مطالب مرتبط:
دانش آموزان در تیررس خطرات فضای مجازی/ بهره گیری از ظرفیت رسانه های محلی برای مقابله با آسیب های اجتماعی
بهره گیری از سیره شهدا در مقابله با آسیب های اجتماعی
سازمان تامین اجتماعی از موفق ترین دستگاهها در بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی برای واگذاری امور است
رصد آسیب های اجتماعی با بهره گیری از خردجمعی باشد
تشکل های جوانان راهی برای کاهش آسیب های اجتماعی/ بهره گیری از جوانان در سمت های مدیریتی خالی شده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 09:362018-11-14سياسي

التیام آسیب های اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت وقف


ایرنا - سنت حسنه وقف ظرفیت جاری و ارزشمندی است که از دیرباز در زمینه های مختلف گشایش گر و حمایتگر بوده است و در شرایط کنونی جامعه نیز بهره گیری هدفمند و هوشمندانه از این ظرفیت برای التیام آسیب های اجتماعی و ترمیم جراحات این حوزه امری اجتناب ناپذیر است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، وقف در اصطلاح فقهای تشیع عبارت است از حبس کردن عین ملک و مصرف کردن آن در راه خدا و در اصطلاح قانون مدنی نیز به عنوان حبس عین ملک، ساختمان و یا هر چیز دیگر و جاری کردن منفعت آن بر حسب نیت واقف تعریف شده است که از این منظر بهره گیری از ظرفیت وقف در امور اجتماعی اهمیت زیادی دارد.

رسیدن به نیکی و رستگاری، کاهش فاصله طبقاتی بین افراد جامعه و توزیع ثرورت بین همه، تقویت روحیه ایثار و فداکاری و ترویج روحیه تعاون در جامعه جهت دادن به انفاق، تقلیل شائبه منت و ریا، استمرار جریان ثواب به سوی واقف از مهمترین آثار وقف است که در جامعه ایران اسلامی بیشتر از جوامع دیگر متبلور و مشهود است.

انگیزه وقف در ایران علاوه بر ریشه های تاریخی و انسانی، علاقه ویژه مردم به اسلام و عمل به توصیه های آن دین مبین در گسترش احسان و نیکی و بر جای گذاشتن صدقه جاری بوده است و دوره سلجوقیان فاصله هزاران روستا وقف شده و با تبدیل به قنات،مدارس، رباط ها، کاروانسراها و بیمارستان ها خیر جاری آن مشهود بوده است.

آثار و برکات موقوفات در لایه های مختلف جامعه ایران اسلامی به خصوص در مسایل فرهنگی و گسترش آموزهای قرآنی مشهود است اما می توان از این ظرفیت ارزشمند حسنه در زاستای موضوعات نوپدید و بازپدید اجتماعی و مهار و کنترل آسیب ها بهره برد که این مهم نیازمند فرهنگ سازی و تشریح این مهم برای واقفان دارد.

سال ها است که در ایران موضوعاتی چون طلاق، اعتیاد به مواد مخدر، زنان خودسرپرست و آسیب های مرتبط با آن بر سر زبان ها است و می طلبد که با رویکردی نوین به کارویژه های وقف کمک های موثری را در مدیریت و راهبری امور این حوزه ایجاد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: راهبردهای فرهنگی و آموزشی مهمترین کارکرد وقف در جامعه اسلامی از گذشته های دور تا کنون بوده چرا که این سنت حسنه به عنوان یک منبع مالی مستمر مراکز علمی، پشتوانه مردمی داشته و تاسیس مدارس و حوزه های علمیه و تامین هزینه ها از جمله مهمترین کارویژه های وقف است.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی افزود: استفاده از درآمدهای وقف برای ساخت مساجد و اماکن مذهبی، دانشگاه ها، خوابگاه های دانشجویی، کتابخانه های تخصصی و عمومی، برگزاری کنگره های علمی و پژوهشی، برگزاری آیین های بزرگداشت ائمه اطهار و فعالیت های علمی و تبلیغی در راستای ترویج سیره معصومین، اعزام مبلغ به مناطق محروم، برگزاری مسابقات قرآن کریم در سطح شهرستان، استان، کشور و سطح بین المللی و برگزاری کلاس های آموزش قرآن و تفسیر و مفاهیم قرآن کریم، چاپ قرآن و کتاب های مذهبی از کارکردهای فرهنگی و آموزشی وقف است.

وی بیان کرد: رفع نیاز نیازمندان ،محرومان، فقرا، جلوگیری از مفاسد اجتماعی و اخلاقی و سستی در ارکان دین، حمایت از کودکان و زنان بی سرپرست، ایجاد خانه های سالمندان، تاسیس و تجهیز بیمارستان ها و مراکز بهداشتی، کمک برای آزادی زندانیان و مساعدت برای امر ازدواج جوانان از کارکردهای اجتماعی وقف است.

امام جمعه اراک گفت: فقر زدایی و مشکل گشایی از محرومان رسالت محوری در وقف است چرا که زمینه چالش های اجتماعی در جامعه را کمرنگ می کند و به نشاط و سلامت اجتماعی می انجامد.

آیت الله دری نجف آبادی اضافه کرد: کارویژه مهم وقف در تسهیل امور و خدمات عام المنفعه و گره گشایی از مشکلات جامعه است و نیاز اصلی اجتماعی امروز جامعه ایران اسلامی فقر زدایی است که سازمان اوقاف و امور خیریه ظرفیت نقش آفرینی در این زمینه را دارد.

وی ادامه داد: هر چه نقش اوقاف و امور خیریه در حل مشکلات و چالش های اجتماعی پررنگ تر دیده شود گرایش به وقف نیز در مردم تقویت می شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اظهار داشت: اوقاف و امور خیریه ظرفیت های قابل توجهی دارد که در صورت برنامه ریزی های کارشناسی و مدون می تواند در خدمت جامعه و زدودن غبار فقر و محرومیت باشد.

آیت الله دری نجف آبادی بیان کرد: یکی از مراکز مهم که می تواند مردم را به سوی سنت حسنه وقف هدایت کنند حوزه های علمیه است که با همکاری و همیاری اوقاف اهداف آن را به ثمر رسانده و در زمینه های فرهنگی و آموزشی تاثیر به سزایی بر جامعه اسلامی داشته باشند.

وی اضافه کرد: روحانیان باید آثار و برکات سنت حسنه وقف را در جامعه به خوبی تشریح و تبیین کنند و ضمن تشویق مردم به گرایش وقف نیازهای اصلی جامعه را به عنوان نیات به واقفان توصیه کنند.

امام جمعه اراک، تشکیل صندوق قرض الحسنه برای حمایت از اقشار کم درآمد جامعه و همچنین برنامه ریزی برای توسعه علمی و فناوری کشور را از دیگر وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد.

آیت الله دری نجف آبادی شفاف سازی فعالیت های اوقاف را گامی اساسی برای گسترش فرهنگ وقف در جامعه دانست و گفت: عملکرد و فعالیت های اوقاف باید برای آحاد جامعه مشهود باشد و با هر گونه مسایل غیر اخلاقی و اقتصادی در این حوزه بایستی با جدیت برخورد شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اداره کل اوقاف و امور از دستگاه های مذهبی است، کارکنان این مجموعه باید در همه مسایل به عنوان الگو و اسوه عمل کنند چرا که تنها در این صورت می توان اعتماد مردم را جلب کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی گفت: بیش از پنج هزار موقوفه در نقاط مختلف این استان به ثبت رسیده که بخش قابل توجهی از این موقوفات مربوط به مسایل اجتماعی است.

حجت الاسلام حسین دلاوری افزود: 48 موقوفه دارو و درمان، 644 موقوفه کمک و اعانات، 64 پرورشگاه ایتام و محرومان، 20 موقوفه کمک به مراکز درمانی، 44 موقوفه کمک به دانش آموزان و دانشجویان، 26 موقوفه کمک به خرید جهیزیه و 29 موقوفه کمک آموزشی در نقاط مختلف استان مرکزی به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: خیری ساوجی سال گذشته قطعه زمین مزروعی 132 هکتاری وقفی به ارزش 40 میلیارد ریال را برای رسیدگی به خانواده های معتادان و اشتغال پس از درمان این شهر اهدا کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی بیان کرد: تنوع نیات واقفان در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته به طوری که نیات این قشر از جامعه فاصله نزدیکی با مشکلات، مسایل و کمبودهای اجتماعی دارد.

حجت الاسلام دلاوری افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی امروز جامعه، سازمان اوقاف و امور خیریه فراتر از چارچوب های سازمانی خود حرکت کرده و با نهادینه کردن فرهنگ این سنت حسنه در بین اقشار مختلف جامعه، زمینه را برای حل مشکلات اقتصادی مردم فراهم کرده است.

وی ادامه داد: تنها افراد متمکن نیستند که می توانند واقف باشند بلکه با فروش اوراق وقف می توان زمینه حضور اقشار مختلف مردم با هر سطح درآمدی را در این کار خداپسندانه فراهم کرد و مشارکت اقشار مختلف مردم شهرستان اراک با اوراق وقفی در ساخت فاز دوم بیمارستان آیت الله خوانساری نمونه بارز وقف مشارکتی در استان مرکزی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی اظهار داشت: با نهادینه کردن فرهنگ وقف جمعی می توان در همه مسایل اقتصادی، سلامت و اجتماعی ورود پیدا کرد و با استفاده از موقوفات متعددی که در نقاط مختلف استان وجود دارد، مشکلات مالی بخش های مختلف حل شده و مطالبات مردمی به بهترین شکل پاسخ داده شود.

حجت الاسلام دلاوری افزود: در روایات اسلامی آمده است که وقف عملی صالح و باقی است و مصداق روشن تعاون از نوع اسلامی و انسانی محسوب می شود بنابراین احیای این سنت حسنه سرلوحه همه امور سازمان اوقاف و امور خیریه کشور قرار گرفته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی نیز گفت: مهمترین عامل ارتکاب جرم مسایل اقتصادی فردی و خانوار است که در این راستا هم فقر اقتصادی و هم انباشت سرمایه خطرناک بوده و جرایم مختلفی در نتیجه این 2 اصل اساسی در جامعه اتفاق می افتد.

حجت الله درودگر افزود: همانطور که فقر اقتصادی عاملی برای افزایش جرایم مختلف در جامعه است، انباشت سرمایه در دست یک فرد یا گروه خاص نیز جرایمی به مراتب خطرناکتر از کسانی که با فقر اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند برای جامعه به دنبال دارد.

وی ادامه داد: بیشترین فراوانی زندانیان در ندامتگاه های استان مرکزی مربوط به جرایم مواد مخدر و سرقت است که ریشه اصلی این جرایم فقر اقتصادی و به نوعی هم فقر فرهنگی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی بیان کرد: بخشی از جنایات و جرایم سنگین نیز مربوط به کسانی است که از سرمایه اقتصادی نامحدودی برخوردار هستند، بنابراین هم فقر اقتصادی و هم انباشت سرمایه باید مورد کنترل قرار گیرد.

وی ادامه داد: یکی از شاخص هایی که می تواند در مقوله پیشگیری از این جرایم مؤثر واقع شود، اشاعه فرهنگ وقف است چرا که با نهادینه شدن این سنت حسنه بخش عمده ای از سرمایه افراد توانمند بین فقرا توزیع می شود و ضمن کاهش فاصله طبقاتی در جامعه، کاهش جرایم مختلف را نیز به دنبال دارد.

درودگر گفت: زنان خودسرپرست طیفی از جامعه هستند که به شدت با در معرض آسیب ها می باشند و لگر به لحاظ درآمد و هزینه زندگی موردحمایت قرار نگیرند، ممکن است با بسیاری از مخاطرات روبه رو شود که ترویج وقف برای سامان دهی اقتصادی زندگی این قشر از جامعه بسیار مفید باشد.

وی اظهار داشت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر نیز نیازمند فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به عموم افراد جامعه هستیم که این مهم نیز نیازمند هزینه هایی است که ورود وقف به این موضوع می تواند گره گشایی کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی با اشاره به اینکه وقف برای اشتغال جوانان نیز می تواند نقش آفرین باشد، بیان کرد: مشارکت واقفان در مسایل اجتماعی بیش از گذشته نیازمند فرهنگ سازی است که باید در این امر مهم از ظرفیت رسانه ها نیز بهره برد.

وی، فقر فرهنگی و تربیتی را نیز از دیگر از عوامل ارتکاب جرم عنوان کرد و گفت: در صورتی که موقوفات به سمت سوی مقوله های فرهنگی و مذهبی هدایتگری شود می توان از این ظرفیت نیز در جهت افزایش سطح فرهنگی و تربیتی و در نهایت کاهش جرم به خصوص در نقاط حساس شهری و روستایی استفاده کرد.

درودگر ادامه داد: فقرا و کسانی که از توانمندی مالی چندانی برخوردار نیستند به طور ناخودآگاه از افراد توانمند و کینه بر دل دارند و این مهم در بسیاری از موارد جرایم متعددی را به دنبال داشته است، بنابراین در صورتی که افراد توانمند بخشی از اموال خود را به صورت قانونمند در راستای توانمندسازی فقرا وقف کنند بدون شک این کینه از بین می رود و نگاه فقرا به افراد توانمند تغییر می کند.

یکی از واقفان استان مرکزی نیز گفت: نیات واقفان باید بر اساس نیازهای عامه مردم و گسترش عدالت اجتماعی باشد چرا که وقفی که بر این اساس برنامه ریزی نشود در آینده ای نزدیک بلااستفاده می شود.

حسین طاهری افزود: فقر و بیکاری ریشه بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی هستند و در صورتی که نیات واقفان در این جهت حتی اشتغال یک جوان گرایش داشته باشد به مثابه ایجاد یک زندگی سالم و دوری یک جوان از انواع آسیب های اجتماعی است.

وی ادامه داد: در قرآن کریم نیز خداوند انسان ها را به انفاق و بخشش نسبت به نیازمندان فراخوانده و همه باید نسبت به انجام دستورات الهی از یکدیگر سبقت بگیریم.

این واقف خیراندیش اظهار داشت: وقف اموال در راه خدا به دلیل استمرار آثار خیر آن برای جامعه، درهای بهشت را به سوی انسان می گشاید.

طاهری ادامه داد: وقف می تواند بر نظام اجتماعی و رفتارهای سیاسی و فرهنگی اثر گذاشته و به حل مسایل و مشکلات جامعه کمک کند و سبب محرومیت زدایی در بخش های فقیر جامعه شود.

این واقف خیراندیش گفت: گسترش عدالت اجتماعی یکی از مصادیق مهم وقف در جامعه اسلامی است چرا که موقوفات می توانند فاصله طبقاتی را کاهش داده و به گسترش عدالت در جامعه کمک کند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز گفت: آسیب های اجتماعی در سال های اخیر به عنوان یکی از مسایل کلان مطرح شده و ساماندهی آن در دستور کار است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر این مهم تاکید ویژه دارند.

غلامرضا فتح آبادی افزود: همگرایی عمومی در سامان معضلات اجتماعی اصل اول است ، اگرچه همه ظرفیت های دولت در این راستا به کار گرفته شده اما تکالیف حوزه مردمی نیز باید به صورت هدفمند برجسته شود و تشکل های مکردمی و واقفان نیز به صورتی پررنگ در این مهم تقش افرینی کنند.

وی اظهار داشت: هدایتگری سرمایه ها و منابع واقفان در مسایل اجتماعی و فرهنگی اهمیت زیادی دارد چرا که توسعه پایدار از گذرگاه رشد فکری و سلامت اجتماعی حاصل می شود و کوشش همگانی از جمله واقفان در سامان امور و برنامه های این بخش ها ضروریست.

15 تا 24 آبان با عنوان دهه وقف نامگذاری شده است.

بیش از پنج هزار و 500 موقوفه در نقاط مختلف استان مرکزی به ثبت رسیده است.


کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - جامعه - اجتماعی - اسلام - ایران - اسلامی - نماینده ولی فقیه - فرهنگ - فرهنگی - علمی - دری نجف آبادی - جامعه اسلامی - استان مرکزی - تقویت روحیه - ایرنا - مدارس - بیمارستان - مردم - کتابخانه - ساختمان - خوابگاه - دانشگاه - مدیریت - اعتیاد - تاریخی - انگیزه - جوامع - روستا - ترمیم - هزینه

آخرین اخبار سرویس:
بیم ها و امید های SPV

یادداشت/ مهدی فضائلی واقعیت پوشالی ابرقدرت قرن بیستم

در پنتاگون کسانی نشسته اند که درسشان را خوب خوانده اند

سپاه تداوم دهنده انقلاب اسلامی در جهان است

یادداشت میهمان/ پول های کثیف با استانی شدن انتخابات مجلس تشدید می شود

عکس | نماز جمعه نماد ذکر خدا و جنگ با دشمنان است

اقدام پژوهی چگونه توانستم میزان تمرکز و دقت هنرجویان رشته نقشه کشی را افزایش دهم ؟

یادداشت/ مهدی محمدی بیم ها و امیدهای SPV

دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه «تعلیم و تربیت»

وقتی عکس «فرهاد» مانع مجوز شد

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

لزوم تنظیم طرح جامع آب خام برای آبیاری فضای سبز شهر تهران

پروفایل های سلامتی به موبایل ها می آیند

سردار زاهدیان: ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان است

تجلیل از خانواده های 40 شهید فداییان اسلام در بوشهر

تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 29 دی 97

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته اول بهمن 97

امضا 6 یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و کوبا در حوزه انتقال دانش فنی تولید واکسن

29 دی 1357؛ برگزاری تظاهرات میلیونی اربعین

رسانه آمریکایی: طرح استیضاح ترامپ جدی تر شد

کزازی و تجربه سال ها پرهیز از واژگان غیرپارسی

برجام نه ورسای است نه ویتنام/ آمریکایی ها و ایرانی ها در برجام بدون شلیک گلوله به یک توافق برد - برد تن دادند

آقای مدیرعامل! نقش شما در رای اعتماد وزیر چه بوده است؟

تاریخ جدید هاردفورک اتریوم اعلام شد

زندگی مومنانه به معنای حذف رفاه نیست

آرمان مهدوی؛ زمینه ساز امنیت و رفع کمبودها

نظام رفاهی و بازنشستگی ایتالیا تغییر می کند

شناسایی پهپاد ها و هدایت کننده های آنها با اپلیکیشن ممکن می شود [تماشا کنید]

اقدام پژوهی چگونه توانستم با تغییر روش تدریس از سنتی به فعال، انگیزه دانش آموزانم را در درس ریاضی بالا ببرم ؟

پیشنهاد ایجاد واحد پول جهان اسلام

پژوهشگر امریکایی تقلب انتخاباتی اشرف غنی را افشا کرد

ترتیل صفحه 560 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

اسدالله علم که بود؟ خان زاده جنوب خراسان +تصاویر

انفجار در انبار مهمات گروه تروریستی جبهه النصره در ادلب سوریه

کلمات قصار/ فیض کاشانی: عمر آن باشد که صرف طاعت و تقوی شود

کلمات قصار/ صائب تبریزی: طاعت زهاد را می بود اگر کیفیتی

تجلیل از خانواده های 40 شهید فداییان اسلام در بوشهر

تصویری از اقامه نخستین نماز جمعه تهران به امامت آیت الله خامنه ای

نشست توسعه فرهنگی استانداران ادوار خراسان شمالی

جنایت، دزدی، خیانت و فساد در کشور زیاد شده است

اعتراضی به کیروش

دوئل نخست وزیر و رییس مجلس عوام انگلیس بر سربرگزیت

راهکارهای جدید برای معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل یادگیری دروس مخصوصا درس املا دانش آموز پایه ششم ابتدایی را که سابقه بیماری صرع دارد ، برطرف سازم؟

ایجاد تشکیل پول واحد اسلامی در جهان اسلام

7 هزار داعشی در افغانستان هستند که با پول عربستان و امارات تجهیز می شوند/ برای دفاع از مرزها طرح آمادگی دفاعی داریم

پوست اندازی زوج و فرد پایتخت

7 هزار داعشی در افغانستان هستند که با پول عربستان و امارات تجهیز می شوند/ دشمن دست بردار نیست

این گونه از والدین تان کمک بخواهید

مهم ترین مهمانان اجلاس داووس چه کسانی هستند؟

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 29 دی 97

کارکنان فدرال بابت تعطیلی از دولت شکایت کردند

زاکانی اصلاح طلب می شود؟/هر جلسه هیأت دولت چقدر هزینه دارد؟/چند نفر بازنشسته برای ادامه کار از رهبر انقلاب مجوز گرفته اند؟/واحد پول جهان اسلام تشکیل شود!

گذرگاه رسیدن به توسعه چیست ؟

آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | شنبه 29 دی 97

تاریخ ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

آب از مرز سیل بندهای شعیبیه عبور نکرده است

دیدار وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان در پاریس

نامه ترامپ رییس مجلس نمایندگان امریکا را از سفر به افغانستان منصرف ساخت

سومین بسته الحاقی بازی Shadow of the Tomb Raider معرفی شد

امام جمعه بندرعباس: با مسئولان متخلف به شدت برخورد شود

آیت الله مؤمن در کما نیست

رشد بیش از 50 هزار درصدی مطبوعات استان

آب از مرز سیل بندهای شعیبیه عبور نکرده است

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

پاسخ کیهان به یک مطلب درباره شریعتمداری

خروجی آب در سد دز تنظیم شد/شرایط به حالت عادی برگشته

پیام تسلیت واعظی در پی درگذشت حسین محب اهری

آشنا: برجام نه ورسای است نه ویتنام

اسلام تروریست نیست بلکه دین صلح و دوستی است

فرماندار پلدختر : اعزام تیم های امداد ونجات برای نجات گردشگران گرفتار در غار کلمانکره

دستگاه دیپلماسی، مسئله آزادی خبرنگار پرس تی.وی را پیگیری کند

همایش تجاری منطقه ای ترکیه و ایران در وان برگزار می شود

نماهنگ جمعه های انقلاب

تحریم ها تنها آمریکاستیزی ایرانیان را تقویت می کند/پیشرفت ایران در سطوح مختلف و کاهش فقر پس از انقلاب اسلامی

مراسم وداع و تشییع پیکر مطهر شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس - حرم مطهر رضوی

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

اتکا به توان و منابع داخلی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزم را طلاقی را به درس پیام های آسمانی علاقمند کنم ؟

گرفتار شدن 13 کوهنورد در غار «کلماکره» پلدختر

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

مشکلات اقتصادی اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

عده ای دنبال تعطیلی حدود الهی هستند/ موضوع قطع دست سارقان را سلیقه ای تفسیر کردند

حمله توییتری ترامپ به پلوسی؛ قصد داشت به گردش برود

گزیده خطبه های نمازجمعه شهرستان های خراسان شمالی + فیلم

نیرو های مسلح ایران غافلگیر نمی شوند

جزییات حضور سعید مرتضوی در عراق + عکس

«لوفون» بار دیگر نخست وزیر سوئد شد

واکنش مدیر کل بنیاد تعاون ناجا به شایعه اقامت و پناهندگی در مالزی

اسنادی از فعالیت «ربات های برانداز» علیه ایران در توییتر+ تصاویر

برکات مشورت کردن از زبان امام حسن(ع)

آیت الله العظمی شبیری زنجانی: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است

دوران ثبات عراق آغاز شده است/آیت الله سیستانی به خاطر مسائل امنیتی در جمع ظاهر نمی شوند

عکس نوشته/ موفقیت شیعه در تعامل است

پیام تسلیت رییس دفتر رییس جمهور در پی درگذشت حسین محب اهری

ترامپ، سفر رییس مجلس نمایندگان به افغانستان را لو داد

امیر پوردستان: نیروهای مسلح ایران غافلگیر نمی شوند/ تمام گردان ها در مرزها مستقر هستند/ اشراف اطلاعاتی خوبی بر داعش است

التیام آسیب های اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت وقف

التیام آسیب های اجتماعی با بهره گیری از ظرفیت وقف