مطالب مرتبط:
عدم تامین مالی دلیل کاربردی نشدن سیکلوترون بومی برای تولید رادیوداروها/واردات درشرایط تحریم!
اجرایی نشدن دقیق آیین نامه ها و طرح های موجود در آموزش و پرورش چه علتی دارد؟
ساخت تجهیزات حفاری صنعت نفت با اجرای پایان نامه های کاربردی
آیین نامه هیأت اجرایی جذب اعضای هیأت علمی و مدرسین دانشگاه علمی کاربردی ابلاغ شد
حمایت ستاد نانو از پایان نامه های صنعتی -کاربردی و دارای نمونه اولیه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 16:452018-11-13دانش

اشکال کاربردی نشدن پایان نامه ها کجاست؟


چند سالی می شود که از کاربردی سازی پایان نامه ها به عنوان یکی از اصلی ترین راهکارهای رفع مشکلات کشور در حوزه های مختلف یاد می شود، موضوعی که به گفته بسیاری از مسئولان آموزش عالی، - دانشگاه ها فاصله زیادی تا تحقق کامل این مساله دارند.

شعارسال:" دانشگاه آزاد اسلامی با در اختیار داشتن درصد بالایی از جمعیت دانشجویی کشور می تواند یکی از اصلی ترین نهادها برای پاسخگویی به نیازهای کشور تلقی شود، دانشگاهی که دو سال اخیر گام های جدی را برای سوق دادن دانشجویان به نگارش پایان نامه های کاربردی برداشته است، هرچند هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد، هرچند مشکلاتی نیز در سر راهبردی سازی پایان نامه ها وجود دارد، مشکلاتی که مهم ترین آنها به گفته پنج مسئول دانشگاه آزاد اسلامی عدم ارتباط گیری صنعت با دانشگاه ها، نبود انگیزه لازم میان دانشجویان و نگاه تکلیفی صرف به آنها، عدم نظارت دانشگاه ها به روند انجام پایان نامه ها و عقب ماندن صنعت از دانشگاه ها برای احصای نیازهایشان هستند، مشکلاتی که راهکارهایی نیز برای رفع شان وجود دارد که شاید بتوان اصلی ترین آنها را آشتی صنعت و دانشگاه و احصای نیازهای هر استان و جهت دهی پایان نامه ها برای رفع آنها برشمرد اما آن طور که چند تن از مسئولان واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی گفته اند، واحدهای مختلف عزم جدی برای تحقق این مساله دارند که در ذیل متن کامل این گفت وگوها آمده است.

امکان کاربردی سازی در همه پایان نامه های دانشجویی وجود ندارد مرتضی موسی خانی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین درباره برنامه های این واحد به منظور کاربردی سازی پایان نامه های دانشجویی گفت: هیچ گاه نیاز به کاربردی سازی همه پایان نامه های دانشجویی نبوده است، چراکه برخی از آنها عناوین شان به گونه ای است که اصلا ظرفیت کاربردی سازی در آنها وجود ندارد.

او در توضیح بیشتر این مساله اظهار داشت: برای تاثیرگذاری دانشگاه ها بر سرنوشت کشور و به تبع آن رفع مشکلات جامعه نیازمند کاربردی سازی پایان نامه ها هستیم تا از این طریق دانشجویان گامی در جهت رفع نیازها برداشته باشند و برای این امر نیز دانشگاه ها باید در ابتدا نیازهای منطقه خود و جامعه شان را احصا کرده و بعد برای کاربردی سازی پایان نامه ها گام بردارند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین بیان داشت: ما نیز در واحد خودمان در وهله اول در حال احصای نیازهای استان مان و بعد از آن کل کشور هستیم و از سوی دیگر به همه مدیران گروه های آموزشی ابلاغ کرده ایم پایان نامه های دانشجویی را براساس نیازهای منطقه و جامعه و رفع آنها هدایت کنند، با این حال باید به این مساله اشاره کرد که پایان نامه های دکتری می توانند شروع بسیار خوبی برای انجام پروژه های موثر در جامعه تلقی شوند که شرط آن نیز برخورداری از پشتوانه تحقیقاتی خوب برای آنهاست.

موسی خانی درباره نقش کاربردی سازی پایان نامه در تحول علم در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: تحول علم دامنه متفاوت و وسیعی بوده که خود شامل مولفه های مختلفی است، با این حال کاربردی سازی پایان نامه ها می تواند در تحقق این امر اثرگذار باشد.

به عبارت دیگر، دانشگاه های کشور نباید صرفا به آموزش یک سری مفاهیم انتزاعی به دانشجویان و در مقابل ارائه پایان نامه های تئوریکال از سوی آنها اکتفا کنند، چراکه برای تاثیرگذاری در کشور و رفع مشکلات جامعه نیازمند جهت دهی به پایان نامه ها هستیم که این مساله در واحد ما دنبال می شود.

او با بیان اینکه حوزه کشاورزی و صنعت جزء نیازهای اصلی منطقه قزوین به شمار می روند، گفت: ما در این واحد دانشگاهی امکانات تحقیقات خوبی ازجمله مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه ها را برای دانشجویان و اساتید فراهم کرده ایم که فرصت های خوبی برای کمک به امر تحقیق دانشجویان محسوب می شود و حتی اعلام کرده ایم که اگر دانشجویی تحقیقی داشته باشد که از سوی مرکزی به او سفارش شده باشد، آماده هر نوع سرمایه گذاری در آن و حتی انجام کارهای دوجانبه با سایر سازمان ها برای به ثمر رسیدن این گونه پایان نامه ها هستیم.

کاربردی سازی پایان نامه ها به تحول علوم ختم خواهد شد عبدالله رحیمی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک درباره برنامه های این واحد برای کاربردی سازی پایان نامه ها گفت: برای تحقق این مساله جلسه ای را با حضور مدیران گروه های آموزشی مختلف واحد برگزار کردیم که براساس آن قرار شد گروه های مخلتف نیازسنجی ای از مشکلات استان اراک داشته باشند تا بتوانیم پایان نامه های دانشجویی را در راستای رفع این نیازها کاربردی سازی کنیم.

او ادامه داد: یکی دیگر از برنامه هایمان این است که برای هر دانشجویی که وارد واحد دانشگاهی مان می شود از همان ابتدا استاد راهنما مشخص شده و حتی موضوع پایان نامه اش نیز انتخاب شود و این موضوع صرفا به ترم های پایانی حضور دانشجو ختم نشود.

معاون آموزشی دانشگاه اراک درباره تاثیر کاربردی سازی پایان نامه در بحث تحول علوم اظهار داشت: قطعا این مساله می تواند گام جدی برای تحقق تحول علوم باشد، چراکه متاسفانه امروزه اکثر پایان نامه های ما صرفا تکلیف محور بوده و دانشجو پایان نامه خود را به گونه ای انجام می دهد که نمره ای بگیرد و این بخش از دوران تحصیلش را به اتمام برساند و همین موضوع باعث شده در حال حاضر امکان رفع هیچ کدام از مشکلات کشور براساس پایان نامه ها مهیا نباشد و این موضوع مختص همه گروه های آموزشی اعم از علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی و.

است.

رحیمی درباره تسهیلات واحد اراک برای نگارش پایان نامه ها تصریح کرد: ما تمامی آزمایشگاه های خود اعم از آزمایشگاه بتن، شیمی، میکروبیولوژیک و.

را برای انجام کارهای تحقیقاتی که برای نگارش هر پایان نامه ای نیاز است در اختیار دانشجویان می گذاریم و هیچ گونه محدودیتی نیز در این زمینه قائل نیستیم.

معاون آموزشی واحد اراک به بحث تجاری سازی پایان نامه ها نیز اشاره کرد و گفت: درست است که این بخش از موضوع برعهده معاونت پژوهشی است، اما نباید فراموش کرد که صرفا دانشگاه ها نمی توانند برای تجاری سازی پایان نامه ها به سراغ صنایع بروند، بلکه صنعت باید به سراغ دانشگاه آمده و علاوه بر اعلام نیازهای خود، به تجاری سازی پایان نامه ها نیز کمک کند.

او درهمین زمینه افزود: دانشگاه های کشور امروز در جایگاهی هستند که توانایی پاسخگویی به تمام نیازهای صنعت کشور را دارند، اما تحقق این مساله نیازمند آن است که خود صنایع به سراغ دانشگاه ها آمده و نیازهایشان را با آنها در میان بگذارند تا دانشگاه ها نیز بتوانند پایان نامه های دانشجویان خود را جهت دهی کرده و در راستای حل نیازهای صنایع قرار دهند.

به عبارت دیگر، نباید تنها منتظر باشیم این موضوع از سوی دانشگاه ها پیگیری شود.

نتیجه پایان نامه ها فقط منتهی به قفسه های کتابخانه نیست علی یعقوبی پور، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان درباره کاربردی کردن پایان نامه ها و تسهیلات در نظر گرفته شده برای آنها سخت گفت.

او با بیان اینکه پایان نامه ها براساس اولویت های پژوهشی واحدهای صنعتی و معدنی مخصوصا اولویت های پژوهشی مجتمع صنعتی گل گهر است، گفت: یک نسخه از پایان نامه براساس تفاهمنامه ای که بین موسسه، استاد رهنما و دانشجو منعقد شده است تحویل شرکت، موسسه یا شرکتی که این اولویت را مطرح کرده است داده می شود و برای همین منظور به این سمت حرکت کردیم که نتیجه پایان نامه ها فقط منتهی به قفسه های کتابخانه نشود بلکه گره ای را از مشکلات صنعت یا سازمان های خدمت رسان باز کند.

او درباره سختگیری هایی که در این واحد برای ارائه پایان نامه ها انجام می شود صحبت به میان آورد و گفت: موضوع پایان نامه حتی اگر براساس اولویت های پژوهشی نیز باشد در ایران داک کتابخانه علوم و تحقیقات و هم بین دانشجویان سرچ می شود که تکراری نباشد.

اگر تکراری باشد هم استاد راهنما و هم دانشجو باید تغییراتی را در آن لحاظ کنند.

بعد از آن به شورای آموزشی گروه ارسال می شود که گروه و دانشکده نظر خود را اعمال می کنند.

سپس شورای پژوهشی دانشکده و پس از آن شورای پژوهشی واحد، کنترل های لازم را انجام می دهند که هم موضوع و هم پروپوزالی که تهیه می شود که پایه هر کار تحقیقی است از قوام مناسبی برخوردار باشد.

او با بیان اینکه حساسیت هایی را نیز در بحث تعیین داوری و همچنین جلسات دفاع داریم، ادامه داد: جلسات دفاع با ناظر تحصیلات تکمیلی که ترجیحا یکی از اعضای هیات علمی است، برگزار می شود.

درواقع ناظر باید اجازه برگزاری جلسات دفاع را بدهد و این موضوع کمک می کند دانشجو بداند جلسه دفاع و روند دفاع از پایان نامه یک فرآیند واقعی و جدی است.

یعقوبی پور درباره نتیجه کاربردی کردن پایان نامه ها در تحول عملی دانشگاه گفت: یکی از خلأهایی که در دانشگاه آزاد اسلامی داریم این است که نتوانستیم ارتباط واقعی خود را با فضا و سازمان های بیرون به نحو احسن برقرار کنیم.

کاربردی کردن پایان نامه ها شاید یکی از کانال هایی باشد که بتواند توانمندی و ارتباط های ما را در ارتباط با صنعت و.

برقرار کند؛ چراکه یک دیوار بی اعتمادی در سال های قبل بین دانشگاه و صنعت برقرار شده است.

این روند می تواند توان علمی دانشگاه را افزایش دهد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان در پایان گفت: برای پایان نامه هایی که جنبه کاربردی دارند علاوه بر کمک های آن سازمان مورد نیاز که اولویت پژوهشی خود را اعلام کرده است ما نیز کمک هزینه ای را در زمینه کارهای آزمایشگاهی آنها به دانشجو پرداخت می کنیم.

پایان نامه های حوزه کشاورزی مورد حمایت قرار می گیرند مظاهر نیکخواه، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد درخصوص کاربردی کردن پایان نامه ها گفت: با مدیران گروه تحصیلات تکمیلی جلساتی برگزار شد و مشکلات را رصد کردیم تا دانشجویان و اساتید بتوانند در طرح های خود این مشکلات را مورد ارزیابی و رصد قرار دهند و پایان نامه های خود را براساس آن ارائه دهند تا پایان نامه ها بتوانند مشکلاتی را در جامعه حل کنند.

نیکخواه معتقد است پایان نامه ها، مقالات و پژوهش هایی که در دانشگاه انجام می شود باید برای کشور مفید باشد به گونه ای که هر طرح پژوهشی کاربرد، خط و جهت گیری مشخصی داشته باشد.

او ادامه داد: درواقع ما تلاش می کنیم طرح هایی را که متناسب با وضعیت دانشگاه و همچنین قابلیت کار در دانشگاه را داشته باشد، شناسایی کرده و آنها را به اعضای هیات علمی معرفی کنیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در پاسخ به این سوال که پایان نامه ها بیشتر در چه حوزه هایی هستند، گفت: بیشتر در بخش طرح های اقتصادی و در بحث کشاورزی و اولویت های کشاورزی مدنظر است.

همچنین در رشته های میکروبیولوژی و حوزه هایی است که بتواند مشکلی از جامعه و البته صنعت حل کند.

البته دانشجویان بیشتر موظفند پایان نامه هایی را ارائه دهند که بیشتر مربوط به مسائل استانی باشد.

نیکخواه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه استادان و دانشجویان موظف هستند از امکانات واحد استفاده کنند، ادامه داد: امکاناتی را در اختیار دانشجویان، اساتید و مدیران گروه قرار می دهیم.

اساتید و کسانی که در آزمایشگاه ها کار می کنند حتما باید از امکانات آزمایشگاه واحد استفاده کنند چون اکثر این امکانات در واحدها وجود دارد.

بقیه واحدهای استان هم باید از آزمایشگاه واحد شهرکرد استفاده کنند.

درواقع بیشتر دنبال این موضوع هستیم که آزمایش ها در خود واحد انجام شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد همچنین گفت: کاربردی کردن پایان نامه ها نشان می دهد واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی این کارایی را دارند که مشکلات جامعه را حل کنند و اگر به این سمت حرکت کنیم و کیفیت مدنظر باشد، مطمئنا نتیجه خواهد داد.

او همچنین گفت: از پایان نامه هایی که در حوزه علوم پایه و کشاورزی هستند حمایت خواهیم کرد.

همچنین امکاناتی که در دانشگاه در اختیار دانشجویان و اساتید قرار می گیرد تقریبا یک دهم قیمت آزمایشگاه هایی است که بیرون می توانند با آنها کار کنند.

بنابراین دانشجویان ما راغب هستند پایان نامه های خود را به جهت ارزان بودن در سیستم دانشگاه انجام دهند.

پایان نامه شناسنامه دانشجو است محمدرضا حبیبی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه درباره اقدامات این واحد دانشگاهی برای کاربردی کردن پایان نامه ها گفت: اولین قدم در واحد کرمانشاه این بود که مدیر گروه و معاون پژوهشی روی موضوعاتی که در شورای گروه و سپس در شورای پژوهش دانشگاه مطرح می شود تاییدیه ای دهند.

برای این کار یک سری موضوعاتی را معرفی کردیم.

موضوعات نیز به این صورت بود که با واحدهای فناور و مرکز رشد واحد هماهنگی اولیه را انجام دادیم و سپس با نهادهایی که ارتباط خوبی با صنعت دارند، تفاهمنامه ای را منعقد کردیم.

حبیبی ادامه داد: به طور مثال یکی از این سازمان ها، سازمان فنی و حرفه ای بود؛ ما با این سازمان طرح موضوع کرده و در استان نیز اعلام کردیم که طرح موضوع و مساله با شما و حل آن با ما.

تقریبا در همه رشته ها نیز حدود 200 موضوع دانش بنیان که دغدغه امروز نهادها و سازمان هاست را مطرح کردیم.

به دانشجوها و اساتید نیز اعلام کردیم اگر پایان نامه ها در این موضوعات باشد یک سری تسهیلات برای دانشجو و استاد در نظر داریم.

او افزود: البته قرار نیست تمام موضوعات کاربردی باشد، چراکه یک سری موضوعات هم مرز دانشی است.

بدون تعارف ما باید با صنعت آشتی کنیم؛ در این زمینه دو جلسه نیز در کرمانشاه برگزار کردیم و اسم آن را آشتی با صنعت و صنعتگران گذاشتیم.

در این جلسات از صنعت های مختلف دعوت کردیم؛ چراکه صنعتگران معتقدند کار دانشگاهیان روی کاغذ است و دانشگاهیان نیز معتقدند صنعتگران به صورت آکادمیک مسائل را مطرح نمی کنند.

حبیبی با بیان اینکه این جلسه در حل مشکل دانشگاهیان با صنعت تاثیرگذار بود، گفت: در این جلسه یک سری صنعتگران چه از اداره استاندارد و چه از سازمان فنی ادارات شرکت کردند.

تفاهمنامه هایی هم در جلسه منعقد شد.

موضوع این تفاهمنامه ها همان حل مساله بود؛ همچنین چیزی حدود 18 طرح پژوهشی و تحقیقاتی در دانشگاه تعریف شد که در تمام این طرح ها در انتها به حل مساله آن ارگان منتهی می شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه با بیان اینکه یکی از عمده ترین آیتم هایی که همیشه مطرح کردم، مساله آشتی دانشگاه با صنعت است، گفت: یکی دیگر از کارهایی که در واحد انجام دادیم بحث اصالت سنجی است، یعنی جلوی پایان نامه هایی را که از نظر محتوا با پایان نامه های دیگر اشتراک دارند، گرفته و اعلام کردیم این پایان نامه از نظر ما اصالت ندارد.

او درباره آسیب هایی که در حوزه پایان نامه ها وجود دارد، گفت: یکی از آسیب ها این است که دانشجو سردرگم است و انگیزه لازم را برای اینکه این پایان نامه سندی برای ادامه تحصیل خود ببیند، ندارد.

ما باید دانشجو را ترغیب کرده و به او اعلام کنیم این پایان نامه شناسنامه اوست.

آسیب دوم نظارت کم در موضوع پایان نامه هاست.

درواقع دو آسیب نداشتن انگیزه و عدم نظارت در موضوع پایان نامه ها در دل دانشگاه وجود دارد.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه فرهیختگان، تاریخ انتشار: 19آبان 1397 ، کدخبر: 156079: www.

newspaper.

fdn.

ir
کلید واژه ها: پایان نامه - دانشگاه - دانشگاه آزاد اسلامی - کاربردی - دانشگاه آزاد - نامه - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - دانشجویی - رییس دانشگاه آزاد - مشکلات - اسلامی - دانشجویان - کشور - آزاد - مسئولان - صنعت - منطقه - استان - قزوین - تاثیرگذاری - آموزش - جامعه - انگیزه - مدیران - برنامه - عناوین - جمعیت - مرتضی - نظارت - درصد

آخرین اخبار سرویس:
وزارت علوم گسترش رشته های مهارتی را محدود نکند

طهرانچی در افتتاحیه کنفرانس آسایهل 2018: کشورهای آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود

توانمندسازی نشریات علمی داخلی در دستور کار قرار دارد/ نمایه سازی 58 نشریه تاکنون

دوره آموزش زبان فارسی برای خادمان و مسئولین آستان عباسی برگزار می شود

برگزاری همایش با محوریت «وحدت حوزه و دانشگاه» در هفته پژوهش دانشگاه ها

دیدار سفیر آلمان با استاندار قزوین

کنفرانس عمومی موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا در قزوین

به میزبانی دانشگاه آزاد کنفرانس اتحادیه بین المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا 2018 (آسایهل) آغاز به کار کرد

بازنگری آیین نامه کانون های فرهنگی در تمام دانشگاه ها آغاز شد

لایحه بودجه پژوهش نهایی نشده است

35 مقاله، 2 گزارش کشوری و 6 سخنرانی در کنفرانس آسایهل 2018 ارائه شد

در هیئت عالی جذب صورت گرفت تغییر در ترکیب هیئت مرکزی جذب وزارت علوم

اولین دوره مسابقات دومینو با حضور 50 تیم در دانشگاه یزد برگزار شد+ تصاویر

کارآفرینی و نوآوری برنامه راهبردی دانشگاه امیرکبیر است

در شورای تخصصی حوزوی سند الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت بررسی شد

دانشگاه آزاد از ترکیب هیأت مرکزی جذب وزارت علوم خارج شد

شعار مرگ بر آمریکا از سال 32 در دانشگاه ها گفته می شد

کشورهای آسیایی تا سال 2020 پیشگام آموزش عالی خواهند بود

برگزاری جلسات هم اندیشی هفته پژوهش امسال را از دوره های گذشته متمایز می کند

دانشگاه ها توجه کافی به مهارت آموزی دانشجویان ندارند/ تعداد شرکت های دانش بنیان در گیلان نسبت به جمعیت دانشجویی کافی نیست

اعضای مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا در قزوین گردهم آمدند

تصاویر / زیباترین مناظر کوهستانی جهان

چند فعال کارگری آزاد شدند

برپایی نمایشگاه دستاورد شرکت های شریف و تقدیر از محققان برتر

بازنگری آیین نامه کانون های فرهنگی دانشگاه علامه آغاز شد

نقشه وزارت علوم برای فارغ التحصیلان صنعتی

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه ها توجهی کافی به مهارت آموزی دانشجویان ندارند/ تعداد شرکت های دانش بنیان در گیلان نسبت به جمعیت دانشجویی کافی نیست

کلاه پشمی که به کلاه ایمنی تبدیل می شود

آسیا در حال تبدیل شدن به قدرتی جدید در سطح جهان است

ترکیب هیئت مرکزی جذب وزارت علوم تغییر کرد

درهای دانشگاه ها به روی دانش آموزان گشوده می شود

آسیا در حال تبدیل شدن به قدرتی جدید در سطح جهان است

دانشگاه های آسیا با مشکل جامعه هدف در حوزه علمی مواجه هستند

کانون های فرهنگی در ترویج مسئولیت اجتماعی دانشجویان نقس مهمی دارند

حضور خودسر ها آنقدر پررنگ شد که دست به قتل های زنجیره ای زدند/ وظیفه دانشجویان افشاگری است

رشته های دانشگاه آزاد فریدن با ظرفیت های منطقه تناسب ندارد

حجاریان خطاب به معترضین سخنرانی اش: گلوله را از مخچه من درآورید تا جوابتان را بدهم/ افشاگری به هر طریق ممکن، وظیفه دانشجویان است

کلاه پشمی که به کلاه ایمنی تبدیل می شود

کنفرانس اتحادیه بین المللی مؤسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا 2018 (آسایهل) آغاز به کار کرد

راه اندازی پنج مرکز پایش سلامت در دانشگاه فنی و حرفه ای

آغاز 135پروژه مشترک با دانشگاه های خارج

رشته های دانشگاه آزاد فریدن با ظرفیت های منطقه تناسب ندارد

گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد رشت

دانشگاه های خصوصی نقش تعیین کننده ای در توسعه کشور ها دارند/ واحد قزوین دانشگاهی مترقی در رباتیک

مستند «هاشمی زنده است» 27 آذر در دانشگاه زنجان اکران می شود

قاره آسیا در حال تبدیل شدن به قدرت جدید در سطح جهان است

اختصاص 14 هزار میلیارد تومان به بودجه پژوهشی امسال/ برنامه های ملی هفته پژوهش و فناوری اعلام شد

وسوسه تحصیلات عالی در کشورهای در حال توسعه

فیلم/ کاشته های دیدنی و زیبای «هاکان چالهان اوغلو»

دانشگاه جایی است که می تواند بگوید پادشاه لخت است

بررسی مطالعات خوشنویسی اسلامی با حضور صاحبنظران سرشناس جهان

اروپا خواهان گسترش روابط علمی و اقتصادی با ایران است

برگزاری جشنواره ها و اردوهای رضوی در دانشگاه ها

برنامه های ملی هفته پژوهش و فناوری اعلام شد/ 14 هزار میلیارد تومان بودجه پژوهشی امسال

حذف سلول های سرطانی باقی مانده از جراحی با اسپری ژل

آغاز کنفرانس عمومی موسسات آموزش عالی جنوب شرق آسیا در قزوین

بهترین دانشگاه های جهان در سال 2019 مشخص شدند

تجمع داوطلبان معترض دانشگاه آزاد این بار مقابل شورای عالی انقلاب فرهنگی

رحیم پور ازغدی در دانشگاه صداوسیما: «مرگ بر آمریکا» مولود آذر 32 است و شعار عقده مآبانه و حاکمیتی پس از انقلاب نیست

گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه خوارزمی

برگزاری کارگاه مهارتهای زندگی در دانشگاه پیام نور مهاباد

تظاهرات در آلبانی در پی افزایش شهریه دانشگاه ها

داوطلبان دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفتند

ایجاد بستر مناسب برای رشد هنر متعهد/ خانواده ها چشمشان به دانشگاه ها است

اعتراض دانشجویان دانشگاه فرهنگیان یاسوج به جشن روز دانشجو

اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت برای رشد شرکت های دانش بنیان از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد

تذکر لازم به دانشگاه آزاد ساوه داده شد

مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت: وزارت بهداشت برای رشد شرکت های دانش بنیان از هیچ کمکی دریغ نمی کند

پاورلیفتینگ دانشجویان کشور در اراک

رونمایی از طرح های فرهنگی دانشگاه تهران

توضیح روابط عمومی دانشگاه امام درباره مطالبات صنفی دانشجویان

25 استان در جشنواره فرهنگی هنری ققنوس شرکت کردند/ استان لرستان بیشترین برگزیدگان اثر را دارد

اختصاص کمک هزینه رهن مسکن به دانشجویان متاهل

سیستم های بانکی و علمی ایران باید با دنیا در ارتباط باشد

برابری یک ساعت کار معلمان با10 ساعت کار فیزیکی

اختصاص کمک هزینه رهن مسکن به دانشجویان متاهل

مستند «هاشمی زنده است»، 28 آذر در دانشگاه زنجان اکران می شود

خودکفایی در آزمایش ترانس های برق غول پیکر + فیلم

داوطلبان دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفتند

پرسش و پاسخ دانشجویان با رییس دستگاه قضا

جزییات برگزاری مسابقات بین المللی ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه به میزبانی دانشگاه آزاد

انتخاب من، آینده فرزندان من

بین المللی سازی دانشگاه آزاد سطح علم و فناوری کشور را گسترش می دهد

بین المللی سازی دانشگاه آزاد موجب ارتقای علمی کشور می شود

تقدیر رییس دانشگاه فردوسی از خودش +عکس

آزمون کارشناسی ارشد فراگیر نمره منفی ندارد

رایزنی شرکت های دانش بنیان ایرانی با همتایان آفریقایی

احیای بافت فرسوده اطراف حرم شاهچراغ متناسب با شأن فرهنگی شیراز

بین المللی سازی دانشگاه آزاد سطح علم و فناوری کشور را گسترش می دهد

علم و فناوری محور قدرت نرم است

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در مراسم روز دانشجو: مطالعات در حوزه و دانشگاه اغلب متناسب با واقعیت های عینی جامعه نیست

دلایل شیوع سرطان در گیلان

پیام ولایتی به اجلاس آسایهل 2018: قاره آسیا در حال تبدیل شدن به قدرتی جدید در سطح جهان است

دوره آموزشی «طراحی آزمایش ها» در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود

آزمون مقطع کارشناسی ارشد فراگیر در دانشگاه پیام نور نمره منفی ندارد/ 23 آذر؛ برگزاری آزمون

داروی ضد سرطان پوست از جلبک

کنفرانس آسایهل در دانشگاه آزاد قزوین برگزار می شود

کلاه پشمی که به کلاه ایمنی تبدیل می شود

استکبارستیزی در دهه چهارم

اشکال کاربردی نشدن پایان نامه ها کجاست؟

اشکال کاربردی نشدن پایان نامه ها کجاست؟