مطالب مرتبط:
کاهش عطش ذخایر آبی
نماینده مردم غرب گلستان در مجلس مطرح کرد کاهش ذخایر آبی دریای خزر به دلیل عدم تخصیص حق آبه زیست محیطی گرگانرود
کاهش ذخایر آبی دریای خزر به دلیل عدم تخصیص حق آبه زیست محیطی گرگانرود
شیروان درگیر کاهش شدید ذخایر آبی است
بحران کم آبی موجب کاهش 50 درصدی ذخایر آب افغانستان شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 02:352018-11-13اقتصادي

کاهش عطش ذخایر آبی


وضعیت بارش ها در بازه زمانی 50 روزه سال آبی جاری (98-97) از کاهش عطش ذخایر آبی حکایت دارد.

مطابق آمارهای جدید، ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر تا 20 آبان ماه بالغ بر 36 میلی متر ثبت شده است که نسبت به میانگین دوره های مشابه بلندمدت بیش از 71 درصد و نسبت به .

- وضعیت بارش ها در بازه زمانی 50 روزه سال آبی جاری (98-97) از کاهش عطش ذخایر آبی حکایت دارد.

مطابق آمارهای جدید، ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر تا 20 آبان ماه بالغ بر 36 میلی متر ثبت شده است که نسبت به میانگین دوره های مشابه بلندمدت بیش از 71 درصد و نسبت به سال آبی گذشته (که سالی خشک و کم بارش بود) بیش از 207 درصد افزایش را نشان می دهد.

با توجه به بهبود بارش ها با حجم بیش از 59 میلیارد مترمکعب در حوضه های 30گانه آبریز در مدت زمان مورد بررسی، مخازن سدهای کشور 38درصد پرآب شده است.

شعارسال: " آیا ایران به خط پایان خشکسالی های درازمدت رسیده است؟ ارزیابی آمار 50 روز نخست سال آبی جاری از رشد 207 درصدی بارش ها نسبت به مدت مشابه سال قبل و کاهش عطش ذخایر آبی حکایت دارد.

گرچه خشکسالی ها از کمبود بارش ها نشات می گیرند و با افزایش میزان ریزش ها رفع می شوند، اما خشکسالی های اقلیمی متناوب ایران در طول سال های گذشته باعث شده با ریزش های جوی اخیر 38درصد مخازن سدها پر آب شود.

خالی ماندن 62 درصد از حجم مخازن سدهای کشور این معادله که روزهای پرباران پاییز امسال خشکسالی های کشور را از پا درمی آورد را به چالش کشیده است.

به اعتقاد تحلیلگران، خشکسالی هیدرولوژیکی ایران که اکنون در پهنه کشور سایه افکنده است، ناشی از سال ها کمبود بارش و اضافه برداشت از منابع زیرزمینی آب است به گونه ای که در کنار خالی ماندن حجم بالایی از مخازن آبی سدها، در حال حاضر میزان منابع آبی زیرزمینی کشور با کسری 110 میلیارد مترمکعبی یعنی به اندازه کل میزان منابع آبی سالانه در دسترس کشور مواجه است.

پاییز امسال، میزان بارندگی ها در ایران امیدوارکننده پیش بینی شد.

سازمان هواشناسی اوایل مهرماه بود که در گزارشی سال آبی 98-97 را سالی نرمال از نظر بارش ها پیش بینی کرد.

بر همین اساس انتظار می رود در پاییز امسال در مجموع 62 میلی متر بارش به ثبت برسد که مطابق با آمارها ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر تا 20 آبان ماه، 36 میلی متر آن به ثبت رسیده است.

در این میان رشد 207 درصدی بارش های کشور در 50 روز نخست سال آبی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، این سوال را در ذهن متبادر می کند که آیا سال آبی پربارانی در پیش رو داریم و آیا به خط پایان خشکسالی های درازمدت ایران نزدیک شده ایم؟ کارشناسان آب معتقدند از آنجا که بارش های ایران از منظر زمانی هیچ گاه منظم نبوده و در هیچ سالی الگوی زمانی مشابهی با سال های قبل به ثبت نرسیده و همچنین نمودار رشد یا افول بارش ها هیچ گاه شیبی یکسان در طول سال نداشته است، پس نمی توان گفت پربارشی دوماه اول پاییز امسال، نشان از این دارد که در روزهای باقی مانده از پاییز هم، همین میزان رشد بارش را تجربه خواهیم کرد.

به اعتقاد آنها هنوز بسیار زود است که بتوان نتیجه گرفت سال آبی جاری سالی پربارش خواهد بود.

در این میان برخی تحلیلگران دیدگاه دیگری نسبت به نوع خشکسالی های ایران دارند.

به اعتقاد آنها گرچه ریشه خشکسالی ها از بارش ها نشات می گیرد و با افزایش حجم بارش ها ناپدید می شوند، اما خشکسالی های اقلیمی متناوب به نوعی از خشکسالی می انجامد که به آن خشکسالی هیدرولوژیکی می گویند.

این نوع از خشکسالی ها معمولا با تاخیر بیشتری نسبت به خشکسالی های هواشناسی، کشاورزی یا اقلیمی رخ می دهند و با تاخیر بیشتری نیز برطرف می شوند.

خشکسالی های ایران هم که از نوع هیدرولوژیکی است که ناشی از سال ها کمبود بارش ها و اضافه برداشت از منابع زیرزمینی آب است.

بنابراین مطابق بررسی ها اگر چندین سال مثل 50 روز ابتدایی سال آبی جاری، بارش های مطلوبی رخ دهد و در آنسو مانع اضافه برداشت ها در منابع زیرزمینی آب شویم، شاید بتوان گفت رفته رفته خشکسالی هیدرولوژیکی از کشور رخت برخواهد بست.

تصویر پاییزی سدها وضعیت مساعد بارندگی ها در 50 روز نخست سال آبی 98-97 این شائبه را به وجود آورده است که نفس های بحران آب در ایران به شماره افتاده است.

اما آیا این شائبه چقدر به واقعیت نزدیک است؟ براساس آمارهای منتشر شده در حال حاضر از مجموع حجم 50 میلیارد مترمکعبی مخازن سدهای کشور، 18 میلیارد و 940 میلیون مترمکعب آب ذخیره شده در پشت سدها وجود دارد که به این ترتیب می توان گفت 38 درصد حجم مخازن سدهای کشور پُر و 62 درصد حجم مخازن سدهای کشور خالی است.

سال گذشته در نیمه آبان ماه، حجم ذخایر سدهای کشور 21 میلیارد و 240 میلیون مترمکعب بود که مقایسه این رقم با میزان ذخایر آبی سال جاری، از کاهش 11 درصدی حجم ذخایر آب سدهای ایران حکایت دارد.

این در حالی است که با وجود بارش های قابل توجه آبان ماه و بارش های خوب مهرماه امسال، هنوز وضعیت ذخایر آب در سدهای کشور مطلوب نیست.

علت پایین بودن حجم ذخایر آب در سدهای کشور را می توان در تابستان گرم و خشک 97 جست وجو کرد که در پی کاهش شدید بارش ها در سال آبی گذشته، حجم ذخایر سدهای کشور را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

با این حال تابستان امسال هر چند سخت، اما سدهای کشور نقش خود را در تامین آب و حتی برق تولیدی از آب رهاسازی شده ایفا کردند.

به همین دلیل شروع پاییز امسال، تصویر سدهایی تقریبا خالی از آب ترسیم شد که حجم بارش های 59 میلیارد مترمکعبی 50 روز نخست سال آبی جاری توانسته سدهای تقریبا خالی کشور را 38درصد پُر کند.

وضعیت ماه اول پاییز با ثبت 36 میلی متر بارش در 50 روز نخست سال آبی جاری، میزان بارش های کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل که سالی کم بارش و خشکی به شمار می رفت، رشدی 207 درصدی ثبت شده است.

اما وضعیت بارندگی ماه اول پاییز امسال چگونه رقم خورده است؟ ارزیابی داده های شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می دهد ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر تا 30 مهر سال آبی 98-97 بالغ بر 2/ 10 میلی متر بوده است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت (5/ 7 میلی متر)، 36 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (6/ 8 میلی متر)، 6/ 18 درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین حجم بارش اول مهر تا 30 مهر امسال معادل 81/ 16 میلیارد مترمکعب بوده است.

اما کدام حوضه های آبریز در مهرماه تغییراتی را ثبت کرده اند؟ بارش تجمعی مهرماه در 6 حوضه آبریز اصلی نشان می دهد تمام حوضه ها رشد بارش ها را در این ماه تجربه کرده اند.

دریای خزر ، قره قوم ، خلیج فارس و دریای عمان ، فلات مرکزی ، دریاچه ارومیه و مرزی شرق به ترتیب بیشترین میزان بارندگی ها را در مهرماه امسال ثبت کرده اند.

اما این حوضه ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل چه تحولاتی را تجربه کرده اند؟ دریای خزر و دریاچه ارومیه دو حوضه اصلی هستند که در مقایسه با سال آبی گذشته در مدار نزولی بارندگی ها قرار گرفته اند.

این در حالی است که دو حوضه فلات مرکزی و قره قوم روند صعودی در رشد بارندگی ها را تجربه کرده اند.

در این میان دو حوضه خلیج فارس و دریای عمان و مرزی شرق در مقایسه با سال گذشته در میزان بارندگی ها تغییر محسوسی نداشته اند.

وضعیت بارندگی تجمعی حوضه های آبریز درجه 2 کشور از اول مهر تا روز 30 مهرماه امسال نیز با تغییراتی همراه بوده است.

براساس آمارهای منتشر شده حوضه های آبریز ارس ، تالش، مرداب انزلی ، سفیدرود بزرگ ، رودخانه های بین سفیدرود و هراز ، هزار و قره سو و قره سو و گرگان بیشترین افت بارندگی نسبت به سال آبی گذشته را تجربه کرده اند.

وضعیت 20 روزه آبان براساس آمارها ارتفاع کل ریزش های جوی از اول آبان تا 20 آبان سال جاری بالغ بر 8/ 25 میلی متر بوده است.

دریای خزر ، خلیج فارس و دریای عمان ، دریاچه ارومیه و قره قوم از میان 6 حوضه آبریز کشور، بیشترین افزایش بارندگی در این 20 روز را تجربه کرده اند.

در این میان حوضه آبریز قره قوم و مرزی شرق که از اول آبان تا 20 آبان سال آبی گذشته بارندگی را ثبت نکرده اند در مدت زمان مشابه امسال افزایش بارندگی داشته اند.

اما در این میان سه حوضه اصلی آبریز خلیج فارس و دریای عمان ، فلات مرکزی و قره قوم در مقایسه با سال آبی گذشته بیشترین رکورد بارندگی را ثبت کرده اند.

همچنین حوضه آبریز درجه دوم ارس تنها حوضه آبریزی بوده که در مدت زمان مورد بررس کاهش بارندگی ها نسبت به سال گذشته آبی را از سر گذرانده است.

در مجموع می توان گفت از مجموع 36 میلی متر بارش های ثبت شده در 50 روز نخست سال آبی جاری، 8/ 25 میلی متر سهم 20 روز گذشته از ماه آبان بوده که این میزان بارش، آبان ماه امسال را به ماهی پرباران تبدیل کرده است.

حال و هوای سدهای تهران اما مخازن سدهای تهران در چه وضعیتی قرار دارند؟ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در نشستی خبری آخرین وضعیت سدهای تهران را تشریح کرد.

وی از تجهیز کلان شهر تهران به مخازن اضطراری تامین آب شرب خبر داد و گفت: برای تهران، احداث 374 مخزن اضطراری تامین آب در برنامه قرار دارد تا بتوانیم در زمان بروز زلزله، تا سه روز آب شرب تهران را تامین کنیم.

محمدرضا بختیاری در ادامه اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری تا صبح روز گذشته (دوشنبه) بارش های استان تهران به 46 میلی متر رسیده که نسبت به بارش های 11 میلی متری مدت مشابه سال قبل در این استان، رشدی 300 درصدی را شاهد هستیم.

وی افزود: با وجود بارش های خوب پاییز امسال، حجم آب ذخیره شده در مخازن سدهای استان نسبت به سال قبل کاهش داشته به طوری که در روز بیستم آبان ماه امسال ذخایر سدهای استان 554 میلیون مترمکعب بوده اما در روز بیستم آبان ماه سال گذشته، این رقم 703 میلیون مترمکعب بود.

بختیاری میزان رشد پیش بینی شده مصرف آب شرب تهران در تابستان 98 نسبت به تابستان 97 را 7 تا 8 درصد اعلام کرد و گفت: برای سال آینده، بدترین سناریوها را برای تامین آب شرب تهران پیش بینی کرده ایم و فکر می کنم مشکلی برای تامین آب شرب نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران میزان هدررفت واقعی آب شرب در شبکه توزیع تهران را 10 درصد دانست و گفت: میزان آب بدون درآمد در استان تهران 9/ 22 درصد است که از این رقم 10 درصد هدررفت واقعی است.

وی ادامه داد: برای کاهش هر یک درصد هدررفت واقعی باید 400 میلیارد تومان هزینه کنیم و به ما تکلیف شده که میزان آب بدون درآمد تهران را تا سال 1410 به 15 درصد برسانیم که برای تحقق این کار نیاز به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار داریم.

بختیاری با بیان اینکه 65 درصد مشترکان آب در تهران زیر الگوی مصرف، مصرف آب دارند، اذعان داشت: 15 درصد مشترکان در حد نرمال و 20 درصد مشترکان بیش از حد نرمال مصرف آب دارند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 22آبان 1397 ، کدخبر: 3463126: donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: خشکسالی - بارش - درصد - کشور - ایران - میلی - میزان - ریزش - اول مهر - آمار - زیرزمینی - کاهش - پاییز - پیش بینی - سازمان هواشناسی - میلیارد - افزایش - بینی - هواشناسی - بارندگی - انتظار - برداشت - نشان

آخرین اخبار سرویس:
استرالیا جایگزین قطر به عنوان بزرگترین صادرکننده ال ان جی جهان شد

دولت توان افزایش یارانه ها را دارد

969 هزار تن برنج وارد شد/ کاهش 12 درصدی واردات

نسخه چهار اقتصاددان برای اصلاح نظام بانکی

‏آیا BISU هم مشمول ممنوعیت واردات خودرو می شود؟

عراق بازار اصلی کاشی و سرامیک ایران/ کاشی ما را ارزان می‎خرند

قیمت گوشت به کیلویی 70 هزار تومان رسید

آغاز فروش اقساطی جک s3 با تحویل 30 روزه

نقاط تاریک عملکرد صندوق توسعه ملی در حمایت از اقتصاد ایران

ساخت تجهیزات پزشکی توسط مراکز رشد دانشگاه آزاد

دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما

کارگران امسال چقدر عیدی می گیرند؟

تداوم افزایش واردات رسمی موبایل

گرانی مواد پروتیینی دلیل افزایش قیمت مرغ است

ارائه اظهارنامه مسافری در مناطق آزاد برای کنترل قاچاق

تدوین بسته جامع خودرو/ اصلاح قیمت خودرو با افزایش تولید

اروپانتوانست نقش آفرینی لازم راداشته باشد/ بایدبه خودمان تکیه کنیم

کاهش چشم گیر واردات قطعات خودرو با درصد ساخت داخل بالا

امکان لغو یا ویرایش اطلاعات درخواست صدور کارت سوخت المثنی فراهم شد

پیش‎بینی نفت 60 تا 70 دلاری در سال 2019

وعده نوبخت درباره افزایش حقوق بازنشستگان

سمند ال ایکس 3 میلیون تومان گران شد/قیمت خودرو در 19 آذر 97

با ممنوعیت واردات، چگونه پوشاک new collection عرضه می شود؟

جدیدترین وضعیت کیفی خودروهای داخلی

پیش بینی کاهش قیمت کالاهای غیراساسی طی 3 ماه آینده

خانواده ها چقدر هزینه بهداشت و درمان می کنند؟

دکتر ایرج حریرچی: از مهناز افشار شکایت نکردیم

مذاکره برای خرید هواپیمای ایرباس و امبرائر

الزام تمامی رانندگان تاکسی به دریافت پروانه هوشمند

پورابراهیمی: یکسان سازی نرخ ارز راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

اصلاح قیمت خودرو با افزایش تولید

پیش بینی کاهش قیمت کالاهای غیراساسی طی 3 ماه آینده

فروش هواپیماهای بدون سرنشین اسراییل به ویتنام

چشم ها را باید شست!

افزایش 20درصدی حقوق برخی از بازنشستگان در لایحه بودجه 98

طرح های فنی و مهارتی به بخش غیردولتی واگذار می شود

ارائه بسته های متنوع گردشگری توسط هتل داران رونق کسب و کار را به دنبال دارد

دهها پروژه کشاورزی درهرمزگان افتتاح می شود

بیش از 6 میلیارد ریال به طرح های اشتغالزایی فسا اختصاص یافت

کودکان افغان در بدترین شرایط زندگی

کاهش سطح زیرکشت، نجات بخش دریاچه ارومیه

اجرای طرح کارآموزی در ورامین آغاز شد

رییس اتحادیه قنادان تهران:جعبه را با نرخ شیرینی حساب می کنیم

کمتر از 5 درصد زباله خراسان جنوبی تفکیک می شود

خودرو «رولز رویس» عتیقه در تهران +عکس

آب مشهد تا 20 سال آینده قابل شرب نخواهد بود

تامین آب آشامیدنی بندرعباس از سد های شمیل و نیان

افزایش حقوق کارکنان بازهم پلکانی است

قیمت محصولات لبنی،کاهش یا افزایش؟

وزیر صنعت: قیمت خودرو در بازار کاهش می یابد

دختران مجرد، مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

اعلام حداقل مبلغ عیدی کارگران

قیمت پیکان وانت در بازار + جدول

جزییات نحوه ثبت نام رانندگان تاکسی برای دریافت لاستیک

روسیه آماده قطع ویزا و مسترکارت در آستانه تحریم های جدید

500 هزار واحد مسکن مهر باقیمانده تکمیل می شود

2 کانون بیابانی بحرانی در اصفهان وجود دارد

پیگیر ردیف اعتباری حفاظت و اصلاح خاک هستیم

20 دوربرگردان گلستان تعریض می شود

آلودگی خاک کشاورزی مازندران نزدیک به مرز بحران

تصویب 2700 فقره تسهیلات اشتغالزایی بنیاد مستضعفان

دروغی به نام ارزانی| تصمیمات شیری به نام مردم به کام کارخانه ها| چرا با زندگی مردم بازی می‎شود؟

آلودگی خاک کشاورزی مازندران نزدیک به مرز بحران

20 دوربرگردان گلستان تعریض می شود

2 کانون بیابانی بحرانی در اصفهان وجود دارد

شرایط جدید افتتاح حساب برای افراد زیر 18 سال

کارگران امسال چقدر عیدی می گیرند؟

آخرین وضعیت بارش های ایران

ماجرای توزیع گوشت منجمد با کارت ملی!

درخواست بهزیستی برای نظارت بر «فشافویه»

قیمت ارز های دولتی امروز 19 آذر 97

جدیدترین وضعیت کیفی خودروهای داخلی

آخرین قیمت خودرو امروز 19 آذر 97 +جدول

امروز قیمت خرید دلار در بانک‎ها چقدر بود؟

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون را پیگیری می کنم

پیش بینی کاهش قیمت کالاهای غیراساسی طی 3 ماه آینده

قیمت خودرو اصلاح شد

استخدام شرکت پخش محصولات لبنی دامداران / مشهد

مذاکره برای اتصال قوه قضاییه و وزارت اقتصاد به سامانه های دولت الکترونیکی

گذری بر حوزه اقتصاد کشور/دارو از اصلی ترین کالا ها است و نباید چند برابر قیمت عرضه شود

استخدام کارشناس مهندسی صنایع،کارشناس مهندسی صنایع غذایی-البرز

نوزدهمین «نمایشگاه دستاورد های پژوهش، فناوری و فن بازار» دی ماه برگزار می شود

رشد اشتغال بخش سنتی با عرضه زعفران در بورس کالا

افزایش تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی در بندر امام خمینی 

پیشرفت 90 درصدی طرح پتروشیمی مسجدسلیمان + فیلم

حقوق برخی از بازنشستگان در لایحه بودجه 98 بیش از 20 درصد افزایش می یابد

875 هزار نفر کارت بانکی خود را جایگزین کارت سوخت کردند

دو هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شد

استخدام نیروی آقا جهت نصب و راه اندازی در کارگاه تولیدی- اهواز

استخدام مدیر تولید و کنترل کیفیت،خیاط و برشکار،کارگر ساده

پایان امسال، فرصت معافیت مشمولان غایب

افزایش سه درصدی تخلیه و بارگیری کالای غیرنفتی در بندر امام خمینی 

پیشرفت 90 درصدی طرح پتروشیمی مسجدسلیمان 

بررسی گرانی گوشت قرمز در بازار همدان

استخدام کارشناس خرید آقا در شرکت فولاداکسین اتحاد در تهران

وزیر صنعت : قیمت خودرو درچند روز گذشته اصلاح شد

طرح های فنی و مهارتی به بخش غیردولتی واگذار می شود

875 هزار نفر کارت بانکی خود را جایگزین کارت سوخت کردند

با کیفیت ترین و بی کیفیت ترین خودروهای تولید شده در کشور در آبان 97 کدام بودند؟

کدام استان پیشتاز تورم است؟

کاهش عطش ذخایر آبی

کاهش عطش ذخایر آبی