مطالب مرتبط:
روز آمد کردن طرح ، رنگ و نقشه به ماندگاری هنر ماشته بافی کمک کرده است.
خانه های ژاپنی مینیاتوری، ترکیب هنر و خلاقیت (+عکس)
لزوم توجه به هنر تولید پارچه و لباس سنتی گلستان
جشنواره تئاتر رضوی؛ ابزاری موثر برای توسعه فرهنگ و هنر در خراسان شمالی
«هنر برای صلح» و دو خبر دیگر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 19:152018-11-13فرهنگي

وقتی هنر کم می آورد


سیمافیلم با کارگردان های مطرح کشور برای ساخت این اثر گفت وگو کرد که یکی از این کارگردان ها، پرویز شیخ طادی بود؛ اما حالا چهار سال از این موضوع گذشته و هنوز این سریال ساخته نشده است.

- برخی دوستان زمانی که شنیدند یک جوان متعهد به عنوان فرمانده توپخانه انتخاب شده، خندیدند و برخی هم به تمسخر گرفتند و گفتند که نه توپی وجود دارد و نه توپخانه ای، اما برای توپخانه فرمانده گذاشته اند! اخوی ما همان موقع گفت توپ های ما آن طرف است و اشاره کرد به نیروهای صدامی.

چند روز بعد عملیاتی شکل گرفت که با انجام موفقیت آمیز آن، موفق شدند یک گردان توپخانه ارتش رژیم صدام را به غنیمت بگیرند و با همین توپ های غنیمتی، توپخانه سپاه شکل گرفت.

ایشان در همان زمان موفق شد سازمان توپخانه را پایه ریزی کند.

این خاطره را برادرش تعریف می کند، همه او را با شهرت پدر موشکی ایران می شناسند، شهید حاج حسن طهرانی مقدم که حالا بعد از گذشت هفت سال از شهادتش نامش برای همه آشنا شده است، 6 آبان ماه 1338 در محله سرچشمه تهران متولد شد.

به علت شغل پدرش (محمود طهرانی مقدم)، که به پیشه خیاطی مشغول بود، به محله شکوفه و سپس به محله بهارستان نقل مکان کرد و مقاطع ابتدایی و دبیرستان را در همین مناطق گذراند.

همزمان با اوج گیری فعالیت انقلابی، تحت تاثیر برادرش (محمد) به صف انقلابیون پیوست.

در روزهای منجر به پیروزی انقلاب به اتفاق دوستانش در فعالیت های زیرزمینی، نارنجک های دستی می ساخت که با استفاده از سه راهی لوله آب تولید می شد.

شب 22بهمن در میدان امام حسین(ع)(فوزیه سابق) با پرتاب نارنجک دستی یک خودروی نظامی ارتش را مصادره و سرهنگ سوار بر خودرو را به اسارت درآورد.

حسن طهرانی مقدم در سال 1358، در مقطع لیسانس رشته مهندسی صنایع پذیرفته و به اخذ مدرک مهندسی در این رشته موفق شد.

طهرانی مقدم در 21 سالگی و در ابتدای شکل گیری رسمی سپاه پاسداران، به عنوان مسئول اطلاعات منطقه سه سپاه شمال، مشغول به فعالیت شد و تا 31/7/59 در این سمت باقی ماند.

در زمان بروز ناآرامی ها در نقاط مرزی که مهم ترین آنها حوادث تجزیه طلبانه در کردستان بود، سپاه را در 15 ماه اول عمر خود متوجه ضرورت تقویت صبغه نظامی کرد.

با این رویکرد تا شهریور 1359 که کشور در آستانه هجوم رژیم بعث عراق قرار گرفت، حداکثر توان رزمی سپاه، تعداد معدودی گردان های رزمی بود که با روش های چریکی و غیرکلاسیک، درگیر مبارزه با اشرار و ضد انقلابیون مسلح در کردستان شدند.

سنگین ترین سلاحی که در آن دوران در اختیار سپاه بود، تعدادی خمپاره انداز و آرپی جی و تیربار بود، در حالی که در همین وضعیت، ضد انقلابیون در کردستان، حتی به توپخانه نیز مجهز بودند.

شهید حسن طهرانی مقدم، تشکیل توپخانه سپاه را این گونه روایت می کند: عملیات فتح المبین تمام شد.

من در سپاه شوش وقتی گزارش را به آقارشید می دادم، دیدم آقارشید باخنده می گوید مقدم برو توپخانه سپاه را سازماندهی کن.

برو سراغ توپخانه.

گفتم آقا رشید ما داریم خمپاره را سازماندهی می کنیم.

در عملیات فتح المبین (اگر اشتباه نکنم) 148 قبضه انواع توپ های روسی به غنیمت سپاه درآمده بود.

آن موقع سپاه 9 تیپ داشت.

قرار شد برویم آن توپ ها را بیاوریم و سازماندهی کنیم.

شهید بزرگوار حسن شفیع زاده، اولین نفری بود که رفتم دنبالش.

بعد از عملیات فتح المبین از تیپ المهدی شوش آوردمش پیش خودم و آقای محمد آقایی که از مسئولان توپخانه سپاه بودند، به انضمام شهید ناهیدی.

این بچه های نخبه باهوش را جمع کردیم و توپخانه سپاه را تشکیل دادیم.

25 آذرماه 1385 بود که حاج حسن طهرانی مقدم به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه در امور موشکی و رییس سازمان خودکفایی سپاه انتخاب شد.

سردار حسن طهرانی مقدم تا روز آخر عمر نیز به عنوان مسئول این سازمان در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود و در روز شهادتش (21 آبان 1390) در پادگان امیرالمومنین(ع ) شهرستان ملارد در حالی که برای آزمایش موشکی آماده می شد، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به یاران شهیدش (احمد کاظمی، حسن شفیع زاده، حسن غازی، غلامرضا یزدانی، علیرضا ناهیدی، مصطفی تقی خواه و.

) پیوست.

ساخت فیلم سینمایی و سریال شهید در هاله ای از ابهام سال 93 اعلام شد سیمافیلم قرار است با همکاری و حمایت های مادی و محتوایی سپاه پاسداران، سریالی را با موضوع زندگی شهید طهرانی مقدم بسازد.

تاجبخش فناییان که قرار بود فیلمنامه این سریال را بنویسد همان زمان گفت: تعداد قسمت های این مجموعه بین 30 تا 40 است و مراحل تحقیق و نگارش متن حدود 18 ماه به طول خواهد انجامید.

با توجه به ویژگی های شخصیتی این شهید بزرگوار و همچنین حساسیت های شغلی و علمی او شناخت کمی از ابعاد شخصیت فردی و نظامی وی وجود دارد لذا درحال حاضر گروهی به سرپرستی اینجانب به طور همزمان کار تحقیق و پژوهش مجموعه را دنبال می کنند.

سیمافیلم با کارگردان های مطرح کشور برای ساخت این اثر گفت وگو کرد که یکی از این کارگردان ها، پرویز شیخ طادی بود؛ اما حالا چهار سال از این موضوع گذشته و هنوز این سریال ساخته نشده است.

به سراغ فناییان رفتیم تا برای مان از ساخت و نوشتن فیلمنامه این اثر بعد از این همه سال بگوید.

او که حسرت زیادی از ساخته نشدن این اثر داشت، گفت: حدود دو سال برای اینکه طرح کار کامل شود زمان برد و سعی کردیم تحقیقات گسترده ای در مورد این شهید انجام دهیم و خداراشکر تحقیقات پروژه با نوشتن طرح اثر به پایان رسید.

اما خب الان دو سال است که پروژه مسکوت مانده و نتوانسته ایم ساخت آن را شروع کنیم.

او درباره علت مسکوت ماندن ساخت این سریال گفت: طرحی که ما داریم هم برای فیلم سینمایی و هم سریال مناسب است اما خب نمی دانم چرا دو سال گذشته است و کسی برای ساخت سریال پیش قدم نمی شود، این سوالی است که باید از صداوسیما پرسیده شود که چرا سریالی به این مهمی را شروع نمی کنند.

فناییان درباره تصمیم خودش برای ساخت این سریال می گوید: من خیلی دوست دارم که این کار را انجام دهم، قرار بود فقط کار فیلمنامه با من باشد اما حالا می گویم که خودم تصمیم دارم هر زمانی که بشود فیلم سینمایی این شهید را بسازم.

روایت از پدر موشکی در کتاب های مختلف یادگاران یادگاران عنوان کتابی است که بنا دارد تصاویری از سال های جنگ را در قالب خاطره هایی بازنویسی شده، برای آنها که آن سال ها را ندیده اند، نشان دهد.

این مجموعه راهی است بر سرزمینی نسبتا بکر میان تاریخ و ادبیات، میان واقعه ها و بازگفته ها؛ خواندن شان تنها یادآوری است، یادآوری این نکته که آن مردها بوده اند و آن واقعه ها رخ داده اند؛ نه در سال ها و مکان های دور بلکه در همین نزدیکی؛ نویسنده کتاب یادگاران مرضیه مردی است.

در بخشی از این کتاب آمده است: این کتاب فقط و فقط صد خاطره کوتاه از مردی است که با آرزوهای بلندش برای کشور و دینش اقتدار به ارمغان آورد.

مردی که یکی از آرزوهایش قدرتمندتر شدن شیعه در جهان بود.

خاطرات و یاد شهید حسن طهرانی مقدم هنوز هم در قاب چشم خیلی ها جا مانده است و هر کدام به زبان دل خود آنچه از او دیده اند را می گویند.

صد خاطره کوتاه از مردی که تکه های پازل تصویرش هنوز برای مان کامل نشده و مرادش به حق درباره اش گفته است که او سردار عالیقدر، دانشمند برجسته و پارسای بی ادعا بود.

فاتح قدس کتاب فاتح قدس به بررسی زندگی این شهید بزرگ از زبان خانواده (مادر، همسر، فرزندان، برادران)، همکاران و همرزمان و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و برخی از چهره های ورزشی و فرهنگی کشورمان می پردازد.

تتبع فراوان نویسنده، گردآوری و تدوین نظرات از منظرهای مختلف، چینش منطقی، صفحه آرایی جذاب، عکس های فراوان از این شهید و زندگینامه و تصاویر شهدای جهاد خودکفایی سپاه از ویژگی های برجسته این کتاب خواندنی است.

ستارگان راه روشن کتاب ستارگان راه روشن اثری درباره شهید حسن طهرانی مقدم و دیگر شهدای بخش موشکی سپاه پاسداران است که انتشارات نیلوفران تلاش دارد تا آن را همزمان با سالگرد شهادت شهید طهرانی مقدم و همراهانش منتشر کند.

این کتاب، درباره 45 شهید بخش موشکی سپاه است؛ یعنی علاوه بر 39 شهید انفجار پادگان شهید مدرس ملارد، مطالب مربوط به 6 شهید دیگر که در سال های گذشته در این بخش به شهادت رسیده اند، نیز در این کتاب چاپ خواهد شد.

این کتاب اثری مرجع درباره شهدای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

به همین دلیل تلاش شده تا این کتاب اثری مانند شیداییان قضا و در قلب سنگر دو کتابی باشد که این ناشر، پیشتر به چاپ رسانده است.

اثر جدیدی برای شهید به قلم معصومه سپهری قرار است کتاب جدیدی در سه جلد به قلم معصومه سپهری در مورد شهید طهرانی مقدم نوشته شود، کتابی که مطمئنا اثر کاملی با موضوع زندگی او خواهد بود.

معصومه سپهری، نویسنده کتاب در گفت وگو با فرهیختگان درباره این اثر گفت: 6 سال تحقیق و پژوهش درباره این اثر انجام شده است و مطمئنا اثر قابل توجهی درباره این شهید بزرگوار خواهد بود.

گفت وگوهایی با دوستان و خانواده این شهید انجام شده است فعلا نمی توانم اطلاعات دیگری درباره کتاب بگویم اما به احتمال زیاد، جلد اول کتاب امسال به بازار نشر می آید اما هنوز ناشر آن انتخاب نشده است.

کتاب بسیار کاملی شده که نتیجه کار یک تیم حرفه ای است و امیدوارم مخاطبان هم از کار راضی باشند و توانسته باشیم حق این شهید را ادا کنیم.

با دست های خالی کتاب پیش رو، برش هایی است کوتاه و گزیده شده از مجاهدات غرورآفرین حاج حسن طهرانی مقدم که به حق، او را پدر موشکی ایران لقب داده اند.

به اعتقاد نویسنده، مهدی بختیاری، آنچه در این کتاب آمده است، حتی نیمی از دریای عزم و اراده آن سردار نیست.

بسیاری از خاطرات و اطلاعات تاریخی، به دلایل امنیتی و سیاسی ناگفته یا ناقص گذارده شده اند.

جمعی نیز گفتنی های خود را مشروط به نبردن نام شان بیان کردند که از آنان با عنوان محفوظ یاد شده است.

گفتنی است این اثر به تصاویری رنگی از آن شهید مزین شده است.

در بخشی از این کتاب آمده است: همیشه می گفت کاری که ما می کنیم خیلی حساس است و اهمیت دارد.

اعتقاد داشت این موشک ها در واقع اختراع شیعه است و می گفت می خواهم روی این موشک ها بزنم ساخت شیعه و به اذن خدا و کمک اهل بیت کاری خواهیم کرد که آیندگان خواهند فهمید چقدر اهمیت دارد.


کلید واژه ها: سپاه - موفق - کارگردان - کردستان - پرویز شیخ طادی - پرتاب نارنجک - خودرو - نظامی - سنگین ترین - صدام - ارتش - رشته - رژیم - بهارستان - کشور - اطلاعات - ابتدایی - موفقیت - انتخاب - مبارزه - شهریور - حوادث - سریال - شکوفه - تمسخر - منطقه - ایران - اشرار - درگیر - پرتاب

آخرین اخبار سرویس:
نمایش فیلم «لانتوری» در چین ممنوع شد

نمایش فیلم «لانتوری» در چین ممنوع شد

داستان های وحشتناک برای کودکمان بخوانیم یا نخوانیم ؟ !

عکس روز: تندیس های ابریشمی

سومین جشنواره دانشجویی ققنوس در مازندران آغاز به کار کرد

آغاز جشنواره هنری دانشجویی ققنوس

«لانتوری» در چین توقیف شد!

سومین جشنواره دانشجویی ققنوس در مازندران آغاز به کار کرد

جزییات بازگشت 1784 لوح تخت جمشید به ایران

«لانتوری» در چین توقیف شد!

«لانتوری» در چین توقیف شد!

«لانتوری» در چین توقیف شد!

معرکه در معرکه در تالار حکیم الهی سمنان

موزه تهران ایجاد می شود

لاتنوری در چین توقیف شد | دلیل: دینی بودن فیلم

آغاز ثبت نام اصحاب رسانه برای جشنواره فیلم فجر از فردا

ششمین دوسالانه مجسمه های شهری

ممنوعیت نمایش فیلم سینمایی «لانتوری» در چین

آخرین بازمانده جنبش شعر حجم در ایران، درگذشت

آغاز ثبت نام اصحاب رسانه برای جشنواره فیلم فجر از فردا

ثبت نام اصحاب رسانه برای جشنواره 37 فیلم فجر از فردا آغاز می شود

فهرست کامل نامزدهای دوازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران

واکنش رضا درمیشیان به توقیف «لانتوری» در کشور چین

ساخت ایران بخریم، ایران ساخته خواهد شد

پوستر انیمیشن سینمایی سونیک رونمایی شد/جیم کری در نقش دکتر بد ذات ظاهر می شود

ایده های بسیار نابی را تا کنون در جشنواره کودک آنلاین دریافت کرده ایم + فیلم

گالری گردی در هفته آخر آذر 97

برپایی نمایشگاه نقاشی یلدای ایرانی در برج آزادی

همکاری مشترک اسپیلبرگ و سم مندز کریسمس اکران می شود

دو ستاره استقلالی سینما در استادیوم آزادی/عکس

تصادف اتاقک های تله کابین اسکی در اتریش + فیلم

ثبت نام اصحاب رسانه برای جشنواره فیلم فجر

رونمایی از سردیس محی الدین حق شناس در آبیدر

بازیگر نمایش «شاه لیر» با شمشیر هنگام اجرا زخمی شد

نمایش فرضیه موریس اَشِر در فضای اقامتی

ابراز ارادت بازیگر زن ایرانی به همجنسبازان !+عکس

فردا ؛ اغاز ثبت نام اهالی رسانه برای حضور در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

«از یادها رفته» گزینه پخش در ماه مبارک رمضان

حضور «ناک» در نمایشگاه «ایران اکسپو 2018»

ثبت نام اصحاب رسانه برای جشنواره 37 فیلم فجر

دوره تربیت داوری صوت و لحن قرآن کریم در چهارمحال و بختیاری +فیلم

شکست سنگین میلیونر میامی در گیشه/پاییز غم انگیز برای دو فیلم حمید فرخ نژاد

10 عکس برتر نشنال جئوگرافیک در 2018‎

توقیف لانتوری در چین!

تصاویر/ نمایش توانمندی های صادراتی ایران در شهر آفتاب

شفر با دوربین صدا و سیما مصاحبه نکرد!

«ایرج» میهمان مسابقه آواز

سردیس شاعر معروف سنندجی در آبیدر رونمایی شد

فریبرز عرب نیا ساکن کانادا نیست/ اینستاگرام بازیگر «شوکران» فعال شد

بهروز افخمی: رییس صداوسیما نباید تو پَر رشیدپور می زد!

شرکت کننده های مسابقه ادابازی در برنامه خندوانه + فیلم

بهروز افخمی: رییس صداوسیما نباید تو پَر رشیدپور می زد!

«لیسانسه ها» فرم جدیدی از طنز را ارائه کرد

سردیس شاعر معروف سنندجی در آبیدر رونمایی شد

رنجی که فرهنگ و هنر در البرز از بی فرهنگی می برد

نمایش «لانتوری» در چین ممنوع شد!

«ایرج» مهمان مسابقه آواز می شود

دومین جشنواره زیست محیطی کوهستان امروله

«لانتوری» در چین توقیف شد!

انتقاد از خواننده محور شدن موسیقی

داستان یمن را امروز در سینما حقیقت ببینید

برگزاری نشست های تخصصی همزمان با جشنواره قصه گویی

سعید آقاخانی با سریال طنز ن . خ آمدنی شد

«ایرج» مهمان مسابقه آواز می شود

مسجدجامعی: خیابان 16 آذر نماد روز دانشجو نیست

دو نمایش تازه به صحنه می آیند

جشنواره ای با طعم اربادوشاب

زمان پخش برنامه های امروز رادیوی شبکه دنا

جشنواره ای با طعم گس شیره خرمای وحشی +عکس

ساعت پخش و بازپخش سریال کره ای خانواده جدید مشخص شد

سریال ماه و غزل در ماه محرم سال آینده روی آنتن می رود

برگزاری نشست های تخصصی همزمان با جشنواره قصه گویی

«لانتوری» در چین توقیف شد!

توقیف فیلم لانتوری توسط دولت چین

«لوتوس» فینالیست جشنواره «زردآلوی زمستانی» مقدونیه شد

جشنواره ای با طعم گس شیره خرمای وحشی

اهدای جایزه بهترین فیلم جشنواره کرالا به اتاق تاریک

راه حل کارگردان مارموز چه پیامی دارد؟ مارموز بازی یا واقع بینی؟

توقیف فیلم لانتوری توسط دولت چین +عکس

سامانه نشر کتاب پژوهشکده بیمه راه اندازی شد

«لانتوری» در چین توقیف شد!

تصاویر / کنسرت گروه دف نوازان کژال

نمایش «ببعی و گرگ آشپز» بر روی صحنه تئاتر بهارستان رفت

انقلاب در قاب امیر نادری

«پرسپولیس- شیکاگو» رتبه اول تماشاگران را کسب کرد

راه حل کارگردان مارموز چه پیامی دارد؟ مارموز بازی یا واقع بینی؟

اولین ویدئو از فیلم آشفتگی جیرانی منتشر شد +فیلم

ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی صحت دارد؟

نخستین تصویر از ماهور الوند در سریال «نهنگ آبی»

انتقادی تند از مجری شدن گلزار و سبلریتی ها

تامین کاغذ با تخصیص 15 میلیون دلار

«لوتوس» فینالیست جشنواره «زردآلوی زمستانی» مقدونیه شد

دنیای مجازی فرصتی برای توسعه فرهنگ مطالعه

آغاز خوب بمب و مارموز در گیشه

پخش یک سریال کره ای از شبکه دو

«نشان هدهد سفید» به کتاب های کودک و نوجوان اعطا می شود

تجلیل از 7 دهه خدمات فرهنگی محمدعلی موحد در «تماشای خورشید»

«لوتوس» فینالیست جشنواره «زردآلوی زمستانی» مقدونیه شد

نوشتار افشین هاشمی برای محب اهری + فیلم

همکاری بهزاد عبدی و پرویز آبنار در دومین فیلم آزیتا موگویی

وقتی هنر کم می آورد

وقتی هنر کم می آورد