مطالب مرتبط:
حکم قضایی برای یک هزار میلیارد تومان اراضی ملی صادر شد
60 کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی همدان قلع وقمع شد
60 کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی همدان قلع وقمع شد
60 کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی همدان قلع وقمع شد
نیکاراگوئه حکم بازداشت رهبر اپوزیسیون را صادر کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 08:252018-11-13اقتصادي

حکم قلع وقمع اراضی جنگلی زاگرس صادر شد


وقتی ریش و قیچی دست یک وزارتخانه باشد و ناظر و مجری از یک جنس دور یک میز جمع شوند، چه نتیجه ای حاصل می شود؟ سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به عنوان زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی، - مالکیت 85 درصد عرصه های طبیعی کشور را بر عهده دارد.

از سوی دیگر، وزارت جهاد کشاورزی به عنوان وزارتخانه متولی تولید، باید هر سال گزارش عملکرد افزایش تولید خود را ارائه کند.

در چنین شرایطی، طبیعی است که وزیر جهاد کشاورزی، کفه ترازوی تصمیمش را به نفع بخش تولید خم کند.

شعار سال": بر اساس بخش نامه جدید وزیر جهاد کشاورزی و دستور او به رؤسای سازمان جنگل ها و امور اراضی کشور به عنوان دو مجموعه ای که مسئولیت حفظ اراضی ملی و تقسیم زمین برای کشاورزی را بر عهده دارند، قرار است برای اراضی شخم خورده در زیر آشکوب جنگل های زاگرس با حفظ کاربری جنگلی، سند کشاورزی صادر شود؛ تصمیمی که جمع نقیضین است و کارشناسان آشنا به قانون را حیران کرده.

هیچ کس نمی داند چگونه می توان هم به ملی بودن یک زمین اعتقاد داشت و هم مستثنابودن آن را پذیرفت.

آن طور که کارشناسان مختلف اعلام می کنند، بخش نامه وزیر جهاد کشاورزی راه را برای تبدیل کردن بی سروصدای جنگل های زاگرس به زمین های کشاورزی هموار می کند.

بر اساس ماده 54 قانون رفع موانع تولید، وزارت جهاد کشاورزی برای رفع تداخل اراضی ملی و مستثناها باید کارگروهی تشکیل می داد تا مشکل مربوط به این تداخلات را حل کند.

آن طور که منابع مطلع می گویند، این کارگروه در وزارت جهاد کشاورزی و استان ها تشکیل شده است.

اعضای این کارگروه شامل نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان ثبت اسناد، نمایندگان سازمان های امور اراضی، جنگل ها و مراتع و مدیرکل حقوقی وزارت جهاد کشاورزی و اعضای متناظر آن در استان ها هستند.

این کارگروه در تابستان گذشته تصمیم گرفت از این پس وزارت جهاد کشاورزی اراضی زیر آشکوب جنگل های زاگرس را که تعریف جنگل دارند، اما شخم خورده و در آنها کشت و کار انجام می شود، و قانون اصلاحات ارضی را که در این اراضی اعمال شده است، به رسمیت بشناسد و برای آنها سند کشاورزی صادر کند.

با این تصمیم که از سوی وزیر جهاد کشاورزی نیز ابلاغ شده است، اراضی هم ملی می شوند و هم مستثنا خواهند بود.

بر اساس دستور وزیر جهاد کشاورزی، سازمان جنگل ها با همکاری امور اراضی باید دستورالعملی تهیه کرده و به وضعیت این زمین ها سامان دهند.

ایجاد معابر جدید برای قانون شکنان در دهه 70 وزارتخانه متولی تولید با خرج کردن از کیسه منابع طبیعی، طرح شکست خورده طوبی را اجرا کرد که نه تنها کشور را در زمینه دانه های روغنی خودکفا نکرد، بلکه انبوهی از مشکلات حقوقی را به کشور تحمیل و منابع پایه شامل آب و خاک را دچار مشکلاتی عدیده کرد.

حالا یک بار دیگر وزارت جهاد کشاورزی برای زخمی که به دلیل کمبود نیرو و تأخیر در رسیدگی به پرونده ها در مراجع قضایی بر پیکره منابع طبیعی باقی مانده، نسخه ای پیچیده است که منابع بدحال پایه کشور را به مرز مرگ خواهد کشاند.

تصمیم اخیر وزیر جهاد کشاورزی بدون شک اقدامی در راستای توسعه سطح زیر کشت اراضی کشاورزی است.

هادی کیادلیری، عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه علوم و تحقیقات، با اشاره به اینکه برای تشخیص اراضی ملی از مستثناها قانون های قبلی وجود داشته و دیگر نیاز به وضع قوانین جدید نیست، دستورالعمل های جدید برای تعیین تکلیف اراضی کشاورزی زیر آشکوب جنگل های زاگرس را معبری برای افراد سودجو معرفی می کند.

او می گوید: با صدور دستورالعمل جدید درباره این اراضی، زخم های قبلی باز می شود و بسیاری از پرونده هایی که مختومه شده بود، دوباره فرصت مطرح شدن پیدا می کنند.

به گفته کیادلیری اگر تداخلی بین اراضی ملی و نسق زراعی مردم وجود داشته باشد، مربوط به سال 41 است که باید حل شود اما بسیاری از زمین های زاگرس بعد از سال 41 و به دلیل رشد روزافزون جمعیت شخم خورده است.

او اضافه می کند: درحال حاضر یک میلیون هکتار از زیرآشکوب جنگل های زاگرس درگیر مشکلات ناشی از کشت و کار است.

اگر دستورالعمل جدیدی در این حوزه صادر شود، زمینه لازم برای بازشدن پرونده های مختومه قبلی افراد سودجو فراهم می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات بیان می کند: وقتی دستورالعمل دیگری مطرح می شود، حتما نیت دیگری پشت آن است زیرا برای مشکل قبلی قانون وجود داشت.

او تأکید می کند: با توجه به مأموریت وزارت جهاد کشاورزی که تأمین غذای جامعه است و اصرار بر واردکردن افراد غیرمتخصص به سازمان جنگل ها، این شبهه در ذهن کارشناسان ایجاد می شود که تصمیم اخیر وزیر جهاد کشاورزی برای حل مسائل اجتماعی است.

جهاد به دنبال حل کوتاه مدت مشکلات اجتماعی به اعتقاد کیادلیری تصمیمات وزارت جهاد کشاورزی همواره برخلاف حفظ منابع طبیعی بوده و این وزارتخانه به دنبال اشتغال زایی بیشتر و حل مشکلات اجتماعی در کوتاه مدت به همراه افزایش تولید است.

او ادامه می دهد: وزارت جهاد کشاورزی بدون اینکه مشکل تداخل نسق زراعی را حل کند، به دنبال توسعه کشت روی اراضی شیب دار است و اصولا هر قانونی که وضع می کند، در همین راستاست.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات تأکید می کند: باید حق مردم به آنها بازگردانده شود اما مسلما سطح این تداخلات به حدی زیاد نیست که نیاز به قانون جدید داشته باشد و به صورت موردی هم این مشکلات را می توان حل کرد.

او اضافه می کند: وزارت جهاد کشاورزی قادر به تعریف معیشت جایگزین برای مردم نیست برای همین از جیب طبیعت خرج می کند.

اما این راهکار هم حال اقتصادی مردم را بهبود نمی دهد زیرا کشت گندم دیم در هر هکتار اراضی زیرآشکوب جنگل های زاگرس در سال 96، 700 هزار تومان برای کشاورزان درآمد ایجاد می کرد که رقم ناچیزی است.

نسق زراعی در جنگل امکان پذیر نیست آن طور که از دستورالعمل های قبلی درباره تعیین تکلیف اراضی شخم خورده در زیرآشکوب جنگل های زاگرس برمی آید، تعریف مالک به حدی گسترده است که با تشخیص سازمان امور اراضی، می توان بسیاری از نسق ‎های زراعی را به رسمیت شناخت.

در دستور وزیر جهاد کشاورزی هم تأکید شده که راهکاری برای به رسمیت شناختن نسق های زراعی پیدا شود.

اما غلامعلی فروغی حقوق دان منابع طبیعی اعلام می کند: به رسمیت شناختن نسق زراعی و اراضی ملی با هم امکان پذیر نیست.

اگر جایی قبل از تصویب قانون ملی شدن جنگل ها، باغ و مزرعه بوده، طبق قانون باید مستثنا از ملی شدن می شد.

نمی توان یک منطقه هم زمان هم جنگل باشد و هم ملی اعلام شود.

او می گوید: زمین هایی که مشمول تداخلات شده اند، بسیار محدود هستند.

براساس ماده نه قانون افزایش بهره وری نیز اصل باید بر حفظ اراضی ملی باشد.

به همین دلیل به رسمیت شناختن نسق زراعی در جنگل امکان پذیر نیست.

اگر اراضی جنگلی بعد از سال 41 به تصرف درآمده باشد، قانون گذار آن را به رسمیت نشناخته است و کسی نمی تواند قانون جدید برای آن وضع کند.

او تأکید می کند: اگر دستورالعمل جدیدی که به دستور وزیر در دست تدوین است، به این منظور باشد که هر مرجعی اشتباه کرده با هدف حفظ منابع طبیعی اشتباه خود را اصلاح کند، قابل قبول است اما تکلیف نسق زراعی در سال 40 معلوم شده است.

نبود آمار از میزان تداخلات منابع مطلع می گویند از نظر سازمان امور اراضی سطوح وسیعی از جنگل های زاگرس مشمول بخش نامه اخیر وزیر جهاد کشاورزی می شوند و باید نسبت به رفع تداخل آنها اقدام کرد.

اما حسین امیرحیدری معاون توسعه و ساماندهی اراضی سازمان امور اراضی کشور عنوان می کند: هنوز آماری از میزان تداخلات نداریم و باید با ورود به عرصه و بررسی پلاک های مختلف، سطح تداخلات را مشخص کنیم.

او در واکنش به اظهارات کارشناسان درباره وجود اشکال در به رسمیت شناختن توأمان ملی بودن زمین و نسق زراعی، می گوید: در اراضی ملی مالکیت متعلق به دولت است؛ اما براساس قانون ماده سه، حق بهره برداری از عرصه های ملی را می توان به اشخاص اجاره داد.

نسق زراعی در اینجا حکم اجاره را دارد.

در حالی این مسئله از سوی حیدری مطرح می شود که براساس تصمیم کارگروه تشکیل شده برای رفع تداخلات باید سند مالکیت اراضی شخم خورده زیرآشکوب جنگل های زاگرس به رسمیت شناخته شود و این مسئله با اجاره دادن زیرآشکوب جنگل کاملا متفاوت است.

به اعتقاد حیدری بخش نامه وزیر جهاد کشاورزی به این نکته تأکید می کند که اگر در حوزه زاگرس به عرصه ای برخوردید که درخت هست و براساس منابع طبیعی تعریف جنگل را شامل می شود، سازمان امور اراضی باید آن را به عنوان اراضی ملی بشناسد؛ اما حقوقی را که سال های متمادی مردم داشتند و کشت و زرع می کردند، در کنار همین جنگل و درختان، به رسمیت بشناسد و برای اینکه این فعالیت ها نظام مند باشد، برای تدوین برنامه استفاده و بهره برداری از این اراضی، دستورالعمل فنی و مشترکی بین سازمان جنگل ها و امور اراضی تنظیم شود.

او اشکالی در این تصمیم کارگروه ملی رفع تداخل نمی بیند.

صدور سند تغییر کاربری جنگل اگرچه متولیان سازمان امور اراضی فکر می کنند که اگر در زیرآشکوب جنگل کشت و کار شود و صرفا درختان بلوط آن حفظ شود؛ یعنی جنگل حفظ شده است؛ اما رحیم ملک نیا، عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام، عنوان می کند: زراعت زیرآشکوب جنگل، زمینه ازبین رفتن این اکوسیستم در 20 سال آینده را فراهم می کند.

او می گوید: زراعت در زیرآشکوب بعد از مطرح شدن بحث خودکفایی گندم در محدوده سال 80 توسعه پیدا کرد.

این روزها صرفا زیرآشکوب جنگل در نزدیکی مراکز جمعیتی شخم نخورده است؛ بلکه حتی مناطق حفاظت شده و ارتفاعات خیلی بالا نظیر بان کول ایلام هم در زیرآشکوب جنگل شاهد شخم و شیار است.

به گفته ملک نیا شخم زیرآشکوب جنگل فرسایش خاک را تشدید می کند؛ اما اگر این مسئله بدیهی را کنار بگذاریم، این رفتار پایداری جنگل های زاگرس را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد.

او یادآور می ‎شود: کشاورزی در زیرآشکوب جنگل اجازه زادآوری را از درختان بلوط می گیرد و در طولانی مدت زمینه حذف درختان از طبیعت را فراهم می کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان سخنان خود را با طرح این پرسش که مگر می شود جنگل را که یک پدیده طبیعی است، به رسمیت بشناسیم و مزرعه را هم به عنوان یک فعالیت انسان ساخت در زیر آشکوب آن مجاز بدانیم؟ ، ادامه می دهد.

او تأکید می کند: اگر برای اراضی شخم خورده زیرآشکوب جنگل های زاگرس سند صادر شود، متولیان حفظ عرصه های طبیعی به مشکل برمی خورند و کنترل این عرصه ها و مراقبت از قطع درختان برای آنها دشوار خواهد شد.

ملک نیا درباره دلایل به خطرافتادن استمرار حیات در جنگل های زاگرس می گوید: هیچ کشاورزی زادآوری جنگل را در داخل زمین خود نمی پذیرد.

شخم مداوم زمین سبب می شود هیچ نهال بلوطی در زمین مستقر نشود و حتی اگر درختان جست بزنند، بر اثر کشاورزی از بین می رود.

به گفته او زمین های کشاورزی در غرب کشور اغلب دیم زار هستند و محصول برداشت شده از این زمین ها از نظر اقتصادی ارزش چندانی ندارد؛ اما شخم زیرآشکوب از نظر کمی برای جنگل خطرناک است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان سیل خیزشدن اراضی شخم خورده را یکی دیگر از تبعات به رسمیت شناختن کشت زیرآشکوب در جنگل های زاگرس معرفی می کند؛ اما از نگاه او، با این اقدام وزارت جهاد کشاورزی با حذف پوشش گیاهی طبیعی، کانون های ریزگردی در غرب کشور تولید می شود که برای ادامه حیات در این منطقه مشکل ایجاد خواهد کرد.

به گفته او کشاورزی در زیرآشکوب جنگل در زاگرس میانی خیلی رایج است و اگر راه فراری ایجاد شود، زمینه تبدیل جنگل به کشاورزی را فراهم کرده ایم.

در حالی وزارت جهاد کشاورزی به صورت چراغ خاموش به دنبال صدور مجوز تغییر کاربری اراضی جنگلی به نفع کشاورزی است که همه مدل های اقلیمی از کاهش بارش ها در غرب کشور در چند دهه آینده حکایت دارند.

در چنین شرایطی عقل سلیم حکم می کند که با کاهش بارگذاری و توسعه کشاورزی، زمینه نفوذ آب به داخل سفره های زیرزمینی به منظور حفظ منافع نسل فعلی و آینده فراهم شود؛ اما گویا مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعتقادی به تحقیقات و یافته های تحقیقاتی ندارند که برای تأمین منافع گروهی کوچک از جامعه محلی، چنین نسخه هایی برای کشور می پیچند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 21 آبان 97، شماره: 3289
کلید واژه ها: کشاورزی - وزارت - جهاد - جنگل - تولید - تصمیم - وزیر - قانون - زمین - اراضی ملی - کشور - طبیعی - امور اقتصادی - قانون شکنان - استان - نامه - ناظر - جدید - اقتصادی - تابستان - اصلاحات - افزایش - گزارش - مجری - آشنا - مشکل - درصد - ماده - شکست - قیچی

آخرین اخبار سرویس:
واردات بیش از 5 میلیون تن ذرت دامی در 8 ماه

لایروبی آببندان های گلوگاه

شناسایی حداقل 17 ملک و یک بی ام و گران قیمت از اموال مظلومین

استخراج یک میلیون و 700 هزار تن ماده معدنی

ماکیاوللی، هابز، آدام اسمیت: آیا مقصر اصلی این سه نفرند؟

90 درصد کشت پاییزه گندم و جو در شهرستان ری انجام شد

طلاقی توافقی که 570 میلیون دلار آب می خورد!

3 گروه مترصد برهم ریختن آرامش بازار ارز/ هفته سختی در پیش است؟

گمرک موبایلی راه اندازی می شود

12 سازمان شهرداری در صدر جداول «پرتاخیرترین» و «بدهکارترین» ها به صندوق ذخیره

رفت و آمد سلاطین به بازار ایران شدت گرفت

مهم ترین تغییرات قانون صدور چک

دستاوردهای پژوهشی فرصتی برای خلق ارزش افزوده و ثروت

سخت پوست دریاچه ارومیه دیگر نفس نمی کشد!

اپل: محروم شدن ما از بازار چین بدون عواقب نخواهد بود

کاهش نرخ کالاهای همراه ملوانی در بوشهر

خبر خوش فتاح برای مددجویان

چاره اندیشی مسئولان برای دلالان ارزی فضای مجازی

تولید خودرو 57 درصد کاهش یافت

استخدام کارگر ساده در شرکت خدمات پس از فروش

استخدام کارمند خانم جهت فروش خودرو برای نمایندگی واقع در سعادت آباد

بی اهمیتی وزارت کار به تشکیل نشست فوق العاده شورای عالی کار

90 درصد کشت پاییزه گندم و جو در شهرستان ری انجام شد

نخستین و بزرگترین مرکز چاپ و تکثیر دیسک های نوری با سریع ترین زمان تحویل

دوره رونق مسکن تکمیل شده است

3 روز تا پایان مهلت لبنیاتی ها برای ارزانی/ برخورد با گران فروشان

آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

زمان واریز یارانه آذر 97

مهار سفته بازان، نرخ ارز را کاهشی کرد

30 هزار حلقه لاستیک خودرو سنگین در اصفهان توزیع شد

ترکان: بیشتر از دو دهک مردم در معرض آسیب پذیری هستند

ترکان: بیشتر از دو دهک مردم در معرض آسیب پذیری هستند

افزایش50 درصدی مراجعات به کمیته امداد

نرخ سود سپرده بانک های خصوصی کاهش یافت| کدام بانک بیشترین سود را می‎دهد؟+جزییات

مجازات سنگین کارخانه های لبنی گران فروش

تولید 40 مگاوات برق از زباله تا سه سال آینده

توضیح بانک مرکزی درباره اعمال محدودیت سقف تراکنش روزانه

استخدام کارشناس فروش درشرکت سفارش اینترنتی غذا(اسنپ فود)/تهران

قیمت کارت های مدت دار مترو اعلام شد

موافقت بانک مرکزی با نرخ گذاری خدمات هوایی طبق ارز نیما

طرز تهیه سوپ انار مخصوص شب یلدا

کولرهای گازی وارداتی، خورندگان اصلی برق

رشد 46درصدی صادرات زعفران در سال جاری

چگونه می توان مهریه بیش از 110 سکه را مطالبه کرد؟

بحثی درباره واگذاری بیمارستان ایرانیان دبی وجود ندارد

وضعیت تعرفه ها در کشور رها شده است

رفت و آمد سلاطین به بازار ایران شدت گرفت

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 97/09/24

همتی: جلوی پولشویی آشکار از طریق چک های تضمینی را گرفتیم

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 1397/09/24

کمبودی در توزیع اقلام اساسی وجود ندارد کاهش قیمت برنج خارجی در راه است

رانندگان و کارگران ساختمانی در نوبت دریافت بسته حمایتی دولت

گرانی کاذب به شب یلدا هم رسید! + جزییات قیمت آجیل و خشکبار

تا شب یلدا بازی های فروشگاه هیولا را با 70 درصد تخفیف خریداری کنید

6 هزار خودروی خارجی در گمرکات خاک می خورد

قیمت گوشت گوسفندی در آستانه 70هزار تومان

قیمت نهایی و قطعی سیتروئن C3 اعلام شد

کاهش 53 درصدی معاملات مسکن تهران در آبان امسال

65 طرح عمرانی فرودگاهی در دست اجرا است

استخدام انیمیشن ساز وموشن گرافیست،مدیر شبکه های مجازی،کارآموز

ذخیره 70 هزار تن سیب و پرتقال برای شب عید

3 روز تا پایان مهلت لبنیاتی ها برای ارزانی/جریمه سنگین در انتظار گرانفروشان

قیمت ارز در صرافی ها

بیش از دو دهک جامعه در معرض آسیب قرار دارند

افزایش 30 درصدی نرخ خودروهای وارداتی در آینده

استخدام مدیر مالی،کال سنتر آقا در یک شرکت معتبر در تهران

تمام انتصابات فامیلی حسن روحانی +جدول

سکه طرح جدید امروز شنبه 24 آذرماه، 3 میلیون و 600 هزار تومان شد

استخدام سرپرست کارگاه و کارشناس بازاریابی در پوشاک خانواده

استخدام 5 ردیف شغلی در هتل حافظ شیراز

آزاد شدن واردات ارز تاثیر مثبت بر بازار داخل خواهد گذاشت

بودجه گوشت قربانی نیست / اجماع درتعیین اولویت های ملی در بودجه ضروری است

استخدام حسابدار جهت یک برند معتبر در تهران

طرح ملی الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان کشور اجرایی می شود

سونی قصد دارد یک چهارم از کارمندان مرکز عملیات سونی موبایل در سوئد را اخراج کند!

5600 تن عسل محصول 370 هزار کلنی زنبور در استان اردبیل

ابلاغ شریعتمداری برای شفاف سازی قراردادها+ سند

30 هزار حلقه لاستیک خودرو سنگین در اصفهان توزیع شد

طرح نظارتی ویژه شب یلدا در بازار شهرری آغاز شد

53 پروژه بیمارستانی در دولت تدبیر و امید تکمیل شده است

لنگر خشکسالی - عصمت برزجی*

ردپای افغان ها در گرانی آجیل شب یلدا

فعالان اقتصادی از دستاوردهای پژوهشگران استفاده کنند

جزییات انحراف 5000 میلیارد تومانی در پرداخت یارانه نقدی

سازمان حمایت به پرونده تحویل هاوال ورود کرد/ احتکار یا صحنه سازی؟

تاثیر شدید افزایش قیمت مسکن بر روی خط فقر

زمان واریز یارانه نقدی مشخص شد

قیمت آجیل شب چله مشخص شد + لیست قیمت

رایزنی ظریف با نخست وزیر قطر در مورد مذاکرات صلح یمن

53 پروژه بیمارستانی در دولت تدبیر و امید تکمیل شده است

تفاوت اوراق قرضه و اوراق مشارکت چیست؟

آیا بانک های بزرگ به پایان خط رسیده اند؟ +فیلم

تجهیزات برق در ایران چه وضعیتی دارند؟

شارژر فوق سریع آلمانی ها قدرتمندتر از نمونه آمریکایی آن است

انتشار مقاله علوم انسانی دانشگاه اصفهان 15 درصد افزایش یافت

شهرداری تهران: اتوبوس های دست دوم وارداتی جوان خواهند بود

80 درصد گنبدی ها کارت هوشمند ملی دریافت کردند

گزارش خبری فارس سهم بخش نظامی از بودجه سالانه کشورهای جهان چقدر است؟

طرح نظارتی ویژه شب یلدا در بازار شهرری آغاز شد

سیاست دولت؛ تقویت پول ملی در مقابل دلار

حکم قلع وقمع اراضی جنگلی زاگرس صادر شد

حکم قلع وقمع اراضی جنگلی زاگرس صادر شد