مطالب مرتبط:
عرصه فرهنگی کشور نیازمند رشادت ایثارگران است
بعضی رسانه ها واقعیات تلخ را بیش از آنچه هست بزرگ جلوه می دهند/ مردم در فعالیت های فرهنگی بهتر از دولت عمل می کنند
تحرک فضای فرهنگی نیازمند خروج از نگاه کالبدی است
گردهمایی فعالان مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در عرصه اربعین
13 آبان تثبیت کننده انقلاب اسلامی بود/ نیازمند حضور دانشجویان در تمام عرصه ها هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 19:452018-11-13فرهنگي

نیازمند نوعی واقع گرایی عمل گرا در عرصه فرهنگی هستیم


مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: نیازمند نوعی واقع گرایی عمل گرا در عرصه فرهنگی هستیم ؛ چون همیشه در عرصه نظری آرمان هایی مطرح می شود که باید در آن دو برش مورد توجه قرار گیرد؛ - یک برش لزوم نگره بومی و برش دوم، واقع گرایی است.

دکتر جعفر مروارید در گفت وگو با ایکنا" از خراسان رضوی با حضور در تحریریه این خبرگزاری اظهار کرد: همیشه در عرصه نظریه پردازی آرمان ها و ایده آل هایی مطرح می شود که این ها باید با دو برش مواجه شود؛ یک برش این است که باید بومی بوده و بر اساس اقتضائات مکان و زمان، تبدیل به برنامه های متناسب با شرایط بومی هر منطقه شود و برش دوم، برش واقع گرایی است؛ بدین معنی که باید آسیب های آرمانگرایانه فاصله ای که بین نظر و عمل وجود دارد، در یک گردش کار عملی بررسی شده و سپس تبدیل به یک برنامه عملیاتی و عمل گرایانه شود.

وی ادامه داد: روز 14 آبان، روز فرهنگ عمومی نامیده شده و نشان از اهمیت این عنوان در جدول رویدادهای کشور دارد؛ فرهنگ عرصه بیرونی تمدن است؛ یعنی بر اساس مناسباتی که در یک جامعه شکل می گیرد، آثار جنبه سخت افزاری و فناوری اش را در تمدن می بینیم و جنبه های اندیشه ای، بیرونی و نرم افزاری آن را در فرهنگ می بینیم.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: فرهنگ یک روزه حاصل نمی شود و نتیجه یک تجربه طولانی مدت و تبادل تجارب قسمت های پایدار جامعه و مناسبات پایدار یک فضا است؛ البته در شرایط معاصر به دلیل گسترش ارتباطات و فناوری های اطلاعتی و ارتباطی، سرعت تحولات فرهنگی گسترش پیدا کرده و این تحول و سرعت باعث می شود که مدیران فرهنگی، نهادهای فرهنگی و اصحاب فرهنگ و هنر بتوانند برای شرایط جدید متناسب با تغییرات جامعه، مدل و انسجام پذیری لازم را تدبیر کنند.

نباید شرایط به گونه ای باشد که جامعه ما سیال باشد و متولیان فرهنگی دائما بر یک سری امور ثابت تاکید کنند.

مروارید خاطرنشان کرد: قدرت یک تمدن به قدرت هاضمه قوی ای است که بتواند تحولات را در درون خودش جا دهد.

یک فرهنگ قوی باید بتواند دائما با تحولات جدید صورت بندی و نسبت خود را پیدا کند.

دغدغه فرهنگی بسیار مهم است، اما مهم تر این است که ما چه پاسخی به پرسش از چیستی فرهنگ بدهیم.

دغدغه این پرسش، نشان از پویایی یک جامعه دارد و جامعه پرسشگر و جوان، جامعه ای پویا است.

وی در خصوص چیستی فرهنگ عمومی افزود: تا وقتی که یک تفاهم نسبی در مفاهیم بنیادین پدید نیاید، امکان برنامه ریزی و چشم انداز برای آینده ضعیف می شود.

با وجود سلایق متنوع سیاسی، می توانیم اشتراکی را میان این سلایق داشته باشیم که در مورد ضرورت های پاسخ به چیستی فرهنگ به توافق برسیم.

همه در ایران اسلامی بر این مسئله متفقند که باید عناصر اعتماد ملی و امید به آینده را افزایش دهیم و از میراث فرهنگی گذشته دفاع کنیم.

همچنین عدالت توزیعی برقرار باشد و یک گفت وگو میان فرهنگ نخبگانی و فرهنگی عمومی صورت گیرد تا با توسعه فرهنگ گفت وگو، جامعه بتواند اعتماد لازم را به حاکمان داشته باشد و حاکمان هم نقدپذیری را از جامعه داشته باشند تا شکاف میان دولت و ملت کوچک شود.

هر جامعه ای که به گذشته خود توجه کرده و آن را مهم شمرده و بر اساس این نیازها، این میراث را به کار گرفته، توانسته به وفاق و انسجام ملی دست پیدا کند.

بر این اساس، کارکرد اساسی نهادهای فرهنگی می تواند این باشد که به این انسجام با توجه به مطالبات جدید پاسخگو باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: در چهلمین سال پیروزی انقلاب، مطالبه ای درباره کارکردهای برنامه های فرهنگی انقلاب وجود دارد؛ یعنی باید بتوانیم بعد از چهار دهه از برنامه هایی رونمایی کنیم که عقلانیت داشته و قابل فهم برای عموم مردم باشد.

جامعه نخبگانی و نظریه پردازی باید اکنون بعد از چهار دهه، تعاملی را با عامه مردم برقرار کنند تا برنامه های آن ها، عقلانیت عمومی پیدا کرده، قابل توجیه و فهم پذیری عمومی باشد و مردم به مثابه یک معیار و ارزیاب و قضاوت کننده، درباره این برنامه ها بتوانند معتبر شمرده شوند.

مروارید عنوان کرد: در کنار عقلانیت عمومی، مسئله کارکرد مهم است؛ مردم وقتی می توانند به یک برنامه به عنوان برنامه عقلانی امتیاز دهند که نتایج آن را به شکل ملموس و عینی ببینند.

وقتی که ما از ارزش های اخلاقی در کرسی های دانشگاه و نظریه پردازی دفاع می کنیم، اگر این ارزش های اخلاقی تبدیل به یک عرف هر روزه و اخلاق مدنی و اجتماعی نشوند، قابل دفاع نیستند.

مفاهیم باید عرفی شوند و فکر می کنم یکی از قدرت ها و ابتکارات انقلاب اسلامی همین نکته بود.

مرحوم امام خمینی (ره) با این که در قله فلسفه و فقاهت و نظریه پردازی بودند، قدرت تعامل مستقیم و ظرفیت گفت وگو با مردم را داشتند؛ در حالی که این ظرفیت را خیلی از روشنفکران و علمای ما نداشتند و این ویژگی بارز بنیان گذار جمهوری اسلامی بود که با مردم گفتگو می کرد.

وی گفت: اکنون ما بعد از چهار دهه، دوباره نیازمند گفتگوی مستقیم با مردم هستیم.

مقام معظم رهبری هم با نگاشتن نامه به جوانان غرب و اروپا، سنت گفتگو با جوانانِ فرهنگ دیگر را گوشزد فرمودند.

مشهد، نقطه محوری انسجام کشور است مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص حذف رویدادهای بدون خروجی و سرمایه گذاری در رویدادهای موفق تر در فضای فرهنگی کشور و استان اظهار کرد: مشهد در سیاست گذاری ها همگام با تهران عمل می کند؛ یعنی مشهد و خراسان رضوی تافته جدابافته ای از سایر نقاط کشور نیست و این می تواند یک مزیت برای مشهد باشد.

به هرحال ما در کنار مضجع شریف امام رضا(ع)، امام گفت وگو هستیم و این را نماد وحدت اقوام ایرانی می دانیم.

ایرانیان در مشهد جمع می شوند، در مشهد یک تفاهم اجتماعی صورت می گیرد و این استعداد و ظرفیت مشهد به این معنا است که مشهد همگام با ایران در سیاست گذاری های کلان عمل می کند و تافته ای جدابافته نیست؛ بلکه نقطه محوری انسجام کشور است.

با این چارچوب، سیاست گذاری هایی که در تهران انجام می شود، باید در مشهد متناسب با تهران ادامه پیدا کند و حتی تحول پیدا کند، مدل به تهران پیشنهاد شود و در عرصه ملی و بین المللی وارد شود.

مروارید بیان کرد: یکی از دغدغه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که ما بیشتر از آن که به دنبال قوت یک برنامه در تکرار آن باشیم، باید قوت آن را در ابداع و تحول بدانیم.

ما بعضی وقت ها دچار روزمرگی و به تعبیری فراموشی می شویم و خودآگاهی لازم از سازمانمان را به فراموشی می سپاریم.

رویکرد جدید وزارتخانه این است که تحمل کنیم؛ شاید یک برنامه را نباید برگزار کنیم.

باید از نگاه جشنواره ای و رزومه ای به نگاه تحول خواه و عمل گرایانه رجوع کنیم؛ لذا به جای این که بر حجم وسیع کارها تاکید شود، لازم است تا تاکید بر تاثیرگذاری فرایندها باشد.

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، انتظاری که جامعه از دولت مردان و مسئولان دارد، این است که همدلانه با مشکلات جامعه همراه شوند.

در این فضا برای یک مسئول فرهنگی خیلی دشوار است وقتی که می بیند بخشی از جامعه در فشار اقتصادی هستند، برنامه ای مجلل و تشریفاتی را اجرا کند.

ما سعی می کنیم همراه با اقتصاد مقاومتی و همگام با مردم، دغدغه های مردم را ببینیم و هرچه بیشتر از تشریفات دور شویم.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد مایل است متولی کار، خود هنرمندان، اصحاب رسانه و سینما و.

باشند و امور واگذار شود تا اعتماد به اصحاب فرهنگ و هنر در قوانین و آیین نامه ها جلوه گر شود؛ لذا اکنون طرحی در وزارتخانه در جریان است که وزارت ارشاد تعداد مجوزهایی را که صادر می کند مبتنی بر همین نگاهی که عرض کردم تقلیل دهند و خیلی از این امور به خود انجمن ها واگذار شود و برخی هم تلفیق شوند.

ما به دنبال تولی گری نیستیم و می خواهیم فرهنگ بر اساس نشاط اجتماعی و بر اساس خرد جمعی توسط خود جامعه پیگیری شود.

نمایشگاه قرآن به سمت تخصصی شدن با رویکرد بین المللی پیش می رود مروارید گفت: قرار بر این است که نمایشگاه قرآن به سمت تخصصی شدن پیش رود؛ به عنوان مثال در مشهد بنا است که نمایشگاه قرآن رویکرد بین المللی داشته باشد و مشهد رویکردهای دیگر را پیگیری نکند تا هم غنای لازم را پیدا کند و هم تخصصی شود.

همچنین مسئله گفت وگو از مسائلی است که به برنامه های خراسان و مشهد اضافه شده و برای ما خیلی مهم است که بتوانیم گفتگوی بین جامعه نخبگانی و جامعه عمومی را در عرصه های مختلف ایجاد کنیم.

وی افزود: در نمایشگاه کتاب امسال در غرفه سرای اهل قلم که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد، عهده دار آن است، یکی از برنامه های ویژه، برنامه گفت و گو است.

هدف از آن، ایجاد پل ارتباطی میان نخبگان و عموم مردم هست و این که نخبگان مشهدی و تهرانی، با فضای عمومی مردم، دانشگاه و دانشجویان، به گفتگو بنشینند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: اخیرا ما جشنواره فیلم هفته اروپایی را در سینما هویزه داشتیم که فیلم های اروپایی به نمایش گذاشته شد، جلسات نقد و بررسی انجام شد و با نماینده فرهنگی اتحادیه اروپا گفتگوهای نقادانه هم داشتیم و از ظرفیت های دینی و فرهنگی مشهد و کارهای مشترکی که می توان انجام داد، صحبت شد که لازم است این برنامه ها ادامه پیدا کند.

مروارید بیان کرد: ما تفاهمی را با موسسه اکو و بنیاد سینمایی فارابی داشتیم.

تفاهمی ایجاد شد که ما در عرصه ارتباط و گفتگوهای بین فرهنگی با کشورهایی چون افغانستان، پاکستان، هندوستان، ترکیه و.

در زمینه های فیلم، تئاتر، نقاشی، رسانه و تولیدات اثر هنری بتوانیم رابطه برقرار کنیم.

در واقع به دنبال این هستیم نگاهی که قبلا در بخش هایی از دانشگاه متمرکز بوده را به صورت ارتباط عمومی تر بین فرهنگ مشهد با فضای بین الملل توسعه دهیم.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: دستور جلسه آینده شورای فرهنگ عمومی، حضور شورای قرآنی است؛ یعنی دستورالعملی توسط کمیسیون توسعه فعالیت های قرآنی ابلاغ شده که بر اساس آن طرح های قرآنی باید تجمیع شود و در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح شود و نهادهای تاثیرگذار، برنامه های خودشان را بدهند، مصوبه بگیرند و با هماهنگی تهران این برنامه ها به شکل جامع ابلاغ شود.

مروارید بیان کرد: پنج جلسه کارگروه قرآنی طی این دو ماه، با حضور نهادهای متنوع در زمینه کار قرآنی در مشهد برگزار شده و این بحث با آستان قدس رضوی، شهرداری، آموزش و پرورش، حوزه علمیه، دانشگاه فردوسی، نمایندگان قرآنی و نمایندگانی که عضو شورای فرهنگ عمومی هستند، مطرح شده و اکنون سندی فراهم شده که هر نهادی چه فعالیت های قرآنی ای می تواند انجام دهد.

این سند را در جلسه آینده شورای فرهنگ عمومی مطرح می کنیم که مصوبه لازم گرفته شود و به دستگاه ها ابلاغ شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فرهنگ - فرهنگی - جامعه - خراسان رضوی - شرایط - خراسان - برنامه - آرمان - اسلامی - فناوری - نشان - برنامه ریزی - ارشاد - همیشه - فرهنگ و هنر - اداره - خبرگزاری - هایی - ارتباطات - جدید - اندیشه - مدیران - طولانی - اهمیت - اصحاب - منطقه - آینده - صورت - جدول - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
منتقدان شیکاگو هم «روما» را انتخاب کردند

روایت زندگی هولناک دختری 13 ساله به نام «روشنک»

مستند «یمن: نبرد بی فرجام» در جشنواره حقیقت / 48 دقیقه مبارزه در یمن/ 150 انفجار

مستندهای بلند جشنواره حقیقت /اسامی، کارگردان، خلاصه داستان

کتاب برگزیده ای که جایی برای عرضه ندارد

روایت محله خطرناک مشهد با ترس از اعتیاد

سریالی که با درگذشت پیام صابری همسر زیبا بروفه نیمه تمام ماند/ عکس

دانلود زیرنویس فیلم A Mighty Heart 2007

افتتاح گالری هنری کلاهدوزان در خیابان مصدق

تکمیل مجتمع فرهنگی یاسوج به بخش خصوصی واگذار می شود

روایت زندگی هولناک «روشنک» 13 ساله

سفیر و کاردار سفارت ایران در جشنواره مقاومت لبنان حضور پیدا نکردند

جایزه «نگاه ویژه» جشنواره فیلم سنگاپور به «دایان» رسید

مستند «یمن: نبرد بی فرجام» در جشنواره حقیقت / 48 دقیقه مبارزه در یمن/ 150 انفجار

تکمیل مجتمع فرهنگی یاسوج به بخش خصوصی واگذار می شود

تئاتر لاکچری؛ این بار 255 هزارتومان +عکس

آخرین وضعیت پروژه های مسکن مهر

اولین برنامه «عصر کتاب استانی» در چهارمحال و بختیاری

معیارهای زیبایی شناسانه در حوزه شعر تغییر کرده است/آفت فضای مجازی

کنسرت نمایش خط سوم

چه فیلم هایی در دومین روز جشنواره بین المللی سینما حقیقت اکران می شوند؟

سفیر و کاردار سفارت ایران در جشنواره مقاومت لبنان حضور پیدا نکردند

سحر قریشی در یک منطقه گرمسیر (عکس)

استقبال از جشنواره مد و لباس سی پال

نگاهی به فیلم های نخستین روز جشنواره سینما حقیقت

دست ساخته های دختران کلپورگان در «آنسو»

رونمایی از دو مستند با موضوع زندگی شهید مدافع حرم مهدی ایمانی

دانلود زیرنویس فیلم A Man Called Hero 1999

اولین برنامه «عصر کتاب استانی» در چهارمحال و بختیاری

برایم مهم بود روز اول به جشنواره بیایم حضور سرپرست سازمان سینمایی در سینماحقیقت + برنامه های روز دوم

«راه مولانا» در راه است

«ورس» در صدر آرای مردمی جشنواره حقیقت

حسادت خاویر باردم به تماس اصغر فرهادی با پنه لوپه کروز +فیلم

تماشای این تئاتر برای افراد زیر 18 سال ممنوع است

دانلود زیرنویس فیلم Anamorph 2007

تولید انیمیشن «حسنا کوچولو 2» در سازمان هنری رسانه ای اوج

فراخوان مسابقه تبلیغات سینمای ایران جشنواره فیلم فجر

فراخوان مسابقه تبلیغاتی سینما ایران در جشنواره فجر معرفی شد

اعلام زمان و مکان تشییع احمدرضا دالوند

راهیابی یک فیلم ایرانی به بخش مسابقه جشنواره فرانسوی

مهمان امشب «کتاب باز» مشخص شد

فیلم کوتاه «گسل» در جشنواره معتبر کلرمون فران فرانسه

محسن امیریوسفی، کارگردان: می‎ترسم برای اکران «آشغال های دوست داشتنی» مجبور شوم تا داخل قبر بروم

موسسات قرآنی و مساجد نیازمند پیوندی ناگسستنی هستند

فیلم/ داستان پسری که به حرم امام رضا(ع) نمی رفت

ساخت فیلم داستانی «سجده آخر» در مازندران

اتمام مرمت بخش جنوبی سقف ایوان کاخ چهلستون پس از یکصد سال

برگزیدگان پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرّم معرفی شدند

نگاهی اجمالی به کارنامه هنری احمدرضا دالوند

نمایش آثار هنرمندان مراکز توانبخشی

فیلم/ اجلاسیه شهدای کشاورز خراسان جنوبی

​هیات داوران دومین جایزه شعر بهاران مشخص شد

«حوزه استحفاظی» در مرحله پیش تولید

​«حوزه استحفاظی» کاندیدای نوروزی شبکه سه/ «بهرام بهرامیان» گزینه کارگردانی

«اتوبوس قرمز» بمرانی ها در ایستگاه برج میلاد

اعلام زمان و مکان تشییع احمدرضا دالوند

کتاب برگزیده ای که جایی برای عرضه ندارد

برایم مهم بود روز اول به جشنواره بیایم

سینما می تواند سطح آگاهی را ارتقا دهد/از نمایش فیلمم در جشنواره رشد ناراضی بودم

جایزه «جلال» برای کتابی که جایی برای عرضه ندارد

علت درگذشت پیام صابری همسر زیبا بروفه چه بود؟

نمایش نقاشی معلولان در «هنر فراتر از محدودیت ها»

دختری که بخاطر تجاوز پدر، مجبور به قتل او شد! +فیلم

محسن امیریوسفی: می‎ترسم برای اکران «آشغال های دوست داشتنی» مجبور شوم تا داخل قبر بروم

اثر مرکب چیست؟ / ماجرای سه دوست

عکسی متفاوت از ترانه علیدوستی

پرش پیرزن 102 ساله از ارتفاع 14 هزار فوتی + فیلم

فراخوان مسابقه تبلیغات سینمای ایران جشنواره فیلم فجر منتشر شد

عجیب ترین دو قلوهای به هم چسبیده

نمایش آثار هنرمندان مراکز توانبخشی

زندگی یک زن در جنگ سوریه

جناحی به پیام رسان های داخلی نگاه نکنیم

پخش مجدد گفت وگوی «ایران درودی»

برگزاری هفته فیلم برزیل در آبادان

مهمان امشب «کتاب باز» مشخص شد

فیلم/ سوتی های وحشتناک دروازه بانان در سال 2018

پرفورمنس یک هفته نقاشی بی وقفه در «حوض نقاشی»

بینوایان، تئاتری با 300 بازیگر، خواننده و نوازنده (عکس)

اعلام برنامه های روز دوم جشنواره سینما حقیقت

جشنواره بین المللی فیلم حقیقت در بندرعباس برگزار می شود

فراخوان مسابقه تبلیغات سینمای ایران جشنواره فیلم فجر منتشر شد

به شما ارتباطی ندارد فیلم را کجا دیده ام

تورهای رایگان ری گردی برگزار می شود

معرفی برترین فیلم 2018 از نگاه منتقدان لس آنجلس

ثبت نام در کارگاه آموزش روزنامه نگاری مدرن

بهنام بانی: موبایلم را که دیدم همه جا پر شده بود از گل من

فراخوان مسابقه تبلیغات سینمای ایران جشنواره فیلم فجر منتشر شد

برنامه روز دوم جشنواره بین المللی سینماحقیقت

فضای رئال «مرد و اسلحه» در عمارت نوفل لوشاتو حاکم می شود

رقابت کسب عنوان بهترین فیلم مردمی جشنواره سینماحقیقت آغاز شد

انتشار فراخوان مسابقه تبلیغات سینمای ایران جشنواره فیلم فجر

نمایشنامه ای که بحران های اجتماعی را باورپذیر نشان می دهد

همه قصه ها کهنه اند و قصه تازه اصولاً وجود ندارد

ارتباط هنر نگارگری با مخاطب امروز نشانه نو بودن این هنر است

برگزاری کلاس های آموزشی با حضور چهار استاد برجسته تئاتر

امیرخانی جایزه 100 میلیون تومانی اش را بخشید

علت درگذشت همسر «زیبا بروفه» چه بود؟

درباره موسیقی ما تصمیم می گیریم و با کسی هم شوخی نداریم

برگزاری دومین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران در فرهنگستان هنر

روایت زندگی هولناک دختری که دو بار مورد تجاوز قرار گرفت و باردار شد

نیازمند نوعی واقع گرایی عمل گرا در عرصه فرهنگی هستیم

نیازمند نوعی واقع گرایی عمل گرا در عرصه فرهنگی هستیم