مطالب مرتبط:
دخل و خرج دولت شفاف تر می شود
دخل و خرج دولت در تیرماه 97، رشد بیش از 1700 درصدی پرداخت های عمرانی را نشان می دهد
دخل و خرج دولت، رشد بیش از 1700 درصدی پرداخت های عمرانی را نشان می دهد
دخل و خرج مرغداران زنجانی همخوانی ندارد
کمک خرج دولت به کارکنان با حقوق زیر 3میلیون تومان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 22:352018-11-13اقتصادي

دخل و خرج جورِ دولت


پژوهش های آماری نشان می دهد کف درآمد قابل تحقق دولت از سقف مخارج کشور تا پایان سال 97 بیشتر است، دولت در سال اخیر توانسته 25 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی را محقق کند.

- شعارسال": پژوهش های آماری نشان می دهد کف درآمد قابل تحقق دولت از سقف مخارج کشور تا پایان سال 97 بیشتر است، دولت در سال اخیر توانسته 25 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی را محقق کند.

در سال جاری طی دو مرحله تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران در بخش های تعهدات بیمه ای، مبادلات مالی، فعالیت های بندرگاهی، کشتیرانی، مبادلات نفتی، بخش مالی، خرید و فروش قطعات خودروسازی و هواپیمایی و.

اعمال شده است که این وضعیت به واسطه کاهش درآمدهای نفتی، درآمدهای گمرکی و تاثیر منفی بر بخش های تولیدی اثرپذیر از تحریم، می تواند از مسیر بودجه فشار قابل توجهی بر دولت وارد کند.

بر این اساس اصلاح مدل و ترکیب شیوه تامین مالی و اصلاح ساختار هزینه ای و سرمایه گذاری دولت یک امر اجتناب ناپذیر است.

بررسی از دو بخش درآمدها (منابع) و هزینه های (مصارف) بودجه در سال جاری نشان می دهد به رغم کاهش صادرات نفتی ایران و اثرپذیری تحریم بر درآمدهای مالیاتی بخش های تولید و واردات کالا، ارقام پیش بینی شده بودجه در سال جاری محقق خواهد شد.

در این زمینه بررسی آماری نشان می دهد صادرات نفت ایران تا پایان سال به بیش از 46 میلیارد دلار خواهد رسید که با تغییر نرخ تسعیر ارز (ارز محاسباتی) در سال جاری به 4200 تومان، 101 هزار میلیارد تومان سهم بودجه عمومی از نفت محقق خواهد شد.

در زمینه درآمد مالیاتی نیز براساس آخرین آمارها در پنج ماهه سال جاری، درآمد مالیاتی کشور نسبت به مدت مشابه سال 96 حدود 17 درصد رشد داشته است که با گسترش پایه های مالیاتی و همچنین مقابله با فرار مالیاتی از طریق اجرای طرح جامع مالیاتی، رقم پیش بینی بودجه محقق خواهد شد.

همچنین با وقوع تکانـه هـای ارزی در سال 97، رقابت منـدی و صـادرات محصولات کشاورزی، معدنی، خدمات، گردشگری و صنایع غیروابسته به واردات نیز افزایش خواهد یافت و از این طریق کسری درآمد مالیاتی قابل جبران است.

در بخش هزینه ای یا پرداخت ها نیز بررسی آماری نشان می دهد دولت در پنج ماهه سال جاری (آخرین آمار منتشرشده) 90 درصد بودجه جاری و 95 درصد بودجه عمرانی پیش بینی شده برای پنج ماهه را پرداخت کرده است که پرداختی عمرانی رشد چشمگیری داشته و در مقایسه با تحقق 16 تا 21 درصدی سال های 95 و 96 عملکرد دولت قابل تقدیر است.

در بخش هزینه ها از آنجاکه پرداخت هزینه های جاری در اولویت است، دولت باید ضمن کاهش هزینه های جاری، بخش عمرانی را نیز در مشارکت با بخش خصوصی به سرانجام برساند.

در یک جمع بندی می توان گفت رویکرد جایگزینی مالیات به جای نفت (با گسترش پایه های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی) و رویکرد مشارکت به جای کارفرمایی در اجرای طرح های صنعتی و عمرانی، باید دو محور اصلی تحول در سیاست مالی دولت در شرایط فعلی باشد.

بخش منابع بودجه درآمد نفتی بودجه؛ 3 درصد بیشتر از برآوردها بررسی نشان می دهد طی هفت ماه اخیر ایران 515 میلیون و 421 هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر کرده است که اگر قیمت هر بشکه به طور میانگین برای همه هفت ماه 61 دلار لحاظ شود، درآمد نفتی کشور طی این مدت به 5/31 میلیارد دلار می رسد.

همچنین با توجه به اینکه هشت کشور چین، هند، کره جنوبی، تایوان، ژاپن، یونان، ایتالیا و ترکیه در خرید نفت از ایران معاف از تحریم های آمریکا هستند، بر این اساس پیش بینی کارشناسان نفت این است که صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه های آینده نیز روزانه بین یک میلیون و 500 هزار تا یک میلیون و 600 هزار بشکه در نوسان خواهد بود.

حال اگر این میزان محقق شود، طی پنج ماه پایانی سال 97 نیز در مجموع با صادرات 240 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی با احتساب هر بشکه 63 دلار (میانگین) درآمد صادرات نفت ایران به 15 میلیارد و 120 میلیون دلار خواهد رسید.

بر این اساس پیش بینی می شود درآمد نفتی ایران در سال جاری در مجموع به 46 میلیارد و 561 میلیون دلار برسد.

حال با در نظر گرفتن نرخ تسعیر ارز به ریال به طور متوسط 4200 تومان، درآمد ریالی دولت از صادرات 46 میلیارد و 561 میلیون دلاری نفت خام و میعانات گازی در سال جاری به 195 هزار و 556 میلیارد تومان می رسد که اگر 53 درصد از آن (سهم بودجه دولت از عایدات صادرات نفت) به بودجه اختصاص یابد، منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده های نفتی برای بودجه 103 هزار و 644 میلیارد تومان می رسد که 2600 میلیارد تومان بیش از رقم پیش بینی شده برای بودجه سال 97 است.

افزایش 17 درصدی درآمد مالیاتی بررسی جزییات منابع بودجه عمومی دولت نشان می دهد میزان درآمد مالیاتی در سال 97 حدود 128 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که نسبت به درآمد مالیاتی سال 96 حدود 12vهزار میلیارد تومان افزایش نشان می دهد.

درمورد تحقق پذیری پیش بینی بودجه سال جاری، این نکته دارای اهمیت است که براساس آخرین آمار منتشرشده از وضعیت عمومی بودجه دولت، درآمد مالیاتی کشور در پنج ماهه سال 97 نزدیک به 43 هزار میلیارد تومان است که نسبت به درآمد 36.

7 هزار میلیارد تومانی پنج ماهه سال 96 حدود 17 درصد رشد نشان می دهد.

در این مورد اگرچه با اجرای تحریم های جدید بخشی از منابع مالیاتی کشور که عمدتا وابسته به بخش واردات هستند، کاهش خواهد یافت، اما بررسی آماری نشان می دهد طی سال های 89، 90 و 91 نه تنها درآمد مالیاتی کشور کم نشده است، بلکه با گسترش پایه های مالیاتی و مقابله با فرار مالیاتی، درآمد مالیاتی کشور افزایش هم نشان می دهد، به طوری که میزان درآمد مالیاتی کشور طی سال های تحریم، از 28 هزار میلیارد تومان در سال 89 به حدود 36 هزار میلیارد تومان در سال 90، به 39.

5 هزار میلیارد تومان در سال 91، به 49.

4 هزار میلیارد تومان در سال 92 و به 70 هزار میلیارد تومان در سال 93 رسیده است.

همچنین این میزان در سال 94 به 79 هزار میلیارد تومان، در سال 95 به 102 هزار میلیارد تومان و در سال 96 به 116 هزار میلیارد تومان رسیده است.

بر این اساس به تناسب کاهش درآمدهای مالیاتی ناشی از بخش های تحت تحریم و همچنین اعطای معافیت هایی به بخش های تولیدی و صنعتی، می توان با گسترش پایه های مالیاتی و مقابله با فرار مالیاتی، منابع عمومی بودجه دولت را از آسیب پذیری نجات داد.

این مورد یعنی گسترش پایه های مالیاتی و مقابله با فرار مالیاتی از آنجایی دارای اهمیت است که برخلاف کشورهای پیشرو که سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی (GDP) به 40 تا 46 درصد می رسد، این میزان در ایران کمتر از هشت درصد است.

در یک جمع بندی می توان گفت به تناسب کاهش درآمد مالیاتی در بخش های تحت تحریم، اگر دولت اقدام به گسترش پایه های مالیاتی کند و همزمان جلوی فرار مالیاتی را بگیرد، می توان گفت رقم درآمد مالیاتی 128 هزار میلیارد تومانی پیش بینی بودجه سال 97 قابل تحقق خواهد بود.

در این زمینه بیش از دو دهه است که طرح جامع مالیاتی در کشور طراحی و در سال های اخیر به بهره برداری رسیده است که براساس برخی پیش بینی های کارشناسی، اجرای کامل آن می تواند بدون آسیب به بخش های تولیدی، درآمدهای مالیاتی کشور را حتی به 200 هزار میلیارد تومان برساند.

بخش مصارف بودجه تحقق 95 درصدی بودجه عمرانی؛ یک خبر خوب کاهش عایدات صادرات نفت خام، فرآورده های آن و کاهش عایدات گمرکی به دلیل کاهش واردات و تغییر ترکیب آن به واسطه فشارهای تحریم از آنجاکه موجب کاهش درآمدهای عمومی دولت می شود، بیشترین فشار را از مسیر بودجه و بخش مالی به دولت وارد می کند که در این راستا برنامه ریزی برای اولویت دهی بخش های هزینه ای بسیار بااهمیت است.

بر این اساس آنچه دارای اهمیت است اینکه دولت ابتدا باید اولویت تخصیص بودجه را به هزینه های اجتناب ناپذیری همچون حقوق و دستمزد، یارانه ها و نظایر آن اختصاص دهد که مستقیما معیشت جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

حوادث غیرمترقبه بخش دیگری از هزینه های عمومی است که بیش از بودجه عمرانی باید در اولویت دولت قرار گیرد.

درمورد بودجه عمرانی نیز براساس آنچه در ادامه بحث خواهد شد، تکمیل پروژه های عمرانی در قالب مشارکت دولت با بخش خصوصی (PPP) یکی از مسائلی است که طی چند سال اخیر در حال اجراست و لازم است دولت با حمایت های مستقیم و غیرمستقیم، روند اجرای این طرح ها را تسریع بخشد.

بررسی آماری از روند اختصاص بودجه هزینه های جاری و عمرانی در سال 97 نشان می دهد طی پنج ماهه سال جاری (آخرین آمار منتشره شده از سوی بانک مرکزی) بودجه جاری دولت و پرداخت های عمرانی رشد نسبتا چشمگیری داشته اند و این موضوع می تواند از نقاط قوت عملکرد دولت در سال جاری باشد.

بر این اساس بررسی آماری نشان می دهد از 124 هزار و 850 میلیارد تومانی بودجه جاری در پنج ماهه سال جاری 90 درصد آن (112 هزار میلیارد تومان) تا پایان مرداد محقق شده که این میزان بالاترین میزان تحقق پذیری بودجه جاری در سال های اخیر است، به طوری که در مدت مشابه سال 96 تحقق بودجه جاری حدود 83 درصد و در سال 95 این میزان 86 درصد بوده است.

همچنین بررسی آماری نشان می دهد سال 97 بهترین سال برای تحقق بودجه عمرانی بوده، به طوری که طی پنج ماهه سال جاری حدود 95 درصد بودجه عمرانی (تحقق نزدیک به 25 هزار میلیارد تومان از 26 هزار و 330 میلیارد تومان پیش بینی شده) محقق شده است که این میزان در مدت مشابه سال های 95 و 96 به ترتیب 21 درصد (پنج هزار و 190 میلیارد تومان) و 16 درصد (چهارهزار و 760 میلیارد تومان) بوده است.

بر این اساس آنچه بررسی های آماری نشان می دهد عملکرد دولت در بخش بودجه به ویژه در بخش پرداخت های عمرانی یک نقطه قوت برای دولت و خبر خوب برای بخش های پیمانکاری پروژه های عمرانی است.

اصلاح ساختار هزینه ای و درآمدی دولت؛ چرا و چگونه؟ براساس آنچه گفته شد در بخش دریافت ها یا منابع بودجه، بررسی آماری نشان می دهد درآمد نفتی و مالیاتی که دو پایه و منبع اصلی بودجه عمومی هستند، در سال 97 به رغم تحریم ها از میزان پیش بینی شده بودجه نه تنها کمتر نخواهند شد، بلکه تحقق پذیری این دو کاملا امکان پذیر است، به طوری که درآمد نفتی کشور در هفت ماهه سال جاری بیش از 31 میلیارد دلار است که این میزان با معافیت های تحریمی که به هشت کشور اعطا شده، تا پایان سال به 46 میلیارد دلار قابل تحقق است.

اگرچه درآمد نفتی کشور نسبت به 52 میلیارد دلار سال 96 حدود هشت میلیارد دلار کمتر شده، با این حال از آنجاکه نرخ تسعیر ارز (ارز محاسباتی) در سال جاری به 4200 تومان رسیده است، درآمد پیش بینی شده در بودجه به واسطه افزایش نرخ ارز قابل تحقق است.

در زمینه درآمدهای مالیاتی نیز بررسی آخرین آمارها (مربوط به پنج ماهه سال 97) حاکی از رشد 17 درصدی درآمدهای مالیاتی کشور دارد که گسترش پایه های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی به همراه اعطای معافیت هایی برای بخش تولید، رقم پیش بینی شده بودجه برای سال جاری را محقق خواهد کرد و کاهش درآمد مالیاتی بخش های اثرپذیر از تحریم به این واسطه جبران خواهد شد.

همچنین در زمینه مالیات اگرچه درآمد مالیاتی بخش های اثرپذیر از واردات به طور قابل توجهی کاهش می یابد، اما نباید از نظر دور داشت کـه در شرایط تحریم با وقوع تکانـه هـای ارزی (که در سال 97 نیز اتفاق افتاد)، رقابت منـدی و صـادرات محصولات کشاورزی، معدنی، خدمات، گردشگری و صنایع غیروابسته به واردات نیز افزایش می یابد و از این طریق درآمد مالیاتی افزایش خواهد یافت.

در بخش پرداخت ها یا مصارف بودجه نیز بررسی آماری نشان می دهد دولت در پنج ماهه سال جاری (آخرین آمار منتشرشده) موفقیت قابل تقدیری در تخصیص بودجه عمرانی داشته است، به طوری که از بودجه 26 هزار و 330 میلیارد تومانی پیش بینی شده برای پنج ماهه سال جاری، دولت 95 درصد آن را پرداخت کرده که این میزان در مدت مشابه سال های قبل بین 16 تا 21 درصد بوده است.

بر این اساس از آنجاکه در بخش منابع، پیش بینی بودجه از دو بخش اصلی منابع یعنی درآمد مالیاتی و درآمد نفتی قابل تحقق است، از این منظر در بخش مصارف هم با توجه به عملکرد دولت در پنج ماهه اخیر می توان گفت ارقام پیش بینی شده در این بخش نیز برای دو بخش اصلی یعنی هزینه های جاری و پرداخت های عمرانی قابل تحقق خواهد بود؛ اما از آنجاکه مدت زمان برقراری تحریم های ظالمانه آمریکا معلوم نیست، الزامی است دولت علاوه بر اینکه اولویت تخصیص بودجه را به هزینه های جاری اجتناب ناپذیر همچون حقوق و دستمزد، یارانه ها و نظایر آن می دهد، به همان اندازه نیز در کاهش هزینه های جاری که در سال های اخیر به طور چشمگیری رشد داشته اند، تلاش کند.

در زمینه پرداخت های عمرانی نیز براساس آخرین برآوردها بیش از 71 هزار پروژه عمرانی طی سه دهه انباشته شده است که با تسریع در رویکرد جدید دولت یعنی واگذاری پروژه های نیمه تمام در قالب مشارکت دولت با بخش خصوصی (PPP) می توان از هزینه های عمرانی دولت کاسته و به همان اندازه با کمک بخش خصوصی پروژه های نیمه تمام را به اتمام رساند.

فروش اوراق مشارکت برای اجرای طرح های عمرانی، واگذاری سهام به شیوه تهاتر به پیمانکاران طلبکار از دولت، تهاتر بدهی پیمانکاران با طلب آنها از دولت و واگذاری برخی اقلام همچون قیر به پیمانکاران ازجمله مواردی است که دولت هم می تواند همه پروژه های عمرانی را در دوره تحریم به اتمام برساند و هم از هزینه های این بخش به نفع هزینه های جاری و برخی هزینه های پیش بینی نشده همچون حوادث غیرمترقبه استفاده کرد.

به طور خلاصه می توان گفت رویکرد جایگزینی مالیات به جای نفت (با گسترش پایه های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی) و رویکرد مشارکت به جای کارفرمایی در اجرای طرح های صنعتی و عمرانی، دو محور اصلی تحول در سیاست مالی دولت هستند که می توانند در شرایط فعلی از میزان فشارهای تحریم بر دولت در بودجه عمومی بکاهند.

​ شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری روزنامه فرهیختگان، تاریخ انتشار: 21آبان 1397 ، کدخبر:156331 www.

newspaper.

fdn.

ir،
کلید واژه ها: درآمد - بودجه - مالی - دولت - هزینه - میلیارد - آمار - پیش بینی - نشان - صادرات نفت - درصد - ایران - تحریم - صادرات نفت ایران - کشور - نفتی - کاهش - واردات - بینی - صادرات - سرمایه گذاری - فرار مالیاتی - صادرات نفتی - اصلاح - خرید و فروش - تولید - کاهش هزینه - هواپیمایی - نفت ایران - گردشگری

آخرین اخبار سرویس:
چرا قیمت نفت می ریزد؟

انتشار مشخصاتی منحصر به فرد از گوشی اقتصادی سامسونگ گلکسی M20

قرارداد جدید عراق برای حفاری 40 چاه در مجنون

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

لزوم ورود نهادهای نظارتی درباره عدم کاهش نرخ اجناس با وجود دلار 10 هزاری

H30 کراس 5 میلیون تومان ارزان شد/قیمت خودرو در 28 آذر 97

صدور اجاره ترخیص 30 درصد از واگن های مترو

شمخانی: بینی ترامپ را به خاک می مالیم

استخدام منشی خانم جهت یک شرکت بازرگانی در تهران

استخدام پیک تمام وقت جهت فست فود در سعادت آبادِ تهران

سرانجام مبهم طرح مبارزه با سوداگری مسکن

قیمت طلا و سکه در بازار آزاد امروز چهارشنبه 28 آذر

ساخت دو پالایشگاه نفت سنگین در جاسک

صدور حکم WTO به نفع ترکیه علیه تعرفه های آمریکا

خودرو ارزان شد

باز هم شاهد کاهش قیمت ها در بازار ارز خواهیم بود

واکنش وزیر کار به درخواست افزایش مجدد مزد97

استخدام پیک موتوری متاهل در سعادت آباد تهران

90 هزار کلاس سامانه گرمایشی استاندارد ندارد

نگاهی به پدیده پولشویی و گستره جهانی آن

وظیفه راهداری و حمل و نقل، خدمات دهی به مردم و ایمنی جاده ها است

مهر تأیید سهامداران بر عملکرد بانک پاسارگاد

رشد ارزآوری با صادرات هدفمند زعفران از طریق بورس کالا

فروش آرد در کشور با سامانه جدید بانک سپه ساماندهی شد

استخدام گرافیست خانم با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

عقب ماندگی 65 درصدی حقوق بازنشستگان

ضرورت رسیدگی به تاخیر اتحادیه اروپا در تعیین تکلیف وضعیت کانال مالی SPV

استخدام دو نفر پزشک عمومی GP مسلط به کارهای اورژانسی در تهران

استخدام راننده کامیونت بدون اتومبیل در یک نمایشگاه مبل

ارقام کلی منابع و مصارف لایحه بودجه سال 1398 کل کشور بازنگری شد

هند پول خرید نفت را به حساب 5 بانک ناشناس می ریزد

لزوم جمع آوری بخاری های نا ایمن در مدارس

شست وشوی خودرو با شلنگ آب در پاکستان ممنوع شد

بهای 14 محصول لبنی پرمصرف اعلام شد

کاهش دستکم 10درصدی قیمت لوازم خانگی

آخرین وضعیت پروژه برقی شدن قطار تهران – مشهد

بارش های نرمال تاثیری در جبران کمبود منابع آبی ندارد

استخدام پزشک متخصص چشم جهت کلینیک در تهران

قرارداد جدید عراق برای حفاری 40 چاه در مجنون

استخدام قصاب ماهر مرغ و کارگر ساده در تهران

بهای 14 محصول لبنی پرمصرف اعلام شد

تماشا کنید: پورشه 718 کیمن T معرفی شد

H30 کراس 5 میلیون تومان ارزان شد/ قیمت خودرو امروز 1397/09/28

تقدیر استاندار خراسان جنوبی از بانک صادرات ایران

تامین مالی طرح های بزرگ در استان البرز توسط بانک صنعت و معدن

قیمت خرید دلار در بانک‎ها امروز 28 آذر

امروز در جلسه هیات دولت چه گذشت؟

همدان در تکاپوی یک رویداد خانگی + پوستر

تلاش دلالان برای دردست گرفتن بازار ارز

واعظی: روحانی از انتصاب داماد خود خبر نداشت

استخدام مهندس معمار در شرکت آلوسیس در تهران

شمارش معکوس برای اجرای تعهدات شهرداری تهران به شهر کهریزک

رشد 2.8 درصدی درآمد دولت/ 71 درصد درآمد مالیاتی مصوب محقق شد

واکنش وزیر کار به درخواست افزایش مجدد مزد 97

اطلاعات تورمی مرکز آمار با واقعیت منطبق نیست

یورو 11725 تومان شد/قیمت ارز مسافرتی در 28 آذر 97

استخدام کارشناس فروش لوازم آرایشی با حقوق ثابت و پورسانت

استخدام سرپرست مالی با سابقه کار در تهران

افراد بدون داشتن مستند اقدام به پلمپ واحدها می کنند

آخرین تغییرات قیمت سکه و طلا (97/9/28)

تعداد نمادهای درج در بازار دوم فرابورس به 107 رسید

عقب ماندگی 65 درصدی حقوق بازنشستگان

دلار در کانال 10 هزار تومان، اما چرا قیمت ها بالا مانده اند؟

استخدام کارشناس فروش با فن بیان بالا در مجتمع چاپ و طرح

استخدام گرافیست مسلط به امور چاپ و بسته بندی

نصف مردم ایران در مصرف آب شرب خوش مصرف هستند

استخدام حسابدار مسلط به پارسیان در مجتمع چاپ و طرح

جریمه 500 هزار خودروی فاقد معاینه فنی در پایتخت

کمالی پور: قیمت خیار در تهران 8000 و در کرمان 1400 تومان است

تذکر سلیمی درباره عدم ارائه گزارشی نسبت به تکلیف اروپا برای کانال مالی

آماده باش پلیس پیشگیری برای شب یلدا

فلسفه وجودی بانک تسهیل گری در تامین مالی طرح های صنعتی و معدنی کشور است

خاک را رها کنیم

تداوم اجرای برنامه افزایش ظرفیت تولید نفت در آزادگان جنوبی

قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه 28 آذر +جدول

قرارداد جدید عراق برای حفاری 40 چاه در مجنون

خوراک دال عدس

برنامه ریزی برای صرفه جویی 15 میلیارد مترمکعبی آب در برنامه ششم

قرض الحسنه، نگین بانکداری اسلامی

اسنک با طعم ذرت دامی/ نقش مسئول فنی کارخانجات غذایی

قیمت لوازم خانگی 10 درصد کاهش می یابد

سقوط سنگین قیمت نفت/ قیمت اوراق بالا رفت

افزایش 91 درصدی سود هر سهم ولساپا

افتتاح خط تولید انبوه مته حفاری جهاد دانشگاهی خوزستان با مشارکت بانک ملی ایران

نرخ طلا ، سکه و ارز / بازگشت دلار به کانال 10 هزار تومان

قیمت طلا، سکه و قیمت ارز امروز 28 آذر 97

کاهش قیمت خودروهای داخلی + عکس

استخدام ویزیتور در شرکت صنایع غذایی مفید در اصفهان

یک کرم دوزیست «دونالد ترامپ» نام گرفت

قیمت انواع ماهی در بازار + جدول

محمود واعظی: روحانی از انتصاب داماد خود خبر نداشت/ بازار ارز آرام شده انتظار داریم کالاهایی که در گذشته بالا رفته کاهش یابد

تفاوت بودجه ایران با عربستان

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 1397/09/28

قیمت سکه طرح جدید 28 آذر

وضعیت قنادان در آمل خوب نیست / خرید پسته و آجیل به زیر یک کیلوگرم کاهش یافت

آخرین وضعیت پروژه برقی شدن قطار تهران – مشهد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/28

هندوانه شب یلدا ارزان شد

جزییات ورود گوشی های مسافری

جزییات پرونده قاچاق نفتی در بندرعباس

دخل و خرج جورِ دولت

دخل و خرج جورِ دولت