مطالب مرتبط:
رها شدن زباله های عفونی در تهران
برخی در حومه تهران مشغول خرید و فروش زباله هستند
خرید و فروش زباله در اطراف تهران
شهردار منطقه 2 خبر داد احداث کارخانه زباله سوز 1600 تنی در شمال تهران
قرارداد تولید برق از بزرگترین مرکز دفن زباله تهران به زودی امضا می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 08:552018-11-14اجتماعي

تهران به وقت زباله ها


یک کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران ضمن تشریح انواع زباله ها و چگونگی تفکیک آن ها از مبدأ همچنین عملکرد شهرداری تهران در این زمینه گفت: - هر تهرانی در سال بیش از 310 کیلوگرم پسماند شهری تولید می کند و اگر وزن او را به طور میانگین 65 کیلوگرم در نظر بگیریم، میزان تولید پسماندش حدود پنج برابر وزن خود است .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسبزینه به نقل از ایسنا، فاطمه اکبرپور با بیان این که هنگامی که صحبت از تفکیک از مبدأ پسماندها می شود جداسازی پسماندهای خشک و تر به ذهن می رسد، تأکید کرد: با توجه به این که پیشگیری بهتر از درمان است در حوزه مدیریت پسماند باید تلاش کرد تا حد امکان پسماند کم تری تولید شود .

با این اقدام در مرحله بعدی انرژی کم تری برای تفکیک و دفع پسماند صرف می شود .

فاطمه اکبرپور با بیان این که هنگامی که صحبت از تفکیک از مبدأ پسماندها می شود جداسازی پسماندهای خشک و تر به ذهن می رسد، تأکید کرد: با توجه به این که پیشگیری بهتر از درمان است در حوزه مدیریت پسماند باید تلاش کرد تا حد امکان پسماند کم تری تولید شود .

با این اقدام در مرحله بعدی انرژی کم تری برای تفکیک و دفع پسماند صرف می شود .

نخستین قدم برای مدیریت پسماندها اصلاح الگوی مصرف است وی با اشاره به این که می توان با تولید کم تر زباله هایی که از شیشه، کاغذ و نایلون تشکیل شده است برای حفاظت از محیط زیست قدم جدی برداریم، تصریح کرد: واقعیت این است که امروزه تولید پسماند تبدیل به بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره شده است و تنها کار مفیدی که می توان در این باره انجام داد تولید پسماند کم تر و تفکیک از مبدأ است .

نخستین قدم برای تفکیک از مبدأ پسماندها اصلاح الگوی مصرف یعنی خرید به اندازه نیاز و پرهیز از اسراف در خرید و مصرف است .

این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران ادامه داد: خرید کالای با کیفیت، تأکید بر استفاده از کیسه های پارچه ای و برزنتی به جای کیسه های پلاستیکی، استفاده از وسایل برقی که قابلیت شارژ باتری دارند، استفاده از فلش ها و هارد اکسترنال به جای CD و DVD، خرید محصولاتی که با بسته بندی های قابل بازیافت به بازار عرضه شده اند، استفاده کم تر از غذاهای آماده به دلیل کاهش استفاده از ظروف یک بار مصرف و.

.

اقدامات ساده ای است که انجام آن ها می تواند به عادات روزمره مفید تبدیل و باعث کاهش تولید پسماند شود و نتیجه آن صرف انرژی کم تری برای تفکیک و دفع پسماند خواهد شد .

اکبرپور با بیان این که برای پسماندهای خشک نیز می توان دسته بندی های متفاوتی را انجام داد، گفت: برای مثال می توان پلاستیک ها، شیشه ها، قوطی های فلزی، کارتن و مقوا و پسماندهای برقی و الکترونیک مانند گوشی همراه، قطعات کامپیوتر، باتری ها و.

.

را در چند دسته جدا قرار داد تا در صورت امکان دوباره از آن ها استفاده و در غیر این صورت به صورت پسماندهای تفکیک شده به مراکز مربوطه تحویل داده شود .

تفکیک از مبدأ راهی برای جلوگیری از هدر رفت ثروت ملی این کارشناس محیط زیست در ادامه با اشاره به مزیت های تفکیک پسماندها از مبدأ تأکید کرد: برای کاهش خطرات ناشی از دفن پسماندها، جلوگیری از هدر رفت ثروت های ملی و منابع کشور، جلوگیری از اختصاص اراضی برای دفن پسماندها و کاهش وسعت این اراضی، کاهش هزینه های جمع آوری و حمل و نقل پسماندها، منافع اقتصادی قابل کسب از مواد تفکیک شده، اشتغال و کارآفرینی و توسعه صنعت بازیافت و اقتصاد سبز باید موضوع تفکیک از مبدأ پسماندهای تر و خشک را جدی گرفت .

وی ادامه داد: پسماندهای تر، پسماندهای فسادپذیر هستند و قابلیت تبدیل به کمپوست به عنوان اصلاح کننده خاک را دارند .

در صورتی که این پسماندها به صورت اصولی و به دقت از پسماندهای خشک و خطرناک در مبدأ جدا شود پتانسیل خوبی برای تبدیل به کمپوست دارند .

پسماندهای خشک نیز شامل فلزات، شیشه، کاغذ، کارتن، پلاستیک، لاستیک و.

.

می شوند که جداسازی این پسماندها و استفاده از آن ها در صنعت بازیافت سبب کاهش برداشت منابع اولیه از معادن و واردات می شود و علاوه بر این که جلوی هدر رفت سرمایه ملی را می گیرد سبب حفظ محیط زیست خواهد شد .

این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران در ادامه با اشاره به چرخه بازیافت آلومینیوم توضیح داد: بازیافت آلومینیوم در مقایسه با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست و برداشت از معادن بوکسیت با 94 درصد صرفه جویی انرژی همراه است و در نتیجه آن تولید آلومینیوم با روشی به مراتب ارزان تر و بهره وری به مراتب بالاتر سبب جلوگیری از انتشار میلیون ها تن گاز گلخانه ای می شود .

اکبرپور در ادامه اظهار کرد: چرخه بازیافت شیشه در مقایسه با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست و بدون نیاز به مواد اولیه خام با 26 درصد صرفه جویی انرژی همراه است .

در چرخه بازیافت لاستیک نیز به همین ترتیب در مقایسه با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست، مسموم شدن خاک و مصرف محصولات پتروشیمی با 44 درصد صرفه جویی انرژی همراه است که موجب تولید لاستیک با روشی به مراتب ارزان تر و بهره وری به مراتب بالاتر سبب جلوگیری از انتشار میلیون ها تن گاز گلخانه ای می شود .

بازیافت هر تن کاغذ از قطع 17 درخت جلوگیری می کند وی در ادامه درباره چرخه بازیافت تولید کاغذ توضیح داد: چرخه بازیافت کاغذ در مقایسه با فرآیند تولید خطی علاوه بر جلوگیری از دفع پسماند در محیط زیست، قطع درختان و سرازیر شدن میلیون ها لیتر پساب صنعتی به طبیعت با 28 درصد صرفه جویی انرژی همراه است .

در نتیجه نیز تولید کاغذ با روشی به مراتب ارزان تر و بهره وری به مراتب بالاتر، جلوگیری از انتشار میلیون ها تن گاز گلخانه ای و میلیون ها لیتر پساب صنعتی همراه است .

باید به این نکته اشاره کرد که بازیافت هر تن کاغذ از قطع 17 درخت، مصرف 1450 لیتر نفت، هفت هزار کیلو ژول انرژی، 27 متر مکعب آب و اشغال دو مترمکعب زمین برای دفن زباله جلوگیری می کند و این به این معنی است که 28 درصد صرفه جویی انرژی و 58 درصد صرفه جویی در مصرف آب و آلودگی هوای کم تر است .

تأثیر عملکرد شهرداری بر کاهش انگیزه مردم برای تفکیک پسماند این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران با بیان این که به طور قطع اقدام شهرداری در جمع آوری و انتقال یک جای پسماندها بدون تفکیک و فقدان زیرساخت های لازم در شهر برای تحقق تفکیک از مبدأ پسماندها باعث کاهش انگیزه های آن دسته از شهروندانی می شود که به طور داوطلبانه نسبت به تفکیک از مبدأ پسماندها اقدام می کنند، گفت: با وجود این تفکیک نکردن پسماندها با این استدلال منطقی به نظر نمی رسد، چراکه نقش مردم در حفظ منابع طبیعی، کاهش آلودگی، کاهش مصرف انرژی، کاهش تولید پسماند و تفکیک از مبدأ پسماندها پررنگ است و اجرای تفکیک از مبدأ با مشارکت همگانی و فعال مردم محقق می شود .

65 درصد زباله های تولیدی در تهران تر هستند به گفته اکبرپور، برای این که فرهنگ تفکیک از مبدأ بتواند در کشور پیشرفت کند باید شهروندان نگاهی عمیق تر به تولید پسماند در خانه های خود داشته باشند .

روزانه نزدیک به هشت هزار و 500 تن پسماند در شهر تهران تولید می شود که از این میزان حدود 65 درصد زباله ها، زباله های تر است .

در نتیجه 35 درصد پسماندهای تولیدی در روز پسماندهای خشک هستند .

در اکثر خانه های ما فقط یک سطل زباله نسبتاً بزرگ (معمولاً در آشپزخانه) قرار دارد و اعضای خانواده بدون توجه تمام پسماندهای تر و خشک را یک جا در آن سطل جمع آوری می کنند، این در حالی است که مردم اکثر کشورهای جهان از چند سال پیش به اهمیت تفکیک پسماندها در حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی ها پی برده اند و تا حد ممکن در طرح تفکیک زباله از مبدأ مشارکت می کنند .

هر شهروند تهرانی سالانه 310 کیلوگرم پسماند تولید می کند وی با اشاره به این که برای مثال هر تهرانی به طور میانگین در سال 310 کیلوگرم پسماند شهری تولید می کند، اظهار کرد: هر کیلوگرم پسماند شهری قابلیت تولید 200 سی سی شیرابه را دارد که 200 سی سی شیرابه می تواند شش مترمکعب زمین رودخانه ای را مسموم کند و مسمومیت شش مترمکعب آب منجر به مسمومیت 200 رأس دام و یک هزار نفر انسان می شود؛ بنابراین کاهش تولید پسماندها در مرحله اول و کاهش میزان رطوبت در پسماند تولیدی به کاهش این موضوع کمک مؤثری خواهد کرد .

ازجمله اقداماتی که سبب کاهش میزان رطوبت پسماند و کاهش تولید شیرابه می شود می توان به خشک کردن تفاله چای، خالی کردن پسماندهای غذایی از ظروف قبل از شست وشو، خالی کردن بطری های آب و انواع نوشیدنی ها و فشرده کردن آن ها، کاهش ضخامت پوست میوه ها و.

.

اشاره کرد .

این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران ادامه داد: بسیاری از ما انسان ها برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت بهانه تراشی می کنیم ؛ برای مثال خود را توجیه می کنیم که وقتی اکثر مردم در جامعه به حفظ محیط زیست اهمیتی نمی دهند من چرا باید خود را به زحمت بیندازم یا چون ما در یک کشور در حال توسعه زندگی می کنیم نمی توانیم مثل مردم کشورهای توسعه یافته عمل کنیم یا وقتی دولت و شهرداری به این موضوع کم توجهی می کنند ما چرا وقت خود را صرف فکر کردن به حفاظت از محیط کنیم .

شاید همه این صحبت ها منطقی به نظر بیاید، ولی حقیقت این است که پیشرفت یک جامعه در مرحله اول به عملکرد شهروندان آن بستگی دارد .

برای این که بتوانیم تغییری در دیگران ایجاد کنیم باید از خودمان شروع کنیم .

متأسفانه همه اعتقاد داریم که برای تغییر روند فعلی باید رفتارمان را تغییر دهیم؛ ولی همه منتظرند دیگری این تغییر را در رفتار خودش ایجاد کند .

پس باید از همین امروز شروع کنیم چون فردا دیر است .

اپلیکیشن های تفکیک از مبدأ پسماندها در تهران اکبرپور در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا زیرساخت های تفکیک از مبدأ در شهر تهران وجود دارد، توضیح داد: شهرداری تهران نسبت به ایجاد غرفه های بازیافت در برخی از مناطق شهر تهران اقدام کرده است که شهروندان می توانند پسماندهای تفکیک شده را تحویل این مراکز دهند، همچنین شهرداری های مناطق 2، 11 و.

.

نسبت به استفاده از نرم افزار و اپلیکیشن برای تفکیک از مبدأ اقدام کردند و شهروندان می توانند از این اپلیکیشن ها نیز استفاده کنند .

پیمانکاران طرف قرار داد شهرداری نیز نسبت به جمع آوری پسماندهای خشک از سطح مناطق اقدام می کنند؛ ولی این اقدامات برای شهری چون تهران و حجم قابل توجه تولید پسماند در آن به مثابه قطره ای از دریاست و انتظار می رود شهرداری تهران با برنامه ای مدون نسبت به ایجاد زیرساخت های لازم برای اجرای تفکیک از مبدأ پسماندها اقدام کنند .

تفکیک از مبدأ پسماندها در تهران کم تر از 10 درصد به گفته این کارشناس محیط زیست آمار دقیقی از میزان تفکیک از مبدأ پسماندها در تهران در دسترس نیست؛ ولی براساس برآوردها می توان اعلام کرد تفکیک از مبدأ پسماندها در تهران کم تر از 10 درصد است .

این کارشناس محیط زیست افزود: در کشورهای پیشرفته مانند آلمان، دانمارک، سوییس و.

.

موضوع تفکیک از مبدأ پسماندها نهادینه شده است؛ به طوری که مردم با علاقه شخصی این کار را انجام می دهند .

هر چند در این کشورها جرایمی برای کسانی که این کار را انجام نمی دهند در نظر گرفته شده و اعمال می شود البته در کشورهای آسیایی، مانند ژاپن، سنگاپور و هنگ کنگ و.

.

نیز موضوع تفکیک از مبدأ پسماندها مسأله حل شده ای است و کاملاً اجرایی می شود .

وی در ادامه با بیان این که در دهه های اخیر با توجه به تحولات مختلف اقتصادی، اجتماعی و فناورانه مانند افزایش شهرنشینی، تغییر الگوی مصرف و میزان مصرف گرایی و افزایش نفوذ و بهره گیری از فناوری های نوین، زندگی بشر با چالش ها و مسائل جدیدی در سبک زندگی و محیط زیست مواجه شده است، گفت: پدیده هایی مانند کمبود منابع آبی پایدار، تغییرات آب و هوایی، آلودگی هوا، ایمنی و امنیت غذایی و پسماند در دهه های اخیر به مسائلی کلیدی برای بشر تبدیل شده اند که آینده و بقای ما را تحت تأثیر خود قرار می دهند .

اکبرپور تصریح کرد: با وجود این چنین چالش هایی در نوع خود موجب ایجاد وضعیت جدیدی در زندگی ما شده که مملو از فرصت ها و الگوهای نوین کسب وکار است .

با گسترش شرکت های نوپا (استارتاپ ها) و اکوسیستم های استارتاپی در سال های اخیر، علاوه بر توجه به حوزه هایی که بازگشت سریع اقتصادی داشته اند و با مدل های کسب وکار جدید توانسته اند خدمات و ارزش های جدیدی را با بهره وری بالاتر و با قیمت پایین تر به مشتریان عرضه کنند، روند رو به رشدی از استارتاپ هایی دیده می شود که با تمرکز بر حل مسائل و چالش های کلیدی زندگی امروزی علاوه بر ارائه راه حل های خلاقانه مبتنی بر مدل های کسب و کار جدید به حل این مسائل و چالش ها کمک های بزرگی کرده اند؛ برای مثال اخیراً اپلیکیشن هایی برای تفکیک از مبدأ پسماندها راه انداری شده است که استفاده از این فضای استارتاپی نیز کمک موثری در اجرای طرح تفکیک از مبدأ پسماندها خواهد کرد .

خرید و دریافت پسماندها از در منزل این کارشناس پسماند اداره محیط زیست استان تهران درباره اپلیکیشن های تفکیک از مبدأ پسماندها گفت: در واقع این اپلیکیشن ها استفاده از پلتفرم نرم افزاری آنلاین جهت ثبت سفارش و پیگیری جمع آوری و دفع پسماندها هستند که مخاطبان آن تولیدکنندگان پسماند و اشخاص حقیقی و حقوقی جمع آوری پسماندهای قابل بازیافت است ، برای مثال اپلیکیشن های مربوط به یکی از مناطق شهرداری تهران مربوط به ثبت نام توسط شهروندان برای اطلاع از برنامه زمان بندی حضور خودروهای جمع آوری کننده پسماندها است که شهروندان با برنامه ریزی پسماندهای خود را تحویل مأموران جمع آوری کننده می دهند .

یکی دیگر از اپلیکیشن ها مربوط به درج میزان پسماندها با اطلاع از قیمت های آن توسط تولید کننده پسماند و تحویل آن ها جلوی در منزل و دریافت هزینه مربوط است .

وی با بیان این که تفکیک از مبدأ پسماندهای شهری بهترین روش بازیافت است که به صورت گسترده در کشورهای صنعتی اجرا می شود، اظهار کرد: روش ها و برنامه های تفکیک از مبدأ از یک شهر به شهر دیگر و حتی از یک منطقه به منطقه دیگر در یک شهر می تواند متفاوت باشد .

در هر صورت گزینه های متعددی برای جداسازی پسماندهای شهری از مبدأ وجود دارد؛ ولی باید توجه کرد برای اجرای برنامه های بازیافت باید راهبرد مشخصی را طراحی کرد و در طراحی این راهبرد نقش مشارکت مردم بسیار مهم است .

اکبرپور با تأکید بر این که مهم ترین عامل در اجرای موفقیت آمیز برنامه تفکیک از مبدأ جلب اعتماد و همکاری مردم است، گفت: برای جلب اعتماد و همکاری مردم باید زمینه های اعتمادسازی از راه های مختلف فراهم شود .

نقش شهرداری و رسانه های جمعی در آموزش و آگاه سازی مردم بسیار موثر است .

حذف موانع بازدارنده تفکیک پسماندها از دیگر وظایف شهرداری است که باید به تناسب هر محله با آن برخورد شود؛ بنابراین می توان گفت در طراحی برنامه های تفکیک از مبدأ پسماندها نمی توان از الگوهای کشورهای صنعتی پیروی کرد، البته آگاهی از تجربیات آن ها لازم است .

به گفته این کارشناس محیط زیست در شهری مثل تهران برنامه های تفکیک از مبدأ ممکن است از یک محله به محله دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین شناخت محیط اجتماعی مثل جو خاص حاکم بر جامعه، فضای فرهنگی و ارزشی، هنجارها و باورها و تعیین اثر پذیری اجزا و عناصر برنامه های تفکیک از مبدأ بسیار حائز اهمیت است .

بررسی این عوامل و شناخت روابط تعاملی آن ها با اجزای برنامه های تفکیک از مبدأ به مطالعات دقیق روان شناختی و جامعه شناسی شهر و محله بستگی دارد .

وی در پایان با اشاره به این که طبیعی است که برای اجرای برنامه های تفکیک از مبدأ به تجهیزاتی مانند ماشین های ویژه جمع آوری جداگانه و ظروف با رنگ های مختلف برای نگهداری پسماندها نیاز است، گفت: همچنین برنامه ریزی خاص برای دریافت ظروف از شهروندان و ایجاد سازکارهای تشویقی با شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر محله برای همکاری مردم الزامی است .

خوشبختانه تمامی تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز برای تفکیک از مبدأ در داخل کشور قابل ساخت هستند و می توان متناسب با شرایط هر محله، تجهیزات مورد نیاز را فراهم کرد و این تجهیزات می تواند با شرایط محله، منطقه، شهر و کشور قابل انطباق باشد .

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه سبزینه تاریخ انتشار -----، کدخبر: 57656، www.

sabzineh.

org
کلید واژه ها: پسماند - تولید - محیط زیست - تهران - استان تهران - اکبرپور - مدیریت - خرید - مصرف - انرژی - زباله - پیشگیری - کارشناس - پلاستیک - هارد اکسترنال - شهرداری تهران - نخستین - محیط - زیست - استان - اصلاح - درمان - فاطمه - اداره - بسته بندی - شیشه - کاهش - شهرداری - واقعیت - تهرانی

آخرین اخبار سرویس:
آبشاری دیدنی در اندونزی +عکس

آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور از امروز

طاعون در البرز کنترل شده است

انسداد کانال های تلگرامی «ملکه ایران»

تصویری بی نظیر از دریاچه اوان الموت

ایجاد انگیزه در جذب بازماندگان از تحصیل مورد توجه قرار گیرد

آغاز توزیع کارت آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور از امروز

ضرب و شتم معلم توسط اولیای دانش آموز در گیلان

ایجاد انگیزه در جذب بازماندگان از تحصیل مورد توجه قرار گیرد

ریزش سقف مدرسه 2 دانش آموز را مصدوم کرد

دور زدن قانون به سبک موسسان تا رنج ناتمام معلمان غیردولتی

جدیت دستگاه قضا در صیانت از حقوق مردم

جزییات سیل و آب گرفتگی در 8 استان

ریزش سقف مدرسه 2 دانش آموز را مصدوم کرد

رییس آموزش وپرورش رامهرمز: ریزش سقف مدرسه 2 دانش آموز را مصدوم کرد

طرح وارنیش فلوراید تراپی در مدارس مهاباد اجرا شد

ریزش سقف مدرسه در رامهرمز 2 دانش آموز را مصدوم کرد

طرح موزه و دانش آموز اجرایی شد

ریزش سقف مدرسه در رامهرمز 2 دانش آموز را مصدوم کرد

طرح وارنیش فلوراید تراپی در مدارس مهاباد اجرا شد

16مرکز محلی به سوادآموزان خدمات آموزشی ارائه می دهد

یش بینی جوی نسبتا پایدار برای خراسان شمالی

رییس آموزش وپرورش رامهرمز: ریزش سقف مدرسه در رامهرمز 2 دانش آموز را مصدوم کرد

16مرکز محلی به سوادآموزان خدمات آموزشی ارائه می دهد

عروسک لیلی در کهگیلویه و بویراحمد احیا می شود

جزییات سیل و آب گرفتگی در 8 استان

84 طرح امنیت اجتماعی در قزوین به مورد اجرا گذاشته شد

تدوین کتاب آموزش حقوق شهروندی برای دختران

جزییات سیل و آب گرفتگی در 8 استان

300خانواده زندانیان در یاسوج مهارت های زندگی را فراگرفتند

300خانواده زندانیان در یاسوج مهارت های زندگی را فراگرفتند

پیرترین زن ایران بعد از حدود 140 سال زندگی درگذشت+تصویر

تدوین کتاب آموزش حقوق شهروندی برای دختران

تصاویر| روزهای شگفت انگیز برفی چین

مسن ترین زن ایرانی درگذشت+ عکس

نهادهای حمایتی برای کودکان روستایی سبد غذایی در نظر بگیرند

شورای عالی نماز در آموزش و پرورش ایجاد شد

هوای سالم در ریه های شهر اصفهان+ تصاویر

فارس گزارش می دهد هوای سالم در ریه های شهر اصفهان+ تصاویر

نهادهای حمایتی برای کودکان روستایی سبد غذایی در نظر بگیرند

شمارش معکوس 45 روزه شهرداران غرب تهران از امروز آغاز شد

180کودک بازمانده از تحصیل به کلاس درس برگشتند

اعزام 25 نفرمربی قرآن به قم

زلزله در کمین ماست؛ در مناطقی از تهران در عمق زیر 10 متر آجر پیدا می کنید، این شهر چندین بار نابود شده است

180کودک بازمانده از تحصیل به کلاس درس برگشتند

دستگاه های اجرایی گزارشی از استخدام معلولان ارایه کنند

پیرترین زن ایران درگذشت+عکس

باتلاق آلودگی

جزییات سیل و آب گرفتگی در 8 استان

در «حلوای عروسی» نشان می دهم که شهید مرادی در دامن چه شیرزنی پرورش یافته است/ مادرشهیدی که زندگی اش مثل اوشین است

شهردار اصفهان: خشکسالی، بقای آثار تاریخی را تهدید می کند

شهردار اصفهان: خشکسالی، بقای آثار تاریخی را تهدید می کند

دوره آموزشی مدیریت بحران برای مدیران استان قم برگزار می شود

جزییات سیل و آب گرفتگی در 8 استان

معلولان نخبه قزوین تجلیل شدند

شهردار اصفهان: خشکسالی، بقای آثار تاریخی را تهدید می کند

دوره آموزشی مدیریت بحران برای مدیران استان قم برگزار می شود

5 هزار کیسه ماسه و نمک در محورهای مواصلاتی قم توزیع شده است

جزییات سیل و آب گرفتگی در 8 استان/ یک نفر جان باخت؛ 700 نفر اسکان اضطراری شدند

پیرترین زن ایران درگذشت +عکس

ضرب و شتم معلم توسط اولیای دانش آموز در رودبار

5 هزار کیسه ماسه و نمک در محورهای مواصلاتی قم توزیع شده است

گزارش تصویری؛ مشکلات طرح های شهری در قزوین+ فیلم

ضرورت تربیت روحیه کارآفرینی دانش آموزان

اگر خودروی شما دودزا یا پلاک مخدوش است این مطلب را حتما بخوانید

طرح ملی دادرس در مدارس گلستان آغاز شد

کاسب محترم پیاده رو مغازه نیست!

پیش بینی افزایش دما وآلاینده ها

طرح ملی دادرس در مدارس گلستان آغاز شد

اعزام دانش آموزان بویراحمد به مناطق عملیاتی جنوب

رونمایی از اولین مینی بوس مدیریت بحران کشور بردسکن

سلامت زندگی در شهر هوشمند

ضرورت حفظ محیط زیست برای نسل های آینده

تکیه بر آموزش و غفلت از پرورش، مشکل امروز تعلیم و تربیت

عکس قدیمی از حرم امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل (ع)

ضرب و شتم معلم رستم آبادی توسط اولیای دانش آموز

ضرب و شتم معلم رستم آبادی توسط اولیای دانش آموز

سلامت زندگی در شهر هوشمند

تصویر کمتر دیده شده از حرم امام حسین (ع)

نمایشگاه نقاشی سربندهای ماه در قم برپا شد

بیمه تکمیلی مستمری بگیران تامین اجتماعی تمدید شد

مخازن زباله پایتخت جمع آوری می شود

دخترنابغه بلوچ قهرمان محاسبات ریاضی در مالزی شد

مسابقات شطرنج دانش آموزی البرز برگزارشد

گردهمایی مخترعان بسیجی و مسئولان با هدف ارائه راهکارهای اجتماعی

استقرار جو پایدار روی استان

مخازن زباله پایتخت جمع آوری می شود

شناسایی 680 کودک بازمانده از تحصیل در کهگیلویه و بویراحمد

اهتمام جدی برای جذب بازماندگان از تحصیل در آذربایجان غربی

انتقاد از «حلقه دوم طرح ترافیک»

پیرترین زن ایران درگذشت+ عکس

ضرب و شتم معلم توسط اولیای دانش آموز در گیلان

دخترنابغه بلوچ قهرمان محاسبات ریاضی در مالزی شد

مسابقات شطرنج دانش آموزی البرز برگزارشد

تیراندازی البرز بر مدار توسعه

ضرب و شتم معلم توسط اولیای دانش آموز در رودبار

استخدام راننده تاکسی آنلاین در شرکت ایزی تاکسی در البرز

ضرب و شتم معلم توسط اولیای دانش آموز در گیلان

زیلایی از مناطق کمتر برخوردار استان نیازمند توجه

عکس قدیمی از حرم امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع)

تهران به وقت زباله ها

تهران به وقت زباله ها