مطالب مرتبط:
دریاچه ارومیه در پیچ وعده ها آب
ظرفیت سازی برای ایجاد معیشت پایدار جایگزین در 36 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه آغاز شد
امکان مشاهده آنلاین کیفیت هوای دریاچه ارومیه در سامانه ملی پایش آلودگی هوا فراهم شد
تلاشهای جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در طرحهای احیای دریاچه ارومیه قابل تحسین است
اختیارات ستاد احیای دریاچه ارومیه به استانها واگذار شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 22 آبان 1397 ساعت 01:022018-11-12سياسي

دریاچه ارومیه در پیچ وعده ها آب می رود


بیش از دو دهه از خشک شدن بزرگ ترین دریاچه و تالاب بین المللی کشور می گذرد ولی وعده های متعدد دولت نه تنها چاره ساز نبوده بلکه ضمن تداوم چالش ها، - ": دریاچه ارومیه از اواسط دهه 70 شروع به خشک شدن کرده و هرسال با کم شدن 40 سانتیمتر از عمق آن این معضل زیست محیطی به بحرانی ترین وضعیت خود یعنی از بین رفتن نزدیک به 95 درصد از وسعتش به نابودی کامل نزدیک می شود.

هرچند در این دو دهه اقدامات، سمینارها و همایش های متعددی توسط دولت های روی کار آمده برگزارشده اما همه این اقدامات در حد شعار بوده و خیلی از آن ها بر روی کاغذ باقی ماند تا اینکه با فعالیت دولت یازدهم و اولین شعار رییس جمهوری مبنی بر احیای دریاچه ارومیه امیدها برای احیای دریاچه ارومیه قوت گرفت.

دریاچه ارومیه اسیر سیاست شده است اما عدم تزریق اعتبارات موردنیاز، تغییر نه چندان وضعیت فعلی دریاچه ارومیه به همراه تشدید خشک شدن دریاچه خیلی زود نشان داد این وعده نیز بیش از آنکه اقدامات عملی و در خور توجهی در پی داشته باشد شعار بوده است.

هرچند دولت یازدهم در سال های ابتدایی تلاش هایی آغاز کرد و بارش مناسب آن سال ها نیز کمک کار خوبی برای مانورهای تبلیغاتی دولت شد اما تاکنون اقدام قابل توجهی جز احداث تونل انتقال آب از زاب به سمت دریاچه در خصوص احیای دریاچه صورت نگرفته است و تبخیر بالای آب دریاچه در پی ورودی صفر شرایط را مجدد به مرز بحران پیش برد.

در زمان دولت تدبیر و امید 44 پروژه در مسیر احیای دریاچه عملیاتی شده است هرچند بخش کوچکی از این طرح ها به صورت مسکن و مقطعی توانست به مدد بارش های مناسب در برخی از مقاطع زمانی نویدبخش احیای دریاچه باشد اما آنچه در عمل قابل مشاهده است تداوم بحران زیست محیطی و خشک شدن این تالاب بین المللی است.

با گذشت پنج سال از آغاز به کار ستاد احیای دریاچه ارومیه، شواهد حکایت از حال ناخوش دریاچه دارد، عده ای آن را به ناکارآمدی ستاد احیاء ربط داده و دستگاه ها کمبود اعتبار را علت آن می دانند اما مسئولان ستاد احیاء نیز معتقد هستند اگر اعتباری تزریق نشود نباید به نتیجه بخش بودن طرح ها امیدوار بود.

هرچند برای سه بار متوالی سفر رییس جمهوری و هیئت دولت آبان ماه سال جاری به آذربایجان غربی به تعویق افتاده اما قرار است هفته آتی این سفر به استان انجام شود اما نگاهی به برنامه های این سفر و عدم بازدید و برنامه مشخص در خصوص دریاچه ارومیه بی توجهی دولت دوازدهم به احیای این زیست بوم را قوت می بخشد تا تمامی حرف وحدیث ها مبنی بر نگاه ابزاری و انتخاباتی از سوی دولت به دریاچه ارومیه به واقعیت نزدیک تر باشد.

امسال ریالی برای طرح های احیای دریاچه ارومیه اختصاص نیافته است رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و عملکرد ستاد احیا گفت: از سال 95 تاکنون طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه به خصوص در بخش وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو به دلیل عدم تزریق اعتبارات موردنیاز با کندی در حال اجراست.

فرهاد سرخوش با بیان اینکه هم اکنون وضعیت دریاچه ارومیه به دلیل عدم ورودی مناسب آب، کاهش بارندگی ها و عدم تسریع در روند اجرای طرح های احیاء همچنان بحرانی است و برای رسیدن به شرایط نرمال فاصله زیادی داریم افزود: از سال 95 تاکنون اعتباری بالغ بر 500 میلیارد تومان برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه مصوب شده ولی تاکنون تخصیص نیافته است.

سرخوش خاطرنشان کرد: عدم تخصیص اعتبارات موردنیاز با توجه به گذشت فصل کاری در سال جاری موجب رکود طرح ها و در نتیجه عقب افتادن از برنامه زمان بندی شده برای احیای دریاچه ارومیه شده است که تاکنون دولت در این خصوص اقدام قابل توجهی انجام نداده است.

رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه از مبلغ 500 میلیارد تومان اعتبار مصوب 222 میلیارد و 600 میلیون تومان سهم آذربایجان غربی است گفت: تمام موافقت نامه ها با دستگاه های اجرایی استان برای اجرای طرح ها آماده شده تا در صورت تخصیص اعتبارات موردنیاز روند کار آغاز شود.

دریاچه ارومیه تبدیل به ابزار سیاسی برای عده ای شده است سرخوش با گلایه از اینکه به دلیل آغاز فصل بارش ها زمان مناسب کاری برای ادامه طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه امسال سپری شده است افزود: عملاً اگر بودجه ای تا پایان سال نیز در این زمینه تزریق شود فصل کاری سپری شده و نمی توان کاری از پیش برد، امید می رود دولت اعتبارات موردنیاز دریاچه ارومیه را از سال آینده به موقع تخصیص دهد.

رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با تأکید بر اینکه عدم تزریق اعتبارات موردنیاز طرح های ستاد احیا چندین سال احیای دریاچه ارومیه را عقب می اندازد عنوان کرد: موضوع دریاچه ارومیه یک معضل زیست محیطی است که با سلامت، معیشت و توسعه منطقه ارتباط مستقیمی دارد و هرگونه کوتاهی در این حوزه عواقب جبران ناپذیری در پی دارد.

سرخوش با بیان اینکه مشکل دریاچه ارومیه یک معضل زیست محیطی است اضافه کرد: متأسفانه عده ای در کشور و حتی استان بحران خشک شدن دریاچه ارومیه را به ابزار سیاسی برای رسیدن به مقاصد خود تبدیل کرده اند و اقدام در خوری برای نجات این تالاب بین المللی انجام نمی دهند.

وی با اشاره به کمک های دولت ژاپن و همچنین یونسکو در زمینه نجات دریاچه ارومیه گفت: این در حالی است که در کشور عده ای با سیاسی کردن موضوع بحران دریاچه ارومیه خود سد راهی برای تسریع در روند طرح های احیاشده اند و مانع پیشرفت مناسب کار برای نجات این زیست بوم ارزشمند هستند.

امسال 33 میلیون مترمکعب ورودی آب به دریاچه ارومیه داشته ایم رییس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای تغذیه می شود اضافه کرد: این در حالی است که امسال به دلیل بارش های مناسب تنها 33 میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شده است.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تأمین می شود، تأکید کرد: با توجه به این خشک سالی، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون دریاچه ارومیه وجود نداشت.

سرخوش با بیان اینکه مقررشده است در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در 14 شهر سالانه 105 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده به پیکره دریاچه ارومیه سرازیر شود افزود: امسال حجم فاضلاب تصفیه شده نیز بیش از  42 میلیون  مترمکعب است که این فاضلاب تصفیه شده به منظور کمک به احیای دریاچه ارومیه، پس از تصفیه به دریاچه ارومیه سرازیر می شود.

رییس ستاد استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: با بهره برداری از سید سیلوه و دو تصفیه خانه استان شاهد ورود سالانه 105 میلیون مترمکعب به دریاچه ارومیه خواهیم بود که به دلیل عدم تزریق به موقع اعتبارات این طرح ها هنوز به بهره برداری نرسیده است.

سرخوش با ابراز گلایه از عملکرد ضعیف دولت در بخش طرح های ستاد احیا در دو وزارت خانه کشاورزی و نیرو افزود: کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه ضروری است که در این راستا توسعه آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی از راهکارهای جبران کم آبی است.

وی به آخرین آمار و ارقام سطح آب دریاچه ارومیه هم اشاره کرد و افزود: امروز سطح تراز دریاچه ارومیه 1270.

27 سانتیمتر، وسعت آن یک هزار و 722 کیلومترمربع و حجم آب آن یک میلیارد مترمکعب است که به مدد بارش های مناسب نسبت به سال گذشته افزایش 8 درصدی در سطح تراز نشان می دهد اما با تراز اکولوژیک فاصله خیلی زیادی داریم.

کارنامه دولت در بخش احیای دریاچه ارومیه قابل قبول نیست نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات دولت گفت: دریاچه ارومیه در حال حاضر همانند سال های گذشته از اوضاع خوبی برخوردار نیست و بحران زیست محیطی همچنان سلامت و معیشت منطقه را تهدید می کند.

هادی بهادری با بیان اینکه دولت یازدهم در ابتدای فعالیت خود با تزریق اعتبارات و توجه ویژه اقدامات خوبی در زمینه نجات دریاچه ارومیه انجام داد افزود: اقدامات تا حدی مثمر ثمر بود که دریاچه ارومیه به مرحله تثبیت رسید اما در مرحله احیا موفق عمل نشده است.

وی با بیان اینکه طرح های خوبی به خصوص در بخش آبیاری تحت فشار وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در قالب ستاد احیای دریاچه ارومیه تعریف شد عنوان کرد: اما در حال حاضر طرح ها از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار نیستند.

بهادری با بیان اینکه یکی از اقدامات مثبت دولت اجرای طرح انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه است افزود: تونل انتقال آب دریاچه ارومیه 36 کیلومتر است که آب رودخانه زاب را از سد کانی سیب به رودخانه گدار در 7 کیلومتری نقده و از طریق این رودخانه به دریاچه ارومیه انتقال می دهد.

دولت اعتبارات طرح های ستاد احیا را تخصیص دهد وی خاطرنشان کرد: این طرح در حال حاضر با تزریق اعتبارات ویژه از صندوق توسعه ملی با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال اجراست که با اتمام آن بخشی از آب موردنیاز دریاچه ارومیه تأمین می شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عملکرد و کارنامه دولت در بخش طرح های کشاورزی و وزارت نیرو در بخش دریاچه ارومیه قابل قبول نیست افزود: در حال حاضر احیای دریاچه ارومیه مهم ترین مطالبه مردم از دولت به خصوص در سفر آتی رییس جمهوری است.

بهادری بر ضرورت توجه به اجرای صحیح آبیاری تحت فشار در منطقه تأکید و عنوان کرد: دولت توجه ویژه ای به تزریق اعتبارات موردنیاز در حوزه کشاورزی که مهم ترین نقش در صرفه جویی مصرف منابع آبی و نیز یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن بحران دریاچه ارومیه است داشته باشد.

وی با گلایه از عدم تخصیص اعتبارات موردنیاز توسط دولت برای اجرای طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: باید از همین سال جاری برنامه ریزی مشخصی برای تسریع و اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه صورت گیرد.

سخن آخر.

هرچند بر اساس بررسی های کارشناسی صورت گرفته، سدسازی، ساخت و اتمام میان گذر شهید کلانتری، مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی، استفاده بیش ازحد آب های زیرزمینی، چاه های غیرمجاز به همراه توسعه غیراصولی زمین های کشاورزی از دلایل بروز بحران خشک سالی دریاچه ارومیه است اما کاهش میزان بارش ها به همراه عدم تزریق اعتبارات موردنیاز برای اجرا و اتمام طرح های ستاد احیا سهم زیادی در این میان داشته است.

متأسفانه عمق حادثه تا جایی است امسال ریالی از سوی دولت برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه تخصیص نیافته است و هرروز بر وسعت این فاجعه زیست محیطی افزوده می شود.


کلید واژه ها: دریاچه ارومیه - دریاچه - ارومیه - دولت - دولت یازدهم - رییس جمهوری - بین المللی - دولت تدبیر و امید - بحران - آذربایجان غربی - وعده - زیست - جمهوری - امید - برنامه - تدبیر و امید - تزریق - آذربایجان - بزرگ ترین - تبلیغاتی - بارش - صورت - مسئولان - ابتدایی - نابودی - واقعیت - انتقال - همراه - اولین - شرایط

آخرین اخبار سرویس:
دوم اسفندماه برگزار می شود نشست «چالش های پیشرفت اجتماعی ایران؛ در راستای تحقق الگوی اسلامی ایران پیشرفت»

مراسم سوگند رییس جمهوری گرجستان برگزار شد

جنجال کردند تا حرف هایم در مورد حجاب شنیده نشود

فاصله تبدیل معتادان خانگی به متجاهر کوتاه شده است

طرح بخشودگی جریمه های رانندگی البرز تا پایان آذرماه

یک قطعه زمین به ارزش بیش از 2 میلیارد ریال در اردکان وقف شد

انتخاب ارکان هیئت رییسه فراکسیون امید

توسعه رنگ در چهارمین سالانه هنرهای شهری تهران

سرپرست باغ موزه قصر معرفی شد

انتخاب ارکان هیئت رییسه فراکسیون امید

واگذاری بخش شمالی بوستان جمشیدیه تکذیب می شود

اظهار بی اطلاعی پزشکیان از نامه نمایندگان اصلاح طلب به رهبری

اگر می خواهیم با آمریکا بجنگیم باید فکرمان را اصلاح کنیم

معرفی نامزدهای جشنواره نقد کتاب در 2 بخش دیگر

اکران مستند «هاشمی زنده است» در دانشگاه امیرکبیر + تیزر

زمان ابطال حکم داماد روحانی و توبیخ وزیر صمت را اعلام کنید/ بعد از آقازاده ها، نوبت به مدیر شدن دامادها و سایر فامیل رسید!

عروج شهادت گونه فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه

تابش و حسین زاده نواب رییس فراکسیون امید شدند

فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه درگذشت

تازه ترین برنامه ریزی ها برای حج تمتع 98

نقش سازمان خصوصی سازی در واگذاری نادرست آلومینیوم المهدی

استیضاح ظریف رسما منتفی شد

فلاحت پیشه: احتمالا مواد منفجره از راه دریا وارد چابهار شده است

توضیح مجمع درباره مصوبه لایحه مبارزه با پولشویی

سیدمحمود رضوی در حرم یار/ عکس

دختر بوکسر، نامزد رقابت زیبایی دوشیزهٔ جهان شد

همایش تبیین اندیشه های دفاعی فرمانده معظم کل قوا

رای کمیسیون امنیت ملی درمورد اظهارات ظریف

پشت پرده استعفای نمایندگان اصفهان از مجلس چیست؟

دستاورد های بی شمار نیروی دریایی مرهون تلاش پژوهشگران و اندیشمندان است

«آراء و نظریه های جامعه شناسی در باب انقلاب اسلامی ایران» بازخوانی می شود

امکان دسترسی پژوهشگران به اطلاعات یک مرکز

در نشست عصر امروز کمیسیون امنیت درخواست ارجاع اظهارات ظریف به قوه قضاییه را رد کرد

فاصله تبدیل معتادان خانگی به متجاهر کوتاه شده است

طرح بخشودگی جریمه های رانندگی البرز تا پایان آذرماه

همسر نخست وزیر دولت موقت درگذشت

کاربرد یافته های باستان شناسی عربستان در مطالعات قرآنی

یک قطعه زمین به ارزش بیش از 2 میلیارد ریال در اردکان وقف شد

در بحران ها هیچ راهی غیر از بسیج کردن مردم امکان پذیر نیست /هفته ای دو مرتبه در مناطق محروم تهران غذای گرم توزیع می کنیم/ 3 هزار ویلچر اهدایی مقام معظم رهبری به معلولان تقدیم شد

رشد 46 درصدی پرداخت زکات دربافق

مردمی بودن محور جشنهای چهل سالگی انقلاب اسلامی +فیلم وتصاویر

رویارویی دنیای امروز؛ رویارویی رسانه ای

تولید 133 ساعت برنامه تلویزیونی در شبکه سهند

پرهیز از اختلافات و تنش های اجتماعی در جامعه

استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس نمایشی نیست

آغاز درختکاری منازل شهروندان از 10 دیماه

دانشگاه ها برای ارتباط با جامعه نیازمند پیوند با رسانه ها هستند

جزییاتی از احتمالات چگونگی ورود مواد منفجره در حادثه چابهار

واکنش پزشکیان به نامه نمایندگان اصلاح طلب به رهبری درباره همه پرسی

آیا منشا به ایران بازمی گردد؟

استخدام پشتیبان it در شرکت اطلاع رسانی تهران کار ارا در البرز

کادو برای دوست صمیمی، چی بخریم؟

مردم می دانند چه کسانی می خواهند با پوپولیسم به قدرت برگردند

استخدام آبدارچی جهت شرکت گیتی آسا در تهران

میز مدیریت صدا و سیمای چهارمحال و بختیار به افشارنیا رسید

تأکید «هنیه» بر حمایت قاطع از «مقاومت»

افزایش یارانه ها در سال آینده صحت ندارد

توصیه فرشاد پیوس به برانکو درمورد بازگشت طارمی و احمدزاده

تجمع نمایندگان اصفهان در دفتر امام جمعه اصفهان

اهمیت مشاوره خانواده در بهبود رابطه زوجین

به مناسبت چهلمین سال انقلاب ؛

انتقاد استاندار زنجان از ناهماهنگی دستگاه های استان

فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه به لقاءالله پیوست

نگاه درست به جامعه در احیای دین کارساز است

«زن و چالش های جامعه: جستارهایی درباره مسائل زن و خانواده و جوان» نقد می شود

دانشجو و روحیه پژوهشی

تمدن اسلامی بر پایه عدالت محوری و انسان محوری را در اختیار مردم دنیا قرار دهیم

کسب رتبه سوم کشوری معاونت غذا و داروی دانشگاه شهید بهشتی

نماز عامل اصلی مقاومت/ لزوم تهیه نرم افزارهای آموزشی درباره نماز

چگونه یک پسر می تواند در دل خانواده نامزدش جای بگیرد؟

کتاب اندیشه سیاسی آیت الله سیدعلی خامنه ای منتشر شد

حجت الاسلام والمسلمین قمی: خروج علم از انحصار غرب نشان از پایان تسلط آن ها بر بشریت است

جشن میلاد امام حسن عسکری در گرگان برگزار شد

مدیرعامل آب و فاضلاب قم: کاهش مصرف آب نیازمند تغییر نگرش است

مدارس آذربایجان شرقی با مشکل کمبود نمازخانه مواجه هستند

سلبریتی های جامعه پژوهشگران باشند

شورای تامین یزد به بحث ممنوعیت توسعه صنایع پرآبخواه ورود کرد

کشور نیازمند تقسیم کار مناسب است

واکنش زیباکلام به اظهارات رحیم پور ازغدی در نماز جمعه: اشکال اساسی ، باور ایشان به سرابی با نام مهندسی فرهنگی است

2 طرح پژوهشی دانش آموزان هرمزگان برگزیده کشوری شد

مدیرمسئول روزنامه «شرق» مجرم شناخته شد/ هیئت منصفه «چشم انداز ایران» را مستحق تخفیف ندانست

سینمای ایران وسعت زیادی دارد اما عمق ندارد

ضرورت شکل گیری معنای مشترک بین علم و رسانه

افزایش تعداد دستفروشان با تعطیلی کارخانجات

موضوع فیلتر اینستاگرام مطرح نیست

طرح شورای سنجش و پذیرش برای کاهش التهاب کنکور چیست؟

پیکر پاک شهید مدافع حرم «محمدی» تشییع شد

توضیح مجمع تشخیص درباره مصوبه اخیر پیرامون لایحه مبارزه با پولشویی

عروج شهادت گونه فرمانده قرارگاه ثامن الائمه(ع) نیروی زمینی سپاه

تاکید فرماندار تهران بر اطلاع رسانی دستاوردهای 40 ساله انقلاب

تصاویر / سومین دوره نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته

میرمحمود موسوی: نمک به زخم حصر نپاشید

طعم دلپذیر لیموشیرین جهرم

بیستمین دوره تنفیذ حکم شهرداران مدارس تهران

نمایندگان اصفهان به مجلس نرفتند و تجمع کردند

اولین گام ظریف برای انتخابات 1400

تخریب صنعت قطعه سازی بازی در زمین دشمن است

«تاثیر گرسنگی بر بدن» بررسی شد

دعوت به همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار

برای حضور در نشست هیات رییسه کنفدراسیون کانویینگ آسیا دنیامالی و تیمورتاش عازم هند شدند

دریاچه ارومیه در پیچ وعده ها آب می رود

دریاچه ارومیه در پیچ وعده ها آب می رود