مطالب مرتبط:
دولت از اربعین امسال چقدر درآمد کسب کرد؟
دولت از مناسک اربعین امسال چقدر درآمد کسب کرد
دولت از مناسک اربعین امسال چقدر درآمد کسب کرد
دولت از اربعین امسال چقدر درآمد کسب کرد؟
درآمد دولت از مناسک اربعین امسال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 06:352018-11-13سياسي

دولت از اربعین امسال چقدر درآمد کسب کرد؟


ستاد مرکزی اربعین اعلام کرده "دولت و دستگاه های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به هیچ عنوان نگاه "درآمدی" به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند!" آیا واقعیت اربعین امسال، - ستاد مرکزی اربعین اعلام کرده "دولت و دستگاه های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به هیچ عنوان نگاه "درآمدی" به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند!" آیا واقعیت اربعین امسال، موید این ادعای دولت است؟ شعارسال": ‍‍‍مراسم اربعین حسینی امسال نیز با حضور بیش از 2 میلیون نفر از زائران کشورمان به اتمام رسید و اکنون فرصت مناسب تری برای بررسی نقاط ضعف و نارسایی ها برگزاری مناسک اربعین امسال و برخی نامهربانی ها با زائران حسینی و نگاه احیاناً درآمدی دولت از این مناسک است.

متاسفانه با وجودی که چندین سال از تشکیل "ستاد مرکزی اربعین" با مشارکت وزارتخانه ها و نهادهای ذی ربط با هدف تسهیل سفر زائران اربعین می گذرد، در سال جاری نیز شاهد نارسایی ها و ناهماهنگی های بسیار آزاردهنده ای بودیم؛ به گونه ای که زائران میلیونی اربعین امسال در برخی موارد به واسطه همین مشکلات متحمل رنج ها و زحمات مضاعفی شدند.

در وهله نخست، "نحوه تامین ارز مورد نیاز زائران اربعین امسال" بسیار اسف بار بود به گونه ای که با وجود فرصت یک ساله دولت برای برنامه ریزی برای تامین و پرداخت سریع و آسان ارز زائران اربعین، ستاد مرکزی اربعین و بانک مرکزی تنها کمتر از 10 روز مانده به روز اربعین حسینی، به فکر تامین دینار مورد نیاز زائران و تعبیه راهکار اجرایی پرداخت آن افتادند! در حالیکه بخش زیادی از زائرانی پیش از این تاریخ با توجه به زمان سفر خود مجبور به خرید دینار عراقی با بهای گزاف از بازار آزاد شده بودند و عملاً ارز دولتی اعلامی، حکم نوش داروی بعد از مرگ سهراب را پیدا کرد.

اما عملکرد بسیار ضعیف دولت و بانک مرکزی در نحوه پرداخت 100 هزار دینار درنظر گرفته شده به ازای هر زائر به قیمت 9.

6 تومان نیز تاسف بار بود به گونه ای که زائران اربعینی که از طریق پیام رسان "بله" در داخل کشورمان معادل ریالی ارز مورد نیاز خود را پرداخت کرده بودند، برای دریافت دینار خود به چند شعبه محدود و معدود در نجف، کربلا و کاظمین ارجاع داده شدند و در نهایت صحنه های بسیار دردناکی از ازدحام، معطلی بسیاربسیار طولانی زائران و تحقیر و داد و فریاد برای دریافت دینار در خاک عراق آن هم در جلوی انظار هزاران عراقی خلق شد و مایه تاسف و شرمساری تمام هموطنان و زائران کشورمان .

از دیگر بخش های آزاردهنده در برگزاری مراسم اربعین امسال می تـ وان به نوع مواجهه و برخورد بخش های دولتی از جمله استانداریها و فرمانداریهای در استانهای منتهی به مرزهای خروجی به عراق اشاره داشت؛ هر ساله بخش زیادی از وظیفه خدمات دهی به زائران میلیونی اربعین حسینی در داخل کشورمان به ویژه در مناطق مرزی پیش از ورود به خاک عراق به عهده موکب ها و هیئات ایرانی است که در آستانه اربعین حسینی از نقاط مختلف کشور به همراه تجهیزات، امکانات و "نیروهای تبرعی" خود عازم مرزهایی مانند مهران، شلمچه و چزابه می شوند تا با برپایی موکب، سهمی در تسهیل سفر و کاستن از رنج سفر زائران اربعین داشته باشند و در صورت عدم حضور و فعالیت این دسته از موکب های خودجوش مردمی در کنار عدم تحرک و خدمات رسانی حداقلی بخش های دولتی، شاهد مشکلات و رنج مضاعف زائران اربعین خواهیم بود.

اما امسال نوع برخورد استانداریها و فرمانداری های برخی مناطق مرزی واقعاً جای تاسف داشت به گونه ای که با وجود تاکید چندباره "ستاد مرکزی اربعین" مبنی بر اینکه "دولت و دستگاه های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به هیچ عنوان نگاه درآمدی به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند" اما متاسفانه بر خلاف این ادعا، شاهد نگاهی کاملا مبتنی بر کسب درآمد از فرصت اربعین از سوی برخی مسئولان دولتی به ویژه در استانداری و فرمانداری مناطق مرزی همجوار با عراق بودیم! در توضیح این مسئله فقط به طور نمونه به هزینه های گزافی که توسط فرمانداری مهران از موکب های خدماتی مستقر در نقطه سفر مرزی مهران دریافت شده اشاره می کنیم.

امسال از برخی موکب هایی که قصد برپایی موکب خدمات دهی به زائران اربعین در مرز مهران به ویژه بعد از پل زائر داشتند، مبالغ کلانی برای دایر کردن موکب دریافت شد؛ آن هم موکب هایی که خدمات رایگانی مانند توزیع آب معدنی، سربند، پیکسل های مذهبی، کلاه، نرم افزارهای ویژه زیارت اربعین و.

را بر عهده داشتند.

از برخی از این موکب ها بابت انشعاب برق مورد نیاز موکب مبلغ 5 میلیون تومان برای نصب کنتور دریافت شد و هزینه برق مصرفی موکب هم بر اساس میزان مصرف کنتور در انتها از موکب داران اخذ شد! برخی از مرکب داران برای تأمین آب مورد نیاز موکب خود تقاضای یک انشعاب آب لوله کشی داشتند که در نهایت مجبور به پرداخت مبلغ 3 میلیون تومان برای یک انشعاب آب شدند و بهای آب مصرفی موکب نیز جداگانه محاسبه و از آنها اخذ شد! برای تامین "داربست" موکب نیز از سوی فرمانداری مهران اعلام شد که موکب داران، داربست موکب های خود را صرفا باید از فلان شرکت خدماتی خاص طرف قرارداد با .

تأمین کنند و در نهایت برخی موکب داران مجبور به پرداخت مبلغ 10 میلیون تومان برای داربست یک موکب با متراژ حدود 170 متر شدند! نکته تأسف بار اینکه مسئولان استانی حتی برای وانتی که روزانه اقلام مصرفی موکب مستقر در بعد از پل زائر را تامین می کرد نیز اقدام به صدور "کارت تردد" کرده و برای صدور این کارت نیز مبلغ 50 تا تا 300 هزار تومان از موکب داران دریافت شد! حال با این اوصاف آیا باز هم می توانیماین گفته "ستاد مرکزی اربعین" را باور کنیم که"دولت و دستگاه های مسئول در امر برگزاری مراسم اربعین به هیچ عنوان نگاه درآمدی به برگزاری مراسم اربعین حسینی ندارند!" تاسف بارتر اینکه امسال حتی اتوبوس های شهری که وظیفه انتقال زائران از پارکینگ های تعبیه شده در شهرهای مرزی به پایانه مهران را برعهده داشتند ـ مسیر بسیار کوتاهی که هر اتوبوس آن را در 10 دقیق طی می کرد ـ به ازای هر زائر مبلغ 3000 تومان دریافت شد و وقتی این مبلغ دریافتی 3000 تومانی را در تعداد میلیونی زائران اربعین ضرب کنیم، به عدد نجومی درآمد دولت فقط از بایت دریافت کرایه از همین اتوبوس ها می رسیم؛ اتوبوس هایی که سال های گذشته همین وظیف را به صورت رایگان برعهده داشتند .

البته نباید از هزینه اجباری بیمه و خدمات هلال احمر به ازای هر زائر اربعین به همراه هزینه ویزای دریافتی از طریق سایت "سماح" نیز غافل شد! (اگر این مبلغ را 20 هزار تومان به ازای هر زائر اربعین در نظر بگیریم و تعداد 2 میلیون زائر ثبت نامی در سامانه سماح را محاسبه کنیم به عدد نجومی 4000000000 میلیارد تومان می رسیم!) حال بگذریم از مبالغی که هر زائر اربعین باید بابت عوارض خروج از کشور در گیت های خروجی از فرودگاه های کشور به مقصد نجف یا بغداد هم پرداخت کند.

از سوی دیگر، امسال کاهش ارزش پولی ملی به واسطه عملکرد "دولت تدبیر و امید" و رسیدن نرخ دلار به بیش از 14 هزار تومان و کاهش شدید قدرت خرید زائران اربعین در عراق هم باعث شد که عملاً در سال جاری میزان خرید سوغات زائران در عراق به "صفر" برسد و البته همین مسئله فرصتی برای دایر کردن بازارچه ها و غرفه هایی با مدیریت دولتی در نقاط صفر مرزی مانند شهر مهران شد تا زائران پس از بازگشت به کشور سوغات مورد نیاز خود را از این غرفه ها تامین و سود و درآمد سرشاری را عاید بخش های دولتی چرخاننده این واحدهای فروشگاهی موقت کنند! شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی مشرق، تاریخ انتشار: 19آبان 1397 ، کدخبر:909715 www.

mashreghnews.

ir ،
کلید واژه ها: اربعین - زائران - زائر - اربعین حسینی - دولت - مرکزی - مراسم - دینار - حسینی - درآمد - بانک مرکزی - تامین - میلیونی اربعین - واقعیت - عراق - برنامه ریزی - بانک - راهکار - طولانی - کاظمین - برنامه - مشکلات - تاریخ - بازار - داروی - کربلا - پیام - آزاد - خرید - قیمت

آخرین اخبار سرویس:
پایان مرحله استانی المپیاد دانش اموزی فرش در کرمان

«ایرج» در استانبول روی صحنه می رود

داوود آزاد در حوزه هنری اجرا می کند

مرمت پایه های تاقدار پل هزار ساله لرستان آغاز شد

بازداشت مدیرکل سابق محیط زیست یزد

7 ایراداساسی استانی شدن انتخابات

مخالفت کمیسیون کشاورزی با تحقیق و تفحص از سازمان محیط زیست

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و مجموعه ستاد مدیریت محله تفاهم نامه امضا می کنند

سارا رجایی دستان هنرمند

لزوم آموزش خبازان برای بهبود کیفیت پخت نان

افتتاح سیلو 21 هزار تنی ذخیره گندم در مازندران

لزوم آموزش خبازان برای بهبود کیفیت پخت نان

تبلیغات آنلاین و چاپی؛ دو بال بدون انحصار

نهمین همایش غزه نماد مقاومت

کِل کشیدن در میدان جنگ برای حفظ روحیه

فتاح:
 
 نظام امروز بیشتر از هر زمانی به فداکاری احتیاج دارد/ کارهایمان از سر صدق نیست/ کار جهادی انقلاب را زنده نگه می دارد

بنیاد برکت 10هزار فرصت شغلی ایجاد می کند

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در سوپرمارکت در یزد

استخدام گرافیست،تدوینگر،برنامه نویس در تهران

کوهپایه زاده خبر داد

جهت ورود به سایت باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید yjc.ir

ماجرای هاله نور احمدی نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

توقیف 18 خودروی سواری متخلف سرویس مدارس

صبح زود بیدار شدن و سحرخیز بودن چه فایده ای دارد؟

اسراییل هنوز هم بزرگترین مشکل جهان اسلام است

جزییات بازداشت همدست اسماعیل بخشی

واریز بسته حمایتی دولت به حساب ایثارگران

عزیزی در گفت وگو با فارس: کلیات طرح حمایت از پیام رسان های داخلی تصویب شد+متن

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای مشارکت جدی در برنامه های ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

افتتاح سیلو 21 هزار تنی ذخیره گندم در مازندران

دستیار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب شد

بیانیه رییس بسیج رسانه گیلان در محکومیت دستگیری خبرنگار پرس تی وی

سکان فرمانداری خرمشهر در دستان مودت

آغوشمان برای ورود گروه های جهادی باز است

جذب 4 هزار قاضی در دستگاه قضایی در طول برنامه پنجم توسعه

اجرای طرح های پیشرفت و آبادانی در 4 دهستان خراسان شمالی

آموزش و پرورش چندمین اولویت دولت است؟

درب خانه حضرت زهرا(س) گشوده شد

جزییات بازداشت سپیده قُلیان

صدور حکم اعدام برای شهردار اسبق کرج صحت دارد؟

سگ گردانی در پارک های لواسان ممنوع شد

خامه یار: فهم واحدی از ماهیت رژیم صهیونیستی در منطقه وجود ندارد

استخدام کارگر ساده آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

صالحی: تصمیم درباه برجام بر عهده هیات نظارت است

بررسی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی با سوریه

فاصله « اعتیاد » تا «کارتن خوابی» 5 سال شد

سوال 7 نماینده مجلس در مورد پرونده «سکه ثامن» تقدیم هیات رییسه شد

ماموریت لاریجانی به کمیسیون عمران برای بررسی علت سقوط بویینگ 707

سگ گردانی در پارک های لواسان ممنوع شد

مشاغل عملیاتی آتش نشانی جزو مشاغل سخت و زیان آور شد

یک نهاد ناظر در دل یک دستگاه مجری

افتتاح طرح مسیرگشایی در تبریز

مراسم سوگواری بزرگ بانوی اسلام در دمشق

تحقیق و تفحص از «بانک شهر» در کمیسیون اقتصادی مجلس رای آورد

پیام تسلیت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی درگذشت احمد فضائلی

آزادیخواه در گفت و گو با فارس: تکلیف کمیسیون فرهنگی برای دولت درباره تأمین هزینه رهن منزل برای دانشجویان متأهل

علیرضابیگی به فارس خبر داد موافقت رییس جمهور با واگذاری ماشین سازی تبریز به شستا

وزیر کشور: برخی مظاهر غیر دینی منجر به برداشت های غلط از سطح دینداری جامعه شده است

برنامه ریزی مدون لازمه توسعه روستاهاست

حاشیه های برفی یک نشاط اجتماعی

نشست مشترک کمیسیون اجتماعی با مسئولان بانک توسعه تعاون به صبح فردا موکول شد

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای مشارکت جدی در برنامه های ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

بسته درخواست های مردمی

پرشورتر و پرامیدتر از همیشه هستم/ انقلابی بودن شیشه شکستن نیست

خامه یار: فهم واحدی از ماهیت رژیم صهیونیستی در منطقه وجود ندارد

شهیدی:46 خانواده در کشور هر کدام پنج شهید تقدیم انقلاب کرده اند

صالحی: مگر بولتون حرف راست هم می زند؟

کریمی اصفهانی:زمانی که زاکانی محلی از اعراب نداشت، لاریجانی و ناطق اصولگرا بودند

تعداد ایتام تحت پوشش امداد 25 سال قبل دوبرابر الان بوده است

ادعای درخواست ابطال انتخابات تهمت و دروغ است

صالحی: تصمیم درباه برجام بر عهده هیات نظارت است

دهباشی: نمی دانستم این قدر بی جنبه هستند!

اعتراف ناخواسته بی بی سی به خدمت رسانی انقلاب به مردم

دهقان در گفت وگو با فارس عنوان کرد مصوبه کمیسیون قضایی برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی

همت مردم موجب گذر از بحران های ایجاد شده از سوی آمریکا خواهد شد

سفر معاون اول رییس جمهور به استان کرمان، فردا

آیین های قدیمی اردبیلی ها در فصل زمستان

مقاومت ضدصهیونیستی؛ بازیگری مهم و تاثیرگذار

اوقات شرعی به افق ارومیه

طرح «تاپ» در کمیسیون آموزش مجلس بررسی شد

مژده آسمان و زمین بر قطعیت پیروزی مقاومت است

علیرغم ادعای دولت،بودجه 98 هنوز شفاف نیست

بررسی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی با سوریه

تبیین نقش رهبری در برخورد با فساد

آیت الله مرتضوی: حضرت زهرا(س) برای حل مشکلات مردم وارد محشر می شود

برگزاری مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه(س) در بیت آیت الله مرتضوی + تصاویر

4 نشریه مکتوب در ماکو فعال است

جشنواره ابوذر فرصتی برای دیده شدن اصحاب رسانه است

بنیاد برکت 10هزار فرصت شغلی ایجاد می کند

منویات رهبری پیرامون حفظ فضای انقلابی قم در عمل اجرایی شود

صالحی: رژیم صهیونیستی عاقبتی جز از بین رفتن ندارد| تصمیم گیری درباره ماندن یا خروج ایران از برجام بر عهده هیات نظارت بر برجام است| مگر آقای بولتون حرف راست هم می زند؟

ممنوع الخروجی رییس سازمان خصوصی سازی با حکم دادستانی

رییس شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی یزد منصوب شد

ایران و اعراب درک مشترکی برای کمک به فلسطین ندارند

اخذ رضایت در 7 پرونده قصاص نفس در یزد

اشاره آیت الله مکارم به خلع لباس یک روحانی

مالیات آستان قدس رضوی برای تکمیل و تجهیز مدارس اختصاص می یابد

محمدعلی رامین: دستگیری مرضیه هاشمی نماد عملکرد استکبار جهانی است

ناوگروه پنجاه و نهم نداجا در بندرعباس پهلو گرفت

وزیر کار: 14 میلیون خانوار سبد حمایتی گرفتند

دولت از اربعین امسال چقدر درآمد کسب کرد؟

دولت از اربعین امسال چقدر درآمد کسب کرد؟