مطالب مرتبط:
نگهداشت منابع آبی با توسعه آبخیزداری
مدیریت بهینه منابع آبی با اجرای طرح آبخیزداری
توسعه کردستان منتظر تعیین تکلیف منابع آبی استان است
استان یزد در وضعیت فوق بحرانی منابع آبی/توسعه کشت در دشت های ممنوعه
توسعه کردستان منتظر تعیین تکلیف منابع آبی استان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 07:462018-11-13اقتصادي

نگهداشت منابع آبی با توسعه آبخیزداری


ایرنا- در سالهای اخیر به دنبال تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی، افت منابع آب زیرزمینی و بروز و تداوم خشکسالی، شاهد بحرانی شدن شرایط منابع آبی کشور هستیم.

- بر اساس گفته های مسوولان وزارت نیرو، حدود 48 سال پیش منابع آبی کشور نزدیک به 130 میلیارد متر مکعب بود که در نتیجه تغییرات اقلیمی در حدود 10 سال گذشته، این دخل آبی به حدود 116 میلیارد متر مکعب و در 6 سال گذشته این رقم به حدود 100 میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده است.

این روند نشان از آن دارد که در طول زمان، هرچه جلوتر آمده ایم منابع آبی کشور کمتر و در مقابل مصارف بیشتر شده که از نظر تعادل منابع آبی، این یک تهدید به شمار می آید.

در این شرایط به اعتقاد کارشناسان حوزه آب و خاک از بهترین و موثرترین راهکارهای حفظ و نگهداشت منابع آبی، انجام فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه های آبخیز است.

کارشناسان براین باورند که اقدام آبخیزداری می  تواند راهکاری پیشگیرانه و مطمئن برای مبارزه با خشکسالی در درازمدت باشد و نتایج پایداری را به ارمغان آورد.

** 46میلیون تن فرسایش خاک نتیجه سیلاب هابراساس یافته های علمی، آبخیزداری به مجموعه اقداماتی گفته می شود که برای جلوگیری از تخریب خاک در زمان سیلاب و بارش های سیل آسا و تزریق آب های روان به سفره های زیر زمینی انجام می شود.

بنا به آمار موجود اکنون سیلاب ها در کشور سالانه حدود 46 میلیون تن فرسایش خاک را با خود به همراه دارد که این میزان فرسایش خاک یعنی سالانه معادل 10 هزار هکتار زمین زراعی تخریب می شود که این مشکلات با عملیات آبخیزداری برطرف می شود.

طبق بند 27 قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی ، سهم وزارت جهاد کشاورزی با انجام اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری در تولید آب با سهم وزارت نیرو از طریق اجرای سدهای مخزنی یکسان تعیین شده و این موضوع نقش و اهمیت آبخیزداری و آبخوانداری در مدیریت بحران آب را بیش از پیش نمایان می سازد.

قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران ( 1396 تا 1400 هجری شمسی) در 14 اسفند سال 1395 شمسی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

**اجرای طرح های آبخیزداری از برنامه های مهم دولت معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تیرماه امسال در مراسم امضای تفاهم نامه اجرای 200 طرح آبخیزداری در هرمزگان، گفت: اجرای طرح های آبخیزداری با توجه به تاثیر آن در حفظ و نگهداشت منابع آبی از برنامه های مهم دولت است و از آن حمایت می کند.

ناصر حیدری پور بیان داشت: اجرای این پروژه های آبخیزداری با توجه به شرایط بحرانی منابع آبی هرمزگان نقش بسزایی در زمینه تأمین آب این استان خواهد داشت.

وی تاکید کرد: فرمانداران و بخشداران برای اجرای مناسب و به موقع این طرح ها باید به طور جدی پای کار باشند.

** وجود 7451 سازه آبخیزداری در هرمزگان شواهد نشان می دهد که وضعیت کنونی آب در استان هرمزگان چندان رضایت بخش نیست زیرا تغییرات شاخص سرانه منابع آب تجدید پذیر حکایت از آن دارد که این شاخص در دهه های اخیر در هرمزگان کاهش داشته است.

خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن 365حلقه چاه آب آشامیدنی، 18دهنه چشمه و قنات ، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135حلقه چاه بین30 تا 70 درصد شده است.

از 74 دشت موجود در هرمزگان تمامی آنها دارای بیلان منفی هستند و 38 دشت ممنوعه بوده و مابقی دشت ها نیز شور است.

از همین رو با توجه به شرایط بحرانی منابع آبی هرمزگان، اجرای گسترده طرح های آبخیزداری در این استان لازم و ضروری به نظر می رسد .

با استفاده از روش های مناسب آبخیزداری می توان با مهار آب باران علاوه بر پیشگیری از تخریب خاک، پدیده خشکسالی را مدیریت کرد.

هم اکنون استان هرمزگان با 7 هزار و 451 سازه آبخیزداری و بیش از 110 هزار هکتار عملیات بیولوژیک و بیومکانیک ، ظرفیت آبگیری 400 میلیون مترمکعب درسال دارد.

خوشبختانه امسال گام های خوبی جهت توسعه آبخیزداری در هرمزگان برداشته شده که ازجمله آن اجرای 200 طرح آبخیزداری در این استان تا پایان امسال است.

اواخر تیرماه امسال تفاهم نامه ای جهت اجرای مشترک 200 طرح آبخیزداری و آبخوان داری چند منظوره میان استانداری هرمزگان و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور امضا شد.

**حمایت صندوق توسعه ملی از اجرای طرح های آبخیزداری در هرمزگان استاندار هرمزگان دراین باره می گوید: اجرای 200 طرح آبخیزداری در استان تا پایان امسال با حمایت صندوق توسعه ملی انجام می شود.

فریدون همتی اظهار داشت: اجرای این طرح های چند منظوره آبخیزداری موجب تامین آب شرب به خصوص در روستاها و همچنین تغذیه دشت های استان خواهد شد.

وی افزود: نیمی از اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح های آبخیزداری از منابع استانی و نیم دیگر آن از محل اعتبار صندوق توسعه ملی تامین می شود.

همتی خاطرنشان کرد: اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری راهکار موثری در راستای کنترل و مدیریت مناسب منابع آب در استان هرمزگان است.

** اجرای 100 طرح آبخیزداری در هرمزگان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: طرح های آبخیزداری با کاهش میزان فرسایش خاک، زمینه را برای نفوذ آب در خاک فراهم کرده و آن را تبدیل به منبع آبی برای پایین دست حوضه خود می کند.

امید ذاکری در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: عملیات آبخیزداری و آبخوانداری شامل عملیات بیومکانیکی و بیولوژیک، پخش سیلاب، سدهای خاکی و سازه های سنگی ملاتی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان خاطرنشان کرد: امسال در مجموع 200 میلیارد ریال جهت اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در هرمزگان از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است وی بیان داشت: از ابتدای امسال تا اوایل آبان ماه عملیات احداث 100 طرح آبخیزداری و آبخوان داری در اقصی نقاط استان اجرایی شده است.

ذاکری تصریح کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان امسال اجرای 100 طرح دیگر آبخیزداری و آبخوانداری در روستاهای 13 شهرستان هرمزگان عملیاتی می شود.

وی ابراز داشت: با اجرای طرح های مذکور حدود 80 میلیون مترمکعب از روان آب ها در هرمزگان ذخیره می شود.

**هرمزگان از استان های پیشرو در حوزه آبخیزداری معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی هرمزگان بیان داشت: با توجه به کاهش شدید بارندگی ها در استان در سالیان اخیر، به شدت نیازمند مدیریت رواناب های فصلی و سطحی با توسعه آبخیزداری هستیم.

جعفر تختی نژاد در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: عملیات آبخیزداری و آبخونداری یکی از اولویت های 9گانه کشوری و استان هرمزگان در حوزه منابع طبیعی است و اعتبارات آن هم از محل صندوق توسعه ملی تامین می شود.

وی افزود: در حوزه آبخیزداری، استان هرمزگان یکی از استان های پیشرو بوده و جهش خیلی خوبی در این زمینه داشته ایم.

این مقام مسوول تصریح کرد: به منظور به حداقل رسانی اثرات مخرب خشکسالی و بی آبی بر مراتع و منابع طبیعی استان ، به دنبال توسعه هر چه بیشتر فعالیت های آبخیزداری در هرمزگان هستیم .

تختی نژاد تغذیه منابع آبی و تقویت سفره های آب زیرزمینی، حفاظت از خاک، کاهش و کنترل رسوبزایی در حوزه آبخیز، افزایش درآمد بهره برداران و تثبیت شغل حوزه نشینان ، پیشگیری و کنترل سیل از مناطق بالادست و اصلاح کاربری اراضی را از مهمترین اهداف اجرای طرح های آبخیزداری عنوان کرد.

** مدیریت خشکسالی با توسعه آبخیزداری زنگ خطر خشکسالی و بحران آب در سراسر ایران عزیزمان با وجود تلاش بسیار مسوولان همچنان به گوش می رسد و باید از هم اکنون به فکر آینده بود تا بتوان جلوی خسارت و چالش های احتمالی ناشی از این بحران را گرفت.

آبخیزداری راهکاری موثر جهت پیشگیری از فرسایش خاک، مهار آب و حفاظت از منابع طبیعی است و نهادهای اجرایی با توجه به خسارت های ‏متعدد ناشی از سیلاب ها، هرز روان آب ها و فرسایش خاک باید در اجرای این طرح بیش از پیش تلاش کنند.

باید بتوان با توسعه آبخیزداری از روان آب ها حداکثر استفاده را در تغذیه سفره های زیر زمینی و آباد کردن دشت های حاصلخیز کشاورزی ببریم.


کلید واژه ها: تغییرات اقلیمی - میلیارد - کشور - وزارت نیرو - برنامه - مجلس شورای اسلامی - نامه - شرایط - سیلاب - بحران - وزارت - خشکسالی - کشاورزی - جمهوری اسلامی - اسلامی - زمین - مدیریت بحران - منابع طبیعی - تخریب - قانون - توسعه - نیرو - دولت - زیرزمینی - کاهش - بهره وری - بحران آب - پایداری - جمهوری - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
استقبال فعالان بخش خصوصی از اقدامات تازه بانک مرکزی

اوضاع بازار مسکن بهبود می یابد

برای خرید آپارتمان در استاد معین چقدر باید پرداخت کرد؟

عکس بی هوای خانم بازیگر در یک روز سرد

بدترین کارهایی که عمر کاناپه را کوتاه می کند

استخدام کارگر دستگاه آسیاب در یک کارخانه تولیدی معتبر-مازندران

استخدام کارگر بسته بندی،اپراتور دستگاه لیمنت و هات استمپ

استخدام اپراتور دستگاه اکسترودر،اپراتور دستگاه میکسر- مازندران

استخدام 5 ردیف شغلی در یک کارخانه تولیدی معتبر در مازندران

استخدام رییس حسابداری،کارشناس خرید و فروش،کارشناس منابع انسانی

امنیت در بستری به نام دولت الکترونیک

هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی چه قدر است؟

کاریکاتور: در حاشیه گرانی افسارگسیخته کالاها

واکنش یک نماینده نسبت به شیوه قیمت گذاری چهار محصول ایران خودرو

3سال تا پایان نقطه تنش آبی در ایران

تهیه لباس و لوازم التحریر برای کودکان کم برخوردار در پویش «لبخند مهربانی»

موتورسیکلت های دست دوم گران تر از نو!

پاکروان: اقتصاد دانش بنیان پیشران ارتباط صنعت و دانشگاه است/ محیط متاسب اشتغال، مانع خروج متخصصان از کشور می شود

همه آنچه درباره مرکز رشد واحد های فناوری و کارآفرینی دانشگاه ایلام باید بدانیم/ چگونه کارآفرین موفقی شویم؟

آزادی یک فرمانده داعشی در ازای 100 هزار دلار

یک تصمیم کارشناسی برای مقابله با تحریم های نفتی

بازیگر زن «ممنوعه» درکنار پسر خسرو شکیبایی/ عکس

نقشه های آرامکو برای عربستان

برای FATF چک بی محل نکشید

100 روز تا یک نفس عمیق راحت

چرا عربستان برخلاف خواسته آمریکا حرکت کرد؟

100 روز تا یک نفس عمیق راحت

واکنش یک نماینده نسبت به شیوه قیمت گذاری چهار محصول ایران خودرو

کاهش چشم گیر واردات قطعات خودرو

کسی حاضر نیست به کاخ سفید برود

عتیقه رولز رویس در تهران/ عکس

رهن کامل آپارتمان در مناطق شمال تهران

استخدام نیرو در کارخانه تولیدی سقف کاذب و دیوار پوش پی وی سی

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

مطالبات شهرداری تهران از دولت، 2700 میلیارد تومان است

افزایش نرخ بیکاری در عربستان

امنیت در بستری به نام دولت الکترونیک

کشف 45 میلیارد بشکه نفت در آمریکا

ریزش مرز روانی در بازار دلا ر

تصویر حیرت انگیز اروپایی ایران!

فصل حساس در بازار مسکن

مکرون در برابر خواسته های جلیقه زردها تسلیم شد

افزایش مبادلات تجاری روسیه و چین در سال جاری

استخدام مدرس و مربی برای آموزشگاه فرانوین در اصفهان

استخدام مدرس زبان خانم و آقا در تمامی سطوح در تهران

جام جهانی باعث رشد 15 درصدی گردشگری روسیه شد

گرانی کله پاچه مردم را سیرابی خور کرده است!

پیشنهاد یک نماینده برای افزایش وام ازدواج

آب، زیرخط فقر!

ورود کمیته ویژه مجلس به موضوع قاچاق لوازم آرایشی

یک منبع آگاه در سازمان بورس در گفت وگو با فارس بازگشت پول نفت به خزانه طبق سازوکار معاملات بورس انرژی تضمین شده است

آقای خبر آن لاین! به تحقیر مردم می ارزید؟

با شهر چای ترش و حنا بیشتر آشنا شوید

تفاهم جهرمی با شهردار تهران برای تحقق تهران هوشمند

تنها سه کارخانه تولید کمپوست در ایران داریم

قانون اصلاح قانون چک جنبه پیشگیری کننده دارد

مظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهران

دورهمی قنادان ایران

همخانگی مسالمت آمیز با مادر شوهر

تنها سه کارخانه تولید کپوست در ایران داریم

نرخ های عجیب در بازار خودرو

واردات یک هزار و 71 تُن نخود فرنگی به کشور + جدول

جزییات برنامه ریزی سفرهای دریایی نوروز

افزایش 13 درصدی صادرات غیرنفتی

آپارتمان نوساز در تهرانپارس چند؟

رشد 13 درصدی صادرات غیرنفتی

فارس من/ رییس انجمن محصولات سلولزی کشور در گفت وگو با فارس: دلایل کاهش نیافتن قیمت پوشک/ 80 درصد قیمت محصولات سلولزی متاثر از نرخ ارز است

جزییات اولیه از پرونده بزرگ قاچاق قطعات خودرو

هدفون بی سیم در بازار چند؟

آلمان هم درگیر اعتصاب کارگران شد

برندگان و بازندگان یارانه بنزین

مظنه خرید موتورسیکلت در بازار چقدر است؟

کاهش قیمت میلگرد در بازار آهن

جدیدترین قیمت دام زنده سبک در برخی استان ها

قانون اصلاح قانون چک جنبه پیشگیری کننده دارد

رشد 71 درصدی اعتبار هزینه ای حمایت از پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری

بهترین گزینه های سرمایه گذاری در شرایط آشفتگی بازار کدامند؟

تعداد ثبت نام کنندگان کارت سوخت المثنی به مرز یک میلیون نفر رسید

بنگاه داری خودروسازان بزرگ به معنای از جیب مردم هزینه کردن است

انتصاب 1000 مدیر زن در یک سال

علاج معضل بدمصرفی برق

رقم نجومی و عجیبی که بابت صدور قبض آب و برق و گاز از جیب مردم می رود!

محیط زیست، خط قرمز تولید در خوزستان است

تشخیص پول شویی با تحلیل تراکنش های بانکی

اختصاص اعتبار 7000 میلیارد تومانی برای مقابله با فقر مطلق

ضدمحرک های داخلی قوی تر از تحریم هستند؟

دریای خزر زیستگاه خطرناک برای ماهیان ریز جثه

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل

آبشاری زیبا در اندونزی/ عکس

عراق بازار اصلی کاشی و سرامیک ایران

صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 20 آذر ماه

فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است

تغییر میل جنسی مردان در فصل های مختلف

پولدارهای خانه نشین| درآمد هنگفت 147000 نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

هفت راهکار برای عبور کشور از بحران آب

لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

حبر وزیر صنعت درباره کاهش قیمت خودرو

15 روستای سردشت تا پیش از دهه فجر به شبکه گاز متصل می شود

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

نگهداشت منابع آبی با توسعه آبخیزداری

نگهداشت منابع آبی با توسعه آبخیزداری