مطالب مرتبط:
چگونه واقعیات تلخ را به بیماران بگوییم؟
چگونه واقعیات تلخ را به بیماران بگوییم؟
چگونه واقعیات تلخ را به بیماران بگوییم؟
چگونه واقعیات تلخ را به بیماران بگوییم؟
حقایق تلخ را به بیماران بگوییم؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 04:302018-11-14پزشكي

چگونه واقعیات تلخ را به بیماران بگوییم؟ یکی از مهم ترین جنبه های ارتباط پزشک و بیمار، دادن اخبار ناخوشایند در مورد بیماری در زمان تشخیص، عود یا درمان بیماران است.

- همشهری آنلاین: یکی از مهم ترین جنبه های ارتباط پزشک و بیمار، دادن اخبار ناخوشایند در مورد بیماری در زمان تشخیص، عود یا درمان بیماران است.

پزشکان زیادی طی روزها و سال های کاری خود در این شرایط قرار می گیرند و باید خبری تلخ را به بیماران شان بگویند، واقعیاتی درباره بیماری و سلامت جسمی شان که نگرش و دیدگاه فرد بیمار را نسبت به آینده اش به طور جدی تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر گوهریسنا انزانی، روانشناس در گفت وگو با ایسنا، درباره دادن خبرهای بد توسط پزشک به بیمار، گفت: انتقال خبر بد رابطه پزشک و بیمار را تحت تاثیر قرار داده و بر رضایت بیمار از مراقبت های پزشکی، کیفیت زندگی، سازگاری روانی آنها با واقعیت، میزان تبعیت آنها از دستورات پزشکی و امیدواری بیماری اثر می گذارد.

این روانشناس با بیان اینکه شنیدن خبر بد می تواند بیماران را از نظر روانی آسیب پذیر کرده و واکنش های نامطلوبی در آنها ایجاد کند، افزود: خبر بد می تواند منجر به بروز مشکلات شدیدی چون وحشت، اضطراب، افسردگی"، عدم پیروی از دستورات پزشکی، اختلالات خلقی، مشکلات جسمانی، لرزش و تکان های روحی، ترس از مرگ، ترس از معلولیت و.

شود.

در واقع دریافت خبر بد برای فرد و خانواده از نظر جسمی و عاطفی تنش زاست و مانند شوک می ماند.

این خبر می تواند زندگی فرد بیمار را در ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی، معنوی تحت تاثیر قرار دهد.

معمولا بیماران پس از مواجهه با تشخیص بیماری شان، از مکانیسم روانی انکار استفاده می کنند که گاهی باعث می شود روند درمان با تاخیر قابل توجهی مواجه شود که این اتفاق پیامدهای جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر این اساس بیماران فکر می کنند با یک بیماری تخریب کننده مواجه شده اند و در موقعیتی سست و غیر قابل کنترل گیر کرده اند.

در این حالت ناامیدی و احساس درد شدت می گیرد و دچار وسواس فکری می شوند؛ به طوریکه بیمار دائما فکر می کند کنترلی بر زندگی خود ندارد و در افکار خود دچار خطای شناختی و فاجعه سازی شده، عینک بدبینی زده و هر لحظه منتظر واقعه وحشتناکی است.

در عین حال درباره هر فرد یا هر نوع درمانی به شدت بدبینانه فکر می کند.

انزانی با بیان اینکه خود پزشکانی هم که مجبور به انتقال خبر منفی به بیماران خود هستند، در شرایط استرس زای شدیدی قرار می گیرند، گفت: طبق پژوهش ها، 42 درصد پزشکان بعد از انتقال خبر منفی دچار استرس حاد می شوند؛ در واقع گفتن خبر بد توسط پزشک پردغدغه ترین تعامل ارتباطی است و اکثر پزشکان بیان حقایق را تنش آور می دانند و گاهی حتی برای جلوگیری از تنش ناشی از بیان حقیقت، مشکلات بیماران را به آن ها انتقال نمی دهند و ترجیح می دهند مساله پیش آمده را با نزدیکان وی مطرح کنند.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه طبق پژوهش ها، افراد زیادی تمایل دارند در مورد بیماری خود بدانند و تشخیص نهایی بیماری به آن ها گفته شود.

در متن نهایی منشور حقوق بیماران در ایران که در سال 1388 توسط وزارت بهداشت به مراکز تابعه ابلاغ شد، آمده است که اطلاعات باید به نحو مطلوب و به میزان کافی در اختیار فرد بیمار قرار گیرد و در این منشور محتوای اطلاعاتی که باید در اختیار بیمار قرار گیرد، شامل روش های تشخیصی، درمانی، نقاط قوت و ضعف هر روش، عوارض احتمالی آن، تشخیص بیماری، پیش آگاهی بیماری و عوارض آن و نیز کلیه اطلاعات تاثیرگذار در روند بیماری است.

انزانی با بیان اینکه بررسی سیر تاریخی حقوق بیمار نشان می دهد قوانین به سمت دفاع از حقوق بیماران، تکامل یافته است و هر بیماری حق دارد اطلاعات کامل درباره روند تشخیص، درمان و پیش آگاهی از بیماری خود را از پزشک متخصص خود دریافت کند، تاکید کرد: این حق بیمار است که بداند بیماری او چیست و باید این حق را محترم شمرد.

این حق به قدری مهم است که در سند لایحه حقوق بیمار مربوط به انجمن بیمارستان های ایالات متحده، تاکید شده است که باید اطلاعات کامل و قابل فهم به صورت معقول توسط کادر پزشکی به بیمار ارائه شود و پزشکان و کادر پزشکی نباید از گفتن اخبار ناگوار با این توجیه که بیمار نمی خواهد بداند یا چیزی نپرسیده، دفاع کنند.

بنابراین پزشکان باید اطلاعات لازم را درباره بیماری به فرد ارائه دهند.

البته مهم است که این وظیفه با کمترین عارضه برای بیمار و با فشار روانی کمتری انجام شود.

انزانی در بخش دیگری از صحبت هایش با استناد به آیات قرآن نیز گفت: در قرآن نیز خداوند متعال تاکید می کند که بعد از سختی، آسانی وجود دارد و بنابراین سختی ها را گشاینده آسانی ها می داند.

بر همین اساس بیان سختی ها و مشکلات باید با امید دادن و روحیه دادن همراه باشد.

هیچ وقت نباید از رحمت الهی ناامید شد.

تحمل مشکلات با توجه کردن به الطاف الهی، آسان خواهد شد.

از طرفی طبق دستورات دین، هر فردی صاحب اختیار است و حتی اگر مرگش نزدیک باشد، باید بداند تا برای بقیه دوران زندگی و کارهایش تصمیم گیری کند.

وی افزود: بنابراین پزشک متخصص باید بر مبنای اصل حقیقت گویی در پزشکی عمل کند.

طبق این اصل ارائه اطلاعات لازم به بیمار برای ایجاد توانایی جهت اخذ تصمیم آگاهانه راجع به مراقبت های پزشکی و سایر جنبه های پزشکی و آگاه کردن وی از وضعیتی که در آن به سر می برد، وظیفه پزشک متخصص است.

در مورد اصل حقیقت گویی دو گروه عمده وجود دارد؛ گروهی که بیان می کنند نباید در برخورد با بیماران صعب العلاج حقایق مربوط به بیماری بیان شوند و معتقدند با بیان نشدن حقایق از صدمات روحی – روانی فرد بیمار جلوگیری می شود و گروهی که معتقدند باید حقایق را بیان کرد چون بر مبنای اصول اخلاقی عمومی و اصل نفع رسانی باید حقایق بیان شود تا بیمار برای اخذ تصمیم آگاهانه مختار باشد.

بهترین راه کسب اطلاعات از پزشک متخصص است این روانشناس همچنین گفت: در بیماری های صعب العلاجی مانند سرطان ها که فرد مدت طولانی با آن درگیر است، کنجکاوی ذهن باعث می شود از طرق مختلف در پی کسب اطلاعات باشد.

حال ممکن است به دلیل عدم شناخت صحیح از نشانه ها، مطالب اشتباهی در مورد بیماری خود پیدا کند که این فرآیند صدمه جبران ناپذیری برای بیماران به همراه خواهد داشت.

پس بهترین راه کسب اطلاعات از پزشک متخصص است.

باید توجه کرد که پژوهش های زیادی حاکی از این است که پزشکان در زمینه انتقال اخبار منفی آگاهی کافی ندارند و آموزش های تخصصی در این حوزه را نمی بینند.

توانایی برقراری رابطه با بیماران صعب العلاج به عنوان یک مهارت در تسلط یافتن بر بیماری او، هنر اساسی پزشک است.

در دهه های اخیر تاکید زیادی بر نحوه برقراری ارتباط بین پزشک و بیمار جهت بیان تشخیص بیماری و انتخاب راه های درمان و پیش آگاهی بیماری شده است و اعتقاد بر این است که رابطه پزشک و بیمار نباید رابطه والد-فرزندی باشد.

در عین حال بیان پزشک باید با ظرافت های کلامی و غیر کلامی مناسبی و توام با همدلی باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مطالعات حاکی از این است که پزشکان نمی دانند چگونه بهتر است خبر منفی را منتقل کنند و می ترسند اگر در ارتباط اشتباه پیش آید، اثر منفی بر بیماران باقی گذارد و امید آن ها به شدت کاهش یابد، گفت: در واقع این مساله از موضوعات مهم مورد بحث و چالش برانگیز در محیط پزشکی است و انجام این کار امر مهم و پراهمیتی است.

بنابراین بهتر است پزشکان دستورالعمل هایی را آموخته باشند تا هم خودشان استرس و تنش کمتری را تجربه کنند و هم به جای صحبت با اطرافیان، با خود بیمار صحبت کنند و اطلاعات لازم را به او ارائه دهند.

انزانی اظهار کرد: مسلما در ایران نیز دستورالعمل های خاصی در زمینه نحوه بیان و افشاسازی بیماری وجود ندارد.

معمولا مراقبت های حمایتی و خصوصا مشاوره برای این بیماران انجام نمی شود.

در کشوری مانند ایران که خانواده محور است، گاهی خانواده ها در جریان بیماری یکی از اعضای خانواده قرار می گیرند و بدون گفتن این موضوع به خود بیمار، در مورد نحوه درمان تصمیم گیری می کنند.

بنابراین با توجه به مطالب بیان شده نیاز است پزشک متخصص، فرد بیمار را از شرایط بیماری مطلع کند و به نظر می رسد راهکارهای ساده ای هم بتواند در این مورد کمک کننده باشد.

روش های بیان واقعیات بیماری به بیماران انزانی با اشاره به روش های بیان واقعیات درباره بیماری به بیمار، گفت: بهتر است پزشک، بیمار و ترجیحا یکی از اقوام نزدیک در فضای امن، ساکت، بدون عوامل مزاحم و اگر امکان داشت در حضور مشاور متخصص در کنار هم قرار گیرند و بیمار دیگری در اتاق نباشد.

باید دقت کافی برای این امر مهم در نظر گرفته شود تا استرس زمانی بر شرایط گفت وگو اثر نگذارد.

بهتر است پزشک، نزدیک به بیمار نشسته و آب خوردن نیز در کنارشان باشد و از نشستن پشت میز خود خودداری کند.

وی ادامه داد: پزشک نیاز است مهارت های کلامی و غیر کلامی مناسب را بداند و بدون ترحم، با تماس چشمی متناسب با استفاده نمایی از دست ها، همراه با احترام با جملات بدون بار منفی با بیمار خود همدلی کند.

یعنی به بیمار نگوید که کاری از دست من برنمی آید.

از طرفی پزشک باید از دادن امید واهی یا دروغ گویی بپرهیزد.

در مرحله اول بهتر است اطلاعات خود بیمار بررسی شود تا پزشک بفهمد بیمار چقدر در مورد بیماری خودش اطلاعات کسب کرده و از چه منابعی کمک گرفته است.

سپس از بیمار بپرسد که آیا مایل است جزییات بیماری را بداند یا اینکه ترجیح می دهند اطلاعات کلی تری داشته باشند.

همچنین باید واژه هایی که بیان می شوند در سطح درک و فهم بیمار بوده و از بیان اصطلاحات پزشکی خودداری شود.

اطلاعات باید به صورت گام به گام و توام با همدلی بیان شود.

اگر پزشک امکان تماس نزدیک مانند دادن شماره تماس برای وقت های ضروری، با بیمار را داشته باشد، در این شرایط بسیار کمک کننده است.

این روانشناس در پایان برای کمک به بیماران توصیه کرد: به فرد بیمار کمک شود تا به گروه حمایتی بپیوندند، یعنی گروهی که افراد مشابه با خودش در آن گروه عضو هستند یا به سرعت با کمک پزشک به مشاور متخصص متصل شود؛ چراکه در این مرحله انکار بیماران شدت می گیرد و باید به کمک مشاور از انکار خارج شوند و به سرعت در مراحل درمان قرار گیرند.

هر لحظه غفلت گاهی جبران ناپذیر خواهد بود.

پزشک باید با صبوری به احساس و افکار بیمار خود گوش داده و اگر سوالاتی دارند، با آرامش و بدون دروغ گویی پاسخ دهد.

دادن اطلاعات مناسب و مطابق نیاز و درک بیمار به صورت مرحله به مرحله و توام با همدلی، به بیماران کمک می کند تا با اطلاعات بیشتر تصمیم مناسبی برای درمان خود بگیرند.


کلید واژه ها: بیمار - بیماران - پزشک - بیماری - دستورات پزشکی - درمان - پزشکان - انتقال - روانشناس - پزشکی - تشخیص - زندگی - مشکلات - شرایط - استرس - اخبار - اختلالات - منفی - خانواده - همشهری - مراقبت - همراه - آینده - احساس - انکار - میزان - واکنش - فاجعه - تخریب - رابطه

آخرین اخبار سرویس:
علل و علایم بروز سکته مغزی

برای داشتن قلبی سالم رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید

علل و علایم بروز سکته مغزی

یبوست را به سادگی با لواشک درمان کنید

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین - دولتی 92

همایش آزمایش همگانی ایدز در آستارا برگزار شد

همایش آزمایش همگانی ایدز در آستارا برگزار شد

علائمی که به آن اهمیت نمی دهید ولی نشانه سرطان است!

بهبود گردش خون با چای زعفران

تشخیص کلسترول بالا از روی چشم!

سردرد های یک طرفه را جدی بگیرید

آیا می دانستید ویتامین D این فواید را هم دارد؟

5 میوه را هر روز بخورید، تا چاق نشوید!

خطر مرگ در اپیلاسیون ناحیه تناسلی

لخته شدن خون در پا نشانه چه بیماری است؟

این مدل بستنی خوردن بیمارتان می کند

با این دمنوش زخم معده را برای همیشه درمان کنید

علت وجود خون در ادرار چیست؟

30 پزشک متخصص به کادر درمانی شمال خوزستان افزوده شد

30 پزشک متخصص به کادر درمانی شمال خوزستان افزوده شد

روشهایی برای آب کردن صورت

کالری این خوراکی ها تقریبا صفر است

نمایشگاه توسعه و سلامت رفاه اجتماعی در اصفهان

سلول های جدید برای تولید «نورو ویروس های انسانی» ایجاد می شوند

این نوع نور باع? - کاهش فشارخون می شود

چه غذایی برای شب یلدا تهیه کنیم؟+ تصاویر

بیماری های شایع کودکان در فصل پاییز و زمستان | مراقب روتا ویروس باشید؛ کشنده است

اهدا عضوی دیگر در استان قزوین

کارگاه ملی تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی در مشهد آغاز شد

آرامش اعصاب و اخلاق وامدار این نوع تغذیه است

راه های افزایش قد قبل و بعد از بلوغ

با 10 روش طبیعی و مؤثر برای درمان شکنندگی ناخن ها آشنا شوید

گشایش نمایشگاه خیریه شب یلدا در ارومیه

مراقبت از موها در فصل سرد زمستان

فواید درمانی یخ بر روی گردن

این رژیم غذایی جهت داشتن قلب سالم است

این کارها بعد از غذا خوردن اکیدا ممنوع است

مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش آموزان را ندارد

درصورت پریدن غذا در گلو چه باید کرد؟

چگونه کمبود خواب باعث افزایش وزن می شود؟

علل و علایم بروز سکته مغزی

فواید مصرف ماهی با استخوان

72 درصد تعهد اشتغالزایی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل محقق شد

یک حبه سیر در روز برای پرهیز از بیماری قلبی

استقرار اتوبوس سیار برای معاینه چشم کودکان در صدرا

برای درمان افسردگی با این میکروب بازی کنید!

سبز بودن سینه مرغ دلیل بر عفونت گوشت نیست

هدیه میلیاردی تاجر برای همسرش درحین طلاق

خواص آب جعفری / خواص آب جعفری برای پوست و مو / خواص آب جعفری برای دیابت

سبز بودن سینه مرغ دلیل بر عفونت گوشت نیست

راه های افزایش قد قبل و بعد از بلوغ

قدرت آتشفشان ها

چه کنیم که به مرض ابولا گرفتار نشویم؟

پارک آبی اُپارک هیجان انگیزترین پارک آبی تهران

مجید خراطها از بیماری مرموزی رنج می برد

استخدام کاردان یا کارشناس ایمنی و بهداشت حرفه ای در مشهد

مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش آموزان را ندارد

سمومی که سلامت بدن را گروگان می گیرند!

نقرس بیشتر درمردان شایع هست یا در خانم ها+ درمان

آرامش اعصاب و اخلاق وامدار تغذیه سالم است

علائم صورتتان نشان دهنده چیست؟

اهداء اعضای هجدهمین بیمار مرگ مغزی استان

مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش آموزان را ندارد

برای داشتن قلبی سالم رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید

اپلیکیشنی که خطر ابتلا به آسم را در کودکان تشخیص می دهد

نجات جان بیماران قلبی در طرح 247 اورژانس تهران

رژیم تخم مرغ برای کاهش وزن سریع و آسان

سرریزفاضلاب پس ازبارندگی عامل بروز بسیاری بیماری ها است

نکته بهداشتی: لخته شدن خون

مرکز بهداشت حتی اجازه صحبت درباره ایدز به دانش آموزان را ندارد

اعطای جایزه ایده یابی فناوری پزشکی به طرح میکروربات با الگوی حرکت باکتری

سرریزفاضلاب پس ازبارندگی عامل بروز بسیاری بیماری ها است

مطب این پزشک در روده شماست

برای داشتن قلبی سالم رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید

رژیم غذایی گام با سلامت شما چه می کند؟

سالم ترین پیشنهادها برای کاهش علائم آنفلوآنزای معده!

خانه مشارکت های مردمی در کرمانشاه راه اندازی می شود

ماجرای تولید پفک با ذرت های تراریخته دامی واقعیت دارد؟

82 درصد مرگ ها براثر بیماری های غیرواگیر است

صدای پسماندهای عفونی اراک به وزارت بهداشت هم رسید

اطمینان خاطر وزارت بهداشت از کیفیت تجهیزات پزشکی ایرانی

10 هزار نوزاد هر سال به علت نارسایی می میرند

گشایش نمایشگاه شب یلدای خیریه در ارومیه

بهره برداری از 15 طرح بهداشتی - درمانی در دهه فجر + مصاحبه

شناخت تغذیه مناسب برای تقویت حافظه

دلایل غیر منتظره حمله قلبی

دلایل غیر منتظره حمله قلبی

دلایل غیر منتظره حمله قلبی

آزمایش هایی که خانم ها باید حتما انجام دهند

فاصله گرفتن از زندگی به واسطه گرفتن سلفی

هوای آلوده افراد را فراموشکار و تنبل می کند

ساخت 52 مرکز درمانی تامین اجتماعی در کشور

برداشت میوه از گیاه کاکتوس در یزد

5 ماده غذایی برای بهبود کیفیت خون

چگونه لاغر شویم؟

تقویت رابطه زناشویی با یک روش ساده ولی عجیب!

کیست تخمدان با چه روش هایی درمان می شود؟

درمان جوش زیرپوستی با خمیر دندان

کاهش کلسترول با بدبوی پرخاصیت!

عکس/ بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد

چگونه واقعیات تلخ را به بیماران بگوییم؟

چگونه واقعیات تلخ را به بیماران بگوییم؟