مطالب مرتبط:
فهرست کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اصلاح شد
اصلاح فهرست کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی
کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی به 3637 قلم افزایش یافت
کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی به 3637 قلم افزایش یافت
فهرست کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اصلاح شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 03:152018-11-12اقتصادي

لیست جدید کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اعلام شد


وزارت صنعت، معدن و تجارت گروه جدید معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی را اعلام کرد.

بر اساس فهرست چهارمی که از سوی این وزارتخانه به بانک مرکزی ارسال شده، - 59ردیف کالای دیگر از پرداخت مابه التفاوت دلار رسمی و نیمایی معاف شد.

به این ترتیب تعداد کالاهای بهره مند از معافیت ارزی به 3756 قلم کالا افزایش یافت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رییس کل بانک مرکزی جزییات لیست چهارم کالاهای وارداتی معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی را اعلام کرد.

براساس این ابلاغیه 59 ردیف کالای جدید به فهرست معافیت ها از پرداخت مابه التفاوت ارزی اضافه شد تا در مجموع، معافیت های ارزی تا کنون به 3756 قلم کالا برسد.

با این اقدام و در ادامه روند ماه های اخیر دامنه کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی وسیع تر شد تا فرآیند ترخیص کالاها از گمرکات بیش از گذشته تسریع شود.

موضوعی که آخرین آمارهای تجارت خارجی کشور هم آن را تایید می کند.

در تابستان امسال تعدد بخشنامه های ارزی و تجاری باعث رسوب بخش عمده ای از کالاها در گمرکات شده بود اما تغییر رویه تجاری با ابلاغ معافیت دسته های مختلف کالایی از پرداخت مابه التفاوت ارزی باعث ترخیص بخش زیادی از کالاها شد، اتفاقی که اثر و نمود خود را در آمارهای تجارت خارجی مهرماه امسال نشان داد.

همچنین به گفته ناظران اضافه شدن کالاها به فهرست معافیت ها از پرداخت مابه التفاوت ارزی، یکی از عوامل موثر در کاهش رسوب کالاها در گمرکات بوده است.

البته در بخشی از دستورالعمل اجرایی بخشنامه جدید معافیت های ارزی که از سوی مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه به گمرکات اجرایی ابلاغ شده، برای قرار گرفتن در این فهرست برای بهره گیری از معافیت ارزی قید واحد های تولیدی تعیین شده است، این قید به این معناست که معافیت از پرداخت مابه التفاوت ارزی تنها برای واحد هایی است که خودشان مبادرت به تولید کنند.

در واقع این قاعده مشمول واردکنندگانی که کار تولیدی انجام نمی دهند نخواهد شد.

اما ماجرای پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز بعد از رونمایی از بسته ارزی در اواسط مردادماه مطرح شد.

براساس بند 5 این بسته ارزی کلیه کالاهایی که پیش از این سیاست، از دلار 4200 تومانی بهره مند بودند و در بسته جدید به گروه دوم کالایی ( کالاهای غیر اساسی) منتقل شده بودند، مکلف شدند که برای ترخیص کالای خود از گمرکات، مابه التفاوت نرخ ارز دولتی و نرخ ارز در بازار دوم را پرداخت کنند.

اما ابلاغ این بند قانونی واکنش های زیادی را برانگیخت و بخش خصوصی و تولیدکنندگان نسبت به تبعات اجرایی این سیاست هشدار دادند.

آنها از دولت درخواست کردند که این دستور را مورد بازنگری قرار دهد.

فعالان اقتصادی و تجار، اجرای این بخشنامه را آن هم در شرایط فعلی به ضرر اقتصاد کشور دانستند و تاکید کردند اجرایی شدن بند 5 ارزی خسارت جبران ناپذیری را به واحد های تولیدی و صادرات تحمیل خواهد کرد.

به گفته آنها پیاده سازی این ماده، به شدت بر هزینه تمام شده پروژه هایی که قراردادهای آنها پیش از نوسانات ارزی منعقد شده تاثیر می گذارد چرا که ابزار قانونی برای جبران خسارات وجود ندارد.

همچنین گروه دیگری از فعالان تصریح کردند که تعهداتشان براساس نرخ 4200 تومانی انجام شده و باید طبق همان قرارداد عمل کنند چراکه طرف قراردادشان یعنی کسانی که کالا را خریداری کرده، تغییر قیمت ها را نمی پذیرد.

معترضان و منتقدان به بند 5 ارزی به دو گروه تقسیم شدند.

گروه اول کسانی بودند که به طور کلی خواستار لغو کامل پرداخت مابه التفاوت ارزی شدند و حتی اعتراض خود را نزد مراجع قضایی از جمله دیوان عدالت اداری بردند.

به گفته این دسته از معترضان، اجرایی شدن بند 5 ارزی در عین حال که مغایر با قوانین کلان تجاری است، در واقع به معنی رسوب کالاهای اساسی و مواد اولیه ضروری تولید داخل در گمرکات است که عملا باعث می شود چرخه واردات و تولید داخل به خطر بیفتد.

اما دسته دیگر منتقدان کلیت این بند ارزی را رد نکردند اما خواستار معافیت گروه هایی از کالاها از جمله ماشین آلات و مواد اولیه کارخانه ها شدند.

این گروه پیشنهاد کردند که نظام کنترل و تعیین قیمت سازمان حمایت به عنوان تعیین کننده قیمت فروش کالا تنها منحصر به آن دسته از کالاهایی باشد که مواد اولیه یا محصول نهایی وارداتی آن با ارز دولتی خریداری و به کشور وارد شده است.

اما برای بهبود توان نقدینگی واحد های تولیدی، آن دسته از واحد هایی که از محل ارز بانکی و تا تاریخ صدور این مصوبه موفق به دریافت تخصیص ارز شده اند از شمول پرداخت مابه التفاوت نرخ ارزی معاف شوند.

این گروه از منتقدان هشدار دادند که در صورت عدم توجه به این پیشنهاد و پافشاری بر اخذ مابه التفاوت ارزی از تمامی گروه های کالایی، ثبات در فرآیند های اقتصادی و تجاری با چالش های جدی مواجه خواهد شد.

اما در میان طرح نظرات دو گروه از مخالفان و منتقدان بند 5 ارزی، سیاست گذار راه میانه ای را انتخاب کرد که تا حدود زیادی به نظر گروه دوم نزدیک بود.

وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در مردادماه امسال اعلام کرد که با موافقت هیات وزیران، تمامی مواد اولیه و ملزومات خط تولید، همچنین کالاهایی که محصول نهایی آنها با دلار 4200 تومانی وارد بازار می شود می توانند بدون پرداخت مابه التفاوت ارزی نسبت به ترخیص کالاهایشان اقدام کنند.

چند روز پس از این اظهارنظر اصلاح بند 5 ارزی رسما کلید خورد و معاون اول رییس جمهوری طی بخشنامه ای 3 گروه کالایی، شامل ماشین آلات و تجهیزات ، مواد اولیه وارداتی و مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی را به عنوان گروه های معاف از پرداخت ما به التفاوت ارزی، اعلام کرد.

براساس این بخشنامه، بانک مرکزی مکلف شد نرخ ارز تامین شده برای هر گواهی را در زمان تعیین منشأ ارز و ارسال اطلاعات به گمرک ایران و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را قبل از ترخیص اعلام کند.

اما پس از ابلاغیه معاون اول رییس جمهوری مبنی بر اعلام معافیت های ارزی، همچنان انتقادها ادامه پیدا کرد، چرا که از یک طرف همچنان جزییات ردیف های کالایی مشمول معافیت های ارزی مشخص نبود و از سوی دیگر هم بخش زیادی از فعالان اقتصادی معتقد بودند، کالا هایشان برای ترخیص باید در دسته معافیت ها قرار بگیرند.

در همین راستا سیاست گذار در چند مرحله دایره معافیت ها از پرداخت مابه التفاوت را گسترش و بسط داد.

در اولین گام وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرستی مشتمل بر3479 قلم کالا را که در سه گروه ماشین آلات، مواد اولیه تولید و مواد اولیه دارو قرار می گرفتند از بند 5 ارزی معاف کرد.

بخشی از فهرست به گروه اول کالایی (کالاهای اساسی) و بخش دیگر به گروه دوم (کالاهای غیراساسی) اختصاص داشت.

از جمله اقلامی که عمدتا مرتبط با وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همین طور حوزه غذایی و دارو بودند می توان به شیر خشک اطفال ، لوبیا چیتی ، عدس ، بذر ، برنج قهوه ای ، ذرت دامی ، بذر آفتاب گردان ، بذر چغندر ، بذر یونجه ، بذر شبدر ، بذر سبزیجات ، روغن خام ، فروکتوز خالص ، افزودنی های خوراک آبزیان ، خوراک آماده دام و طیور ، اسید سولفوریک ، ژل منیزیم ، پودر هیدرواکسید آلومینیوم ، سدیم بی کربنات ، کربنات لیتیم ، پراکسید هیدروژن ، پروپیلن گلیکول و کاغذ سبک اندود شده اشاره کرد.

همچنین جیوه، اسیدنیتریک ، اسید سولفونیتریک ، دی اکسید کربن ، دی نیتروژن تری اکساید ، آمونیاک بدون آب ، آمونیاک محلول در آب ، اکسیدهای تیتان ، منواکسید سرب ، اکسیدهای آنتیموان ، نیترات روی ، نیترات مس ، نیترات منگنز ، نیترات نقره ، ترکیبات طلا ، آب سنگین ، آرسین ، مس آزید، کلراین آزید ، بروماین آزید و تولوئن، بنزین جزو کالاهای گروه دومی بودند که مشمول این معافیت قرار گرفتند.

در گام بعدی و در 20 شهریور نیز 40 قلم کالای دیگر که مرتبط با بخش کشاورزی بود، از پرداخت مابه التفاوت ارزی معاف شدند تا در این تاریخ مجموع معافیت های ارزی به 3519 قلم کالا برسد.

انواع دستگاه های آبیاری ، ماشین آبیاری ، سیستم های آبیاری فشرده ، دستگاه تولید قطره چکان ، ماشین های برداشت کشاورزی ، انواع بچه ماهی ، انواع خوراک آبزیان و قطعات منفصله تولید تراکتور ازجمله اقلامی بودند که از پرداخت مابه التفاوت ارزی معاف شدند.

اما روند گسترش دامنه معافیت های ارزی در اینجا متوقف نماند و در فاز سوم 173 قلم کالای دیگر براساس بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به این فهرست اضافه شد، همچنین در هفته های بعد باز هم اقلام دیگری به فهرست های قبلی اضافه شدند.

اما در جدیدترین فاز از کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی، رضا رحمانی در نامه ای به عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی با موضوع لیست چهارم اقلام وارداتی معاف از مابه التفاوت نرخ ارز، 59 ردیف دیگر را به این فهرست اضافه کرده است تا تعداد ردیف های کالایی معاف به 3756 برسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نامه از رییس کل بانک مرکزی درخواست کرده است که مراتب لازم برای اجرایی شدن این معافیت ها به کلیه بانک های عامل ابلاغ شود و در صورت وجود هرگونه ابهام، شعب این بانک ها می توانند مراتب را از سازمان های صمت استان ها استعلام کنند.

همچنین علی معقولی، مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه بخشنامه اجرایی این دستور جدید را به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ کرده است.

از مجموع این 59 ردیف کالا 36 ردیف متعلق به اقلام کشاورزی می شود که تعدادی از آنها شامل نیترات سدیم ، املاح مضاعف ، مخلوط های اوره ، کودNPK ، کودهای معدنی ، نیترات ها و فسفات ها و کودهای میکرو معدنی می شود.

همچنین بخش دیگری از اقلام ذکر شده در این فهرست به حوزه های معادن و صنایع معدنی ، خودرو و نیرو محرکه و برق الکترونیک مرتبط است.

هسته مرکزی فیلتر های دود ، آلومینیوم غیرممزوج ، میله و پروفیل ، تعدادی از اقلام این گروه های کالایی هستند.

از سوی دیگر دو ردیف کالا زیرمجموعه محصولات شیمیایی و سلولزی با عنوان سایر در فهرست مذکور مشاهده می شود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 21آبان 1397 ، کدخبر: 3462686: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: معاف - معافیت - وزارت صنعت، معدن و تجارت - وزیر صنعت، معدن و تجارت - تولید - جدید - نرخ ارز - بانک مرکزی - رییس کل بانک مرکزی - کالاهای وارداتی - بخشنامه - بسته - واردات - کل بانک مرکزی - نامه - مرکزی - وزارت - مناطق آزاد - هایی - لیست - دلار - بانک - معدن - تابستان - رونمایی - افزایش - مناطق - واکنش - بازار - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
تحریم ها نمی تواند مانع رشد و بالندگی ایران در حوزه دریا شود

داماد رییس جمهور بر اساس شایسته سالاری معاون وزیر صنعت شد

امتناع کشورهای اروپایی از سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی

اختیارات سران سه قوه برای بانک مرکزی/اسب سرکش دلار رام شد

نظام بانکی در حال پوست اندازی است

امشب یارانه نقدی آذر ماه واریز می شود

بازار آجیل، سرد مثل زمستان/ تخمه نورچشمی سفره یلدا شد+تصاویر

رشد 455 درصدی انعقاد قرارداد در شهرک های صنعتی کرمانشاه

اعلام نرخ 39 ارز رسمی 1397/09/26

مرغ همچنان پرواز می کند/ قیمت مرغ به کیلویی 13 هزار تومان رسید

تسریع جابجایی بار در میدان استارتاپ ها

حداقل دستمزد یک میلیون و 300 و حداقل هزینه ها 2 میلیون و 746 هزار تومان

واریز یارانه نقدی آذر ماه؛ ساعت 24 امشب

حمل و نقل درون شهری یک موضوع میان بخشی است/هوشمندسازی و توسعه انجام امور اداری باعث کاهش ترافیک می شود

پرداخت 620 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملّی ایران در هشت ماه ابتدای امسال

اعزام 96 مددجوی توکهور و هشتبندی به مشهد مقدس

تملک «بانک شاهی» در بازار تاریخی اراک

بار سنگین خشکسالی روی دوش مردم سیستان و بلوچستان

خودرو هیدروژنی هیوندا نِکسو مدل 2019

ثروتمندان 11 برابر فقرا یارانه پنهان دریافت می کنند

حداقل دستمزد 1 میلیون و حداقل هزینه ها 2 میلیون

تأکید دمشق و بغداد بر لزوم افزایش مبادلات تجاری

بازرسی نظارتی شب یلدا در سبزوار آغاز شد

خدامی: ضرورت استفاده از پتانسیل دانشجویی برای حل مشکلات کشور

22 میلیون ساعت از عمر تهرانی ها در ترافیک می گذرد

کارگران شهرداری بروجرد خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند

تکلیف کارت های سوخت جا مانده در پست چه می شود؟

44 میلیون عدد آنژیوکت وارد کشور شد

واکنش وزیر صنعت به انتقاد ها در خصوص انتصاب داماد رییس جمهور: هر کس سوابق او را دید به ما برای این انتصاب تبریک گفت

عرضه مرغ منجمد به قیمت 8900 تومان

آغاز توزیع مرغ منجمد

آغاز پیش فروش 3محصول ایران خودرو+ جزییات

گیت های اخذ عوارض در آزادراه ها جمع آوری می شود

قائم مقام بانک مرکزی: نظام ارزی کشور نیازمند اصلاحات و اقدامات تکمیلی است / مهار اسب سرکش دلار

سلبریتی های فضای مجازی بازار نشر را هم تسخیر کردند

محاسبه قیمت های حمل و نقل جاده ای بر اساس تن کیلومتر

گشایش نمایشگاهی از هنرهای دستی در خرمشهر

افزایش سرمایه صندوق کشاورزی استان مرکزی

چالش انتقال کارگاه های مبل مرند بدون برند

هشت میلیارد مترمکعب گاز در استان بوشهر به فروش رسید

بازار میوه قزوین در آستانه شب یلدا با هیچ کمبود روبرو نیست

زیرساخت های بازارچه مرزی چذابه متناسب با نیازها نیست

6میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به شهرستان لالی اختصاص یافت

معرفی خدمات موسسه اعتباری ملل

سهم تاکسی ها در حمل و نقل عمومی چقدر است؟

عرضه زودهنگام گوشی تاشوی ال جی

چگونگی دریافت کارت های سوخت جامانده در شرکت پست

مددجویان برای پیگیری سهام عدالت می توانند به بهزیستی مراجعه کنند

استخدام حسابدار در یک هلدینگ معتبر مواد غذایی در تهران

طرح جدید فروش فوری ایران خودرو (آذر 97)

امتناع کشورهای اروپایی از واگذاری سوخت به هواپیماهای ایرانی

عرضه مرغ منجمد 8900 تومانی/ نابسامانی بازار گوشت و مرغ

استخدام تعدادی شابلون زن ماهر جهت کار در حوالی چهاردانگه

نمایشگاه چله ایرانی و کودک در زنجان گشایش یافت

استخدام پرستار یا ماما خانم جهت همکاری در مرکز MMT

استخدام وسط کار خانم جهت تولیدی پوشاک در تهران

استخدام طراح مانتو مزونی خانم در تهران

استخدام طراح الگوساز لباس مجلسی زنانه در تهران

اخراج 80 کارگر از کارخانه تولید شیشه اتومبیل

استخدام ماما جهت همکاری در مطب اورولوژی در تهران

استخدام وسط کار خانم جهت همکاری در قم

استخدام چرخکار ماهر نوزادی در تهران

از کاهش تصادفات در جاده ای تا رشد هزینه راهداری

استخدام بازاریاب آقا به صورت پاره وقت جهت کار در قم

برگزاری گردهمایی بسیجیان صنعت آب و برق

استخدام یک نفر سالندار جهت همکاری در شهر مشهد

برداشت شلغم در شهرستان مرزی هیرمند

کاهش رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار

رونمایی از بزرگترین لیوان چای جهان در ایران (+عکس)

فارس من|مدیر عامل شرکت متروی تهران و حومه خبر داد احداث کامل خط 7 مترو در سال 98/لایحه فروش 2 هزار میلیارد اوراق مشارکت به شورا می رود

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تشریح کرد تدوین راهکار استفاده حداکثری و بهینه از ناوگان دریایی / لزوم توجه به تکنولوژی اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی

تحقیق و توسعه در نظام بانکی باید تقویت شود

افزایش سرمایه بانک صادرات ایران تا مجمع سال 98 به سرانجام می رسد

امیر صادقی یلـــــــــــدای بازار تبریز

از کاهش تصادفات در جاده ای تا رشد هزینه راهداری

ظرفیت بی نظیر کیش برای تبدیل به دروازه تجارت جهانی

قیمت هرکیلو آجیل شب یلدا بین 66 تا 110 هزارتومان تعیین شد

بزرگترین لیوان چای جهان در ایران رونمایی شد

کره جنوبی ماهی 6 میلیون بشکه نفت ایرانی می خرد

پرداخت 620 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملّی ایران در هشت ماه ابتدای امسال

مصرف روزانه 80 تا 85 میلیون لیتر بنزین، رقم بسیار بالایی است

درخواست ساخت وساز در تهران 31 درصد افزایش یافت

گزینش افراد از همگراترین محیط ها با ناجا توسط عضو یاب ها

صادرات پوست خام با عنوان چرم طبیعی/ افزایش قیمت و کمبود چسب مشکل اصلی تولیدکنندگان

بختیار: احتمالا استفاده از کارت سوخت اواسط دی ماه اجرایی می شود

رییس اتحادیه قنادان و خشکبار البرز: خشکبار را از کشاورزان به دلار می خرند

عقب گرد طلای جهانی شدت می گیرد

اعلام شرایط فروش جک S5 اتوماتیک با قیمت جدید؛ 220 میلیون تومان برای پرچمدار کرمان موتور

کاهش قیمت طلا و نفت برنت در بازارهای جهانی

تغییرات قیمت جهانی طلا

قیمت جهانی طلا در 26 آذر 97

استخدام محتواگذار،طراح، کارشناس صنایع و منابع در تهران

ثبت رکوردی بی سابقه در قیمت مرغ

استخدام منشی (پذیرشگر ) خانم جهت باشگاه ورزشی در کرج

استخدام کارمند تور داخلی و جواب گوی تلفن در شرکت پرسپولیس

سرانجام دلار 4 رقمی شد

استخدام بانک ایران زمین (استخدام جدید)

تعیین تکلیف کارت های سوخت جا مانده در پست

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزارهای حسابداری در شرکت تولیدی

یارانه آذر ماه امشب واریز می شود

لیست جدید کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اعلام شد

لیست جدید کالاهای معاف از پرداخت مابه التفاوت ارزی اعلام شد