مطالب مرتبط:
تلاش یک رویداد هنری برای فروریختن دیوار بی اعتمادی
دیوار بی اعتمادی بین مردم و شهرداری ها کوتاه شود
تلاش بی وقفه مخالفان دولت، طرفداران مذاکره و مافیاها برای افزایش قیمت ارز / عدم شفافیت در اختلاس های بزرگ و بی اعتمادی مردم
تلاش برای دریافت ارز دولتی از حفره دیوار در نجف
دیوار بلند بی اعتمادی دولت و بخش خصوصی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 17:332018-11-13فرهنگي

تلاش یک رویداد هنری برای فروریختن دیوار بی اعتمادی


هادی مظفری در دیدار با مدیران گالری های تهران گفت: نیمی از فضای موجود در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را به ارایه آثار گالری های منتخب اختصاص می دهیم.

- تمرکز بیشتر بر روی فروش آثار هنری اعلام جزییات تغییرات جشنواره امسال به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین"، نشست برگزارکنندگان جشنواره هنرهای تجسمی فجر و گالری داران تهران با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای سیاست گذاری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، امیر سقراطی دبیر هنری جشنواره، محسن سلیمانی مدیر اجرایی جشنواره و جمعی از مدیران گالری های فعال تهران در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

فعال کردن اقتصاد هنر در جشنواره تجسمی فجر هادی مظفری گفت: یازدهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر تغییر و بازنگری نسبت به جشنواره های گذشته دارد و ما با آسیب شناسی و شنیدن دیدگاه های اهالی هنر به برخی نواقص رسیدیم و سعی کردیم بسیاری از موارد را در این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر اصلاح کنیم.

رویکرد امسال جشنواره این است که اقتصاد را در بخش هنرهای تجسمی فعال کنیم و در همین راستا ،بخش گالری ها را به جشنواره اضافه کرده ایم.

در این دوره در کنار 13 نفر از پیشکسوتان که شورای سیاست گذاری جشنواره را تشکیل داده اند یک نفر را به عنوان نماینده گالری ها انتخاب کردیم.

رییس شورای سیاست گذاری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اعلام کرد: ما تصمیم گرفتیم امسال برای نخستین بار جشنواره به دو شکل، ورودی داشته باشد یعنی هنرمندانی از طریق سایت برای حضور در جشنواره ثبت نام کنند و آثارشان پس از داوری در قالب نمایشگاه عرضه شود و مورد داوری برای جایزه قرار گیرد و دوم اینکه آثار از سوی گالری ها به جشنواره آورده شود چراکه ما نیمی از فضای موجود برای ارایه آثار جشنواره را به گالری های منتخب ( گالری هایی که از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارنامه قابل قبولی دارند و اعتبارشای طی پنج سال گذشته سنجیده شده است) اختصاص داده ایم.

طبق برنامه‎ ریزی های انجام شده، قرار است 50 درصد آثار این جشنواره با همکاری گالری ها برای فروش و 50 درصد برای رقابت و جایزه باشد.

او سالن اصلی جشنواره را سالن موسسه فرهنگی هنری صبا معرفی کرد که چیزی حدود 700 اثر گنجایش دارد و در ادامه تاکید کرد: مرکز هنرهای تجسمی، گالری ها و هنرمندان سه ضلع یک مثلث هستند که نبود یکی خلا بزرگی را در کار دیگری ایجاد خواهد کرد.

همچنین هنرهای تجسمی بازیگرانی دارد که یکی از بازیگران اصلی آن گالری ها هستند و حضورشان باید جدی و موثر باشد.

ما امسال تلاش داریم تا حضور گالری ها در فضای هنری کشور دیده شود و در همین راستا هم برنامه هایی برای ماه های پیش رو داریم.

نگاهی به رویکردهای یازدهمین جشنواره تجسمی فجر ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی هم در بخش دیگری از این نشست گفت: از دو ماه پیش که نطفه شورای سیاست گذاری هنرهای تجسمی فجر بسته شد، قصد ما این شد که سعی کنیم نواقصی را که وجود داشته برطرف کنیم و پیشرفته تر عمل کنیم.

این اعتقاد که اگر یک اثر هنری در قرن حاضر بخواهد به دست مخاطب برسد باید به فروش رسد جزو موارد قطعی و غیرقابل انکار است.

نظام پیشرفته مدنی نشان داده که حضور گالری برای اینکه یک هنرمند اثرش را به یک خریدار ارایه کند، لازم است.

او با قرائت بخش های مختلف فراخوان یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر رویکردهای این دوره جشنواره را معرفی کرد و در ادامه افزود: جشنواره هنرهای تجسمی فجر مثل سال های قبل با در نظر گرفتن موضوع آزاد، رویکردها و مسابقه ای که بین 10 رشته برگزار می کند، رویه خود را ادامه می دهد.

در بخش مسابقه ما در 10 رشته به دعوت آثار پرداخته ایم اما آنچه برایمان سوال است این است که آیا گالری ها تمایلی به ارایه آثاری در بخش هایی چون کاریکاتور، سرامیک و سفال یا عکس هم دارند؟ دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی با تاکید بر اهمیت معاصر بودن آثار اظهار کرد: ما می خواهیم به هنر معاصر توجه شود البته تحقق این موارد به نوع تفکر و حضور گالری داران بستگی دارد.

ممکن است هر گالری با 15 اثر در جشنواره حضور داشته باشد یا امکان دارد با همکاری تعداد بیشتر گالری داران ما بخواهیم که حداکثر هر گالری دار 10 اثر ارایه کند.

ما می خواهیم با قیمت های بالایی که آثار در حراج ها به فروش می رود در جشنواره حضور پیدا نکنید چون ما می خواهیم رواج فروش رفتن آثار هنری را همگانی کنیم.

امیر سقراطی دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز اظهار کرد: دو بخش فعال در زمینه هنرهمیشه نادیده گرفته می شود که یکی گالری ها هستند که نوگرایی و اتفاقات معاصر در گالری ها اتفاق می افتد و دیگری انجمن ها که با بخش دیگری از جامعه هنری سر و کار داشتند و دغدغه کار صنفی نداشتند.

با آمدن مظفری به مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این نوید داده شد که تعامل با این دو صنف هنری مستحکم تر شود.

شاید بتوان در کنار جشنواره فجر، رخدادهای دیگر را نیز با چنین همکاری سامان داد و دیوار بی اعتمادی را فروریخت.

ما می خواهیم مسیری را ترسیم کنیم که فجر آیینه ای از رخدادهای سال شود و کارهای دیگری انجام دهیم که همه فشارها بر فجر نباشد.

استحکام تعامل گالری داران و انجمن های هنری امیر سقراطی دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز اظهار کرد: دو بخش فعال در زمینه هنر همیشه نادیده گرفته می شود که یکی گالری ها هستند که نوگرایی و اتفاقات معاصر در گالری ها اتفاق می افتد و دیگری انجمن ها که با بخش دیگری از جامعه هنری سر و کار داشتند و دغدغه کار صنفی نداشتند.

با آمدن مظفری به مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این نوید داده شد که تعامل با این دو صنف هنری مستحکم تر شود.

در بخش بعدی این جلسه مدیران گالری های مختلف چون گلستان، سیحون، اثر، شیرین، آتبین، الهه، آریا، اعتماد،ثالث، هور، مژده، ویستا، ایرانشهر،فرمانفرما، اُ، آشیان نقش و مهر، هما، هفت ثمر، اعتماد ،Ag، شیث، دستان، شکوه، محسن، دنا، نقش جهان سوال هایی درباره نحوه حضور گالری ها و همکاری گالری داران مطرح کردند.

مظفری نیز در پاسخ به برخی از نکات مبهم درباره فلسفه همکاری گالری ها در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی گفت: تلاش ما این است که دور هم جمع شویم و یک کار جمعی برای فعالیت بزرگ تر و جدی تری را به انجام رسانیم.

حضور گالری ها در این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر از یک ایده به وجود آمد.

پیشنهاد اول این بود که کارکرد گالری ها تبدیل به کارکردی شبیه سینماها شود.

اگر قرار است آثار 10 رشته طی 10 روز به نمایش درآید هر روز در یک گالری آثار یک بخش عرضه شود اما این طرح به دلیل کمبود زمان و پربودن برنامه گالری ها محقق نشد.

بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم، امسال در فضای عمومی کار را به انجام رسانیم و در صورتی که با نتیجه خوبی روبه رو شدیم.

سال آینده گالری ها نقش سینماهای منتخب در جشنواره فیلم فجر را پیدا کنند.

ما امروز بین سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی احساس خلا می کنیم و می خواهیم فاصله موجود را برای رسیدن به موفقیت جشنواره های فجر در سایر رشته های هنری با همکاری گالری ها پر کنیم.

او درباره فروش آثار هنری در جشنواره هنرهای تجسمی فجر بیان کرد: یکی از برنامه های که جدی باید روی آن کار کنیم همین بحث فروش آثار است.

ما باید دست به دست هم دهیم چراکه وقتی جشنی را برگزار کردیم، می توانیم افراد را برای خرید آثار هنری دعوت کنیم اما در یک نمایشگاه این بضاعت کمتر می شود.

ما روی بخش حمایتی فکر کرده ایم و به طور جدی ورود پیدا می کنیم.

در پایان رییس شورای سیاست گذاری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر درباره چیدمان آثار هنری که سوال دیگر گالری داران بود گفت: اینکه چیدمان 300 اثر از گالری داران در این دوره جشنواره چگونه باید باشد با نظر و خرد جمعی برنامه ریزی می شود و ما در همین جلسات برای تمامی این موضوعات تصمیم گیری خواهیم کرد.


کلید واژه ها: جشنواره - گالری - وزارت فرهنگ - تهران - برگزار - هنری - هنرمندان - مدیر - فرهنگ - شورای - اقتصاد - اسلامی - مدیران - وزارت - ارشاد - جایزه - آثار هنری - درصد - خبرگزاری - نمایشگاه - فروش - سالن - سلیمانی - اعتمادی - کارنامه - ثبت نام - نخستین - فرهنگی - انتخاب - حقیقی

آخرین اخبار سرویس:
وقتی «نگهبانان کهکشان» اشک همه را در می آورد/ عکس

دبیرخانه گردشگری هنری تشکیل می شود

دیدگاه بهمن فرمان آرا درباره تعهدش درقبال مردم

گرامیداشت مرتضی احمدی در چهارمین سال درگذشتش

ناکامان اسکار 2019

اکران 2 انیمیشن ایرانی در در جشنواره نیجریه

محمدحسین لطیفی مجری «هفت» شد

آقای بازیگر همچنان ممنوع الملاقات

چرا امسال گزینه سینمای ایران اسکاری نشد؟

هنرمندان در جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران (عکس)

شب یلدا، میراث معنوی ایرانیان

نمایش هنرایرانی درنمایشگاه صنایع دستی

بازیگری که برای هر پست تبلیغاتی اش در اینستاگرام 240 میلیون تومان می گیرد

توقیف نمایش ابراهیم پشت کوهی قطعی است

زمان ساخت «شهرزاد 4» از زبان آقای بازیگر

رضا بابک: به احترام خانواده برومند کلاه از سر بر می دارم

تازه ترین خبرها از اسکار 2019

همه چیز درباره آداب و رسوم «شب یلدا» روی آنتن تلویزیون

بسته خبری تئاتر/ 28آذر97 نمایش های جدید پردیس تئاتر شهرزاد مشخص شد

نمایش موزیکال « حیدربابایا سلام » در تبریز روی صحنه می رود

آقای بازیگر همچنان ممنوع الملاقات

گشت خبری در استان سمنان + فیلم

برگزاری یک مسابقه سینمایی در آستانه شب یلدا

دورهمی رادیویی ها در آستانه شب یلدا

فیلم/ شهر الحدیده یک روز پس از آتش بس

چرا امسال گزینه سینمای ایران اسکاری نشد؟

«ازدواج آقای می سی سی پی» در سالن اصلی تئاترشهر

نمایش موزیکال « حیدربابایا سلام » در تبریز روی صحنه می رود

رقص سماع، موسیقی و... در قونیه زنده مانده است، اگر در ایران بود اجازه نمی دادند

زمان ساخت «شهرزاد 4» از زبان آقای بازیگر

آقای بازیگر همچنان ممنوع الملاقات

اجرای یلدایی «خانه برناردا آلبا»

عکس ؛ هنرپیشه زن معروف سینما در مراسم تجلیل از منصوریان

من محصول کارخانه رویاسازی شما هستم خانم برومند!

دبیرخانه گردشگری هنری تشکیل می شود

برنامه گذر یلدایی در قزوین برگزار شد

درختان ارس کهنسال روستای تلاتر الموت در آثار ملی ثبت شد

جمعه؛ آخرین مهلت ثبت نام اهالی رسانه و منتقدان

یک اثر از استان برای جشنواره بین المللی تئاتر فجر انتخاب شد

تکمیل مرمت و بازسازی 5 اثر تاریخی شهرستان بناب

بانوی عمارت شبیه حریم سلطان نیست+فیلم

بهروز وثوقی پیش از بازیگری در کدام گروه خوانندگی می کرد؟

«سلام آقای مدیر» به کجا رسید؟

یک سینما بدهکار ایران!

17 جلد از مجموعه هوش مالی منتشر شد

کشوری که مردم آن هنوز در سال 2009 به سر می برند

سلفی جدید مهناز افشار با دخترش

گوهر خیراندیش بازیگر «هیولا»ی مدیری شد +عکس

تیپ شهربانو منصوریان در کنار نیوشا ضیغمی +عکس

از «روزگار بهروز» رضوی تا «شادکام» منوچهر آذری

​مردم، مخاطب تئاتر لاکچری نیستند/ گلایه از کم لطفی به تئاتر خیابانی

سرمایه گذار «بینوایان» در شهرزاد

درختان ارس کهنسال روستای تلاتر الموت در آثار ملی ثبت شد

حسین محب اهری همچنان ممنوع الملاقات اما رو به بهبودی

اس ام اس تبریک شب یلدا (10)

واکنش مجری مشهور به دکور جنجالی برنامه اش/ فیلم

چه خبر از سریال طنز «خونه یکی»؟

راه اندازی بیمارستان صحرایی رستم

«راشومون» کوروساوا سریال می شود

یک اثر از استان برای جشنواره بین المللی تئاتر فجر انتخاب شد

پلنگ سیاه پر جست و جوترین فیلم سال

سه جایزه «هندی و هرمز» از جشنواره مراکشی

از «روزگار بهروز» بهروز رضوی تا «شادکام» منوچهر آذری

​17 جلد از مجموعه هوش مالی منتشر شد

«محمدحسین لطیفی» مجری هفت شد

«هار» روی صحنه می ماند

استقبال از آخرین مهمانی پاییز در رادیو فرهنگ

دبیرخانه گردشگری هنری راه اندازی می شود

مرمت 5 اثر تاریخی بناب پایان یافت

فیلم/ تمام 13 گل و 6 پاس گل «مارکو رویس» در دورتموند

برندگان دوازدهمین جشن منتقدان سینما معرفی شدند

اجرای ویژه دانشجویی «خانه برناردا آلبا» در 30 آذر

هنرمندانه از فرصت های جزیره کیش برای پیشرفت کشور بهره ببریم

فیلم/ 5 گل برتر هفته پانزدهم بوندس لیگا

فراخوان بنیاد رودکی به گروه های موسیقی

برپایی نشست «جنگ جهانی جمعیت، جنگی پنهان با سلاحی پنهان علیه انسان»

دوره آموزشی شاغلان صنایع دستی گیلان در لاهیجان برگزار شد

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 27/ 09/ 97

محمد معتمدی آلبوم جدید بیرون می دهد

آیین آتش نوروزیِ شب چله ثبت ملی شد

​جمعه؛ آخرین مهلت ثبت نام اهالی رسانه و منتقدان

​ نمایشگاه کاریکاتور« حق مسلم ماست»؛ آثاری در میانه کاریکاتور و گرافیک

​حضور بازیگران چهره در «سنجرخان»/ آغاز تصویربرداری در سال 98

​ حمایت رییس اتحادیه ناشران از ممنوعیت صدورمجوز ناشرمولف ها

17 جلد از مجموعه هوش مالی منتشر شد

مجموعه خبرهای متنوع 28 آذر + فیلم

درگذشت پنی مارشال | نخستین فیلمساز زن باشگاه 100 میلیون دلاری ها

معرکه گیری و نمایش خطرناک با استفاده از مار پیتون+فیلم

اجرای ویژه دانشجویی «خانه برناردا آلبا» در 30 دی

حال حسین محب اهری بهتر است

نقش پررنگ کن در اسکار خارجی

دبیرخانه گردشگری هنری تشکیل می شود

مرمت 5 اثر تاریخی بناب پایان یافت

ویدئو | چگونه سایه را در عکاسی از بین ببریم ؟

داستان یک خیابان و سینماهایش

خلوت باران کوثری و محسن کیایی در یک مراسم خصوصی/ عکس

محمدحسین لطیفی مجری «هفت» شد

بیشترین جوایز برای «مغزهای کوچک زنگ زده»

آلودگی هوا به تلویزیون رسید

بالاخره مجری جنجالی برنامه «هفت» مشخص شد

تلاش یک رویداد هنری برای فروریختن دیوار بی اعتمادی

تلاش یک رویداد هنری برای فروریختن دیوار بی اعتمادی