری چیست باید مشخص شود.

در واقع این سند نهایتا باید همانطور که مورد وفاق نخبگانی قرار بگیرد باید مورد توافق احزاب، گروه ها و کسانی که در ایران اسلامی زندگی می کنند، نیز قرار بگیرد.

در واقع سند نهایی نباید ایرانی بودن را به معنی ایرانی بودن صرف و اسلامی بودن را مبتنی بر دیدگاه غیر بومی در نظر بگیرد.

این مسئله در بسیاری از بندها و موارد لحاظ نشده و لازم است ویژگی های هویتی و امتیازات و تمایزات الگو نسبت به الگوهای رقیب شفاف شود و مسیر رو به جلو را ترسیم کند و اولویت گذاری ها را در مقام تزاحم ها و تعارض ها تبیین کند و در نهایت باید یک الگوی تمدنی تدوین شود و در آن نظام و جامعه ای تعبیه شود که در آن اهداف دنیا و آخرت، سعادت و منفعت، دین و دنیا و پیشرفت مبتنی بر آرامش، آسایش، امنیت، عدالت، آزادی، سعادت، مشارکت، مقبولیت و مشروعیت را همزمان در نظر بگیرد و جایگاه هر یک از اینها و اولویت بندی آنها در نقشه راه و الگو مشخص شود، و گرنه اگر این نقشه راه به خوبی ترسیم نشود نمی تواند سندی برای اسناد پایین دستی تلقی شده و نقشه راه متناسب با تمدن ما شکل نمی گیرد و در نهایت اینکه در بسیاری از موارد به اجمال منتهی شده و ما را از ادامه مسیر در برخی موارد باز می دارد.

ایکنا ــ با توجه به اینکه سند الگوی پیشرفت قرار است 50 سال آینده را مدنظر قرار دهد و از طرف دیگر در این مدت تحولات و تغییرات اجتماعی و فرهنگی زیادی رخ خواهد داد چقدر این سند قابلیت انعطاف و پالایش دارد یا باید داشته باشد؟ اسناد را غالبا برای زمان های طولانی مدت تدوین می کنند مانند قانون اساسی کشورهای مختلف که سوابق بعضا صد ساله و دویست ساله دارند.

در واقع این اشکالی ندارد که یک سند، چشم انداز بلندمدتی را در نظر بگیرد.

نظام هایی که رو به جلو حرکت می کنند نمی توانند به برنامه های کوتاه مدت اکتفا کنند.

هر چقدر که یک نظام سیاسی چشم انداز بلندمدت تری را مدنظر قرار دهد هدف گذاری اش هم متعالی تر می شود.

انقلاب اسلامی هم با هدف ایجاد یک تحول در ایران و جهان شکل گرفت و صدها سال اینده را می بیند.

بلا تشبیه، قرآن یک سند تحول پیشرفت برای همه جهانیان در طول تاریخ از 1400 سال پیش تا آینده است.

به عبارتی الگو منبعی برای پیشرفت است که در مقام سیاستگذاری اولویت ها را مشخص می کند و مثلا بیان می کند عدالت بر آزادی و جامعه بر فرد مقدم است.

اما قانونگذار است که باید این اقتضائات کوتاه مدت و بلندمدت را مد نظر قرار دهد و ثابتات و متغیرات رادر نظر بگیرد و بتواند براساس اصول ثابتی طراحی شود و بر مبنای متغیراتی اصلاح و پالایش شود.

اتفاقا اگر سند برای زمان کوتاه تری ترسیم شود اهداف بلندی هم ترسیم نمی شود و در نهایت به روزمرگی دچار خواهیم شد.

در عین حال که سند را باید طولانی مدت ترسیم کرد باید برنامه متناسب با آن در طول زمان نیز طراحی شود.

در واقع متناسب با سند نهایی، سندهای بعدی تنظیم شود و امکان حصول و راهکارهای رسیدن به اهداف تهیه شود و در نهایت قابلیت ایجاد یک تمدن فراهم شود.

البته می توان این سند را ده سال یا بیست سال آینده براساس مبانی اصلی (ثابتات) مجددا در معرض بررسی نخبگان قرار داد و با توجه به تحولات زمان در متغیرات آن تغییر ایجاد کرد.

گفت وگو از مهدی مخبری انتهای پیام
کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - رهبر معظم انقلاب - اسلام - پیشرفت - اسلامی - فراخوان - هایی - پژوهشگاه - رهبر - اندیشه - برنامه ریزی - فرهنگ - رفتار - جهان - مدیر - نظام - عربستان - طولانی - جمهوری - برنامه - برگزار - سیاسی - ایران - رهبری - آرمان - مالزی - اهمیت - گزارش - تعرض - نقشه

آخرین اخبار سرویس:
فرمانده کل ارتش: دست از دست سپاه برنمی داریم تا آمریکا را سرکوب کنیم

خبر خوش برای 100 هزار بازنشسته تحت پوشش صندوق بیمه عشایر

شمارش معکوس برای مرگ ویندوز 7 آغاز شد

طرح جدید موشکی آمریکا؛ مقابله با ایران، روسیه و چین در اولویت

100 هزار روستایی بازنشسته بسته حمایتی می گیرند

پیش بینی ابتلا به سرطان با سیستم آنلاین

برف و کولاک 7 استان کشور را درنوردید

برادر محمد بن سلمان در بازداشت خانگی

استخدام دو نفر نیروی خانم جهت کار در شستشوی ظروف مسی

دعوت به همکاری کارگر روزمزد جهت کار روی داربست در پردیس

استخدام تعدادی موتور سوار جهت یک دفتر پیک در تهران

استخدام پیک موتوری جهت یک رستوران در تهران

استخدام فروشنده جهت فروشگاه لوازم آرایشی در تهران

استخدام بازاریاب آقا یا خانم در پخش مواد غذایی

آغاز روند پذیرش رایگان چهار هزار محصل خارجی در ترکیه

در حملات هوایی نیروهای ارتش افغانستان 18 طالب کشته شدند

تشریح احتمال حضور لاریجانی در انتخابات 1400

فارس من| قمی در گفت وگو با فارس: با استانی شدن، مجلس کلان نگر می شود/پرداختن نمایندگان به کارهای شهرستان باعث بازماندن از قانون گذاری می شود

فارس من| خالقی در گفت و گو با فارس: استانی شدن انتخابات موجب نادیده گرفتن حقوق مردم در شهرهای کوچک می شود

یادداشت/ حجم نقدینگی ایران در 5 سال اخیر بیش از 3 برابر شده است

رییس هیأت شطرنج گیلان در گفت وگو با فارس خبر داد حضور رییس فدراسیون جهانی شطرنج در گیلان

خانواده شهدا بزرگترین سرمایه های کشور هستند

همایش روابط حقوقی اتباع ایران و ترکیه در قزوین برگزار می شود

پاسخ عبدالله مومنی ادعای زاکانی /23تیر با زاکانی در اردوی دانشجویی مدینه و مکه بودیم

استوری بشار رسن از بازی ایران و عراق+عکس

کشتی جام شهید هاشمی نژاد - بهشهر

خانواده بهترین مدرسه برای فرزندان است

پیکر شهدای حادثه هواپیمای بویینگ 707 تشییع شد

سه عامل برای لذت بردن از کار

تشییع پیکر مطهر شهید مشرقی بر دستان مردم قاین

جون بایز؛ آوای پرشور و تعهد راسخ یک ملکه

کولبری ماحصل نگاه تبعیض آمیز به مردم کردستان است فقر و بیکاری جوانان عواقب ناخوشایندی دارد

محمد مهدی عبد خدایی در گفت وگو با فارس مطرح کرد: چرا شهید نواب صفوی با شاه دیدار کرد

قدردانی ما از بزرگان علم یعنی هنوز مشمول رحمت خداوند هستیم

سودای دنیاطلبی هنر خوشنویسی را تهدید می کند

یادواره شهدای غریب اسارت در مشهد برگزار شد

16 تشکل کارگری در بافق فعالیت دارد

تشییع پیکر سرگرد شهید «جواد مرادی»

کرسی های تلاوت القرآن ایام فاطمیه در تهران برگزار می شود

انقلاب اسلامی ایران نماد اقتصاد مقاومتی در دنیا است

ضرورت اجتناب ناپذیری آموزش کاربردی برای مدیران سیاسی

حراست از مرزهای کشور، یک توفیق و اقدامی خداپسندانه است

تشییع باشکوه پیکر شهید محسن مشرقی در خضری دشت بیاض

ریشه کنی افراط گرایی در مدارس دینی اولویت پاکستان است

معطل بودجه دولتی برای انجام فعالیت های قرآنی نباشیم

زمان تقدیر مردم از محیط بانان

سیپراس رای اعتماد گرفت

محورهای مواصلاتی 14 استان درگیر برف و باران

استخدام پیک موتوری جهت یک کترینگ در تهران

سید سراج الدین موسوی، فرمانده کمیته در دوران جنگ: به موسوی خویینی ها تاختند و علیهش عقده گشایی کردند

ابلاغ دستورالعمل رسیدگی و نظارت بر وضعیت حقوق کارگران

استخدام نیروی ساده جهت کار در دکوراسیون داخلی ساختمان

استخدام آژانس کالسکه

تاکید معاون اجرایی ارتش بر لزوم حضور جدی دلسوزان نظام در فضای مجازی

مصمم بودن ترامپ برای خروج نیرو های نظامی این کشور از سوریه

استخدام شرکت های اندیشمند شمالغرب و سپهر ساعی انتظام زنجان (استخدام جدید)

آیت الله جنتی: حال آیت الله مؤمن رضایت بخش نیست/ ایشان هوشیاری خوبی ندارند

میثم رضایی کیست؟ / این مفسد بزرگ خودروهای لوکس دست راست وزیر بود!

دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره ملی نوآوری محصول ایرانی: دانشگاه شریف به نوآوری شرکت ها کمک می کند

زهیر صیدانلو نشست مشترک هیئت رییسه و کمیسیون های داخلی مجلس خبرگان رهبری

امام جمعه موقت تهران: خانواده بهترین مدرسه برای فرزندان است

تشییع پیکر شهید جواد مرادی از شهدای حادثه سقوط هواپیمای

پارلمان ما در حد یک نظام دموکراتیک نیست

یاسوج و سی سخت سردترین نقاط استان

گردهمایی دندانپزشکان شمال کشور در رشت

گاف جدید رسانه های معاند در کشته سازی

برگزاری نشست هیئت سرمایه گذاری و گردشگری ترکیه در نیشابور

چرا «پیام» به فضا نرسید؟

تشکیل کارگروه خانواده در اعتاب با هدف ترویج اخلاق کریمه در خادمان

آموزش و پرورش قزوین تعطیلی کلاس های درس را در آوج تکذیب کرد

سازوکار استانی شدن انتخابات مجلس بررسی شد

کولبری ماحصل نگاه تبعیض آمیز به مردم کردستان است/ فقر و بیکاری جوانان عواقب ناخوشایندی دارد

تشییع پیکرمطهر شهید در قائن

هجمه و حمله های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند

ناصر قوامی: روحانی از اصلاح طلبان فاصله می گیرد

جزییات برگزاری اختتامیه ی دومین سوگواره اربعین در آیینه ی رسانه اعلام شد

دانشگاه آزاد ایجاد تمدن نوین اسلامی را پیگیری می کند

بیانیه فرانسه به مناسبت سومین سالگرد اجرایی شدن برجام

نابودی سفره های آب زیر زمینی بر اثر زباله و شیرابه ها

هزار مدرسه پایتخت وسایل گرمایشی و سرمایشی استاندارد ندارند

واکنش عبدالله مومنی به یک ادعا/23تیر با زاکانی در اردوی دانشجویی مدینه و مکه بودیم

شورای آموزش و پرورش شهرستان های تهران رتبه نخست کشور را کسب کرد

97 درصد مردم یارانه می گیرند

یارانه نقدی 3 دهک حذف می شود؟

دعوت به همکاری دندانپزشک آقا یا خانم در تهران

تصاویر / همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر اصفهان

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در تهران

وقتی هلیکوپترهای رژیم پهلوی مردم را به گوله می بندد

بودجه شورای عالی استان ها برای سال 98 مستقل می شود

استخدام مسئول بسته بندی و انبار در یک شرکت معتبر در اصفهان

آغاز توزیع محموله های پرتقال شب عید

استخدام نیروی خانم آشنا به لوازم آرایشی در مغازه

استخدام برنامه نویس در شرکت پارس فناوران خوارزم در تهران

16 تشکل کارگری در بافق فعالیت دارد

دانشجویان یزدی در جشنواره ملی جهادگران به عنوان گروه برتر شناخته شدند/ حضور جهادگران در کوهبنان بعد از امتحانات

دادستان سابق قرقیزستان خواستار تغییر زبان این کشور از روسی به قرقیزی شد

تشییع پیکر خلبان شهید «محمد باقر ندری» در خرم آباد

بازدید معاون رییس جمهور از پل « سرجاز » جیرفت

برگزاری یادواره دوشهید آبروی محله در یاسوج

16 تشکل کارگری در بافق فعالیت دارد

متن فعلی خام و در برخی بندها از سنخ الگوی پیشرفت نیست/ دو هدف عمده فراخوان رهبری برای تکمیل سند پایه

متن فعلی خام و در برخی بندها از سنخ الگوی پیشرفت نیست/ دو هدف عمده فراخوان رهبری برای تکمیل سند پایه