مطالب مرتبط:
شرایط نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی اعلام شد
سهمیه دانشگاه های بزرگ برای جذب اعضای هیات علمی افزایش می یابد
در نامه بسیج اساتید دانشگاه تربیت مدرس به وزیر علوم صورت گرفت درخواست برای برکناری رییس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم
سهمیه فرزندان اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها
افزایش سهمیه دانشگاه هابرای جذب عضو هیات علمی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 05:062018-11-13دانش

«سهمیه هیات علمی» چیست؟/ همه برابرند، فرزندان اساتید برابرتر!


زینب سادات میرسلطانی؛ شاید تا به حال از انواع سهمیه های کنکور و دانشگاه ها چیز هایی شنیده باشید و یا در طی ثبت نام کنکور و یا دانشگاهتان به این موضوع برخورد کرده و درگیر آن شده باشید.

- سهمیه هیات علمی چیست؟/ همه برابرند، فرزندان اساتید برابرتر! " در آیین نامه هیات علمی دانشگاه ها چه آمده است؟ دانشجویان درباره سهمیه فرزندان هیات علمی چه می دانند؟ گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- زینب سادات میرسلطانی؛ شاید تا به حال از انواع سهمیه های کنکور و دانشگاه ها چیز هایی شنیده باشید و یا در طی ثبت نام کنکور و یا دانشگاهتان به این موضوع برخورد کرده و درگیر آن شده باشید.

معمولا هنگامی که عبارت سهمیه را می شنویم ناخودآگاه ذهنمان به سمت رانت و پارتی و رابطه می رود.

اصلا چرا سهمیه؟ سهمیه ها برای چه کسانی هستند؟ آیا برای دادن این سهمیه ها نظارتی انجام می گیرد یا بازهم پارتی و رابطه برقرار است؟ نقش دولت، مجلس و وزارت علوم در ایجاد این سهمیه ها چیست؟ یا برای گرفتن این سهمیه ها اولویت با اشخاص خاص است؟ و سوالاتی از این جنس.

نقل و انتقالات دانشجویان بخصوص در آزمون های سراسری برای خانواده ها نیز اهمیت زیادی دارد، به ویژه زمانی که دانشجو در شهری به جز محل سکونت خود پذیرفته شود.

ابتدا به سهمیه های مربوط با انتقال و یا میهمان شدن دانشجویان می پردازیم که عبارتند از: 1-میهمان شدن ورزشکاران و قهرمانان ملی 2-انتقال یا میهمانی کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی 3-میهمان شدن دانشجو به استناد ماده 71 قانون خدمات کشوری 4-انتقال پذیرفته شدگان فارغ التحصیل دبیرستان های سازمان سما 5-میهمان شدن بر اساس فوت والدین، همسر و فرزند 6-میهمان شدن بر اساس چند دانشجویی 7-انتقال یا میهمانی بر اساس ازدواج و متارکه 8-انتقال یا میهمانی بر اساس خانواده شاهد و ایثارگران 9-میهمان شدن دانشجویان باردار، بیمار و معلول هریک از این موارد دارای قوانینی است که دانشجو، دانشگاه و هم مسولین مربوطه باید به آن ها پایبند بوده و عدالت آموزشی را سرلوحه عملکرد خود قرار داده و عاری از هرگونه خطا و یا رانتی باشند.

در آیین نامه هیات علمی دانشگاه ها چه آمده است؟ دانشجویان درباره سهمیه فرزندان هیات علمی چه می دانند؟درباره سهمیه شاهد و ایثارگران چیز های مختصری می دانیم.

اما تا با حال درباره سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها چیز های کمی به گوشمان خورده.

این نقل و انتقالات ضوابط خاصی دارد که بررسی های متقاضی، یک طرف از دانشگاه مبدا و طرف دیگر از دانشگاه مقصد انجام می گیرد.

در این میان فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها نیز ازین موارد مستثنی نبوده و از سهمیه نقل و انتقالات و همچنین تسهیلات ویژه تری نیز برخوردارند.

این تسهیلات ویژه با توجه با فعالیت والدین آن ها در دانشگاه ها برای این افراد در نظر گرفته شده است.

در سال های گذشته دیوان عدالت اداری بر اساس شکایت سازمان بازرسی کل کشور بخشنامه ارائه تسهیلات و امتیاز به فرزندان اعضای هیات علمی شرکت کننده در کنکور را ملغی اعلام نمود، ولی بلافاصله هیات دولت امتیاز انتقال و تغییر رشته در کنکور های سراسری برای فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها را به تصویب رساند.

لازم به ذکر است این بخشنامه تاکنون چندین بار ملغی اعلام شده و بعد از آن توسط دیوان عدالت اداری ملغی اعلام شد و سپس توسط وزیر علوم در هیات دولت مطرح و تصویب گردید.

شاید چندباری در رسانه ها و مصاحبه ها درباره امتیاز به فرزندان اعضای هیات علمی این جمله را شنیده اید: تنها امتیازی که در این بخشنامه برای فرزندان اعضای هیات علمی در نظر گرفته شده این است که دانشگاه های مبدا و مقصد با انتقال و تغییر رشته آن ها موافقت کنند.

اما نکته اینجاست که همین "تنها امتیاز" برای عده ای از دانشجویان شهرستان ها و یا مناطق محروم بزرگترین اتفاق است و شاید آرزوی تک تک آن ها باشد که بتوانند در محل زندگی خود، تحصیل کنند.

سهمیه فرزندان هیات علمی دانشگاه ها شاید تنها نوع سهمیه ای است که تا به حال خیلی جدی به آن پرداخت نشده و یا شاید خیلی از رسانه ها و خبرنگار ها به دلایلی اجازه ورود به آن را نداشته باشند.

حتی با کمی تامل به این نکته می رسیم که تا به امروز حتی حواشی چالشی و مخربی هم حول این موضوع دیده نشده است.

اخیرا قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک سخنرانی گفته بود که معتقد است که سهمیه خانواده های ایثارگران و شهدا در کنکور باید حذف شود، تا حق کسی تضییع نشود چرا که بهترین و باهوش ترین ها باید در دانشگاه های تهران تحصیل کنند.

این در صورتی است که استفاده از سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها در سال های اخیر بسیار بیشتر و چندین برابر سهمیه شاهد بوده است.

رانتی به نام سهمیه هیات علمی امروز و پس از گذشت سال ها از دفاع مقدس که خانواده شاهد شاید کمتر فرزند دانشجو داشته باشد و این نکته که جمعیت اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور 80هزار نفر بوده با کمی تحلیل در این خصوص می توانیم به نکاتی درباره درز نشدن این سهمیه ی بزرگ و پنهان برسیم.

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرزندان هیات علمی دانشگاه ها چنانچه در آزمون کنکور 90 درصد نمره یک رشته را کسب کنند می توانند جهت انتقال به دانشگاه مد نظرشان و یا دانشگاهی که والدین در آن مشغول تحصیل است اقدام کنند.

همچنین طبق همین مصوبه فرزندان اعضای هیات علمی با کسب 92.

5 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در سهمیه آزاد، می توانند حتی رشته خود را تغییر دهند.

یعنی این فرزندان بدون قید و شرطی می توانند به راحتی به دانشگاه های معتبر و رشته های پرمتقاضی دست پیدا کنند.

برای مثال فرزندی می تواند در دورترین و کم امکانات ترین دانشگاه و کم متقاضی ترین رشته در کنکور سراسری به معتبر ترین دانشگاه و پرمتقاضی ترین رشته مثل پزشکی و یا دندان پزشکی منتقل شود؛ که نمونه آن هم در کنکور امسال 97 فرزند یکی از همین اعضا که در رشته دامپزشکی با رتبه 10هزار توانسته بود در یکی از شهرستان ها قبول شود، به یکی از دانشگاه های کلانشهر منتقل شد و رشته خود را از دامپزشکی به پزشکی تغییر داد.

یا دانشجویی که به واسطه عضویت پدرش در هیات علمی دانشگاه یکی از شهرستان های استان سمنان توانست وارد یک دانشگاه برتر صنعتی در تهران شود.

این امتیاز ها هیچ گونه توجیه آموزشی ندارد و کاملا از عدالت آموزشی به دور است، اما تمام افرادی که در این مورد دارای منفعتی هستند به دلایل مختلفی از آن حمایت می کنند.

برای مثال در رای گیری برای ابطال مصوبه شماره 262765/44309 که در تاریخ 1388/12/27 انجام شده این طور آمده است: شاکی:مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور مرجع رسیدگی: هیات عمومی دیوان عدالت اداری بوده است، دو نامه از وزیر علوم و وزارت بهداشت به مشخصات زیر برای دیوان عدالت اداری ارسال شد که در آن توجیهاتی غیر قابل قبول و ناعادلانه مطرح شده است؛1) نامه وزیر علوم تحقیقات و فناوری به شماره 61486/55830/س -در تاریخ 1389/9/28 در 5 بند 2) نامه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به شماره 54/107 - که در تاریخ 1390/1/24 در حمایت از این سهمیه برای دیوان عدالت اداری ارسال شد؛ که پس از آن از سوی دیوان عدالت اداری خلاف قانون شناخته شد، اما به نحو دیگری دوباره از سر گرفته شد.

چند سوال در آخر با چند سوال که اخیرا توسط دانشجویان در فضای مجازی و واقعی مطرح شده است این گزارش را به پایان می رسانم تا شاید مسوولی برای آن ها پاسخی داشته باشد! چرا باید فرزند یک شخصیت علمی که اخیرا فقط وام مسکن این اعضا 150میلیون افزایش یافته و 250میلیون وام مسکن دریافت می کنند و از امتیازات علمی و آموزشی بسیاری بهره مند هستند باید از این امتیازات برخوردار شوند؟ چرا هیچ کجا برای فرزندان کارگران و یا کشاورزان این اتفاق رخ نداده و آن ها باید با سهمیه های آزاد در کنکور شرکت کنند؟ آیا اینکه ظرفیت دانشگاهی 100نفر است و 5نفر از این فرزندان به صورت مازاد به آن دانشگاه وارد شوند یعنی برای مثال جمعیت دانشگاه 105 نفر شود این اتفاق خودش عین رانت و پارتی بازی نیست؟ آیا شخصی که رتبه اش در کنکور 20هزار شده با شخصی که با تلاش ها و زحماتش رتبه 2هزار را کسب کرده برابر است؟ چرا باید در یک کلاس در کنار هم قرار بگیرند؟ فقط به دلیل داشتن والدین عضو هیات علمی؟!
کلید واژه ها: دانشگاه - سهمیه - هیات علمی - دانشجو - دانشجویان - انتقال - فرزندان - علمی - فرزند - نقل و انتقالات - ثبت نام کنکور - میهمانی - کنکور - ایثارگران - دانشگاه آزاد اسلامی - قانون خدمات کشوری - انتقالات - خانواده - ثبت نام - دانشگاه آزاد - فارغ التحصیل - رابطه - پارتی - انواع - درگیر - سهمیه شاهد - وزارت علوم - ورزشکاران - خبرگزاری - نامه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام ویراستار علوم انسانی در انتشارات کاگو صنفی دفتر نشر

دنیای علم در هفته ای که گذشت؛ از ثبت نخستین صدای مریخ تا انتشار سلفی مریخ نورد ناسا

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور فردا در مهاباد

برگزاری آزمون کارشناسی ارشدفراگیر پیام نور فردا در مهاباد

ماجرای گاو عظیم الجثه استرالیایی چیست؟+تصاویر

کارکنان اداری؛ اولویت اول دانشگاه های انگلیس

آموزش عالی در هفته ای که گذشت بهار پژوهش در دانشگاه ها

آغاز خواب زمستانی دانشگاه تا سال بعد!

بسیاری از مشکلات شهری با تکیه بر علوم دانشگاهیان قابل حل است

تولید بخار فوق داغ با استفاده از نور خورشید!

برگزاری گردهمایی بزرگ دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیر کبیر

حمایت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران از پایان نامه دانشجویان

همایش بازی های رایانه ای

سیاست ها و اولویت های سند آمایش آموزش عالی بررسی شد

مسابقات منطقه ای چالش گرانش استان یزد در میبد برگزار شد

جشن دانش آموختگی دانشجویان علوم قرآنی در شاهرود+ فیلم

نظارت بر وضعیت مزارع با استفاده از زنبورها فراهم شد

ویدئو / پدیدار شدن رنگین کمان در برابر آبشار یخ زده هوکو در چین

اجازه ندهیم برخی از دانشگاه آزاد قزوین سوء استفاده کنند

فیلم/ روایت رحیم پور از پشت پرده های جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی

بسترسازی اشتغال دانش بنیان برنامه جدی این دانشگاه است

برچسب «دخترزا» یا «پسرزا» بودن به یک زوج، توجیه علمی ندارد

کسب رتبه 20 دانشگاه خلیج فارس در بین دانشگاه های وزارت علوم + گزارش

2 کتاب با موضوع کشاورزی و رایانه در جهرم منتشر شد

141هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند

کارگاه شیوه های مقابله با اضطراب امتحان برگزار می شود

معاونت فرهنگی دانشگاه تهران از پایان نامه دانشجویان حمایت می کند

دانشگاه ها در بخش فعالیت های تجاری سازی پژوهشی ورود کنند

واگذاری غیرقانونی 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد

کسب رتبه 20 دانشگاه خلیج فارس در بین دانشگاه های وزارت علوم

نصیرزاده: تربیت جوانان در تراز انقلاب اسلامی مسئولیت دانشگاه ها است

پژوهشگران برتر و فناوران نمونه استان اردبیل تجلیل می شوند

پیگیری سوژه مردم: سرنوشت مبالغ خودیاری تأسیس دانشگاه پیام نور در بخش لاهرود فارس من| رییس دانشگاه پیام نور اردبیل: پول مردم بدون سود عودت شد!

مقالات دانشگاهی سنجش مناسب رشد علمی نیست

برگزاری سومین استارت آپ ویکند شبکه های ارتباطی دانشگاه آزاد واحد یادگار امام

استارتاپ کشاورزی در دانشگاه کُردستان

ربات های امدادگر با قابلیت عبور از حفره های کوچک ساخته شد

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

رونمایی 4 طرح فناورانه در هشترود

کنفرانس آسایهل 2018 در قزوین به پایان رسید

فردی که به اسلام توهین کند، جایی در دانشگاه آزاد اسلامی ندارد/ دانشجویان اجازه ورود به این استاد را نخواهند داد

برای یازدهمین سال متوالی؛ بانک پاسارگاد از نفرات برتر کنکور سراسری تقدیر کرد

تنزل وضعیت اقتصادی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها /لزوم همترازی بین وزارت علوم و بهداشت

فراخوان حمایت از رساله های دکتری تا 27 آذر ماه تمدید شد

با بهترین دانشگاه های انگلستان در سال 2019 آشنا شوید

ثبت نام 141 هزار نفر در کنکور ارشد 98

تولید صابون ارگانیک

مانور آمادگی در برابر زلزله در خوابگاه دانشجویی کرمان

پیاده روی فضانوردان برای یافتن علت حفره مرموز ایستگاه فضایی بین المللی

141هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند/ مهلت ثبت نام تا 25 آذر

تولید بخار فوق العاده گرم با استفاده از نور خورشید

مهمترین مانع توسعه کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها، احساس نبود آزادی بیان است

امروز؛ آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

استخدام کارشناس اعزام دانشجو مسلط به زبان انگلیسی در تهران

کشور های عضو پاما بسیار قدرتمند هستند/ پیشنهاد برگزاری مسابقات انجمن پاما در ایران

مسئولان دانشگاه به گفتگوی بی واسطه با دانشجویان می نشینند/ اکران مستند راه قریب

رابطه سواد رسانه ای و تفکر انتقادی در دانشجویان

مشکلات شهری با تکیه بر علوم دانشگاهیان قابل حل است

اسماعیل بخشی آزاد شد

انتشار 3500 نشریه دانشجویی در دانشگاه های کشور/ لزوم داشتن علم، اخلاق، انصاف و عدالت در نشریات

برگزاری دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم با حضور وزیر

پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی

خبرسازی دانشگاه الزهرا (س) با اراضی ده ونک و خودکشی دانشجوی دختر/خبر خوش دیوان محاسبات برای بورسیه ها

دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم برگزار شد

پذیرش دانشجوی ارشد در دانشگاه بهشتی

فردا؛ آزمون ارشد فراگیر پیام نور

اختراع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه شهید بهشتی دانشجوی ارشد بدون آزمون پذیرش می کند

صفر تا صد مراحل صدور دانشنامه، در سامانه جامع دانش آموختگان اجرا می شود

قاضی مغربی: خدمت به دانشجویان و پاسخگویی به جوانان از اهدافمان است

کارگاه آموزشی نقش خانواده در ازدواج موفق دانشجویان برگزار شد

همایش علمی شتاب فناوری مالی در سیستان وبلوچستان

سریع ترین حیوان جهان را ببینید! +عکس

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اعلام کرد تمدید فراخوان حمایت از رساله های دکتری تا 27 آذر ماه

دلایل رغبت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه علوم قضایی/ 97 درصد ورودی های دانشگاه استعداد درخشان و دانشجوی ممتاز هستند/ همکاری با سازمان های تابعه قوه قضاییه برای تامین نیروی انسانی

دانشگاه شهید بهشتی دانشجوی ارشد بدون آزمون پذیرش می کند

آغاز مراسم بزرگداشت استاد فتح الله مجتبایی

دومین سمپوزیوم نوشریعتی در دانشگاه اصفهان

دهقانی خبر داد گسترش فعالیت های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا

بازگشت به خویشتن، عبور از نیهیلیسم است

راه اندازی کلینیک کارآفرینی دانشگاه های خراسان رضوی

تجلیل از استادان و دانشجویان مرکز علمی کاربردی شرکت ملی حفاری ایران

بازگشت به خویشن، عبور از نیهیلیسم است

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

دلایل رغبت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه علوم قضایی/ 97 درصد ورودی های دانشگاه استعداد درخشان و دانشجوی ممتاز هستند/ افزایش رشته های تحصیلی در آینده نزدیک/ همکاری با سازمان های تابعه قوه قضاییه در راستای تامین نیروی انسانی/ تشریح تفاوت های تحصیلی با سایر دانشگاه ها

کشور نیازمند دانشگاه نسل سوم است

کلیه اخبار کنکور و دانشگاهی 22 آذر 97

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

استخدام مدرس حرفه ای و سوپروایزر درموسسه بین المللی راه ابریشم

استخدام کارشناس آموزش در یک موسسه آموزش عالی آزاد در تهران

توکلی: به FATF ملحق نشویم ضربه های بیشتری به ما وارد می شود

آدم برفی فضایی!

بازدید سفیر اندونزی از دانشگاه لرستان

رشد باروری در بعضی استان ها منفی شده است

اولین سلفی فضاپیمای رباتیک سطح نشین مریخ +تصاویر

تفکیک خودکار زباله با یافته/ اسپیکو تخته گاز به ایستگاه دوم رسید

تنوع نژادی در دانشجویان کارشناسی

جلوگیری از شیوع ایدز در گرو افزایش آگاهی جامعه است

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

نخستین سلفی اینسایت در مریخ + عکس

«سهمیه هیات علمی» چیست؟/ همه برابرند، فرزندان اساتید برابرتر!

«سهمیه هیات علمی» چیست؟/ همه برابرند، فرزندان اساتید برابرتر!