مطالب مرتبط:
راهکار مقابله با قاچاق سوخت فعال کردن کارت هوشمند است
عمده قاچاق از مبادی رسمی صورت می گیرد/ افزایش 40 درصدی جرائم در فضای مجازی
یارانه انرژی و نوسان ارزی دو اهرم رونق قاچاق سوخت/ اصلاح قیمت، راهکار مقابله با قاچاق سوخت/ ضرورت مدیریت عرضه فراورده های نفتی
کارت سوخت؛ ابزار مقابله با قاچاق و مصرف بی رویه بنزین
وزیر کشور در جلسه ستاد مقابله با قاچاق سوخت اعلام کرد تشکیل کمیته ای ویژه برای مقابله با قاچاق و کنترل فرآورده های سوختی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 02:352018-11-13اقتصادي

تشدید مقابله با قاچاق سوخت از مبادی رسمی


آمار دقیق و رسمی از میزان قاچاق سوخت وجود ندارد، اما براساس آخرین برآوردی که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده، حجم قاچاق سوخت و فرآورده های نفتی در بهار امسال به یک میلیارد لیتر رسید و احتمالا این روند در تابستان و پاییز هم ادامه داشته است.

- شعارسال:" تفاوت فاحش قیمت سوخت اعم از بنزین و گازوییل در ایران با کشورهای همسایه موجب تشدید قاچاق سوخت و فرآورده های نفتی شده است.

روزانه تا 20میلیون لیتر گازوییل و 15تا 20میلیون لیتر بنزین از مرزهای زمینی و آبی به صورت قاچاق خارج می شود.

مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اذعان به روند روبه رشد قاچاق سوخت به رغم پیگیری های همشهری از گفت وگو در این زمینه خودداری کرده اند.

از سوی دیگر مسئولان ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم ضمن پذیرش افزایش میزان قاچاق سوخت می گویند در این زمینه آمار دقیقی وجود ندارد.

عبدالله هندیانی، معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت وگو با همشهری برخی شیوه ها و آخرین برآوردها در مورد میزان قاچاق انواع سوخت و فرآورده های نفتی را تشریح می کند.

آمارهای متفاوتی از میزان قاچاق سوخت اعلام می شود؛ تازه ترین آمارها چیست؟ آمار دقیق و رسمی از میزان قاچاق سوخت وجود ندارد، اما براساس آخرین برآوردی که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده، حجم قاچاق سوخت و فرآورده های نفتی در بهار امسال به یک میلیارد لیتر رسید و احتمالا این روند در تابستان و پاییز هم ادامه داشته است.

برای مقابله با این پدیده اقدام تازه ای انجام شده است؟ ستاد برای مقابله با قاچاق مواد سوختی و فرآورده ها و مشتقات نفتی از طریق روش های تجزیه و ترکیب در حال بازنگری دستورالعمل قبلی مربوط به حوزه صادرات فرآورده های نفتی با توجه به شرایط روز است؛ همچنین کدهای مرتبط با این فرآورده ها در حال بازبینی است تا تعداد این کدها محدودتر و امکان نظارت بر صادرات این فرآورده ها بیشتر شود.

از سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و وزارت نفت نیزخواسته ایم تا کارگروه مقابله با قاچاق این فرآورده ها را تقویت کنند.

هدفتان از اینگونه اقدامات چیست؟ با انجام این اقدامات تلاش می کنیم تا صادرات فرآورده ها و مشتقات نفتی را از مسیر درست بهبود بخشیم.

با انجام این کار می خواهیم اگر مشکلاتی برای برخی شرکت ها در فرایند آنالیز فرآورده های نفتی صادراتی به وجود آمده و اگر پرونده ای مرتبط با آن تشکیل شده، سریع تر رسیدگی شود.

اما هنوز هم قاچاق فرآورده های نفتی به شیوه تجزیه و ترکیب یکی از روش های عمده قاچاق سوخت است، علت چیست؟ باید توجه کرد صادرکنندگان، فرآورده های نفتی را به صورت قانونی و از مبادی رسمی با نظارت گمرک، صادر می کنند.

اینگونه نیست که بتوانیم همه آنچه را که در قالب فرآورده های نفتی صادر می شود، قاچاق تلقی کنیم اما ممکن است در برخی شرکت های صادرکننده فرآورده های نفتی میزان تشابه آنالیزی که از طریق آزمایش این فرآورده ها به دست می آید با مواد نفتی مانند گازوییل بسیار بالا باشد؛ در اینگونه موارد پرونده تخلف تشکیل می شود.

باید این میزان مشابهت حداقلی باشد.

در واقع این شرکت ها به روش های مختلف مانند تقطیری، خاک رنگ بری، استحصال از روغن و.

هیدروکربور صادر می کنند و بعد از نمونه برداری و آزمایش که نتایج آن در سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ارائه می شود، درصورتی که میزان مشابهت این فرآورده ها از حد مجاز بالاتر باشد، صادرات این فرآورده ها غیرمجاز تلقی شده، حق انجام این کار را ندارند و براساس قوانین برای آنها پرونده تعزیراتی تشکیل می شود و باید پاسخگو باشند که علت این تشابه بالا چیست.

برخی، اخبار و آمارهای اعلام شده از افزایش قاچاق سوخت را مقدمه ای برای سهمیه بندی و افزایش قیمت ها تلقی می کنند، نظر شما چیست؟ اینگونه نیست و رشد قاچاق سوخت ارتباطی با قیمت یا سهمیه بندی ندارد، وقتی اعلام می کنیم که میزان قاچاق سوخت افزایش یافته با توجه به فاکتورهایی مانند مقدار تولید، مصرف و میزان و قیمت خرید این فرآورده ها در کشورهای همسایه است که با توجه به افزایش قیمت های فوب جهانی و مابه التفاوت ارزش ریالی نرخ انواع سوخت، افزایش یافته است.

مگر بین قیمت سوخت در داخل و خارج ایران چقدر تفاوت وجود دارد؟ متوسط قیمت جهانی هر لیتر گازوییل بین 50 تا 60سنت است که با درنظر گرفتن قیمت 300تومانی گازوییل و هزار تومانی بنزین درایران و محاسبه آن با احتساب نرخ پایه دلار متوجه می شویم که این اختلاف قیمت به شدت موجب افزایش قاچاق انواع سوخت از ایران شده است.

بر این اساس تشدید اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با قاچاق سوخت را در نشست های مشترک با وزیران نفت و کشور و معاون رییس جمهوری مطرح کردیم و به سمتی حرکت می کنیم که از قاچاق سوخت پیشگیری شود در واقع این اقدامات ستاد هیچ کدام به گونه ای نیست که بخواهد در افزایش قیمت یا سهمیه بندی انواع سوخت و فرآورده های نفتی در کشور تأثیر گذار باشد.

اگر قرار است چنین تصمیماتی گرفته شود نیز این سیاستگذاری در بخش حاکمیتی صورت می گیرد.

پس تنها راه، افزایش قیمت است؟ تفاوت قیمت سوخت در ایران و کشورهای همسایه انگیزه اصلی قاچاق سوخت است؛ به نحوی که اکنون هر لیتر گازوییل در داخل افغانستان به نرخ هر لیتر 7هزار تومان و سر مرز ایران با قیمت 5 تا 6هزار تومان فروخته می شود که این قیمت ها نشان دهنده جذابیت قاچاق سوخت و کسب درآمد از این محل است.

اگر خواستار مقابله با قاچاق سوخت باشیم باید بپذیریم که افزایش قیمت یکی از راه هاست اما تنها راه حل نیست و باید راه های مختلفی را در قالب یک بسته و به شکل توأم اجرایی کنیم.

با توجه به بررسی های ستاد، روش ها و میزان قاچاق سوخت چه تغییراتی نسبت به گذشته داشته و این پیشگیری ها تا چه حد مؤثر بوده است؟ برای پیشگیری از قاچاق سوخت در استان سیستان و بلوچستان اقداماتی در جهت افزایش قابلیت کنترل و نظارت گلوگاه ها و ایجاد سامانه های در اختیار صورت گرفته است، اما برخی اقدامات سطحی بالاتر از اقدامات استانی دارد.

به طور نمونه تا کنون بیش از 140هزار کارت سوخت باطل شده و اینکه کارت سوخت از سایر نقاط کشور برای سوختگیری به این استان ارسال می شود ازجمله مواردی است که برخورد با آن نیازمند برنامه ریزی در سطح کشور و مصوباتی است که در جلسات مشترک اتخاذ و بر اجرای آن تأکید شده است.

از نظر شیوه های قاچاق سوخت نیز، قاچاقچیان به دلیل صرفه اقتصادی بالای انجام این کار روش های متنوعی را دنبال می کنند.

باید سیستم های بارنامه برخط فعال و امکان تشخیص مبدأ و مقصد بارگیری های انواع سوخت فراهم شود، فرایندهای اتصال سامانه ای اجرایی شده و با نصب ایکس ری از جاسازی انواع سوخت جلوگیری شود.

این دستگاه ها به تعداد کافی در دسترس هستند؟ رایزنی برای تأمین دستگاه های ایکس ری در گلوگاه ها صورت گرفته اما تا کنون این دستگاه ها در داخل ساخته نمی شده و امسال وزارت دفاع نخستین پرتال را به ما تحویل داده و قرار است تا پایان سال چند دستگاه ساخت داخل دیگر را نیز تکمیل و تأمین کنند.

افزایش حجم و تنوع شیوه های قاچاق سوخت معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق: نمی توان به طور مشخص اعلام کرد با توجه به میزان قاچاق، سهم کدام یک از روش های انتقال با لوله، دبه و بشکه، کشتی، لنج و.

بیش از سایر روش ها بوده، همه این روش های قاچاق در قالب بسته ای اتخاذ می شود که خروجی آن رشد قاچاق سوخت از کشور بوده است.

اما آنچه مسلم است به محض افزایش میزان قاچاق سوخت تعداد ابزارها و روش های مورد استفاده برای قاچاق نیز بیشتر می شود.

این روش ها در مناطق مختلف و حوضه های دریایی و خشکی متفاوت است اما قاچاق سوخت با همه روش ها صورت می گیرد و نمی توان به یک روش خاص اولویت داد.

بالاخره این میزان سوخت باید در یک محلی از مخازن زیرزمینی در خشکی گرفته تا کشتی ها و لنج های مستقر در آب ها دپو ، جمع آوری و سپس قاچاق شود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار: 22آبان 1397 ، کدخبر: 37336: www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا - قاچاق - قاچاق کالا و ارز - مبارزه با قاچاق - نفتی - میزان - صادرات - مبارزه - آمار - مرکزی - سازمان ملی استاندارد - تابستان - مسئولان - میلیارد - گازوییل - کشورهای همسایه - همشهری - تفاوت - وزارت - بنزین - ایران - پاییز - استاندارد - پیشگیری - عبدالله - افزایش - ترکیب - انواع - شرایط - پدیده

آخرین اخبار سرویس:
15 روستای سردشت تا پیش از دهه فجر به شبکه گاز متصل می شود

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

جریمه شدن یک قنادی به دلیل ارزان فروشی

نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس در گفتگو با فارس: جزییات آخرین وضعیت نمادهای «وپاسار»،«های وب» و «آکنتور»/ 3 پیشنهاد برای تجدید ارزیابی در بودجه 98

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

گزارش تصویری بازدید سفیر اندونزی از ظرفیت های آبادان و خرمشهر

آغاز خرید تضمینی گندم از 4ماه آینده

وعده ارزانی 20 درصدی با FATF؛ پس از گرانی 200 درصدی با برجام

خط کشتیرانی بوشهر - قطر راه اندازی می شود

جدول نرخ سکه و ارز در 1397/9/19

قیمت خودروهای داخلی 1397/9/19

فارس گزارش می دهد طرح حمایت از تولید، تضییع حقوق کسب وکارها یا تامین بودجه تامین اجتماعی؟

وزیر صنعت: مقرر است خودروسازان در هر بار عرضه قیمت را 5 % پایین تر از قیمت های قبلی ارائه کنند

اسحاق جهانگیری در آغوش خاله خود در زادگاهش/عکس

عامل برون زا سبب نوسانات ارزی در اقتصاد کشورمان شد

وزیر نیرو: از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم

قیمت امروز برخی خودروهای تولید داخل+ جدول

وزیر صنعت: قیمت خودرو اصلاح شد

سخنان روحانی؛ چراغ سبز به افزایش قیمت بنزین

قیمت جهانی نفت از مرز 62 دلار گذشت

تصاویر جاسوسی نسل جدید آئودی A3 به اینترنت راه پیدا کرد

گزارش ویدئویی فارس کانال تلگرامی که جیب مردم را خالی کرد

33 درصد صید کشور در هرمزگان انجام می شود

مصوبه بخشودگی وام های کشاورزان به زودی عملیاتی می شود

صادقی: دولت هزینه های خرجِ و بَرج خود را کم کند/ جعفرزاده: دولت بهای ارزانی حامل های انرژی را بدون اجازه از جیب ملت برداشت می کند!

نحوه توزیع گاز مایع در سیستان و بلوچستان ارتباطی با شرکت ملی گاز ایران ندارد

احتمال ادامه روند افزایشی نرخ بهره فدرال رزرو/ روند صعودی قیمت طلای جهانی ادامه می یابد؟

شبکه توزیع گوشت های فاسد در کرمانشاه منهدم شد

لایحه پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد

50 تن فرآورده خام دامی در مهاباد معدوم شد

33 درصد صید کشور در هرمزگان انجام می شود

پولدارهای خانه نشین| درآمد هنگفت 147000 نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

وزیر صنعت، گرانی خودرو را تایید کرد

قیمت شیر و لبنیات خراسان شمالی؛ زیر ذره بین

اقتصاد روستایی خراسان شمالی در چالش بی برنامگی؛ آیا سند توسعه از راه می رسد؟

مدیران پروازی آفت پتروشیمی ایلام هستند

کاروانسرای «قلمدانی» و «یعقوب یاری» مرمت و بهسازی می شود

طرح تامین آب شرب بندرعباس از سدهای شمیل و نیان امروز افتتاح می شود

مساحت دریاچه ارومیه 193 کیلومتر افزایش یافت

سمنان»، استان برتر در رشد اعتبارات هزینه ای و سرانه بودجه

ساماندهی دستفروشان به شواری تامین واگذار شود

تاخیر در اجرای تعهدات پتروشیمی برای مردم پذیرفتنی نیست

ورود دلار به دامنه 10 هزار تومان + جدول

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

جزییات ابلاغیه ارزی گمرک

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 20آذر

کاهش قیمت مسکن تا پایان سال 97

لزوم افزایش رقابت پذیری در صنعت پتروشیمی

2 مصدوم در ریزش سقف مدرسه ای در خوزستان

از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم/ آهنگ توسعه کشور تحت هیچ شرایطی کند نشده است

50 تن فرآورده خام دامی در مهاباد معدوم شد

33 درصد صید کشور در هرمزگان انجام می شود

40 طرح سرمایه گذاری گردشگری در آذربایجان غربی اجرا می شود

آمار طلاق در سردشت 18 درصد کاهش یافت

آزادی یک فرمانده داعشی در ازای 100 هزار دلار

عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد

33 درصد صید کشور در هرمزگان انجام می شود

تولیدکنندگان را خودتحریمی بیشتر از تحریم ها زمین گیر می کند

افزایش 20 درصدی حقوق بازنشستگان در بودجه 98

شریعتمداری: تعاونی مرزنشینان را دوباره احیاء می کنیم

انتقام برای هوآوی، فروش آی فون در چین ممنوع شد

کارکنان شرکت نفت گچساران در مسابقات سراسری قرآن درخشیدند

40 طرح سرمایه گذاری گردشگری در آذربایجان غربی اجرا می شود

با مهم ترین تغییرات در اصلاحیه قانون چک آشنا شوید

آمار طلاق در سردشت 18 درصد کاهش یافت

وزیر کار: تعاونی مرزنشینان را دوباره احیاء می کنیم/ تعداد کمی از تعاونی های مسکن موفق نبوده اند

تاکید بر لزوم راه اندازی نهضت ساخت داخل

کشف میدان نفت و گاز غیر متعارف در آمریکا

تعاونی مرزنشینان را دوباره احیاء می کنیم /مردمی کردن اقتصاد به وسیله تعاونی هاست

شریعتمداری: تعاونی مرزنشینان را دوباره احیاء می کنیم

قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه

ماجرای پولدار های خانه نشین

محدودیت تراکنش های بانکی و کسب و کار مردم

«آقای رییس جمهور شوخی می کنند!» واکنش مردم به ادعای ارزانی پس از برجام

تولیدکنندگان را خودتحریمی بیشتر از تحریم ها زمین گیر می کند

خیال برانکو بالاخره راحت شد؟

تکذیب انفجار در خط لوله گاز عسلویه

کاهش قیمت کالا ها طی 3 ماه آینده

مطالبات شهرداری تهران از دولت: 2700 میلیارد

تکذیب انفجار در خط لوله گاز عسلویه

ماجرای جریمه شدن یک قنادی به دلیل ارزان فروشی!

15 میلیون تهرانی یارانه می گیرند

طلا رکورد 5 ماهه خود را ارتقا داد

عرضه خودرو با قیمت نزدیک به حاشیه بازار استمرار می یابد

چرا قیمت دلار پایین آمد اما قیمت کالاها نه؟

طرح نظارتی ویژه شب یلدا در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

قیمت طلا و سکه در بازار امروز دوشنبه 19 آذر ماه 97

بازدید از روند اجرای طرح های بیولوژیکی کردستان

شریعتمداری: تعاونی مرزنشینان را دوباره احیاء می کنیم/ تعداد کمی از تعاونی های مسکن موفق نبوده اند

طرح نظارتی ویژه شب یلدا در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

مداد رنگی سه ونیم میلیون تومانی!+عکس

کشف 45 میلیارد بشکه نفت در آمریکا

چه کسانی نمی گذارند قیمت خودرو پایین بیاید؟

اسحاق جهانگیری در آغوش خاله اش در زادگاهش +عکس

طرح نظارتی ویژه شب یلدا در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

ایران 8 میلیون تن ذخیره گندم دارد

پل صراط سیاستمداران

چشم انداز طبس تبدیل به پایتخت صنعت ذغالسنگ است

تشدید مقابله با قاچاق سوخت از مبادی رسمی

تشدید مقابله با قاچاق سوخت از مبادی رسمی