مطالب مرتبط:
معلمان، مطالبات خود را از یک تریبون واحد بیان کنند
معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش به فارس خبر داد پرداخت تمام 180 میلیارد تومان مطالبات فرهنگیان در این ماه/ جزییات برنامه های افزایش حقوق معلمان
وعده های که وزیر راه و شهرسازی باید محقق کند/ مطالبات بخش مسکن چیست؟
چرا باید فراکسیون فرهنگیان پرچمدار مطالبات معلمان باشد؟
پرداخت تمام 180 میلیارد تومان مطالبات فرهنگیان در این ماه/ جزییات برنامه های افزایش حقوق معلمان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 01:322018-11-12اجتماعي

مطالبات معلمان چیست؟؟


چندسالی است که معلمان از مشکلات آموزشی و معیشتی گلایه دارند، حجم زیادی از نارضایتی آنها به دلیل نادیده گرفتن مطالبات و خواسته هایشان از سوی مسئولان است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مدت های طولانی است که معلمان نسبت به وضعیت معیشتی خود گلایه دارند البته خودشان می گویند این اعتراض ها بیشتر مربوط به تبعیضی است که میان آنها با سایر کارکنان دولت وجود دارد و در شرایطی که معلم وظیفه خطیر تعلیم و تربیت نسل آینده را بر عهده دارد کمتر مطالبات و مشکلاتش شنیده می شود البته دغدغه آنها فقط به موضوع معیشت خلاصه نمی شود بلکه سال هاست در کنار اعتراض به مسائل معیشتی نسبت به افت کیفیت آموزش در مدارس هم هشدار داده اند.

حتی وزیر آموزش و پرورش 21 فروردین امسال در نامه ای به معاون اول رییس جمهور به این مسائل اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین عوامل نارضایتی در میان کارکنان دولت، وجود نابرابری های عدیده در نظام پرداخت های مستمر و غیرمستمر است که متأسفانه به دلایل مختلف با صدور مجوزهای مختلف این فرآیند رو به تزاید است.

او پیشنهاد داد برای برقراری استقرار نظام عادلانه پرداخت ها مقرر فرمایید کارگروهی مشتمل از نمایندگانی از وزرای محترم و اعضای شورای حقوق و دستمزد، نظام نامه ای را برای کاهش نابرابری در پرداخت های مستمر و به ویژه غیرمستمر کارکنان دولت تهیه و عنداللزوم به تصویب هیئت وزیران برسد.

اما نامه و پیشنهاد بطحایی به معاون اول رییس جمهور هیچ گاه در اولویت قرار نگرفت و سرنوشت پیشنهاد وزیر آموزش وپرورش برای تشکیل کارگروه کاهش نابرابری در پرداخت ها هیچ گاه مشخص نشد.

رتبه سیزدهم آموزش و پرورش در تخصیص بودجه اوضاع به گونه ای پیش می رود که حالا معلمان احساس می کنند مقوله آموزش وپرورش جزو اولویت های دولت نیست و به همین دلیل است که مطالبات آنها نادیده گرفته می شود و از سوی دیگر افت شاخص های کیفی در مدارس دولتی و بی توجهی به نیازهای حیاتی آموزش وپرورش در دولت و نهادهای تصمیم گیرنده محلی از توجه ندارد.

البته در این باره برخی نمایندگان مجلس هم با معلمان هم نظر هستند، محمد جواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می گوید: سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی دولت به 8 درصد رسیده بود که با تلاش در مجلس توانستیم آن را به 10.

2 درصد برای سال 97 برسانیم اما باید توجه داشت که آموزش و پرورش در بحث بودجه رتبه سیزدهم را دارد.

محمد تقی سبزواری یکی از معلمان در این باره گفت که مطالبات معیشتی معلمان درباره چند محور است البته در بحث حقوق و دستمزد در مقایسه با سایر دستگاه های دولتی میزان حقوق آنها پایین تر یا در همان حد است اما مشکل اصلی درباره رفاهیات است.

بخش رفاهیات در آموزش و پرورش پایین تر از سایر دستگاه ها ست.

در بحث هزینه های درمان، معلمان مبلغ قابل توجهی را بابت بیمه تکمیلی پرداخت می کنند اما در عمل چیزی عاید آنها نمی شود و معمولا بیمارستان ها و مراکز درمانی با بیمه مربوطه قرارداد ندارند و ارائه خدمات در سطح پایین است همچنین از هزینه هایی که معلمان پرداخت می کنند، درصد زیادی کسر و حدود 60 تا 70 درصد آن بعد از مدت چند ماه واریز می شود.

افت شاخص های کیفی در مدارس دولتی، باعث شده که حالا معلمان برای انجام وظیفه تخصصی خود - تدریس - هم با مشکلاتی مواجه باشند.

افزایش جمعیت دانش آموزان در کلاس های درس که به دلیل کمبود نیروی انسانی ایجاد شده، شرایط کیفی تدریس را برای معلمان دشوار کرده است به این مسئله نبود حداقل های لازم برای تدریس مانند تجهیزات مورد نیاز در مدارس یا کلاس های درس فرسوده را هم باید اضافه کرد.

نادیده گرفتن معلمان در برنامه ریزی های آموزشی سبزواری در این باره معتقد است که طی دو دهه گذشته مسئولان نتوانسته اند عملاً و از نظری کیفی افت تحصیلی دانش آموزان را کاهش دهند بنابراین تغییراتی را ایجاد کرده اند مثلا برای ارتقای دانش آموز به پایه بالاتر دیگر نمره آوردن و قبولی در دروس ملاک نیست.

همچنین ارتباط انسانی در آموزش وپرورش نادیده گرفته شده و معلمان در انتخاب مدیریت ها، تالیف کتاب های درسی، برنامه ریزی های آموزشی و درسی دخالت داده نمی شوند.

شاید اگر نظرات معلمان برای آموزش وپرورش مهم بود بسیاری از اعتراضات به حداقل می رسید و معلمان با انگیزه بهتری فعالیت می کردند.

رتبه بندی معلمان هم یکی دیگر از سوالات ما از سبزواری بود چرا که رتبه بندی حالا طولانی ترین زمان انتظار برای اجرایی شدن را به نام خود ثبت کرده است.

معلمان بیش از 5 سال است که وعده هایی از اجرای رتبه بندی می شوند اما هنوز این طرح رنگ اجرا را به خود ندیده است.

بعید است رتبه بندی در سال 98 اجرا شود او دراینباره مطرح کرد: رتبه بندی از دولت دهم به این طرف مطرح شد و طبق تعریف اولیه قرار است معلمان همانند اساتید دانشگاه رتبه بندی شده و دریافتی آنها معادل 80 درصد اساتید دانشگاه ها باشد اما سه دولت می گذرد و هنوز این طرح رنگ اجرا به خود ندیده است و حالا که آموزش وپرورش موفق شد آن را در قالب طرح به دولت ارائه دهد هنوز در کمیسیون های تخصصی در حال بررسی است و برای تصویب آن و ارائه به مجلس، امروز و فردا می شود.

با وجود اینکه نمایندگان مجلس تذکر داده اند که طرح رتبه بندی هر چه سریعتر در دولت بررسی و به مجلس ارسال شود تا به بودجه سال 98 برسد اما هنوز این اتفاق نیفتاده است و به نظر می رسد تصمیمی برای ارائه آن در سال 98 نیست.

به هر حال بعید است برای سال 98 هم رتبه بندی اجرا شود و در بهترین حالت به سال 99 می رسد که با توجه به وضعیت اقتصادی دولت بازهم اجرای آن بعید است.

سبزواری گفت: البته در عمل یک مرحله اجرای رتبه بندی را داشتیم و در دوره وزارت آقای فانی، فرهنگیان به 4 دسته پایه، ارشد، خبره و عالی تقسیم شدند که هر کدام امتیاز خاصی گرفتند و مبلغی در حکم کارگزینی تحت عنوان فوق العاده شغل لحاظ شد اما مرحله دوم آن در سال 95 و 96 اجرا نشد برای سال 97 هم گفتند که از مهر ماه رتبه بندی اجرا می شود که این اتفاق نیفتاد و فاز دوم این طرح هنوز اجرا نشده و دلیل آن هم معلوم نیست.

آموزش وپرورش در طرح معلم تمام وقت صداقت ندارد این معلم و کارشناس آموزشی درباره طرح معلم تمام وقت که این روزها به عنوان یکی از جنجالی ترین طرح های آموزش وپرورش مطرح است و با رضایت مسئولان وزارتخانه و در مقابل عدم استقبال معلمان و تردیدهای آنها مواجه شده است، گفت: متاسفانه آموزش وپرورش به شیوه غیرصادقانه وارد موضوع معلم تمام وقت شده است و هیچ چیز بهتر از صداقت نیست.

از سال گذشته و در سال های آینده بحران نیروی انسانی را در آموزش وپرورش داریم و علت آن این است که نمی توانند برای چند سال آینده برنامه ریزی کنند چون آمار دقیقی ندارند مثلا سال 89 بسیاری از نیروها را با 25 سال سابقه بازنشسته کردند و هنوز 10 سال نگذشته که می گویند با بحران کمبود نیرو مواجه هستیم.

البته این ایراد مطرح است که آموزش وپرورش به جای اینکه صادقانه بگوید برای کمبود نیروی انسانی مجبوریم این کار را انجام دهیم و برای ترغیب معلمان برای برداشتن اضافه کار، مبلغ را در حکم کارگزینی آنها لحاظ می کنیم با فریب می گوید این طرح برای ارتقای معیشت معلمان است.

اگر واقعا بحث ارتقای معیشت مطرح است چرا آن را دو سال قبل اجرا نکردند این موضوع از زمان آقای فانی مطرح بود چرا همان زمان اجرا نشد؟ البته معلمان با طرح معلم تمام وقت مخالفند و می گویند معلمی که انرژی خود را برای 24 ساعت تنظیم می کند مجبور است که 30 ساعت تدریس کند از سوی دیگر تعریف 24 ساعت کار هفتگی برای معلمان براساس استاندارها است.

سبزواری براین باور است که بی تفاوتی نسبت به جایگاه معلم و حقوق دانش آموز ناشی از این است که نظریه پردازان و تصمیم گیرنده ها آموزش وپرورش را محور توسعه نمی دانند، وقتی به آموزش وپرورش به شکل نوین توجهی نشود قطعا هم نظر مثبتی در تصویب بودجه برای آموزش وپرورش وجود نخواهد داشت.

وقتی در دولت به آموزش وپرورش حساسیت نباشد خیلی از مسائل دیگر مانند استفاده از نیروهای کارآمد، تجهیزات مناسب، تکنولوژی و علم روز تحت الشعاع قرار می گیرد.

سازمان برنامه و بودجه به هزینه کردن در آموزش وپرورش اعتقادی ندارد او بیان کرد: وقتی نگاه از بالا به آموزش وپرورش مناسب نباشد مطالبات معلمان هم شنیده نمی شود.

متاسفانه به نظر می رسد آقای نوبخت به هزینه کردن در آموزش وپرورش اعتقادی ندارد وقتی این افراد در رأس کار هستند، طبیعی است که حداقل بودجه را به این وزارتخانه اختصاص دهند.

معرفی تیم مدیریتی از سوی سازمان برنامه و بودجه به وزارت آموزش وپرورش با چه هدفی است؟ به نظر می رسد مسئله تعامل بهتر با این وزارتخانه مدنظر است.

در دوره آقای آشتیانی شاهد بودیم که او در برابر سازمان برنامه و بودجه می ایستاد و حقوق و مطالبات معلمان را درخواست می کرد.

برای درمان مشکلات آموزش وپرورش نسخه گسترش آموزش خصوصی را پیچیده اند و هم اکنون 30 درصد مدارس غیردولتی هستند که این آمار بسیار بالاست از سوی دیگر آنچه در کلانشهرها گسترش پیدا می کند بحث تامین تمام مخارج مدارس از طریق شهریه دریافتی است، اما شاهد هستیم که مسئولان می گویند گرفتن شهریه در مدارس ممنوع است اما عملا چنین اتفاقی نمی افتد و مدارس کلا خودگردان هستند و در بسیاری از مدارس در کلان شهرها اسناد مالی ادارت مناطق را پاس می کنند.

نگرانی فرهنگیان همچنین سید ابراهیم حسینی یکی دیگر از معلمان بر این باور است که به دلیل بی توجهی مسئولان سالهاست که آنها حقوق قانونی خود را دریافت نمی کنند و به همین دلیل گرفتار مشکلات عدیده معیشتی شده اند.

پیگیریهای مکرر نیز تا کنون این مشکل را مرتفع نکرده و چون عکس العمل مثبتی از سوی مسئولان دریافت نمی شود، فرهنگیان نگران و بدبین شده اند و برخی اقدامات مقطعی نیز برای آنها قانع کننده نیست.

او افزود: آیا مسئولان در این 40 سالی که از پیروزی انقلاب می گذرد چیزی جز خدمت صادقانه و همراهی و دفاع از انقلاب از معلمان دیده اند، آیا خواسته معلم را به حق نمی دانند یا مسائل دیگری است؟ متأسفم که بگویم دولت و مجلس هرگز در تلاش برای حل ریشه ای مشکلات فرهنگیان نبوده اند و از کنار این مسئله به صورت مقطعی و سطحی عبور کرده اند، مسئولان وقتی با حل مشکلات معیشتی فرهنگیان مواجه می شوند احساس می کنند می خواهند به آنها لطف کنند در حالی که انتظار می رود مثل سایر کشورها هزینه آموزش و تربیت نسل جوان و آینده سازان کشور را محاسبه و پرداخت کنند.

حسینی بیان کرد: رفع مشکل معیشتی این قشر نجیب راهکار قانونی و اساسی دارد و برخی از این راهکارها را در دیدار با نمایندگان مجلس، مدیران و وزیر ارائه کرده ایم اما احساس می شود اراده جدی برای حل اساسی مشکلات فرهنگیان وجود ندارد وگرنه راهکارها موجود است.

همچنین باید بگویم بسیاری از فرهنگیان از تحصن استقبال نمی کنند چرا که خسارت های آن متوجه دانش آموزان می شود و با توجه به شرایط حساس کشور برای چنین رفتارهایی زمینه را مناسب نمی دانیم و گرنه برای مسئولان کاری ضروری تر از حل مشکلات فرهنگیان نمی شناسیم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آموزش - آموزش و پرورش - معلمان - معاون اول رییس جمهور - مطالبات - کارکنان دولت - دولت - معلم - کارکنان - پیشنهاد - رییس جمهور - وزیر آموزش و پرورش - نارضایتی - بودجه - نمایندگان مجلس - کمیسیون آموزش - نظام - نامه - دستمزد - اعتراض - مشکلات - وزیر - حقوق - مجلس - نظام پرداخت - مدارس دولتی - هیئت وزیران - مدارس - معاون - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
مقادیر مختلف شاخص کیفیت هوا چه پیامی دارند؟

نجات 10 هزار زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج

آسمان موسیقی ایران با نغمه های عاشقانه خرم جلوه زیبا گرفت / تصاویر

آسمان آبی نت ها در نغمه های خرمی ماندگار شد

نجات 10 هزار زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج

گذری بر پل تاریخی زمانخان چهارمحال و بختیاری +تصاویر

پدر و پسر سحرخیز ساعت 6 صبح+عکس

پیش بینی وضع هوای خراسان شمالی

مرگ بیش از 3400 تن در حوادث رانندگی زمستان 96

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

هوا تا 10 درجه سردتر می شود

طرح هر دانش آموز یک نهال در کهگیلویه وبویراحمد اجرا می شود

یکتا ناصر و دخترش سوفیا +عکس

خراسان شمالی، جزء 3 استان نخست کشور در ازدواج زودهنگام دختران

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

استقبال از زمستان با سمفونی رنگ ها +تصاویر

پیگیر برقراری بیمه تامین اجتماعی بانوان سرپرست خانوار هستیم

آلودگی رودخانه های رشت از دلایل آمار بالای سرطان در گیلان

بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

بارش برف و یخبندان در چین +تصاویر

مشارکت آموزش و پرورش وشرکت آبفا در مدیریت مصرف آب

جزییات برنامه ریزی راهداری زمستانی اعلام شد

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

بی مهری هایی که کتاب و مدرسه به امام زمان(عج) می کنند

مردم توصیه های امدادی را در زمستان جدی بگیرند

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

آشپز خطاب کردن معلمان یک عقده گشایی سیاسی بود

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

شهرداری در 300 نقطه زندگی شهروندان ارتباط دارد

تولیت آستان قدس رضوی: چهارمین اجلاسیه تولیت های آستان مقدس و بقاع متبرکه جهان اسلام در قم برگزار می شود

استخدام سرپرست کارگاه آقا در شرکت پیمانکاری خمش در تهران

دومین جشنواره زیست محیطی شرق کرمانشاه پایان یافت

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

نمایشگاه کلپورگان سفالینه های دختران و زنان

استخدام راننده همراه با نیسان یخچالدار با حقوق و مزایای عالی

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

اهدای 770 نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی

انسداد برخی از محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

امشب آخرین مهلت دریافت کارت آزمون فراگیر ارشد/ 48 درصد کارت گرفت

150 پژوهشگر آموزش و پرورش خراسان شمالی تقدیر شدند

نخستین سالانه شهرپژوهی شهرداری رشت برگزار می شود

آمادگی پدافند غیرعامل، هزینه بحران ها را کاهش می دهد

کوچه باغ های قدیمی میامی

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

اجرای طرح مبارزه با خودروهای دودزا وآلاینده در مهاباد

360 امدادگر و نجاتگر زنجانی در طرح زمستانه مشارکت می کنند

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

تشییع مادر شهیدان بابازاده در مازندران

تصاویر/ آستان مقّدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام

کتاب های درسی تا 1400 تغییر نمی یابد

مادر شهیدان بابازاده به فرزندان شهیدش پیوست

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

مراکز یادگیری محلی ،راهی برای توانمند سازی قشر محروم

معلمان همدان به صدا و سیما اعتراض کردند+عکس

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش طرح تربیتی شهید محمدی در مدارس آذربایجان غربی

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

پیگیری سوژه مردم | یزد شهر جهانی، اما بدون پارکینگ طبقاتی فارس من | مدیر مهندسی و ایمنی ترافیک شهرداری یزد: شهر یزد دارای چهار پارکینگ طبقاتی است

رویای کودکان کار بر روی دیوار خیابانی در شیراز ترسیم شد

همایش کتابخوانی درون مدرسه ای در گنبدکاووس+ فیلم

جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

بومی سازی دستگاه ردیاب خودرو

محدودیت های ترافیکی پرترددترین جاده های کشور

4 دلیل برای ناکارآمدی طرح زوج و فرد

انسداد برخی محورها در اثر آبگرفتگی و یخ زدگی

معاون وزیر آموزش و پرورش: جایگزینی تکالیف مهارتی با مشق شب سنتی

روح انسان ها در دنیای امروز سخت نیازمند صیقل دادن است

برگزاری جشنواره سراسری قلم امسال در مهاباد

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

فضای رقابت سالم در مدارس ایجاد شود

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب سنتی شده است

پنج راهدارخانه جدید در کردستان احداث می شود

282 دانش آموز برتر بندر انزلی تجلیل شدند

فرماندار شمیرانات در گفت وگو با فارس: امنیت مسیر پیست شمشک تأمین نشود آن را مسدود می کنیم

تلفن همراه بلای جان رانندگان در ایتالیا

هزاران زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

مسابقات تورنی تیم های ریاضی دانش آموزان میبد برگزار شد

تجمع اعتراض آمیز تعدادی از فرهنگیان همدان

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟

هزاران زیستمند گرفتار در رودخانه بشار یاسوج نجات یافتند

مسابقات تورنی تیم های ریاضی دانش آموزان میبد برگزار شد

اولین پیشنهاد دهنده نهضت سوادآموزی ایران که بود؟+عکس

آسمان امشب شهاب باران می شود

مبلغان فارس آموزش های تخصصی می بینند

حمایت های اجتماعی از سالمندان؛ اولویت اصلی سازمان بهزیستی اردبیل

سردار جلالی از ژن مردم یمن گفت

توزیع بسته های حمایتی فرهنگی آموزشی به دانش آموزان روستایی خاتم

نیاز40 درصد مدارس هشترود به بازسازی

ادامه هوای سرد در خراسان جنوبی

بزرگترین چرخ و فلک دنیا + تصاویر

تصاویر / دنیای عقاب ها‎

مطالبات معلمان چیست؟؟

مطالبات معلمان چیست؟؟