مطالب مرتبط:
سیمای 18 بانک در چهار شاخص
بانک صادرات در شاخص ارزش بازار در صدر گروه بانکی ها قرار گرفت
آموزش خدمات بانکداری الکترونیک در شبکه سیمای بانک پاسارگاد
رسیدن ایران به رتبه 64 شاخص عملکرد لجستیکی بانک جهانی
آموزش خدمات بانکداری الکترونیک در شبکه سیمای بانک پاسارگاد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 02:452018-11-13اقتصادي

سیمای 18 بانک در چهار شاخص


بررسی صورت های مالی 18 بانک در چهار شاخص تصویر بازیگران بازار پول را نمایان ساخت.

این آمارها نشان می دهد برخی از بانک های خصوصی عملکرد مناسبی داشتند و با توجه به قطع نشدن ارتباط سوییفتی می توانند گزینه مناسبی برای ارتباط با شبکه بانکی فرامرزی باشند.

- در مقابل عملکرد برخی از بانک ها نیاز به کارگیری استانداردهای سلامت بانکی را ازسوی سیاست گذار پولی آشکار می سازد.

شعارسال: " بررسی وضعیت 18 بانک بورسی از چهار زاویه نشان می دهد که در شاخص های سودآوری برخی بانک های خصوصی وضعیت بهتری به نسبت بانک های دولتی و بانک های خصوصی شده دارند.

از حدود 36 بانک و موسسه مالی و اعتباری که بانک مرکزی آنها را به رسمیت می شناسد، صورت های مالی 19 بانک به دلیل بورسی بودن آنها روی سایت کدال منتشر می شود و اطلاعات مالی سایر بانک ها به دلیل بورسی نبودن در دسترس نیست.

علاوه بر این، در حال حاضر نماد 9بانک از 19 بانک در بازارهای بورس و فرابورس قابل معامله بوده و دو بانک رسالت و سرمایه در بازار پایه فعال هستند و 8 بانک بورسی دیگر به دلایل مختلف ممنوع المعامله هستند.

از سوی دیگر، اطلاعات صورت مالی بانک پاسارگاد برای سال های مالی 95 و 96 منتشر نشده است در نتیجه در محاسبات انجام شده اطلاعات 18 بانک مورد بررسی قرار گرفته است.

در این بررسی شاخص هایی مانند دارایی، نسبت حاشیه سودخالص، بازده کل دارایی ها و نسبت بازده حقوق صاحبان سهام به عنوان 4 شاخص مهم برای رتبه بندی بانک ها مورد استفاده قرار گرفته است.

بر این اساس در هر کدام از شاخص ها 3 بانک با بهترین وضعیت و 3 بانک با بدترین رتبه معرفی می شود.

داراترین بانک های بورسی یکی از شاخص های مهم در صورت مالی بانک ها، دارایی هایی است که هر بانک در ترازنامه خود اعلام می کند.

دارایی های هر بانک مجموع دارایی هایی مانند دارایی نقد، مطالبات از بانک مرکزی، مطالبات از سایر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، مطالبات از دولت، دارایی های مشهود، دارایی های نامشهود و.

است که در سمت راست ترازنامه اعلام می شود.

بررسی صورت های مالی 18 بانک بورسی کشور نشان می دهد که تا پایان سال مالی 96، بیشترین دارایی در میان این بانک ها به بانک ملت با حدود 9/ 221 هزار میلیارد تومان تعلق داشته است.

پس از آن بانک صادرات با دارایی 179 هزار میلیارد تومان و بانک تجارت با حدود 1/ 139 هزار میلیارد تومان به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به دست آورده اند.

کمترین دارایی نیز در میان بانک ها به بانک حکمت با حدود دارایی 5/ 4 هزار میلیارد تومان تعلق دارد.

پس از آن بانک خاورمیانه با دارایی در حدود 5/ 9 هزار میلیارد تومان و پست بانک با دارایی 8/ 9 هزار میلیارد تومان در رتبه های بعدی قرار دارند.

طبیعتا بانک هایی که بزرگ تر هستند حجم دارایی بیشتری دارند و این شاخص به تنهایی دلیلی برای برتری بانک نیست و در کنار آن باید به شاخص های سودآوری توجه کرد.

سودآوری بانک های خصوصی دومین شاخص مهم بررسی شده در این گزارش، نسبت حاشیه سود خالص است که از تقسیم سود خالص بر درآمد کل بانک به دست می آید.

در واقع این نسبت نشان می دهد که سود خالص چند درصد از درآمد کل بانک است.

در نتیجه هر چقدر این نسبت بزرگ تر باشد سودآوری و کارآیی بانک بیشتر خواهد بود.

به این ترتیب بررسی صورت مالی در دسترس بانک های کشور نشان می دهد بانک خاورمیانه با نسبت حاشیه سود خالص 2/ 44 درصد بهترین عملکرد را در این شاخص به دست آورده است.

پس از آن بانک انصار با نسبت 5/ 18 درصد جایگاه دوم و بانک کارآفرین با نسبت 4/ 13 درصد جایگاه سوم را به دست آورده اند.

در مقابل بانک های تجارت، صادرات و گردشگری بدترین عملکرد را در مورد نسبت حاشیه سود خالص کسب کرده اند.

در صورت مالی منتشر شده بانک تجارت، این بانک 4/ 6 هزار میلیارد تومان ضرر اعلام کرده که نسبت حاشیه سود خالص آن را به شدت منفی کرده است.

بانک صادرات و بانک گردشگری نیز در صورت مالی سال گذشته خود ضررده بوده اند.

در مورد این شاخص باید به این نکته توجه کرد که اگر صورت کسر که سود یا ضرر خالص را نشان می دهد و مخرج کسر نیز که درآمد کل را نشان می دهد، هر دو عددی منفی باشند حاصل تقسیم آنها عددی مثبت می شود که البته از لحاظ تحلیلی ارزشی ندارد چون این نسبت نشان می دهد که بانک نه تنها سودی کسب نکرده بلکه ضرر کرده و از سوی دیگر جمع درآمد های آن نیز منفی بوده است.

در این مورد دو بانک سرمایه و دی، بانک هایی هستند که علاوه بر اینکه در صورت مالی سال 96 خود ضررده بوده اند، یعنی جمع هزینه های آنها از درآمدهایشان بیشتر بوده و در نتیجه به جای سود ضرر ثبت کرده اند، جمع درآمدهای مشاع و غیر مشاع آنها نیز منفی بوده است که عمده دلیل منفی بودن درآمدهای آنها به دلیل سود علی الحسابی بوده که باید این بانک به حساب سپرده های سرمایه گذاری واریز کند.

بازدهی مثبت در 10 بانک سومین شاخص مهم در ارزیابی بانک ها نسبت بازده دارایی ها است که این نسبت به بررسی رابطه سود خالص و میزان دارایی ها می پردازد.

این نسبت بیان می کند که مدیریت به ازای هر یک ریال دارایی چند ریال سود خالص ایجاد کرده است.

در نتیجه هر قدر این نسبت بیشتر باشد، بیانگر این است که مدیریت بانک از دارایی ها استفاده بهینه تری داشته است.

از آنجا که مخرج این کسر یعنی دارایی های بانک منفی نمی شود، در نتیجه با توجه به علامت صورت آن یعنی سود خالص یا ضرر خالصی که بانک در طول یک سال مالی کسب کرده است، علامت بازده کل دارایی ها تعیین می شود؛ بنابراین این نسبت در بازه بین اعداد منفی، صفر و مثبت وجود دارد.

بررسی صورت های مالی 18 بانک که مدارک آنها در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران یا به اختصار کدال موجود بوده است، نشان می دهد که بانک خاورمیانه با نسبت بازده دارایی های معادل 6/ 2 درصد بهترین وضعیت را از نگاه این شاخص به خود اختصاص داده است.

پس از آن بانک انصار، با نسبت 8/ 0 درصد در جایگاه دوم، بانک کارآفرین و بانک سینا با نسبت 4/ 0 درصد جایگاه سوم را به دست آورده اند.

6 بانک حکمت، گردشگری، صادرات، تجارت، دی و سرمایه نیز به دلیل منفی بودن سود خالص، شاخص نسبت بازده دارایی آنها نیز منفی شده است.

پست بانک و شرکت اعتباری کوثر نیز بازدهی صفر کسب کرده اند.

بانک های منتخب برای سهامداری چهارمین نسبت مهم در بررسی صورت های مالی بانک ها، نسبت بازده حقوق صاحبان سهام است.

این نسبت بیانگر این مطلب است که بانک به ازای هر یک ریال حقوق صاحبان سهام چند درصد سود خالص کسب کرده است.

بنابراین در حالت کلی هرچقدر این نسبت بزرگ تر باشد، مدیریت بانک توانسته است سود بیشتری را به نسبت حقوق صاحبان سهام کسب کند و به ارزش ویژه بانک اضافه کند.

بررسی صورت مالی بانک ها نشان می دهد در پایان سال مالی 96، در میان 18 بانک بورسی، بانک قرض الحسنه رسالت با نسبت بازده حقوق صاحبان سهام 3/ 35 درصد بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داده است.

پس از آن بانک خاورمیانه با نسبت بازدهی 5/ 26 درصد قرار دارد.

بانک ایران زمین نیز با نسبت بازدهی 7/ 19 درصد جایگاه سوم را به دست آورده است.

در مقابل بانک صادرات، گردشگری و حکمت کمترین بازدهی را کسب کرده اند.

در این شاخص نیز نکته قابل توجه این است که اگر بانکی در صورت سود و زیان خود ضرر شناسایی کرده باشد و در مقابل حقوق صاحبان سهام نیز در ترازنامه منفی باشد این نسبت که از تقسیم سود یا ضرر خالص و حقوق صاحبان سهام به دست می آید عددی بزرگ و مثبتی خواهد بود که در تحلیل نمی توان این نسبت را لحاظ کرد؛ چرا که نشان می دهد نه تنها بانک سود ده نبوده است، بلکه سرمایه ای که صاحبان سهام در اختیار بانک قرار داده اند نیز به خوبی مدیریت نشده و در نتیجه عمدتا به دلیل افزایش ضرر انباشته این بانک ها برای صاحبان سهام عددی منفی لحاظ شده است.

به زبانی ساده تر، حقوق صاحبان سهام از مجموع سرمایه بانک و سهام خزانه، افزایش (کاهش) سرمایه در جریان، اندوخته قانونی و سود (زیان) انباشته و.

به دست می آید.

براین اساس سه بانک تجارت، دی و سرمایه بانک هایی هستند که علاوه بر اینکه در صورت مالی منتهی به سال مالی 96 ضررده بوده اند، حقوق صاحبان سهام آنها نیز عدد منفی بوده است.

در این بانک ها ضرر انباشته بالا دلیل منفی شدن حقوق صاحبان سهام بوده است.

وزیر اقتصاد در برنامه تلویزیونی شنبه شب اعلام کرد: اصلاح نظام بانکی از هفته پیش آغاز شده است.

دژپسند در مورد برنامه اصلاح نظام بانکی بیان کرد: این برنامه باید به گونه ای طراحی شود که مجریان با علاقه آن را اجرا کنند.

البته در میان مدیران بانک ها این علاقه وجود دارد و هر بانکی برنامه مشخصی دهد تا با پایش آن، برنامه اجرایی شود.

بررسی بانک های بورسی از نگاه چهار شاخص نشان می دهد که اگرچه بانک های کشور در حال حاضر فاصله معناداری با استانداردهای بین المللی دارند، اما در برخی شاخص ها برخی از بانک های خصوصی عملکرد مناسبی از خود نشان داده اند.

البته در مقابل، برخی بانک های خصوصی و خصوصی شده در سال مالی گذشته به خصوص در شاخص های سودآوری، وضعیت چندان مناسبی نداشته اند؛ بنابراین نیاز است برای اصلاح نظام بانکی محدودیت هایی برای بانک های نامناسب وضع کرد.

برخی از بانک هایی که عملکرد موفقی داشتند در حال حاضر به سوییفت متصل هستند که می توان از ظرفیت آنها در شرایط تحریم ها برای مراوده با بانک های خارجی نیز استفاده کرد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 21آبان 1397 ، کدخبر: 3462702: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: بانک - دارایی - مالی - میلیارد - بورس - بورسی - شاخص - اطلاعات - مطالبات - صورت - بانک مرکزی - بازار - بانک خاورمیانه - بانک های دولتی - بازارهای بورس - هایی - نشان - موسسات مالی - بانک صادرات - بانکی - منتشر - مرکزی - بانک تجارت - خاورمیانه - پاسارگاد - بازیگران - رتبه - بانک ملت - پست بانک - فرامرزی

آخرین اخبار سرویس:
رشد 10درصدی تولید لاستیک خودرو های سنگین/ سودجویان با احتکار قیمت را بالا بردند

نفت خانوارهای فاقد اشتراک گاز در استان بوشهر تامین می شود

حرکت لاک پشتی اصلاح الگوی کشت در اردبیل

کارگران شهرداری بروجرد خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند

بازار موبایل در کوچه بن بست

راه اندازی مرکز توانمندسازی اجتماعی و اقتصادی بهاباد در آینده ای نزدیک

اصلاح شبکه های آبرسانی روستایی در اولویت کاری

اختصاص اعتبار برای مرمت محوطه تاریخی جندی شاپور دزفول 

توسعه زیرساخت های شیلات در سلسله ضروری است

کارگران شهرداری بروجرد خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند

نفت خانوارهای فاقد اشتراک گاز در استان بوشهر تامین می شود

اجرای طرح تن-کیلومتر برای رانندگان کامیون

کارکرد چاه های یزد 2 هزار کیلووات ساعت کاهش می یابد

251 واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد احداث شد

قیمت خرید آپارتمان در غرب تهران + جدول

قیمت خودرو جک صفر کیلومتر در بازار

دلار سقوط کرد، ترمز گرانی اقلام اساسی کشیده نشد

سوپ لبو؛ پیش غذای شب یلدا

مبادلات بانکی ایران و چین هنوز در پیچ و خم مذاکرات

آخرین وضعیت بارش های ایران + جدول

پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال 98

چه مواردی قیمت خودرو را تعیین می کنند؟

مصباحی مقدم: کم‏‎درآمدها از مالیات معاف شوند

کمک مالی 830 میلیون دلاری عربستان به تونس

استخدام 5 رده شغلی در یک شرکت تولیدی صنعتی چوب و ام دی اف

استخدام دو نفر کارشناس کامپیوتر جهت یک شرکت در تهران

استخدام منشی خانم در شرکت مهندسی عمران تجارت تیوا

45 میلیارد دلار یارانه پنهان در جیب ثروتمندان پرمصرف

استخدام همکار خانم آشنا به برنامه های حسابداری در تبریز

تسهیلات بانکی به فعالان تولیدی و اقتصادی ارس ارائه می دهیم

استخدام رییس حوزه برای شرکت تولیدی آرپانوش شعبه اهواز

استخدام کارشناس فروش و بازاریاب تلفنی با حقوق ثابت در تهران

سرمایه های بخش خصوصی از منطقه آزاد انزلی سردرآوردند

پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال 98

آبادان کارخانه تورهای صیادی را به بهره برداری رساند

ورود ابزارهای جدید پوشش ریسک در بازار سرمایه

برآوردی از نیاز پتروشیمی ها به ارز وجود ندارد

بخش خبری 20,شنبه ,بیست وچهارم آذر مرکز قزوین+فیلم

استخدام فرکار جهت کار در ساندویچی در مشهد

اختصاص اعتبار به محوطه تاریخی جندی شاپور دزفول 

استخدام خیاط مبلمان راحتی جهت همکاری در مشهد

واکنش ها به خبر بازنشستگی مدیر عامل سنگ آهن مرکزی

استخدام لیسانس شیمی جهت متصدی آزمایشگاه در کارخانه روغن موتور

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه (صنایع غذایی / فست فود) در تهران

20 میلیارد ریال به بوم گردی کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت

افزایش 3 درصدی نزاع در هشت ماه سالجاری

1554 به صورت شبانه روزی پاسخگوی درخواست مشتریان است

پروژه های نیمه تمام دستگاه های اجرایی تامین اعتبار شود

موانع ارزان فروشی

توقیف کامیون حامل بار 7 میلیاردی قاچاق در محور سوادکوه

«قاچاق کتاب»؛ پولشویی جدید!

توسعه زیرساخت های شیلات در سلسله ضروری است

اجرای طرح های زیست محیطی بدون مشارکت بانوان به نتیجه نمی رسد

نمایشگاه کالا و اقلام اساسی در خرم آباد گشایش یافت

در راستای رفع موانع تولید بصورت دوره ای از واحد های تولیدی استان بازدید می شود

سخت پوست دریاچه ارومیه دیگر نفس نمی کشد!

پاسخ علی مطهری به روزنامه کیهان

قیمت انواع کارکرده خودرو پژو 206 صندوقدار در بازار + جدول

نرخ رسمی 39 ارز ثابت ماند

72 پروژه اقتصاد مقاومتی در بافت مراحل اجرایی را می گذارند

ثبات در بازار ارز بین بانکی+جدول قیمت

اختصاص 62 هزار میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی کشور در بودجه 98

سرعت رشد مسکن در آذرماه کم شد

شرط فروش اموال متروکه و قاچاق تا پایان سال

قیمت آجیل شب یلدا اعلام شد/ نرخ های فضای مجازی کاذب است

دو کلاهبردار خرید و فروش ارز در مهاباد گرفتار شدند

سهام آلومینیوم المهدی و دارایی های طرح هرمزال برای وصول مطالبات فروخته می شود

واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

استخدام نیرو جهت جابجایی و تحویل بار در جزیره کیش

شرط فروش اموال متروکه و قاچاق تا پایان سال

استخدام مهندس برق، الکترونیک و مخابرات - 25 آذر 97

استعفا در وزارت صنعت در اعتراض به 2 انتصاب جدید

قیمت قطعی آجیل شب یلدا اعلام شد

رشد 10درصدی تولید لاستیک خودروهای سنگین

دولت از خریداران سکه، طلا و ارز مالیات بگیرد

تسهیلات مسکن پاسخگوی 25 درصد از قیمت ملک است

دلار سقوط کرد، ترمز گرانی اقلام اساسی کشیده نشد!

اجرای آتش بس «الحدیده» از بامداد سه شنبه

72 پروژه اقتصاد مقاومتی در بافت مراحل اجرایی را می گذارند

حرکت لاک پشتی اصلاح الگوی کشت در اردبیل

گران قیمت ترین خودرو کلاسیک دنیا در خیابان های تهران

ارتباط دانشجویان با تولید حلقه مفقوده کارآفرینی در گناباد است

قیمت گذاری مرغ باید متناسب با هزینه های تمام شده باشد

20 میلیارد ریال به بوم گردی کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت

یارانه نقدی آذرماه دوشنبه شب واریز می شود

افزایش 3 درصدی نزاع در هشت ماه سالجاری

تبعات سهمیه بندی یا گران شدن بنزین

اصلاحیه بانک مرکزی عراق در خصوص استفاده از دلار در مبادلات مالی/ سفر وزیر نیرو و نفت به عراق

توزیع 570 تن سبوس در جویبار

حفظ خودکفایی به هر قیمتی

کدام کامیون ها مشمول طرح می شوند؟

حفاظت از منابع ملی نیازمند عزمی ملی

قیمت گذاری مرغ باید متناسب با هزینه های تمام شده باشد

دلار سقوط کرد، ترمز گرانی اقلام اساسی کشیده نشد!

حرکت لاک پشتی اصلاح الگوی کشت در اردبیل

اتحادیه قنادان تهران، نرخ عرضه شیرینی برای شب یلدا را اعلام کرد

بررسی دلایل عقب نشینی دلار

تولید خودرو 57 درصد کاهش یافت

ایجاد 270 هزار شغل با اعتبار 21 میلیاردی

نوبخت: لایحه بودجه 98 یکشنبه آینده به مجلس ارائه می شود

سیمای 18 بانک در چهار شاخص

سیمای 18 بانک در چهار شاخص