مطالب مرتبط:
کاهش 12 برابری قدرت خرید مراکز نگهداری معلولان و سالمندان
مراکز نگهداری معلولان با کمبود لوازم بهداشتی رو به رو هستند
مدیرکل دفتر امورتوانبخشی و مراقبتی بهزیستی خبرداد اختصاص زنگ ورزش در مراکز نگهداری از معلولان
چگونگی ادای نذر در مراکز نگهداری معلولان و شیرخواران بهزیستی
چگونگی ادای نذر در مراکز نگهداری معلولان و شیرخواران بهزیستی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 08:452018-11-14اجتماعي

روایتی از مراکز روزانه نگهداری معلولان


یکی از مهم ترین مسائلی که کودکان دارای معلولیت از بدو تولد درگیر آن هستند، گوشه نشینی و به انزوارفتن آنهاست.

این انزوا می تواند به دلیل عدم تأمین مبلمان شهری مناسب، - آنها را در کنج خانه محبوس کند یا به دلیل عدم پذیرش خانواده ها درباره داشتن فرزند معلول، کودکان را راهی مراکز شبانه روزی کند.

شعار سال:" کودکانی که ناخواسته پایشان را به این دنیا گذاشته اند، از بدو تولد با بی مهری های سیستماتیک خانواده و شهر روبه رو می شوند.

شاید برای همین باشد که تلاش مجموعه های توانبخشی به سمت نگهداری از کودکان در خانه می رود، اما مسئله مهم تر آموزش و ارائه خدمات به کودکانی است که دارای معلولیت هستند، آنها اگر به موقع از توانبخشی و کاردرمانی بهره مند نشوند، فرصت کوتاهشان برای بهترشدن یا بازگشت به زندگی عادی را از دست می دهند.

سازمان بهزیستی برای حل این مشکلات چندسالی می شود که مؤسسات خدمات روزانه توانبخشی را تأسیس کرده است.

دکتر افروز صفاری فرد، مدیرکل امور توانبخشی روزانه و توان پزشکی حوزه معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی، هدف اصلی سازمان بهزیستی را برایمان شرح می دهد.

به گفته صفاری فرد، مرکز توانبخشی سه دفتر در سازمان بهزیستی دارد که یکی دفتر توانبخشی مراقبتی است که بیشتر مربوط به مراکز نگهداری است و به صورت شبانه روزی خدمات ارائه می دهند و انواع معلولیت ها، سالمندان و بیماران روانی مزمن را دربر می گیرد، قسمت دوم دفتر توانبخشی روزانه که صفاری فرد به عنوان مدیرکل در آن در حال فعالیت است و مربوط به مراکزی است که به صورت روزانه خدمات ارائه می کنند؛ یعنی مددجویان صبح تا عصر از خدمات این مراکز استفاده می کنند و بقیه روز را در منزل هستند.

این متخصص توانبخشی در ادامه تصریح می کند: فعالیت دیگری را که ما پوشش می دهیم بحث توان پزشکی است؛ یعنی فعالیت هایی که مربوط به وسایل کمک توانبخشی و کلینیک های توان پزشکی و تهیه لوازم بهداشتی برای معلولان ضایعه نخاعی را دربر می گیرد نیز در حوزه استحفاظی ما قرار دارد و البته یک دفتر سوم هم داریم که دفتر توانمندسازی معلولین است و برای توانمندسازی معلولانی که در منزل نگهداری می شوند برنامه های مختلفی دارد.

دفتر ما درحال حاضر حدود هزارو 700 مرکز روزانه را تحت پوشش قرار می دهد که مراکز روزانه سالمندان، مراکز روزانه بیماران اعصاب و روان و معلولیت های ذهنی، اُتیسم و خانواده و کودک کم شنوا و خانواده کودک کم بینا جزء آن هستند.

به گفته سازمان بهزیستی، بیشتر جامعه هدفی که از مراکز روزانه توانبخشی استفاده می کنند کودکان و افراد زیر 15 سال هستند.

صفاری فرد می گوید: برای ما توانبخشی به این افراد هم اهمیت ویژه ای دارد، چراکه فکر می کنیم توانبخشی در این سنین بیشترین فایده را دارد.

هرچه توانبخشی زودتر شروع شود و این خدمات زمان بیشتری کودکان معلول را پوشش دهد، در توانمندسازی آنها مؤثرتر خواهد بود.

فعالیت های مراکز اُتیسم از جمله فعالیت هایی است که سازمان بهزیستی در آن پیشگام بوده است؛ باوجود اینکه اُتیسم نوعی بیماری محسوب می شود و این انتظار وجود دارد که وزارت بهداشت بیشتر در آن فعال باشد، اما سازمان بهزیستی در این حوزه پیشگام بوده و غربالگری را در این زمینه از سال 95 شروع کرده است.

پس از آن توانسته اند مراکز اُتیسم را افزایش دهند.

به گفته مدیرکل توانبخشی روزانه سازمان بهزیستی، درحال حاضر حدود 85 مرکز اُتیسم در کشور زیر نظر سازمان بهزیستی فعالیت می کند.

عمده فعالیت این مراکز خانواده محورند و به نقش خانوده در کنار تیم توانبخشی اهمیت زیادی می دهند؛ آنها معتقدند که خانواده می تواند در مفیدبودن خدمات توانبخشی مؤثر باشد.

یکی از سیاست های مهم این دفتر کل سازمان بهزیستی سیاست مبتنی بر ارائه خدمات در منزل به مددجویان است.

از دکتر صفاری فرد درباره میزان موفقیت این مراکز سؤال می کنیم، او می گوید: مراکز ما مراکز روزانه اند، برای همین مددجو باید صبح تا عصر مثل مدرسه به آن مراجعه کند، هدف سازمان بهزیستی توسعه در همه شهرهای کشور است.

ولی به لحاظ مشکلات اعتباری که وجود داشته و همین طور کمبود نیروهای متخصص در شهرها، ما نمی توانیم بگوییم صد درصد شهرها از این مراکز بهره مندند، اما هدف ما این است به سمتی برویم که حتی در شهرهای محروم بتوانیم مراکزی را تأسیس کنیم که خدمات توانبخشی به چندین معلولیت را ارائه می دهند.

کمااینکه امسال دستورالعمل ارائه این خدمات ارائه شد و از 30 شهر محروم که در کشور شناسایی شده اند، کار را شروع کردیم و امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم چند مرکز چند معلولیتی را در استان های محروم داشته باشیم.

در واقع رسالت ما دردسترس کردن خدمات است.

این حسن را هم دارد که در مراکز روزانه خانواده ها کنار ما هستند؛ یعنی ما خدمات را ارائه می دهیم، آموزش های لازم را هم به خانواده می دهیم که در ادامه فعالیت های توانبخشی را در منزل بگیرند.

خیلی تلاش کردیم که به آموزش خانواده بپردازیم.

از صاحب نظران خواسته ایم که در تهیه پکیج های آموزشی برای خانواده ها به ما کمک کنند.

تا ما بتوانیم به خانواده ها آموزش بدهیم.

هر قدر که مددجویان در کنار خانواده بتوانند از خدمات مراکز ما استفاده کنند، هم مقرون به صرفه تر برای سازمان بهزیستی است و هم خدمات بهتری به دست مددجو ارائه می شود.

هدف نهایی ما هم توانمندسازی فرد معلول است و با این برنامه بهتر به این هدف می رسیم.

اگر که خدمات در دسترس نباشد و نتوانیم به خانواده آموزش بدهیم، با توجه به اینکه برای این قشر از خانواده ها مسائل و مشکلات اجتماعی بیشتر است، ممکن است معلول خود را به مراکز شبانه روزی ما بسپارند.

وقتی کودکان معلول به مراکز شبانه روزی ما سپرده شوند، از جنبه عاطفی کنار خانواده بودن محروم می شوند و آن نتیجه ای را که در کنار خانواده می توانند بگیرند، دیگر در آن حد دریافت نخواهند کرد.

ما سعی می کنیم با در دسترس قرار دادن این مراکز جلوی این اتفاق را بگیریم تا مددجوی ما در کنار خانواده خود بماند.

به گفته دکتر صفاری فرد، استقبال از این مراکز خوب است؛ مراکزی که مربوط به کودکان است، خانواده ها با انگیزه خیلی خوبی به آن مراجعه می کنند و دغدغه هایشان شاید برخورداری از سهمیه یارانه شان باشد، به این دلیل که شرایط اقتصادی آنها در حدی است که شاید شرایط پرداخت شهریه ها را نداشته باشند.

او در ادامه تصریح می کند: ما تلاش می کنیم که سهمیه یارانه این خانواده ها را گسترش دهیم تا خانواده ها بتوانند از سهمیه یارانه استفاده کنند، این یارانه حدود دوسوم شهریه این مراکز را دربر می گیرد که از سوی دولت پرداخته می شود.

مابقی آن را خانواده پرداخت می کند که البته مراکز ما معمولا متوجه مشکلات خانواده ها هستند و سعی می کنند مابه التفاوت را ناچیز دریافت کنند و به یارانه سازمان بسنده می کنند.

خانواده ها هم از این طرح استقبال می کنند، چون در مراکزمان همه نیروهای توانبخشی از جمله، کاردرمانگر، روان شناس، گفتاردرمان و مراکز خانواده و کودک کم بینا، کم شنوا در کنار تیم توانبخشی وجود دارند و باتوجه به اینکه کل تیم یک جا خدمات ارائه می کنند، مردم هم از آن استقبال می کنند.

اُتیسم از مباحثی است که در دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته و استارت آن هم از سوی سازمان بهزیستی زده شده است، ما الان 85 مرکز اُتیسم داریم که از دو سالگی به بچه ها خدمات توانبخشی ارائه می کنند.

تعداد پسرهای مبتلا به اُتیسم چهار برابر دختران اُتیسم است.

شیوع آن در پسرها بیشتر است، ما با آموزش وپرورش و وزارت بهداشت در این حوزه جلسات مکرر داشته ایم.

ولی درست می گویید، مدارس اُتیسم برای دختران کم است و آنها در مراکز استثنایی در کنار کودکان معلول درس می خوانند.

اصلا در شهر تهران نداریم و آنها در کلاس کودکان ذهنی خیلی لازم است در فضای جدا درس بخوانند البته عنوان شده است که آنها کلاس های جداگانه دارند و کتاب های آموزشی جداگانه دارند.

آموزش وپرورش در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده است و دلیل نداشتن این مراکز کم بودن تعداد دختران مبتلا به اُتیسم است.

مدیرکل توانمندسازی سازمان بهزیستی در پایان می گوید: سازمان بهزیستی با یونیسف یک سند همکاری دارد که در این سند دو مورد قید شده است؛ یکی برگزاری کنفرانس ملی کودکان دارای معلولیت و بند دوم به طرحی تحلیلی درباره وضعیت کودکان معلول در ایران می پردازد.

در راستای مورد اول، از اردیبهشت با همکاری سازمان یونیسف و وزارت رفاه شروع به کار کرده ایم و در این راه سازمان آموزش وپرورش استثنایی، هلال احمر، دادگستری، شهرداری و وزارت بهداشت همراه بوده اند.

ما جلسات متعددی داشتیم تا بتوانیم ابتدا وضعیت موجود را بررسی کنیم و در سمیناری دوروزه که 28 و 29 آبان برگزار می شود، آن را تحلیل کنیم.

همچنین با دعوتی که از سخنران های داخلی و خارجی داریم، بتوانیم از تجربیات سخنران های خارجی استفاده کرده و افرادی را که در زمینه مسائل مربوط به کودکان معلول بنام و صاحب نظرند، در کنفرانس داشته باشیم.

کنفرانس ما چهار محور آموزش، سلامت، مشارکت اجتماعی و قوانین و سیاست ها را دارد.

در هر محوری یک متولی اصلی داریم و آنها فرصتی پنج ساعته در اختیار دارند و در این مدت سخنرانی و پنل برگزار می کنند تا بتوانند نتیجه کامل بگیرند.

در این کنفرانس بحث قوانین موجود در کشور در زمینه کودکان معلول را بررسی خواهیم کرد.

در مبحث سلامت به اقداماتی که برای سلامت افراد انجام می شود و همچنین به توانبخشی های به موقعی که می توانند داشته باشند، پرداخته خواهد شد.

در واقع هدف ما از برگزاری این کنفرانس این است که بتوانیم وضعیت کودکان معلول را ارتقا دهیم، از همه ابعاد به آن خواهیم پرداخت تا شروعی باشد برای اینکه به سمینار و کنفرانسی دو روزه بسنده نشود.

در واقع این شروع یک فعالیت بین بخشی خواهد بود.

پایبند اجرای بند به بند بیانیه باشیم و سازمان بهزیستی هم دبیرخانه ای برای رصد ما باشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ 22 آبان 97، کد مطلب: 3290
کلید واژه ها: توانبخشی - سازمان بهزیستی - کودکان - بهزیستی - کودک - خانواده - دفتر - معلولان - سالمندان - پزشکی - بیماران - مبلمان شهری - داشتن فرزند - شبانه - صورت - منزل - مددجویان - روان - خانه - تولد - معلولین - مشکلات - برنامه - درگیر - وسایل - زندگی - فرزند - انواع - آموزش - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
آنتن صدا و سیما در اجاره ناشران کتاب های کمک درسی

بخشی از حقوق عقب افتاده کارگران خط 3 مترو پرداخت شد

هوای تهران آلوده شد

أخذ مجوز راه اندازی پرورش واحد 4 هزار نفری شتر

گزارش تحلیلی روزنامه جوان از دیدار یک مافیای مخرب با مراجع: استفاده ابزاری کردند/ علمای قم در نظر بگیرند که مافیای کنکور از مشروعیت مراجع برای کارکرد غیرعلمی مؤسسات خود بهره نبرند

ایران جزو ده کشور بلا خیز در دنیاست/ به خاطر نوع ساخت و ساز و تراکم انسانی امداد رسانی در تهران بسیار سخت است

تونل راهکار کاهش ترافیک سنگین هراز/ قطار، راه حل ترافیک سنگین جاده های شمال

فارس من| مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس خبر داد آموزش های مداوم برای افزایش سطح توانایی معلمان دینی و قرآن

هواگرد توریستی «وی اس اس یونیتی» به مرز فضا رسید+ تصاویر

خاک ایران به کدام کشورها قاچاق می شود؟

دروغ هایی که «کاسبان کنکور» به قم بردند

تقدیر از 28 دانش آموز پژوهشگر بدون حضور دو وزیر

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی: باید فرهنگ پژوهش را در مدارس جا بیندازیم/ دانش آموزان نباید از یادگیری خسته شوند

اعزام 17 هزار بسیجی به مناطق محروم کرمانشاه

موج جدید بارش ها از روز یکشنبه

اجرای طرح نخبه یابی قرآنی در خمینی شهر

بانوان نیمروزی آموزش هنرهای صنایع دستی را فرا می گیرند

راه پژوهش از مدرسه می گذرد

طرح جنگلانه در اسدآباد اجرا شد

پاییز هزار رنگ گلستان/عکس

بارش شهابی جوزایی در ایران/عکس

استخدام نیروی خدماتی آشپزخانه در تبریز

استخدام استان خوزستان و شهر اهواز – 24 آذر 97

آنتن صداوسیما در اجاره ناشران کتاب های کمک درسی

خاک ایران همچنان قاچاق می شود

تنبیه دانش آموزان در آینده نتیجه معکوس دارد

هوای پایتخت ناسالم است

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

فارس من| شهردار منطقه 15 در گفت وگو با فارس: جلوگیری از ورود آب فاضلاب به نهرهای عمومی /شهروندان برای کاهش حیوانات موذی کمک کنند

یک روز شاد و مفرح همراه با دانش آموزان قصرقندی

نبود جاده دسترسی مناسب در روستای کوهستانی کزور سرباز

عطر و بوی خانه در فصل های سرد

عابران از ورود ناگهانی به خیابان خودداری کنند

هوای تهران برای «حساس ها» ناسالم می شود

رییس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش: راه پژوهش از مدرسه می گذرد/ تجلیل از 28 اثر برتر پژوهش دانش آموزی

آغاز فعالیت سامانه بارشی از فردا

آغاز فعالیت سامانه بارشی از فردا

آغاز فعالیت سامانه بارشی از فردا

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

خاک ایران همچنان قاچاق می شود؟

فروش و جابه جایی سؤالات امتحان آیین نامه جرم است/ برخورد با متخلفان در چند استان

ترافیک سنگین در آزادراه کرج-تهران / باران جاده های استان گیلان را لغزنده کرد

فاز جدید طرح «ایران مهارت» در مدارس دولتی اجرایی می شود

طرح ملی جنگلانه در مسجدسلیمان اجرا شد

رییس پلیس راهور ناجا در گفت و گو با فارس مطرح کرد تونل راهکار کاهش ترافیک های سنگین هراز/ قطار، راه حل ترافیک های سنگین جاده های شمال

شیراز برای عابران امن شود

سرشماری پستانداران منطقه خرمنه سر طارم آغاز شد

نقش موثر تشکل های زیست محیطی در حل چالش ها و رفع مسائل زیست محیطی استان

پایدارسازی همبستگی اجتماعی با ارتقای فرهنگ کتابخوانی

مجوز نداشتن اکثر کتب آموزشی تبلیغ شده در صدا و سیما از آموزش و پرورش

هوای تهران آلوده شد

ترویج پژوهش در مدرسه از رویکردهای آموزش و پرورش است

تصادف سنگین کامیون با پیکان (عکس) / لزوم برخورد پلیس با خودروهای نا ایمن

کاهش دما؛ پدیده غالب در بیشتر مناطق کشور

تصادف سنگین کامیون با پیکان (+عکس) / لزوم برخورد پلیس با خودروهای نا ایمن

ویزیت رایگان 650 نفر در شهرستان میناب

رد پای پاییز هزار رنگ در دره اسپیران

راه های استان گلستان باز و تردد در آن جریان دارد

هوای تهران آلوده شد

وضعیت ترافیک صبحگاهی تهران در اولین روز هفته

شهروندان از گذرگاه های عابر پیاده تردد کنند

چالش های ویژه ی مدارس تک جنسیتی

نابسامانی های ترافیکی زیبنده شهر گردشگری آستارا نیست/ اجرای طرح پیاده روسازی در روبروی بازار ساحلی

آخرین مهلت ثبت نام شرکت در آزمون کارشناسی ارشد

طرح ملی جنگلانه در مسجدسلیمان اجرا شد

طرح بهسازی و مرمت تابلوهای تمثال شهدای خرم دره در دست اقدام است

طرح ملی جنگلانه در مسجدسلیمان اجرا شد

اعزام دانشجویان بستکی به راهیان نور دریایی

خاک ایران همچنان قاچاق می شود

جمع آوری مدارس خشتی و گِلی در سال 98

سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران: هوای تهران آلوده شد

آخرین وضعیت ترافیکی و جوی جاده ها در 24 آذر ماه

بهره برداری کامل از بزرگراه «اهر- تبریز» تا اواخر سال آینده

آسیب های اجتماعی در مدارس، چالشی که نباید غفلت کرد

سرشماری پستانداران منطقه خرمنه سر طارم آغاز شد

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی در گفت وگو با فارس: اکثر کتب آموزشی تبلیغ شده در صدا و سیما از آموزش و پرورش مجوز ندارند

مه شعاع دید را در شوشتر به 100 متر کاهش داد

مرثیه بر خاک مدفون زیر آب

اختصاص 15 میلیارد ریال از محل جرائم راهنمایی و رانندگی به دهیاری ها

تصاویر خیره کننده از یخبندان زمستانی

خاک ایران همچنان قاچاق می شود

استخدام مهندس برق در کارخانه داروسازی پویش دارو در تهران

نیازمندی های استخدامی آذربایجان شرقی 24 آذر 97

فاز جدید طرح «ایران مهارت» در مدارس دولتی اجرایی می شود

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد ترافیک روان در جاده ها/محور هراز 2 روز آینده مسدود است

کاهش دمای هوا در خراسان رضوی

طرح یلدای مهربانی به همت خیران

استخدام کارشناس فروش تلفنی و کارشناس فروش دورکار/شرکت

فارس من| مدیر عامل شرکت متروی تهران و حومه: بخشی از حقوق عقب افتاده کارگران خط 3 مترو پرداخت شد

هوای تهران سالم است

ترافیک در آزادراه تهران-کرج، شیخ فضل الله، امام علی (ع) نیمه سنگین است

یک کلاغ و چهل کلاغ در ماجرای «خاک خوردن واگن های مترو در گمرک»

فارس من| مدیر عامل شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران خبر داد زنده گیری سگ های ولگرد در حاشیه پایتخت/عقیم سازی سگ های پرسه زن

مافیای کنکور و تبلیغات میلیاردی در تلویزیون

آماده باش 874 نیروی فوریت های پزشکی استان اصفهان در طرح زمستانی

روستاها محل طلای کثیف

هوای اصفهان سالم ، مبارکه و نجف آباد پاک

تحصیلکرده ها بیکارند، زنان بیکارتر

شهرداری مکلف به جابجایی بیش از 1500 تیر برق مزاحم در معابر کلانشهر تبریز شد/ پیگرد قضایی متولیان امر در صورت عدم انجام تکالیف قانونی

ترافیک سنگین در آزادراه کرج-تهران / باران جاده های استان گیلان را لغزنده کرد

روایتی از مراکز روزانه نگهداری معلولان

روایتی از مراکز روزانه نگهداری معلولان