مطالب مرتبط:
ضرورت نجات نفایسی چون کعبه زرتشت از خطر تخریب ناگهانی
ضرورت نجات کعبه زرتشت از خطر تخریب ناگهانی
نجات عجیب یک تیم فوتبال از خطر سقوط هواپیما و مرگ
خطر تخریب یک چهارم مدارس پایتخت وجود دارد
خطر تخریب یک چهارم مدارس پایتخت وجود دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 08:422018-11-14اجتماعي

ضرورت نجات نفایسی چون کعبه زرتشت از خطر تخریب ناگهانی


کسی می داند چند محوطه تاریخی با فاجعه فرونشست مواجه شده اند؟ در این زمینه خبرهایی منتشر شده اما هنوز مطالعاتی انجام نشده که نتایج آن اعلام شود.

- ایسنا: فروچاله داستانی است که هر لحظه کیلومترها راه را می پیماید تا از شیراز به اصفهان، از تهران به البرز و شهرری، از هرمزگان به همدان، از خراسان جنوبی به کرمانشاه و از بوشهر به خوزستان برسد، اما هنوز این سختی راه و مصائب آن، انگار آن قدر طاقت فرسا نشده اند که دست کم مسئولان میراثی با ایجاد کمیته ای و استفاده از کارشناسان متخصص میان رشته ای فکری به حال و وروز محوطه های باستانی کند.

ایجاد چاله های عمیق در زمین های مختلف کشور، فقط مخصوص محوطه های تاریخی نیست، بلکه قطعا باید آن را در یک اتفاق کلی تر دید، میراث فرهنگی بخشی از این اتفاق است، آنقدر که زندگی مردم و زمین های کشاورزی آسیب می بینند، احتمالا هنوز محوطه های تاریخی تخت جمشید آسیب ندیده اند، اما نباید دست روی دست گذاشت… نقطه ی آغاز مشکل اصلی فرونشست ها را برای تخت جمشید شاید به سال 1310 بتوان مربوط دانست؛ زمانی که باستان شناسان ایرانی و خارجی دست به کاوش در محوطه تخت جمشید زدند و چند سال بعد برای جشن های 2500 ساله شاهنشاهی، ساختمان پردیس شاهی در نزدیکی تخت جمشید ایجاد شد و سرانجام تیر آخر در دهه 40، توسط محمدرضا شاه با اعمال اصلاحات ارضی شلیک شد تا مردم در زمین های حریمِ درجه یک تخت جمشید با سندِ منگوله دار ساکن شوند و به مرور برای زندگی خود به کشاورزی روی آورند.

و همه ی این اتفاق ها در طول چهار دهه باعث شدند تا به مرور و با حفر چاه های متعدد به خصوص برای سیراب شدن زمین های کشاورزی مردم و حتی گذران امور روزمره، سفره های زیرزمینی و لایه های زمین در نزدیکی تخت جمشید خشک شده و این لایه ها به مرور به تَرک های عمیق تبدیل شوند، شکاف هایی که امروز در حال تبدیل به بحران اند.

" اما برای دیگر نقاط تاریخی باید به کدام دلیل دستاویز شد که نتوان دیگر برایش کاری انجام داد؟ تا جایی که مشخص است، هنوز هیچ کمیته یا دست کم یک تیم مطالعاتی و بررسی ایجاد نشده اند تا محوطه های تاریخی را زیر ذره بین بگیرند و دست کم آماری از آسیب های سطحی داشته باشند.

نقش رستم هم با حجمی از فروچاله ها مواجه است نیاز به بررسی محوطه های تاریخی با کمیته های متخصص بین رشته ای کوروش محمدخانی- باستان شناس و متخصص آرکئوژئوفیزیک – نیاز به ایجاد یک کمیته ی تخصصی برای بررسی محوطه های تاریخی و شناسایی نقاطی که با فروچاله مواجه شده اند را ضروری می داند.

این باستان شناس در گفت وگو با ایسنا اظهار می کند: وجود یک تیم متخصص میان رشته ای، شامل متخصص آب، زمین شناس و باستان شناس در چنین کمیته ای ضروری است، چون فروچاله ها با بحث زمین شناسی و آب گره خورده اند.

او که تجربه ی بررسی نشستِ زمین را در تخت جمشید و نقش رستم در طول یکی دو سال گذشته نیز دارد، با بیان این که اُفت آب های زیرزمین باعث ایجاد چنین فرونشست هایی شده اند، می گوید: زمین متخلخل (تمام خلل و فرج های موجود در رسوب یا سنگ که به دو صورت کل یا موثر هستند) است، بنابراین وقتی سفره های آب زیرزمینی در لایه های مختلف تمام می شوند، کف شکنی ایجاد می شود و از دیگر چاه های آب بی رویه آب برداشت می شود، بنابراین تخلخل ها در سطح زمین شکسته می شوند، بنابراین وقتی می شکنند دیگر بازگشتی داخل آن ها رخ نمی دهد، یعنی اگر آب و باران هم بیایید این اتفاق افتاده و فرونشست ها و شکست ها به وجود می آیند.

وی با تاکید بر امکان جلوگیری از شکست های بی رویه در سطح زمین، با بستن چاه های آب زیادی که در منطقه فعال هستند، وجود دارد، می گوید: اگر باید در دشت مرودشت 6 هزار حلقه چاه مجوز داشته باشد، چیزی حدود 16 هزار حلقه چاه مجوزدار وجود دارد این تعداد زیاد چاه ها، امروزه با خشک شدن رودخانه سیوند فعال شده اند تا از چاه ها آب بکشند.

به گفته ی وی چاه های آب در چند سال پیش در 10 متری دشت مرودشت به آب می رسید، اما امروز 270 تا 300 متر باید زمین کنده شود تا به آب برسند و این یعنی یک فاجعه.

او ادامه می دهد: نه تنها در استان فارس و در دشت مرودشت، بلکه باید در دیگر محوطه های تاریخی نیز یک تیم کارشناس مجرب از زمین شناسان، متخصصان هیدرولوژی و باستان شناس به مطالعه این نشست ها و فروچاله ها بپردازند، چون قطعا اگر این مطالعات نباشد و درمانی اتفاق نیفتد، اوضاع برای محوطه های تاریخی بسیار خطرناک خواهد بود.

این متخصص آرکئوژئوفیزیک با تاکید بر این که نشست زمین باعث تخریب می شود، اظهار می کند: با وجود نشست هایی ایجاد شده در زمینِ بخش غربی تخت جمشید، احتمالا زمین به مرور می شکند، در نقش رستم نیز از بین کعبه زرتشت و نقوش برجسته یک فروچاله و نشست بسیار بزرگ داریم که اگر این نشست ادامه پیدا کند، می تواند باعث تخریب کعبه زرتشت هم باشد.

محمدخانی با اشاره به مطرح شدن راهکارهایی برای جلوگیری از ادامه دار بودن این اتفاقات، در تخت جمشید بیان کند: در شورای فنی تخت جمشید بارها مطرح شد که جلوی احداث چاه های جدید گرفته شود و حتی المقدور چاه هایی که مجوز ندارند، بسته شوند، اما به نظر می رسد این اتفاق نمی اافتد که آسیب ها بیشتر شده اند، یعنی تنها اراده پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیست که بخواهد جلوی این کارها را بگیرد، بلکه باید همه ی بخش های درگیر این اراده را داشته باشند که جلوی این استخراج بی رویه آب را بگیرند تا بتوانند از تخریب بیشتر جلوگیری کنند.

این باستان شناس با اشاره به رویکرد جدید پژوهشکده باستان شناسی اظهار می کند:این پژوهشکده ی متخصص می تواند با ایجاد یک تیم تحقیقاتی، بررسی های کاملی را در محوطه های باستان شناسی انجام دهد، اما فکر نمی کنم تا امروز این اتفاق رخ داده باشد.

به گفته ی وی، ایجاد چنین تیمی نیاز به زمین شناس، متخصص زلزله و متخصصان بین رشته ای و باستان شناسان دارد تا اگر بخواهند کارهایی که مربوط به میراث فرهنگی را انجام دهند با قوانین میراثی آشنا باشند.

" آماری از محوطه های تاریخی دچار فروچاله نداریم قول می دهم کمیته بررسی تشکیل دهم روح الله شیرازی، رییس پژوهشکده باستان شناسی در شرایطی به ایسنا می گوید: این پژوهشکده هیچ آماری از فرونشست ها به جز در تخت جمشید و نقش رستم در اختیار ندارد که به نظر نمی رسد حتی هیچ قانونِ مصوب اعلام شده ای به باستان شناسان وجودداشته باشد که در صورت مواجه با چنین فرونشست هایی در محوطه های تاریخی، دست کم آن ها را به پژوهشکده اعلام کنند یا اصلا کمیته ای برای بررسی این فاجعه در کشور تشکیل شده باشد.

شیرازی به ایسنا می گوید: کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی موظف هستند تا در صورتی که در هر سایت کاوش، با فرونشست و فروچاله ای مواجه شدند، ان را به پژوهشکده باستان شناسی اعلام کنند، اما تا کنون گزارشی در این موارد به ما داده نشده است.

وی با بیان این که فروچاله ها شاید بیشتر از آن که مربوط به شهرهای مخروب و لایه های باستانی باشد بیشتر روی یادمان ها تاثیر منفی دارد، ادامه می دهد: مثلا یک اثر و نقش برجسته ای که در اثر فرونشست ها دچار جابجایی می شوند، قطعا تاثیرات منفی نیز روی لایه های باستانی می گذارند، چون نظم لایه ها را دچار مشکل می کند، اما تاثیر آن روی یادمان هایی که سرپا هستند، بیشتر است.

او بروز این اتفاق در سراسر کشور را یک چالش جدی می داند اما در عین حال می گوید: صادقانه می گویم تا امروز کمیته ای تشکیل نشده تا این موارد را در کل کشور بررسی کنیم، بنابراین آماری از محوطه های تاریخی که با این آسیب مواجه شده اند، نداریم.

شیرازی با این وجود اظهار می کند: قول می دهم دستور پیگیری این وضعیت و ایجاد چنین کمیته ای را می دهم.


کلید واژه ها: تخت جمشید - تاریخی - زمین - کشاورزی - چاله - فرونشست - باستان شناسان - مردم - میراث فرهنگی - خراسان جنوبی - محمدرضا شاه - زندگی - ایسنا - میراث - هایی - رشته - زیرزمینی - کرمانشاه - نقش رستم - خوزستان - اصلاحات - هرمزگان - باستانی - مسئولان - ساختمان - ایرانی - خراسان - فرهنگی - تخریب - تهران

آخرین اخبار سرویس:
رایزنی ایران با گرجستان

امروز، آخرین مهلت دریافت کارت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

مرگ بیش از 3400 تن در حوادث رانندگی زمستان 96

بارش باران و کاهش دما در گیلان از امروز تا شنبه

اتخاذ تصمیمات جدید حوزه مرزی با حضور مسئولان گیلان

مولودی خوانی در روستای سنجاق

جاده هریس - مشگین شهر بسته شد

مرگ بیش از 3400 تن در حوادث رانندگی زمستان 96

مقادیر مختلف شاخص کیفیت هوا چه پیامی دارند؟

ذرات معلق جو را بشناسید

پیش بینی دمای مراکز استان های کشور/ 22 آذر

آغاز طرح زمستانی پلیس در جاده های سراسر کشور

اختصاص هفته ای سه ساعت از زمان اداری زنان فرهنگی به ورزش

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

مرگ بیش از 3400 تن در حوادث رانندگی زمستان 96

برنامه کادویی به نام لبخند ویژه معلولان گناوه برگزار شد

کاهش 10 درجه ای دما در تعدادی از استان ها

نگاه های هوس آلودم از فردای عروسی ام به اسفندیار آغاز / آرام آرم به خواسته او تن دادم

اعزام 180مددجوی زیر پوشش کمیته امداد به اردویی آموزشی

فوت مسافر در انتظار وسیله نقلیه عمومی

آغاز طرح زمستانی پلیس در جاده های سراسر کشور

کاهش 10 درجه ای دما در تعدادی از استان ها

جوی آرام ، پایدار و بدون بارندگی در بیشتر مناطق کشور

یکشنبه آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

مقادیر مختلف شاخص کیفیت هوا چه پیامی دارند؟

کاهش 10 درجه ای دما در تعدادی از استان ها

استخدام اپراتور مرکز تماس خانم در یک شرکت معتبر در البرز

کاهش 10 درجه ای دما در برخی از استان ها

افزایش حجم بار ترافیک معابر شهر تهران برای بعد از ظهر امروز

بارش برف سیاه در روسیه

مسئولان بهزیستی پای صحبت شکارچی غیرمجاز نشستند/ بازدید از خانواده دو معلول ساروی

امشب بارش شهابی جوزایی به اوج می رسد/ رصد پرشهابترین بارش سال

اپلیکیشن هایی از فنلاندی ها: استارت آپ گردی در اسکاندیناوی

کاهش 10 درجه ای دما در تعدادی از استان ها

هوای تهران امروز و فردا سالم است

ذرات معلق جو را بشناسید

فارس من| معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: سربازمعلمان تحت پوشش آموزش های تدریس قرار می گیرند

هوای تهران امروز و فردا سالم است

کاهش 10 درجه ای دما در برخی استان ها/ شرایط جوی کشور در روزهای آینده چگونه خواهد بود؟+نقشه

ثبات دمای هوا در استان قزوین

اجرای بیش از 100 برنامه پژوهشی در کانون پرورش فکری سمنان

42 دانش آموز خراسان شمالی در دوره ابتدایی ازدواج کردند

مسئولان بهزیستی پای صحبت های شکارچی غیرمجاز نشستند/ بازدید از خانواده دو معلول ساروی

کاهش 10 درجه ای دما در تعدادی از استان ها

یکشنبه آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

تهرانی ها برای دریافت اسناد خسارات متفرقه بیمه سلامت، کجا بروند؟

ذرات معلق جو را بشناسید

هوای تهران امروز و فردا سالم است

کیفیت هوای تهران با شاخص 82 سالم است

بارش باران و کاهش دما در گیلان

آغاز طرح ایران مهارت در مدارس سیستان و بلوچستان

ذرات معلق جو را بشناسید

ذرات معلق جو را بشناسید

آسیب های اجتماعی زخمی کارا بر پیکر توسعه

ذرات معلق جو را بشناسید

استخدام کارشناس محیط زیست(کارشناسی یا ارشد محیط زیست یا HSE)

افزایش حجم بار ترافیک برای بعد از ظهر امروز

راهیان نور سفری معنوی از کلاس درس تا کلاس غیرت و مردانگی

چه نهادی در کاهش آلودگی هوا کوتاهی می کند؟

صوت/ همه باید اشتباهاتمان را بپذیریم

ذرات معلق جو را بشناسید

سودجویی در تعیین جنسیت فرزند

کلیسای استپانوس بنایی ماندگار از دوران صفویه

دانش آموزان لامرد در راه سرزمین نور

تصویب تسهیلات حمایتی مشمولان خدمت سربازی خارج از کشور

آغاز جشنواره تخفیف زمستانه با محوریت گردشگری در مشهد

مرحله اول اردوی راهیان نور دانش آموزان تهرانی 24 آذرماه پایان می یابد

مقادیر مختلف شاخص کیفیت هوا چه پیامی دارند؟

اجرای طرح تعالی مدیریت در 500 مدرسه البرز

تهرانی ها برای دریافت اسناد خسارات متفرقه بیمه سلامت، کجا بروند؟

محدودیت تردد در جاده های مازندران

وزش باد40 تا 60 کیلومتر برساعت در استان

نگرانی وزیر آموزش پرورش ازحجم زیاد تبلیغات برای کلاسهای کنکور

تردد نابینایان در خیابان ها ایمن نیست

تقویت انشاءنویسی و اعتماد به نفس نتیجه همپاشدن مادران روستای دوستدار کتاب با کودکان

18 هزار 554 هزار داوطلب کارت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر را دریافت کردند/ امروز؛ آخرین مهلت دریافت کارت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

سیاره زمین چقدر بزرگ است؟

تمرکز خیرین بر توسعه هنرستان ها در کشور

پروژه بزرگ کانون فرهنگی- تربیتی تربت جام کلید خورد

نمازخانه در ایستگاه مترو اولویت چندم است؟

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش تهران در گفت وگو با فارس: مرحله اول اردوی راهیان نور دانش آموزان تهرانی 24 آذرماه پایان می یابد

وضعیت جوی استان یزد

آغاز جشنواره تخفیف زمستانه با محوریت گردشگری از 10 تا 30 دی ماه در مشهد

هوای بارانی از امشب در مازندران

سودجویی در تعیین جنسیت فرزند

آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

جاده کندوان جمعه یکطرفه می شود

جرم و مجازات امری اجتماعی است

دانش آموزان تالشی چک گمشده را به صاحبش بازگرداندند

طرح انس با مسجد در مدارس اشتهارد به اجرا درآمد

تردد نابینایان در خیابان ها ایمن نیست

امشب آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر پیام نور است/ برگزاری کنکور صبح فردا

ساخت جاده های مواصلاتی از خواسته مردم بخش محروم بهمن است

برگزاری نخستین لیگ کسب و کار دانش آموزی کشور در مشهد

تکذیب خبر خوراندن سوزن به دانش آموز خوزستانی

پرس وجوی پیامکی، طرح دولت برای حذف فقر آموزشی

پنج واحد آموزشی در سیرجان به بهره برداری رسید

توقیف 1357 خودرو متخلف در طرح طاهر پلیس + فیلم

هوای مشهد سالم است

پایان هفته ای سرد و بارانی در گیلان

ضرورت نجات نفایسی چون کعبه زرتشت از خطر تخریب ناگهانی

ضرورت نجات نفایسی چون کعبه زرتشت از خطر تخریب ناگهانی