مطالب مرتبط:
روزهای ناخوش مدارس
روزهای ناخوش برای ترامپ فرا رسید
حال ناخوش این روزهای دماوند
روزهای ناخوش جهان
حال ناخوش این روزهای دماوند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 23 آبان 1397 ساعت 02:352018-11-13سياسي

روزهای ناخوش علم


همزمان با آغاز هفته ترویج علم در کشور، کارشناسان علمی کشور از مشکلاتی می گویند که مانع همه گیر شدن دانش در میان عامه مردم شده است.

- شعارسال: "آغاز هفته ترویج علم بهانه ای شده برای پرداختن به این پرسش که ما نسبت به جهان علم در کجا ایستاده ایم؟ آیا در طول حدود یک دهه گذشته که عبارت ترویج علم به مرور به عنوان یک استاندارد در میان ایرانیان راهش را باز کرد، به اندازه ای که انتظار می رفت، موفق ظاهر شد یا نه؟ کارشناسان چندان دراین باره خوش بین به نظر نمی رسند.

محکم نبودن جای ترویج علم و درهم آمیختن آن با مفاهیم مشابه، در کنار توجه نکردن بخش های دولتی و استادان دانشگاهی یا حتی پژوهشگران دولتی به این پدیده باعث شده تعداد کسانی که دانش های پیچیده را به زبان ساده برای مردم عادی توضیح می دهند، چندان زیاد نباشد.

در این گزارش، تعدادی از چهره های علمی کشور از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد ، گفته اند و راه حل هایی را که در بقیه نقاط جهان نتایج موفقیت آمیزی دارد نیز بازگو کرده اند.

از خودمان عقب افتادیم احمد دالکی/ مروج نجوم با اینکه ترویج دانش ستاره شناسی در کشور ما سابقه چندهزارساله داشته اما اکنون به هیچ عنوان شرایط گذشته را ندارد.

ما زمانی در کشورمان رصدخانه مراغه را داشتیم که یکی از پیشرفته ترین رصدخانه های زمان خودش بود و برخی آن را با مراکز پیشرفته ستاره شناسی دنیا مثل ناسا مقایسه می کنند.

ولی با گذشت زمان کم کم این موقعیت را از دست دادیم و در طول این سال ها نتوانسته ایم آنطور که جهان پیشرفت کرده، در زمینه نجوم جلو برویم.

مشکل تا جایی پیش رفته است که ما برای ساخت رصدخانه هایی با مصرف آماتوری که نقش مهمی در پیشرفت توسعه علم دارند، مشکلات جدی داریم.

در زمینه ترویج علم نجوم در حوزه های آماتوری تشکل های دولتی خاصی وجود ندارد و هرچه هست، خودجوش و مردمی اداره می شود.

مردم و علاقه مندان ستاره شناسی در گروه های مختلف، همزمان با آغاز رویدادهای نجومی به مناطق مختلف رفته و فعالیت دلخواه شان را انجام می دهند.

در زمینه ترویج علم نجوم بخش آماتوری و خصوصی خیلی فعال است اما بخش حرفه ای، دانشگاهی و دولتی لازم است که برای کمک پا پیش بگذارد.

بخش حرفه ای باید از طریق دولت و دانشگاه ها حمایت شود و ابزار درجه یک فراهم کند تا بتواند به فعالیت هایش بپردازد.

در زمینه ابزارهای دیگری که می توان از آنها برای ترویج نجوم بهره برد، می توان به برنامه های تلویزیونی، کتاب و مطبوعات اشاره کرد که به جز کتاب در بقیه موارد نقص های جدی وجود دارد؛ به خصوص در تلویزیون، برنامه آسمان شب که یکی از برنامه های نجومی و پرطرفدار بود، دیگر وجود نداشته و نمونه مشابهی نیز ندارد.

وضع باید بهتر از این باشد.

جای خالی ترویج علم در برنامه توسعه اکرم قدیمی / رییس انجمن ترویج علم ایران شرایط ترویج علم در ایران هرچند نسبت به چند سال پیش شرایط بهتری را تجربه کرده و وضعیت مناسب تری دارد، اما هنوز در وضعیت مطلوبی نیست و جدی گرفته نمی شود.

مشکلات زیادی بر سر راه ترویج علم در کشور وجود دارد، اما پیچیدگی های قانونی و سیاستگذاری های اشتباه شاید یکی از مهم ترین این موانع باشد.

در برنامه های توسعه و پیشرفت کشور، عنصری به عنوان ترویج علم در حاشیه قرار گرفته است.

در برنامه ششم توسعه، در بخشی با عنوان مردمی سازی از چنین موضوعی به صورت خیلی مختصر نام برده شده و در نقشه جامع پیشرفت کشور نیز تحت عنوان گفتمان سازی از مفهوم مشابه ترویج علم نام برده شده است.

اما در هیچ جا به طور مستقیم و واضح درباره این موضوع حرفی به میان نیامده و به نظر نمی رسد که در سیاستگذاری های کشور نیز از این نیاز نامی به میان آمده باشد.

در سطوح بالای دولتی ما هیچ نهادی را که متولی ترویج علم باشد سراغ نداریم.

فقط در مرکز تحقیقات ریاست جمهوری یک گروه ترویج علم تشکیل شده که آن هم بیشتر در زمینه های پژوهشی مرتبط با این موضوع فعالیت می کند.

واضح است، تا زمانی که مسئله در سطوح بالادستی و دولتی به عنوان یک چالش مهم شناخته نشود، هیچ تلاشی نیز برای بهبود اوضاع انجام نخواهد شد.

از طرف مردم و گروه های علاقه مند، در بسیاری نقاط کارهای ترویجی انجام می شود اما چون عمده این فعالیت ها به صورت فردی و جزیره ای است و فعالان این عرصه به همدیگر پیوسته نیستند، نتیجه مطلوب نیز حاصل نمی شود.

به همین دلیل، فعالیت هایشان آنطور که انتظار می رود، مثمرثمر نیست.

ترویج علم فرایندی است که اگر صرفا از پایین آغاز شود به نتیجه نمی رسد و افراد در بخش های آکادمیک و حتی دولتی نیز باید به آن توجه بیشتری نشان بدهند.

در بخش آکادمیک، توجه چندانی به این امر به عنوان یک نیاز مهم نشده است و فعالیت های ترویجی جزو وظایف دانشگاهیان نیست؛ انجام چنین فعالیت هایی هیچ امتیازی برای کسی ندارد و جزو کارهای حاشیه ای شناخته می شود.

به همین دلیل، عمدتا کسی نسبت به اجرای آن احساس نیاز نمی کند.

همانطور که پیش تر هم گفتم، نسبت به 7 سال پیش که این تلاش ها را آغاز کردیم، وضعیت بهتر شده اما تا رسیدن به یک وضعیت مطلوب فاصله جدی داریم.

چالش بی توجهی دانشگاهیان به ترویج علم سیاوش صفاریان پور/ روزنامه نگار و مروج علم یک دهه پیش که واژه ترویج علم برای جامعه، یک عبارت ناشناخته به حساب می آمد، آن روزها تنها چیزی که به عنوان ترویج علم شناخته می شد، جایزه ای بود که انجمن ترویج علم آن را ارائه می کرد.

به دلیل تازه کار بودن این مفهوم در کشور، تعداد کسانی که خودشان را مروج علم می دانند در یک دهه گذشته رشد فزاینده ای داشته است.

بخش اصلی این مروج ها، ژورنالیست های علم هستند که در زمینه تولید محتوای علمی در رسانه ها فعالیت می کنند.

منظورم صرفا روزنامه نگاران نیست؛ تولیدکننده محتوا در شبکه های اجتماعی و شبکه های مختلف یک ژورنالیست به حساب می آید که روزنامه نگار فقط بخشی از آن است.

تنها چیزی که در این سال ها تغییر خاصی نکرده، جامعه علمی کشور است؛ مرجع علمی کشور عموما به اینکه بخشی از وقت شان را به عمومی سازی علم در کشور اختصاص بدهند، تمایلی ندارند.

به گمان من، نقص اصلی ترویج علم در کشور به فضای آکادمیک و تخصصی ایران برمی گردد که خودشان را ملزم به تبدیل علم به زبان مردم نمی دانند.

علت های متفاوتی برای این مشکل وجود دارد.

یک عده از چهره های آکادمیک پژوهشگرانی هستند که چون بودجه شان را به صورت دولتی دریافت می کنند و جای محکمی دارند، گمانشان بر این است که نیازی ندارند درباره خودشان و کارشان با مردم صحبت کنند.

در میان چهره های دانشگاهی و استادان نیز برخی از افراد وجود دارند که شأن بالاتری نسبت به گفت وگو با مردم برای خودشان قائل هستند و به نظرشان همین که در سطح دانشگاهی در حال تدریس هستند، برایشان کفایت می کند.

مشکل اینجاست که در دانشگاه کسی کیفیت شما را اندازه گیری نمی کند تا بفهمد استاد خوبی هستید یا نه و دانشجو به عنوان یک مصرف کننده مجبور است با شما پیش برود.

به همین دلیل، چهره های دانشگاهی که بیشتر استادان دانشگاه هستند، تبدیل شده اند به افرادی که تصور می کنند با هر کیفیتی حرف بزنند، مستمع، آنها را می شنود.

در ترویج علم اما وضعیت فرق می کند و یک استاد باید طوری صحبت کند که مخاطب به حرف هایش گوش کند.

این کار برای استادان دانشگاه دشوار است و عمدتا به سمت آن نمی آیند.

اگر به روند توسعه علم در ایران خوش بین باشیم تا یک دهه آینده می توانیم به جایگاه بهتری از نظر ارتباط دانشگران علم با مردم برسیم.

هم اکنون ما در مرحله گذار این اتفاق هستیم و در حال مواجهه با دانشگرانی هستیم که به عمومی سازی علم بی میل نیستند ولی تعدادشان بسیار کم است.

از آنجایی که در ایران برای توسعه علمی متولی قطعی دولتی و حاکمیتی وجود ندارد، همیشه دستاوردهای علمی را در پروپاگاندا و بزرگ نمایی چیزی می دانیم که در نهایت به دست آورده ایم.

درحالی که این کار اشتباه است و ژورنالیست های علمی باید روندی را که به رسیدن به یک دستاورد علمی منجر شده اطلاع رسانی کنند.

مردم باید بدانند که یک دستاورد علمی یا اختراع طی یک فرایند به دست می آید که زمان بر و هزینه بر است، شکست و موفقیت پیاپی دارد و چالش هایش کم نیست.

مردم نباید یکباره بیدار بشوند و به آنها گفته شود، ماهواره ما در مدار زمین است.

باید به مرور به آنها بگوییم، در طول مدت مثلا 5سال دانشمندان چه کاری می کنند.

اوضاع خبررسانی کنونی اما به گونه ای است که شنونده یا بیننده خبر دستاورد نهایی را می گیرد و نمی تواند لمس کند که برای رسیدن به این هدف دقیقا چه اتفاقی رخ داده است.

در نتیجه، در بهترین حالت مردم هیچ حس هم ذات پنداری نسبت به این دستاورد ندارند.

در بدبینانه ترین حالت نیز گمان می کنند که به آنها یک خبر نادرست داده می شود.

علت این است که ذهن ها از قبل برای رسیدن به این توسعه آماده نیست؛ به همین دلیل، ترویج علم یک مسئله بسیار مهم است که کمک می کند، ذهن مردم نسبت به موفقیت های علمی در کشور حس بهتری داشته باشد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار: 22آبان 1397 ، کدخبر: 37337: www.

newspaper.

hamshahri.

org
کلید واژه ها: پیشرفت - دانشگاه - دولت - کشور - برنامه - مشکلات - مشکل - مردم - ستاره - ناسا - جهان - استاندارد - ایرانیان - هایی - علمی - کتاب - حرفه - موفق - مطبوعات - انتظار - موفقیت - توسعه - اداره - حمایت - شرایط - پدیده - مراغه - آسمان - مناطق - چهره

آخرین اخبار سرویس:
گودرزی: ایران از مذاکرات صلح یمن استقبال می کند

رمز پیروزی در خط حزب الله شماره 163

درب اداره کل بانوان استانداری قزوین به روی همه زنان باز است

غلبه بر درد و رنج در گرو هدفمند ساختن آن است

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: برای رونق گردشگری نیازمند موازنه در عرصه بین الملل هستیم

5 بند مهم بودجه 98 چیست؟

نماینده ولی فقیه در استان فارس: مشکل جامعه تشکیلات نیست، عملیاتی شدن برنامه هاست

مایکل کوهن به 3 سال زندان محکوم شد

علیرضا رحیمی: ورود مجمع به حوزه اختیارات مجلس خلاف قانون است/ مجمع تشخیص اجازه قانونگذاری ندارد

مصرف گوشت قرمز مفید است یا مضر؟

پرطرفداترین هنرمندان در اینستاگرام+اینفوگرافی

استخدام کمک پیتزازن و کارگر ساده آقا در محدوده مهرشهرِ کرج

استخدام مدیر مالی بصورت پاره وقت در تهران

استخدام چند نفر گروه نصاب کابینت ماهر با ابزار کامل در خراسان رضوی

بازی Project CARS 3 در راه است!

عاملان شهادت شهید جرجندی نژاد به اشد مجازات می رسند

آینده و امکان آشکارسازی

اجلاس استانی نماز در قزوین آغاز شد

21 استاندار پایتخت از دولت موقت تا امروز را بشناسید

استخدام مسئول دفتر در نت برگ در تهران

لزوم بصیرت افزایی مردم برای خاموش کردن فتنه ها

عکس/ تصویری زیر خاکی از حرم امام رضا(ع)

40 فروند کشتی تجاری ایرانی در دریای خزر تردد می کنند

ممانعت از تصویب طرح هایی که به بافت های تاریخی آسیب می زند/بازگشت 11 هزار لوح گلی تخت جمشید

هنر و نشاط مشروع باید بیش از پیش مورد توجه حوزه علمیه قرار گیرد

صداوسیما مؤثرترین نهاد آموزشی فرهنگی نظام اسلامی است

97 درصد معتادان با قلیان و سیگار شروع کرده اند

نتانیاهو: بی ثباتی در عربستان ممکن است به بی ثباتی جهان منجر شود

موافقت اکثریت محافظه کاران با ادامه نخست وزیری ترزا می

استخدام نیروی آشنا به کار آشپزخانه در مشهد

استخدام دندانپزشک خانم در محدوده مجیدیه جنوبی تهران

استخدام کارگر ماهر جهت چایخانه در سه راه گوهردشتِ کرج

استخدام خیاط راسته دوز مبل در خراسان رضوی

ماجراهای کریمی قدوسی و تکذیب های سریالی

استخدام پیتزا زن، ظرفشور و سالادزن خانم در اصفهان

استخدام مشاور امور ثبتی با مزایا در موسسه ثبت فردا در تهران

انقلاب اسلامی رسالتی فراتاریخی

تهرانی ها برای دریافت اسناد خسارات متفرقه بیمه سلامت، کجا بروند؟

مردم دیر خواستار رسیدگی به مشکلات این شهرستان شدند

کرمی:جشن ازدواج برای ترغیب به ازدواج کافی نیست/ کارگاه مهارت افزایی زوجین لازم و ضروری است

14 نفر در شیروان حافظ کل قرآن کریم شدند

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

جدول اوقات شرعی

خبر ویژه : هجوم اعضای یک گروه مدعی عرفان به خانه یکی از علمای قم

تبدیل خیابان 16 آذر به راسته علمی ـ دانشجویی

آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

آغاز به کار دهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز با حضور مونسان

صفحه اول روزنامه های 22 آذر

نقشه «تابستان داغ» شکست خورد/ آیت الله مکارم شیرازی از عقب گرد فرهنگی و دینی هشدار داد/ رهبری 98 را به مسئولین گوشزد کرد

ارتباط صبحانه و بیماری قلبی

ترزا می: باید برگزیت را برای مردم انگلیس ادامه دهیم

استخدام پزشک و روانشناس جهت مرکز ترک اعتیاد در شهریار

چرا جنگ میان ایران و اسراییل فعلا بعید است؟

استخدام استادکار نجار آشنا به نجاری سنتی در اصفهان

استخدام ناخن کار،اصلاح کار و مدیر داخلی در سالن زیبایی

برنامه «بازگشت به دانشگاه» مجوز شورای نظارت نداشت/مخالفت خود را اعلام کرده بودم

استخدام راننده پایه یک و شاگرد جهت کار با جرثقیل در خراسان رضوی

استخدام هماهنگ کننده اداری تمام وقت در تهران و کرج

دفاع مقدس، تبیین الگوی مقاومت و حماسه آفرینی ملت ایران

زندگی لاکچری

صف های طولانی «کلیه»

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

استخدام تعدادی باز ساز اندروید جهت همکاری در مشهد

رویدادهای خبری پنج شنبه 22 آذر ماه؛ مرکز لرستان

انقلاب اسلامی رسالتی فراتاریخی

آنچه باید بدانیم؟/ اصول اخلاقی روابط عمومی

اینفوگرافیک/ ردپای خاوری در پرونده باقری درمنی!

بازگشت دوباره رحیم پور ازغدی به نمازجمعه

مهدی رحمانیان: باید به تلاش ایسنایی ها احترام گذاشت

وکیل: چارچوب استانداردی در مورد آیین قانونگذاری و تنقیح قوانین نداریم

استخدام خانم جهت صندوقداری در یک هایپر مارکت

استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار سپیدار در رستوران

استخدام نیروی ماهر چرخکار و رومیزکار در تولیدی کفش

استخدام برنامه نویس جهت یک شرکت معتبر نرم افزاری در تهران

استخدام تعدادی نیرو برای یک رستوران در خراسان جنوبی

عجله برای پیوستن به موافقت نامه پاریس ممنوع!

تداوم فعالیت های فرهنگی با دوری از موازی کاری

هرمزگان نیاز به موزه دفاع مقدس دارد

تقویت مشارکت مردم در تصمیم گیری ها

استخدام حسابدار خانم در یک آزمایشگاه معتبر در تهران

استخدام طراح و گرافیست در شرکت جهانگردان گیتی پارس در تهران

استخدام مسئول دفتر،وکیل کارآموز در یک شرکت معتبر در تهران

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

یک محقق: گسترش باغ های آبی در خراسان شمالی نگران کننده است

فرماندار، شورای شهر و مردم می توانند پیشنهاد همه پرسی دهند

کاری که اموات را شاد می کند

مادورو: بولتون برای ترور من برنامه ریزی کرده بود

چرا دور اول مذاکرات یمنی - یمنی در سوئد امید بخش نبود؟

استخدام راننده برای تاکسی تلفنی واقع در بیرجند

استخدام دوزنده ماهر جهت مزون در کرج

استخدام راننده بازنشسته جهت رانندگی با وانت در اصفهان

عجله برای پیوستن به موافقت نامه پاریس ممنوع!

استخدام تکنسین داروخانه آقا در تهران

استخدام آشپز ماهر فست فود در اصفهان

استخدام خیاط آقا جهت دوخت مبلمان در خراسان رضوی

انگشتری فوروشان دوره گرد

استخدام پذیرش خانم و آقا جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام طراح چاپ سیلک و سابلی میشن در شرکت جامه پوش آرا- تهران

استخدام حسابدار آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

رمانی به روایت محافظ آیت الله

روزهای ناخوش علم

روزهای ناخوش علم